Overeenstemming over de valutaformule te Londen. BALBO EN DE 24 GESTART. t*l| ZATERDAG I JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Hei woord is ihans aan Roosevelt. De president tegen voorloopige stabiliseering? Duitschland's transfermoratorium treedt 1 Juli in werking. Het rantsoen op 50 procent bepaald. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ENGELAND. Bij de besprekingen tusschen MacDonald en de vertegenwoordigers der landen met den gouden standaard, Nederland, Frankrijk, Ita lië, Zwitserland. België en Polen, benevens met de Amerikaansche delegatie is gister avond volledige overeenstemming tusschen alle delegaties met inbegrip der Engelschen en Amerikanen bereikt over een door de landen met gouden standaard voorgestelde valutaformule. De tekst der formule is aan president Roosevelt getelegrafeerd, wiens antwoord nog in den loop van Vrijdagavond wordt verwacht. Men hoopt, dat de toestem ming van Roosevelt om 10 uur in Downing- street zal zijn ontvangen. De inhoud der formule luidt, naar wij aan de Tel. ontleenen als volgt: lo. het noodzakelijk, noch direct noch in direct de valuta der landen met gouden standaard in gevaar te brengen; 2o. speculaties op groote schaal moeten worden tegengegaan; 3o. het doel der conferentie, nl. uiteinde lijke terugkeer tot den gouden standaard, zal men onder het oog blijven zien. Vrijdagavond om 22 uur 30 was een toe stemming van Roosevelt in de in Londen ftiet algemeene stemmen aangenomen stabilisa tieformule nog niet ontvangen. De om 10 uur bijeengekomen conferentie in Downingstreet moest derhalve na korten tijd opnieuw voor onbepaalden tijd worden verdaagd. Naar ver luidt is de vertraging van het antwoord van Roosevelt te wijten aan technische redenen. Aangezien Roosevelt Vrijdag aan boord van een Amerikaansche oorlogsschip zee gekozen had, zou het onmogelijk zijn geweest met hem in verbinding te komen en een ant woord te krijgen. Dit antwoord zal waar schijnlijk Zaterdagmorgen vroeg ontvangen worden, waarna een laatste bijeenkomst van de aan de valuta-onderhandelingen deelne mende landen plaats vindt. De kansen op een aannemen van de for mule door Roosevelt worden echter optimis tisch beoordeeld, temeer daar het overeenge komen ontwerp-verklaring naar verluidt niet doelt op een stabiliseering, maar alleen op een overeenkomst inzake een limiteering der valutaschommelingen. Uit Washington wordt vernomen dat Pre sident Roosevelt een tijdelijke stabiliseering der valuta's als een aangelegenheid be schouwt die alleen behoort te worden gere geld door de Centrale banken. Het is niet de taak der Londensche economische wereldcon ferentie te trachten naar een stabiliseering der valuta's. De duurzame stabiliseering kan alleen tot stand gebracht worden door een internationaal verdrag van de toonaangeven de regeeringen ter wereld. Roosevelt is er echter van overtuigd, dat dit nog geruimen tijd vereischen zal. De wereldbanken moeten er allereerst een begin mee maken een tijdelijke vaste basis voor de valuta's te vinden. Roosevelt hoopt, dat dit werk be spoedigd kan worden. De vraag van een per manente stabiliseering der valuta's moet zorgvuldig onderzocht, voor stappen worden gedaan. Hiermede hangt de kwestie samen, of de goudlanden de goudvaluta moeten opgeven om een technische basis te vinden voor algemeen gestabiliseerde valuta's De Amerikaansche regeering hecht geen al te groote beteekenis aan de schommelingen van den dollar. Overigens heeft Roosevelt met de toonaangevende mogendheden in geen enkel contact gestaan. Het Wolffbureau seint het volgende uit Ber lijn: De