Haarlem's Dagblad vijftig jaar. HET EINDE VAN HET VISSCHERIJCONFLICT. te ttanken s ümtUtaom Rijwielplaatje. Mm Be&anassttkste 51e Jaargang No. 15350 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 11 Juli 1933 HAARLI Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. EM S DA UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. GBLAD Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper WCek 0-25, per niaand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post f 0.721/2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuïder Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j_5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame» 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje» (iederen dag) 1—3 regels ƒ030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. iktheid f2000—, Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75—, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HET REGEERINGSBELEID DE BOUWVAKLOONEN. EN VERKLARING VAN MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE. Het Haagsch Corr. Bur. meldt: Naar aanleiding van de mededeelingen en beschouwingen in de pers betreffende', het regeeringsbeleid inzake de bouwvakloonen, hebben wij ons tot den minister van Sociale Zaken. prof. dr. Slotemaker de Bruine gewend met het verzoek eenige nadere inlichtingen over deze aangelegenheid te geven. De mi nister was hiertoe gaarne bereid. Met be trekking tot de vraag, waarom in de steun regeling arbeiders uitgesloten zijn, terwijl aan diezelfde arbeiders wel een toeslag voor de werkloozenkassen wordt gegeven vestigde de minister er den nadruk op, dat niet uit het oog moet worden verloren, dat de steun regeling per vak. per plaats en per persoon kan worden stopgezet indien dit noodig mocht blijken. Bij de werkloozenkassen is de toestand heel anders. Deze werken over het geheele land, dus generaal. Nu waren er, zoo als de minister' reeds in een communiqué heeft medegedeeld in enkele plaatsen van ons land en in enkele vakken groepen, die niet aan de wenschen der regeering hadden voldaan. Dit waren slechts weinigen. Nu kan men toch niet verdedigen om, waar een in ver houding zeer klein aantal in gebreke is ge bleven alle betrokken arbeiders over het ge heele land van den toeslag verstoken doen blijven. Men heeft zich ook ongerust gemaakt, dat de minister zich tevreden ver klaarde met aanvankelijke toezegging van de zijde der organisaties. Ook met betrekking tot deze kwestie verwees minister Slotemaker de Bruine naar de door hem gepubliceerde mededeeling. Het gaat hier over de tariefloo- nen boven de contractloonen. Bij deze tariefloonen is uitteraard -speling in de toe passing mogelijk. De toezegging bewijst dus nog niet, dat iedere toepassing overeenkom stig de bedoeling zal zijn. Daarom heeft de minister zich met het aanvankelijk ant woord tevreden verklaard en er aan het slot bij gezegd dat hij zich voorbehoudt om te conti'oleeren of de uitvoering in orde is. Aan het slot van het onderhoud zeide de minister, dat hij het waardeerde, dat wij hem deze nadere toelichting waren komen vragen omdat het in deze dagen van gezagscrisis naar zijn meening aanbeveling verdient, wan neer de pers, die gaarne het gezag steunt, haar critiek op het regeeringsbeleid eerst uit, nadat zij zich omtrent de gezondheid van die critiek overtuigd heeft. DE BEDRIEGER BEDROGEN. RISICO'S VAN SMOKKEL-HUURLINGEN. Dezer dagen gaf iemand te Venlo aan twee hem bekende jongelui ieder een reischèque van 1000 mark om deze voor hem in te wis selen en het geld naar Nederland terug te smokkelen. De beide jongemannen beiden uit Venlo, vertrokken met de chèques naar Duitschland, doch keerden gedurende de eerste dagen niet terug en leefden er met het verkregen geld duchtig op los. Dagelijks zon den zij den opdrachtgever een telegram van den volgenden inhoud: ..Werden noch immer von nazi's hinter- folgt, grüss Gott". Zondag is de een naar Venlo teruggekeerd. Toen bleek dat hij al het geld had opge maakt, werd hij op aanwijzing van den op drachtgever door de marechaussé te Venlo onder verdenking van oplichting gearres teerd. De ander is nog steeds niet terug. WAARDEERING VOOR INTER NATIONALE ORGANISATIE. NEDERLANDSCHE DANK AAN SIR ERIC DRUMMOND. