WRIGLEY De ondergang van de Spaarnestroom. DRAG HARLAN MAANDAG 19 JUNI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 9 UIT DE OMSTREKEN. IJMUIDEN. Relaas van den stoker over het ongeval Een droom die geen bedrog was. Het kostte moeite, iemand van de opva renden te vinden, die ons iets naders kon vertellen van de laatste reis van de Spaarne stroom. Schipper en stuurman wonen in Eg- mond. de eerste machinist woont in Amster dam, de eerste stoker, die in IJmuiden woont was 'niet thuis. Maar bij toeval ontmoetten we toen we naar den eersten stoker zochten, den tweeden stoker Nijsen. die in de Casem- brootstraat woont en van hem vernamen we eenige bijzonderheden. De heer Nijsen heeft het met getroffen Hij deed z'n eerste reis met een trawler en van hem vernamen we, dat ook de machinist slechts enkele reizen met een trawler heeft gemaakt. Het noodlot heeft deze menschen dus wel getroffen. Donderdag 8 Juni was de Spaarnestioom van IJmuiden vertrokken met 10 man aan boord. Vrijdag deed men nabij de Deensche kust den eersten trek. Er zat daar veel mooie tong en daarom werd een boei uitge zet- Tijdens de reis naar de visscherij de machine regelmatig. Maar Zatfr^a=avond begon de misère. De condensor Week niet in orde en ook de lenspomp weigerde zoodat de toestand aan boord toen reeds antiek dreig de te zullen worden. De schade y.eid ten slotte hersteld en Zaterdagnacht kon men weer gaan visschen. Maandagmiddag liep he echter weer mis; de condensor weigerde weer De trawler stoomde terug naar de uit^ezett boei. waar de condensor uit elkaar^J?p1f.fn nomen. Deze bleek niet op zee te hei stellen te zijn, maar toch probeerde de machinist, die hoewel geen zeeman zijnde een b kwaam vakman is de machine zoover in orde te kru gen, dat men naar IJmuiden kon teiugkee ren. De trawler ging voor anker om pxoef te draaien. Toen gebeurde het ergste water gebeuren kon: de condensor sloe*, met een knal uit elkaar, waardoor een gatin den bo dem sloeg Doordat men natuurlijk nu ook de lenspomp niet kon gebruiken was het von nis van de 43 jaar oude Spaarnestroom vol trokken. De trawler was ten ondergang ge doemd. Gelukkig was het weer gunstig', in tegenstelling met den eersten avond, toen de zee vrij ruw was. Onmiddellijk nadat het onheil was geschied, maakte het schip veel water en er bleef der bemanning niets an ders over dan de boot uit te zetten. Alles ging zoo overhaast in z'n werk, dat de zeelieden hun have en goed in den steek moesten la ten. De meesten lagen te kooi toen het on geval geschiedde. Rëeds toen de eerste keer de machine niet in orde was, waren er twee loggers in de buurt gepraaid. Deze loggers bleven daarop in de nabijheid van den trawler visschen, vermoedelijk omdat ze in de verwachting waren,-dat het noodig zou kunnen zijn, hem op sleeptouw te nemen naar IJmuiden. Zoo doende waren de schipbreukelingen spoedig aan boord van een dezer schepen, den logger Herman Jacobus KW 158. Nadat allen aan boord van den logger waren is de sloep, be mand met den schipper, den len machinist den 2en machinist en een matroos naar den zinkenden trawer geroeid. Toen zij nabij hun schip waren gekomen, stond het achterschip reeds onder water. Er klonk plotseling een hevige explosie, wat door niet anders kan ver oorzaakt zijn dan door carbid. Het spreekt vanzelf, dat men toen spoedig weer naar den logger terugkeerde. De opvarenden van den