Felle uitslaande brand in de Koningstraat. Bericht Het Betauftiftste DE REGEERING EN DE GEMEENTEN. ROTAX Hollywood in Brabant. 50e Jaargang No. 15332 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 20 Juni 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR pkfrfrOOM en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN' ALGEMEENE DRUKKERIJ NV. HoofdreA*etew: ROBERT PEEREB M. ABONNEMENTEN: per week 025, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3ö5, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 130S2 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14525 Postgiro 3S810 ADVERTENTIëN5 regels 1.75, elke regel meer 0-55- Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, W ijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-, Verlies W ijsvinger f75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Café totaal verwoest. Spelen met lucifers de oorzaak? Zij, die zich met ingang van 1 3uil per kwartaal abonneeren .ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Invloed op de ambtenaarssalarissen HOE TE BEREIKEN? Onze parlementaire correspondent schrijft ons: We komen nog even terug op de kwestie van den drukkenden invloed, dien het Rijk wil gaan oefenen op de gemeentelijke sala rissen. Er liepen toch in de laatste dagen, en gis teren opnieuw in versterkte mate, geruchten over de komst van een wetsontwerp, waar door van Rijkswege ingegrepen zou kunnen worden op de gemeentelijke salarissen. Wij hebben ons reeds in het laatst der vorige week tot „Bmnenlandsche Zaken" gewend met de vraag of er inderdaad zulk een wets ontwerp op komst is. Ons werd geantwoord, dat er „van een ont werp niets bekend" was. Men weet, dat heel het complex van salarisvragen bij de jong ste wijziging der departementale samenstelling bij Binnenl. Zaken, dus bij Minister de Wilde, werd ondergebracht. Na dat antwoord hebben we toen gedacht aan een koninklijk besluit op grond van art. 125 en 126 der Ambtenarenwet, artikelen, die bij de bekende Kortingswet een groote rol in de Tweede Kamer hebben gespeeld. Daar naar informeerende hebben we al spoedig er varen zooals we hebben medegedeeld dat daartegen onoverkomelijke juridische bezwaren gerezen zijn. We hebben toen bij een ter zake kundige en belanghebbende, objectieve instantie ge ïnformeerd, welke ons mededeelde, dat er wel geen andere weg zou kunnen gevonden wor den dan een wettelijke weg. Deze instantie verwachtte de komst van een wijziging der Gemeentewet, welke dan een bepaling zou gaan bevatten, volgens welke dc gemeente lijke salarissen de goedkeuring zouden behoe ven van de Kroon. Deze verwachting nu is mede ook daarom waarschijnlijk, wijl bij de behandeling van het Kortingswetje Minister de Wilde als Kamerlid dezen weg heeft aan gewezen als de meest royale. De geruchten, die er loopen, betroffen 'echter .een „meer algemeene machtigings wet", welke de regeering in staat zou stellen het schenken van uitkeeringen uit het ge meentefonds, van bijdragen voor werkver schaffing etc.. afhankelijk te maken van een goedkeuring der gemeentelijke salarissen. Nu kwam ons de term ..machtigingswet" wat apocrief voor er wordt thans zoo gemak kelijk met die term gewerkt. Ook daarom moeilijk te verstaan, wijl in de eerste plaats Minister de Wilde tijdens de zitting 1931'32 scherpe oppositie voerde tegen een gebruiken van de financieele verhoudingswet-1929 voor het oefenen van invloed op de gemeentelijke salarissen. En bovendien, wijl een wijziging van de Gemeentewet, desnoods van tijdelijken aard. precies hetzelfde, langs veel normaler weg. ook kan doen bereiken. Maar dan doemt weer voor ons op dat Binn. Zaken meedeelde, dat er van een ont werp niets bekend is. Moeten we die uit spraak wellicht zoo opvatten, dat er nog slechts een voorontwerp, is want het is een omvangrijke materie, de materie der salaris sen. En vóór het ontwerp zou worden inge diend, zal