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan Sir Eric Drummond een brief ge richt, waarin hij zijn aftreden als secretaris van den Volkenbond groote waardeering voor het werk van Sir Eric wordt uitgesproken. In een tijd, die niet gunstig is voor internatio nale organisatie zegt de regeering niet genoeg te kunnen waardeeren. dat deugdelijke grondslagen voor samenwerking door den Volkenbond in zijn eerste bestaansperiode zijn gelegd. AUTO MET VIJF PERSONEN TE WATER. GOED AFGELOOPEN ONGELUK. In den nacht van Zondag op Maandag om streeks 2 uur is een auto van den heer B. uit Medemblik. die van de kermis in Wijdenes kwam, tusschen Hoorn en Wognum in de groote vaart gereden. De vijf inzittenden, een dame en vier hee- ren, hebben de ruiten stuk geslagen en wis ten zich zoo te redden. Aan de overzijde van de vaart kwamen zij weer uit het water. Voor zoover noodig zijn zij verbonden en daarop met een andere auto naar huis ge gaan. GIFTEN AAN CRISIS-COMITé's. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van Haarlem's Dagblad heeft de directie van dit blad een bedrag gezonden aan de volgende plaatselijke crisiscomité's ter on dersteuning van hun zoo nuttigen en be langrijken arbeid in deze moeilijke tijden: Haarlem f 500.Velsen-IJmuiden f 250 Heemstede f 150.Bloemendaal f 100. Zandvoort f 100.Beverwijk f 100. In aansluiting op de mededeelingen elders in dit nummer kunnen wij nog meldQf.i: Nadat gisterenmiddag door de IJmuider Vischhandelvereeniging besloten was de boy cot-actie tegen de IJmuider Federatie op te heffen, vergaderde gisterenavand het bestuur van de IJmuider Federatie. Het bestuur be sloot, nadat het van den rijksbemiddelaar te lefonisch bericht had ontvangen, dat de Vischhandelvereenilging de boycot had ge staakt, de staking voor zeelieden, havenarbei ders en kolenwerkers met ingang van heden, Dinsdag, op te heffen. Het bestuur heeft het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders verzocht aan alle af deelingen van dien bond in den lande mede te willen deelen. dat ter zelfder tijd de boycot van de door IJmuider trawlrs aangebrachte visch behoort te worden stopgezet en van dit besluit mededeeling te willen doen in de groote en de plaatselijke bladen. Onze afspraak: Om 4 uur teaën bij* „Franken" De Lunchroom in Haarlem (Adv. Ingez. Med.) Als ge straks, na één Augustus Nog op fietsen zijt gesteld. Kies dan, met of zonder eieren, 'n Rijwielplaatje voor uw geld. Want op vierentwintig Juli Biedt men 't nieuwe plaatwerk aan Koop het tijdig, ook al kost het Een rijksdaalder en een traan. Poetst gij 't oude tot het goud lijkt, Of toch op z'n minst doublé. Denkt ge: nee ik heb 't niet noodig, 't Kan nog best een jaartje mee: Vondt ge 't oude juist zoo sierlijk, Zoo goed kleuren bij uw fiets? Laat die argumenten rusten. Want dat alles baat u niets. Meent ge, 'k kan iets mooiers koopen Voor mijn kostelijke riks, 'k Weet niet of ik 't al gezegd heb, Zwijg maar, want het helpt u niks, In de laatste week van Juli, Hoe ook 't oude u beviel, Vergt uw fietslust weer een offer, 't Offer van.... een achterwiel. P. GASUS. De viering- van het jubileum van Haartem'd Dagblad. pag. 1 De zitting van hei bureau der Londensche conferentie onbepaald verdaagd. pag. 3 Einde dezer maand staking der Londensche conferentie? pag. 1 Het conflict in het visscherijbedrijf geëindigd. pag. 6 Zwendel van twee Nederlanders met valsche aandeelen te Parijs. pag. 3 Hevige brand in de Industriestraat te IJmui- den. pag. 6 Aan naar Nederland reizende Duitschers zal worden toegestaan 700 Mark mee te nemen. pag. 4 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Haagschen correspondent. Auto matische .verkeersregeling, Invoering in Haarlem te verwachten. pag. 