anderen logger .zijn nog langszij van de Spaarnestroom gegaan teneinde te trachten, de visch van boord te halen. Maar ook zij zagen van pogingen om aan boord te komen af. beducht voor eigen veiligheid. De sche pen bleven echter in de nabijheid totdat de Spaarnestroom in de diepte was verdwenen, hetgeen reeds een goed uur nadat de beman ning hun schip verlaten had geschiedde. Dinsdag ongeveer elf uur kwam de KW 158 met de schipbreukelingen in Esbjerg aan. De schipbreukelingen begaven zich eerst naar het politiebureau en vervolgens naar het Zeemanshuis. Nadat ze hier wat gegeten hadden kwamen zij bij den HoUandschen vice-consul, die geen woord Hollandsch sprak Maar eenige opvarenden konden zich met Engelsch vrij goed redden en, zij het ook niet heel vlot, kon men ten slotte den vice-consul vertellen wat er gebeurd was. De tien schipbreukelingen werden in het Zeemanshuis ondergebracht. Woensdag kre gen ze de noodige kleedingstukken. De ontvangst in Denemarken was aller hartelijkst en de Hollanders hebben zich in de Deensche visschershaven uitstekend ge amuseerd. Donderdagmiddag hebben ze een grooten autotocht gemaakt. Zooals men weet was het eerst de bedoeling dat de schipbreu kelingen Zaterdag met een der op Antwerpen varende stoombooten naar deze haven zon den vertrekken, omdat ze niet over Duitsch- land konden, wijl ze geen pas hadden. Later is het echter zoo geregeld, dat ze toch door Duitschland mochten reizen, waarop ze Don derdagnacht van Esbjerg vertrokken na een hartelijk afscheid van hun vrienden aldaar genomen te hebben. Na een vermoeiende treinreis kwamen ze Vrijdagavond 9 uur in IJmuiden aan. De heer Nijsen vertelde ons nog iets zeer merkwaardigs, n.l. dat z'n 7-jarig dochtertje Dinsdag had gedroomd, dat de trawler waar op haar vader voer, verongelukt was. Maar. vader was gered! Haar droom was ditmaal geen bedrog. De heer Nijsen heeft zich door deze schip breuk met z'n eerste reis op een trawler niet laten afschrikken. Al.s. Woensdag gaat hij weer naar zee, ditmaal met de Rijnstroom. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. DE NIEUWE CONFERENTIE. Nader vernemen wij. dat de nieuwe con ferentie met den Rijksbemiddelaar a.s. Woensdagmiddag 2 uur zal plaats vinden. Men meent te mogen veronderstellen dat de kans op een oplossing van het conflict groot is. DE STEUNACTIE. De steunactie, door de vakbeweging en de S.D.A.P. gevoerd ten behoeve van de stakers, heeft in het tijdvak van 29 Mei tot 9 Juni opgebracht f 25420. Tot dien datum was reeds f 25552 bijeengebx-acht, zoodat tot 9 Juni in totaal bijna f 51.000 is ingezameld. BESOMMINGEN. Trawlers: Henriëtte Jacoba IJm. 190 300 manden f 1460. Silvain IJm. 116 450 manden f 1600. Maria Elisabeth IJm. 114 175 manden f 920 Leentje Elisabeth IJm. 155 125 manden f 2740. Loggers: KW 24 f 480; KW 112 f 490; KW 154 f 380; KW 167 f 430; KW 36 f 590; KW 158 f 760: KW 101 f 710; KW 56 f 1210; KW 124 f 620; Sch 353 f 360. Kotter: E 409 f 230. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.750.50. Griet per 50 K.G. f 25—16. Tongen per K.G. f 1,500.70. Zetschol per 50 K.G. f 21—17.50. Kleine schol per 50 K.G. f 22—6.50. Schar per 50 K.G. f 74.60. Tongschar per 50 K.G. f 32. Pieterman en poon per 50 K.G. f 4,702.60. Groote schelvisch per 50 K.G. f 20. Middelschelvisch per 50 K.G. f 1915. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 15— f 6.70. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 6.501. Kabeljauw per 125 K.G. f 4621.50. Gullen per 50 K.G. (groote) f 95.10. Idem (kleine) f 7.507. Wijting per 50 K G. f 2,80—2.10. Koolvisch per stuk f 0.800.70. Klein middelhake per 50 K.G. f 4.30.. Kleine hake per 50 K.G. f31,60. HEEMSTEDE VAN ZIJN FIETS GEVALLEN. Op de Molenlaan viel de 20-jarige T. wonende te Haarlemmermeer, van zijn rij wiel en bleef bewusteloos liggen Door een geneesheer onderzocht bleek hij eenige wond jes aan het gezicht te hebben. Op medisch advies is hij per auto naar zijn woning ver voerd. VIER STUKS PER PAKJE (Adv. Ingez. Med.) R.-K. GEM. ZANGVEREEN1GING „ST. GREGORIUS". Het secretariaat van bovengenoemde ver- eenigixxg is thans L. Kühlmann te Heem stede. Eind Juli wordt een concert gegeven in het „St. Mariagesticht" te Noordwij ker- hout. DIEFSTAL UIT EEN MOTORJACHT. Aangifte is gedaan dat onbevoegden zich toegang hebben verschaft tot een schuiten huis en een daarin liggend motorjacht. De dief of dieven hebben uit dat motorjacht een horloge meegenomen. STADSNIEUWS BOND VAN NED. ONDERWIJZERS DE VOORGESTELDE ONDERWIJS- BEZUINIGINGEN BESPROKEN. In verband met de drastische maatregelen, die B. en W. den Raad voorstellen te nemen om te komen tot „gestrenge beperking" dei- uitgaven voor het onderwijs was de huishou delijke vergadering van den Bond. die Zater dag in de „Nijverheid" is gehouden, zeer druk bezocht. De aanwezigen waren diep onder den indruk van de voorstellen, die voor onderwijs en onderwijzers zulke ver strekkende gevolgen zullen hebben. De voorzitter bracht verslag uit van de con ferenties, die het Bestuur heeft gehad en deed mededeeling van de pogingen door den heer Reinalda in overleg met het Eonds- bestuur in het belang van de schoolvoeding ondernomen. Hij stelde vast. dat de stopzet ting uitsluitend uit geldelijke overwegingen was geschied. Op wachtgeldstelling van een leerkracht aan de Rijksleerschool was door het plotse ling optreden van een gelukkige bijomstan digheid voorkomen, het hooger beroep tegen het ontslag van een onderwijzeres le Hille- gom >vas ingetrokken, daar- de betrokkene in Leiden een benoeming had gekregen. De Bondscursussen voor taaiakten en wiskunde gaan wegens te geringe belangstelling niet door. Nadat de afgevaardigden voor de Al- gemeene Vergadering waren benoemd, ging men over tot het bespreken van de branden de kwesties. B, en W. hebben over een reeks van bezui nigingen advies gevraagd. Allereerst werd vastgelegd, dat het College zijn voorstellen baseert op financieele motieven, die door de onderwijzers bij gebrek aan elk gegeven, niet kunnen worden beoordeeld. Waar de laat- sten als uitgangspunt kiezen en moeten kiezen het onderwijsbelang, is de kans op overeenstemming uiterst gering. B. en W. vragen advies voor den vorm. zoo werd ge zegd. Het Bondsbestuur heeft dan ook over wogen van het kenbaar maken van zijn mee ning af te zien. Het feit evenwel, dat de Raad het laatste woord spreekt en de pu blieke opinie niet mag worden uitgeschakeld, deed het bestuur op zijn aanvankelijke opinie terugkomen. B. exx W. stellen voor het vervolgonderwijs op te heffen. Naar de meening van den Bond had men een bezuiniging door reorganisatie kunnen overwegen. Volgens he: verslag van de Commissie van Toezicht telden de ver volgcursussen 2. 3. 4. 5. 6 in 1932 nog 452 leerlingen. 