DINSDAG 27 JUNI 1933 HAARDE M'S DAGBLAD 6 NEDERL. MAKELAARSBOND. 1 Mr. J. DE JONGII OVER WETTELIJKE REGELING DER MAKELAARDIJ. Op den tweeden dag van de algemeene ver gadering van den Nederlandschen Bond van Makelaars in Onroerende goederen. Assuran ties en Hypotheken, heeft de rechtskundige adviseur van den bond, mr. J. de Jongh, een lezing gehouden over de wettelijke regeling der makelaardij. Mr. De Jongh herinnerde er aan. dat in het najaar van 1932 de Noord-Hollandsche Ma kelaarsvereniging een voorstel deed. om te trachten strengere wettelijke bepalingen ten aanzien van de makelaardij te verkrijgen. Naar aanleiding van dit voorstel ontstond een studiecommissie, die zou hebben te on derzoeken, of wijziging van de artikelen 62 tot 73 van het Wetboek van Koophandel mo gelijk was. Spr. ging de geschiedenis der ma- kelaardij na. In 1922 kwam het wetsontwerp van minis ter Heemskerk, dat bedoelde, de makelaardij geheel vrij te maken. Beëediging en aanstel ling wilde hij uit de wet hebben, omdat de overheid de geschiktheid en vakkennis niet kon beoordeelen. De aanstelling door den ge meenteraad is verdwenen, maar de beëedi ging is gebleven. Uit de ge'neele geschiedenis blijkt volgens spreker, dat men steeds is gegaan in de rich ting van vrijmaking der makelaardij. Er zou iels gewonnen zijn, indien de makelaardij alle Kamers van Koophandel op haar hand zou kunnen krijgen. Door opvoering van het more el e peil kan ook veel bereikt worden, meer dan door welk request aan de regeering dan ook. De rechtspositie der makelaardij wordt ontleend aan het gewone recht. Een request aan de regeering om buitengewone wettelijke bepalingen te verkrijgen, zal de eerste tien jaren geen resultaat hebben. Men zou alleen kunnen ageeren voor het op hooger peil bren gen der makelaardij. Des middags is een autotocht gemaakt, welke aangeboden was door de afdeeling Haarlem. VEREENÏGING VOOR VERZAMELING VAN OUDHEDEN IN HET FRANS HALSMUSEUM. Op Vrijdagmiddag 7 Juli zal in het Frans Halsmuseum de algemeene vergadering wor den gehouden van de Vereeniging tot uit breiding der verzameling van Kunst en Oud heden in het Frans Halsmuseum. VEREENIGING „IIAERLEM". Maandagavond hield de Vereeniging ..Haer- lem" een algemeene vergadering in het ge bouw „De Hoofdwacht'' aan de Groote Markt. De heer J. L. Tadema opende de vergade ring met,,een woord van welkom. Hij deelde mede. dat deze vereeniging nóg steeds reden van bestaan heeft, niettegenstaande de woe lige gebeurtenissen. Het terrein dat bestre ken wordt, is niet alleen het „bewaren van al die huisjes", zooais hij eens iemand klei neerend over deze nuttige vereeniging had hooren spreken. Spreker deelde mede, dat de vereeniging wil trachten te geraken tot de stichting van een commissie voor Monumen tenzorg. omdat de bestaande Schoonheids commissie blijkbaar niet voldoende is. Ten slotte vestigde spreker de aandacht op het jaarboek, dat één der middelen is om het aantal leden uit te breiden. De secretaris, de heer P. A. Dijkema, bracht het jaarverslag over 1932 uit: Dit jaar is niet onopgemerkt aan de vereeniging voor bijgegaan. Herdacht worden eenige bekende stadgenooten, die aan de vereeniging dooi den dood zijn ontvallen. Het aantal leden be draagt 425, dat is slechts tien minder dan het vorig jaar. Een beroep wordt gedaan op alie leden om de vereeniging zooveel moge lijk te steunen. De in het afgeloopen jaar gehouden lezingen hadden alle veel succes. Herinnerd wordt aan de hulde, door de ver eeniging gebracht aan Jhr. Mr. J. W. G. Bo- rcel van Hogelanden ter gelegenheid