wet van 9 Juni inz. het transfermora torium treedt 1 Juli in werking. Om de gevolgen hiervan voor de buiten- landsche crediteuren zooveel mogelijk te verzachten hebben de onderhandelingen met de crediteuren plaats gevonden, welke over eenstemming („Einigung") inzake een ge deeltelijke transfereering hebben opgeleverd. Onder beding van een ongestoorde ontwik keling van den handel meent de Rijksbank het percentage der rantsoeneering op 50 te kunnen stellen. Dienovereenkomstig zal de Rijksbank van 1 Juli tot 31 December 1933 het volgende transfereeren: De bedragen voor den dienst der Dawes- en Youngleeningen worden geheel getransfe reerd, doch de aflossingsbedragen voor de Youngleening en alle overige in dien tijd vervallende aflossingen worden niet getrans fereerd. Op alle vervallen coupons en dividendbeta lingen wordt de helft, doch maximum 4 pet. per jaar getransfereerd. De niet-getransfereerde en overeenkom stig de wettelijke bepalingen bij de Conver- siekas gestorte bedragen worden als volgt be handeld Voor niet-getransfereerde rente- en di videndbedragen worden aan de crediteuren schuldbewijzen der Conversiekas beschikbaar gesteld tot nominale bedragen van 30, 40 of 50 mark of veelvoud hiervan. De uit aflossingen ontsproten bedragen in Rijksmarken worden door de Conversiekas op de rekening van den crediteur gecrediteerd. Omtrent de gebruiksmogelijkheid van nit saldo zullen nadere bepalingen getroffen worden. Om zooveel mogelijk op deviezen te bespa ren zullen maatregelen genomen worden, dat Duitsche houders slechts betaling in marken krijgen. Amerika. Diiitschland Nieuwe middelen voor de Amerikaansche vloot. President Roosevelt heeft de suppletoire begrooting voor de Amerikaansche vloot ten bedrage van 72 millioen dollars goedgekeurd. Beiersche Volkspartij van landverraad beschuldigd. Te Eggenfelden heeft de Beiersche minis ter van Onderwijs. Tschamm, voor ongeveer vierduizend personen gesproken over het onderwerp „Godsdienst in den nieuwen Staat". De Minister sprak hierbij over de gebeur tenissen met de Beiersche Volkspartij en verklaarde: ..Op grond van onze waarnemin gen en huiszoekingen is den lieden, die thans achter slot en grendel zitten, met documen ten en oorkonden landverraad bewezen. Niet alleen is komen vast te staan hun rela tie met de vijanden van het nationaal- socialisme in Oostenrijk, doch ook de relatie met Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. Het be langrijkste. waarin is een groot omvangrijk document, waarin een uitgewerkt plan tegen het nationaal-socialisme was uitgewerkt." De Minister verklaarde verder dat ditzelf de geldt voor de Stahlhelm en de Duitsch- Nationalen. Na den dag van Potsdam hebben de communisten onderdak gezocht bij de Stahlhelm en de Duitsch-Nationalen. ..Wij weten dat in deze kringen de contra-revo lutie volgens een vast plan werd voorbereid." Marxistisch offensief van Praag uit? Het in Weenen verschijnende „8-Uhr- Blatt", dat zichzelf orgaan der sociale katho lieken noemt, weet te vertellen, dat dezer dagen te Praag in een geheime bijeenkomst van leiders der communistische partijen m Midden-Europa onder voorzitterschap van den leider der afd. buitenland van de Gpo» zou zijn besloten alle krachten van het Marxisme te concentreeren op den strijd te gen het nat.-socialisme, aldus het Wolff- Bureau. Zoo mogelijk zou nog in Juli een tegen aanval tegen het nat.-soc. Duitschland wor den geopend, waarvoor de benoodigde gelden ter beschikking werden gesteld. De communistische partij in Oostenrijk zou uit Moskou instructie hebben gekregen om eenige daden van terreur tegen nat.