LETTEREN EN KUNST B-j| SP©IRT EM SPIL hB FILMNIEUWS. VRIJDAG 23 JUNI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 9 I ARIANE IN LUXOR Elisabeth Bergner in „Ariane". Een lawine van boeken en vlugschriften, waarin allerlei vreeselijks staat over de los bandigheid van de moderne jeugd, stort zich de laatste jaren over ons heen. Met één toch voor dit verschijnsel zeer belangrijke factor houden de schrijvers van deze lectuur zoo goed als geen rekening. Ze nemen al de sterke stukken, welke men elkaar over het erotische leven van het tegenwoordige jonge geslacht vertelt, voor ernst op en vergeten, hoe graag de jeugd nu gelijk vroeger zich een gewichtig voorkomen geeft door het ver zinnen van heldendaden. Ook ouderen pro- pageeren dit erotische jagerslatijn en zelfs een scherpzinnig man als dr. P. H. Ritter komt in zijn laatste werk „De drang der zinnen in dezen tijd" nog weer met het over bekende legendarische verhaaltje, dat hij dit maal op rekening van een fantaseerend en misschien zelfs wel gefantaseerden directeur van een H.B.S. stelt. Er bestaat erotische opsnijding om allerlei reden. Jan Musch heeft een kluchtspelfi guur geschapen, die een verleden moest ver zinnen om kans bij een meisje te krijgen. De Fransche schrijver Claude Anet heeft dit zelfde gegeven, maar dan in verfijnder ge stalte, uitgewerkt in zijn roman: „Ariane, jeune fille Russe". Ariane ,een schalksch en overmoedig, maar in haar diepste wezen gevoelig en teeder schoolmeisje, heeft op een concert toevallig een man op rijpen leeftijd ontmoet, die. door zijn positie en uiterlijk gewend alles te ver krijgen wat hij van vrouwen wenscht. het argelooze studentje onmiddellijk de gewaagd ste voorstellen doet. Ariane, gevleid en be koord door den veroveraar, stemt toe in zijn verzoek om de kennismaking voort te zetten. Maar, rauw als zulke veroveraars kunnen zijn, verklaart deze Konstantin bij voorbaat, dat er van liefde geen sprake mag wezen. Hij geniet, altijd op reis, het leven nu hier dan daar, een om het genoegen is het hem louter te doen. Daarom ontwijkt hij den omgang met jonge meisjes, die „het leven" niet kennen. De kleine Ariane, die al spoedig heelemaal „weg" is van dezen man en die met volkomen overgave en in allen ernst van hem is gaan houden, begrijpt, dat ze, om hem niet te verliezen dus de rol moet gaan spelen van het meisje met een verleden. Van enkele doodonschuldige incidentjes uit haar school tijd maakt ze, nadat ze door een paar glazen champagne zich moed heeft gedronken, schandaalverhalen, zooals wij die kennen uit de lectuur over die losbandige tegenwoordige jeugd. En de doortrapte vrouwenkenner vliegt er even gemakkelijk in als de goedge- loovige paedagoog onzer dagen. En is even onthutst Want, en dit geeft een drama tische wending aan het geval ook hij is in allen ernst van Ariane gaan houden. En nu kan hij, ais slachtoffer van de dubbele mo raal niet verdragen, dat zijn geliefde vóór hem andere minnaars zou hebben gekend. Met woede keert hij zich van het meisje af. als zij hem op zijn inquisitoriaal verhoor heeft beleden, acht, neen negen mannen te hebben toebehoord. Ontgoocheld wil hij af reizen. Ariane is gebroken. „Waarom heb je hem de waarheid dan niet verteld?" heeft haar vriendin haar vermaand. En ze vertelt hem de waarheid. „Wat heb je aan al je verstand en aan je meerdere