De Mysterieuse Apache. BIJ GELEGENHEID van het gouden jubileum van den A.N.W.B. is Donderdagavond in het Kurhaus te Scheveningcn een diner gehouden, waaraan o.m. ook Z.K.H. Prins Hendrik aanzat. DE WEDSTRIJDEN van de Koninklijke Nederl. Roei- en Zeil- OP DE STADIONBAAN te Amsterdam rijn Donder- vereeniging te Sloten zijn Donderdag begonnen- Moment dagavond wielerwedstrijden gehouden. Dc wedstrijd tijdens een der wedstrijden voor sciflE. voor amateurs over 10 K.M. TER HERDENKING van het ver drag van Versailles is in dc Lust- garten te Berlijn door dc nationaal- Eocialistcn een grootc demonstratie gehouden, waaraan duizenden deel namen» MRS. HELEN WILLS MOODY in actie bij de tennis kampioenschappen te Wimbledon, DE BOM-EXPLOSIE in het portaal van dc St. Picter te Rome. Leden der Zwitsersche garde fouillecrcn degenen, die dc kerk wenschen te bezoeken. TER GELEGENHEID VAN het 50-jarig bestaan van den A.N.W.B. toeristen bond is Donderdagmiddag in het Palace Hotel te Scheveningcn een receptie gehouden. FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSCHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) 3) Daar redeneeren toch niets hielp, begon ook Royle, eenigszins neerslachtig, de gezichten rond hem heen op te nemen. De kellner, die hen een tafeltje gaf, had blijk baar de achterdocht der habitué's van het café verminderd, ofschoon toch hier en daar een paar doordringende oogen op hen gericht bleven, waren de meeste mannen met hun meisjes weer tot hun dobbelspel en drank teruggekeerd en hadden hun hof makerij en aangename gesprekken weer hervat. Plotseling stond een roodharig meisje, met groene oogen en bevallig als een jonge godin van de knie van haar vriend op. ging met een grijns in de richting der vreemdelingen naar de piano, viel op de kruk neer, sloeg een paar accoorden aan en barstte toen los in een komisch liedje. Bij den eersten regel werd Royle vuur rood en stond half op, maar de uitdrukking van Cornelia veranderde niet, dus zonk hij weer neer in zijn stoel met het dankbaar besef, dat het argot, waarin het liedje ge zongen werd, geen plaats had in haar woor denboek. Gelach weerklonk door de kamer, de lanter_ fanters vielen in koor met volle kracht in, het vreemde, geheimzinnige verblijf was vol van kreten en het expressieve klinken met glazen Plotseling viel er een volkomen stilte..-. De hand der speelster*- viel van de vuile toetsen, een of twee mannen stonden van hun plaats op, de hoofden werden naar den ingang gewend, waardoor een troepje van acht of negen mannen en meisjes achter elkaar naar binnen kwam. De aandacht was zichtbaar gevestigd op het eerste paar. De man was lang, had ledematen van een athleet en den nek van een Apollo. Hij droeg losse donkere kleeren en een breeögeranden vilthoed op tamelijk lang zwart krulhaar. Hij liép met de gemakkelijke bevalligheid en zekerheid van iemand, die weet. dat hij welkom is, toen hij in het volle licht van de zaal trad en met een nonchalant hand gebaar groette. Uit twintig kelen steeg een luid gejuich als antwoord en één oogenbiik vroeg Royle zich verwonderd af, of hij niet een goed geschooide scène uit een opera hoorde. Het meisje aan zijn arm was middelmatig van lengte, even blond als hij zwart, met een zachte gelaatskleur, die een Fransche vrouw zelden bezit, groengrijze oogen en de bevalligheid de lenige be weging va een' panter. Hier en daar riep ze iets als groet, terwijl zij binnenkwamen. Toen kreeg zij plotseling de vreemdelingen in het oog en trok luid de aandacht van haar met gezel op hun tafeltje. De man keek onverschillig naar Royle en haalde zijn schouders op; hij fluisterde iets tot het meisje aan zijn arm en keek toen van Royle naar Cornelia. Plotseling knarsten Royle's tanden; ver vloekte brutaliteit van dien kerel! Zou hij dan nooit ophouden Cornelia met die vrij postige zwarte oogen aan te staren en waarom antwoordde zij hem niet met dien dreigenden blik, dien zij zoo goed wist te ge bruiken? De nieuwaangekomene had zich met het meisje aan zijn arm omgewend en terwijl zij voorbij hun tafeltje gingen, keek hij met een glimlach recht op Cornelia neer. Cornelia keek op en voor een oogenbiik zag ze een paar donkere oogen onder rechte wenkbrauwen, een adelaarsneus, een fijn gevormden ge- voeligen mond en een besliste kin. Hij ging verder en met een even verhoogde kleur keek ze over de tafel naar Royle. Bleek van woede keek hij den vreemdeling na en ontmoette toen haar oogen. „Ga je mee?" vroeg hij kort. Zij schudde haar hoofd. Natuurlijk niet, we zijn er pas", antwoordde ze. Royle leunde voorover. .Luister Cornelia", zeide hij, „dat heerschap daar is meer dan brutaal, je bent onder mijn hoede en ik wil mijn plicht doen. Ik smeek je, ga mee". „Dadelijk", zeide