Simplex rijwielen Uit Haarlem's Gemeenteraad. e HANDELSBLAD TREFFERS VRIJDAG 30 JUNI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD De bezuinigingsvoorstellen. (Vergadering van Donderdagmiddag). Nog eenige wethouders aan 't woord, Mr. G 1* r i t s z (S.D.A.P.) wethouder van Openbare Werken, zei, dat de volgende be rekening gemaakt i.s over de voorstellen in zake de pensioenpremie en de salariskorting, Van het gemeentepersoneel zou gevraagd ■worden bij de voorstellen van B. en W. f 660.000 Rcchtsche fractie f 615.000 Boes f 585.000 joosten f 540.000 Spreker vond een offer van het gemeente- personeel van f 615.000 zooals de rechtschc raadsfractie wil, te hoog. Een offer van f 540.000 is voldoende te achten. Dit komt overeen met de 12 pet. waartoe de organisa ties zich in het Georganiseerd Overleg be- reid verklaard hebben. De heer Roodenburg (C. H.) wethou der van onderwijs, zei dat als de gemeente de rijkssubsidie ontvangt daaraan belangrijke financieele voordeelen verbonden zijn. Thans zijn er 67 klassen bij het M. O., als de rijks regeling gegolden had, zouden er 62 zijn ge weest. De invloed op het aantal klassen is dus niet zóó heel groot. Er is geageerd tegen de 30 lesuren voor de leeraren per week. Misschien zijn er leeraren die daar niet tegen kunnen, maar de practljlc bewijst, dat het overgroote deel daar best te gen bestand is. Nu geven de leeraren buiten de school privaatlessen. Een leeraar die in een klas van 30 leerlingen geen orde kan houden, kan dit ook niet bij 20 of 10. De salarisregeling van het rijk zou inder daad voor de leeraren belangrijk ongunstiger zijn als zij op hetzelfde aantal lesuren zou- den blijven staan als thans. Maar zij worden immers in de gelegenheid gesteld om dit te kort in te halen door meer lesuren te geven Het zal wel niet te doen zijn. dat alle leer aren 30 uur krijgen, maar spreker neemt aan. dat daaraan in het algemeen niet veel zal ontbreken. Het aantal leeraren zal dan na tuurlijk kleiner worden. De financiën spreken in deze quaestie zeer sterk mee. Het is niet, te doen om het nauw keurig te berekenen, omdat de tegenwoordige toestand voor een groot deel afhangt van het aantal buitenleerlingen. De kostende prijs voor het M.O. was enkele jaren geleden toen alles berekend is bijna f 700. De buitenge meenten betalen slechts f 500. De gemeente kwam er dus aan tekort. Als de rijksregeling aanvaard wordt, komen de zaken anders te staan. Het vermoeden is, dat matig be rekend de gemeente f 62.000 voordeel van zal hebben van het aanvaarden der rijks regeling. Er zullen moeilijkheden komen over de ver- declihg der lesuren. B. en W. zullen bij de re geling natuurlijk de billijkheid betrachten. Als een leeraar te veel achteruit zou gaan in lesuren, kan de garantiebepaling voor de uren der rijksregeling in werking treden. B. en W. kunnen geen tusschenvoorstel aanvaarden, maar handhaven hun voorstel om de rijksregeling te aanvaarden. Al krijgt de gemeente in 1933 geeii rijks subsidie, en zelfs niet gedurende 1934. dan lijdt de gemeente nog geen verlies, want de overeenkomst met de buitengemeenten zal pas opgezegd worden als Haarlem de rijks subsidie eenmaal krijgt. De heer Reinalda (S.DA.P.i- dat is voordeelig, dat kan u dan elk jaar doen De heer Roodenburg: dat is nu juist de moeilijkheid, dat gaat niet, maar het zal niet zoo lang duren dat wij de subsidie krij gen. B. en W. stellen dus voor om de rijkssubsi die aan te vragen en daarmee te