-soc. leiders of toonaangevende Duitschers te Weenen te plegen, teneinde de Oosten- rijksch-Duitsche betrekkingen te ver scherpen. Hugenberg uit zijn functie ontheven. Officieel wordt medegedeeld: De Rijkskanselier heeft den afgetreden Rijks minister Dr. Hugenberg thans van zijn func tie van commissaris van het Rijk voor het Pruisische ministerie van Landbouw, Do meinen en Bosschen en het Pruisische mi nisterie van Economische Zaken en Arbeid ontheven. Dr. Hugenberg was, zooals bekend nog niet benoemd tot Pruisisch minister. De verordening van den Rijkspresident inzake de benoeming van Rijkscommissarissen in Prui sen is thans nietig. Zelf ontbinding van het Centrum staat vast. Ook gisteren zijn de besprekingen tusschen het Centrum en toonaangevende leiders van de NSDAP inzake het verdere lot der Cen trumpartij voortgezet. Op grond van deze onderhandelingen mag men aannemen, dat de eigen ontbinding van het Centrum als een feit kan worden beschouwd, doch dat al leen nog niet vaststaat in welken ui ter lij ken, vorm deze ontbinding plaats zal vinden. Een bespreking tusschen den Rijkskanselier en dr. Bruening heeft in tegenstelling tot anders luidende geruchten niet plaats gevonden. Een definitieve beslissing over het lot van het Centrum wordt thans eerst in het begin van de volgende week verwacht. Hindenburg wenscht herstel van den vrede in de Kerk. Rijkspresident Von iHndenburg heeft, naar Wolff verneemt, aan Rijkskanselier Hitler in de quaestie van de evangelische kerk een schrijven doen toekomen, waarin hij o.a. mededeelt „Zeer geëerde heer Rijkskanselier! De ge schillen in de evangelische kerk en de tegen stellingen. welke ontstaan zijn tusschen de Pruisische staatregeering en de leiding van de Pruisisch-evangelische landskerken. ver vullen mij als evangelisch Christen zoomede als opperste leider van het Rijk met ern stige zorg. Talrijke aan mij gerichte tele grammen en brieven bevestigen mij. dat de Duitsche evangelische Christenen door deze geschillen en door de zorg voor de vrijheid van de kerk zeer diep bewogen zijn. Uit 'n voortduren of zelfs een verscherping van dezen toestand moet zeer ernstige schade voortvloeien voor Volk en Vaderland en de nationale eenheid. Voor God en mijn geweten gevoel ik mij derhalve verplicht, alles te doen. om zulke schade af te wenden. Ik heb het stellige vertrouwen, dat het uw vergaande inzicht in staatszaken zal ge lukken door onderhandelingen, zoowel met de vertegenwoordigers der beide strijdende richtingen der evangelische kerk als met de vertegenwoordigers der Pruisische landskerk en de organen van de Pruisische regeering den vrede in de evangelische kerk te her stellen en op deze basis de nagestreefde ver- eeniging der verschillende landskerken te bewerkstelligen. Hitler heeft dr. Frick reeds opgedragen onderhandelingen in te leiden in dezen zin. ORBETELLO. 1 Juli iReuter). H:t Balbo- eskaaer is hedenmorgen tusschen 5.39 en 6 uur opgestegen voor de vlucht naar Amster dam. Om 5.10 uur. dus even voor het vertrek, heeft Balbo uitgeroepen: ..Voor Koning en Vaderland", welke kreet door de 115 jonge mannen die aan de tocht deelnemen, werd overgenomen. Generaal Balbo. Experiment over tie Noor delijke route. Bijzonderheden omtrent bemanning-, vliegtuigen en route. De vlucht naar Chicago, waarvoor heden te Orbetello 24 Italiaansche marine-vlieg tuigen zijn gestart, onder leiding van den Italiaanschen Minister voor de Luchtvaart, generaal Italo Balbo, is de vierde vlucht van dien aard, doch groot-er in omvang, opzet, en af te leggen afstand dan een der drie voorgaande. Het denkbeeld