Verbod van de N. S. D. A. P in Oostenrijk UIT HET BUITENLAND DE ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE. DINSDAG 20 JUNI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD" 3 Aanslag op de hulppolitie te Krems de aanleiding Nazi's aansprakelijk gesteld voor de wandaden Weenen S.A. en S.S. groepen opgeheven Uit Genève: De Duitsche delegatie verlaat de arbeids conferentie. Belangrijk Amerikaansch voorstel inzake de valuta op de economische conferentie HET BELANGRIJKSTE NIEUWS OOSTENRIJK. In een buitengewone zitting heeft, aldus seint V.D. uit Weenen, de ministerraad Maan dagavond laat de S-A. en S.S. en de N.S.D.A.P. in Oostenrijk ieder optreden en de vorming van partij organisaties verboden. Alle insignes vallen onder het verbod. Het verbod van de NSDAP is ten slotte toch nog bij verrassing gekomen. Nog laat hedenmiddag verluidde van in nauw contact met het veligheidsministerie staande zijde, dat het niet in het voornemen lag om heden nog de aangelegenheid der aanslagen in Weenen in den ministerraad te bespreken, aangezien men nog nadere bijzonderheden verwachtte. Ook zou de Landbund zich tot het laatste oogenblik hebben verzet tegen een verbod van de NSDAP. De onmiddellijke aan leiding tot het verbod moet dus wel gezocht worden in het gebeurde in Krems, waar gis termiddag drie handgranaten geslingerd .zijn naar een afdeeling hulppolitie, die van een oefening terugkeerde. Twee ontploften, de derde kon onschadelijk worden gemaakt. De daders ontkwamen onbekend in het na burige woud. Politie en militairen zijn uit Weenen naar Krems gezonden. Volgens een nader uit Krems ontvangen bericht zijn bij den handgranatenaanslag al daar 17 personen zwaar gewond. Eenige der gewonden hebben reeds de laatste sacramen ten ontvangen. Drie hunner verkèeren in on middellijk levensgevaar. In de nabijheid van Graz zijn zes tele foon- en telegraaf leidingen doorgesneden. In Leoben werden voor het Preisgericht bom men tot ontploffing gebracht. Het officieele communiqué over den mi nisterraad luidt als volgt: De bondskanselier, dr. Dollfuss. heeft on middellijk na het ontvangen van het bericht inzake den aanslag op een hulp-compagnie in Krems den ministerraad bijeengeroepen, welke tot laat in den avond beraadslaagde. De minister voor de veiligheid rapporteerde dat het politie-onderzoek en gedeeltelijk be kentenissen der gearresteerden met betrek king tot de laatste aanslagen in Weenen on dubbelzinnig aan het licht hebben gebracht dat de deelnemers aan deze aanslagen be- hooren tot de Nationaal Socialistische Duit sche Arbeiders Partij, en derzelver bescher- mingsafdeeling S.A. en S.S. Op grond van deze feiten heeft de minis terraad besloten de S.A. en S-S.-afdeelmgen benevens de Vaterlaendischen Schutzbund te ontbinden en de Oostenrijksche Nationaal Socialistische Duitsche Arbeiderspartij (Hit- Ierbeweging iedere activiteit in Oostenrijk en vooral ook het vormen van welke partij organisaties ook te verbieden. Hiermede zijn ook alle insignes der partij verboden. Met betrekking tot de gebeurtenissen in Krems zijn alle maatregelen genomen om herhalingen volkomen te verhinderen. Het meest gestrenge onderzoek is ingeleid". V. E déeld: GENèVE. Officieel wordt uit Berlijn medege- Dr. Robert Ley. Den president van het 17e congres der in ternationale arbeidsconferentie heeft de Duit sche regeeringsvertegenwoordiger. de Duit sche vertegenwoordiger der werkgevers en de Duitsche vertegenwoordiger der werkne mers de volgende verklaring overhandigd: „Bij den aanvang der conferentie zijn in een groepsbijeenkomst der werknemers ern stige beleedigingen geuit tegen Duitschland en zijn gedelegeerden. Deze zijn. zooals thans in alle openlijkheid moet worden gezegd, door den voorzitter van de groep tot nu toe niet teruggewezen ondanks het daartoe gedane verzoek, ter bescherming van de Duitsche belangen. Vervolgens brachten Geneefsche bladen uitlatingen, welke de Duitsche Vertegenwoor diger der werknemers, dr. Ley, gedaan zou hebben op een persbijeenkomst. Dr. ley heeft •lie hem toegeschreven uitlatingen met be slistheid gedementeerd. Daarenboven is door de toonaangevende Duitsche instanties ver klaard. dat de Duitscher groote waarde hecht aan vriendschappelijke betrekkingen met de bevolking van alle landen in het bijzonder die der staten van Zuid-Amerika. Niettemin werd op z.g. officieuse bespre kingen der groep werknemers der conferen tie. waarvan men de Duitsche gedelegeerden uitsloot, het voorstel herhaaldelijk besproken en door den voorzitter dezer groep in het openbaar behandeld. Deze z.g. officieuze bij eenkomsten zijn door communiques in de officieele stukken der conferentie opgeno men, hoewel wij te bevoegder plaatse gepro testeerd hebben tegen het niet correcte op treden. Wij zien in de genoemde gebeurtenissen een ernstige beleediging van de Duitsche de legatie in haar geheel. Met het oog op dezen stand van zaken ziet de Duitsche delegatie zich gedwongen de conferentie te verlaten. Zij betreurt levendig zoo lang verhinderd te moeten zijn deel te nemen aan den zakelijken arbeid, waartoe zij zich herhaaldelijk en ondubbelzinnig heeft bereid verklaard, als geen voldoening is ge geven aan de Duitsche eischen en de gerech te Duitsche protesten niet zijn afgewikkeld". (w.g.) HANS ENGEL, MANSFELD, VOGEL, Dr. LEY. ENGELAND De Amerikaansche senator Pittmann heeft in de tweede sub-commissie der valutacom missie van de Economische Wereldconferen tie ingediend, welke opzien baart. In deze re solutie worden de volgende verplichtingen voorgesteld, welke de aan de conferentie deelnemende staten op zich zouden nemen: 1. Spoedig herstel van de stabiliteit der valuta: 2. Herstel van het goud als valuta standaard. 3. Het gebruik van goud zal be perkt worden tot de dekking der bankbil- jettencirculatie en de regeling van den in ternationalen betalingsbalans. 4. Stan daardiseering van de wettelijke gouddekking, welke lager moet zijn dan de huidige gemid delde dekking. 5. Uitnoodiging aan de cen trale circulatiebanken direct bijeen te komen ter bespreking van de kwestie der metaalre serve. Hiervoor wordt voorgesteld 25 pet. 6. Met het oog op de belangrijkheid van het zilver en de noodzakelijkheid het vertrouwen in dit metaal in het Verre Oosten te her stellen. wordt voorgesteld, dat de a. landen, welke het meeste zilver voortbrengen, den verkoop van zilver beperken; b. de staten zich verplichten een devalorisatie van het zilver te verhinderen: c. de staten gaan er toe over zilver weer te gebruiken voor va lutadoeleinden; d. den centralen circulatie banken wordt aanbevolen 80 pet. van hun valuta dekking in goud te houden en de ove rige 20 pet. naar verkiezing in goud of zilver dat tegen lageren prijs dan den algemeenen prijsstand van dit metaal moet worden ge kocht. In de tweede sub-commissie der Valuta commissie heeft de heer Trip gezegd, dat het zonder redelijke stabilisatie van de belang rijkste valuta onmogelijk zou zijn iets con creets tot stand te brengen op het gebied der