ervaring", bijt ze hem toe. „als je desondanks niet hebt begrepen, dat ik volkomen ongerept tot je gekomen bent?" Innerlijk verward en in onoplosbaren twee strijd dreigen de gelieven uiteen te gaan. Maar op het laatste oogenblik de trein, waarmee Konstantin naar Rome zal rijden, is reeds in beweging trekt hij Ariane tot zich in de coupé; de bindends liefde heeft het van het fladderend genoegen gewonnen. Van dit boek heeft Paul Czinner een film werk gemaakt, waarin van het teere en fijne van den roman niets is verloren geraakt. Beeld en geluld. hoe zorgvuldig is de sobere en bondige tekst uitgekozen! hebben de over meesterende uitwerking behouden van dit kostelijke proefje Fransche literatuur. En de spelers, Elisabeth Bergner en Rudolf Forster, die men hier reeds in Czlnner's even voortreffelijk product „De droomende mond" heeft leeren kennen, zijn geheel in toon met de sfeer van de stof. Forster, hier minder sympathiek en min der rijp-mannelijk ook dan in „De droomende mond", geeft in zijn hoekige, rustige mimiek de zelfbewustheid van den veroveraar voor mijn gevoel heel wat indrukwekkender weer dan de protserig-lawaaierige Hans Albers. En hoe scherp en goed uitgebeeld ls zijn tot afgrijzen en woede stijgende angst bij de verzonnen biecht van het meisje! Maar dan de Ariane van Elisabeth Bergner! Zooiets geraffineerds krijgt men weinig te zien. Er gloeit een tooverachtig vuur van gevoelens uit dit bleeke en strakke, nauwe lijks belijnde profiel. Ariane. onder het con cert reageerend op de onbeschaamdheden, welke de onbekende naast haar op haar program krabbelt! Alleen dit tafereeltje van enkele seconden blijft iets onvergetelijks. Hoeveel aangrijpends maakt deze geniale actrice van dit simpele figuurtje en van dit eenvoudige gegeven! Er zijn en dit wordt eerst recht duidelijk in de film. welke de details beter doet op merken dan het tooneel acteurs, die één bepaald orgaan met buitengewoon uitdruk kingsvermogen accentueeren. Sommigen be- tooveren door het spel hunner oogen, ande ren leggen hun ziel in de handen, maar bij Elisabeth Bergner is het de mond. welke het wonder van haar kunstuiting tot stand brengt. Men denkt aan sommige dieren, ko nijnen, paarden, honden soms ook, die in de trillingen rondom de lippen elke aandoe ning van hun gevoelsleven weerkaatsen. Deze nerveuze beweeglijkheid is bij Elisabeth Bergner verfijnd en veredeld tot het spel van een kostbaar muziekinstrument. H. G. CANNEGIETER MUZIEK. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENICINC Solist Felix Kwast. Het laatste concert der H. O. V. zou stellig meer belangstelling ondervonden hebben, wanneer het weer de menschen niet naar strand of bosch dreef. Een oogenblik mocht men, de duffe zaal binnentredend, de ande ren benijden. Muziek echter is een machtig ding, zij heeft genoeg aan zichzelf, en laat geen plaats voor spijtgevoejens, hoe sterk cok 't verblijven in de vrije -natuur ons mag trekken. Muziek, zeg ik, en met nadruk. Want niet al wat onder den naam „Concert" wordt aangediend, is muziek. De dirigent van dezen avond had een ge lukkigen dag en het orkest volgde met blijkbare overgave de intenties van den leider Marinus Adam. Waar hij, zooals veelal zijn „manier" is. het tempo opdreef door „voor uit te dirigeeren", was het orkest op die di- rigeerwijze voldoende ingesteld. Marinus Adam is