283 meisjes en 169 jongens, voor het grootste deel economisch zwakken. Dit deel van de rijpere jeugd zal 's avonds aan de straat worden overgeleverd. Om do sociale en moreele gevolgen veroordeelt ae Bond de afschaffing van het vooral door meisjes be zochte vervolgonderwijs. B. en W. overwegen het vakonderwijs in gymnastiek geleidelijk in te krimpen en ten slotte af te schaffen. De tijdelijke leerkrach ten zullen ontslag krijgen, in vacatures zal niet worden voorzien. Bij B. en W- is uitvoe rig betoogd met een beroep op het oordeel van erkende deskundigen, dat het gymnas tiekonderwijs door den klasseonderwijzer te geven niet aan redelijke voorwaarden kan voldoen. Het derde plan van B. en W. beoogt de on derwijzers van het Buitengewoon L. O. te brengen onder de salarisregeling van het Rijk. Dat beteekent voor de betrokkenen een verlaging van 20—40 pet. Deze groep leer krachten heeft n.l. indertijd een plaats ge kregen onder de gemeenteambtenaren, ja renlang zijn ze als zoodanig behandeld en terecht. Het gaat niet aan om één groep aan een andere behandeling bloot te stellen. Zij behooren dezelfde kortingen te ondergaan als de andere geniecnteambtenaren.Waï 'n ver laging van 40 pet. beteekent voor menschen die zich op een bepaald niveau hebben inge steld. kan ieder zich voorstellen. De Bond acht ze onaannemelijk. Gelijk recht voor al len. Hadden deze gemeenteambtenaren ver tegenwoordiging gehad in het georganiseerd overleg, zooals het behoorde, dan zou een voorstel, als hier werd aangekondigd, tot de onmogelijkheden behooren. Langdurige besprekingen hadden plaats naar aanleiding van het voorstel om het Voorbereidend onderwijs op te heffen. Dit voorstel heeft groote verslagenheid teweeg gebracht. zoowel in onderwijskringen als bij de ouders. Wel doen B. en W. een poging om de bezwaren van de ouders te ondervangen door het oprichten van bewaarscholen in de eenvoudigste beteekenis van het woord, maar van paedagogisch standpunt is het onaan vaardbaar terug te keeren naar de toestan den van 50 jaar geleden. En de behandeling der onderwijzeressen gaat verre over de grens van het ontoelaatbare. De bedoeling is. de leerkrachten te ontslaan. Aan de op te richten bewaarscholen moeten leidsters en helpsters zijn tegen een salaris van f 500 en f 300. Het vermoeden ligt voor de hand en is in verband met wat verleden jaar is voor gevallen. zeer zeker gewettigd, dat. de ontsla gen hoofden en onderwijzeressen voor do nieuwe functies in aanmerking komen. Er zal dan niets in het onderwijs -veranderen, maar de betrokkenen zullen als practisch ge volg haar salaris zien verminderen van 63— 71 pet. als ze hoofd en van 7178 pet. als ze onderwijzeres waren. De gewone gemeente ambtenaren trachten in het georganiseerd overleg de 8 12 pet. korting terug'te bren gen op 5 petmaar deze groep gemeente ambtenaren moeten zonder overleg een kor ting als boven genoemd incasseeren. Fel cn bitter was de reactie op deze ontstellende plannen. Per spoedbrief vroegen B. en W. advies over het instellen van centrale 7de- leerjaren. Eenige jaren geleden is dit idee met zoo goed als algemeen stemmen uit de onderwijs wereld teruggewezen. B. en W. laten dan ook in hun verzoek om advies uitsluitend het financieele motief gelden. De Bond kan dus volstaan met naar zijn advies van vroeger te verwijzen. Ten slotte kwam reorganisa tie. B. en W. wenschen het systeem van twee klassen onder