STADSNIEUWS £tttt$sle êaMeefteijeett 'Tïélemtm sBros Rubriek voor Vragen. Lichamelijke Opvoeding WOENSDAG 28 JUNI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 ECHTE WALES-ANTHRACiET o.a. a f 2.30 Geldig tot 1 Juli WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) EEN DIENSTBODEN-JUBILEUM. Zaterdag 1 Juli a.s. zal het 12 1/2 jaar ge leden zijn, dat mej. M. G. Terhorst als dienst bode in betrekking kwam bij mevr. wed. H. L. Rompel, Schotersingel 87, alhier. Waarlijk een bijzonderheid in deze dagen. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. Op de Heemsteecischedreef laad een aan rijding plaats tus: :hen een auto en een mo torrijwiel. De motorwielrijder reed in de richting Haarlem en de auto wilde de Heem- steedschedreef dwars oversteken. Vermoede lijk door het slechte uitzicht bij het plant soen in het midden van den weg zagen de bestuurders elkander eerst op het laatste oogenblik en een aanrijding was het gevolg. De motorrijder viel op den weg en kreeg een wondje aan het voorhoofd en een schaaf wond aan een der beenen. Na door een dok ter te zijn verbonden is hij per auto naar zijn woning vervoerd. Het motorrijwiel was nogal ernstig beschadigd en van de auto wa ren de treeplank en een spatscherm stuk. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonn&s van llaarlem's Dagblad, zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. RECEPTEN. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van magere groentensoep uit een donkerblauwe crêpe Georgette japon? ANTWOORD: Leg de japon met de vlek naar hoven over een in vieren gevouwen schoonen doek. Doop een schoon, wit doekje In petroleum aether en wring het een beetje uit. Wrijf hier mede stevig over de vlek. Zoodra deze weg is. met een schoon droog doekje droog wrijven, an ders komen er kringen VRAAG: Hoe verwijdert men inktvlekken uit wollen en katoenen stoffen? ANTWOORD: Met een immaculus inktstift, bij drogisten verkrijgbaar. De gebruiksaanwijzing staat er op. Dadelijk na de behandeling de natte plekken met droge doeken droog betten, anders komen er licht kringen. MIDDELBAAR ONDERWIJS TE HAARLEM. JAARVERSLAG OVER 1932. Verschenen Is het jaarverslag over 1932 omtrent den toestand van het Middelbaar On derwijs te Haarlem. We ontleenen er het vol gende aan: De bezuinigingsmaatregelen van de regee ring hebben helaas ook hun invloed doen gel den op de Handelsavondschool. Het vermin deren van het aantal lesuren, dat geschieden moest voor het behoud van het Rijkssubsidie, had ten gevolge, dat de vakken Staathuis houdkunde, Handelsrecht, Handelsaardrijks- kunde en Handelsgeschiedenis, geheel moes ten vervallen. Stenografie kon alleen in de derde klasse gehandhaafd blijven. De tijds omstandigheden hebben ook een ongunstigen invloed gehad op het tot een beslissing brengen van belangrijke vraagstukken, zooals de hoog noodige verbetering van de Gem. Midd. School voor meisjes en de ontlasting van het overbevolkte Gemeentelijk Lyceum, gepaard gaande met de stichting van een nieuwe H. B. S. b in het Zuidelijk deel der gemeente. Krachtens raadsbesluit van 23 Dec. 1931 is met ingang van 1 September 1932, bij wijze van tijdelijken maatregel, het aantal les-uren per leerkracht van 24 op 28 gebracht. Van de 46 leerlingen (40 mannelijke en 8 vrouwelijke) van het Gem. Lyceum, die aan het eindexamen der