overigens muzikant genoeg om geen onvoorzichtigheden te begaan, die vooral de strijkers in staccato- of spiccato-passages duur zouden moeten bekoopen of anders ge zegd: daar waar de rechterarm haar eischen stelt en de techniek in dit opzicht haar gren zen heeft. Zoo speelde dan het orkest uiterst rustig en gemakkelijk de muziek van dit programma, dat geopend werd met Mendels sohn's vierde symphonie (de Italiaansche) (Prettige muziek: die bijnaam is niet slecht gekozen, want die hem uitvond, liet inspan ning van den geest aan anderen over en droomde behaaglijk voort in het „dolce far niente", het zoet-zalig nietsdoen, 't Prettigst nog vinden het de muzikanten, al zijn 't niet allen. Maar slechte waardebepalers ook zijn veelal de muzikanten zelf, want het zelf- musiceeren ziet vaak nevenzaken aan voor hoofdzaken. De luisteraar vindt de beide middendeelen dezer symphonie tamelijk fu tiel, zooals ook in de orgelsonates van Men delssohn gedeelten komen, die 't geheel zeer verzwakken. In een dier deelen werd boven dien de indruk er niet beter op, doordat de tweede hoorn het te kwaad kreeg met trans- poneeren, zoodat we een oogenblik moeite hadden ons voor te stellen wat Mendelssohn hier schreef. Maar 't was ook het éénige in cident, en het vlotte vaardige musiceeren vergoedde dit. Na Mendelssohn, den meester van den gladden vorm, kwam Klughardt, die gaarne den symphonischen vorm wilde aanwenden, doch in zijn concert voor violoncel evenveel onvermogen toonde, als zijn groote koorwer ken den meester verraden. Prachtige muziek schreef Klughardt in zijn oratorium „Die Zerstörung Jerusalems", mooier nog naar mijn gevoelen In „Judith", want de auteur heeft een sterk dramatisch talent- In het concert, zooals hier voor violoncel, richt dit talent echter weinig uit. Toch deed het ons genoegen, dat de solist Felix Kwast niet langs platgetreden paden ging. Hij speelde dit concert met overgave, en de solopartij deed hij prachtig aansluiten bij de meester lijke instrumentatie die door den dirigent veelzijdig en met smaak werd belicht. Ook in de „Rococo-variaties" van Tsjaikowsky heeft men, vooral in "t gedeelte rond de ca dens, heerlijk cellospel te hooren gekregen, al waren er, meer naar 't slot, gedeelten waar in technisch opzicht nog wel iets te wenschen bleef, 't Is waar, we zijn verwend, en namen noemen is overbodig. Maar één moment van waarlijke overgave in de muziek kan een geheele solovoordracht adelen, en de huldebetuiging van de hoorders dankte blijkbaar aan dit moment haar calore. Heel goed lag Adam ook de ouverture van Borodin (Prins Igor), En zoo we den klank van ons H. O. V.-orkest hier konden bewon deren. meer nog was dit het geval bij het voorspel van Wagner's „Meistersinger'Dat naast de duidelijkheid van het uiterst kun stig stemmenweefsel de klank zoo welluidend bleef, en méér nog de synthese van het werk zoc klaar tot ons sprak, ls voor den dirigent, en voor het orkest evenzeer, geen geringe lof. Naast het spel van den solist vond de Wagnervertolking bij den hoorder de grootste waardeering. G. J. KALT. Vocaal kwartet „Euphonia". Feestavond ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. „Euphonia" is een mooie naam voor een vocale of instrumentale muzlekcombinatie. Samengesteld uit Grleksche woorden, die ..wel" en ..klinken" beteekenen, wekt het woord de waan van