van de colectieve af stands vluchten is een der lievelingsdenkbeelden van generaal Balbo. die zelf gedeeltelijk met de be doeling, vliegers hiervoor op te leiden, de Luchtvaartschool te Orbetello stichtte. De eerste collectieve vlucht ondernam hij in 1928 met 61 watervliegtuigen over het Westelijk gedeelte van de Middellandsche zee. In 1929 volgde een nieuwe collectieve vlucht, ditmaal met 36 zware bombarde- ments-watervliegtuigen naar de Zwarte Zee en Odessa. Deze vluchten bleken slechts voorberei dingen voor het groote experiment, waar toe op 17 December 1930 12 watervliegtuigen uit Orbetello vertrokken voor een vlucht over de Zuidelijke route van den Atlantischen Oceaan, via Spanje en Bolamo in Portu- jeesch Guinea naar Natal in Brazilië, een afstand over zee van 3000 K.M., die in on- eveer 17 uur werd afgelegd. Deze vlucht liep echter niet zonder ongelukken af en eenige vliegers keerden niet in Italië terug. Alle drie vluchten stonden onder leiding van generaal Balbo zelf, die ook thans weer de leiding van de vlucht naar de Wereld tentoonstelling in Chicago heeft. Italo Balbo is pas 37 jaar oud. Hij werd geboren te Ferrara en nam als officier bij de Alpen jagers aan den wereldoorlog deel. Na den wapenstilstand verrichtte hij eenigen tijd journalistieke werkzaamheden: hij gaf o.a. een voor de soldaten uit de Alpenlegers be stemde krant, ..L' Alpine" uit. Inmiddels studeerde hij sociale wetenschappen en hij promoveerde ii\ 1919. Zijn politieke belang stelling ging toen reeds uit naar het fas cisme. en weldra nam hij een vooraanstaan de plaats in de fascistische beweging in en werd hij een der naaste medewerkers van Mussolini. Hij was een van de vier leiders van den marsch naar Rome. een der ,.qua- drumviri", en werd nadat Mussolini aan het bewind was gekomen, generaal van de fas cistische ïnilitie. In 1925 werd hij onderstaats-secretaris van het Departement voor Economische Zaken, in November 1926 onderstaatssecre taris van het Departement van Luchtvaart 1 in welke functie hij voor het ccr.L zelf ging vliegen en zijn brevet behaalde. Op lü Augustus 1928 werd hij generaal van de Italiaansche luchtvaart en op 12 September 1929, toen Mussolini verschillende porte feuilles. die hij tot nog toe zelf had be heerd. overdroeg, minister van Luchtvaart. In deze kwaliteit heeft Baibo zeer veel voor de Italiaansche luchtvaart gedaan en in zeker opzicht kan hij ais de eigenlijke orga nisator van de Italiaansche luchtmacht worden beschouwd. De stichting van de Luchtvaartschool te Orbetello is hier reeds genoemd, evenals de door hem geleide vluchten, waarvoor de Fédération Aéro- nautique Internationale hem verleden jaar de gouden medaille toekende. De eigenlijke technische leiding van de vlucht naar Chicago berust echter bij den werkelijken commandant van het eskader generaal Aldo Pellegrini was aanvankelijk marine-vlieger en ging in 1924 over naai den leger-vliegdienst. Van 1926 tot 1929. toen Mussolini zelf nog minister van luchtvaart was. was hij chef van diens kabinet. Hij was de eerste commandant van de Luchtvaart school te Orbetello. in welke functie hij nog steeds werkzaam is. Onder-commandant van het eskader is kolonel Ulisse Longo, die 39 jaar oud is, aanvankelijk koopvaardij-officier was en later naar de marine overging. In 1917 werd hij piloot en overgeplaatst naar den Lucht vaartdienst In 1927 werd hij luchtvaart- attaché bij de Italiaansche ambassade te Madrid. Hij nam o.a. deel aan de eskader- vlucht naar Brazilië en is thans onder-com mandant van de Luchtvaartschool te Orbe tello. De deelnemers aan de vlucht