van diens SOsten verjaardag; aan de tentoonstel ling van teekeningen van den heer H. J. Wes- seling, die eveneens een groot succes heeft gehad. De tijden dwingen tot een zuinig be heer, zoodat vele wenschen nog niet vervuld konden worden. Ook wordt herinnerd aan het verbranden van den molen „De Adriaan'. Vertrouwd wordt, dat eerlang een nieuwe „Adriaan" onze stad zal sieren. Bij verschei dene verbouwingen werd rekening gehouden met de wenschen van de Vereeniging „Haer- lcm", zooals bijvoorbeeld bij den verbouw van café-restaurant Brinkmann. Aan de eigena ren der diverse perceelen wordt dank voor de welwillende houding betuigd. Met dank wordt ook gewaagd van boekwerken, teeke ningen, foto's enz., die aan de vereeniging ten geschenke werden gegeven. De secretaris ontving voor zijn keurig jaar verslag luid applaus van de aanwezigen en woorden van dank van den voorzitter. Dit verslag zal gedrukt worden. De voorzitter had gehoopt, dat de archi tect A. A. Kok aanwezig zou zijn geweest, want hij had hem namens de vereeniging een zilveren penning willen overhandigen voor de prachtige herstelling van het perceel Houtmai'kt 17. De penningmeester, de heer J. D. Rutgers van der Loeff, bracht het financieel verslag uit. Op 1 Januari 1933 was er nog een batig saldo van f 14.C5 in kas. Ook deze functionaris had den dank van den voorzitter in ontvangst te nemen. Onder applaus werd hij gedéchargeerd. De voorzitter deelde mede. wat er in het eerstvolgende jaarboek zal staan. De vereeniging heeft zich ook bezig ge houden met bet monument Hildebrand. De voorzitter hoopt, dat er eindelijk eens wat van terecht zal komen. Men heeft er in den raad de politiek bij gehaald en toen was het natuurlijk mis", zei spreker Binnenkort zal een tentoonstelling worden gehouden van foto's, die in het bezit van de vereeniging zijn. Dan kunnen de menscher nog eens zien, hoe alles in de Laatste jaren verandert. Van den winter worden weer lezingen ge houden. Excursies zullen gemaakt worden naar het, Buitenhuis, de Waalsche Kerk en de Bank van Leening. Ook zal weer gepro beerd worden een uitstapje te maken, bij voorbeeld naar Alkmaar. Na de rondvraag werd de vergadering ge floten. DE BONDSDAG VAN ST. RAPHAëL. De Bondsdag van St. Raphaël welke Zon dag voor het perst in Haarlem is gehouden, Is in alle opzichten geslaagd. Uit alle hoeken van het land waren de spoor- en tramman- nen gekomen om in Haarlem van hun mede leven met de organisatie te getuigen. De dag begon met een H. Mis in de kathe drale kerk aan de Leidschevaart. opgedragen door kapelaan Th. de Lugt, adviseur van de afdeelingen Haarlem I en II. Er waren ongeveer 3500 deelnemers aanwe zig. De bondsadviseur, pastoor Mutsears. sprak enkele woorden. Na afloop der H. Mi; stelden de deelnemers zich achter hun vaan dels op, zes muziekkorpsen vergezelden hen en onder het gebeier der klokken zette de stoet zich in beweging. Alvorens men naar het Krelagehuis ging werd er voor het paleis van den Bisschop op de Nieuwe Gracht gedefileerd. Mgr. Aenge- nent. bisschop van Haarlem, begroette van het bordes de deelnemers. Daarna ging men naar het Krelagehuis. dat geheel gevuld werd. Honderden moesten zich met een staan plaats vergenoegen. De bondsvoorzitter de heer J. Hellemans opende de vergadering met den ehristelijken groet. In de eerste plaats heette bij de advi seur pastoor Mutsears die voor het eerst een bondsdag meemaakte welkom, en vervolgens de volgende autoriteiten, de heeren Loerak ker en v. d. Bilt, leden van cle Tweede Kamer, Mr. Immink en Ir. Burger,sdijk, directeur