ééxx leerkracht sterk uit te breiden. Waren er verleden 6 zulke klassen onder 3 onderwijzeressen, thans is de be doeling 34 klassen te stellen onder 17 leer krachten. Het gevolg is groote dubbele klas sen (boven de 401 en op wachtgeldstelling van leerkrachten- Ongeveer 20 onderwijzers en on derwij zei-essen zal dit lot treffen. De ervaring heeft geleerd, dat speciaal combi neeren van de eerste met een tweede klasse groote bezwaren heeft. Bij de rondvraag kwam nog de mededee ling. dat het houden van meerdaagsche schoolreisjes verboden was geworden. Van welke instantie deze beslissing was uitge gaan. bleef onopgelost. De financiën zijn er evenwel niet bij betrokken. ONDER CONTROLE VAN HET LAR Dr. v. HAMEL ROOS HARMENS A DAM WORTH A CROWN Bereid uit een edel natuurpro duct met edele KING eigenschappen PEPERMUNT (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN VOORWERPEN Terug te ontvangen bij A. Medenbiik, Mo- lenwerfslaan 34. een vulpotlood; S. Booms, Ba listraat 3. een kinde.'.aschje met inhoud; Sondorp. Zancivoortsrhelaan 93. een wieldop van een auto: C. Mens. Kerkla.v.i 51. een muts; J. Knook. Sumatrastraa: 10. een kin- derportemonnaie me; inhoud: Schoolderman Zandvoorterailee 3. een gouden broche: H. Heijns. Anjelierstraa: 25 Haarlem, een bad pak en handdoek. B. Swinkels. Banstraat 15, een rozenkrans in etui. Wiersma. Raadhuis straat 15. een vulpen; Hospes, Amarylllslaan 3. een ijzeren doosje met inhoud: A. Schutte, Valkenburger laan 2. een gouden ring: de Ruig. Scheepers;iraat 18 Haarlem, een staal draadketting en ijzeren haken; J. Schoolder man. Zandvoorterailee 3. een kinder regen muts; P. Odijk. Raadhuisstraat 30. een paar heeren handschoenen: Taarling. Havenstraat 21, een kindertaschje en oen rijwielbelavting merk; B. Broksterman. IJ weg 1024 Haar lemmermeer. een beursje me! inhoud; H. v. Gend. Meidoornplein 14 Haarlem, een tasch met autogereedschap; Bureau van politie Raadhuisstraat, een dameshandschoen, oen wandelstok, een sleutel, een pakje, een bal, een hondenpenning, twee rozenkransen. FEESTAVOND VAN „DE OOSTHOEK". In de benedenzaal van hotel Lion d'Or die voor deze gelegenheid met Overijselsche. Drentsche en Geldersche symbolen versierd was. heeft de Overijselsche vereenlging ..De Oosthoek" Zaterdagavond een geanimeerden feestavond gehouden. Er bleek zeer veel belangstelling voor het feest te bestaan en de ware stemming liet werkelijk niet lang op zich wachten. Bij het begin van den avond hield de voor zitter de heer H. Helder een rede. waarin hij tot zijn vreugde kon mededeelen. dat er zich weer heel wat nieuwe leden bij het bestuur hadden aangemeld. Spreker gaf een overzicht van al hetgeen den leden nog te wachten staat, zooals excursies, fietstochten een auto tocht door 't Gooi c.d. Met de kinderen wordt een bezoek aan Artis gebracht, ten bate waar van dezen avond een verloting was georga niseerd. Na dit openingswoord werd het vereenl- gingslied ingezet, dat de aanwezigen uit volle borst meezongen. Wat het eigenlijke feestprogramma betreft, hiervan kan gezegd worden, dat het bestuur voor een aantrekkelijk „menu" gezorgd had, dat ongetwijfeld bij een ieder in den smaak gevallen is. Daar waren het duo Van Noordt met liedjes, samenspraken en schetsen, de karakter-humorist Piet Vos en niet te verge ten Joop Pruis met zijn pittig orkest. Verder vermeldde het programma het optreden van den heer J. Florijn als xylofonist. Een bal onder leiding van den heer Siebo- ling vormde een trassende afsluiting van dit Oosthoeksche festijn. N. O O.. HAARLEM. Dezer dagen vergaderde de afd. Haarlem van hef Ned. Ond. Genootschap. Uitvoering werden beoorokon de mogelijk heden om het vervolgonderwijs en het voor bereidend L.O. af te schaffen, inkrimping van gymnastiekonderwijs op don duur. het brengen van salarissen bij het Bult. L. O. op de Rijksregeling, Medegedeeld werd, dat de B L. O.