Wv*w f lkUoudscwave 50e Jaargang No. 15348 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 8 Juli 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie? P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMKW1 EIVï pCr weck 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 355, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ032, per 3 mnd. ƒ055. franco per post fO.72%. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNI.5 regels ƒ1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 050 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60^ elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ050, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150,-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100,-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. ms 1933 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES EN DERTIC BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 Juli. ONS GOUDEN FEEST. 'et zal a.s. Dinsdag, 11 Juli. vijftig jaar geleden zijn dat het eerste nummer van Haarlem's Dagblad verscheen. Om allen, die eraan verbonden zijn, in de gelegenheid te stellen aan de feestvie ring op dien dag deel te nemen, komt dit Ju bileum-nummer vandaag al uit. Ik weet namens die allen te spreken, als ik begin met maar rondweg te verklaren, dat wij dit gouden jubileum met onvermengde gevoelens van blijdschap en trots vieren. Wij zijn trotscli op den jubilaris. Hij is vijftig jaar oud, maar hij is jong, sterk en levend. Dat vooral behoort een krant te wezen. Critiek is hem nimmer bespaard, en zal hem ook in de toekomst niet bespaard worden, maar hij telt zoovele duizenden trouwe vrienden, dat wij hem met moed en optimisme de tweede halve eeuw zijns levens zien ingaan. Zijn beste vrienden Zijn, zooals vanzelf spreekt, degenen die hem dagelijks dienen, en als ik mij eerst even tot hen richt dan is dat met een gevoel van vriendschap en dankbaar heid. Er heerscht in ons bedrijf een geest van samenwerking en onderling vertrouwen, dien wij ons eigenlijk niet beter zouden kunnen wensehen. De sfeer waarin wij met elkaar onzen dagelijfcschen arbeid verrichten, in het kantoorgebouw in de Groote Houtstraat zoo wel als ter drukkerij aan bet Zuider Bui ten- Spaarne, is goed. Er leven opgewektheid, ener gie, ondernemingsgeest in. En ook trots op ons gemeenschappelijk werk, Haarlem's Dag blad. dat een zoo groote plaats in ons leven inneemt. Dat het leven van een dagbladbedrijf geen rustig, gelijkmatig verloop heeft behoef ik wel niet te gaan toelichten. Iedereen begrijpt dat. Het tempo, als regel hoog, wordt vaak tot het maximum opgevoerd. In tijden als deze, die extra inspanning eischen, is dat wel heel vaak het geval. En juist zulke dagen geven ons de meeste vreugde-van-den-arbeid, omdat wij bij ervaring weten dat wij staat op elkaar kunnen maken. Als ik even namens de directie van dit blad mij tot het geheele per soneel richt, dan is dat om tot al die getrou wen, van wie de meesten al vele jaren Haar lem's Dagblad dienen, te zeggen dat wij bei den hun dankbaar zijn. Wij voelen ons om geven door eerlijke, harde werkers, bekwame vaklieden, menschen die wij voor 100 pCt. vertrouwen en waardeeren en die elkaar ook onderling welgezind zijn. Het is een groote voldoening dat te kunnen zeggen, vooral in tijden van groote moeilijkbeden en verdeeld heid als die wij beleven. Wij zijn bij Haar lems Dagblad „een gelukkige familie". Eiken morgen als wij aan ons werk gaan, komen wij in een opgewekte sfeer. Het is een groot voorrecht, en allen beseffen dat, zooals vaak, uit veler uitlatingen, gebleken is. Vijftig jaar geleden, op den Hen Juli, richt ten Bomans Co. Haarlem's Dagblad op Hun „program" vindt u in