de regeering moeten weten, welke normen en maatstaven zij zal willen toepas sen. Want daarnaar zal de Kamer vragen, wanneer de regeering reeds niet zoo verstandig zou geweest zijn deze in de memorie van toe lichting te hebben vermeld. We wilden onze lezers het bovenstaande niet onthouden nu de in den aanvang genoemde berichten rondgaan en deze wellicht in andere bladen onderdak zouden vinden. VIER MENSCHEN 'S NACHTS AANGEREDEN. NEDERLANDER VEROORZAAKT AUTO ONGELUK BIJ KLEEF. In den nacht van Zondag op Maandag om streeks half een heeft de heer Jurgens uit uit Hamburg op den weg Nijmegen-Kleef ter hoogte van Kranenburg vier jongeman nen, die op weg naar huis waren met zijn auto aangereden. Zekere F. P. uit Kranen burg werd onmiddellijk gedood. De drie an dere personen werden zwaar gewond. De auto werd in beslag genomen en tegen den heer J. is proces-verbaal opgemaakt. Nader wordt gemeld, dat ook het tweede slachtoffer overleden is. Het derde slacht offer maakt het naar omstandigheden rede lijk wel. VERHAAL VAN DOODSLAG VERZONNEN. Omtrent den „doodslag" te Oldebroek ver nemen wij nader, dat de toedracht der zaak geheel anders blijkt te zijn. Het meisje werd Maandag nogmaals aan een streng verhoor onderworpen. Zij bekende thans een en an der te hebben verzonnen en deelde nader mede, dat haar verloofde gisteravond van een zolder in den schuur bij de woning van S. door een zolderluik op den betonnen vloer was gevallen en daarop zoodanig met het hoofd is terecht gekomen, dat schedelbreuk met dooaelijken afloop het gevolg is geweest. DE BOVENTALLIGE ONDER WIJZERS. VERGOEDING AAN DE BIJZONDERE SCHOLEN. Van de besturen van 19 bijzondere scho len voor gewoon- en uitgebreid lager onder wijs alhier zijn de stukken ontvangen voor de vergoeding over 1932, bedoeld in art. 100 der Lager-onderwijswet 1920 (boventallige onderwijzers). Tegen inwilliging dezer aanvragen hebben B. en W. geen bezwaren, behalve wat betreft het verzoek voor de Chr. School aan de Slachthuisstraat 55 om vergoeding voor één boventalligen onderwijzer, en de aanvragen voor de Chr. School aan de Jansstraat 83 en de R.K. School aan de Cruquiusstraat 2 om vergoeding voor een tweede boventallige leerkracht. Op grond van het aantal leerlingen heeft eerstgenoemde School over 1932 geen recht op gemeentelijke vergoeding; laatstgenoem de scholen hebben aanspraak op vergoeding van de jaarwedde voor slechts één leer kracht. Ook aan het bepaalde in art. 100, 2de lid der Lager-cnderwijswet 1920 kunnen de schoolbesturen geen aanspraken ontleenen, aangezien bij verschillende Kon. besluiten is uitgemaakt, dat de strekking van de slot woorden van het tweede lid van art. 100 deze is. dat indien in eenig jaar de klassedeeler (d.i. het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer) der overeenkomstige openbare scholen wijziging ondergaat, de schoolbe sturen met een eenmaal toegepasten klasse deeler nog gedurende 2 jaren rekening mogen houden, opdat zij zich geleidelijk aan wij ziging van dien klassedeeler zouden kunnen aanpassen. De klassedeeler bedroeg over 1930 en 1931 resp. 28.2 en 28, zoodat deeling van deze ge tallen op het aantal leerlingen van 1932 den schoolbesturen geen voordeel kan brengen. De verboeding aan de 19 bijzondere scho len bedragen tezamen f 61.292.39. ZWEEFVLIEGEN. EEN KAMP TE ZANDVOORT. Er bestaan plannen, om aan het Zand- voortsche strand een kamp op te richten voor zweefvliegen. De voorbereidingen waren reeds zoo ver gevorderd, dat proeven genomen worden. Daar het strand 's zomers echter te druk Is door de gasten die steeds aan den zeekant vertoeven, he,ft men het nemen van proe ven uitgesteld tot den herfst. Men heeft- alle verwachting, dat onze kust wat terrein en wind betreft zeer gunstig is. om. behoudens nadere aankondiging, tot het oprichten van een kamp over te gaan. TELEFOON NU 130OQ DE RUIMSTE 10 CENT TAX (Adv. Ingez. Med.) (De