voldoen aan den naderen wensch van de leeraren-orga- nisaties. Het aantal lesuren der leeraressen en het aantal leerlingen per klasse van de Meisjes school zullen ook opgevoerd worden. De sa larisregeling op die school wordt evenwel on veranderd gelaten, uitgezonderd natuurlijk de gewone korting die op het geheele ge meentepersoneel wordt toegepast. B. en W. hebben met hun bezuinigin'gspo- gingen bij het vervolgonderwijs weinig succes gehad. Daarom is er thans het voorstel ge komen om dit onderwijs op te heffen. Ge tracht zal nog worden de leerlingen zooveel mogelijk ergens anders onder te brengen. De raad wil blijkbaar meegaan met het voorstel van B. en W. inzake de centralisatie van de 7de klassen bij het 1. o. Er mag een goede werking van verwacht worden. Thans is de 7de klasse bij' de gewone school een aanhang. Slechts weinig leerlingen komen in de 7de klasse. In de centrale 7de klasse kan men rekening houden met de practische wen- schon van den leerling. Er bestaat nu de mogelijkheid om in de toekomst ook een 8ste klasse in te voeren. Bovendien kan in de 7e en 8e klasse een taal onderwezen worden. De naaimachines van het vervolg-onderwljs kunnen in de centrale school gebruikt wor den voor het handwerkonderwijs der meis jes. Het voorstel van B. en W. om het voorbe reidend onderwijs op te heffen heeft aller- wege bestrijding gevonden. Dit heeft spreker verheugd, er blijkt uit. dat het gewaardeerd wordt. Voor het, tusschenvoorstel van de rech terzijde gevoelt, spreker veel. De onderwijze ressen zouden dan f 300 of f 600 salaris krij gen, maar daarenboven krijgen zij wacht geld, dat voor velen belangrijk is. Er zijn er verscheidonen die 12 of 15 jaar meer dan duizend gulden krijgen. De heer Reinalda iS.D_A.PUdat staat niet in het voorstel Visser! De heer Roodenburg: het is de bedoe ling van den heer Visser geweest. De thans bestaande openbare voorbereidende scholen worden eerst opgeheven, maar daarna in anderen vorm weer geopend. Daarom heeft het personeel recht op wachtgeld. B. en W. nemen het aldus geamendeerde voorstel Vis ser over. De heer Reinalda: dat heeft men maar moeten raden! De heer Roodenburg: de onderwijze ressen bij het bijzonder voorbereidend on derwijs krijgen geen wachtgeld. De bijzon dere schoolbesturen zullen dus aan de on derwijzeressen boven de f 300 on f 600 die van de gemeente ontvangen wordt, een toe slag moeten geven uit eigen middelen. Het bijzonder onderwijs brengt dus door het voorstel Visser (dat B. en W. overnemen) een offer aan het openbaar onderwijs De Voorzitter bestreed de gedachte van progressie bij de kosting van het ge meentepersoneel. De hooge ambtenaren krijgen slechts weduwen- en weezen pensioen gebaseerd op een salaris van f 3000. Het is dus billijk, dat de premie voor dat pensioen ook slechts tot een salaris van f 3000 word verhaald. Het is onbillijk nu die pensioen premie boven het salaris van f 3000 toch te verhalen door een extra korting op het salaris. Men kan het ook voor die hooge ambtenaren te erg maken! Zij hebben ook recht op „genadig recht". Ik zeg het niet voor me zelf, want de salarissen van mij, den secretaris en den ontvanger, worden immers door Ged. Staten vastgesteld. Er zijn even wel vele hoofdambtenaren die door de progressie getroffen zouden worden. De replieken. De heer Reinalda (s.d.a.p.) meende: dat de hoofdambtenaren een slechte pleit bezorger voor hun belangen hebben gevon den. Het was beter geweest als de burge