MODE-SHOW DE BIJENKORF NOORDERBAD ZANDVOORT HH ODOL-fandpasta DINSDAG 20 JUNI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 LANDSTORM MOTORDIENST- VEREENIGING. PROPAGANDA-AVOND. De Landstorm Motordienst Vereeniging Haarlem en Omstreken, gaf Zaterdagavond in den Schouwburg aan den Jansweg een propaganda-avond, waarvoor veel belang stelling bestond. Ondier de aanwezigen waren de Res. Luit. Kol. W. Zweerts de Jong, als vertegenwoordiger van den Korps-Comman dant, de Commandant der Haarl.Burgerwacht Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid der Eerste Kamer en lid van het bestuur der Haarlemsche Burgerwacht en Mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer. Muzikale medewerking werd verleend door de uitstekende „Oude Jagersband", onder leiding van sergeant-majoor Hugenent, die meermalen optreedt ten bate van philan- tropische instellingen enz. en ook op uitvoe ringen van organisaties die het gezag willen handhaven. Nadat deze band een paar pittige marschen had doen hooren, heette de voorzitter, de heer E. Robbemond, de aanwezigen, inzonderheid de autoriteiten, welkom en deelde mede dat een telegram van eerbiedige hulde en betui ging van aanhankelijkheid aan de Koningin zou worden gezonden. Allen zongen hierna staande het eerste couplet van het Wilhelmus, waarna de band de ouverture van Banditenstreich van Franz von Suppé speelde. Vervolgens was het woord aan Dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Gewestelijke LandstormcommissLe te Amsterdam, die een geestdriftige rede hield over nationaal gevoel. De laatste tijd, aldus spr., wordt gekenmerkt door het na tionalisme. In moeilijke tijden breekt zich het nationaal gevoel baan. Het komt tot ont wikkeling in oorlogstijd; ook in den laatsten oorlog van 19141918 was dit het geval en het is ook niet weinig aangewakkerd door het vredesverdrag van Versailles, gedicteerd door de Fransche plotiek. De handelspolitiek der laatste jaren heeft helaas aanleiding gegeven tot overdreven nationalisme, tot chauvinisme, maar een gezond nationaal gevoel is toe te juichen. Wij in Nederland, hebben ons onthouden van alles wat tot overdrijving, tot ongemotiveerd nationalisme of tot wrevel of weerzin in het buitenland aanleiding zou kunnen geven. Ons nationaal sentiment is vrij gebleven van den wrangen bijsmaak, dien het in het buitenland had. Wij vormen een groote, nationale ge msenschap. Er is hier iets gaafs, iets nobels, dat tot eiken prijs moet worden behouden. Daarom is het goed, dat er Burgerwachten jn en er een Vrijwillige Landstorm is, om op te treden tegen elementen, die langs on- wettigen weg hun doel zouden willen berei ken. Spr. riep dezen corpsen (die in tegen stelling met de geüniformeerde corpsen in het buitenland, geen partijcorpsen zijn) toe: Blijft werken in denzelfden geest als tot nu toe, dan zult ge de grootste voldoening oog sten, die iemand in zijn leven kan oogsten! I-Iierna trad het Vocaal Volendamsch Man- nenkwartet op, dat in drie nummers uit muntenden samenzang deed genieten en een groot en welverdiend succes had. Nummer 6 van het uitgebreid programma was: „Zóó zingt Holland". Met orkestbege leiding zongen de aanwezigen tal van be kende liedjes, als: In Holland staat een huis, De kleinste, Wij zijn gezworen kameraden, Zie ginds komt de stoomboot, Zie de maan schijnt door de boomen, We gaan nog niet naar huls,' Adieu vaarwel tot wederzlens en Van je hela, hola, houd er den moed maar dn! Tot slot van dit nummer werd een tableau vertoond, waarvan de centrale figuur was de Nederlandsche Maagd, beschermd door een gewapende macht en geflankeerd door beeltenissen van de Konigin en Prins Willem I. De vrede werd gepersonifeerd dor een meisje met een vredespalmtak. Met geestdriftig gejuich werd dit tableau be groet. Na de pauze werd het tweede gedeelte van 't programma geopend door mevr. Jacqueline Royaards—Sandberg, die op de van haar be kende wijze voordroeg: Avond, uit Huyghens' Voorhout en Wijs Klaartje op 't IJs van Pot gieter. De heer J. M. Verhuist, adj .