der N. Z. II. T. M„ Wethouder v. Liemt, de afgevaardigden van het R.K. Werkliedenver bond. R.K. Raadsfractie. Comité R.K. Socia le Actie, Bestuur R.K. Volksbond. Daarna sprak kapelaan Venings. adviseur van de afdeeling Utrecht de vergadering toe. Ook Pastoor Mutsears sprak een enkel woord, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot. KORTHALSFONDS. Wijlen Dr. Korthals liet een legaat na van f 300 om prijzen uit te reiken aan leerlingen der kostelooze Openbare Scholen of hen te steunen bij de voortzetting van het onder wijs na het verlaten der school. Uit dit Kort halsfonds wordt ieder jaar een uitkeering gedaan aan het bestuur van „Door Vermaak tot Nut" om belooningen te schenken aan eenige goede leerlingen uit dc hoogste klas sen van Openbare Scholen voor L. O.. Thans bestaat de prijs alleen uit een bijdrage voor schoolgeld, dan wel voor leermiddelen, die op andere onderwijsinrichtingen als M. O., U. L. O,, H. B. S., Gymnasium enz noodig zijn. Wederom is aan de scholen opgave gevraagd. De uitreiking heeft ongeveer half October aan een der scholen plaats. EVANG. LUTH. KERK. Op het zestal voor predikant bij de Evang. Luth. kerk te 's-Gravenhage komen voor Ds. D. Drijver en ris. F. Pont (emeritus O. I. pre dikant) beiden te Haarlem. DE GRONDEN VAN DEN KINDERHUISSINGEL Bij de verwezenlijking van het plan van uitbreiding voor het terrein aan den Kin derhuissingel is. naar B. en W. aan den raad schrijven, gebleken, dat het over de Garen- kokersvaar;, ontworpen „openbaar gebouw" ter plaatse niet tot stand zal komen, terwijl aan den daarvoor gereserveerden grond als bouwterrein behoefte bestaat. In verband daarmede hebben B. en W. een nieuw ontwcrp-uitbreidingsplan „Kinderhuis- singel" opgemaakt, waarin een gedeelte van het bouwterrein ontsloten door de Burge meester Sandbergstraat. de Burgemeester Boreelstraat, de Garenkokerskade en de Pyn- torenstraat bestemd wordt voor den bouw van een gebouw voor openbaar nut. Tegen dat ontwerp-plan is een bezwaar schrift Ingekomen van de N V. Aannemers bedrijf voorheen F. Boersma, alhier. Recla- mante deelt mede. dat door haar in 1932 aan de noordzijde van de Nicolaas van der Laan straat nabij den Kinderhuissingel zijn gebouwd 3 woonhuizen, benevens een groote werkplaats met 2 bovenwoningen en dat zij, bij aanneming van het vorenbedoeld ontwerp uitbreidingsplan belangrijke schade zal lij den, ten gevolge van het belemmerde uit zicht voor de vorenbedoelde perceelen. door het eventueel niet aanleggen van de op het oorspronkelijke uitbreidingsplan geprojec teerde straat tegenover die perceelen. Bij het bezwaarschrift is tevens een schetsplan ge voegd. waarbij de krachtens het door B. en W. nieuw opgemaakte ontwerp te vervallen straat, door een doortrekking van de Pyn- torenstraat. gehandhaafd zou worden. Naar aanleiding van dat bezwaarschrift merken B. en W. het navolgende op: Bij de verwezenlijking van de door recla- mante gewenschte doortrekking' van de Pijn- torenstraat zou het geheelc ontwerp-plan overigens zoodanig moeten worden gewijzigd dat het nieuw geprojecteerde gedeelte van die straat aan beide zijden bclend zou worden door zijgevels en tuinmuren, waardoor dit een doodsch aanzien zou verkrijgen. Het ver krijgen van uitzicht op een dergelijk straat gedeelte zou zeker geen verbetering zijn. De in het door ons opgemaakt plan geprojec teerde doortrekking van de Nicolaas van der Laanstraat zal aan de waarde van de aan reclamante toebehoorende perceelen zeer zeker niet dien afbreuk doen, welke door adressante wordt gevreesd. De door recla