STADSNIEUWS Dtiorfem ZWITSEDSCHE VRIJDAG 30 JUNI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 8 ARROND.-RECHTBANK. Rijwielen en rijwielplaatjes. Van twee personen die te Zaandam een rijwiel hadden gestolen, werd de oudste als aanlegger veroordeeld tot 10 maanden ge vangenisstraf met aftrek voorarrest eisch was 1 jaar en de jongste tot 6 maanden voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar con form den eisch. De man die te Koog aan de Zaan het rij wiel van den gemeente-architect ont vreemdde, kreeg 10 maanden met aftrek voor arrest, eisch was een jaar. De man die te Zaandam rijwielplaatjes van fietsen stal. zag zich eveneens tot 10 maan den gevangenisstraf veroordeeld, overeen komstig den eisch. Letsel door schuld. De Amsterdammer, die te Hillegom met zijn auto in aanrijding was geweest met een bakfiets, waarin twee kinderen zaten, tengevolge waarvan een dezer viel en tame lijk ernstig geblesseerd werd, werd vrijge sproken; de eisch was f 200 boete. Appèlzaken. De trambestuurders, die in aanrijding wa ren geweest met auto's werden vrijgespro ken. De koopman in Haarlemmermeer, die in appèl was gekomen van een vonnis betref- .fende overtreding der Tarwewet, werd ont slagen van rechtsvervolging, alles overeen komstig den eisch. Dronken achter het stuur. Een heer uit Lisse was in appèl gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Haarlemmermeer, waarbij hij veroordeeld was tot 7 dagen hechtenis en 6 maanden ontzegging van het recht om een auto te be sturen, omdat hij in kennelijken staat van dronkenschap een auto zou bestuurd heb ben. Verdachte gaf toe, dat hij op 8 Maart in den avond met zijn auto in een sloot was ge reden in de Haarlemmermeer op den Ven- neperweg, maar schreef dit toe aan de mist; wel erkende hij in den loop van den dag een kwantum box-reis te hebben gedronken, maar hoe groot dit kwantum was kon hij niet zeg gen. doch hij beweert niet dronken geweest te zijn. De veldwachter van Gent had het ongeval zien gebeuren, doch had te voren geconsta teerd, dat de auto vreemde bewegingen maakte en zeer dicht langs de haag reed. Ge tuige zegt, dat het wel mistte, maar ter plaatse niet zoo erg, dat verdachte de berm- sloot niet had kunnen zien. Verdachte bleef in de, auto zitten en rookte een sigaret, hij scheen pogingen aan te wenden om op eigen kracht uit de auto te komen, wat, als begrijpelijk is, niet gelukte. Toen verdachte na een kwartiertje uit de auto kwam, viel het den veldwachter terstond op, dat ver dachte drank had gebruikt en onder den in vloed daarvan verkeerde. Hij praatte onzin zei de veldwachter, maar op een vraag van den jiresidehl waaruit die onzin bestond, weet getuige alleen, dat verdachte had ge zegd, dat de mist de schuld was en dat was al onzin, zegt de veldwachter. Een getuige a déchargedie den auto te water had gezien, deelde mede, dat het toen tamelijk mistig was, ofschoon ter plaat se van het ongeval niet zoo erg als een paar honderd meter verderop. Deze getuige kreeg niet den indruk van dronkenschap en vindt den weg ter plaatse niet ongevaarlijk. Dit laatste was ook de meening van den inspecteur van politie uit Lisse, die verdach te kende als een zenuwachtig mensch, maar niet als iemand die als drankgebruiker be kend staat. Als verdachte opgewonden is, stottert hij. Een getuige bij wien verdachte dien c was geweest en die over de hoeveelheid ge- bruiktei": drank en de gewoonten van ver dachte kan oordeelen, verklaarde dat deze dien dag weinig borrels had gebruikt en de gewoonte heeft om de borrels af te wisselen met sodawater. Volgens getuige was ver dachte beslist niet dronken. Verdachte was dien dag in Amsterdam ge* weest maar had tegen den veldwachter ge zegd. dat hij uit Duitschland kwam, wat de president vreemd vond, doch verdachte wijt dit aan zijn zenuwachtigheid. De