meester in een anderen toon gesproken had over de vraag hoe de gemeenteraad de crisislasten naar billijkheid moet verdeelen over zijn personeel. De heer Visser had voorgesteld het voor bereidend onderwijs voort te zetten met lagere salarissen. Maar dan zou geen wacht geld worden toegekend. Het is onverant woordelijk zoo- iets aldus voor tc stellen als menbedoelt het personeel recht te geven op wachtgeld. De wethouder van onderwijs heeft de fout gemaakt, dat in het voorstel van B. en W. opgenomen werd, dat de leeraressen der Meisjesschool zouden vallen onder de rege ling van Rijks R.B.S. met 3-jarigen cursus, terwijl dit niet de bedoeling was. Daardoor is evenwel onnoodig onrust onder dit per soneel gebracht. De heer Slingenberg heeft Woensdagavond in zijn rede groote woorden gebruikt. Hij heeft gezegd, dat het voortbestaan van de parlementaire democratie op het spel staat. Hij waarschuwde den raad om hem te steunen hetgeen alleen gedaan kan worden door de voorstellen van B. en W. aan te nemen. De heer Slingenberg schudde ont kennend het hoofd. De heer ReinaIda vervolgde, dat de heer Slingenberg wel opgewekt heeft om hem te steunen in zijn streven een sluitende be grooting te verkrijgen, maar hij komt niet met een sluitend budget. Er is voor 1933 een ongedekt tekort van meer dan 2 ton. Het is niet juist wdt Mr. Slingenberg ge zegd heeft dat de raad niet gehoord had kunnen worden over belastingverhooging. De regeering zou wel toegestaan hebben om de opcenten op de fondsbelasting te ver- hooge.n boven de 80, onder de toezegging, dat de opcenten op de Personeele Belasting- het volgend jaar tot 150 opgeveerd zullen worden. Uit de rede van den wethouder is wel gebleken, dat ook hij overtuigd is. dat hij het. in het volgende jaar niet zal kun nen stellen buiten belastingverhooging. B. en W. hebben dus geen overleg met den raad gepleegd over de vraag hoe het tekort gedekt moet worden. Nu het college zoo laat met zijn noodkreet gekomen is, kan het immers alleen nog gevonden worden in ver mindering der uitgaven. De motie-Westerveld om met de onder- wijsvereenigingen overleg te plegen over de vraag, of er bezuinigingen bij het M.O. mo gelijk zijn die evenveel financieel effect zouden hebben als de aanvaarding der rijks subsidie, wordt door de soc.-dem.-fractie gehandhaafd. Uit de rede van den wet houder is nog steeds niet gebleken welke gevolgen de aanvaarding der rijkssubsidie voor Haarlem zal hebben. De onzekerheid is verkeerd. De soc.-dem. fractie wil ook medewerker, om tot bezuiniging bij het voorbereidend on derwijs te komen, maar het voorstel-Visser kan niet worden aanvaard. Het voorstel van mevrouw Maarschall wordt daarom gehandhaafd. Wat het offer van het gemeentepersoneel betreft, wil de soc.-dem. fractie niet ver dei- gaan dan het voorstel-Joosten. Mevrouw Elzinga (V.D.). wees er op. dat nadeelen verbonden zijn aan het opvoeren der lesuren. Er wordt door veel leeraren in hun vrije uren onbetaald werk gedaan ten bate van de leerlingen. Dat zij in de vacantie in examen-commissies z!it!ng nemen tegen betaling is logisch, wie zou anders in d:e commissies moeten zitten? Het denkbeeld van den heer Weustink cm de Meisjesschool op te heffen, achtte spreekster verkeerd. Andere scholen zullen het onderwijs van de Meisjesschool nooit kunnen vervangen. De R.K. hebben ook een eigen Meisjesschool, waaruit wel blijkt, dat het bestaan gerechtvaardigd is. De heer Visser (C.HU wilde ook tegen