welluidendheid. Ik heb meerdere veroenlgingen gekend die den naam ..Ephonia" droegen, maar niet alle deden dezen naam eer aan. bij w'.e de in die naam vervatte belofte onvervuld bleef, öc waan door de werkelijkheid wreed gelogen straft werd. .Eén was er niet hier, mar ik verklap u ook niet waar dan wèl die spottend „Kakophonia" genoemd werd, en de ironie had haar goeden grond. Maar ons Haarlemsch Vocaal-Kwartet ..Euphonia" heeft zich geen ontrouw jegens zijn leuze, aan besmetting van zijn blazoen te verwijten. Door welgezindheid is het steeds geleid, wêlklank heeft het gebracht, een wél- daad voor velen is zijn zang geweest. De roemrijke geschiedenis van het 20-jarige KON HAAR HOOFD NIET MEER DRAAIEN. Gemarteld door spierpijnen. Een ons hulp is meer waard dan een ton medelijden. Dat was het ook voor deze vrouw. Iedereen beklaagde haar. Maar één gaf haar een raad, die hielp. Na deze goede raadgeving was zij niet langer het voorwerp van medelijden. Zij schrijft: Ik leed aan spierrheumatiek in den nek het was een marteling. Mijn hoofd kon ik niet meer om- draalen. Iedereen hal medelijden met mij. Toen was er iemand die me raadde Kruschen Salts te probeeren, wat ik deed. En in zes maanden was ik een andere vrouw. Als ik nu maar het minste vleugje van rheumatiek voel, neem ik direct een dosis van Uw won derlijke Kruschen Salts en het verdwijnt. Na alles, wat ik ondervonden heb zal lk nooit na laten ook anderen Kruschen Salts aan te raden." Mevr. S Het zijn de opeengehoopte afvalstoffen in het lichaam, die de ondragelijke rheuma- tische pijnen doen ontstaan. Kruschen Salts nu spoort nieren en inge wanden aan tot gezonde, geregelde werking en het gevolg is dat de schadelijke afvalstof fen op volkomen natuurlijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U zich dus houdt aan de ..Kleine dagelijksche dosis", zult U inwendig schoon zijn en blijven, en in een gezond frisch en „schoon" gehouden lichaam ls geen plaats voor het ontstaan van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv. Ingez. Med.) „Euphonia" is nog kort geleden in ons blad geresumeerd; zijn arbeid, niet alleen op het terrein van den eervollen kamp. maar ook op dat der menschlievendheid is daar in herinnering gebracht. Het is dan ook geen wonder dat velen gaarne gevolg gegeven hadden aan de uit- noodiglng om de huldiging van het publ icerende ensemble bij te wonen en dat dus de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw Donderdagavond tot de laatste plaats bezet was. Namens de feestcommissie opende de voor zitter. de heer B. A. Koper, de gezellige bij eenkomst. nadat een strijkje er de stemming in gebracht had. En toen een oogenblikje later het jubileerende kwartet het podium betrad, niet om te zingen, maar om op de zes gereed gezette feeststoelen plaats te nemen, klonk een minuten-lang applaus. „Zes?" zal de lezer mogelijk vragen, maar ik verzuimde mee te deelen dat Euphonia een leider heeft, den heer Nico Hoogerwerf. zonder wicn het aantal zijner successen veel minder geweest zijn, en ook dat zijn oud-lid de heer J. H. Donkel, die na 18-jarig lid maatschap zijn plaats aan een jongere kracht meende te moeten afstaan, bij de huldiging natuurlijk geëerd werd als was hij nog actief medewei-ker. De heer Koper prees o.a. de trouwe samen werking van Euphonia met het Mannenkoor „Caecilla" en bood aan