-onderofficier van den Motordienst, hield een inleiding over de taak en de beteekensi van den Motor dienst in 't algemeen en van den Landstorm- motordienst in't bijzonder. Verschillende muzieknummers werden nog ten gehoore gebracht: de heer Theo van Reysen zong eenige cabaretliedjes en de res. lult. kolonel W. Zweerts de Jong, sloot den avond. Mevr. Royaards en Dr. Vos hadden een bloemenhulde in ontvangst te nemen; ook verschillende dames die zich voor dezen avond of voor de vereeniging verdienstelijk hadden gemaakt of aan wier echtgenooten de vereeniging veel te danken heeft, werden met bloemen gehuldigd. Aan den luitenant Schade, die een motor rijwiel aan het corps ten geschenke heeft gegeven en door zijn bemoeienis dezen pro paganda-avond mogelijk had gemaakt, bood de voorzitter de officiers-corpsvlag aan; tevens werd hij benoemd tot lid van ver dienste. ZU nog vermeld dat een tombola ten voor- dcele van de kas werd gehouden. (Reeds in een deel van een. vorige oplaag opgenomen.) NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. EXCURSIE NAAR DE LOOSDRECHTSCHE PLASSEN. Bovengenoemde vereeniging maakte Zon dag 11. een excursie onder leiding van den heer G. A. van Schaik naar de Loosdrecht- sche plassen. Om acht uur vertrok het gezelschap in auto-cars van het Lorentzplein, over Am sterdam, Abcoude naar Vreeland; een genot volle rit vol afwisseling, vooral langs den Am- stel. Op de wandeling van Vreeland naar Oud-Loosdrecht langs de Alambertskade kon den de plantenliefhebbers hun hart ophalen: van de weelderige vegetatie noemen blaasjeskruid (Urticularia vulgaris), water drieblad (Menyanthes trifoliata), Water aardbei (Comarum palustre), krabbescheer (Stratiotes aloides). Maar 't meest werd nog wel genoten van het schilderachtig landschap: wijde water vlakten, heftig door den wind bewogen tot wit schuimende golven waarover telkens wis selend licht gleed, daar over den hemel don kere wolkenstoeten trokken, waartusschen het blauw plots openbrak en de zon haar felle stralen zond. Dan als afwisseling wei en grasland met een begroeiing in alle nuances van licht- tot donkergroen en de wijde hori zon begrensd door in 't groen half verscho len liggende dorpen. De volgende vogels werden waargenomen: aalscholver, reiger, purperreiger, wouwaapje, groote karekiet, zwarte stern, vischdiefje, zwaluw, gierzwaluw, geoorde fuut, water hoentje, meerkoet met jongen. Tijdens het koffiedrinken in Oud-Loos drecht bleek, dat het meerendeel der excur- sisten de temperatuur voor een watertochtje niet geschikt vond. Dus ging de tocht naar Hilversum, waar de bussen verlaten werden teneinde het mooie stadhuis te bewonderen, daarna verder via Laren naar Blaricum. Een wandeling over de hei naar halte Craailoo, waar de cars weer wachtten, lever de o.a. nog de volgende planten op: vogel pootje (Omithopus perpusillus)brem (Saro- thamnus vulga'rus), gaspeldoorn (Ulex europaeus), kruipbrem (Genista pilosa) ste kelbrem (Genista anglica), vleugeltjes- bloem (Polygala vulgaris), duizendgulden- kruid (Erythraea Centaureum), kruisdistel (Eryngium campestre) In totaal werden meer dan 70 verschillende planten genoteerd. Half zes waren de deelnemers in Haar lem terug. ONDERWIJZERSEXAMENS. Examen nuttige handwerken. Haarlem. 17 Juni 1933. Rijkskweekschool te Haarlem toegelaten de dames: L. II. Romers. E. C. Scholten. H. Ver boog. M. Visser, W. A. de Vries, allen te Haarlem, G. Ph. Wildeboer te Heemstede. NOORDERBAD. Door de Bijenkorf wordt op Woensdag 21 Juni in Nooderbad een modeshow georgani seerd. Verdeere medewerking op dien dag verlee- nen o.a. Tholen en Van Lier. PERSONALIA. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur te Delft-, H. Mul ler, Haarlem, J. Verheus, Haarlem. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Verheyde, Kweektuinstraat 36, armband horloge; Van Gent, Meidoornplein 14. tasch m. autogereedschap: De Visser, Berkenrode straat 22, beursje; De Wit, Elzenplein 4, bad pak m. handoek; Dijkstra. Dutrystraat 47 rd. rose damesdirectoir; Hessels, Ted. van Berk houtstraat 6 rd., 3 kinderdirectoires. Kraetzer Zandvoortschepad 4 Overveen, handschoenen Asyl, Ridderstraat 11, 2 honden; Scheelings, Gen. de la Reystraat 76, hondje; Gerritsen, Pladellastraat 48, hondenpenning; Schrama, Bantamstraat 66, handschoen; Plantinga, Rijksstraatweg 47, halsketting; Bur. van Po litie, Smedestr. 9. kerkboek; v. d. Spek, Zo- merkade 63. muts; Koetsveld, Kenaupark 24, nummerplaat; Bur. van politie, Smedestraat 9, nummerbord brievenbus, portemonrxaie; Piek, Jan Gijzenkade 203, idem; Stange, Obi- straat 39, idem; v. Tongeren, Alb. Thijmstr. 13, idem; Vogelzang, Middenweg 145, rozen krans; v. d. Kroft, Atjéhstraat 65 rd., rijw. belast, plaatje; Schaap, Adr. Loosjesstraat 64 rijwielpomp; Kroeze, Balistraat 3, rozenkrans, Hagen, Koninginneweg 38. sleutel; Van Beek, Van der Meerstraat 38, sigarenkistje met 25 sigaren; v. Vuuren, Javastraat 103, 2 Lips- sleutels; v. Gulik, Brandstraat 6, kinder schoentje; Zijdeveld, Gen. Joubertsti'aat 35, damestasch; Roth. Prins Hendriklaan 85. kin- dertaschje; v. d. Horst, Spaanschevaartstx-aat 70, tennisschoen; Vellinga, Haitsma Muiier- straat 29. taschje; Meijer, Kruisweg 21, zwem kaart. Politiebureau Smedestraat 9, bril. Van der Heuvel, Kruisstraat 28, handschoen. Stuur, Ten Catestraat 16, halsketting. Boer, Olycan- straat 29. badpak en -doek. Meijer, Storrn- straat 4, foto's. Springer, Gasthuissingel 18, rozenkrans. Van der Vaart. Nassaulaan 56, idem. Riemstra. Ruysdaelstraat 17, rijw.bel. merk. Smeenk. Amsterdamschevaart 114rd.t rijwiel. Oudewiel, Ged. Raamgracht 61, riem. Rijntjes, Middenweg 73, schoentje. Kamp, Slagerspoort 1, idem. Rohen, Kopstraat 116, idem, m. steunzool. Kat. Duvenvoordestraat 10, sleutel. Hartog, Gen. Cronjéstraat 83, 3 sleutels. Strubbing, Van Hoogendorpstraat 15, bril. Koster, Berckheijdestraat 19, badpak m. handdoek. Grit, Wilgenstraat 46, drevel. Hil- ternxan. Rijksstraatweg 162. duimstok. Steynman. Brouwersstraat 102, étui met post zegels. Van Bruggen. Arnulfstraat 23, 35 gas- penxxixxgen. Spegt, Siriusstraat 20. hoed. Kui per, Westerhoutstraat 20. hond. Wartenkorst, Lorentzplein 24, halsketting. Soesan, Korte Hofstraat 2, jas. Van Dam. Gr. Houtstraat 8, koffertje met stofzuïgeronderd. Kennel Fau na, Parklaan, 3 katten. Meins. Zuidpolderstr. 94. landkaart. Pittlo. Julianastraat 73. lineaal in étui. Bot. Lombokstraat 28. muntstukken. Politiebureau, Smedestraat 9. portem. m. inh. Hoeksema. Gen. de Wetstraat 58, idem. Eïis- ten, Teslastraat 12, idem. Van Wpps T.oid- schèplein 13, idem. Koster. Stationsplein 9rd, sleutels. Klees, Brouwersplein 19, taschje. Blos, Gasthuislaan 132. trajectkaart. Kater- berg, Jan Steenstraat 22. voetbal. FEESTAVOND BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL. Zaterdagavond was een avond van gezel ligheid en stemming in den H.K.B. De Alg. Bond vaxx Ovex-heidspersoneel had een feest avond georganiseerd ter gelegenheid van het 12 1/2 jarig bestaan der af deeling Haarlem. De aankondiging op het programma dat de familie Hofmann optrad was reeds een waarborg voor vroolijkheid en vx-eugde. Dat is het inderdaad ook geworden, en het her haald krachtige applaus was dan ook meer dan verdiend. De heer II van Bilderbeck. afdelingsvoor zitter opende den avond. Hem werd ter ge legenheid van zijn 121/2 jarig voorzitter