VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK NIEUWS UIT De installatie van burgemeester Scholtens. WOENSDAG 28 JUNI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 BEVERWIJK. De plechtigheid ten stadhaize. Een druk bezochte receptie. Spontane verwelkoming door de geheele bevolking. Zoo heeft dan de intrede van Beverwij k's nieuwen burgemeester, Mr. H. J. J. Schol tens Dinsdag met veel plechtigheid en onder een spontaan medeleven van de geheele be volking plaats gehad. De gansche burgerij is den ambtsopvolger van Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten tegemoet getreden op een Twee meisjes overhandigen bloemen bij de aankomst aan het station. •wijze., die niet alleen getuigde van een zoo prettig aandoende saamhoorigheid, maar die ook Mr. Scholtens de overtuiging zal hebben gegeven, dat de burgerij zich in haar talrijke schakeeringen achter haar nieuwen burger vader heeft geplaatst teneinde de gemeen schappelijke belangen, die haar binden aan zijn beleid toe te vertrouwen. Evenals bij het afscheid van den vorigen burgemeester was ook dit weer een van die dagen, welke steeds met eere in Beverwijk's historie zal worden vermeld. Inderdaad moest deze spontane en hartelijke verwelkoming bij den burgemees ter, wel de vraag doen oprijzen, of men niet wat al te veel van hem verwacht, want dat is het merkwaardige, dat heel de bevolking haar verwachtingen omtrent burgemeester Scholtens uitermate hoog gespannen heeft. De aankomst. Burgemeester Scholtens arriveerde Dins dagmiddag te 2.13 in gezelschap van zijn eclitgenoote en enkele familieleden aan het station, waar het uitvoerend comité voor de eerste begroeting aanwezig was. Na de ver welkoming, waarbij een dochtertje van den heer De Groot aan mevr. Scholtens een tuil bloemen overhandigde werd in open rijtui gen naar het stadhuis gereden. In de raadzaal was inmiddels alles voor de installatie in gereedheid gebracht. De raad was voltallig en onder de genoodigden merk ten wij o.m. op de burgemeesters Mr. A. A. M. Gründemann van Berkel en Rodenreis, J. J. van Roosmalen van Uitgeest, H. Rotke van Wijk aan Zee en Duin, V. R. Los van Houten en enkele ingezetenen uit die gemeente, de vroegere standplaats van burgemeester Scholtens Voorts waren aanwezig familiele den, hoofden van bedrijven, de ambtenaren, oud-wethouder C. A. Zwager enz. Toen ook mevr. Scholtens en de leden van het uitvoerend comité hun plaatsen hadden ingenomen opende wethouder J. F. Braun als loco-burgemeester de vergadering en las de gebruikelijke afkondiging van de benoe ming en eedsaflegging voor. Vervolgens werd burgemeester Scholtens door den gemeente-secretaris, den heer J. W. A. C. van Loenen en wethouder K. Steyn binnengeleid. Nadat de burgemeester zijn plaats had ingenomen hield de loco-burge meester de installatie-rede. Rede Wethouder Braun. Zeer geachte Burgemeester. Nu u gereed staat het ambt van Burge meester dezer gemeente en daarmede het voorzitterschap dezer vergadering te aan vaarden heet ik u, namens den Raad, harte lijk welkom! Ik behoef het u niet te zeggen, dat het ambt van burgemeester eener gemeente als de onze, vooral ook in de moeilijke tijdsom standigheden welke wij thans doormaken, hooge eischen stelt, aan den bekleeder. Groo- te zorg en veel toewijding zullen daarvoor noodig zijn. De gemeente Beverwijk biedt u. als jeug dig burgemeester, in onderscheiden opzicht een ruim en belangwekkend arbeidsveld en zij schenkt u de gelegenheid, uw werkkracht in méér dan één richting te'ontplooien. Ik meen u wel de verzekering te kunnen geven, van de medewerking en den steun van den Raad en van de wethouders bij al uw streven, om het waarachtig belang der ge meente te dienen en te bevorderen. Onder aanbieding