mante opgeworpen bezwaren komen B. en W. dan ook niet houdbaar voor. ARTISFEEST. Zal er wel iemand in Haarlem zijn, die de paar honderd schoolkinderen nog nooit heeft zien gaan naar of komen van Amsterdam? Dat ging al tientallen jaren per spoor. Nu evenwel zal „Door Vermaak tot Nut" het eens anders probeeren. Jammer evenwel, dat door dat er te weinig geld beschikbaar is. 5 pet. der kinderen dit artisfeest kunnen mee maken. Het betreft de Openbare Scholen voor G. L. O., die voor B. L. O., de Doopsge zinde scholen en de St. Josephschool. Om 9 uur moeten ze Donderdagmorgen 13 Juli alle maal aan de Tempeliersstraat zijn en dan gaat het per tram naar Amsterdam. Van het Spui wandelen ze naar Artis. waar een ont bijt gereed staat cn dan den tuin in. Om half een wordt het tweede ontbijt in de eetzaal gebruikt om daarna wéér den tuin in te gaan. Om kwart over 3 wordt, een laatste ver- frissehing aangeboden, daarna begint weer de wandeling naar het Spui. Om kwart over 4 worden de kinderen aan het Heerenhek terug verwacht. (Adv. Incjez, Med.) PROTESTVERGADERING VAN VOLKSONDERWIJS. TEGEN OPHEFFING VAN VOORBEREIDEND LAGER ONDERWIJS. In het gebouw van den Protestantenbond is Maandagavond een protestvergadering gehouden tegen de bezuinigingsvoorstellen van B. en W. van Haarlem, die het Voor bereidend onderwijs beoogen op te heffen. De voorzitter, de heer De Beer, wees in zijn openingswoord op de slagen die aan het onderwijs toegebracht kunnen worden. Maar de aanwezigen zijn toch alleen bijeen ge roepen om te protesteeren tegen de voorge stelde opheffing van het voorbereidend on derwijs. Volksonderwijs heeft in een adres aan den Raad geprotesteerd tegen de voor stellen. Mej. Jet Bon uit Amsterdam begon met de beteekenis van het kleuteronderwijs te schetsen. De kleuterleeftijd van 3 tot 7 jaar is van de grootste beteekenis voor de karakter vorming. Dit is de gevoelige periode, waar veel bedorven en veel goed gemaakt kan worden. Spr. memoreerde hoe het kleuter onderwijs vroeger was, een jaar of 50 gele den, toen de kleuters op zijn hoogst van de straat werden gehouden. Jaren later be sloot men (Amsterdam deed dit 25 jaar ge leden, nadat den Haag en Rotterdam voor gegaan waren) de eerste voorbereidende scholen op te richten, die echter zeer slecht waren. Pas langzamerhand kwam een ver andering ten goede, ook wat de leerkrach ten betreft. Met sprekende voorbeelden, waarmee spr. haar rede kruidde, duidde zij aan. dat het onderwijs op prijs gesteld werd door de kinderen en dat de invloed ervan zeer groot is. Mej. Bon schetste vervolgens de dag- indeeling op haar fröbelkleutersschool en vlocht daar het systeem vanFr ie drie h Fröbel door. Het genot en het opvoedkundige van het gemeenschappelijke missen de kinderen thuis, Spr. zou het betreuren, dat zulk een prach tig cultureel werk vernietigd zou worden. Zij drukte den aanwezigen moeders op het hart: „houdt vast. wat gij hebt!" Na een korte pauze vertoonde spr. aller aardigste lantaarnplaatjes en las zij enkele schetsen van eigen hand voor. De voordracht van mej. Bon werd met applaus van de vrij talrijke aanwezigen be loond. MEISJESKOOR. Zaterdag 1 Juli geeft het Meisjeskoor on der leiding van mevrouw Mien Sybrandi Halberstadt een uitvoering op Brederodeduin Aan de piano: mejuffrouw Emmy van Eden en mevrouw A. Petrivan Huizen. Viool: de heer H. van Huizen. Liederen, duetten en aria's worden gezongen door de dames. Harma van Hu'izen—Waller Zeper. N. Hansse. M.. Polderman. G. Sluis. G. Text or mej. Mr. C. Verstege, Chr. Steenbnrgh en h. Vroom. Mevrouw W. de