schap eexx gouden horloge met ketting aan WOENSDAG 21 JUNI A.S., zullen wij des namiddags 3 uur een mode-show houden van BAD- EN STRANDKLEEDING met medewerking van de bekende artisten THOLEN VAN LIER. Kaarten worden na aanvraag in de Bijenkorf of bij het Noorderbad Zandvoort kosteloos toegezonden. Bij slecht weer wordt de show tot nader aan kondiging uitgesteld. AMSTERDAM (Adv. Ingez. Med.) geboden. De bondsvoorzitter, de heer J. v. d. Knaap hield een korte rede. The Happy Band verzorgde de muziek. Over de hoedanigheid behoeven we dus niet uit te weiden; die was uitnemend. Het ligt dan ook wel voor de hand dat het bal dat den avond besloot, en dat onder leiding stond van den heer Lunenburg, buitengewoon ge animeerd was. Er is nog een verloting ten bate van de tubex'culosebestrijding en van Snelverband gehouden. Het einde van den avond, dien velen lang in herinnering zal blijven, kwam helaas veel te spoedig. RADIO-REDE. Op Woensdag 21 Juni zal voor den Chris- telijken Nationalen Werkmansbond des avonds van 991/2 uur een radiorede wor den uitgezonden door de N.C.R.V. over het onderwerp: Onze Bond nu", door den heer Johs. Visser te Haarlem, lid van het hoofd bestuur van den Chr. Nat. Wex'kmansbond.. Voor deri Politierechter. ALTIJD WEER RUITEN! Waarom moeten toch altijd de ruiten het ontgelden, wanneer iemand meent zijn on genoegen kenbaar te moeten maken? De rui ten staan geheel buiten de kwestie en het eenige gevolg van de ruitentikkerij is, dat er dikwi,j]s nieuw ongenoegen door wordt ge schapen ten nadeele van den maxi, die het glas heeft gebroken. Nu was 't een bewoner van het woonwagen kamp, die zich de narigheid op den hals had gehaald. De man had een bon voor melk ge kregen vaxi den gemeentearts, ten behoeve van zijn ziek kind en hij begaf zich op 13 April daarmee naar het Proveniershuis, waar Maatschappelijk Hulpbetoon zetelt en waar hij den bon moest brengen. Nu had hij mis schien gedacht, dat hij den bon aan een loket kon afgeven, dat hij daar werd afgestempeld en dat hij er dan mee naar den melkboer kon gaan, zoodat zijn kind dan op 13 April nog melk had gehad, maar hij hield er geen reke ning mee, dat bij officieele.lichamen de za ken soms niet zoo eenvoudig marcheeren. Een beambte zei den man, dat hij den bon in een bus moest deponeeren en die bus was geen melkautomaat. waar meteen uit getapt kon worden, maar die bus deed niets dan wachten tot een anderen ambtenaar den bon er uit zou halen- Dat begreep de man gelukkig, zoodat hij naar huis ging. Toen er op 15 April echter nog geen melk was gekomen, trok hij weer naar 't Proveniershuis en aangezien hij daar niet direct melk kreeg, sloeg hij een ruit stuk, waarop hij bij de politie gebracht werd, die proces verbaal opmaakte. Nu stond de man terecht voor het vernie len van de ruit. Hij vertelde, dat hij steun had gehad, toen hij nog niet in een woon wagen huisde, maar er schijnt een bepaling te bestaan, dat de woonwagenbewoners bui ten de steunregeling vallen, althans een deel van 't jaar. zoodat de man geen inkomsten had; hij was geen gewoon wagenbewoner, die bij den weg en op kermissen den kost opha len, maar een, die uit goedkoopte zijn huis tegen een wagen had vei'ruild. De rechter wou graag weten, hoe dat zat met die steunregeling en met de behandeling van melkbons, maar de directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon wist alleen, dat vol gens het ambtelijk rapport de melk al op 14 April verstrekt moest zijn: dat dit niet was gebeurd lag aan andere omstandigheden. De Officier van Justitie keurde het sterk af. dat de verdachte een x*uit had vernield: zoo iets komt in geen geval te pas. al meende de man. dat hem geen recht was wedervaren. Geëischt werd 14 dagen gevangenisstraf. De politierechter keurde de daad van ver dachte