-groep is gevormd, waarvan de afdeelingsvoorzSHer tevens voorzitter is en ook van die van hot M.U.L.O. Tot afgevaardigden ter a'grmeone vergade ring te Utrecht werden gekozen uit het be stuur de heeren G. J. Bettink en W. P. Nie- man, uit de leden de heeren E. Geerts en F. K. Witmer en ter eventueele plaatsver vanging mej. A. M. P Balma en de heer P. Klon. Als afcevaardlgde van 't bestuur gaat ter Provinciale vergadering te Alkmaar de heer G. J. Bettink. De prae-adviezen van het bestuur Inzake de onderwijzers-organisaties werden geheel ongewijzigd, (zooals b.v. dat omtrent salari- eering Bultene. I„ O-oersoneeli goedgekeurd of met geringe wijziging. Wat het vervolgonderwijs betreft kan men zich als noodmaatregel. tljdelUk vereenigen met inkrimping van het aantal cursussen, betaling per gegeven lesuur a f 2.— enz. Bert reu rd wordt het afschaffen van het Voorbereidend L. O. en het aanstellen van leidsters enhelpsters bij bewaarschoolonder- wijs. Betreurd werd ook. dat waarschijnlijk, zij het in langzaam tempo, dc lichamelijke op voeding aan de klasseonderwijzers zou komen. Wat het zevende leerjaar betreft houdt men aan het beginsel der 7-jarige grond- school vast, verlangt dus géén concentratie en kan zich wel verecnigen met de idee kleine ic klassen uit hetzelfde schoolgebouw samen te voegen. Besproken werden verder nog het fusie- vraagstuk met de aansluiting bij A.C.O.P.. de propagandadag te Alkmaar en de Inkrimping van het hoofdbestuur. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER Naar het Amerikaansch door HENRI VAN DE WEG. 33) „Deveny is een wolf. Haydon lokte hem hierheen uit Arizona, waar hij alles en ieder een had geterroriseerd. Hij zou later met hem hebben afgerekend, maar probeerde in dien tusschentijd vast in handen te krijgen wat mogelijk was". Nu ga je het zeker aan Barbara vertellen", stelde Harlan voor. „Natuurlijk", antwoordde Morgan terwijl zijn oogen straalden. „Ik ga zou gauw moge lijk naar de Rancho Seco." Hij keek naar Haydon en zijn gezich kreeg een andere uit drukking. „Ik vergat bijna wat de gouver neur me opdroeg. Die wil weten wie Haydon en Deveny achter zich hebben. We zullen eens een beetje snuffelen in het kantoor van Haydon om er achter te komen. Ga je mee?" noodigde hij. Beiden keken naar Haydon toen zij langs hem liepen en een oogenblik later traden zij het woonhuis binnen. Nauwelijks waren zij verdwenen of Haydon lichtte voorzichtig het hoofd op. Zijn oogen waren geopend hij keek naar de deur, waar door Harlan en Morgan waren binnengegaan Toen richtte hij zich overeind, steunend op zijn elleboog. Hij had er zich rekeneschap van gegeven, dat Morgan hem wilde neerschieten, zeifs voor deZe vertelde wie hij was. En met opzetjwas hij achteruitgelpopen tot den muur van het huis. Als hij Morgan neerschoot, zou Parian hem tot schieten hebben uitgedaagd. Daarom had hij besloten, door list zijn