dit blad, want wij hebben pagina 1 van het eerste „nommer". op het oorspronkelijke formaat, hierin gere produceerd en die eerste pagina vangt na tuurlijk aan met een hoofdartikel. Daaruit blijkt al dat van den eersten dag van zijn be staan af Haarlem's Dagblad zich, bij neutra liteit op het gebied van godsdienst en partij politiek. en eerbiediging van ieders gevoelens, zich het algemeen belang en het geven van volledige, objectieve berichtgeving ten doel heeft gesteld. Er staat meer in dat eerste artikel. Wij v/eten weinig, bijna niets van de gevoelens die de oprichters van dit blad bezielden en van de zorgen, die het toen nog zoo kleine krantje hun in zijn eerste levensjaren ge bracht heeft. Maar wonderlijk-profetisch doet het aan dat hun eerste woord een be roep was op de komende eenheid der volken, op de noodzaak van internationale samen werking. die zij tot uiting brachten in deze simpele dichtregels: „Uit der menschen duizendtallen Leeft niet een zich zelf alleen: Dus de volkren. groot en kleen: Allen zijn bestemd voor allen: Daarom moeten ze eens elkaar Naadren, kennen en waardeeren, Liefde leeren, leven leeren". Veel later, tientallen jaren later, in felbewo- gen tijden die de levendigste verbeeldings kracht in 1833 niet had kunnen voorzien, zou dit Haarlem's Dagblad's eerste en voornaam ste programpunt worden en blijven. Binnen vier jaar reeds verkochten Bomans Co. het kleine dagblad aan een Zaansch koopman, den heer R. Pieper, die verschil lende zaken dreef. Hij nam niet zelf de lei ding van het blad, maar belastte daarmee de heeren J. C. Peereboom en J. W. Avis. De laatste verliet het reeds binnen drie jaar. Van 1 December 1887 tot 29 Mei 1930, den. dag waarop hij op 67-jarigen leeftijd stierf, is mijn vader. J. C. Peereboom, de hoofdlei der en de ziel van Haarlems Dagblad ge weest. Beginnend als een moedige jongen J. C. Peereboom 18631930. van 24 jaar, die zich plotseling voor een levenstaak gesteld zag, waarin welslagen ge heel van hem zelf zou afhangen, kwam hier in Haarlem zonder andere hulpmiddelen dan zijn talent en zijn schier onbegrensde werk kracht. Hij bezat niets. Zijn vader, Zaansch fabrikant, was jong gestorven, al jaren gele den. Al vroeg had hij geleerd, zijn eigen weg in de wereld te zoeken. En wonderlijk genoeg had hij, de 24-jarige, toen al in zijn geboorte streek een blad opgericht: de Zaanlander, dat een gelukkig begin had gemaakt en dat nu ,nog bestaat en zelfs tot grooten bloei is ge komen. Vaak heeft hij ons verteld van de moeilijk heden van die eerste jaren in Haarlem, waar hij begon zonder relaties, zonder steun van ervaren krachten, aan een blaadje van vier pagina's dat enkele honderden abonnés telde. De Oprechte Haarlemsche Courant, de Nieuwe Haarlemsche Courant, het „Vliegend Blad de Spaarnebode" (dat in later jaren zou verdwij nen, door Haarlem's Dagblad aangekocht) en Haarlenvs Advertentieblad vormden met el kaar de fomxidabele concurrentie voor het kleine Haarlem's Dagblad, toen gevestigd in de Kleine Houtstraat 9, op den hoek van de Turfsteeg. Dat het kleine krantje in den loop van tientallen jaren tot een der voornaamste, meest erkende en bloeiende plaatselijke dagbladen in Nederland groeide was het levenswerk van mijn vader. Zijn portret neemt de eereplaats in ons gebouw in. Ook in dit Jubileum-nummer, ter eenige illustratie van deze voorpagina. Dat is onzerzijds en weer weet ik hier te spreken namens allen in ons bedrijf, die hem gekend en onder zijn leiding gewerkt hebben een diep-gevoelde uiting van er kenning en groote dankbaarheid. Hij is in de eerste plaats voor de zijnen ontzaglijk veel geweest. Maar hij was ook heel veel voor hen die onder hem werkten, en zijn leiding heeft