Ieder der leden een bloemenbowl aan; hij las een aantal inge komen gelukwenschen voor, waarbij een van een gelegenheidscompositie vergezeld was. „Heil Euphonia" heet dit werk van Frits Mon driaan, maar ik geloof dat we niet bevreesd behoeven te zijn, dat het als overplanting van nazi-manieren naar ons vaderland bedoeld is. De voorzitter van „Caecilia" schonk de in signes van het eerelidmaatschap dier ver- eeniging; de oud-directeur Bram van dei- Velden sprak zeer hartelijke woorden en vereerde aan het kwartet ter bewaring in het archief, de directeursmedailles die hij met „Euphonia" behaalde: de dubbelkwartetten Euterpe" en „Aurora" schonken bloemen, het kwartet „Bel Canto" aan elk der leden een zilveren potlood, het Santpoorter dubbel- kwartet bloemen, het Haarlem's A-Capella- Koor 4 groote ingelijste foto's van ..Eupho nia" in zijn tegenwoordige samenstelling, het dubbelkwartet „Inter Nos" 4 eere-insignes, het R.K. Mannenkoor „Inter Nos" uit Hllle- gom een bloemenmand enz. Toen de aanbiedingen der Huldeblijken ge ëindigd waren nam het oudste lid van „Eu phonia", de heer H. F. van Paradijs het woord om voor het gesprokene en geschonkene te bedanken en hij bood hun directeur Hooger werf een „stuk gereedschap", nl. een zak- metronome in étui aan, en een der Jongere leden sprak daarna om den heer Paradijs te huldigen. Natuurlijk werden al deze toespraken en aanbiedingen door luid applaus gevolgd, en toen de heer Koper namens de feestcommis sie alle sprekers en vertegenwoordigers be dankt en het officieele deel der feestviering gesloten had, bleven de aanwezigen nog ge- ruimen tijd bijeen om van de officieuze bij dragen te genieten. Doch deze vallen niet binnen het terrein van kritiek. K. DE J. NIEUWE PARKF.F.RREGELING TE AMSTERDAM Over de nieuwe maatregelen voor par keeren te Amsterdam verneemt de Tel. dat een dier maatregelen zal zijn parkeeren In bepaalde straten op bepaalde dagen toe te staan. Zoo zullen er straten worden aangewe zen. waar men op even data wel en op oneven C£ ta niet mag parkeeren. Voorts zal successievelijk het éénrichtings verkeer op dc grachten, dat reeds in de na bijheid van de Leidschestraat bestaat, wor den uitgebreid. DOOR EEN PAARD DOODGETRAPT De 69-jarige H. Groothuyzen. te Rotterdam is in een stal achteróver gevallen. Een paard dat hiervan schrok trapte hem op het hoofd Dc man werd met een hoofdwonde en een schedelbreuk naar zijn woning vervoerd waar hij aan de gevolgen overleed. Aan onze kwartaal- en maan dabo nnes. De administratie vindt het bijzonder prettig als een groot aantal abonnés het verschuldigde abonnementsgeld per post- of bankgiro voldoet. Men bedenke evenwel dat het een nog grootere tijdsbesparing geeft als men gireert vóór de kwitanties bij de incas seerders zijn. Formulieren voor automatische giro verstrekken wij gaarne en gratis. WIELRIJDEN. DE WEDSTRIJDEN OP DE STADION WIELERBAAN VAN EGMOND WINT. Na de zware regen- en onweersbuien van Donderdagmiddag heerachte er 's avonds plotseling weer ongemeen fraai zomerweer. Jammer genoeg was de belangstelling van het publiek voor de wedstrijden op de Sta- dlonbaan wederom niet zóó groot als men had mogen verwachten. Begonnen wordt met een uitstekend gere den wedstrijd voor nieuwelingen over 6 KLM., die gewonnen werd door F. Draayer in 8 minuten 21 4 5 sec.: 2. R. Loskamp, 3. H. Jesse. 