afdeellng b deelnamen, slaagden 35 mannelijke en 4 vrouwelijke can- didaten. Van de 15 leerlinggen (5 mannelijke en 10 vrouwelijke), die aan het eindexamen der afd. a deelnamen, slaagden 4 mannelijke en alle vrouwelijke candidaten. Op 31 December 1932 bedroeg het aantal leerlingen in de verschillende klassen 463. namelijk 335 jongens en 128 meisjes. Bij het b'-gin van den nieuwen cursus werden ge plaatst 128 leerlingen, n.l. 92 jongens en 36 meisjes. Het aantal leerlingen van de H. B. S. b met 5-J. c. aan het Santpoorterplein bedroeg op 31 December 1932 totaal 281, n.l. 78 meis jes en 203 jongens. Van de 31 leerlingen (25 mannelijke en 6 vrouwelijke), die het eind examen aflegden, hebben 22 mannelijke en 6 vrouwelijke candidaten het getuigschrift ontvangen. Van de H. B. S. a met 5-j. c. (Hoogere Han delsschool en II. B. S. met 3-j. c. met aparte Handelselndklasse) slaagden 26 mannelijke en 12 vrouwelijke candidaten voor het eind examen: drie mannelijke en drie vrouwelijke leerlingen slaagden voor het eindexamen van de Handelseindklasse. Het aantal leerlingen bedroeg op 31 December 1932 totaal 353, n.l. 267 jongens en öG meisjes. De Midd. School voor Meisjes met 5-j. c. heeft nog steeds te kampen met gebrek aan ruimte. Op 1 Januari 1932 telde de school 196 leerlingen. Van de 29 candidaten slaagden 20 voor het eindexamen. De Gemeentelijke avondschool voor Han delsonderwijs lelde op 1 Januari 1932 veertien klassen met 284 leerlingen en één vervolg cursus voor boekhouden met negen leerlingen. Aan het eindexamen werd deelgenomen door alle 33 leerlingen van de vijfde klasse, van wie 30 het einddiploma behaalden. De Handelsavondschool telde op 31 Dec. 1932 17 klassen met 302 leerlingen. Van de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs is voor het eindexamen niet geslaagd 14.3 pCt. (vorig jaar 8.6 pCt.L Het aantal leerlingen is bij het begin van den loopenden cursus gedaald van 244 tot 234. De ontvangsten en uitgaven van het Brongersma-fonds bedroegen 13.490.37'/;: die van het ondersteuningsfonds waren 510.18. Voor het eind-examen van de afd. II. B. S. a met 5-j. c. van het Christ. Lyceum slaagden 5 candidaten: van de afd. H. B. S. b 9. Voor het eindexamen van de afd. H.B.S. b van het R.-K. Lyceum slaagden 12 candida ten; van de afd. H. B. S. a acht. Het aantal leerlingen bedroeg totaal 222. Voor het eindexamen van de R.K. Midd. School voor Meisjes slaagden 9 candidaten; van de Handelsavondschool van den Haarl. Bond van R.-K. Jongenspatronaten 14. Aan dit jaarverslag zijn toegevoegd 10 ta bels en een staat van het onderwijzend per soneel. PERSONALIA. Tot Rijksveldwacht alhier is benoemd de heer K. Koers, voorheen in gelijke functie te Gameren. Geslaagd voor het propaedeulisch examen vocsr werktuigkundig ingenieur: J. de Booy, Üaarïsm. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur: E. Voet, Haarlem. Te Leiden slaagde voor het doet. exa men geneeskunde mej. D. E. Morel, alhier. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten aan de Vrije Universiteit de heer A. Hoekema te Heemstede. Voor het te 's-Gravenhage gehouden exa men voor diploma A en B van „Tesselscha- de" slaagde mej. M. Paardebek, alhier. BOOTTOCHTEN VOOR GEBREKKIGEN. DE INZAMELING VAN „SNELVERBAND". Hier volgt de derde verantwoording van gelden, welke bijeen verzameld zijn voor de boottochten voor lichamelijk gebrekkigen, welke vandaag en Donderdag gehouden zullen worden naar Wormervcer. Vertrek om 8 uur van de Kikkert, bij de spoorbrug, te- ruukomst aldaar 7 uur 's avonds. De heer J. H. v. K. f3,80; de heer W. F. de W. f5.50; de heer II. S. f 16.75; de heer A. F. S f8.95; Fa. Droste en Co. f50; Gem. Electr. Bedrijf f 13.25; mej. W. O. f7,20; mej. J. L. f3,45; mej. M. de K. f4; mej. F. Sch. f 0.50; de heer J. H. de B. f2.25; de heer J. in 't H. f i- de heer G. G. f 1.20; de heer F. J. K. f 1; de heer J. J. V. f 15,45: de heer G. D. f 11.60: de heer H. A. B. f 11.10; dames K. f 5. de heer Th. F. W. M. f4.50; mej. G. W. B. f5.60; de heer G. A. B. f 2,25: de heer J. H. v. W. f 0,50; de heer J. M. B. f 2.50: de heer E. F. v. B. f 2.50; personeel Openbaar Slachthuis f 55.35; Commissie voor Huisonderwijs f 5. Door een veglssing stond in de vorige ver antwoording vermeld. Incassobank f 32,80 dit moet echter zijn Incasso-S tor tings- cn Op haaldienst f32,80. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 27 Juni 1933. 2. C. F. H. Prins, hloembollenkweeker, wonende te Bennebroek, Schoollaan 21; Curator Mr. A. van Leyenhorst, alhier. 3. C. Bakker, timmerman, wonende te Haarlem, Rustenburgerlaan 107; Curator Mr. W. Briët, alhier. 4. C. Breeuwer, hsvr. C. Besseling, destijds te Hillegom het timmer- en meubelbedrijf uitoefenende, thans wonende te Heemstede, Oude Posthuisstraat 21; Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. 5. H. J. Post, handelsagent, wonende te Velsen, Wijkerstraatweg 77; Curator Mr. F. van der Goot, alhier. 6. J. van Zanten, verpleegster, wonende te Heemstede, Lucas van Leydenlaan 13; Curatrice mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalingen—Dols, alhier; 7. H. Vonk Jbzn., pluimveehouder, wonen de te Oostzaan, Stationsweg c 23V: Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. 8. H. Schaken, handelsagent, wonende te Haarlem, Velserstraat 29; Curator Mr. F. J. D. Theyse, alhier. 9. R .de Vries, destijds caféhouder, wonen de te Haarlem, Korte Lakenstraat 11; Curator Mr. F. J. D. Theyse, alhier. 10. M. Wijnand, Wed. J. Lindenberg, zon der beroep, wonende te Haarlem, Busken Huëtstraat 15; Curator Mr. W. Briët, alhier. L. N. M. Boerlage, schoenenhandelaar en winkelier te Overveen, Julianalaan 148. Cur. mej. mr. M. Kluitman. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Jhr. Mr. E. J. Strick van Lïnschoten. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van; 1. A. Jonker, wonende te Haarlem; Curator Mr. A. Bruch, alhier. 2. L. Bokhorst te Haarlemmermeer; Curator Mr. K. van Giffen, alhier. 3. Jos. Kamps, te Zaandam; Curatrice Mr. Mr. E. A. J. Scheltema— Conradi, alhier. 4. W. van den Berg te Haarlem; Curator Mr. K. van Giffen, alhier. 5. Th. G. Lamers, wonende te Hoofddorp: Curator Mr. K. van Giffen, alhier. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam van 13 Juni is vernietigd het faillisse ment van; M. Koppe te Bennebroek; Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: 1. D. A. Jongerhuis wonende te Haarlem; Curator Mr. D. de Jong alhier; 2. De Handelsvennootschap onder de firma Maaskant. Boerrigter en Fyma, gevestigd te Hillegom en hare leden C. Maaskant te Barking bij Londen en B. Fyma te Hille gom; Curator Mr. W. de Rijke, alhier. 