evenmin goed, maar hij wilde reke ning houden met den noodtoestand en met de omstandigheid, dat verdachte gunstig bekend stond, zoodat eexx reclasseeringsrapport zal worden aangevraagd. Eerst dan volgt de uit spraak. ICH MöCHTE HEIRATEN Een schildersknecht, een leerling der M. T. S., een muzikant en een loodgieter waren op de gedachte gekomen om ter vermeerdering hunner inkomsten en misschien uit een kunstzinnig oogpunt ook een orkestje te vormen en dat zou op 5 Maart in Parkzicht te Velsen een uitvoering geven. Tijdens de feestelijkheid stapten twee heeren binnen, inspecteurs van het bureau van muziek- auteursrecht, gemakshalve ..Buma" genoemd Die lui speuren met de oorerx of er in deze muzieklievexxde wereld kunstproducten texx gehoore worden gebracht waarop Buma het auteursrecht heeft: dat mag natuuxiijk wel, want daar is die muziek voor geschreven, maar er moet aan Buma voor betaald worden Beide heeren gingen naar den exploitant van Pai'kzicht. en omdat die zich van het be staan van Bxxma niets aangetrokken had. wenschten de heeren. dat de muziekuitvoe- ring zou gestaakt worden. De exploitant wees den heeren de deur en decreteerde: „Een vx-oolijk mopje jongens!" Het orkest wist- niets vroolijkers dan: „Ich möchte heiraten", een modex-n product van zekeren heer Graus geloof ik en wekte zoo doende alle jonge dochters en jongelingen in de zaal op zich voor het leven te verbinden. ..Ich möchte heiraten" stond echter op het progrnri do>- beide Bumabeeren. ik bedre' natuurlijk alleen het muzi-kstuk en zii dien den een klacht in tegen de musici, die op zettelijk het auteursrecht geschonden zou den hebben, wat strafbaar is en waar een inaximumboete van f 5000 op staat, een fe nomenaal bedrag, dat het ox-kest wel niet bij mekaar zal spelen. Maar waarop het nu aankwam was. of de Bumaheeren den musici hadden verboden het stuk te spelen en of dezen wisten, dat er auteursrecht op dat stuk was- Hiervan bleek niets. „Ze zullen het geweten hebben," meen den de heeren, maar hoe konden ze niet zeggen. De kunstenaars zeiden natuurlijk, dat ze onbewust van de overtreding' hadden ge speeld en de Officier zag geen opzet aanwezig waarom hij vrijspraak vroeg. De rechter sprak vrij maar wees er den musici op. dat zij nu niet meer in het open baar moeten te kennen geven, dat zij móch ten heiraten, want dan zijn ze er bij. NIJVERHEIDSONDERWIJS Ter vervulling van de vacature in het Be stuur der Vereeniging voor Nijverheidsonder wijs alhier, ontstaan wegens periodieke af- tx-eding van den heer Mr. J. Deenik die niet herkiesbaar is heeft dit bestuur de volgende aanbeveling bij den gemeenteraad ingezonden: 1. de heer B. F. Enschedé, te Heemstede; 2. de heer J. v. Oldenborgh, te Overveen, gem. Bloemendaal. HAARLEM-NOORD. WIJZIGING VAN HET UITBREIDINGSPLAN. Aangezien van het bij raadsbesluit dd. 13 Maar 1929 (goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland) vastgesteld uit breidingsplan, detail 11 van „Noord" een groot gedeelte valt binnen de z.g. verboden kringen, ten behoeve van de vestingwerken te voormalig Spaax-ndam, waardoor de ver wezenlijking van dat plan niet mogelijk zal blijken, hebben B. en W. ter vervanging daarvaxx een nieuw ontwerp opgemaakt, aarx- geduid met „Wijziging no. 6. vervangende detail 11 van Noord". Dit ontwerp omvat de gronden gelegen ten noord-oosten van de Jan Gijzenvaart, ten zuiden van de Roex-domp- straat en ten westen van het Noorder Spaarne. De daax-bij ontworpen bebouwing is gesloten. De teekening van bedoeld ontwerp-plan heeft overeenkomstig het - bepaalde bij art. 37, 2 der Woningwet voor een ieder gedurende 4 weken ter gemeente-secretarie ter inzage gelegen. Bezwaren daartegen zijn niet in gekomen. Onder overlegging van het ingewonnen advies van de Gezondheidscommissie stellen B. en