hope- looze kans iets te vergrooten. Morgan's kogel had hem getroffen, maar dank zij een zijdelingsche beweging was hij aan een doodelijke verwonding ontsnapt. Nu had de kogel slechts de spieren van zijn schouder verlamd. Zijn linkerarm hing machteloos en sleepte door het zand, toen hij probeerde te gaan staan. Er was aan de zijde van het huis, waar hij zich bevond, geen enkel venster en wan kelend kroop hij voort, uitgeput door bloed verlies. Hij hield den blinden muur totdat hij zijn paard bereikte. Toen kostte het hem de grootste moeite in het zadel te komen, doch hij slaagde er in en liet zijn paard stapvoets de helling bestijgen tot bij het boschje. waar Harlan Kden zwartgebaarden man voor het eerst had ontmoet. Zoodra hij in vlakte kwam. gaf Haydon zijn paard de sporen en joeg hij voort in de richting van de schuilplaats, waar hij wist, Deveny te kunnen vinden. Hij voelde zich overwinnaar ondanks zijn verwonding. Want hij had elk woord van het gesprek tusschen Haxian en Morgan verstaan en hoopte Deveny te kunnen bereiken voor de beide mannen ontdekten, dat hij hen glad af was geweest voor zij konden ontkomen. HOOFDSTUK XXIII. DEVENY SCHEIDT ZICH AF. Sinds hij vernam, dat Harlan op de Star was verschenen en toegetreden tot de bende van Haydon, toonde Deveny zich zoo gemelijk dat zijn beste vrienden hem ontweken. Zij waren slechts weinig in aaltal. want Deveny gedroeg zich tegenover zijn mannen als een niets ontziend tyran; hij werd nimmer toe schietelijk en behandelde vrijwel ieder met openlijke minachting. Bovendien was hij onbarmhartig en opvliegend, 'n man, die on middellijk tot geweld overging. Deveny bleek steeds vlug met den zwaren Colt, die op zijn heup hing en een knap schutter, die slechts weinig noodig had om geprikkeld te worden zijn behendigheid te toonen. Dit maakte, dat de leden van de bende den afstand, die Deveny tusschen hen had aangegeven bewaarden en nimmer trachtten familiaar met hem te zijn. Deveny had van een der mannen van de komst op de ranch gehoord en toen Haydon enkele dagen later bij hem kwam, verkeerde Deveny in 'een staat van hevige opwinding. Er waren harde woorden gevallen tusschen Haydon en Deveny; Deveny was uitermate verbitterd. Hij kwam zelfs niet tot andere gedachten, toen Haydon hem vertelde, dat hij Harlan's voorwaarden noodgedwongen had aange nomen cn van plan was, Harlan's waakzaam heid in slaap te sussen om des te gemakke lijker met hem af te rekenen. ..Je bent een vervloekte gek. Haydon!" schoid hij. bleek van drift. ,Die kerel is sluwer dan jij en veel vlugger. Jouw heele kamp kan hem niks schelen. Hij heeft zijn eigen plan nen". z Deveny liet niet merken dat zijn afkeer voor Harlan was opgewekt door diens tus- schenbeidc komen in zijn plannen, den dag. toen hij Barbara Morgan te Lamo in zijn macht had; doch Haydon. die de bijzonder heden van het gebeurde wist. glimlachte be grijpend. Hij was niet van plan. Deveny te laten mer ken, dat hij iets wist en sprak er dus niet over. Maar al glimlachte hij gemoedelijk om zijn gedachten te verbergen, woede, die zijn heele denken vergiftigde, leefde in zijn hart. „Ik zal hem wel krijgen, Deveny", ver zekerde hij bij het afscheid. „Op een mo ment. dat hij niet verwacht". Deveny had weinig vertrouwen in Haydon's handigheid om Harlan te ..krijgen". Hij had in de oogen van dien man iets gezien, dat hem van streek bracht