Lange zal eenige verzen zeggen. COMMUNISTISCHE PARTIJ. De Communistische Partij Holland belegt op Vrijdag 30 Juni een Openbare vergadering in Gebouw Olympia. Besproken zal worden de brochure van den heer J. E. W. Duys, Partij bestuurder der S.D.A.P. Inleiders zullen zijn de heeren C. de Dood, vroeger-S.D.A.P., gemeenteraadslid van Am sterdam en G. Oversteegen (over de ge- meenteraadspolitiek). Hotelgasten, die zich 'savonds niet vervelen, hebben de nieuwste dansen geleerd vóór zij met vacantie gingen. Schagchelsfraat 31 Haarlem Telefoon 10806 (Adv. lngez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek, stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, xoordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DOOR LEERLING-CHAUFFEUR DOODGEREDEN. Over het vreeselijke ongeluk te Amsterdam, dat een 17 jarig meisje het leven kostte, zou ik het volgende willen opmerken. Al te vaak ziet men dat rijlessen door menschcn gegeven worden, welke niet in staat zijn dit verantwoordelijke werk te ver richten. Volgens de Motor en Rij wiel wet mag Iedereen, die in het bezit is van een geldig rijbewijs aan anderen de kunst van het besturen van motorrijtuigen leeren. Dat dit niet „ledereen" kan en dat een tractor aller minst geschikt rijmateriaal hiervoor is. blijkt al te duidelijk uit dit tragische ongeluk. Waarom zor/.t de overheid niet ervoor, dat uitsluitend gediplomeerde instructeurs, welke jarenlange praktijk in het les geven bezitten, dit verantwoordelijke werk mogen v-r' ten? En uitsluitend met een voor dit doel speciaal ingerichten „les-wagen" welke op het allerminst dubbele remmen bezit welke door den instructeur ten allen tijde makkelijk te bereiken zijn, en welke wagens van tijd tot tijd gekeurd moeten worden en een duidelijk zichtbaar teeken van leswagen moeten voe ren, zoodat andere weggebruikers rekening houden kunnen, dat achter het stuurrad van dergelijke wagens iemand zit, die nog niet volkomen meester over den wagen is. Door kleine wijzigingen in de Motor en Rijwielwet, zal in dit opzicht zeer veel te bereiken zijn, zoodat wij ook hier een stap nader zijn in de richting van „veilig verkeer". K. HEIGEL. OPROEP AAN ALLE CHRISTENEN. Deze oproep is niet alleen gericht aan de kerkelijk-aangeslotenen. Er zijn Christenen van hart in aile godsdiensten der wereld en ook bij de z.g. goasdienstloozen. In dezen voor ons allen zoo moeilijken tijd, waarin de grens tusschen goed en kwaad steeds lastiger valt te onderscheiden, zou ik U allen willen toeroepen: „Onderscheidt, voorzoover ge dat kunt, eerst bij Uzelf, wat U onder goed en kwaad verstaat" hebt U dit na heel diep nadenken vastgesteld, han delt U dan daarnaar maar handelt niet, naar wat eenig mensch voor U vaststelt." Kunt U het zelf niet uitvinden, dan zou ik U willen verzoeken eens na te lezen, wat Christus zelf omtrent onze levenshouding te zeggen heeft. U vindt dit opgeteekend in Matth. V. Wie onder U is bereid deze uitspraken van Christus in beginsel te willen toepassen in zijn dagelijksch leven, en in zijn maatschap pelijk leven, dat er een onderdeel van uit maakt? Ik denk, dat de wereld in korten tijd een heel anderen aanblik zou geven, dan zij ons nu laat zien. Ik denk. dat er spoedig heel wat betere verhoudingen zouden ontstaan tusschen fa milies onderling tusschen werkgevers en werknemers, tusschen ambtenaar en over heid, tusschen naties en naties. Als wij over Christelijke deugden spreken, vinden wij in Mattheus V alles vervat, wat wij kunnen verlangen. En niemand, geen vader, geen moeder, en geen Overheid, die zich