Officier van Justitie neemt aan dat het mistig v/as, doch is van meening, dat ver dachte wel onder dien invloed van ge bruikten stei'ken dx-ank heeft verkeerd waarvoor spreker zich beroept op de verkla ringen des veldwachters en ook op het feit, dat verdachte toen hij in de sloot was gere den, rustig in zijn auto bleef zitten. Spreker requireert 14 dagen hechtenis en een jaar ontzegging.. Mr. Loeb acht geen aanwijzingen van dronkenschap aanwezig, brengt naar voren, dat verdachte juist heel voorzichtig heeft gereden en dringt aan op vrijspraak. ONTTREKKING AAN EEN FAILLISSEMENT Donderdag stond voor de Rechtbank een bewoner uit Beverwijk terecht, die een on juiste opgave omtrent zijn bezit aan den curator in zijn faillissement gegeven zou hebben. Zoo zou hij verzwegen hebben, dat hij in samenwerking met een slager ge handeld had. ook dat hij niet had medege deeld f 800 te vorderen te hebben van een slager in Heemstede en ten slotte, dat hij een auto had. Verdachte beweerde, dat hij voor zijn zoon handelde, zoodat deze de f 800 had te vorde ren; ook de auto zou van zijn zoon geweest zijn en de combinatie ging ook eigenlijk den zoo aan. De getuigen verklaarden anders; de slager in Heemstede had nooit zaken met den zoon gedaan en het geld aan den vader be taald; het medelid in de vennootschap zei. dat hij met den vader samen had gehandeld en dat de zoon in zijn dienst was geweest en en ten slotte zei de heer, die de auto aan verdachte verkocht had niet met den zoon te hebben gehandeld. Later is er wel iemand bij hem geweest om te vragen of hij de kwi tantie wou veranderen en op xxaam van den zoon stellen, hetgeen getuige niet had ge daan, omdat hij aan verdachte had ver kocht. Mr. Ali Cohen, de curator in verdachte's faillissement, en diens bureau-chef verklaar den. dat verdachte de genoemde activa had verzwegen. Verdachte bleef tegen al die verklaringen zijn onschuld volhouden; beweerde zelfs den •bureau-chef van Mr. Ali Cohen nooit te hebben gesproken en wilde de rechtbank doen gelooven, dat hij in dienst was geweest van zijn zoon. De Officier van Justitie herinnerde eraan, dat verdachte reeds eerder voor een fraudu leus bankx-oet tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Spr. achtte ook nu het ten laste gelegde bewezen en requireerde een jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Voor baby (Adv. Ingez. Med.) 'S NACHTS IN IJMUIDEN OP STRAAT. In hooger beroep diende de zaak tegen een 32-jarigen havenarbeider uit IJmuiden, die zich in den nacht van 1 op 2 Mei tusschen 12 en 5 uur op den openbaren weg bevonden zou hebben, terwijl dit door den burgemees ter bij besluit van 1 Mei was verboden. In eersten aanleg had de ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantonge recht alhier zes dagen hechtenis geëischt, maar de kantonrechter had, na verweer van Mr. Drilsma verdachte ontslagen van rechts vervolging; het openbaar ministerie was in appèl gegaan. Verdachte erkende het ten laste gelegde. De officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op, dat hier werkelijk een ondui delijk heid is. Art. 219 Gemeentewet spreekt van bevelen in het belang der openbare orde, art. 220 van algemeen voorschrift van politie, krachtens de Gemeentewet uitgevaardigd in buitengewone omstandigheden en art. 443 Strafrecht bedreigt straf tegen overtreding van zoo'n voorschrift, niet van een bevel als in art. 219 bedoeld. Nu spreekt de burgemeester wel van een bevel, als hij de verbodsbepaling uitvaardigt, welke hier is overtreden, maar het is duide lijk. dat hier bedoeld wordt een algemeen voorschrift van politie als in art. 220 bedoeld en de Officier achtte verdachte wel schul dig aan een strafbaar feit; met het oog op de omstandigheid, dat dergelijke verorde ningen op een noodtoestand wijzen en een streng optreden