7 Willy van der Tak. Als de vrouw naar zee gaat. pag. 2 Plechtigheid bij het graf van J. C. Peereboom. Treffende inzef van de viering van ons gouden feest. Beeld voorstellende: ,jDe aankondiging van het nieuu>sT\ Op de Algemeëne Begraafplaats te Heem stede, waar drie jaar geleden het stoffelijk overschot van onzen oudsten Directeur den heer J. C. Peereboom ter aarde werd besteld, had Maandagavond zeven uur in verband met het vijftigjarig bestaan van Haarlem's Dagblad een eenvoudige, maar treffende plechtigheid plaats. Aan hem, die ons blad tot zulk een grooten bloei heeft gebracht, werd als inzet van de viering van het gouden feest door familieleden en het personeel dank en hulde gebracht voor wat hij voor zijn blad en voor allen, die er aan verbonden zijn. ge daan heeft Onder de aanwezigen waren onze president commissaris de heer H. D. Tjeenk Willink en de commissarissen de heeren M. N. Peere boom en K. Jonkheid. Rede R. Pcereboom. De heer R. Peereboom, Directeur- Hoofdredacteur, zei dat het niet mogelijk zou zijn om het gouden feest tc vieren zonder eerst groote dankbaarheid te uiten jegens den man, die er bij tegenwoordig had moeten zijn en die dit zelf zoo gaarne gehoopt had. „Wat zou dat voor mijn vader een geweldige gebeurtenis in zijn leven geweest zijn", aldus spreker: ..ik weet zeker dat hij u allen zijn dank betuigd zou hebben voor den steun, dien gij hem hebt gegeven. Het zou hem moed hebben gegeven om op den ingeslagen weg voort te gaan. Als jonge man is hij zijn werk begonnen en ontmoette schier onoverkome lijke moeilijkheden. Hij bezat niets en had hier nog geen vrienden en relaties. Mijn vader stond geheel alleen voor die geweldige taak, maar dank zij zijn grooten werklust en ijver is hij toch schitterend geslaagd. Het leek haast onmogelijk om met de onderne ming te beginnen en de vele moeilijkheden te overwinnen. In deze vijftig jaren zijn er ook groote tegenslagen geweest. En dat gij nu. ondanks de huidige crisis en de ongunstige tijdsomstandigheden, mensche- lijkerwijs gesproken- een toekomst zonder ge vaar voor uw maatschappelijk bestaan kunt verwachten, is voor een groot deel aan mijn vader te danken. Wij. zijn naaste fa milieleden. zijn hem veel dank verschuldigd, evenals gij. Dat wij nu aan de moeilijkheden het hoofd kunnen bieden, hebben wij aan mijn vader te danken. Het grootste gebouw van Haarlem's Dagblad staat niet in de Groote Houtstraat en ook niet aan het Zui- aer Buiienspaarne. Dat ls niet zichtbaar, want het staat in het respect, dat hij van zoovelen verworven heeft: in zijn eerlijkheid en in den prettigen geest, waarin wij allen werkzaam zijn. Wij vinden het Immers alle maal prettig, te werken aan en voor Haar lem's Dagblad, wij waardeeren elkaar en el- kaars arbeid. Het was mijn vader s trots, dat Haarlem's Dagblad deze mooie plaats ver overd heeft. Toen we hem drie jaar geleden hier ter ruste legden, wisten we dat hij een groot werk verricht heeft. Wij willen dan ook beginnen, met hem onze groote dankbaar heid te betuigen". Spreker legde namens de onderneming een krans op het graf. Hij vroeg voor de toe komst dezelfde medewerking, die de Di rectie altijd van het personeel mocht onder vinden, en dankte allen voor wat ze voor Haarlem's Dagblad gedaan hebben. Rede J. B. Schuil. Namens het geheele personeel voerde de heer J. B. Schuil het woord. „Nu morgen het gouden jubileum van Haarlem's Dagblad gevierd staat te worden", zei spreker, „is het niet anders dan natuurlijk, dat wij, personeel en verdere medewerkers aan de krant, hier op deze plaats vanavond bijeenkomen om hulde te brengen aan de nagedachtenis van den man. die bijna 45 jaar de ziel van ons blad is geweest. Al heeft dc heer J. C. Peere boom Haarlems Dagblad niet opgericht, toch mogen wij het zijn schepping noemen. Toen hij in 1887 uit de Zaanstreek naar hier kwam om de leiding van Haarlem's Dagblad op zich te nemen, was dit feitelijk niet meer dan een klein onbeteekenend blaadje met slechts 600 abonné's. Toen