3. J. A. Brinkhorst, wonende te Heem stede; Curator Mr. A. Brn»h. alhier. De Oostenrijksche school en haar toepassing in ons land. Het valt niet te ontkennen, dat onze schoolgymnastiek de laatste jaren in sterke mate beïnvloed is door de Oostenrijksche school, zooals die is gegrondvest door Gaul- hofer en Streicher. Vooral nu de heer Gaul- hofer zijn vaderland heeft verlaten om te Amsterdam de functie van rector aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te aanvaarden, als gevolg waarvan zijn invloed op de richting, waarin de lichaamsoefeningen ten onzent zich zullen ontwikkelen, zeer zeker nog versterkt is, kan het wellicht voor be langstellenden in de lichamelijke opvoeding van de jeugd interessant zijn, iets meer over zijn zienswijze te vernemen. Hij noemt zijn systeem er een van natuur lijke gymnastiek. En wanneer wij de ontwik keling van zijn denkbeelden hebben ver nomen, kunnen wij concludeeren. dat hier inderdaad van natuurlijke gymnastiek ge sproken mag worden, omdat het geheel, zoo wel in opzet" als uitwerking, zich op zoo ge lukkige wijze aanpast bij de kinderlijke psyche en zich in alles angstvallig onthoudt van datgene, wat maar eenigszins tegen de natuur zou kunnen ingaan. In de uitwerking is het beginsel, dat het kind nóch lichame lijk, nóch geestelijk een verkleinde uitgave van den volwassen mensch is, wel zeer goed doorgevoerd. Het systeem is samengesteld voor de school, speciaal voor de lagere school. Niettemin zijn de beginselen ook wel toe te passen in de klassen van de middelbare school. Zelfs in de vereenigingen heeft de nieuwe Oostenrijksche school haar weg gevonden en de leden en asplrantjes vertellen elkaar dat ze gaan „Gaulhoferen" of „gegaulhoferd" hebben, waarmee ze elkaar volkomen begrij pen, maar van het systeem waarschijnlijk niet veel begrip hebben. Doch ze vinden het „reuze-prettig, of eigenlijk moet ik zeg gen „reuze-fijn" en dat op zichzelf bewijst al dat het systeem voor kinderen wel pakt. Of het dit ook doet voor oudere jongens en volwassenen zal nog moeten blijken. Ik be- twijft 't sterk, immers Gaulhofer zelf noemt het een systeem voor schoolgymnastiek. Ik vroeg eens aan een jongen uit de vijfde klasse H.B.S.. waar de leeraar, naar mij be kend was, de oefeningen volgens de Oosten rijksche opvattingen leidde, hoe hij de gymnastieklessen vond. Het antwoord was: „kinderachtig en vervelend", waar hij onge vraagd aan toe voegde, dat de heele klasse er zoo over dacht. Het systeem past zich in beginsel wel goed aan bij de moderne paedagogische opvattin gen. Het biedt ruimschoots kans om de in- dividueele mogelijkheden te ontdekken en tot ontwikkeling te brengen. Men probeert niet meer. zooals vroeger in iedere klasse tot een bepaalde kunststukje te komen, omdat men de lichamelijke geoefendheid der leer lingen niet meer afmeet naar de bedreven- DE DELI SPOORWEG MIJ BESTAAT 50 JAAR Heden is het 50 jaar geleden dat de Deli Spoorweg Mij. werd opgericht. Wegens de tijdsomstandigheden wordt dit feit niet feestelijk gevierd. Meikersen vindt U een ruime oogst inde heerlij ke Kersen-jam Met recht: een vruchtenjam! Prima jam 55 ets. p. pot. Huishoud jam 35 ets. p. pot. (Adv. Ingez. Med.) heid in eenige meer of minder gemakkelijke toeren. Men wil invloed uitoefenen op de lichamelijken groei en ontwikkeling door de omstandigheden voor de natuur zoo gunstig mogelijk te maken. Want deze moet