kapitaalsbeweging. In de toekomst zou goud bijv. uitsluitend moeten dienen voor de internationale valuta. De samenwerking met de centrale bankinstellingen zou hechter moeten worden. Engeland. Het tariefbestand op de conferentie in behandeling. In de zitting der Economische Commissie heeft Maandagmiddag eerst de Russische vertegenwoordiger Litwinov het woord ge voerd. Spr. hoopte, dat de Russische resolutie inzake de uitschakeling van alle agressieve en discrimineerende bepalingen spoedig in behandeling zal komen. Hij steunde voorts de door de Amerikaansche en andere delega ties voorgestelde uitbreiding van het tarieven bestand. De voorzitter der commissie. Dr. H. Colijn zeide dat niets een bespreking der Russische resolutie in den weg staat, doch hij gaf te kennen, dat zulks met het oog op het bijzon dere van de Russische voorstellen pas later het geval zal zijn. Een subcommissie werd ingesteld ter be handeling van de afzonderlijke voorstellen van deel I van het werkprogram. Tot presi dent dezer sub-commissie, welke het geheele gebied der douanekwesties en handelsbelem meringen behandelt, werd de nationaal so cialist Krogmann met algemeene stemmen gekozen. Dr. Colijn zeide dat eerst was voorgeno men. deel A (handelsbelemmeringen! en B (douanerechten) in twee verschillende com missies te behandelen. De Engelsche minister Runciman verklaar de dat ook Engeland een verlaging der in ternationale handelsbelemmeringen wenscht. Hij zeide dat volgens de ondervinding van Engeland slechts bilaterale verdragen resul taat hebben gehad. Het is onmogelijk con cessies te verkrijgen zonder concessies te doen. Engeland is niet van plan zijn bilate rale verdragen op te offeren voor een on voorwaardelijk nastreven der meest begun stigingsclausule. Deze kan slecht worden toe gepast op landen welke hunnerzijds geen te genprestatie verrichten. Runciman steunde voorts het voorstel eener productiecontrole en wel niet met het doel de productie te ver- grooten. maar om de prijzen te doen stijgen. Duitschland S. P. D. contra de uitgeweken leiders. Van sociaal democratische zijde wordt me degedeeld: ..In een gemeenschappelijke zitting van het uitgebreide bestuur der S.P.D. en de bestu ren van de fracties in Rijksdag en Landdag van Pruisen hebben de leden van het partij bestuur hun functies ter beschikking gesteld. De conferentie besloot de leiding der partij aangelegenheden over te dragen aan de leden Westphal. Stelling. Rinner en Kuenst- ler. zoomede aan de voorzitters van de frac ties van den Rijksdag en den Pruisischen Landdag. Loebe en Szillat. De besluiten van de fracties in Rijksdag en Landag betreffen de den zetel van de partijleiding der Duitsche Sociaal democraten werd opnieuw door de goedkeuring van de volgende verklaring be vestigd: ..Alleen het nieuw gekozen partij bestuur in Berlijn heeft de verantwoordelijke leiding der partij. Duitsche partijgenooten, die naar het buitenland zijn gegaan, kunnen geenerlei verklaring afleggen namens de partij. Met nadruk wijst de partij iedere ver antwoordelijkheid van de hand voor al hun uitlatingen Stahlkelm te Düsseldorf verheden. De regeeringspersafdeeling deelt mede: De regeeringspresident van Diisseldorf heeft Zondag in het geheele gebied van het regee- ringsdistrict den Stahlhelm in zijn huidigen organisatievorm tot nader order verboden De onmiddellijke aanleiding tot dit verbod is gelegen in het ernstig in gevaar brengen van de openbare veiligheid en orde door het zonder onderscheid opnemen van nieuwe leden, die