over de hoogere inkomens billijk zijn in de belastingheffing. Er wordt al gehaald waar het zit. Spreker zou het aandurven om de tarieven voor gas en electriciteit te ver- hoogen. Het heeft spreker verwonderd dat de s. d. a. p. niet wil meegaan met het voorstel van rechts om het voorbereidend onderwijs in beperkten vorm te handhaven. Het was zijn bedoeling van den aanvang af, om wc-htgeld aan het personeel der openbare voorbereidende scholen toe te kennen. Perv om wijzigde hij zijn voorstel in dien geest. Spreker richtte verwijten tot mevrouw Maarschall over haar beoordeeling van het vroegere bewaarschool-onderwijs. „Mevrouw Maarschall heeft een kortzichtigen blik" Protesten). De heer Weustink (r.k.) erkende, dat de R.K. ook een eigen Meisjesschool hebben maar die kost aan de overheid geen gold. De school krijgt geen cent subsidie, ov.:l?rs moeten hooge schoolgelden betalen. De Meisjesschool der gemeente kost aan dc gemeente een halve ton. Beide gevallen -'jn dus niet gelijk te stellen. Van spreker is evenwel geen voorstel te venvachten om de Gem. Meisjesschool op te heffen. De heer Peper (communist) hield vol. dat B. en W. niet tijdig met hun noodkreet tot den raad gekomen zijn. Hij handhaafde daarom zijn motie van afkeuring. Centrali satie der 7de klassen bij het L. O. be teekent onthoofding van de 7de klassige school. Daaraan zijn groote nadeelen verbonden. De communisten kunnen geen enkel voor stel of motie inzake bezuiniging op onder wijsgebied aanvaarden: alles zou immers in het nadeel der arbeidersklasse zijn. Ook gee- enkel voorstel tot loonsverlaging van het ge meen te-personeel kan aanvaard worden. hebben mede voor 99 °j0 de buitenlandsche merken verdrongen, door kwaliteit, betrouwbaarheid en blijvend licht loopen. Koopt een Simplex niet als steun voor de Nederlandsche industrie, doch omdat dit in alle opzichten in Uw voordeel is. (Adv. lngez. Med.) De heer Slingenberg heeft de steunpilaren van het parlementarisme opgewekt om zijn voorstellen aan te nemen. Maar er is in Ne derland al een dictatuur. Van de gemeente lijke autonomie is niet veel over. Wij mogen geen kwartje zelfstandig uitgeven om het. lot der werkloozen te verzachten. Spreker stelde een motie voor, waarin uit gesproken werd. dat de arbeidsklasse geen schuld heeft aan het ontstaan van de crisis, zoodat de lasten der crisis ook niet op de arbeiders verhaald mogen worden, terwijl B. en W. uitgenoodigd werden hun bezuini gingsvoorstellen in te trekken. Deze motie wercl niet voldoende gesteund en werd dus niet behandeld. Mevrouw Maarschall (S.D.A.P.) richtte zich eerst tot den heer Visser zDe heer Keer wolf: Doet het niet, het is paarlen voor de zwijnen zwerpen. (De heer Visser keert zich om en gaat de monstratief in een courant lezen). De Voorzitter: Die uitdrukking is niet toe te laten. De heer Joosten: Ik zou de paarlen te rug nemen, de zwijnen zou ik handhaven. Wethouder Roodenburg: die uitdruk king is zeer ongepast De heer Joosten: Ik neem die terug. Mevrouw Maarschall: Ik bedoelde het niet beleedigend tegenover den heer Visser. De heer Reinalda: de heer Visser was ook niet vriendelijk tegenover mevrouw Maarschall. Mevrouw Maarschall vervolgde dat de S.D.A.P. medewerken wil tot bezuiniging bij het voorbereidend onderwijs. Wethouder Mr. Slingenberg: Hoeveel mag dan bezuinigd worden; 40 of 50 pet.? Mevrouw M aarschall: Dat kunnen wij van te voren niet zeggen. Wethouder Roodenburg: Dan wil het zeggen opheffen