Philips fabrieken hebben te Eindhoven een geluidsfilm studio ingerichtwaarvan filmproducen ten voor de vervaardiging van Nederlandsche geluidsfilms ge bruik zullen kunnen maken. Be gin Juli "zal worden aangevangen met de opnamen van een ge luidsfilm „Willem de Zwijger".) Ach, hoe hebben wij sinds jaren Hollywood haar roem benijd. Maar u ziet weer, wie wil wachten, Dien beloont nog steeds de tijd. In het vroeger donker Zuiden, Nu door Philips hel verlicht, Wordt het Hollywood van Holland Eindelijk toch opgericht Als je 't. geestesoog" laat dwalen Dat de toekomst graag verkent, Zie je Eindhoven al stralen In het sterrenfirmament. Drommen helden en heldinnen Allen geniaal en mooi, Vinden in de Ville Lumière Van Noord-Brabant een emplooi. Als er zonlicht mag te kort zijn In ons land van mist en mest, Nemen wij den schijn voor waarheid, Philips levert "m dat best. Lang hebben wij moeten wachten, Voordat Nederland begon, Maar nu krijgen wij ons plaatsje Lr de kunsi-geluidsfilm-zon. En ik wil er nog op wijzen, Dat men zeer bescheiden werkt. Hier geen dreunende reclame Het geluid is zeer beperkt. Om dit sprekend te bewijzen, Is het nuttig, dat u weet. Dat onz' allereerste spreekfilm Straks Willem deZwijger heet. P. GA6US. Ernstige verkeersstagnatie. Maandagmiddag om elf minuten over drie werd brand gemeld in de Koningstraat, in het perceel nummer 33, waar de heer P. Humme een café exploiteert. Reeds onmiddellijk bieek, dat men met een zeer ernstigen brand had te maken, waarbij men wel degelijk rekening had te houden met het feit dat het huis door andere nauw wordt ingesloten. De brandweer die spoedig arriveerde, greep het vuur krachtig aan en legde een slang van de Stoofsteeg, welke steeg tegenover het brandende perceel is, over de Koningstraat naar de eerste verdieping. Het verkeer moest derhalve worden stop gezet en omgeleid over de Zijlstraat en de Gedempte Oude Gracht. Het- tramverkeer evenwel ondervond groote vertraging en pas na ongeveer een uur kon de eerste wagen weer verder rijden. Tot-in de Kruisstraat stond de file der wachtende tramrijtuigen, waarbij vooral voor de Leidsche tram het oponthoud zeer ernstig was. Het bleek dat de brand het zwaarst woedde op de tweede verdieping, waarom dan ook direct een Magirus-ladder werd gebruikt om het vuur van boven af te kunnen bestrijden. Met vier slangen op de waterleiding werden de watermassa's in de vuurzee geplengt, doch de brandweer mocht er niet in slagen het vuur spoedig te dooven. Pas toen men de vlammen ook nog van het dak af bestreed, dat door de hitte eveneens vlam had gevat, mocht het gelukken den brand te blus- schen. Bij het nabluschen laaiden de vlammen tusschen de zolderingen vaak weer fel op, De verwoesting die in het huis is aange richt is boven alle beschrijving. Er is letter lijk op de eerste en tweede verdieping geen voorwerp dat niet het slachtoffer van het vuur is geworden. Alleen een mand met wat wollen goed is als een wonder gespaard ge bleven en van een leuningstoel was alleen een der pooten beschadigd. Een prachtige, piano is totaal vernield en van het trappenhuis is nagenoeg niets meer te bespeuren. De zoldering droop van het regen- en biuschwater en op sommige plek ken was de vloer zoo zwak, dat men er haast niet meer op kon staan. Alles wat niet door den brand is verwoest is door het neergut sende water beschadigd. Zoo is ook de gelagkamer op de gelijk- vloersche verdieping in een ware woestenij herschapen. De ten óeele geledigde glazen bier en andere dranken der bezoekers, die over haast ae vlucht hebben genomen, werden door het neerstroomenae water gevuld, ter wijl de vloer, de stoelen en tafels eveneens zeer te lijden hadden onder het niets ont- zienend water. Teen na ongeveer drie kwartier de brand weer de slang uit de Stoofsteeg wegnam en op een kraan in de Koningstraat koppelde, kon het tramverkeer weer doorgang