4. J. van Hal. De eerste rit van den tripletwedstrijd voor beroepsrijders moest ontijdig worden afge broken doordat twee koppels in de bocht vielen, gelukkig zonder dat eer. der rijders zich ernstig bezeerde. Toen ook het eerste sprintnummer wegens een lekker, band van Van Egmond moest worden afgebeld, kwa men vroeger dan verwacht werd de motoren in de baan. Het was een zuiver nationaal nummer, uitsluitend van candidaten voor het Nederlandsche kampioenschap, dat de volgende week verreden zal worden. Gestart wordt in deze volgorde: Korf. Valk, Schlebaum, Van der Wulp, Storm, De Graaf en Leddv. De uitslag luidt: 1. Schlebaum in 31 min. 12 sec.; 2. De Graaf. 20 m. achter; 3. v. d. Wulp op 75 M„ 4 Snoek op 190 m„ 5. v. d. Valk op 450 m„ 6 Korf en 7. Leddy. Storm moest wegens motordefect, opgeven. Het blijkt, dat de bemanning van de belde gevallen tripiets toch nog zoodanig gebles seerd is, dat zij niet meer kan rijden. De tripletweastrij'd wordt daarom verreden in twee matches a deux. De eerste wordt gewonnen door het triplet Brilman-Coster-Bouquet in 12 sec., over de laatste 200 M. Het sprintnummer dat de bedoeling heeft om aan onzen Olympisohen kampioen Van Egmond gelegenheid tot revanche te geven op zijn overwinnaars van Kopenhagen, brengt in den eersten rit Van Egmond te gen den Franschman Rampelberg. Onze landgenoot neemt den kop en hoewel er zeer hoog gereden wordt, laat hij zich niet ver rassen en gaat er ln de voorlaatste bocht te gelijk met zijn tegenstander van door. In een fraai^n spurt weet hij vóór te blijven en gaat als eerste over de streep. 1. Van Egmond. tijd laatste 200 M. 12 15 sec: 2. Rampelberg. De tweede rit van den sprintwedstrijd brengt Rampelberg tegen den Oostenrijker Dusika, die te laat zijn spurt inzet om Ram pelberg te kunnen passeeren. 1. Rampelberg 13 sec., over de laatste 200 M. 2. Dusika. De tweede en laatste rit van den triplet- wedstrijd wordt wederom door dc roode ploeg gewonnen ln den fraaicn tijd van 11 4-5 sec. Totaal-uitslag: 1. Brilman-Coster- Bouquet. 2 punten: 2. Hoevens-S. Bouquet-- Den Hartogh 4 punten. Als attentie van het 50-jarig bestaan van den A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land, verschijnen tusschen twee nummers tol groote hilariteit van de toeschouwers twee hooggewielde vélocipèdcs op de baan. De om roeper herinnert eraan, dat op deze rijwielen de oudste Nederlandsche renners hun eerste successen boekten. Na de pauze wordt de sprintwedstrijd voortgezet met een match tusschen Van Eg mond en Dusika. Van Egmond heeft den kop en weet dien naar de meening van het pu bliek ook in den eindspurt te houden, maar tot veler verbazing beslist de jury dat de uitslag is: 1. Dusika in 12 1/5 sec. over de laatste 200 M.; 2. Van Egmond. Aangezien de drie sprinters thans een gelijk puntenaantal hebben, zal een beslissingsmatch k trois wor den verreden. Eerst echter komen Pater, Dc Boer en Na gel in de baan voor een wedstrijd met leven de gangmaking en wel van tandems en 1 triplet. Met grooten voorsprong wordt de wedstrijd onbedreigd gewonnen door deBeer ln 9 min. 58 sec., 4/5. 