van het openbare voorberei dend onderwijs, want de kosten der gebou wen zijn al 50 pet. De heer Wolzak (A.R.) zei, dat hij het voorstel Visser inzake het voorbereidend on derwijs mede onderteekend heeft. Hij heeft er nooit in gelezen, dat aan de onderwijze ressen van het openbaar voorbereidend on derwijs behalve de salarissen van f 300 en f 600 ook wachtgeld zou uitgekeerd worden. De lezing die de heer Roodenburg er nu van 'geeft kan- hij niet aanvaarden. Dan zou alleen het bijzondei: onderwijs de lasten dra" gen. sWt De heer Re i n a lcla: Broedertwist! Geroep: Nu is het voor den bakker! Laat de raad zoo vervolgde de heer Wolzak een voorstel aannemen waarin wordt uitgesproken, dat op het openbaar en bijzonder voorbereidend onderwijs 50 pet. op de kosten (buiten de gebouwen) bezuinigd moet worden. Spreker vond het voorstel Castricum over de salarissen te vaag, Voorloopig gevoelt hij het meest voor het voorstel van den heer Boes (13 pet.). Spreker bracht hulde aan den wethouder van financiën voor zijn krachtig beleid. Als het noodzakelijk is. dat de belastingen in de naaste toekomst verhoogd moeten wor den, zal de rechterzijde,den wethouder ook daarin steunen. Wij kunnen onze belastin gen nog verhoogen, dank zij het beleid van' den wethouder zitten wij in Haarlem nog niet met ons hoofd aan het plafond. Dat zouden wij wel gezeten hebber als er een soc-dem. wethouder van financiën geweest was. De heer Oversteegen (communist) meende dat de kiezers door de soc.-dem. zijn bedrogen, omdat zij zich nu voor loonsverla ging hebben verklaard. Evenzoo is het met de Vrijzinnig-Democraten. De raad lijkt nu de Botermarkt, er wordt gehandeld om het eens te worden met den koop man Slingenberg over de loonsverlaging. Het is niet noodig, dat de post voor steun aan werkloozen verhoogd wordt, want de regeering Colijn gaat immers den steun ver lagen. Mr. Slingenberg had niet. moeten drei gen met curateele van Ged. Staten of het Rijk om de verslechteringen maar te accep teeren. Welke pillen heeft de wethouder nog voor den raad in de naaste toekomst te slik ken? Wethouder Mr. Gerritsz heeft zich in zijn rede als een fascistisch-socialist ontpopt, hij toonde zich een partijgenoot van mr. Duys. De heeren Visser en Wolzak, die looner. van f 300 en f 600 voor de onderwijzeressen bij 't voorbereidend onderw. verdedigden, moes ten zij zelf daarvan eens een jaar moeten leven. Dan waren zij niet meer in den raad. maar rustten op het nieuwe kerkhof aan den zijn kleine ADVERTENTILö a M.In het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REEDS i n r r r rs zijn altijd riik. (Adv. lngez. Med.) Vergierden weg. De heer Visser, die zijn stoel omdraaide heeft zich gedragen als een kleu ter op een ouderwebsche bewaarschool. De heer Castricum (R.K.) vroeg hoe B. en W. thans staan tegenover de verschil lende voorstellen inzake pensioenpremie en, salariskorting. De heer Boes (V. D wees er op, dat zijn voorstel niet veel afwijkt van dat der rech terzijde. Misschien is wel tot overeenstem ming te komen, anders is het twijfelachtig of een voorstel de meerderheid zal krijgen. Na het schrijven der leeraren bij het M. O. is het aan te raden de rijksregeling te aan vaarden, maar dan moet men trachten, over gangsbepalingen te verkrijgen. Het voorstel Visser over de voorbereiden de scholen is niet te aanvaarden, als dat wordt aangenomen, dan kunnen er zelfs geen goe de kinderbewaarplaatsen komen. Mevrouw Scheltema (V.D.) betreurde den aanval van den heer Weustink op de Meisjesschool. Die school wordt thans gehan dicapt door het rotte gebouw. Welke overgangsbepalingen kan de ge meente van de regeering krijgen voor de aan vaarding van het subsidie voor het M.O.? Het is nu het beste het voorstel voorloopig aan te houden. Mr. Slingenberg, wethouder van fi nanciën. zei dat de opvatting van den heer Reinalda over een mogelijke verhooging der Fondsbelasting in dit afgeloopen voorjaar, onder toezegging van verhooging der opcen ten op de Personeele Belasting van 100 of 150 in het a.s. jaar. naief is. De regeering zou dat niet goed gevonden hebben. Bovendien zou dan de gemeente voor het volgend jaar 100 opcenten op de Fondsbe lasting en 150 op de Personeele Be lasting hebben. Dat is veel te hoog. Zoo iets moet voorkomen worden. Het is niet juist, dat spreker Woensdag avond gezegd heeft, dat aile voorstellen van B. en W. onverkort moeten aangenomen worden om het gevaar van curateele te ont gaan. B. en W, zijn tot overleg met den raad bereid. Er moet getracht worden het tekort op de begr^oting zooveel mogelijk te beper ken. Spreker erkent dat niet het geheele te kort gedekt is bij aanneming der voorstel- V van B. en W. Wat denken B. en W. nu over de voor stellen der raadsleden? Daarop is niet te antwoorden. In het col lege is dezelfde verdeeldheid als in den raad. Het bedrag dat aan bezuiniging verkregen wordt door dit voorstel van rechts over de premie-betaling en salariskorting acht spre ker persoonlijk voldoende. De percentages 410 zijn evenwel onjuist. Als zij worden gesteld op 4 1/29 gaat spreker er mede ac- coord. anders wordt het te zwaar voor de hooge inkomens. Het garantieloon van f 28 wil spreker aanvaarden. Met de rechtsche fractie wil spreker trachten daarover tot overeenstemming' te komen. Wat het voor bereidend onderwijs betreft, gevoelt spreker het meeste voor het voorstel Visser. Men weet dan waarmede men af is. Ook zou spre ker geen bezwaar hebben in het denkbeeld van mevrouw Maarschall. als dan 59 pet. be- ;parin£ wordt verkregen. Mevr. Maai'schall is evenwel vaag over het percentage der bezui niging. Daarom wil spreker ook het voor stel Wolzak wel steunen, omdat daarin de pet. besparing zijn genoemd. De motie Westerveld over het M. O. kan spreker niet aanvaarden, daardoor zou veel verloren gaan. Daarom moeten wij nu de rijksregeling aanvaarden en trachten billijke overgangsbepalingen te verkrijgen. De heer Roodenburg <C. Hu wethou der van onderwijs, beaamde dit laatste. Spreker gaf nog een aanbeveling van het voorstel van den heer Visser inzake het voor bereidend onderwfis. De stemmingen. De zitting werd geschorst om B. en W. in staat te stellen zich te beraden over de voorstellen Na een kwartier werd de zitting heropend. Allereerst kwam de volgende motie Peper aan de orde- ..De Raad der gemeente Haarlem, van meening dat B. en W. reeds geruimen tijd kennis moesten dragen van den finan- cieelen toestand der Gemeente: constateert dat B. en W. zoo laat met mid- de*en ter verbetering van dien toestand zijn gekomen: dat de Raad in de keuze der te treffen middelen zeer beperkt is: Keurt de houding van B. en W. in deze af". De heer Reinalda (S. D. A. PU deelde mede dat zijn fractie al haar meenine bij bét debnt. heeft cenit Hb' en ook ziin vrien den hebben geen behoefte het nog in een "onr.stel n't te drukken. De motie werd verworpen met 31 tegen 6 stemmen. Daarna werd gestemd over het voorstel