van het teeken uwer waardigheid, noodig ik u thans uit, het voor zitterschap dezer vergadering te willen aan vaarden. Na de overhandiging van den ambtsketen sprak wethouder K. Steyn als volgt: Rede Wethouder Steijn. Mijnheer de Voorzitter. Het is mij een groote eer en bijzonder ge noegen, dat ik, mede namens alle raadsleden u een woord van welkom mag toeroepen. Met de woorden ..Mijnheer de Voorzitter" mag ik u thans toespreken, nu wethouder Braun u den ambtsketen omgehangen heeft, U zult in uw ambtelijke loopbaan hier ter plaatse ervaren, dat het Bsverwijksche volk een levendig volk is, waarvan initiatief en inspiratie kan uitgaan, wanneer zij maar tot- saamhoorigheid weten te komen. De verkla ring daarvoor is gelegen in het feit, dat alle burgers werkers zijn, van de niet aangesla gene tot de hoogst aangeslagene geeft ieder zijn krachten, hetzij voor het eenvoudigst aa- gelijksch brood, hetzij voor een grooteren uitbouw van zaken en bedrijven, hetzij voor nog grootere werken ten dienste van land en volk. Maar allen arbeiden voor instandhou ding van onze maatschappij in al zijn gele dingen. En aan deze bevolking werd door de regee ring een magistraat gezonden, waarvan de roep vooruit gaat, dat het een werker is par excellence. Dit houdt een belofte in voor de toekomst, waarvan we de inlossing met be langstelling tegemoet zien. Er is eenvoudig geen ander ambt, waarin men zijn energie zoo ten volle kan ontplooien en uitleven. Men krijgt er de volheid des levens te aanschouwen. De leden van den Raad, de Wethouders, zij willen u dan ook begroeten als den man, die voor alle gemeentenaren wil zijn een leids man in kleine en grootere levensvragen. Ik hoop van gansclier harte, dat de Hoo- gere Macht die ons aller leven beïnvloedt, u een leven moge verzekeren van groote krachts ontplooiing en arbeidzaamheid, opdat niet alleen het thans levende geslacht uw goede werken moge zien, maar ook vele generaties daarna nog getuige kunnen zijn van wat on der uw leiding in samenwerking met den ge meenteraad tot stand kwam. Bij dezen wensch, denk ik tevens aan me vrouw uwe eclitgenoote, dat ook zij bij al uw werk en moeilijkheden, gezondheid en kracht moge behouden om u terzijde te staan. De burgemeester spreekt. Mevrouw, Mijne Heeren Leden van den Raad. Nu ik voor de eerste maal de voorzitters zetel in uw midden heb ingenomen, past het mij allereerst een woord van eerbiedigen dank uit te spreken jegens Hare Majesteit de Koningin voor het blijk van groot ver trouwen, dat in mij wordt gesteld, en jegens de autoriteiten, die mijn benoeming hebben bevorderd. Diep overtuigd van de niet ge ringe verantwoordelijkheid, welke daardoor op mij komt te rusten, zal al mijn streven er op gericht zijn, mij dit vertrouwen waar dig te betoonen. Het is mij een voorrecht, doch ook een reden tot schroom, hier de positie te mogen vervullen, welke gedurende ruim 35 jaar met zooveel waardigheid en gezag is bekleed door Wethouder Braun hangt den nieuiccn burgemeester de ambtsketen om. mijn hooggeschatten ambtsvoorganger Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. Bij het af scheid dat nog versch in het geheugen ligt. is het licht gevallen op de zoo bijzonder vruchtbare periode van zijn bewind. Ruim van blik en rusteloos werkzaam heeft hij het gemeentebestuur weten te doen beantwoor den aan de behoeften des tijds. Dat zulks reeds bij den tijdgenoot erkenning en waar deering heeft gevonden moge hem in zijn le vensavond tot groote voldoening strekken. Intusschen, mevrouw en mijne heeren. zal het mij niet gemakkelijk vallen van hem, wien ten laatste bij al het andere een erva ring in gemeentezaken van meer dan een halve eeuw ten dienste heeft gestaan, een waardig opvolger te zijn. Ook in