hebben geen bijzondere selectie ondergaan. In het alge meen heeft men die officieren genomen, die als de beste vliegers bekend stonden. Op vallend is de jeugdige leeftijd van de mees ten hunner. In elk vliegtuig bevindt zich een eerste-piloot, die- commandant van zijn vliegtuig is. Toen de 24 eerste-piloten geko zen waren, mochten deze zelf de overige leden der bemanning van hun vliegtuigen uitzoeken. In elk vliegtuig wordt de com - mandant bijgestaan door een tweeden piloot een marconist en een mecanicien. In Bal- bo's toestel vliegt een navigatie-officier mee die de leiding van de navigatie heeft. In sommige vliegtuigen vliegt bovendien een vijfde reserve-man mee. Er wordt gevlogen in escadrille-formatie van drie. Vooraan vliegt het staf-escadrille onder leiding van generaal Balbo. Hierop volgt de uit negen vliegtuigen bestaande eerste groep onder leiding van generaal Pellegrini, terwijl de uit twaalf vliegtuigen bestaande tweede onder bevel staat van kolonel Longo, die aan het hoofd van het slót-escadrille vliegt. De vlucht wordt gemaakt met vliegbooten der Savoia Marchetti-fab'rieken te Sesto Calende, van het verbeterde S 55-type. De toesteilen zijn uitgerust met twee in tandem geschakelde Isotta-Fraschini-motoren, elk van 750 P.K. van het z.g.tn. ,.Asso"-type. voorzien van een trek- en een duwschroef. Hiermede kunnen de vliegtuigen een kruis snelheid van 225 K.M. en een maximum snelheid van 280 K.M. per uur bereiken. Elk toestel heeft dubbele besturing en is uit gerust met een radio-ontvang- en zend- installatie. waarmee het contact met dc landstations, doch ook tusschen de vlieg tuigen onderling kan worden onderhouden De totaal af te leggen afstand op he: traject Orbetello-Chicago bedraagt ruim 11.000 K.M. langs de te volgen route. Deze is als volgt ontworpen: OrbetelloAmster- j aam 1400 K.M.: Amsterdam—Londonderry 1000 K.M.: Londonderry—Reykjavik 1500 K.M.; Reykjavik—Cartwright r Labrador» 2400 K.M.: Cartwright Shediac 1200 K.M.; ShediacMontreal 800 K.M.; Montreal Chicago 1400 K.M.; ChicagoNew York 1600 K.M. Naast de gewone moeilijkheden, die nu eenmaal onverbrekelijk verbonden zijn aan elke Oecaanvlucht, en aan het vliegen ir. een zoo groot eskader, levert de te volgen route drie soorten speciale moeilijkheden op, die het eskader zai hebben te overwin nen. Twee daarvan zal men achter den rug hebben als men veilig te Schellingwoude is geland. De eerste etappe heeft heeft n.l. het bezwaar, dat men mei watervliegtuigen over een langen afstand laadtrajcct moet vloegen. waar geen gelegenheid bestaat tot het maken van een noodlanding. We! wordt zooveel mogelijk de Rijn gevolgd, maar het is zeer twijfelachtig of deze voldoende lan dingsgelegenheid voor 'n watervliegtuig van het type Savoia Marchetti bied:. Alvorens pEttCOBtZCt rv.y A.'JEA tH ESCmVABBASfic Dc route, die het eskader zal volgen. men den Rijn bereikt, hoef; men echt or een nog grootere moeilijkheid te overwinnen, n.l. de Alpen, die de voornaamste oorzaak zyn van het herhaalde uitstel van den start in de afgeloopen week. Van Orbetello wordt over de Po-vinkte naar het Alpengebied ge vlogen, waar men zooveel mogelijk gebruik moet maken van de doorvlucht gelegen heden die de passen bieden. Van de weersomstan digheden za! het afhangen, of men de Westelijke route over de Stmplon-pas of de Oosteüjke over de Splügenpas kiest. In hei laatste geval zal men een omweg van 220 K.M. maken en over een. Alpengebied van zeer hooge spitsen moeten vliegen, zoodat de vliegtuigen daar voortdurend zullen moe ten blijven op hun ..plafond" van 4000 M. Wordt de Simplon-route gekozen, dan