vaak politiek onbetrouwbaar en staatsvijandig waren. Leiders van hetZwarte front gearresteerdx In den loop van de vorige week zijn eenige leiders van de ..strijdgemeenschap van revo- lutionnaire nationaal-socialisten" «het zwar te front) gearresteerd. Er werden eenige documenten in beslag ge nomen. waaruit zou blijken, dat den leden is aanbevolen zich aan te sluiten bij de natio nale strijdorganisaties. Ook zouden, naar verluidt- relaties hebben bestaan met de K.P.D. Het gevonden documentenmateriaal wordt nog onderzocht. De leider der organisatie. Otto Strasser. vertoeft niet in Duitschland. Zooals bekend, was de leiding direct na de nationale revolutie naar Weenen overge bracht. Geweren Staatsnresident van Würtemberg in arrest. Dr. Bolz. oud-staatspresident van Wur- tenberg en bekend leider van het Centrum, is naar aanleiding van de gebeurtenissen op den Katholiekendag te Salzburg in Oosten rijk te Stuttgart in „Schutzhaft" gesteld. Bolz had te Salzburg den wensch uitgesproken dat de Christelijk Sociale Partij den moed en energie zou hebben om tijdig de noodige her vormingen in te voeren. ?oodat zij ook in de toekomst in Oostenrijk dé ihacht in handen zal kunnen houden. De N.S. Kurier verneemt dat de ge arresteerde vroegere staatspresident Dr. Bolz zal worden overgebracht naar de vesting Asperg bij Ludwigsburg. Betreffende de arrestatie van Dr. Bolz ver neemt de N.S, Kurier nog. dat Dr. Bolz door een groot aantal S.S.-mannen naar een auto werd gebracht. De opwinding der duizenden was bizonder groot. De menigte trachtte eenige malen de afzettingen te doorbreken. Slechts met zéér groote moeite is het den S.S. mannen gelukt de situatie te beheer- schen en de massa terug te dringen. Damtzig. Geen Duitsch-Nationalen in de regeering. De onderhandelingen om de D. Nationalen in de nieuwe nat.-soc. regeering te betrekken, zijn nislukt. omdat de D. nationalen niet be reid waren de door de nat.-socialisten gestel de voorwaarden te aanvaarden, aldus het W. B. De nieuwe regeering zal dus slechts uit nat.-socialisten en twee Centrumafgevaar digden bestaan. De Duitsch-nat. afgevaardigde Bertling is ten gevolge van dit verloop tot de nat.-soc. partij toegetreden, zoodat de D.-nationalen in den nieuwen volksdag slechts drie afge vaardigden hebben Frankrijk, Spoedig een bespreking tusschen Mussolini en Daladier? De vertegenwoordiger van het Agence Fournier in Rome zou uit goede bron hebben vernomen dat tusschen Mussolini en den Franschen premier Daladier principieele overeenstemming zou zijn tot stand gekomen betreffende een samenkomst in Rome. De datum der bijeenkomst zal in Parijs en Rome tegelijkertijd worden gepubliceerd, evenals de diplomatieke besprekingen, welke thans plaats vinden. De Italiaansche koning zou van zijn bui tenverblijf naar Rome terugkeeren om Dala dier te ontvangen. ZARO AG HA GETROEFD. Zaro Agha. de Turk. die beweert de oudste man ter wereld te zijn, heeft blijkbaar ten onrechte aanspraak gemaakt op dien titel, aldus lezen wij in de Tel. Er woont namelijk in Californië een dame. die ondanks het feit. dat zij tot het ijdeie geslacht behoort, haar leeftijd niet verbergt en er zelfs trotsch op is dat zij de oudste bewoonster der wereld is. Senora Martina de la Roca heeft pas haar 170sten verjaardag gevierd. Zij is een Mexi- caansche van oorsprong, doch heeft zich ge vestigd in Santa Anna in Californië, waar eij nog lang genoeg hoopt te vertoeven, om haar 200sten geboortedag te kunnen vieren. Zaro Agha vindt zij eigenlijk