ten slotte alles tot stand brengen; zoodat wij ons zullen moeten onthouden van alles dat de natuur ook maar eenigszins zou tegenwerken. Zoowel deze opvatting als de zienswijze, dat allereerst de individueele mogelijkheden tot ontplooiing moeten worden gebracht, heeft ar toe geleid om alle streng bindende voorschriften voor houding' en beweging achterwege te laten. In de oude school was dit alles, ik zou haast zeggen tot in centi meters nauwkeurig geregeld, zoodat men deze werkwijze wel „ledepoppen-gymnastiek" heeft genoemd. Hoe snel en volledig is dit alles veranderd. Zoowel de lichamelijke bouw als de psychische geaardheid van het indi vidu vormen beslissende factoren voor het karakter van houding, zoowel als beweging. Zooveel verschil als er bestaat in het hand schrift der menschen, zooveel verschil be staat er in hun houding en wijze van be wegen. Men zou dus kunnen zeggen: zooveel menschen, zooveel houdingen, waarbij dan houding in de ruimere beteekenis, dus ook in den zin van beweging, moet worden op gevat. Zooals men het handschrift door oefe ning kan verbeteren, zoo kan men ook de lichaamshouding en -beweging verbeteren, maar in beide gevallen zal het individueele karakter bewaard blijven. Alle voorschriften, die er op gericht zouden zijn, houdingen en bewegingen in de gymnastiek voor alle leer lingen tot volkomen gelijke en gelijkvormige handelingen te maken, zonder in een teleur stelling eindigen. Het persoonlijke erin kan nooit te niet worden gedaan en daarop aan te sturen is dus verloren moeite. De bewegin gen en oefeningen, die bij toepassing van het systeem Gaulhofer van de leerlingen worden geëischt, zijn dan ook niet. tot in bijzonder heden voorgeschreven, maar dragen meer het karakter van bewegings-opdrachten, die de leerlingen mogen uitvoeren op een wijze, die gevolg is van den individueelen lichamelijken aanleg en psychische geaardheid, want deze is mede in belangrijke mate van invloed op de oplossing, die iedere leerling aan de bewegingsopdracht zal geven. Deze gang van zaken is dus bij uitstek geschikt om de mo gelijkheden, die in aanleg in iederen leerling aanwezig zijn, te doen uitkomen en tot ont wikkeling te brengen. Uit een en ander zal nu wel voldoende duidelijk zijn, dat het systeem in onderwijskringen groote waar deering en niet minder belangstelling heeft ondervonden. De gedachte is goed en paeda- gogisch volkomen in overeenstemming met de moderne zienswijzen. Daarom is het jammer, dat Gaulhofer in een enkele theoretische opvatting veel te hoog grijpt. Hij ontkent n.l., dat er zoo iets als lichamelijke opvoeding zou bestaan; hij aanvaardt slechts opvoeding van den totalen mensch. de uitdrukking „lichamelijke opvoe ding" houdt volgens hem dan ook niet meer in dan een herinnering, dat niet tegen de natuur mag worden gehandeld. Zoo bezien doet het er volgens hem dan ook weinig toe, van welk VRAAG: Hoe verwijdert men regenkringen uit een kunstzijden voering van een damesmantel? Oppersen met een natten doek heeft niet gehol pen. ANTWOORD: Als het alleen regenkringen zijn kunt gij ze gemakkelijk wegkrijgen, met een in water gedompelde en goed uitgewrongen schoo- ne spons door van binnen naar buiten af te wrij ven. Wij vreezen echter dat de kleur van den mantel zich in het water, dat de kringen vormde, gemengd heeft en dan handelt gij als volgt: voeg bij elkaar 1 deel zuiver zoutzuur (geen ruw zout zuur) en 4 deelen water. Bevochtig hiermede al leen dc kringen en laat 5 minuten vochtig blij ven. Bet dan met schoon, koud water alle zuur er goed uit en bet met schoone. droge doeken droog. VRAAG: Hoe zijn bruine kringen van water uit een wit geëm. bad te verwijderen? Vim en Ira hebben geen succes en ik durf scherpe mid delen als waterstof superoxyde en zoutzuur niet te gebruiken. ANTWOORD: Het eenige waarmee deze kringen te verwijderen zijn. Is ruw zoutzuur. Gij doopt in deze vloeistof een ouden borstel en schuiert de kringen hier goed mee. Dadelijk met schoon water naspoelen. Het bad heeft hiervan niets te lijden. VRAAG: Hoe verwijdert men roode wijnvlek ken uit een zachtgele kunstzijden crêpe japon? ANTWOORD: Met een immaculus ooftstift. De gebruiksaanwijzing staat er op. Als de vlek er uit is, dadelijk de natte plek op een in vie ren gevouwen schoonen handdoek leggen en met droge doeken droog betten. VRAAG: Mijn kachelplaat is geroest. Kunt u mij raad geven, hoe ik die opnieuw kan vernik kelen? ANTWOORD: Smeer de plaat dik in met zuurvrije vaseline en laat dit er minstens 24 uur op zitten. Wrijf het dan met droge doeken af. Als alle vaseline er volkomen af is, afschuren met schuurlinnen, no. 1, zoodat alle roest cr af gebied de opvoeding uitgaat, zoodat hij der halve lichamelijke opvoeding ziet als opvoe ding, waarbij het lichaam niet meer dan het aangrijpingspunt is, doch de volledige het doel. Hier gaat Gaulhofer naar mijn smaak te ver in zijn theorie. In de lichamelijke op voeding is voor mij het lichaam veel meer dan zoo'n kleinigheid als het aangrijpings punt. Ik meen. dat in dit deel vande opvoe ding de nadruk op het lichaam moet val len. Evenals bij het onderricht in Fransch het resultaat behoort te zijn dat de leerling Fransch leert lezen, schrijven en spreken. Hij zou niet tevreden kunnen en mogen zijn met de overtuiging, dat hij weliswaar weinig vooruit was gegaan in kennis van de Fran- sche taal, maar als volledig mensch door zijn Fransche lessen een eind verder was gekomen. Wanneer hij zijn leermeester zou verwijten, dat hij weinig van hem had ge leerd van de begeerde vreemde taal, en die leermeester zou zich verantwoorden, dat hij zich vóór alles ten doel had gesteld, zijn opvoeding te verzorgen cn die vreemde taal alleen maar als aangrijpingspunt had benut, zou de leerling hem dat kwalijk nemen of hem uitlachen. Het spreekt vanzelf, dat van vele leer krachten iets op de leerlingen overgaat, dat met het onderwezen vak geen verband houdt. Dat zal als regel aanvaard worden als wel kome bate, maar het was niet het doel, waar voor de lessen werden genomen. Zoo is het ook met de lessen in lichaamsoefeningen. Nadat ik dit standpunt al bij tal van ge legenheden mondeling en schriftelijk heb uiteenzet, vind ik in dc voordracht, dis de Inspecteur van het Middelbaar Onder wijs ter gelegenheid van de jaarvergadering van de „Vereeniging van Leeraren en Onder wijzers in de Lichamelijke opvoeding in Nederland" heeft gehouden de volgende uit lating: „Ik zie die lichamelijke opvoeding het liefst beschouwd als direct gebonden aan haar eigenlijk object. Daarmede bedoel ik dit. Al lerminst ontken ik de opvoedende waarde, in algemeenen en ook wel in specialen zin van de lichamelijke oefening, maar men moet haar