Haarlem's Dagblad groot gemaakt. Niet in de eerste plaats door zijn onloochenbare be kwaamheden en onkreukbare eerlijkheid als zakenman, maar vooral door de hooge opvat tingen van zijn taak, die in zijn journalistiek zoo sprekend tot uiting kwamen. Hij was in de eerste plaats journalist en hij voelde die levenstaak als een roeping en een zware ver antwoordelijkheid. Den grooten invloed, dien een krant kan uitoefenen, besefte hij tenvolle. en de plicht, die hij zich daardoor voelde op gelegd. kwam hij met vaak-pijnlijke scrupule na. Aan alle menschenwerk kleven fouten en het zoo haastige werk, dat een krant is. blijft er geenszins vrij van. Maar dit kunnen wij van hem getuigen, en dat doen allen die met hem samengewerkt hebben: oen welbewuste fout. een opzettelijk verkeerde, averechtsche of onvolledige voorstelling van zaken heeft Haarlem s Dagblad onder zijn leiding nimmer gegeven. Ook later niet, want zijn geest is in dit bedrijf blijven leven. En nooit heeft hij geaarzeld, als zijn overtuiging hem dat ge bood. om 't zakelijke belang van de krant voor de journalistieke plicht te doen wijken. De historie van dit blad telt vele financiëele na- deelen. veroorzaakt en welbewust ondergaan door de verdediging of bestrijding in zijn ko lommen van zaken, die de journalist J. C. Peereboom in het algemeen belang achtte, maar die hem tijdelijk veel tegenstanders be zorgden. Voor ons, voor zijn vroegere me dewerkers. tellen die bladzijden als mooie herinneringen, en als een nobel vooi'beeld. Want dat heeft hij ons gegeven. Het was de somberste dag in de geschie denis van Haai-lem's Dagblad toexi hij ons ontviel. Van dat droeve en ontroerende oogenb'ik toen wij om zijn groeve geschaard stonden, op dien 31sten Mei 1930, is mij toch sterk het besef bijgebleven dat hij iet-s ge- wroebt had dat zou blijven leven. Zijn schepping als journalist-en-leider was niet in de eerste plaats het materiëel-bloeiende. gezonde bedrijf dat hij achterliet, maar de geest daarin zicht uitend in die samenwer king en dat onderling vertrouwen van allen die onder zijn leiding gestaan hadden, en in eeidijke, sterke journalistiek. Het was alles ééndagswerk, zooals hij zelf zoo vaak zei. Maar het schakelde zich aaneen, het bouwde en bleef voortleven. Aan zijn voor- naamsten journalistteken arbeid, de rubriek Om ons Heen, waarin duizenden artikelen van zijn hand in den loop der jaren versche nen, herinner ik de taiioozen die zoo lang de trouwe lezers'van dezen boeienden, be gaafden schrijver warén. In een prachtig en voor ons onvergetelijk artikel, aan zijn nagedachtenis gewijd, schreef een onzer oudste en voornaamste medewerkers, J. B. Schuil, op den dag na zijn heengaan o.a.: „Hij was in waarheid een zeer geziene, een hoogst gerespecteerde persoonlijk heid. En dat strekt hem te meer tot eer, omdat hij als leider van een belangrijk dagblad, die door zijn betrekking her haaldelijk critiek moest uitoefenen op pex-sonen en hun daden, daardoor meer malen met de opinies van anderen in botsing kwam. Vijanden zal hij zich in zijn leven waarschijnlijk ook wel hebbexi gemaakt. Het kan niet anders verwacht worden van iemaxxd, die eexx voorlichter wil zijn van het publiek. Maar en dat was de mooie kant van Peereboom niemand twijfelde ooit aan zijn intègre bedoelingen. Hij gold als het voox-beeld van den fatsoenlijken journalist, die zijn blazoen steeds rein wist te houden. Zijn ja was ja. zijn neen was neen. Hij was iemand, op wien men aan kon, een publicist, die er met een bijna pijn lijke nauwgezetheid voor waakte om nooit iemand onnoodig persoonlijk te kwetsen, die de journalistiek hooghield in de schoonste beteekenis van het woord. Men wist dat algemeen en daar om droeg.men