UIT HET BUITENLAND DE CONFERENTIE TE LONDEN. Wat niet gelijkgeschakeld werd.... WOENSDAG 12 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Slotzitting der Wereldconferentie voorloopig 26 Juli. De atmospheer opgeklaard. Verdere besprekingen over het zilver, de centrale ban ken en den schuldenlast in de monetaire en de economische commissie. President Roosevelt heeft een „herstelraad" ingesteld. Naar een nieuwe crisis (Van onzen Londenschen correspondent* HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De Wereldconferentie. De atmosfeer ter economische conferentie ls Dinsdag, naar Reuter meldt, grootelïjks opgeklaard door de bijeenkomst van de re dactie-commissie, welker aanbevelingen over de toekomst der conferentie zullen beslissen. Indien het bureau deze aanbevelingen aan vaardt, zal de conferentie haar werkzaam heden volgens het normale program voort zetten en vervolgens tot verdaging overgaan om weer bijeen te komen, hetzij op een vooruit vastgestelden datum, hetzij op een moment, dat volgens het bureau de deviezen voldoende gestabiliseerd zijn om de behande ling der complete agenda te wettigen. Reuter meent te weten, dat de onderwer pen, die onverwijld verder kunnen worden behandeld, de volgende zijn: het zilver, de samenwerking der centrale banken, en de schuldenlast. De overige monetaire onder werpen zouden voorloopig buiten behande ling blijven. In een gesprek met een vertegenwoordi ger van Reuter verklaarde de voorzitter van de monetaire commissie Cox, dat in de re dactie-commissie eenstemmigheid werd be reikt; beide commissies, de monetaire en de economische, zullen dus haar werkzaamhe den voortzetten. Volgens Bonnet ontwikkelt de toestand zich op bevredigende wijze; Kien- böck gaf eveneens uiting aan zijn voldoening de toestand is thans veel duidelijker gewor den, zeide hij. V. D- seint uit Londen: Het Bureau der Economische Wereldcon ferentie heeft in zijn Dinsdag onder voor zitterschap van MacDonald gehouden ver gadering besloten 26 Juli a.s. vast te stellen als voorloopige datum voor de slotzitting der Conferentie, die dan tot nader aankondiging zal worden verdaagd. Maatregelen van Roosevelt. Ten einde de economische crisis met meer effect te kunnen bestrijden heeft president Roosevelt de leden van zijn kabinet en alle speciale administrateurs bijeengebracht in een soort van „Crisisraad" of „Raad van Herstel". Voorts wordt gemeld, dat het departemen tale organisme voor openbare werken zijn goedkeuring heeft gehecht aan een groot- scheepsch program, dat een uitgave van om streeks 200 millioen dollar zal vereischen. Dit program zal thans aan president Roosevelt ter definitieve goedkeuring worden voorge legd. Verder zal reeds zeer spoedig tot het ne men van ingrijpende maatregelen voor den mijnbouw worden overgegaan, waarvoor een verkorting van den werktijd en minimumloo- nen zullen worden afgekondigd. Wat de kwestie der verhooging van den broodprijs betreft, heeft de minister van Landbouw, Wallace, een telegram gezonden aan de burgemeesters van 49 steden, verdeeld over 25 staten der Unie, waarin hij ver klaart, dat de regeering zoo noodig. gebruik zal maken van alle haar ter beschikking staande middelen, ten einde „een ongerecht vaardigde verhooging van den broodprijs" te voorkomen. Genève. De internationale opium conventie. Wolff meldt uit Genève dat de interna tionale conventie tot beperking van de ver vaardiging en den handél in opium, die in 1931 te Genève geteekend is, op 9 Juli j.l. van ■kracht is geworden. Dertig staten hebben de conventie reeds geratificeerd; in den loop van deze maand zal het Volkenbondssecre tariaat nog acht ratificaties