hoofdbeteekenis toch leggen in de oefening die wordt verkregen, en dus niet in de opvoeding, die gegeven wordt. Lichaams oefening, in velerlei zin, is het doel: opvoe ding kan er het gevolg van zijn. Men moet die echter niet vooropzetten als doel. Elk ander vak der middelbare school beschouw ik evenzoo. De leeraar in de natuurkunde, in het Fransch, in het teekenen „voedt" het best „op" wanneer hij goed natuurkunde, goed Fransch, goed teekenen onderwijst; hij moet geen andere dingen beoogen; die kunnen vanzelf alleen volgen. Met de lichamelijke oefening is het niet anders." Daar de heer Bo'.kestein in onaerwijsaan- gelegenheden een man van gezag is, zal zijn opmerking voor verwoeder Gaulhofer-aan- hangers die zijn er velen ten onzent tot nadenken stemmen. Overigens heb ik voor de denkbeelden van Gaulhofer en de wijze, waarop ze in toepassing gebracht worden, niets dan lof. H. L. WARNIER. Is en de plaat weer mooi glimt. Daarna poetsen met poetskrljt en brandspiritus. VRAAG: Kunt u mij ook een recept geven voor Kaapsche wolken? Kort geleden Is het voor de radio door den heer Kers behandeld. Het wordt van eiwit gemaakt. ANTWOORD: Benoodigd: 1 liter melk, 1/2 stokje vanille, 75 gram suiker, 4 eieren en 20 gram maizena. Breng de melk, met de vanille er In, zeer langzaam aan den kook. Klop het eiwit zoo stijf mogelijk, roer er wat poedersuiker door; vorm er met 2 lepels balletjes van en kook dezo In de kokende melk even op. Neem zo er met een schuimspaan uit. Voeg de geklopte eier dooiers langzaam bij de maïzena en roer er de klontjes uit. Vermeng deze massa voorzichtig en steeds roerend met zooveei kokende melk, dat de dooiers flink verwarmd zijn. Giet het dan in de pan met melk; voeg er de suiker bij en Iaat, roerend, 3 a 4 min. doorkoken. Neem het vanillestokje er uit en giet het mengsel dan Sn een schaal. Van tijd tot tijd roeren, zoodat zich gGen vlies kan vormen. Leg er de eiwitballetjes op en bestrooi deze met roode suiker. VRAAG: In mijn vloermatten zijn door meu belglijders roestvlekken gekomen. Hoe zijn die te verwijderen? ANTWOORD: Maak de roestvlekken met lauw warm water even vochtig en wrijf ze stevig in met een immaculus roeststift. Laat dit 5 a 6 mi nuten inwerken cn bet dan met schoon water zoolang uit, dat er niets meer van de stift is achtergebleven. Bet dan met droge doeken droog. Zoo noodig herhalen VRAAG: 1, Kan men tuinboonen in het zóut Inmaken? 2. Hoe maakt men aardbeienjam? 3. Hoe kersenjam? 4. Hoe bessenjam? ANTWOORD' 1. Voor 3 pond boonen is een pond zout noodig. Wasch de gedopte boonen en leg ze laag om laag met het zout ln flesschen met wijden hals, die gedurende 20 minuten uit gekookt zijn. Giet er dan zooveel koud, gekookt water op, dat de boonen juist onderstaan. Laat de flesschen zoo eenige dagen staan om uit te gisten. Sluit ze dan met schoongeborstelde, uit gekookte kurken en lak tweemaal dicht. 2. Maak 4 pond aardbeien goed schoon, wasch ze en zet ze met 3 pond suiker in een geëmail leerde pan op een zacht vuur. Laat aan de kook komen en laat dan, zonder deksel en af en toe roerend, inkoken tot zij zoo dik is, dat een druppel er van in een kopje koud water ge daan. niet uitvloeit, maar in zijn geheel blijft. Neem er dan het schuim af en vul er de uitge kookte potjes zoo vlug mogelijk mee. Sluit dade lijk met vochtig perkament af. 3. Ontdoe 5 pond kersen van pitten en stelen. Wasch ze goed en doe ze met 3 pond suiker in de pan. Handel verder, als onder 2. 