absoluten zin is voorzeker de taak. welke mij hier wacht, verre van licht. Ik geef mij daarvan ten volle rekenschap. Het nieuwste tijdsgewricht wij leven thans zoo gevaarlijk snel! heeft tallooze en ernstige moeilijkheden medegebracht. Het stelt hooge eischen aan een ieder, die tot medewerking aan de overheidstaak geroepen is en niet het minst aan de bestuurders der gemeenten. Land- en tuinbouw lijden verlies op verlies, industrieën doen wat mogelijk is om zich te handhaven in het aanpassings proces, dat bezig is zich te voltrekken, han del en scheepvaart kwijnen. De middenstand ondervindt den terugslag van dit alles, dai mede als gevolg heeft de zoo pijnlijke en zorgwekkende werkloosheid. Al deze verschijnselen maken voor de ge meente een dagelijksche nauwlettende be sturing noodig. Tot directen steun aan het economisch leven vermag de gemeentelijke overheid siechts weinig bij te dragen. De sociale noocen vragen meer dan anders haar aandacht. Van den anderen kant echter zien de openbare lichamen zich meer en meer beperkt in hun middelen om te doen wat mogelijk is om verlichting te brengen in den ongunst der tijden. De komende bestuursperiode zal, naar het zich laat aanzien, hierdoor worden geken merkt-, dat Uw Raad bij zijn beslissingen en het dagelij ksch. bestuur der gemeente bij zijn voorstellen en adviezen dikwijls zullen staan voor een netelig dilemma. Wij allen willen gaarne niets verzuimen om de ge meente te brengen op een hooger plan. Maar van den anderen kant hebben wij er rekening mede te houden, dat elk nieuw werk en iedere nieuwe voorziening veelal vroeg of laat medebrengt verhoogir.g van lasten voor de inwoners, lasten, welke de zoozeer vrminderde draagkracht van be drijven en ingezetenen zullen bezwaren. Afgezien van de tijdsomstandigheden, stelt het besturen eener gemeente van de beteekenis van Beverwijk zijn speciale eischen. Het jongst verleden heeft bewezen dat tal van ontwikkelingsmogelijkheden voor haar aanwezig zijn. Reeds het probleem om met minder mid delen en bij de zorgelijke financieele voor uitzichten voor de allernaaste toekomst het gemeentelijk leven op hetzelfde peil te hand haven, zal naar ik mij voorstel, veel, zeer veel van ons beleid vergen. Het lijkt mij een bron van dagelijksche zorg te trachten de gemeente aldus door de magere jaren heen te helpen dat een wederopleving van het economisch leven haar niet aantref: uitge put. en zwak, doch krachtig en gereed om dadelijk aandeel te nemen in die opleving. Ik wil mij dan ook geheel aan die schoone en veelzijdige taak geven. Moge ik niet te zeer in de verwachtingen der Beverwijksche burgerij, die wel hoog gespannen zijn en een idealistischen tint niet missen, te kort schieten. Met eenigen strijd heb ik mij heen moe ten zetten over de aarzeling om een ambt dat van zijn bekleeder zooveel vraagt, te aanvaarden. Het vertrouwen, dat ik zal mo gen rekenen op uw aller steun en mede werking, heeft mij gesterkt en met groote dankbaarheid heb ik dan ook uit- den mond van uwe woordvoerders, de heeren Braun en Steyn vernomen, dat ik mij daarvan bij voorbaat verzekerd kan achten. Het spreekt van zelf, dat de welwillendheid te mijnen opzichte, waarmede zoowel mijn medeleden in het College van Burgemeester en Wet houders als de Raad mij tegemoet treden, mij blijde stemt, omdat zij het vooruitzicht opent op een goede harmonische en aan gename samenwerking, waarop wij allen zoozeer prijs stellen. Een bijzonder woord van dank moge ik nog richten tot u, mijnheer Braun, voor de uitnemende wijze waarop u, ondanks voor u zoo droevige omstandigheden, het burge meesterschap tijdelijk waarnam. Het strekt mij tot bemoediging het dagelij ksch werk te mogen deelen met zoo vele toegewijde en voor hun taak