ontvangen. On der deze 38 staten bevinden zich de voor naamste landen vervaardiging van ver- aoovende middelen. De van kracht geworden conventie bepaalt dat geen land méér verdovende middelen mag vervaardigen dan het voor geneeskun dige en wetenschappelijke doeleinden noodig heeft. Landen, die zelf deze middelen niet ver vaardigen. mogen er slechts zooveel van in voeren als zij /oor hun behoeften noodig hebben. Oostenrijk. Inval in een nazivereeniging. De Weensche politie heeft in de binnenstad éen inval gedaan in de nazivereeniging Deut sche Wehr. Zij ontdekte in het vereenigings- gebouw een groote hoeveelheid oorlogstuig en ook een sabotagecentrale voor aanslagen op de telefoon. Zij kon vaststellen, dat hiel den laatsten tijd tal van geheime bespre kingen van aanvoerders der nazis waren ge houden. Duitschland. Eerst de oogst, dan de hulde. Minister Darre verzocht de voorgenomen op- marsch van de boeren naar Berlijn ten einde voor hem te defileeren e\\ hulde te brengen, niet te houden en te wachten totdat de boe ren de geheele oogst hebben binnengehaald en hiermede hun plicht tegenover het Duit- sche volk hebben volbracht. Verlaging der Duitsche gemeenteschuld In Martin's Bank te Londen werd Dinsdag- avond een aanvullend verdrag onderteekend tusschen de Duitsche gemeenten en haar crediteuren op korten termijn. Van de credi teuren waren vertegenwoordigd: Zwitserland, Nederland. Zweden en Engeland. Van Duit sche zijde werd het verdrag geteekend door den nat-soc. burgemeester van Hamburg. Krogmann en door Stroelin en Ruppel. De rentevoet, welke gemiddeld 5 pet. heef', be dragen, is verminderd tot 4 1 2 pet. De aflos sing zal worden opgeschort tot 15 Maart 1934, het verdrag loopt op dien datum af. De Duit sche landen en gemeenten hebben hiermede een lageren rentevoet bereikt dan in Duitsch land algemeen gebruikelijk is. Italië. Tewfik Roesjdi Bey bij Mussolini. i De Turksche minister van buitenlandsche zaken Tewfik Roesjdi Bey is naar Reuter meldt te Rome aangekomen waar hij onmid dellijk door Mussolini werd ontvangen met wien hij een buitengewoon langdurig' onder houd had. In een communiqué, na afloop van het onderhoud gepubliceerd, wordt gezegd, dat beide staatslieden quaesties bespraken waar bij hun landen belang hebben, zoomede de richtsnoeren voortvloeiende uit het tusschen Italië en Turkije bestaande pact van vriend schap. Het is waarschijnlijk dat het gesprek liep over het pact van non-agressie tusschen de Kleine Entente en de Sovjetunie, dat ook door Turkije geteekend is. Bulgarije. Huiszoekingen te Sofia. In een buitenwijk van Sofia heeft de poli tie talrijke huiszoekingen verricht, waarbij een groot aantal wapenen gevonden en in beslag genomen werd. Talrijke pernsoen wer den in hechtenis genomen. De politie was er van op de hoogte gesteld, dat in die wijk veel verboden wapens waren verborgen, waarop de betreffende wijk werd omsingeld en huis aan huis doorzocht werd Britsch^Imdië. Staking der burgerlijke ongehoorzaamheid. Reuter meldt uit Poena, dat het zeker wordt geachte-, dat het heden bijeen komende Indische congres zal besluiten de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid te staken. Gandhi heeft gisteren met de leiders van het congres geconfereerd. Het bericht dat Gandhi den onderkoning van Britsch-Indië om een onderhoud zonder daaraan verbonden voorwaarden zou hebben gevraagd en dat de onderkoning zou geant woord hebben, dat hij een dergelijk verzoek niet kon overwegen zoolang het congres de politiek van burgelijke ongehoorzaamheid huldigde, wordt door het India Office, het ministerie voor Indië, tegengesproken. De onderkoning heeft geen