1. De Beer: 2. Nagel op 125 M. ach terstand 3. Pater op 250 M. Dan komen do drie sprinters voor den be- slissenden rit. Rampelberg neemt den kop en Dusika komt op de laatste plaats, maar even nadat de Franschman zeer vroeg den spurt heeft ingezet, gaat zijn achterband lek zoodat de match moet worden afgelast. Eerst worde daarom de tweede rit over 40 K.M. achter motoren verreden. De volgor de is: Korf, Valk. Dc Graaf. Snoek, Storm, v. d. Wulp. Schlebaum en Leddy. Uitslag 2e manche: 1. v. d. Wulp 30 min. 50 sec.., 2. Storm (440 M.), 3. Schlebaum (460 M.) 4. De Graaf <660 M.) 5 v. d. Valk 1690 M.)6. Korf (750 M.). 7. Snoek «1050 M.) 8. Leddy (2150 M.) Totaaluitslag: 1. v. d. Wulp 4 p„ 2. Schlebaum 4 p.. 3. de Graaf 6 p„ 4. v. d. Valk 10 p.. 5. Storm 10 p.. 6. Snoek 11 p., 7. Korf 12 p.. 8. Leddy 15 p. Tot besluit wordt de beslissingsmatch tusschen de sprinters opnieuw gereden. De renners vertrokken in dezelfde volgorde als de vorige maai. Van Egmond. die in het midden zit. weet zich prachtig vrij te ma ken en gaat na een moolen spurt met een wlellengte vóór den Oostenrijker over den eindstreep. 1. Van Egmond (tijd laatste 200 M. 12 sec.) 2 Dusika. 3. Rampelberg. Totaal uitslag: l Van Egmond 4 p., 2. Du sika 5 p„ 3. Rampelberg 6 p. i ROEIEN. KON. NED. ZEIL- EN ROEIYEREENIGING. De navolgende inschrijvingen voor de in ternationale roeiwedstrljden van bovenge noemde vereenlglng op 29. 30 Juni, 1 en 2 Juli zijn Ingekomen: 1 Tweeriemsgieken. zonder stuurman. 2. Tweeriemsscullingbooten. Juniores. B: Société Royale Nautique Anversoise, Viking, Njord, De Hoop. Willem III. 3. Tweeriemsscullingbooten, seniores: Het Spaarne. 4. Tweeriemsscullingbooten. beginnelingen: De Arastel. De Hoop. Willem Hl. 5. Tweeriemsscullingbooten. Juniores A: De Laak. A.R.S.A.. De Amstel, Njord, De Deut sche Sport, Nereus. 6. Vlerriemssculllngbooten, seniores. 7 Vierriemsscullingbooten. Juniores. 8. Vierriemsgieker.. zonder stuurman. 9. Vierrlemsgleken. Juniores A: Triton. A. R. S. A„ Argo. Willem Hl. 10. Vlerriemsgieken. seniores: Triton, De Hoop. 11. Vlerrlems-outrigged overnaadsche gieken De Laak. De Amstel. De Delftsche Sport. Wil lem HI. Poseidon. 12. Tweeriemsgieken. Juniores A: Viking, De Delftsche Sport. Nautilus. Poseidon. 13 Vlerriemsgieken. seniores: Njord. Nereus. 14. Achtriemsgieken. Juniores B: Njord, Argo, Nereus. Aeglr. 15. Tweeriemsgleken, seniores: De Laak, Die Leythe. Willem Hl. 16 Vlerriemsgieken. Juniores B: Argo. 17. Tweeriems-outrlgged overnaadsche gie ken (beginnelingen): Triton. Nereus, Posei don. 18. Achtrlemsgiekcn, seniores: Njord, Ne reus. 19. Tweeriemsgieken. juniores B: Die Ley the. De Delftsche Sport. 20 AchtriemsglekenJuniores A: Triton, De Maas. Argo. Nereus. Aegir. 21. Vierriemsgieken. lichte ploegen: Njord, De Hoop. 22. Stljlroelen voor dames, seniores: De Laak, De Vliet. 23. Stljlroelen voor dames, juniores: A. R. S A„ Die Leythe, De Maas. De Hunze, De Hoop. Willem III. Het Spaarne. 24. Stljlsnelroelen voor dames ln achtrlems gieken: De Vliet, De Hoop. Nautilus. 25. Stijlroeien voor dames, tweeriemsscul lingbooten «overnaadsche*: A.R.S.A.. De Maas, De Hoop, Willem IH, Het Spaarne, Watersport Club. 26. Stijlroeien voor dames, tweeriemsscul lingbooten (glad): De Haas. De Hoop. 27. Achtrlemssloepen matrozen Instituut: Sloep 1, Sloep 2, Sloep 3. 28 Jeugdroeien voor jongens t.m. 16 jaar (Maasgieken): F.A.M.O.S., St. Ignatius Col lege, De Amstel. 