hij voorgoed van ons heen ging in Mei 1930 liet hij een krant na, die tot de meest gelezen, grootste en ik durf het hier gerust zeggen, beste provinciale bladen van ons land mag worden gerekend. De directeur van het eens zoo kleine blaadje was in het laatst van zijn leven de in zijn kringen zeer geziene voorzitter van de Nederlandsche Dagbladpers. Hij heeft dit alleen bereikt zon der eenige protectie, geheel door eigen ener gie door zijn groote gaven als journalist, door ijzeren wilskracht en ongeëvenaarde werk drift. Wat onze vroegere directeur en hoofd redacteur voor zijn blad gedaan heeft, dat weten slechts wij, die hem dagelijks in zijn werk zagen. Wat hij verzette, wat hij schreef in zijn krant, dat grenst aan het ongeloofe- lijke. En ik wil het hier aan zijn graf uit drukkelijk zeggen: wat hij deed voor zijn krant, deed hij ook voor zijn stad, voor Haar lem. Haarlem is aan Peereboom zeer veel ver plicht geweest: hij was een der beste burgers van zijn stad. Hij stond steeds midden in het publieke levr.n en hij heeft zijn blad dienst baar gemaakt om de belangen van Haarlem, zooals hij deze zag. zoo veel mogelijk te be hartigen. Dat hij dit deed steeds op een loyale, eerlijke, nobele manier, zonder ooit iemand opzettelijk te grieven of pijn te doen in het hooge bewustzijn van de verantwoorde lijkheid van zijn mooi beroep, dat is mis schien de grootste lof, dien ik hem hier op deze plaats brengen kan. J. C- Peereboom is voor ons allen een voor beeld geweest. Allereerst voor de 2 zoons, ciie hij is voorgegaan in hooge plichtsvervul ling. in rusteloozen ijver, werkkracht en ta lent. Ik weet. dat gij dit beiden volkomen beseft en met het grootste respect en dank baarheid steeds aan hem denkt. Het voor treffelijk hoofdartikel In ons jubileumnum mer van Zaterdag geeft er een schitterende getuigenis van. Vooral 2 zinnen hebben mij in dat artikel diep getroffen en wel deze: ..Maar dit kunnen wij van hem getuigen en da:, doen allen, die met hem samengewerkt hebben: een welbewuste fout. een opzette lijk verkeerde averechtsche of onvolledige voorstelling van zaken heeft Haarlem's Dag blad onder zijn leiding nimmer gegeven" en verder; „Nooit heeft hij geaarzeld, als gijn overtuiging hem dat gebood, om *t zakelijk belang van de krant voor de journalistieke plicht te doen wijken. De historie van dit blad telt vele financleele nadeelen. veroor zaakt en welbewust ondergaan door de ver dediging of bestrijding in zijn. kolommen van zaken, die de journalist J. C. Peereboom in het algemeen belang achtte, maar die hem tijdelijk vele tegenstanders bezorgde." Zie, in deze regelen heeft de zoon naar veren gebracht, wat ik als de meest nobele eigenschap van onzen vroegeren hoofdre dacteur beschouw en waarom ik en zoo zeer velen met mij hem een zoo hooge achting toedroegen. Dat de zoon juist die bladzijden „mooie herinneringen" noemde en voor zich als een nobel voorbeeld stelde, dat is wel het beste bewijs, dat de geest van J. C. Peere boom voortleeft in de leiding van de krant- Integriteit, eerlijkheid, hoog fatsoen, daar door heeft J. C. Peereboom zich als journalist altijd onderscheiden en hij was hierdoor ook een voorbeeld voor ons. zijn medewerkers aan zijn blad. Ik durf wel zeggen, dat er hier niemand onder ons is. die niet met eerbied tegen hem opzag en ik wil het hier als een persoonlijk woord uiten, dat ik er dankbaar voor ben. da: hij mij onder zijn vrienden heeft gerekend. Nu. drie jaar na zijn dood. staat zijn figuur nog klaarder en zuiverder voo! ons dan onmiddellijk na zijn heengaan, beseffen wij nog meer. wat hij was voor zijn krant en voor ons allen: een chef. voor wien het een vreugde was tc werken, omdat hij zelf ons op zoo voorbeeldige wijze voorging. Nu wij hier staan aan zijn graf op dezen gedenkavond, wij, die hem allen hebben ge kend in zijn werk. nu meen ik. dat wij niet beter kunnen handelen in zijn geest dan ons voor te nemen ook In de toekomst al onze krachten tc wijden aan de krant, die