Castricum over de pensioen-premie en de sa'ariskorting. De heer Castricum (R.KU stelde na mens zün fractie voor om de gedachte van den heer Slingenberg over te nemen Het voorstel bedoelt dus nu behalve de 8 1 r2 pet. der pensioen premie te verhalen, de korting 3an 7 pet. op de loonen cn salarissen te ver anderen in een progressieve korting van 4v< tot 9 pet. Dit voorstel werd aangenomen met 23 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de S. D. A- P. en de Communisten. Het voorstel inzake premie-verhaal voor d° wethouders werd eveneens aangenomen. Het voorstel van B. en W. om de rijkssub sidie voor het M. O. aan te vragen onder bil lijke overgangsbepalingen werd aangenomen met 21 tegen 16 stemmen. Tegen de S.D.A P. de Communisten en mevr. Elzinga. Het voorstel van B. en W. tot opheffing van het vervolgonderwijs werd aangenomen met 33 tegen 4 stemmen. Het voorstel van den heer Visser Inzake ri« bprierkte voortzetting van hot voorbereide"'* -mderwijs met salarissen van f 300 en f 600 werd verworpen met 21 tegen 16 stemmen. 1 Het voorstel Wolzak c.s. om op het voor bereidend onderwijs 50 pet', të b'èzüinigën (de gebouwen uitgezonderd) werd verworpen met 19 tegen 18 stemmen. Voor de rechterzijde en Mr. Slingenberg. B. en W. namen daarop het voorstel van mevrouw Maarschall over. Dit luidt: ,,De Raad noodigt Burgemeester en Wet houders uit. zich in verbinding te stellen, met de daarvoor aangewezen organisaties en instanties, om te geraken tot de ge- wcnschte bezuiniging bij het Voorbereidend Lager Onderwijs". Alleen de communisten stemden tegen dit voorstel. Het voorstel over de centralisatie der 7de klassen bij het L- O. werd aangenomen met 35 tc-gen 2 stemmen. Het; voorstel van B. en W. om een contri butie te heffen voor het leenen van boeken uit de Gem. Bibliotheek en Leeszaal werd aangenomen met 35 tegen 2 stemmen. Benoemingen. B"- nrmd werden: Tot lid der Gezondheidscommissie C. J. Blaauw. Tot lid van het Bestuur Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs B. F. Enschedé- Tot hoofd 3e school voor Uitgebreid Lager Onderwijs A. K. D. Spruit. Hierna werd de zitting verdaagd tot Woensdag over 8 dagen. KON. NED. MIDDENSTANDS BOND. NATIONAAL MIDDENSTANDSCONGRES. De Kon. Ned. Middenstandsbond houdt op 4, 5 en 6 Juli a.s. te Vlissingen een algemeene vergadering en het 30e Nationaal Midden standscongres. Op het Congres zullen verschillende prae- adviezen worden uitgebracht, o.m. door den heer W. Lubberink, leeraar M.O. Staatsweten schappen te Haarlem, over het onderwerp: „De arbeidsduur in verband, met de werk loosheid". In zijn prae-advies-behandelt de heer Lub berink de volgende vragen: Is een tijdelijke verkorting van den arbeids tijd een middel tot vermindering-van den om vang van de door de wereldcrisis verwekte werkloosheid? Leidt de ontwikkeling van de techniek tot een voortdurende vergrooting van het aantal overbodige arbeidskrachten, waarvoor slechts door verkorting van den arbeidsduur werkge legenheid geschapen worden kan? Is het wellicht de beteekenis van de techniek dat zij het ons, menschen, mogelijk maakt, in een steeds korter wordenden arbeidstijd de steeds omvangrijker wordende behoeften te bevredigen? Het betoog van den praeadviseur kan wor den samengevat in de volgende conclusies: De invoering van een wettelijke veertigurige werkweek biedt niet de zekerheid, dat liet aan tal crisis-werkloozen er door zal verminderen en schept de kans, dat men in