Christelijk noemt, kan meer van ons verlangen, dan dat wij de geboden van onzen Meester nakomen. Dat is hun goed recht, wanneer zij ons bewuste Christenen willen doen zijn en het is ons aller goed recht om niemand onderdanig te zijn, behalve aan Hem, den Meester. Daarmede vervalt dus zoowel alle muiterij als alle slaafsheid, alle geweld zoowel als alle oogendienerl). Daarmede vervullen wij allen naar draag kracht de Wet der Liefde, zooals onze Voor ganger, naar Wien wij ons noemen (Christe lijk) het van ons vraagt. Wie mij adhaesie-betuigingen wil zenden, sture mij zijn naamkaartje misschien kun nen wij er later eens gezamenlijk over spre ken, doch wij maken er geen vereeniging van. Onze statuten immers berusten bij den inhoud van de Bergrede. C. M. TOP. Führhopstraat 3, H. N. DE AFSCHAFFING VAN HET VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Zou U voor onderstaande regelen eenige plaatsruimte beschikbaar willen stellen? Bij voorbaat onze dank. Onder de plannen, die door B. en W. van Haarlem zijn gemaakt, om de financieele toe stand hier te regelen, behoort het afschaffen van het bewaarschoolonderwijs. De gezamenlijke ouders der kinderen, die dat onderwijs aan de Marnlxschool volgen, kunnen zich niet voorstellen, dat de toestand van Haarlem's financiën zoo ontzettend slecht is, dat men meent, dat tot zoo'n maat regel moet worden overgegaan. Daardoor toch wordt in de eerste plaats het personeel aan die school op een be slist ontoelaatbare wijze benadeeld. Ze wor den daardoor, voorloopig met eenig wacht geld, ingedeeld bij de klasse der werkloozen, zonder uitzicht op eenig werk, waartoe ze vol gens de opleiding in staat zijn. Jaren lang ls er hard gewerkt, om het voor-bereidend on derwijs op het, peil te brengen, waarop het op 't oogenblik staat. En nu het onderwijs eenmaal zoo geregeld is, wordt het in een handomdraai maar weer afgeschaft. En aan dat onderwijs is juist zoo'n ontzettend groote behoefte. Bij de laatste inschrijving van leerlingen waren er ruim honderd, die niet geplaatst konden worden. Genoeg dus om een nieuwe school te stichten. Wij vra gen geen nieuwe school- Maar laat ons hou den. wat er is. Het gebouw staat er. de leer krachten willen en wenschen niet anders, dan haar prachtig werk voort, te zetten en er is overvloed van belangstelling. Ook bij B. en W. Dat hebben we kunnen constateeren bij de opening van „onze school", toen er heel wat loffelijke woorden namens B. en W. zijn gesproken. Maar B. en W. zullen niet weten, hoe zeer het onderwijs der dames dooi de ouders op prijs wórdt gesteld. Wat een voldaanheid en tevredenheid was er toch op te merken bij hen, die de laatste tentoon stelling in „onze school" bezochten. Hoe ver baasd waren ze. dat hun kleuter zoo'n pracht van een lantaarn, zoo'n vogelkooitje, boeken legger en honderden andere dingen had kun nen maken. En de kinderen zelf! Ho, ze springen 's morgens om naar juffrouw te gaan, waar bij het leeren spelen en spelen ontwikkelen, voorbereiden voor de „groote" school is. Een voorbereiden, dat zoo hard noodig is, nu ook daar groote klassen en soms wel twee tege lijk aan één leerkracht worden opgedragen. En nu moeten ze van hun derde tot hun zesde jaar de straat maar op met al de ge varen voor hun lichamelijk en geestelijk wel zijn daaraan verbonden. We kunnen het niet gelooven en we durven het ons niet voorstel len. dat onze kleuters al zoo vroeg crisis- slachtoffertjes zullen v/orden dcor een maat regel. waarvan wij nu nog niet de noodzake lijkheid inzien. En wij vragen het U, geachte lezer! Is