gewenscht is. eischte spr. zes dagen hechtenis. Mr. Drilsma. de verdediger, stelde eerst nietigheid der dagvaarding voor, welke nietigheid de kantonrechter verworpen had en betoogde ook nu dat de dagvaarding had moeten vermelden, welk vooi-schrift was overtreden en niet „een voorschrift", temeer, daar hier verschillende voorschriften waren geweest, die voor 1 Mei weer waren inge trokken. bovendien was het proces-vei-baal op gi'ond van de ingetrokken verordening van 29 April. Verder bleef pleiter erbij, dat de burge meester niet een voorschrift als in art. 220 had uitgevaax'digd, maar een bevel als be doeld in 219; immers het betreffende stuk luidt in den aanhef, dat behalve de reeds gegeven voorschriften van politie een bevel wordt afgekondigd, waarbij het vei'boden is 's nachts op straat te zijn. Nu moge het waar zijn, dat dit in wezen een politievoor- schrift is, het is niet als zoodanig uitge vaardigd en de gezaghebbende schrijvers over de gemeentewet maken niet uit wat pre cies een voorschrift van politie is en wat een bevel van openbare orde. Had de burge meester de betreffende vei-bodsbepaling als algemeen voorschrift van politie aangekon digd, dan zou tegen een veroordeeling niet veel zijn in te brengen, maar nu dit niet zoo is, moet men spreken van een bevel van openbare orde en daarop is geen strafbe paling toepasselijk. Pleiter meent dus, dat ontslag van rechts vervolging moet volgen. Wat de strafmaat betreft, verba-ast het pleiter dat de maximum straf wordt ge ëischt: waarvoor dient een maxiinum en minimum, als op het énkele óp Straat zijn zonder verzwarende omstandigheden het maximum wordt geëischt. Menschen, die met wapens op straat lie pen. zijn met geldboete gestraft, waarom nu hechtenis, alleen omdat het een noodver ordening geldt. Hierbij is toch ook nuan ceering in de overtreding. Uitspraak over 14 dagen. HET FASCISME IN DUITSCHLAND. MOTIE VAN CHAUFFEURS. Het bestuur der afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van particuliere chauffeurs zendt ons een motie, waarin vastgesteld wordt, „dat de boycot het krachtigste wapen Is voor de bestrijding' van de fascistische terx'eur in Duitschland". Met groote instem ming is door de afdeeling kennis genomen van het besluit van den algemeenen raad uit N.V.V. en S.D.A.P. om over te gaan tot boycot van Duitsche waren. PERSONALIA Te Delft Is geslaagd voor het candidaats- examen civiel-ingeniexxr de heer J. G. Tie- meijer te Haarlem. Aan de Universiteit te Amsterdam is ge slaagd voor het candidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid de heer J. H. Jxmge, alhier. JUBILEA VAN WILLEM KNIKKER Men schrijft ons: Onze oud-stadgenoot Willem Knikker viert op 11 Juli een vijfvoudig jubileum. Het is dan namelijk 30 jaar geleden dat hij als knaap voor het eerst als violist optrad; 25 jaar geleden dat hij zijn eerste contract tee- kende als violist iix het Haarlemsch orkest; 20 jaar geleden behaalde hij zijn einddiplo ma conservatorium; 15 jaar geleden werd hij concertmeester te Davos en 12yi jaar gele den teekende hij zijn eerste contract als di rigent te Baden 'Zwitserland)Thans is hij vioolleeraar in het Gooi en woonachtig te Hilversum. DRANKBESTRIJDING. Door het Meetingcomité der Neutrale Ge heelonthouders-organisatie, bestaande uit vertegenwoordigers van de Algemeen Nederl. Geh. Ont. Bond, de Internat. Orde van Goede Tempelieren, de Nederl. Vereen, tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken en de Spoox-wegonthoudersvereeniging, wordt op Zondag, 9 Juli a.s. op het landgoed .JBeecke- steyn" aan den Rijksstraatweg bij Velsen een provinciale meeting voor geheelonthou ding en plaatselijke keuze belegd. Deze meeting wordt voorafgegaan door een optocht met muziek enontplooide banieren, die op het Kennemerplein te IJmuiden wordt op gesteld en te één uur n.m. vertrekt. Op de meeting zullen het woord voeren de heeren A. Martinus, voorzitter van den A.N.G.O.B. Cs-Gravenhage) en G. L. de Haas, secreta ris der S.O.V. (Utrecht) Voorts wordt mede werking verleend door de Geheel-onthouders Zangvereeniging D.O.S. te Krommenie, het N.V.