de periode van den economischen opbloei ten achter zal ko men. Met geen steekhoudende argumenten kan worden aangetoond, dat de tegenwoordige maatschappelijke orde niet de mogelijkheden biedt, dat arbeiders, die tengevolge van de ontwikkeling van de techniek uitgestooten worden, opnieuw in het voortbrengingsproces worden opgenomen, Arbeid is plicht. Arbeid tot het, uiterste niet alleen plicht, maar ook onafwijsbare - voor waarde voor werkelijke volkswelvaart, in een nog niet tot ondergaan gedoemd zijnd bescha vingsgebied. ZOO STIJF ALS EEN PLANK. Kon zijn jas niet meer aantrekken. Nu weer zoo flink als ooit. Hoe gelukkig moet deze man zich voelen, nu hij weer flink en lenig is, na zoo langen tijd een slachtoffer te zijn geweest van rheu- mathiek. „Het is nu vele jaren geleden" schrijft hij. „sinds ik voor het eerst met chronische rheumatiek te bed moest, blij ven. Daarna moest ik met twee stokken rond loopen. Ik leefde in een ellendigen toestand tot vijf jaar geleden. Ik kon me slechts bewe gen als een houten blok door me heelemaal rond te draaien. Ik kon mijn jas niet aan- of uittrekken, zonder hulp van mijn vrouw. Maar dank zij Krusehen Salts, dat ik nu vijf jaar lang regelmatig genomen heb, ben ik zoo actief als een jonge man van 23". E.H, Opgehoopte afvalstoffen en urinezuur, die de kwellende rheumatisehe pijnen doen ontstaan, krijgen, kans om zich te. vormen wanneer ingewanden en nieren te traag werken. KrusehenSalts spoort ingewanden en nieren aan tot beter functionneeren en drijft overtollig urinezuur en schadelijke af valstoffen zacht en volkomen uit het lichaam. De pijnen worden nu gestild, ge zwellen slinken, verstijfde'ledematen worden weer lenig. Voortaan zal „de kleine dagelijk- sche dosis" U inwendig schoon houden, vrij van afvalstoffen, overtollig urinezuur en dus ook vrij van rheumatiek. Krusehen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv. lngez. Med.) Opmerkingen uit de Burgerij. DE ZIEKTE VAN WEILL. Naar aanleiding van het ziektegeval, dat zich hier ter stede heeft voorgedaan bij een jongen man. die in het Zuider Buiten Spaar- ne had gezwommen, vraagt een lezer ons, of er ook extra maatregelen genomen zijn om de gemeentelijke zweminrichtingen zoo zui ver mogelijk te houden. Hij meende opge merkt te hebben, dat bijvoorbeeld het water van de inrichting aan de Kleverlaan niet gechloreerd was. We hebben hierover inlichtingen gevraagd aan den heer H. L. Warnier, inspecteur van den dienst der Lichamelijke Opvoeding. Dezs deelde ons mede, dat het chloreeren alleen plaats in overdekte zweminrichtingen, waar gemis aan buitenlucht is. Dit chloreeren wordt als een noodzakelijk kwaad beschouwd, want vele zwemers kunnen er niet tegen omdat het water er naar ruikt en smaakt. Het bacterie-gehalte van het water in de ge meentelijke zweminrichtingen geeft geen aanleiding tot chloreeren. Chloreeren is trou wens ook geen bestrijdinesrmddel voor de ziekte van Weill. Onze stadgenooten kunnen echter ten opzichte van de gemeentelijke zweminrichtingen volkomen gerust zijn. Alle voorschriften van den inspecteur der Volks gezondheid worden stipt opgevolgd. In de veertien jaren, die de heer Warnier hier werkzaam is. heeft men nog nooit een rat in de zweminrichtingen cezien. Het perso neel heeft onriracht. dadelijk medP Je dee'cn, als cr een rat gezien is. Zulk een modedeelinc' heeft de heer Warnier nog nooit ontvangerC

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10