maar een jong broekje dat nog geen 160 jaar oud is en die zeer zeker geen recht heeft op den titel van den oudsten bewoner der aarde.zooals hij nu al jaren lang beweert. Of de Turk zich dit zonder meer zal laten welgevallen, dat de eeretitel hem wordt afgenomen, zal nog afgewacht dienen te wor den Hersly, de kwartiermakervan Genèue. TELEFONISCHE VERTALINGEN DER REDEVOERINGEN. Op de Economische Wereldconferentie, die van 12 Juni af in de Engelsche hoofdstad bijeenkomt, zullen voor een nog onbepaa-- den termijn de vertegenwoordigers vergade ren van 66 naties die werden uitgenoodigd deel te nemen aan deze internationale be sprekingen. Misschien is deze conference wel de belangrijkste van alle. die in de laatste 15 jaar hebben plaats gehad. Ongeveer 1800 per sonen zullen bij de conferentie betrokken zyn. De kwestie van huisvesting is dus van zeer groot belang. De Engelschen. die het hebben doorgezet, dat de conferentie te Londen bijeenkomt, hebben zich voor deze organisatie verzekerd van de medewerking van een vakman. Deze specialist is niemand anders dan de heer Alfred Hersly, die bij alle stamgasten der in ternationale conferenties welbekend is. Hersly komt uit diplomatieke kringen. Hij heeft als het ware de zorg op zich genomen voor de delegaties, die te Londen hun intrek komen nemen. Aan de strenge zakelijkheid van den mathematicus paart de „kwartiermaker van Genève". zooals Hersly genoemd wordt, de buigzaamheid van de diplomaat. Hij laat de kleinste kleinigheid niet aan het toeval over. Alles is vooraf vastgesteld en uitgestip- pe.ld volgens de regels van een protocol. Hersly's eerste taak was. 'n geschikt gebouw te vinden voor de vergaderingen der wereld conferentie. Zijn keuze viel tenslotte op het nieuwe „Geologische Museum", een lang ge bouw van drie verdiepingen met ruime en goed geventileerde vertrekken, waar de com missies en subcommissies de behagelijkheid kunnen vinden, die haar arbeid verlicht. Hersly heeft onverwijld in overleg met dc Engelsche commissie van voorbereiding alle beschikkingen voor de interne inrichting ge troffen. Acoustiek. ventilatie en licht zijn nauwkeu rig onderzocht. Vele arbeiders hebben kabels gelegd en een antenne aangebracht voor ra dio-ontvangst. Voor de pers is een zaal gereserveerd. In de zittinszaal is een systeem voor telefonische vertaling ingericht, waardoor do hoorders de taal kunnen kiezen, waarin zij den rede naar willen hooren spreken. Een aantal goed geschoolde tolken zal te dien einde de debat ten volgen en de redevoeringen onmiddellijk vertalen. Ieder der in aanmerking komende- talen heeft een nummer en de toehoorder heeft slechts op een knop te drukken, om de rede. die hem interesseert, vertaald te kun nen hooren. Aan den tact van den kwartiermeester worden hooge eischen gesteld. De gedelegeer den, hun begeleiders en secretarissen moeten overeenkomstig hun rang over de verschil lende hotels worden verdeeld. Licht is de eigenliefde van een of andere natie gekwetst als in dit opzicht iets te wenschen overblijft. De heer Hersly heeft daarom alle hotels, wel ke de gedelegeerden zullen herbergen, nauwkeurig bezichtigd om eerst na r'Jpelijk overdenken zijn beschikkingen te treffen. ..Ik heb", verklaarde hij tegenover een journalist .Xonden doorkruist ln zijn geheele lengte en breedte, maar ook in zijn hoogte en diepte". En inderdaad heeft hij de liften van alle Londensche hotels in beweging ge bracht. om er zich van te overtuigen, hoe zijn beschermelingen zullen zijn onderge