berekende krachten, onder wie ik in de eerste plaats denk aan den heer gemeentesecretaris. Zijn rijke ervaring en erkende bekwaamheden naast zijn liefde voor deze-gemeente zijn mij borg, dat onze gemeenschappelijke arbeid vruchtbaar zal kunnen zijn. Van mijn kant, Mevrouw en Mijne Heeren wil ik daartegenover, bij mijn eerste ont moeting met u wel dit verklaren, dat de vaste wil in mij leeft om bij de behandeling van zaken de grootst mogelijke onpartij digheid te betrachten. Even rijk gescha keerd als het Kennemerlandscliap is de groepeering van de bevolking dezer ge meente in politiek opzicht en als weerspie geling daarvan, de samenstelling van Uwen- Raad. Het zal mijn ernstig streven zijn mij ten allen tijde boven de partijen te houden de verschillende meeningen te eerbiedigen en daaraan recht te doen wedervaren. Bij alle gerechtvaardigd verschil van in zicht kan eendracht ons samen doen gaan. Met handhaving van beginselen is gezamen lijke opbouwende arbeid vereenigbaar en in het welbegrepen belang der gemeente nu. meer dan ooit noodig. Het geloof in elkan ders eerlijke bedoelingen scheppe in ons midden steeds een sfeer van overleg en on derlinge welwillendheid, waarin onze arbeid zal kunnen gedijen en zoo vruchtbaar moge lijk kan zijn. Mocht ik niet nalaten in verband mot den ernst der tijden een toon van bezorgd heid te doen hooren, allerminst heb ik daar bij over het hoofd gezien, dat gelukkig veie factoren aanwezig zijn, welke nopens Bever- wijks toekomst de beste verwachtingen rechtvaardigen. Immers er leeft hier een vlotte, arbeidzame bevolking, wier vitaliteit zich in alles openbaart. Stoere energie en ondernemingslust zijn in ruime mate haar deel. Initiatief, durf. zin voor orde ontbre ken haar niet. De gemeente is voorts be voorrecht in vele opzichten. De positie van Beverwijk als centrum en marktplaats van deze streek is gevestigd. Talrijke en uit stekend gesorteerde winkels en magazijnen geven het een levendig aanzien. Belangrijke industrieën worden op haar gebied en in de peripheric gevonden. Gewezen kan worden op het bestaan van vele moderne verkeers middelen en gunstige verbindingen te land en te water. Als woonplaats voldoet Bever wijk in menig opzicht aan hooge eischen. Een en ander samengenomen. Mevrouw en Mijne Heeren. houdt naar menschelijke berekening grootsche beloften in voor ce toekomst dezer schoone gemeente. Bij alle moeilijkheden van het oogenblik zij dit de lichtzijde. Ik aanvaard het voorzitterschap van Uwen Raad met de bede, welke opwelt uit den grond van mijn hart, dat Gods zegen op onzen gemeenschappelijken arbeid rijke lijk moee nisten, gemeente en burgerij tot heil. Luid applaus beloonde het sympathieke woord, dat burgemeester Scholtens voor de eerste maal deed hooren. De burgemeester sloot hierna ae vergade ring, waarna Mr. A. Moens, voorzitter van t Comité van ontvangst den burgemeester en diens echtgenoote namens de burgerij als volgt toesprak: Mijnheer de Burgemeester, Het is nog geen 4 weken geleden, dat ik in deze zaal het woord richtte tot uw ambts voorganger Toen betrof het een afgelegde loopbaan, thans staan wij voor een open vraag. Wat zult U ons brengen en hoe zal het dc gemeente onder Uw bestuur vergaan? De tijdsomstandigheden zijn er niet naar thans van vergrooting der beteekenis van Beverwijk te spreken en wij gevoelen ons reeds gelukkig wanneer wij deze, gelijk zij is, kun nen handhaven. Dat gij. Mijnheer de Burgemeester, daar naar zult streven, wij vertrouwen het. gelijk wij durven aannemen, dat ook U een zelfde ijver, plichtmatigheid en eerlijkheid zal sie ren als uw voorganger. Mijnheer de Burgemeester. Mevrouw Schol tens. gij gaat thans de residentie, waar gij enkele jaren hebt doorgebracht, verlaten