de beoogde besparing niet veel te duur gekocht? De ouders zouden het u willen toeroepen, toe schreeuwen: ja. ja. ja! En met hen zullen zij het eens zijn. die zich aansloten bij Volksonderwijs, het Nut v. h. Algemeen, de Bond van Ned. Ond. en vele andere vereeni- gingen. wie het lot van ons openbaar voor bereidend onderwijs ter harte gaat. Ook zij zullen ongetwijfeld bij den Raad van onze ge meente komen, zooals wij, ouders van de kinderen, die tot nog toe zulk prachtig on derwijs hebben gehad, dat zullen doen. En met ons ailen zullen wij tot U, Raad der ge meente Haarlem, ons dringend verzoek rich ten: l nat het. voerV-rdeM onderwijs on aangetast tot heil en het geluk van onze kleuters. NAMENS VELE OUDERS. VEILIG VERKEER. Geachte Heer Redacteur, Hierbij vraag ik UEd. een bescheiden plaatsje voor het volgende: Tegenwoordig kan men in de pers eiken dag lezen, dat er door motorrijders en auto mobilisten roekeloos omgegaan wordt met eigen en met anderer leven. Geen dag gaat voorbij, of er gebeuren ongelukken. Nu kan men wel machteloos schelden op dergelijke veroorzakers van al dat leed. maar er dient iets practisch tegen gedaan te worden! Wat denken de lezers van de Haarlemsche pers er eens van. om een organisatie over het ge- heele land te stichten, die opkomt voor de belangen van de voetgangers en de fietsers? Het zou een organisatie moeten zijn. die op wettigen weg verschillende verbeteringen die noodzakelijk zijn, wist te bereiken en verschillende „verdragen" wist af te sluiten met de bestuurders van groote motorvoertui gen alsmede van voertuigen. Geachte Heer Redacteur, als u zoo welwillend zou willen zijn om eens een lijst op Uw kantoor te willen leggen, waarop namen geteekend kunnen worden van Haarlemsche burgers, die met bovengenoemd plan aecoord gaan en als de geachte lezer zich hiervoor interesseert, dan eindig ik hiermede met een hartelijken dank bijvoorbaat voor zijn zeer gewaardeerde plaatsruimte en zijn belangelooze medewer king. Uw abonné M. GAARKEUKEN. Bijschrift De Vereeniging voor Veilig Verkeer Haar lem en Omstreken is, zooals wij gemeld heb ben. al opgericht. Voorzitter is de heer H. Polis, kapitein-instructeur bij den Motor- dienst, secretaris mr. J. H. van Gelderen, Damstraat 23. De burgemeester van Haarlem is eere-voorzitter. Red. HET VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Wie iets verstaat van de nog veel te weinig bekende en erkende beteekenis van dit onderwijs, zal ongetwijfeld pijnlijk zijn getroffen, toen hij kennis nam van de plan nen van B. en W. om aan den Raad voor te stellen het openbare voorbereidend onder wijs af te schaffen en het bijzender van 1 September af niet meer te subsidieeren. De slechte financieele toestand der gemeente dringt hiertoe, volgens B. en W.. Dat deze toestand niet gunstig, maar zeer ongunstig is. heeft ieder uit den treure reeds gehoord en het zal ook wel zoo zijn. Heel begrijpelijk daarom en toe te juichen, dat men krachtig bezuinigen wil. Maar heel jammer, dat de slagen zoo ongeveer alleen of wel het hardst neerkomen op het voorbe reidend onderwijs. Heel wat kleuters zullen, als de voorstellen van B. en W, door den raad worden aangenomen, niet alleen het genot want wat gaan zij graag naar de school, die kleinen, waar zij zoo aangenaam bezig gehouden worden maar ook den zegen van dit onderwijs missen en dat nog wel waar tegenwoordig de lagere school langer voor hen gesloten blijft. Wat zal de kans om slachtoffer te worden van het gevaar, dat door het snelverkeer overal op straten cn pleinen dreigt, voor die kleinen, die