W. thans aan den raad dat ontwerp vast te stellen. DE ANTHONIESTRAAT. ONTEIGENING. In ver-band met het feit, dat de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem inzake de ont eigening door de gemeente van de bij raads besluit van 9 September 1931 omschreven perceelsgedeelten aan de zuidzijde de Anto- niestraat (D 7412 plm. 14 c.A.: D 8395 plm. 18 c.A.; D 7414 plm. 12 c.A. en D 7416 plm. 19 c.A.de desbetreffende vorderingen tot ont eigening niet ontvankelijk heeft verklaard, verdient het naax- B. en W. meenen aanbe veling' opnieuw maatregelen te treffen om te komen tot onteigening van die perceels gedeelten. Het komt B. en W. gewenscht voor te be vorderen, dat in vex-band met de vaststelling van een voorgevelrooilijn, onteigening van bedoelde perceelsgedeelten kan plaats vin den op grond van art. 77, 5e, der Onteige ningswet. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 10 der Woningwet, heeft het ontwex-p-raadsbe- sluit met betrekking tot vaststelling vaxx deze voorgevelrooilijn, benevens de bijbehoorende teekening, gedurende ten minste 30 dagen voor een ieder ter inzage gelegen op de ge- meente-secretax-ie. Bezwaarschriften zijn niet ingekomen. dagelijks gebruikt voorkomt het leelijke verkleuren der tanden en een onwelriekenden adem. (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DONDERDAGMÏDDAGSLUITING DER KAPPERSZAKEN. Geachte redactie, Het antwoord van de afdeeling Haarlem van den Ned. Kappersbond heeft mij geens zins kunnen overtuigen büikens informatie :s de vergelijking var. 125 kappers vóór exx 29 tegen ae sluiting absoluut onjuist! Onder der kappers zonder nevenbedrijven w.o. natuui'Iijk ae belangrijkste eigenaai-s van kapperszaken zijn blijkt in ieder geval een 1 groote meerderheid tegen sluiting te zijn en een enquête onder hen zou het maar al te duidelijk bewijzen. Het zou toch ook te gek zijn, dat er cnöer de Haarlemsche kappex-s slechts <29 werkelijke zakenlieden zouden zijn Ik bedoel dan onder de Haarlemsche kappers zonder nevenbedrijven. Het is toch maar al te duidelijk dat de andere kappers de ver plichte middagsluiting wenschen om zich Donderdagsmiddags met volle aandacht aan hun andere zaken te kunnen wijden. Het komt toch immers in hun hoofd niet op om dieix middag ook die zaken te sluiten. Het moet toch wel een zeer dom zakenman zijn, die in dezen moeilijken tijd verplichte middagsluiting op een werkdag wenscht zon der op dien middag andere zakelijke uit komsten te kunnen verwachten. En waarom wil juist uitsluitend en alleen het zoo ver armde kappersbedrijf een vrijen middag? Het antwoord is alweer: omdat er zooveel kappers zijn, die uit hun nevenbedrijven meer in komsten halen dan uit hun kapperszaak. Het is eigenlijk te gek, dat bona-fide kap pers, eigenaars van groote vooraanstaande zaken, die op hooge lasten zitten, de dupe worden van barbiers-begrafenisondernemers, terwijl hun bedrijven niets eix ook niets meer te maken hebben met deze ouderwetsche com binatie. Waar moet het heen, als den middenstand nu al verboden wordt op werkdagen te wer ken? Het bestuur van den Ned. Kappersbond erkent in zyn orgaan, dat de meeste kappers niet meer aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Vermoedelijk zal menige vrije Don derdagmiddag door de zorgen voor die ver plichtingen vergald worden, terwijl men an ders in ieder geval xxog kans op ontvangsten had gehad. Tenslotte blijf ik bij mijn meening. dat verplichte middagsluiting op een werkdag tot nog grootere verax-ming van het kappers- bedrijf moet leiden en in ieder geval niet zal medewerken tot verbetering! Met dank voor de plaatsing, Haarlem Juni 1933. B. EEN ERGERLIJKE TOESTAND. Geachte redactie, Reeds eenige dagen is men bezig niet de vernieuwing van de bestrating van het Brou- wersplein. Dit op zichzelf