zij ongeduldig; toen wend de zij zich tot den gids. „Wie is die man?", vroeg ze uit de hoog te. „Le Roi", antwoordde de man eerbiedig. „L'Etranger Rouge. Roi des Apaches, Koning van de onderwereld, een leeuw, een leider, zoo als Mademoiselle ziet". Cornelia had het gezien. „Waarom I'Etranger Rouge?" vroeg ze. De gids keek haar met een sluwen glim lach aan. „Zelfs voor ons is hij een vreemdeling ae groote vreemdeling", antwoordde hij; „niemand, zelfs niet Yvonne „La Féroce (de wreedaardige) daar, die zijn vriendin is, weet wie hij is, of waar hij vandaan komt. Op zekeren dag, kort na den oorlog verscheen hij onder ons en wij nemen geen vreem delingen tusschen ons op, maar zijn moed, zijn onverschrokkenheid, toen we die gezien had den. geloofden we in hem!" „Verte! mij iets van zijn moed", beval zij. Eer hij antwoordde keek de gids met een ongelooflijk kwaadaardigen lach tersluiks naar den woedenden Royle. „Hij is leider omdat hij geboren is om te leiden", zeide hij. „Eens had zijn troep een beetje een heel klein beetje maar, dat be grijpt Mademoiselle wel onaangenaamhe den met de politie. Jean, daarginds", hij wees een man aan, niet veel meer dan een jongen, die menthe dronk en kaartspeelde met een vrouw, oud genoeg om zijn moeder te zijn „werd gepakt. Vier agenten hadden hem vast begrijpt u goed, vier en L'Etranger Rouge was alleen achter gebleven. De heele rest was gevlucht, bang voor hun huid L'Entranger Rouge bevrijdde hem. L'Etranger Rouge zou zelf gepakt- zijn, maar, omdat hij in de Seine sprong" een veelbeteeke- nend schouderophalen „hij heeft vrienden die na donker de ronde doen". Cornelia luisterde oplettend. „Ga door", beval ze. De man ging verder, blijkbaar ge noot hij zelf van zijn verhaal. „Eens -was de vriendin van een zijner mannen in een brandend gebouw. Ze was er voor zaken heengegaan" met een wel sprekend handgebaar „maar de zaken waren niet ge'.oopen, zooals zij het wenschte en voordat zij ongemerkt kon wegglippen stond het gebouw in lichten laaie. L'Etranger Rouge kwam toevallig voorbij misschien wist hij, dat ze er was, misschien ook niet en terwijl het huis instortte en de brand weermannen bang waren om een ladder tegen den muur te zetten, klom i'Etranger Rouge naar het raam. waar Gabriëlle stond te roepen en bracht haar naar beneden". Ondanks zich zelf luisterde Royle naar hel verhaal. „Is het dat meisje, daar bij hem", vroeg hij scherp. ,Neen, M'sieu, dat is Yvonne, M'sieu. Yvonne „La Féroce", een goede naam voor haar, een goede naam. Niemand beleedigt Yvonne twee maal, haar dolk is even scherp als haar oogen en de wonden duren lan ger. Voor het oogenbiik ls zij de uitverkorem van 'LEtranger Rouge, maar zelfs hij moet op passen voor Yvonne, ja zeker, hij moet haa: heel voorzichtig behandelen. Vroeger, voor dat Yvonne haar tijgeroogen op hem liet vallen, was het de mooie Colette. Toen lachte I'Etranger Rouge haar een beetje te teeder toe en nu. nu is ze niet mooi meer. Yvonne weet te vernietigen", eindigde hij met grimmigen nadruk. Onwillekeurig had Cornelia zich omge wend en keek naar het meisje dat niemand tweemaal beleedigde. Ook Yvonne keek op en ontmoette haar blik. Cornelia huiverde, want op dat gezicht lag een bedreiging te lezen en plotseling verscheen er een vreem de kwaadaardigheid in de schitterend grijs groene oogen, voordat deze zich weer op haar metgezel richtten. De oogen van I'Etranger Rouge volgden die van het meisje. Als bij ingeving stond hij op, riep iets tot het heele gezelschap en schoof de tafel tegen den muur. In een oog wenk waren mannen en meisjes opgespron gen om hem te helpen, banken werden terug geschoven, tafels uit den weg geruimd en een klein eigenaardig misvormd mannetje liep op de piano toe en zette zich neer op de wankele kruk. Een oogenbiik hield hij zijn handen besluiteloos boven de toetsen, toen liet hij ze vallen om los te breken in zwellende accoorden. De gids wendde zich weer tot Cornelia. ..Zij gaan de „Java" dansen, den apachen- dans", grinnikte hij. Royle keek naar zijn dame. „Laten wij maken, dat we weg komen", zelac hij, „je kunt hier niet blijven, tot het afgeloopen is, Cornelia, 't wordt een bende. Toe kom nu", drong hij aan en stonds reeds half van zijn stoel op. „Ik moet het zien", antwoordde Cornelia verlangend, ,,'t Moet een echte Apache dans, daar gat niets van af. Daarna, ga ik mee, lk beloof het Je, Frank, maar hiervoor 'olijf ik beslist". Royle protesteerde nog, toen 'lEtranger Rouge uit de groep om hem heen trad en met losse bevalligheid Cornelia naderde. Royle over het hoofd ziend, nam bij zwierig zijn hoed af en boog diep. „Mag ik de eer hebben met Mademoiselle te dansen?", vroeg hij. (Word* vervoigctl.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 13