toch niet altijd in huis gehouden kunnen worden en voor het grootste deel voor spel op-straat en plein zijn aangewezen, niet vergrooten, als zij zooveel uren per dag niet meer veilig bewaard worden in de school. Wat een moe ders. die nu voor arbeid in huis of daar buiten, de handen voor een groot deel van den dag vrij hadden, zullen die voortaan gebonden zien En wat een getal van perso nen zal weer geheel of gedeeltelijk broodeloos geraken. Want, sommigen van het personeel zullen wel op wachtgeld komen, maar hoe veel zal dit bedragen en hoelang zal het ge noten worden?; en een ander deel n.l. dat der bijzondere scholen zal hiervan geheel ver stoken zijn, daar immers alle subsidie met 1 September eindigt, als het plan van B. cn W. doorgaat. Dat deel is er dus het aller slechtst aan toe en dit is m.i. 'n schreeuwen de onbillijkheid, waartegen niet luid genoeg kan worden geprotesteerd. Het is altijd al een onbillijkheid geweest, dat het openbare voorbereidend onderwijs geheel en al uit de gemeentekas werd betaald en het bijzonder onderwijs slechts voor een deel. zij het dan ook een zeer groot deel. Maar nu aan de besturen der scholen voor bijzonder voorbe reidend onderwijs te berichten, dat men bij aanneming van het voorstel van B. en W. door den raad. van 1 September af in geen enkele vorm meer subsidie1 zal ontvangen, lijkt mij toch wel wat heel kras en heel on billijk. Mogen de voorstanders van dit bij zonder onderwijs wel weer meebetalen aan de wachtgelden die het personeel van de open bare voorbereidende scholen zullen ontvan gen? Maar zij krijgen niets om het personeel hunner scholen nog eenige uitkeering te geven en moeten zij, als zij dat wenschen te doen, dit zelf maar weer doen. dus tweemaal in hun beurs tasten? Voet men de schrij nende onbillijkheid hiervan niet? B. en W. weten bovendien toch zeker ook wel, dat er nóg zoo iets als een opzeggingstermijn bestaat voor het personeel van minsten drie maan den. Waarom althans daarmede geen rekening gehouden, maar slecht twee maanden van te voren gezegd: „reken er op. straks krijgt ge geen cent meer". Om al deze redenen hebben de plannen van B. en W. mij zeer pijnlijk verrast en ik denk mij niet alleen, maar velen met mij en spreek ik het als mijn vurigen wensch uit in het belang van al die kinderen en de gezinnen waartoe zij behooren en in het belang van het personeel, dat de raad zich wel tweemaal moge be denken eer hij het voorstel van B. en W. aanneemt. Dat er bezuinigd moet worden geloof ik gaarne. Dat dit ook op het voorbe reidend onderwijs gedaan moet worden neem ik ook gaarne aan en kan m.i. ook wel. Maar dat dit onderwijs zoo het leven benomen moet worden, betreur ik zeer. Daarom hoep ik dat onze vroede vaderen nog een weg zullen vinden, waarlangs dit wordt voorkomen en 'n beduidende bezuiniging toch wordt be reikt. Zou dit b.v. een weg kunnen zijn dat „neu trale" bestaande of in het leven te roepen vereenigïngen of lichamen het openbaar voor bereidend onderwijs van de gemeente over namen, om het met subsidie zeg dan een zeer verminderde voort te zetten, met welke subsidie dan voortaan natuurlijk ook de thans gesubsidieerde bijzondere voorbe reidende scholen het zouden moeien doen? Dan bleven deze scholen, voor de kleuters van zoo groote beteekenis. Dan werd er zeer zeker beduidend bezuinigd. En waren wij in onze gemeente, ook op het gbied van het voorbereidend onderwijs tot een m.i. alles zins billijke gelijkstelling gekomen: M. G. BLAUW. Haarlnn N. Herv. Predt.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10