Peereboom zoowel te Haarlem als daarbuiten een grooten eerbied toe. Dat de- leden der Vereeni- glng- de Ne'tfënafTfc^She Dagbladpers dat zijn de directeuren van de Neder- landsche dagbladen van alle richtingen hem tot hun voox-zittev kozen, was wel de beste getuigenis der leidende figureii in de Nederlandsche dagbladwereld van hun vertrouwen in dezelfde karakter eigenschappen, waarom men hem in Haarlem zoo algemeen hoogschatte. Haai-lem's Dagblad heeft met den dood van J. C. Peereboom een zeer groot verlies geleden. Maar ook de stad Haar lem. Want wij weten het allen, dat de pers veel goed maar ook veel kwaad kan doen. Bij den dood van dezen hoog- staanden man zal heel Haarlem van hem kunnen getuigen dat hij met zijn jour- nalistieken arbeid onze stad het beste heeft gegeven dat in hem was. Haarlem heeft in J. C. Peereboom een van zijn bekendste en ik durf het hier schrij ven zonder kans op tegenspraak een van zijn beste burgers verloren". Vaak heeft hij de hoop uitgesproken, dat hij dit feest van Haarlem's Dagblad nog zou mogen beleven. Ons allen stemt het tot weemoed dat het niet zoo heeft mogen zijn. Ik weet dat zijn eerste gedachte en zijn eerste woord voor hen, die zoo lang met hem samengewei-kt hadden, zouden zijn geweest. Hij v/ist hen te waardeeren, en bij had eer- bieji yoor den arbeid van anderen. De vijftig levensjaren van Haarlems Dag blad vallen samen met de ontwikkelingspe riode van het moderne dagblad- Toen het werd gesticht was het dagbladzegel, dat die ontwikkeling zoo lang belemmerd had. nog maar sinds enkele jaren afgeschaft. Een nieuwe tijd brak aan. Journalistiek, bedrijfs- techniek en reclamewezen betraden een pe riode van fantastisch-snellen groei, in steeds toenemend tempo. Wat de journalistiek betreft denkt men daarbij in de eerste plaats aan de versnel ling en perfectioneering van de berichtge ving. De nieuwste vindingen op het gebied der electx'otechniek droegen daar veel toe bij. Een gansch apparaat van persagentschap pen werd ingeschakeld. Het correspondenten- si elsel en de reportage breidden zich enorm uit. Vele nieuwe rubrieken werden ingesteld, en aan de zorg van speciale deskundigen toevertrouwd, terwijl de taak van den eigen lijken bei-oeps-journaIist niettemin steeds zwaarder en veeleischender werd. Het dage- lijkschc hoofdartikel in Nederland het eerst ondernomen door Charles Boissevain was daarvan een treffend bewijs. Maar vooial ae opvoering van het tempo, waarin allen meegesleurd werden, heeft zich doen voejen. Steeds sneller handelen, steeds snel ler concentreercn en beheerschen werd het parool. En de arbeidssfeer van Haarlem's Dagblad, eerst een klein locaal blaadje dat zich in de bericht-geving van buiten erg be perkte en in zijn artikelen nooit buiten de stadsgrenzen kwam. groeide vervaarlijk. Naar een nieuwen tijd toe. Naar dezen tijd. waarin wij de nooden der menschheid als intexma- tionale zaken zijn gaan beschouwen. Naar dezen tijd, waarin het is nu twee jaar geleden van Haarlem's Dagblad het initiatief uitging tot een petitionnement van het Nederlandsche Volk aan de Ontwape ningsconferentie. dat door de geheele dag bladpers gesteund werd en 2 12 millioen handteekeningen verwierf. Naar dezen tijd, waarin een onzer redactieleden, de heer C. J. van Tilburg, een plan tot bestrijding der Werkloosheid heeft ontwikkeld dat thans, door een nationale commissie van erkend- bekwame menschen gesteund, door de regee ring in studie is genomen. Het zijn een paar recente voorbeelden van de uitbreiding der arbeidssfeer van dit dagblad. Jaren van gestadigen groei zijn daaraan voox-afgegaan. De man die Haai-lem's Dagblad groot maakte zag steeds vooruit, durfde het nieuwe aan ook al bracht het