vinden, doch was het tevens noodzakelijk dat de af zetting voor het publiek verder naar achter werd gebracht. Een inspecteur moest tegen een der toeschouwers streng optreden, toen deze hem een onhebbelijkheid toevoegde. Een vermakelijk voorval. Bij het aankoppelen van een slang op een nieuwe kraan is het altijd noodig dat het water eerst even wordt doorgespoten, daar het wel voorkomt dat de straatjeugd steen tjes en andere voorwerpen in de kraanope ning duwen, die bij het aankoppelen van ae slang in de straalpijp van de slang terecht zouden kunnen komen en deze dan verstop pen. Zoo ging men ook in de Koningstraat te werk. doch door een onvoorzichtige mani pulatie werd het uitstroomende water met kracht in de richting van het publiek ge dreven waardoor zij die in ae voorste ge lederen meenden de beste plaats te hebben veroverd dit met natte voeten moesten be- koopen. Toon echter enkele oogenblikken later bij herhaling een agent van politie de dupe werd. waren de lachers aan de zijde van het publiek te vinden! Het relaas van den eigenaar. Wij hadden een onderhoud met- den heer P. Humme, die het café exploiteert. Over den oorzaak van den brand kon hij niets mede- deeien. Hij stond voor zijn café in de Koning straat toen een voorbijganger hem opmerk zaam maakte dat er uit de eerste verdieping van zijn huis rookwolken kwamen. Hij is toen onmiddellijk naar boven gegaan en consta teerde dat de voorkamer op de eerste ver dieping reeds vol rook stond. Met eenig water heeft hij toen getracht het vuur nog te keeren doch aan blusschen viel niet meer te denken. Op dc derde verdieping sliepen nog twee kinderen van een en twee jaar. Hun 16-jarig broertje wist hen nog bijtijds te redden. Zijn vrouw was In de keuken bezig thee to schenken, en kon evenmin iet-s omtrent de werkelijke oorzaak van den brand mecie- deelen. De veronderstelling als zou het vier-jarig zoontje door met lucifers te spelen den brand hebben veroorzaakt, kon de heer Humme niet onderschrijven, ofschoon hij de mogelijkheid daarvan ook niet kon ontkennen. Men moet echter wel tot dit besluit komen aangezien een andere oorzaak voor het uit breken van dezen ernstigen brand niet te vinden is. Men neemt dan ook aan dat door het spe len met lucifers de gordijnen vlam hebben gevat, De heer Humme is verzekerd, zoowel tegen brand- en waterschade, als tegen bedrijfs schade, die men voor het café-bedrijf vooral niet te laag moet schatten. Practisch gesproken kon er niets worden gered. De schade die aan den inboedel is aan gericht, schatten we op eenige duizende gul dens. De heer Drenth. die op den hoek van de Koningstraat en de Ged. Oude Gracht een distilleerderij heeft, zeide toen een knecht die juist thuis kwam meedeelde dat er brand was. dat hij onmiddellijk de brandweer heeft gealarmeerd. Dit bewijst dus dat ae bewoners in hun verbouwereerdheid er zelf niet aan hebben gedacht. De leiding van het blusschingswerk be rustte. bij afwezigheid van den heer v. d. Broek, bij den heer G. Spaan. Op het terrein van den brand waren o.a. aanwezig de heeren Mr. M. Slingenberg. wethouder, de commis saris van politie E. H. Tenckinck en later ook burgemeester C. Maarschalk. Een groot aan tal inspecteurs en agenten van politie leidde het verkeer en zorgde voor de afzetting van het terrein. Een der geheel uitgebrande kamers. KOEIEN DOOR BESPLTTINGSMIDDEL VERGIFTIGD. Te Eist hebben koeien gegeten van gras waarover de inhoud van een bus met een be- spuitingsmiddel voor vruchtboomen was ge vallen. Vijf koeien ztfn door vergiftiging ge storven. Verbod van de N.S.D.A.P. in Oostenrijk. pag. 3 De Duitsche delegatie verlaat de arbeidscon- ferentie te Genève. pag. 3 De regeering en de gemeente. Invloed op de ambtnaarssalarissen. pag. 1 Het verslag der Rekenkamer verschenen. pag. 4 Café in dc Koningstraat door brand verwoest. pag 1 De Haarlemsche Reddingsbrigade twintig jaar pag. 9 Het