4. Ontdoe 4 pond bessen van de stelen: wasch ze en doe ze met 3 pond suiker in de pan. Ver der als 2. VRAAG: 1. Hoe maakt men zwarte schoen crème? 2. Hoe bruine schoencrème? ANTWOORD: 1. Smelt op waterbad: 1 KJS. carnabouwas; 1 K.G. parafine en 2 K.G. sperma ceti. Als het goed gesmolten Is. neemt gij het uit het bad en roert er 10 K.G. terpentijn en zoo veel nigrosin door, tot gij een mooie zwarte kleur liebt verkregen. 2. Als onder 1, maar in plaats van nigrosin neemt gij bruine aniline in lichte of donkere kleur. VRAAG: Op mijn rok van wollen stof ls een groote vlek (zwart) ontstaan door het smelten van gevulde bonbons. Uitwasschen met lauw Sunligtzeepsop hielp niet. Wat moet ik er aan doen? ANTWOORD: Leg de vlek enkel en gladuit over een dubbel gevouwen witten doek. Doop een stukje galzeep in lauw water en wrijf de vlek daarmee flink in. Laat even inwerken; doop dan een schoonen borstel in lauw water cn borstel hiermee stevig de zeep over de vlek, waarna gij met schoon water uitspoelt, tot alle zeep en vuil er goed uit Is. Bet dan met droge doeken een beetje droog om te voorkomen dat zich kringen vormen. PLANTEN. VRAAG: Mijn jonge asterplantjes hebben te lijden van ongedierte. Is daar iets tegen te doen? ANTWOORD: Het zullen wel slakjes zijn, die dit doen. I-Iet beste is des morgens vroeg, of des avonds laat de plantjes te Inspecteeren. Ook kunt gij er tusschen of omheen wat uitgeholde aard appelen of slablaadjes neerleggen. De slakken kruipen daaronder en zijn dan gemakkelijk te vangen, DIEREN. VRAAG: 1. Hoe is de voeding voor landschild padden? 2. Hoe Is hun verzorging in den winter? ANTWOORD: 1. Allerlei groenten, maai' bij voorkeur kropsla. 2. Maak in een hoek van den tuin een flink© hoop van blad en aarde gemengd. Verder hebt gij niets te doen: het dier maakt zelf zijn bed voor den winterslaap en heeft dan geen verzor ging noodig. BELASTINGZAKEN. VRAAG: In de meening, dat voor een dag meisje geen belasting behoeft te worden betaald, hebben wij dit niet ingevuld. Toch ontvingen wij een aanslag over 1933 van 36.Kan dit goed zijn? ANTWOORD: Het maakt geen verschil, of zij inwonen of niet. Wegens het niet voldoen aan de verplichting tot aangifte wordt de aanslag ver dubbeld. Reclameeren daartegen zal wel geen resultaat hebben. VRAAG: Ik heb gehuwd en heb 1 kind van 14 jaar. Mijn inkomen ls 24.p. w. en ik ga een huis in Haarlem Noord betrekken, waarvan de huurprijs G.50 p. w. bedraagt. 1. Hoeveel pers. bel. moet ik daar betalen? 2. Hoeveel lnk.bel.? ANTWOORD: 1. De meubilairwaarde berekend op 300.— tot 400.— is de belasting 20.06. 2. Vermoedelijk 24.36. Bij samenwonen in gezinsverband met andere belastingplichtigen is de belasting hooger. MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: Welke letters van lichting 1934 zijri dienstplichtig? ANTWOORD: Aan het vaststellen, welke let ters der lichting 1934 dienstplichtig zijn, wordt nog gewerkt. Ongeveer September is dit bekend, DIVERSEN. VRAAG: Welk zegel moet ik plakken voor een werkster van 20 jaar, die een dag per weêk bij mij komt? Hoe wordt dat als zij 21 Jaar wordt? ANTWOORD: Beneden 21 Jaar 10 ct. por dagj 21 jaar of ouder 12j£ cent.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10