risico's mee en al vergde het steeds meer van zijn eigen enorme werkkracht. Een reeks foto's in dit blad geeft een beeld van de verhuizingen in die vijftig jaar. die telkens een grooten stap vooruit, telkens een nieuw-bereikten mijlpaal aanduidden. In het begin der niéuwe eeuw vielen de omzetting van het bedrijf in een N.V.. de stichting van de moderne nieuwe drukkerij aan het Zuider- Buitenspaarne. de ietwat-symbolisch klin kende verhuizing- der kantoren van Kleine naar Groote Houtstraat. Later verliet H.D. het bescheiden domicilie op den hoek van „de Peus" en betrok het oude heerenhuis Groote Houtstraat 93, dat in 1929 door een groote verbouwing herschapen werd in ons huidige, prachtige moderne kantoorgebouw. En de typografische techniek! Van de oude uitsluitende toepassing der handzetterij en der vlakdruk-persen tot de moderne zet machines, wonderen van vernuft en snelle productie, de automatische gietapparaten der stex-eotypie en de geweldig-snelle, machtige rotatiepex-sen voltrok zich een ware techni sche revolutie in het dagbladbedrijf, steeds strevend om aan stijgende vraag en sneller leverings-eischen te kunnen voldoen. Het x-eclamewezen! De dagbladreclame heeft er onbetwist de leidende plaats in ver overd. De moderne advertentie is tot een kunstwerkje van techniek en goeden smaak ontwikkeld, haar uitwerking wordt statistisch en psychologisch waargenomen, de illustra tie, die ook In de redactioneele tekst zulk een belangrijke plaats is gaan innemen, heeft tot enorme verbetering van den druk en de alge- meene uitvoering van het dagblad gestimu leerd. Dat alles, dat gansclxe snelle wordings proces, heeft Haarlem's Dagblad in het volle tempo meegemaakt, er vaak het initiatief in genomen, zijn tijd ten volle meegeleefd. En zoo wil het blijven streven en wei-ken. Wij bex-oepen ons daartoe op de belangstel ling en de sympathie van al onze lezex-s. Op Haarlem's Dagblad kunnen zij rekenen. Het is vijftig jaar. maar het is niet oud geworden. Jonger dan ooit voelt het zich. en het blijrt luisteren naar den polsslag van den nieuwen tijd. Even viert het feest bij dezen mijlpaal. Maar stilstaan doet het niet. kan het niet. Het „Verder, vex-der!", motto van het dag bladbedrijf, doet zich alweer hooren en spoort tot nieuwe ixxspanning en nieuwe resultaten. Dit Jubileum-nummer telt 36 bladzijden. Het is het grootste nummer van Haarlem's Dagblad, dat in die 50 jaar verschenen is. 32 pagina's was tot dusver het bex-eikte maxi mum. Maar de hoedanigheid, niet de hoeveel heid blijft hoofdzaak. Wij hopen dat u meeleeft met ons Gou den Feest door op dezen dag een extra- vriendelijke gedachte aan uw trouwen bezoe ker, Haarlem's Dagblad, te wijden. Meer vraagt de jubilaris u niet. Maar voor die ge dachte is hij wel heel dankbaar. R. P. Het plan van Tilburg en de Werkloosheidsbestrijding. Bestudeering door de nieuwe regeering. Steun van een commissie. Een half jaar geleden hebben wij onze actie voor het plan van onzen redacteur C. J. van Tilburg tot bestrijding der werkloos heid stopgezet, omdat bij de beoordeeling daarvan politieke elementen in het spel ge komen waren die wij niet hadden kunnen voorzien. Wij voegden er evenwel aan toe. dal wij het plan weer zouden opvatten als wij konden rekenen op een zuiver zakelijke beoordeeling. Die tijd is thans gekomen. Eenige maanden geleden is (buiten onze voorkennis) op initiatief van Dr M. R. J. Brinkgreve, directeur der Kon. goud en zil versmederij van Kempen te Voorschoten, die zich sterk voor het plan interesseert, een in schakelingscommissie gevormd, waarin ver tegenwoordigers van verschillende organisa ties in het land zitting hebben. Deze com missie stelt zich ten doel mede te werken aan de