onverzettelijke wils kracht, welke er op wees, dat Harlan zou doexx wat ook zijn plannen mochten zijn. Maar Deveny reed niet naar de Star om Harlaan op te zoeken; hij begaf zich zelfs liever niet buiten zijn schuilplaats en gedu rende de dagen, dat Haydon weg was om een van zijn geheimzinnige plannen uit te voeren, bleef Deveny waar hij was. wrokkend tegen Haydon. Het verbaasde Deveny niet, toen hij de boodschap kreeg, dat Harlan Latimir had ge dood en langzaam maar zeker de mannen voor zich wist te winnen. Hij kwam tot de overtuiging, dat Haxian pogingen deed. in vloed te krijgen op de bandieten; dat Hay don's dagen als leider waren geteld. Want als Haydon er op stond, dat Haxian deel zou nemen aan de gemeime beraadslagingen in het kamp, dan zou hij Deveny onaf hankelijk gaaix optreden. Hoe meer hij hierover dacht, hoe aantrek kelijker het denkbeeld voor hem wex-d. Als hij niet meer afhankelijk van Haydon was, zou hij kunnen doen en laten, wat hij wilde, zonder gebonden te zijn aan Haydon's plan nen, die het altijd had over den aanleg van spoorwegen en het bouwen van steden: hij zou ook ten opzichte van Barbara Morgan zijn eigen zin doorzetten. Deze laatste overweging bracht Deveny tot een beslissing. Hij roofde om te verdienen en niet uit speculatie op hetgeen wellicht buit gemaakt zou worden als er een stad kwam. Twee, drie dagen overwoog Deveny zijn kansen. Toen hij een beslissing nam. handel de hij onmiddellijk met die vulkanische energie, welke steeds zijn ondernemingen kenmerkte. Denzelfden morgen, toen Haydon terug keerde op de Star en ontdekte, dat het vee was verdwenen, terwijl Harlan het leider schap had veroverd, beval Deveny aan een twaalftal van zijn mannen, hun paarden te zadelen. Even later reed Deveny en zijn bende zuid waarts naar de lage heuvels, de kloof, welke hun schuilplaats bood, scheidde van het dal. Zij reden zeer snel en zwenkten zoodra zij de heuvels bereikten af naar het oosten. Deveny's gelaat toonde een glimlach die zelfvertrouwen uitdrukte, en terwijl hij zijn mannen voorging deden zijn gedachten zijn oogen schitteren. HOOFDSTUK XXXIV. ONTVOERD. Toen Harlan wegbleef van de Rancho Seco werd Barbara Morgan ten prooi van koorts achtig ongeduld. Zij had zich ongeduldig ge voeld van het oogenblik af waarop hij haar dwong vlak bij huls te blijven, doch ze had haar tegenzin weten te ovenvinnen. Uit Har lan's doen voelde zij. dat hij haar veiligheid op het oog had en zij verdiepte zich in gis singen over hetgeen zijn verdere plannen waren. Ze wist maar al te goed dat van den kant van Deveny gevaar dreigde; het Incident in Lamo had haar voldoende overtuigd, al meende zij toch, dat Harlan's voorzorgen overdreven waren Deveny zou het niet wagen een aanval te doen op de ranch om haar met geweld in zijn macht te krijgen Het stralende zonlicht maakte zulke olan- nen immers onmogelijk; de vredige omgéving ontkende zooveel slechtheid en stelde haar veeleer gerust. Zij kende Red Linton reeds sedert lang. want hij werkte nu twee jaar voor haar vader en zij respecteerde hem om hetgeen hij scheen te zijn, een rustige, welwillende kerel die goed werkte, al sloofde hij zich niet uit! Nooit had zij veel verwachtingen van hem gehad, totdat Harlan hem aanstelde als voor man op de ranch. Toen trok het haar aan dacht, dat hij belang in haar scheen te stellen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7