dergelijk verzoek van Gandhi ontvangen. China. Muiterij op Chineesche oorlogsbodems. Reuter verneemt uit Nanking: De Britsche torpedobootjager „Wishart" houdt thans nauwlettend oog op de mogelijkheid, dat het BERLIJN, Juli 1933. Met het Centrum is officieel de laat ste partij buiten de alleen zalig-Duitsch ma kende Nationaal-Socialistische-Duitsche-Ar- beiders-Partij van den Duitschen bodem ver dwenen. De beraadslagingen over zijn oplos sing, die betrekkelijk lang geduurd hebben, werden vooral door den Rijkspropaganda- minister Goebbels in zijn openbare redevoe ringen smadelijk opgepord: „opschieten jullie dit en dat! ofDeze man is een voor treffelijk redenaar met aangenaam stemge luid. Met weemoedige oogen en omfloerste stem kan hij schilderen het leed van de dier bare Heimat, zoo aangrijpend voor zijn Duitsch auditorium, dat 't zich buigt in diepe ontroering en waarachtige medelijdende liefde voor het gemartelde vaderland. Welk een probate voorbereiding van den bodem dat is, bewijst het oplaaiende .Pfui"-geroep, als hij aanwijst, de mannen, die hij schuldig verklaart aan al dat leed. Gedurende de laat ste 8 dagen, als de leiders van het Centrum blijkbaar moeizaam beraadslaagden over het lot der partij, heeft hij zich uitsluitend over deze groep mannen uitgelaten, als de verra ders. de ellendelingen. „Wij zullen ze van den aardbodem doen verdwijnen". En gespro ken in het jargon van den dag in bruisen de golven donderde het Hoch- en Heilgeroep om den vereerden spreker op. Nu is dan toch alles gelijkgeschakeld, Wij schrijven nog geen geschiedenis der groote politieke partij en. die zich hier in de laatste 30 dagen heb ben moeten oplossen. Het feit. dat wij daarbij het goede evenmin konden verzwijgen als het andere, zou ons in deze dagen euvel worden geduid. Men stelt zich bij ons nu waarschijnlijk voor, dat allen hier rondloopen, ingeschakeld en gelijkgeschakeld, misschien wel in groene lodenpakjes en hoeden met een gemzenbaard of scheerkwast achter opgestoken. Zoover tot een botsing kemt tusschen de Chineesche oorlogsschepen ..Atsen" en „Haiyungdie de drie oorlogsschepen ..Haitsji'. ..Sjatsje" en ..Haisjen" achtervolgen, welke onlangs uit Tsingtau deserteerden. De muitende schepen naderen thans namelijk de Britsche territo riale wateren bij Castlepeak Baai. Zij hebben, volgens de laatste berichten, de wijk genomen raar Whempoa, bij Canton. De ..atsen" en de ..Haiyung", alsmede de ..Haiïsjau". die zich bij de achtervolgers heeft geschaard, wach ten thans af, wat de muiters nu zullen doen. Ook de marineautoriteiten nemen een af wachtende houding aan. De gezagvoerders van de ..Haitsjau" en de „Haiyung" weigeren inlichtingen te verstrekken omtrent hun plannen. Deze beide schepen hebben in 1923 deel genomen aan de beschieting van Canton als reoresaille tegen het verjagen van Soen Jat-sen. LINDBERGH NAAR NIEUW- SCHOTLAND. Uit Northaven tMaine) wordt gemeld: Kolonel en mevrouw Lindbergh zijn Dins dagmiddag om 3.14 opgestegen voor de voort zetting van hun vlucht naar Groenland. Zij wilden doorvliegen tot Halifax op Nieuw Schotland. VERTREKT BALBO HEDEN NAAR LABRADOR? Volgens een Wolff-bericht zouden naar alle waarschijnlijkheid de Italiaansche vlieg tuigen onder leiding van generaal Balbo, heden. Woensdag, in alle vroegte uit IJsland vertrekken. HET ONTWAPENINGS- VRAAGSTUK. „HENDERSON BEGRIJPT HET FRANSCHE STANDPUNT", ZEGT BONNET. Daladier en Paul-Boncour hebben Dinsdag morgen, naar Reuter meldt, een onderhoud gehad met den voorzitter der ontwapenings conferentie Henderson. Het zou Dinsdagavond worden voortgezet. In den loop van het ge sprek zouden hoofdzakelijk de controle