om hier uwe woonplaats te hebben. Voorwaar een groote verandering, vooral voor u mevrouw Scholtens. Moge gij u straks in Beverwijk thuis gevoe len en moge de liefde, welke wij allen voor ons stadje gevoelen, mede tot u komen. Burgemeester Scholtens heeft voor deze verwelkoming van ae zijde der bevolking in een hartelijk speechje dank gezegd voor de prettige en eensgezinde wijze, waarop de burgerij hem en zijn echtgenoote is tegemoet getreden. In de burgemeesterskamer werden vervol gens de leden van den gemeenteraad, hoof den van bedrijven, ambtenaren, ambtgenoo- ten en verder allen, die bij de installatie te genwoordig waren, aan den burgemeester voorgesteld. Daarbij lag een register ter teekening. De receptie. Des avonds recepieerden burgemeester Scholtens en zijn echtgenoote, eveneens in de burgemeesterskamer, voor de burgerij. Ontel baar velen hebben van deze gelegenheid om den burgemeester te begroeten, gebruik ge maakt. Daarbij kwam tevens tot uiting, dat burge meester Scholtens zich reeds van verschei dene zaken terdege op de hoogte had ge steld. De optocht. Na afloop van de receptie brachten de ge zamenlijke zangers voor het stadhuis den burgemeester en diens familie een zanghulde onder leiding van den heer H. van Dijk, Vervolgens nam de burge meester en mevrouw Scholtens met Mr Moens plaats in een open rijtuig, waarna het défilé van de corporaties een aanvang nam. Ook op het Stationsplein, waar de stoet werd ontbonden was een enorme menschen- menigte aanwezig. Na afloop gaf de Beverwijksche Harmonie- kapel in een daartoe op het Stationsplein op geslagen muziekhuis onder leiding van den heer II. W. Hofmeester een concert, dat door veel publiek werd bijgewoond. Zoo werkte alles en allen er weer toe mede, om dezen dag een schitterend ver loop te doen waarborgen, waardoor bur gemeester Scholtens van zijn nieuwe ge meente ongetwijfeld een mooien indruk zal hebben gekregen. Wij besluiten dit verslag met oen woord van hulde aan het uitvoerend comité, dat de zaken ook nu weer zoo tot in de puntjes voorbereidde en - aan het adres van de po litie onder leiding van inspecteur W. M. Ra- gut, die op kranige wijze voor de goede orde zorg heeft gedragen. HET ESPERANTISTEN-CONGRES TE ALKMAAR. Het bestuur van de plaatselijke esperanto- afdeeling verzoekt ons opname van het vol gende: Verleden Zondag heeft een congres plaats gehad te Alkmaar van het district Noord- I-Iolland van de Federatie der arbeiders-espe rantisten, waaraan ook de groep Beverwijk deelnam. Bijna alle afdeelingen in Noord-Holland hadden vertegenwoordigers gezonden en deze getuigden van de wil om het Esperanto onder de arbeiders te propageeren o.a. door organi- seeren van cursussen, oprichten van nieuwe afdeelingen, enz. In September zal te Alkmaar een esperan- to-tentoonstelling plaats hebben welke alle tot nu toe gehouden tentoonstellingen verre zal overtreffen. Ook zal nog in de maand Augustus een landdag in 't Gooi georgani seerd worden. Dit was dc eerste vergadering van dit district, welke oprichting noodzakelijk was gebleken door de groote groei der Federatie, waarin nog verschillende interne aangelegen heden behandeld moesten worden, maar hoofdzaak was de propaganda van het Esperanto, vooral in de kleine plaatsen, welke aandacht vroeg. Verschillende voor stellen, betreffende het laatste zijn dan ook aangenomen en we konden aan het einde op een vruchtbaar congres terugzien. En nu aan de slag en ieder esperantist make propaganda voor onze mooie taal Espe ranto, zoodat we kunnen zeggen, dat dit con gres te Alkmaar ook werkelijk vruchten heeft afgeworpen. Vanuit Alkmaar begint de victorie. SUISSE-BOYS. De voeibalvereeniging „Suisse-Boys" speelt heden. Woensdagavond op het A.D.O.