bracht. Hij kan daarom met een gerust, trewe ten verklaren, dat de 1800 deelnemers alle gemak en behagelijkheid zullen vinden die voor hun werk bevorderlijk zijn. De Engel sche regeering doet al haar best om de or ganisatie zoo goed mogelijk te doen zijn en heeft op de begrooting van Buitenlandsche Zaken een bedrag als „eerste kosten" uitge trokken. NAZI'S DEMONSTREEREN TEGEN BUITENLANDERS. INCIDENTEN MET JOURNALISTEN TE GRAZ GRAZ. 19 Juni (V.D.) Op uitnoodiging der Oostenrijksche Regeering maakt een aantal journalisten uit verschillende landen, w.o. twee Hollanders, een reis door Oosten rijk. Zaterdagmiddag kwam het gezelschap per extra-trein uit Weenen te Graz, de hoofd stad van Stiermarken. Toen de persvertegenwoordigers het station verlieten om zich naar de gereedstaande autobussen te begeven, werden zij het mid delpunt van een onverwachte Nazi-demon stratie. Een groote groep, meestal jeugdige personen, had zich opgesteld en begroette het gezelschap met een luid en aanhoudend „Heil Hitier" terwijl in spreekkoren aangeheven werd de strijdkreet: „Ein Volk. ein Reich". Toen de autobussen wegreden, werd het Horst Wessellied gezongen. De politie joeg de menigte energiek uiteen, doch kon aanvankelijk niet verhinderen dat de nationaal-socialisten zich steeds weer verzamelden. Toen werden krassere maat regelen genomen en de straten waar langs het gezelschap reed, afgezet. De Landeshauptman van Stiermarken, oud minister Rintelen, op wien dezer dagen, naar men zich zal herinneren, een bomaanslag werd gepleegd, kwam oogenblikkelijk. toen hij van het gebeurde op de hoogte was ge bracht. bij de buitenlandsche journalisten ln hun hotels om hun zijn leedwezen over het voorgevallene te betuigen en de verzekering te geven, dat alle maatregelen genomen wa ren om het bezoek ongestoord voortgang te doen hebben. Het gezelschap journalisten heeft onder dc strengste bewaking van politie-zijde. vervol gens Graz en de bezienswaardigheden in oogenschouw genomen. Op de binnenplaats van het Stadhuis was een aantal jongelui ahn het teekenen toen prof. Rintelen en zijn gas ten binnenkwamen. Het bleek, dat deze teeke naars een demonstratie in den zin hadden, doch voordat zij hun plannen konden uitvoe ren. was de binnenplaats van het Stadhuis reeds ontruimd. Motorpolitie en twee Ueber- fall-auto's, vol met politie, begeleidden ver der de journalisten. Acht personen werden gearresteerd. Ook in Tirol, dat in den loop der volgende week zal worden bezocht, zijn thans strengere maat regelen genomen. AANSLAG OP EEN STUWDAM TE SALZBURG. OVER STROOMING VAN LANDERIJEN VOORKOMEN. SALZBURG. 19 Juni 'V.D> Onbekenden zijn gisteren het machinehuis binnenge drongen van de sluizen van dc Strubklamm- waterwerken der gemeente Salzburg en heb ben de installatie tot automatische regeling van de sluizen beschadigd met de bedoeling het stuwmeer te laten leegloopen. Door onvoldoende bekendheid met de in stallatie slaagden zij er niet in de sluizen te openen en trokken zij de sluisdeuren ln de verkeerde richting, waardoor de regellngs- installatie beschadigd werd. Bij sterken re genval zouden de laaggelegen doelen ernstige schade hebben opgeloopcn. Waren de daders in hun opzet om het stuwmeer te latën leeg loopen geslaagd, dan zouden ongeveer 3 mll- lioen M3. water de omgeving hebben over stroomd. In den loop van den Zondag kon men de aangerichte schade herstellen. Het onderzoek naar de daders is in vollen gang. ONGELUK BIJ AUTORENNEN. WAGEN OVER DI N KOP GESLAGEN. MADRID 19 Juni «Reuter). Bij auto rennen in Ca talon ie is een wagen over den kop geslagen. De bestuurder werd op slag gedood, zijn begeleider werd ernstig gewond. DR. COLIJN OVER DE VALUTA. DEFINITIEVE STABILISATIE NOG ONWAARSCHIJNLIJK. LONDEN. 