is ons bewoners aangenaam. Het is echter een onhoudbare toestand, dat er na het eindigen van het werk geen toe zicht meer is. Al de nieuwe steenen worden in den voor avond bij geheele partijen door de jeugd stuk gegooid en het pas nieuw gerestaureerde plantsoen en nieuw gemaakt ijzeren hek totaal vernield. Men klimt op het huisje en vernielt boo men en rukt takken af en het gevaar van het ingooien van ruiten is groot. Ondergeteekende heeft een verzoek ge richt tot den directexxr van Openbare Wer ken den heer Maas, doch toezicht is tot op heden niet gekomen. Ook hebben wij deze klacht reeds kenbaar gemaakt bij de politieautoriteiten. Gaarne zagen de bewoners dat er maatre gelen gevonden zullen worden die aan deze toestand een einde zullen maken. Met dank voor de plaatsing, Namens de bewoners, J. BELLAART, Broxiwersplein 26 r. SPAARNDAM VROEGER EN NU. Vroeger, toen Spaarndam nog Spaarndam was, lag het geïsoleerd van de groote stad. Uit den aard der zaak gebeurde het vaak dat inwoners van ons dorpje naar de stad moesten. Het technische middel van vervoer was een bootdienst der Alkmaar Packet, kortweg aan geduid met den naam „het witte bootje". De kosten voor vervoer derde klasse bedroegen ongeveer vijf en dertig cent. Had men die niet, dan ging men loopen. De Spaarndam- merweg, of het Jaagpad, zooals het bij ons genoemd werd, was niet verlicht, zooals nu, maar was keurig onderhouden, het leek een geasfalteerde weg (zonder te willen beweren dat de man, die er voor is aangewezen, er nu niet genoeg aan arbeidt). Toen kwam het groote oogenblik dat wij geannexeerd werden. Wij werden grootestads- menschen. Alle lasten en plichten der groote gemeente Haarlem werden ook ons op de schoudex's ge legd, en wat kregen wij er voor in de plaats? Een stadsreiniging die tweemaal in de week het vuilnis komt ophalen, en verder: In de plaats der Alkmaar Packet een auto busdienst met subsidie der gemeente, die om het anderhalf uur gaat. en wiens kosten van vervoer haast het drievoudige bedragen van een stadsbus. Het stadsvuil hebben wij ook onder den rook van Spaarndam gekregen met heel zijn ergerlijken nasleep. De eenige verbindingsweg met onze stiefmoe- derstad is finaal aan flarden gereden. Moet men er op de fiets over, en een auto passeert, dan rijdt men van Spaarndam tot de jacht haven in een wolk verstikkenden stof. Stuift het niet, dan krijgt men een nekwer- velkramp door het schokkexx door kuilen exx over grove keislag. In den winter is de heele wegbreedte een rivier gelijk. Een geluk is het ïxog dat het gras lang is, nu zien wij tenminste niet de massa's papier, de oude ijzeren ledikanten, lappen zeil. vaten rottende haring, stroomatrassen enz. enz. die van de wagexxs vallen en blijvexx liggen tot sieraad voor het oog. Of missen wij den zin voor natuurschoon? Waarom de weg maar bestraat tot aan de jachthaven? Het is toch al jaren geleden dat het plan tot verbreeding en moderniseering in het leven geroepen is. De Slaperdijk, die wel een eind uit de rich ting ligt, zou te gebruiken zijn, maar die is tot halverwege den Vergierdeweg net zoo slecht. Alweer zoo'n stukje stiefmoederlijke behandeling. De Vergierdeweg. die over een drietal jaren bij het in gebruik nemen der nieuwe be graafplaats pas dienst gaat doen. exx geheel buiten het verkeer ligt. is geasfalteei'd tot op een paar kilometer van ons dorpje; de rest is in een meer dan miserabelexx toestand ge laten. De Oudeweg dito dito. Ziedaar in het kort de toestaxxd geschetst zooals hij is. Toch zijn wij trotsch dat wij rTroot Haar lemmer geworden zijn, en wij volbrengen dan ook met vreugde onze gemeentelijke vevplich- "ngègj! Mi in oude dorpje aan het Spaarne. Wat zag ik u zooals gij vx-oeger waart gaarne! EEN INWONER.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10