-terrein te Heemskerk een wedstrijd tegen de v.v. Union uit IJmuiden. Zondagmorgen te 10 uur wordt op het zelfde terrein een medaille-wedstrijd gespeeld tegen een elftal van de veiling „Centrum" waarvoor de supportersvereniging van de Suisse-Boys" een medaille uitloofde. Voorts staat nog een reisje naar Utrecht op het programma voor een ontmoeting met N.V.C. aldaar. VELSEN HULDE VAN DEN A. N. W. B. AAN DE NAGEDACHTENIS VAN FRANS NETSCIIER. Gisteren werd namens het hoofdbestuur van den A.N.W.B. een post-mortale hulde ge bracht aan een aantal overleden bestuurs leden, zulks ter gelegenheid het vijftig jarig bestaan van den bond. O.a. werd gehuldigd de nagedachtenis van wijlen Frans Netscher, wiens asch rust in het Columbarium op Wes- terveld. Namens den bond heeft de plaatse lijke consul, de heer Meys een krans bij de urn. die de asch van wijlen den heer Netscher bevat, neergelegd. Belangstellenden waren bij de plechtigheid niet aanwezig. STEMPEL VERLOF. De afdeeling IJmuiden der O.S.P. heeft tot den raad dezer gemeente het verzoek gericht, aan dc werkloozen eenige dagen stcmpelver- lof te verleenen. Er zijn, zoo wordt in het verzoek opgemerkt, verschillende vereenigin- gen en partijen, die zich moeite geven, dc werkloozen gelegenheid te verleenen ccnlgc dagen los te maken van hun zorgelijk bestaan door hen eenige dagen bulten te laten door brengen. Dit wordt, hen echter onmogelijk gemaakt door de Commissie voor Steunver lening, daar geen verlof van stempelen wordt verleend DE WEG LANGS DE NOORDZIJDE VAN HET NOORDZEEKANAAL Men schrijft °ns: Wij moesten deze week den weg nog eens gaan langs de Noordzijde van het Noordzee kanaal. Waar langs de Zuidzijde een goede weg is. valt het bitter tegen, als men den toestand langs de Noordzijde ziet. Vanaf de papierfabriek is het al mis. Een onmogelijk slecht pad gaat langs het houtpark en de loskade en wanneer men per rijwiel is. moet men telkens afstappen om door het zand te baggeren of over rails heen stappen. Vanaf de spoorbrug tot aan den Nieuwen Schulpweg is een vrij goede weg, dan komt er een geas- phaltecrdc rijweg en een uitstekend rijwiel pad tot aan de Rooswijkerlaan. Maar dan mag men niet verder- De mooie met hooge boomen beplante grindweg Is particuliere weg van de Hoogovens geworden. Vanaf de Rooswijkcrlaan is er nu een weg dicht langs het kanaal. Deze buigt om en wordt een smal pad bij de binnenhaven der hoogovens, welk pad vooral aan den zuidkant op sommige punten zeer gevaarlijk is. Verder op wordt het breeder en kunnen ook auto's rijden. Maar het slechtst is het gedeelte langs dc rement fabriek, waar het voor wielrijders niet doenlijk is om te rijden. Ook de afrit naar de sluizen is verre van ideaal, maar dat zal waarschijnlijk wel beter worden, wanneer het spulkanaal en de brug daarover klaar is. De toestand is echter zoo dat men, wan neer men hier niet noodig heeft, beter hier vandaan kan blijven. Toch zagen we hier zelfs met het slechte weer vreemdelingen. In den raad hebben raadsleden er altijd op gestaan, dat de gemeente zou houden een goeden weg langs dc Noordzijde van het Noordzcckanaal. Dit laat echter alles te wenschen over en we gelooven. dat er door ons gemeentelijk bestuur teveel een oogje dicht gedaan wordt. LANDDAG NED. CIIRISTEN VROUWENBOND. Op den landdag van den Ned. Christen Vrouwenbond, die a.s. Donderdag zal worden gehouden op het landgoed „Beeckensteln" zal dr. C. M. Krijger van Beverwijk des mor gens spreken over he onderwerp „Het Fas cisme" en dr. D. P. van Katwijk alhier des middags over het onderwerp „De Christen vrouw en het film- en bioscoopvraagstuk". Défilé voor het gemeentehuis. De burgemeester zit in het rijtuig op den voorgrond.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11