gaat het over Brieg en langs het Rhón-.vlai via het Meer van Genêve. Lausanne en N.acha te! naar Bazel, dat over de Splügenpas be reikt wordt via Mal.vns en Zlirlch. Van Bazel zai men den Rijn volgen, vermoedelijk tot Wijk bij Duurstede, vanwaar men over Utrecht in de richting van Panipus koerst. Vergeleken bij de overige trajecten wordt dan het 2400 K.M. lange traject Reyk- javic—Cartwright het gevaarlijkst, omdat men hier den grooten sprong zal moeten wagen. De vliegtuigen, die voor dezen af stand een ongemeen groote voorraad brand stof zuilen moeten meevoeren, zullen bij het vertrek uit Reykjavic niet minder dan 11.000 K.G. wegen, een gevaarlijk gewicht bij een dergelijke vlucht. Daarbij komt. dat naarmate men dichter bij de kust van Groenland en Labrador komt, de kans op mist toeneemt. Nu is riiist ten allen tijde de groote vijand van de luchtvaart, maar bij een eskadervlucht ais de Italianen onder nemen. doet hij niet alleen het gevaar van het uit den koers raken ontstaan, maar tevens het gevaar van het elkaar kwijt raken, of het met elkaar in botsing komen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men met het oog op al deze factoren ten aanzien van het traject Reykjavic-Cartwright zal beslui ten, cie route iets Noordelijker te kiezen en de 2400 K.M. over zee te onderbreken door een tusschen'.anding te Julianahaab op Greenland. Ook daar heeft men voor bereidingen getroffen om het eskader te kunnen ontvangen, zij het dan niet zoo uitvoerig als elders, waar vooral het bijladen van olie en benzine zeer uitgebreide voor bereidingen heeft geëischt. /TATO UtóciOJtf -<.T» Squadrigltt O --V. l»ïu i TT 8 H <^"w iO X i S?""' *■*- *f>» Sq-iadrsg'.»-. UOSSE ~PT I 1 7.V jX I-IUM rx j «.JA. >*UL 3f|ua«inf|!i» 1 BIANÓ-X O a O l-MM b* c>S MM «dUM Squaanj.'if i. YERD! DE FORMATIE, waarin het Italiaansch vlicytuiyeskader vliegt. Het besluit tot het Kiezen van deze route is mede genomen naar aanleiding van discussies op het verleden jaar te Rome ge houden Congres van Oceaa'..vliegers, v,..ar men unaniem van meening wa ln cie toekomst vooral op de Noorde'M'" route de proefnemingen in het belang van het T t \s- AtlantSsch luchtverkeer moesten worden voortgezet. In totaal is men er slechts vier maal in geslaagd op deze route den Atlan tischen Oceaan over te steken. Het waren de Duitschers Kohl en Von Hühncfeld. die inmiddels is overleden, terwijl dc bekende Duitsche piloot Von Gronau driemaal met succes den tocht volbracht. Velen hebben bij mislukte pogingen het leven gelaten op dit traject. Moge dit experiment bewijzen, dat techniek en kunde sedert dien voor waarts zijn gegaan. Dr. COLIJN NAAR NEDERLAND. LONDEN. 30 Juni fV. D.) De vertegen woordigers van de landen, die den gouden standaard wenschen te handhaven, hebben heden met MacDonald en Chamberlain en eenige Brltsche deskundigen geconfereerd. De conferentie werd daarna verdaagd. De vertegenwoordigers van deze landen zullen gedurende 't week-end naar hun landen gaan. om met hun respectievelijke rcgcerln- gen overleg te plegen. De heer Dr. Colijn zal hedenmiddag per vliegtuig naar Nederland terugkeeren DISCONTOVERHOOGING IN INDIë De Java Bank heeft met ingang van 1 Juli 1933 haar rentetarieven als volgt verhoogd: Voor disconteeringen mei l 2 pet. Voor beleeningen en voorschotten op goud en zilver met 1 pet. Voor alle andere beleeningen en voor schotten uitgezonderd die op onderpand van promessen met 12 pet. Do rente op voorschotten in rek. courant tegen onderpand van promessen blijft onver anderd. fAneta-V. D.)

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3