hij zoo lief had. Laat ons vereend zijn werk voortzetten en ons steeds zijn beeld voor oogen houden, Laten wij allen in de krant zien niet alleen het materieele. ons levensbe- staan. maar ook het hoogere. het ideëele. Laten wij gelooven aan het mooie werk zoo als hij het deed en gezamenlijk trachten Haarlems Dagblad op het hooge peil te hou den. zooals hij het ons heeft nagelaten. De krans dien ik hier namens het personeel en de medewerkers van Haarlem's Dagblad neer leg. zij niet alleen een symbool van onzen eerbied en dankbaarheid voor hem. maar ook van onzen vasten wil om zijn werk voort te zetten in zijn geest." Nadat de heer Schuil den krans met lin ten, waarop dc woorden: „aan onzen onver- getelljken directeur", op het graf gelegd had, wendde hij zich met de volgende woor den tot de familie: „Mevrouw Pcereboom. Ik geloof U te mogen verzekeren, dat die wil leeft in ons allen, die hier staan op deze voor u zoo heilige plek. vooral ook. omdat de herinnering aan uw man een zoo groote plaats in onze harten inneemt. En U. den zoons, kan ik slechts zeg gen. dit: Zet zijn prachtig werk voort op de wijze, zooals gij het tot heden hebt gedaan en vertrouw op ons. Wij zullen u steeds naar onze beste krachten helpen, omdat wij we ten dat wij de nagedachtenis van uw vader niet beter kunnen eeren dan door onzen aibeid. Zoo zij het!" Hiermede was de treffende plechtigheid afgeloopen. Aanbieding van een geschenk door het personeel. De feestelijkheden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van Haarlem's Dagblad zijn hedenmorgen half tien begonnen met de aanbieding van een geschenk door hel per soneel aan de Directie. Daartoe waren in dc ruime hal van ons kantoorgebouw aan de Groote Houtstraat, die rijk met bloemen versierd was, saamgc- komen de beide Directeuren van ons blad. <ie heeren R. en P W. Peereboom met liun eclit- genooten en hun moeder mevrouw de Wed. A. A. Pcereboom—Buys; onze president-com missaris de heer H. D. Tjeenk Willink en de commissarissen de heeren M. N. Peereboom en K. Jonkheid met hun echtgenooten en het voltallige personeel van Redactie. Administra tie. Expeditie en Drukkerij, benevens een de putatie van de krantbczorgers. Namens het geheele personeel nam dc Administrateur, de heer W. van Ommen, het woord: „Geachte Directeuren, aldus spreker, ,.ik heb hier bij me het nummer van Haar lem's Dagblad van j.l Zaterdag, het grootste nummer, dat sinds het bestaan verschenen is. Ik heb dit bij me gestoken om een aan loopje te nemen voor hetgeen Ik zeggen wil. De Hoofdredacteur heeft namelijk in zijn hoofdartikel iets geschreven, dat me zeer ge troffen heeft. „Wij zijn bij Haarlem's Dag blad een gelukkige familie", aldus schreef hij. „Eiken morgen als wij naar ons werk gaan. komen wij in een opgewekte sfeer. Het is een groot voorrecht, en allen beseffen dat, zooals vaak uit veler uitlatingen gebleken is." En zoo is het ook. Ik zou nog een beetje willen doorborduren op dit stramien: het is de gewoonte, dat een jarige geschenken ont vangt. maar onze Directie heeft mei deze ge woonte gebroken en de zaak omgekeerd. Zij heeft namelijk het personeel verblijd met een gratificatie, waarmee het zeer ingenomen ls en waarvoor hot hartelijk dank betuigt. Het is buitengewoon prettig, de geschiedenis van Haarlems Dagblad op deze wijze mee te maken, vooral de periode van de laatste tien jaar, die zich in deze hal afgespeeld heeft. We zien er hier de teekenen van. Tien jaar geleden werden hier een paar schilderijen aangeboden. Daarna werd een gedenkraam onthuld ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van wijlen onzen Directeur den heer J. C. Peereboom. en hierboven hangt de fraaie lamp. die door de courantbezorgers werd aangeboden. Al deze teekenen wijzen op de sympathie van het personeel voor de Directie. De laatste tien jaren hebben we, zooals we hier staan, ongeveer allemaal mee gemaakt. Dit is wel een zeer belangrijke pe-

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1