-speekkoox-tje te Haarlem en de Muziek- vereeniging Excelsior te Haarlem. AANBESTEDING KAN AAL WERK. Donderdag werd op öe Provinciale Griffie aanbesteed: het maken van een kanaalwerk en een aardenbaan voor den provincialen weg ten deele met gewalste fundeering tusschen Kollxorn en de trambaan Schagen- Van Ewijcksluis met bijkomende werken in de gemeente Barslngerhorn. Ingekomen waren 19 biljetten. Er werd als volgt ingeschreven: P. Broeken en Co. te Maden f 283.500; Bosker, Wieringen f 321.230; D. Blankcnvoort. Bloemendaal f 408.900; N.V. Aannemings Mij. v.h. L. v. d. Valk, Heem stede f 351500; N.V. Holl. Mij., afd. Wegen bouw, Den Haag f 316.350; C. Klos, Amster dam f 350.000; N.V. Ballast Mij., Amster dam f 302.700; N.V. Aannemings Mij. Hille en Roozen, Amsterdam f 353.000; D. Strijland, Uithoorn f 336.000: Steensma. Lemmer f 338.000; D. Daalders aannemersbedrijven, Alkmaar f 339.000; N.V. Aannemings Mij. Zanen en Verstoep. Gouda f 332.700; W. Bolt je, Heerenveen f 369.800; U. Krikker en J. Dikkeboom, Heerenveen f 400.000; J. Kui per. Ziirich f 404.800; N.V. Aannemings- en Wagenbouwbedrijf P. C. Zanen, Tilburg f 324,900; H. en A. en G. de Graaf. Halfweg f 340.000; J. Ooms, Avenhorn f 378.000; N.V. Aannemings Mij. A. H. Hofman, Haarlem f 364.060. Het laagst werd dus ingeschreven door P. Broeken en Co. te Maden voor f 283.500. MR. A. W. J- VRIJBERGHE DE CONING NAAR DEN HAAG? Op de alfabetische aanbevelingslijst voor rechter in de rechtbank in Den Haag komt o.a. voor Mr. A. W. J. van Vrijberghe ae Co ning rechter te Haarlem. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 18 tot en met 24 Juni kwa men de volgende gevallen van roodvonk voor: Haarlem 4 gevallen, Heemstede - Velsen 1 en Zandvoord; 2 gevallen. SCHOUWBURG JANSWEG. Van Zaterdag 1 Juli af zullen in den Jans schouwburg voorstellingen worden gegeven van het groote kuxxst-filmwerk in 6 acten „Ludwig von Beethoven", levensschets van den grooten componist, met de Hollandsche titelbewerking van Max Tak, exx muzikale be geleiding. 40-JARIG JUBILEUM. 1 Juli hopen de dames, Gez. Corbière den dag te herdenken van het 40-jarig bestaan hunner zaak in Haarlem. De zaak werd gevestigd in 1893 in de Ane- gang, waar al spoedig uitbreiding noodza kelijk bleek, zooda zij na eenige jaren ver huisden naar de Zijlstraat. Sedert ruim 20 jaren is de zaak gevestigd in de Groote Houtstraat en kan gerangschikt worden onder de grootste hand- en kunstnaaldwerk- zaken In Nederland. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE PERIODIEKE RELLETJES. Geachte redactie. Wij te Haarlem beleven nu al een tijd dat, voornamelijk des Zaterdagsavonds, in de stad ongeregeldheden plaats vindexx, waarbij de politie meermalen, soms hardhandig, moet optreden. Waren het slechts de partijen onderling, welke den last hiervan hadden, men zou zeg gen: laat hen hun gang gaan, doch het is haast onmogelijk geworden om op Zaterdag avond, wat in menig gezin toch voorkomt, even de stad in te gaan, zeer tot ongerief van ingezetenen en ook tot schade van de winkeliers. Oook menschen uit omliggende gemeenten denKen-er over Haarlem vöorloopig te ver mijden, indien deze toestand niet vei'dwijnt. M. i. is de beste oplossing, zij hét dan tij delijk, een verbod van colporteeren. Heeft dit een poosje bestaan, dan zou het weder te probeeren zijn. Mogelijk kunnen dan de politieke heethoofden elkander met rust laten en anderen ongehinderd hun in- koopen doen. Met dank vooi-' de plaatsing. EEN ABONNé

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14