bestrijding der werkloosheid en daar bij het plan van Tilburg op den voorgrond te schuiven. Voorzitter der commissie is Dr. Brinkgreve. Verder hebben daarin zitting Prof. dr. C. Gerretson, A. P. F. A. J. Albarda. Majoor F. J. Buiterman. J. W. Cohen Stuart. Dr. G. C. A. van Dorp, Jhr. R. Groeninx van Zoelen. R. H. Hörmann, architect L. H. E. van Hylckema Vlug, Dr. Ir. C. Kooy, Jhr. Dr. De vlieger James Mattcrn gevonden. pag. 3 De monetaire commissie der wereld conferentie zal de werkzaamheden voortzetten. pag. 3 Het plan Van Tilburg er. de werkloos heidsbestrijding. Bestudeering door dc nieuwe rcgecring. pag. 1 TENNIS: Crawford Australië) wint te Wimbledon het enkelspel. pag. 5 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Ons gouden feest. pag. 1 INTIMUS.: Dc heeren in Den Haag. Een halve eeuw parlementaire historie. pag. 26 J. B. SCHUIL: Het toonccl in Neder- land en te Haarlem vóór 50 jaar. pag. 27 J. H. DE BOIS: Vijftig jaar schilder kunst. pag. 27 KAREL DE JONG: Muziek vóór 50 jaar. pag. 28 G. SPAAN: De Haarlemsche brand- wecr voorheen en thans. pag. 29 C. J. VAN T.Haarlem vóór 50 jaar. Hoe sterk dc stad zich uitbreidde. pag. 30 en pa6.31 Een onzer oudste lezers vertelt over vroegere toestanden te Haarlem. pag. 29 M. N. P.: Een terugblik. Geworpen naar de negentiger jaren. pag. 13 A. HEEROMADe politie vóór 50 jaar en thans. pag. 13 C. B. M. SEGA AR: Het. Haarlcmsch Onderwijs. Hoe het groeide in 50 jaren. pag. 14 Mr. E. ELIAS, Holland's nieuwste bad plaats. pag. 8 H. G. CANNEGIETER: Indrukken uit Parijs. pag. 13 K. DE JONG: Concert der H.O.V. pag. 13 H. A. C. VAN RIEMSDIJK: Dc Wim- bledomoedstrijdcn. pag. 5 Ir. W. J. J. de Muralt. A. Tlssot van Patot en Mr. F. J. J. Trapman. Het plan van Tilburg is dezer dagen ter kennis gebx-acht van dc nieuwe regeering. De minister van sociale zaken. Prof. J. R. Slo- Lemaker de Bruine verklaax-de dat hij or met belangstelling van had kennis genomen. HU beloofde er alle aandacht aan te zullen schen ken het niet alleen zelf te bestudeeren, maar hij heeft het ook voorgelegd aan den nieuw op te treden directeur-generaal van de werk verschaffing den heer Geelen te Utrecht. Bovendien is het gegeven aan een commissie van hoofdambtenaren die de belangrUke za ken op de departementen voorbereidt. De heer Meijer de Vlies heeft in deze com missie geen zitting. Indertijd hebben wij aangedrongen op een onderzoek van het plan door de regeering. Daarvan kunnen wij thans verzekerd zijn. Wij kunnen aan deze mededeelingen nog toevoegen, dat de ministerraad bereid is mede te werken om groote pi-oductievo wer ken te laten uitvoeren om daardoor de werk loosheid te bestreden. De Nationale Werkloosheidsraad heeft thans een adres aan de regeering gericht, om er voor te pleiten, dat normale werken, die nu niet op gewone wüze kunnen worden uitgevoerd omdat daarvoor de financiën ont breken. of die vervroegd uitgevoerd worden om daardoor de werkloosheid te bestrijden, in de werkverschaffing te brengen. Zooals men weet is deze gedachte het uit gangspunt van het plan van Tilburg. CONCOURS-HIPPIQUK. Uitbreiding programma. Naar wü vernemen is aan het programma voor het op Woensdag 19 Juli a„s. te Hoofd dorp op het gemeentelijk Sportterrein van wege de vereeniging „Vooruit" te houden 24e concours-hippique nog een aantrekkelijk nummer voor de middaguren toegevoegd en wel: „tweespannen landbouwtuigpaard, luxe rytuig". Jhr. Mr. Dr. A. Röell, commissaris dor Ko ningin in deze provincie, is met het oog op de Statenzitting verhinderd het concours bij de wonen, doch heeft door het schen ken van een medaille van zijn belangstelling in dit paardcnsportfccst doen blijkm.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1