18 Juni (Reuter) Reuter heeft Colijn gevraagd, wat zijn meening was over de stabilisatie der valuta als noodzakelijke voorbereiding voor productieven arbeid van zijn commissie. Colijn verklaarde, dat het van het groot ste belang is. dat Pond Sterling en dollar ge stabiliseerd worden en op het oogenblik schijnt een definitieve staabillsatie nog on waarschijnlijk: indien een stabilisatie wordt bereikt, zal deze voorloopig zijn. Gevraagd of verschillende voorstellen bij hem zijn ingediend, antwoordde Colijn. dat hij reeds vele plannen heeft ontvangen, doch slechts weinig van definitieven aard. Colijn. die door zijn staatsmanschap en humor zeer bij de conferentie in den smaak valt. bewaart de uiterste reserve en voor zichtigheid. wanneer hem wordt gevraagd, wat hijzelf van de toekomst van de confe rentie denkt. ..Ik geef liever in dit stadium van de con ferentie nog geen uitdrukking aan mijn verwachtingen". Colijn heeft den geheelen Zondag In zijn hotel hard gewerkt aan de voorbereiding van de commissie-zittir.g van Maandag. Een in zwart-gebonden bijbel en een aan tal sigaren staan naast hem op tafel. ONTVOERDE BIERBROUWER VRIJGELATEN. DULUTH (Minnesota), 19 Juni 'Reuter) William Hamm Junior, de rijke bier brouwer. die door bandieten ontvoerd wasc. is vrijgelaten. De bandieten hadden een los prijs van 100.000 dollar geëischt en ofschoon de familie oorspronkelijk had verklaard een aergelijken prijs niet te willen betalen, schijnt men nu een lageren prijs aan de ban dieten te hebben betaald. GEWFXDTGE BOSCIIBRANDEN. HELSINGFORS. 19 Juni «Reuter). Ir» Karelie aan de Flnsch-Russische grens woe den geweldige boschbranden. De regeering heeft troepen gezonden om de bevolking te helpen de vlammenzee te be strijden. Ook op R" s'sch gebied woeden de bosch branden sod enkele woken, men is hier niet in staat iets te doen om het vuur te be strijden. OPZIENBAREN MOORD IN LITIIAUEN. KOWNO, 19 Juni «V.D.) De bekende vroegere prelaat Olsauska is gisteravond vermoord. Olsauska keerde Zondagavond por rijtuig uit de kurplaats Poiangen terug, toen nabij het dorp Butinge uit een hinderlaag eenige revolverschoten op hem gelost worden, waar door hy op slag werd gedood. ZUn koetsier bleef ongedeerd. Olsauska. die 70 jaar was en krachtig heeft meegewerkt aan het verkrUgen van Lithauens onafhankelijkheid, was in 1930 in een sensatie-proces wegens moord tot acht jaar kerkerstraf veroordeeld doch had na an derhalf jaar gratie gekregen. HU moest Lithauen verlaten doch keerde in 1932 weer in het land terug en vestigde zich als land bouwer in de nabyheid van Krotingen. AGENDA DINSDAG 20 JUNI Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert, 8.15—9 15 uur n.m. Sprookjesstad Lilliput aan den Kinder huissingel. 211 uur. Rembrandt Theater: Baby. Op het tooneel Acrobatische dansen. 7 en 9.15 uur. Palace: Een afscheid voor immer. Op het tooneel: Accordeon kwartet De Kaeth's. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Het drama der Wolkenkrabbers en Tcheka- 8 15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrU- Zandvoort: Monopole. Fancy-Fair voor Duitsche Joodsche vluchtelingen, 's Avonds 8—3 uur. WOENSDAG 21 JUNI Bioscoopvoorstellingen avonds. 's middags en dei

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5