Haarlemsche gemeentepersonecl. Geen overeenstemming in het Georganiseerd Overleg. pag. 1 ARTIKELEN. ENZ. De economische wereldconferentie. pag- 3 HET HAARLEMSCHE GEMEENTEPERSONEEL. In het Overleg werd geen over eenstemming verkregen. EEN CONCESSIE VAN B. EN IV. In ons nummer van Vrijdagavond deden wij uitvoerige mededeellngen over de be raadslagingen in de vergadering van de com missie van overleg voor liet gemeenteperso- neel, dien morgen gehouden. Zooals men weet was die bijeenkomst belegd om het voorstel van B. en W. te bespreken om (ln verband met den ongunstigen toestand van de gomcentefinancicn) op het gemeenteper- soneel het maximum van de pensioenpremie (S'/j pCt.) te verhalen. Wij deelden mede, dat in die vergadering door verschillende organi saties werd medegedeeld, dat zij het nieuws offer van het gemeentepersonecl te zwaar vonden, omdat met 1 Januari 1932 reeds 7 pet. op de salarissen en loonen gekort is, zoodat het nu voor de laagste inkomens in totaal een vermindering in ontvangsten is van 15 pCt. Andere sprekers wezen op de onbillijkheid dat het voorstel van B. en W. van de laagste Inkomens het zwaarste offer vraagt, omdat het verhaal van 5>/j pCt. der pensioenpremie voor weduwen en weezen slechts tot 3000 inkomen loopt. Alleen de 3 pCt. premie voor eigen pensioen wordt van het gehecle salaris betaald. Ook waren er or ganisaties die betoogden, dat het thans wei nig zin heeft te onderhandelen met het ge meentebestuur. omdat immers te voorzien is dat met September door de regeering voor schriften gegeven zullen worden voor de salarieering van het gemeente-personeel, zoo dat het nu slechts een regeling zal gelden die voor enkele maanden kracht zal hebben. Tenslotte werd zooals wij mededeelden het denkbeeld geopperd, om het totale of fer van het gemeentepersoneel te beperken tot 12 pCt., 1 Januari 1932 is reeds 7 pCt. op de salarissen gekort, zoodat in dat geval de nieuwe korting (door B. en W. voorgesteld op 1 8/ pCt.) beperkt zou blijven tot 5 pCt. Dit is zoo werd berekend het percentage van het inkomen, dat de hoogste ambtenaren zouden achteruitgaan bij aanneming van het voorstel van B. en W. Hetgeen de gemeente dan door deze mildere bepaling voor de werk lieden en lagere ambtenaren te kort zou ko men aan dc 8j6 pCt. der pensioenpremie die de gemeente op het personeel verhalen mag, zou dan door de gemeente bijbetaald worden. Nu betaalt de gemeente de volle 8jó pCt. Zoo stonden de zaken toen Vrijdagmiddag de vergadering van het overleg geschorst werd. De voorzitter van het Overleg zou dit denk beeld in het college van B. en W. ter sprake brengen. Maandagavond werd de vergadering van het overlegd voortgezet. Medegedeeld werd, dat de meerderheid van het college van B. en W. op het standpunt blijft staan, dat de volle 8'/j pCt. der pensioenpremie op het personeel verhaald zal moeten worden. Het college was evenwel bereid om, in verband met dit offer, de korting op het salaris en de loonen, die op 1 Januari 1932 ingevoerd is, te verlagen van 7 op 6 pCt. De Christelijke en RK. organisaties en de Moderne organisatie van politiepersoneel von den het ongewenscht om op dit voorstel in te gaan, omdat dan de onbillijkheid blijft be staan. dat de laagste inkomens het zwaarst getroffen worden. Bovendien werd betoogd, dat al wordt door het nieuwe voorstel van B. on W. de totale korting van de laagste inko mens van 15 tot 14 12 pCt. teruggebracht, de korting zóó groot is, dat de laagste groep van de Haarlemsche gemeentewerklieden in inkomen beneden de rijkswerklieden zouden komen te staan, terwijl het kinder-suppletie- loon voor de rijkswerklleden 15 cent per kind hooger is dan van deze Haarlemsche werk lieden. Er werd dus in het Overleg geen overeen stemming bereikt. Het gevolg is. dat de quaestie dus door den gemeenteraad beslist zal moeten worden.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1