29. Jeugdroeien voor Jongens van 17 en 18 jaar. (Maasgieken): A: St. Ignatius College I. Commissie v h. Jeugdroeien. B: De Am stel. Poseidon, St. Ignatius College II, F. A. M. O. S. 30. Jeugdroeien voor jongens tot en met 18 jaar (overnaadsche gieken): Poseidon, F.A.M.O.S., De Amstel. De loting zal plaats hebben op Maandag 26 Juni te Amsterdam. ZWEMMEN. DE WEDSTRIJDEN IN HIT NOORDERBAD- BASSIN. A.s. Zondag organiseert dc zwemvereni ging „Haarlem" ook internationale korte baan wedstrijden in het wedstrijdbassin Noorderbad te Zandvoort. Deze wedstrijden beginnen om drie uur. Behalve de gebruikelijke damesnummers zijn hier de internationale heeren nummers wel het meest belangrijke. Bij de 10 x 50 schoolslag estafette komt behalve A.Z., H.VG.B en Haarlem ook de Gentsche Zwemvereniging aan den start. De voornaamste zwemmers zijn: Delters, kampioen en recordhouder van Duitsch- land op 200 M. en alle afstanden daarboven; Derlch.s kampioen en recordhouder Dult'ch- land op 100 M. «59.6 sec.; Nederlandsch snelste man Henk van Essen van Het IJ. de Belgen Isselee (Junior kampioen v. België 200 M.). Boonc en MatthIJs. verder o.a. nog van Hemsbergen en Zeeman van „Haarlem". Del wel van R.Z.C.. Mooi van H.P.C. In het snelle Noorderbad-bassln zijn recordverbete- rlngen niet uitgesloten. De 3 x 100 M. wisselslag-estafette is met vijf ploegen bezet, de 5 x 50 M. vrije slag met acht. Voor het schoonspringen heeren zijn acht deelnemers. Dc waterpolowcdstrijd van de sterke Belgische eerste klasser G.Z.V. tegen het Ned. Jeugdzevental zal een climax vor men van dit schitterende zwemfcstljn. ZEILEN. „KIELER WOCHE". Uit Kiel: Donderdag had de eerste race plaats in de 12 voetsjollen-klasse van de ..Kieler Woche". waarin de drie Nederland sche deelnemers op 0%'ortuigende wijze op de drie eerste plaatsen beslag legden. De race werd gewonnen door F. A. F Ga'.lé (W. S. V. Loosdrecht) met „Ree", terwijl de Rotter dammer D. Kagchelland met Clipper" tweede werd. Jan Maas «W. S. V. Loosdrecht) werd derde en op de vierde plaats eindigde de Duïtscher Gun the r Engel (Kieler Segel Vereinigung) met .Bbby". In de SharpiekJasse '12 M2 klasse) won de onlangs te Loosdrecht uitgekomen Rudolf Dohmlow van de Norddeutsche Regatta Verein met Hunerle VI". In de Internationale Sterklasse werd ar Lubinus (Kaiscriiche Yacht Club; met „Uzel H" eerste. Heden worden de wedstrijden voortgezet. ATHLETIEK. NIEUW WERELDRECORD 5000 METER. Uit Helslngfors: Woensdag verbeterde Lehtinen het wereldrecord over 3000 Meter na een feller, strijd met zijn landgenoot iso Hollo. Lehtinen won in den nieuwen wereld recordtijd van 8 min. 19.5 sec. Oud wereld record stond op naam van Nurmi met 3 min. 20 4 sec., gevestigd op 13 Juli 1926 te Stockholm. Nurmi wint weer. Uit Reval: Te Reval won Paavo Nurmi ce 5000 Meter ln den tijd van 15 min. 12 sec. DE VIKRDAAGSCHE AFSTANDSMAKSCIIEN De leider der Internationale Vlerdaagsche Afstandsmarschen van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding deelt mede. da: d? inschrijving voor deolnsmlng aan de van 25 tot en met 28 Juli a.s. te Nijmegen te houden Internationale Vlerdaagsche Afstar.ds- marschen sluit op 1 Juli a.s. Het ls verboden aan deze marschen deel te nemen in aan politieke gezindheid uiting gevende kl?eding en of het dragen van der gelijke insignes. Het is aan dames verboden ie mareheeren ln z.g.n. trainingspak, skypak of rijbroek Overtreding van een en ar.der heeft uilsluiting van deelneming tenge volge.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11