op het oorlogsmateriaal en de quaestie van den particulieren wapenhandel behandeld zijn. Henderson zou reeds heden, Woensdag, naar Rome vertrekken. Na het eerste onderhoud heeft Daladier volgens het „Journal des Débats" tegenover de pers uiting gegeven aan zijn voldoening Henderson had. zoo verklaarde de Fransche premier, bewezen dat hij het Fransche stand punt zeer goed begreep. WEER ONTVOERINGEN IN AMERIKA. Naar uit Albany (New York) wordt gemeld hebben bandieten een familielid van Demo cratische leiders, de broers O'Connell, ont voerd en een losgeld geëischt van 250.000 dollar. De ontvoerde is een jongmensch van 24 jaar; en de ontvoering had reeds Vrijdag j.l. plaatsgevonden doch werd eerst thans be kend gemaakt. Zij heeft groote opwinding in den lande veroorzaakt. De bandieten dreigen hun gevangene te zullen dooden, wanneer de de politie in het geval wordt gemengd. Uit Alton in den staat Illinois, wordt ge meld, dat Augustus Luer, een groothandelaar in ingemaakt vleesch, die reeds vroeger dreig brieven had ontvangen waarin hem werd aangezegd dat hij zou worden ontvoerd, in dien hij niet 5000 dollar betaalde, thans wer kelijk in handen is gevallen van ontvoer ders. ZWEEFVLIEGTUIG NEERGESTORT. De bekende parachute-springsteer Dr. Lola Schroeter is met het zweefvliegtuig te Hirschberg neergestort. Zij brak beide beenen en werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Li een bocht gleed het toestel af met het noodlottig gevolg. zijn we nog lang niet. Wel heeft zich hier, onder voorzitterschap van Mevrouw Goebbels, een groep mannen en vrouwen samengevon- den. om met behulp van Duitsche kunste naars en wetenschappelijke vorschers in Duitsche folklore een reine zuivere Duitsche mdoe te scheppen, doch daarmee hopen ze eerst in het najaar voor den dag te kunnen komen. Voorloopig zijn de lui hier in kleeren en manieren nog heidensch-internationaal. In het Berlijnsche WAV. Het westelijke Westen; dat is hier het toppunt van deftig heid. Daar hangen voor de vensters der „bars" schildjes met het eenvoudige op schrift „Cocktailhour". Aan den eindeloos langen zilverblanken barstang hangen en lummelen de Cocktail-partners, het hoofd in een aureool van brillantine-glans, kwijning om de mondhoeken, het Menjou-kneveltje keurig opgedraaid. Allen imiteeren „nach bestem Wissen und Gewissen" het Ameri- kaansche barleven, zooals het filmdoek hun dat voortooverde. Achter de barbank staat Johnny of Tommy of Charly, clean-sliaven en very smart, de kleine witte muts op het hoofd, den shaker in de hand. Gefascineerd zien de cocktailbroeders toe. hoe hij mixet en jongleert met flesschen, glazen en zeven, met sinaasappels, kersen, citroenen en andere utensiliën. De mixer, dien zij allen bij zijn voornaam noemen, zegt voortdurend „all right mister Meijer!" „Mister Muller oewat neemt u?" Ze bestellen Sonny-boy-cocktails, of een Cloverleaf of een pick me up. Ze drinken flips en sours en cobblers.... Cobblers! Het moet wel bijna honderd jaar geleden zijn. dat de fideele Mark Tapley zijn neerslachtigen heer en vriend Maarten Chuzzlewit in New- York opmonterde met een Cobbler, dat eigenlijk „schoenlapper" beteekent, maar een koele verkwikkende sherry-grog was. „Sherry- De berichten tegen het einde van de vorige week. die wilden weten da: de conferentie ten doode gedoemd was, werden door hel Bureau voorbarig gemaakt met een resolutie, waarin, werd besloten dal men verder zou werken en waarin de zoogezegde goudlanden deden we ten dat zij aan monetaire en financieel? be sprekingen voorloopig hangende een schik king van de stabilisatie-kwestie niet ver der mee zouden doen. De Conferentie kor. dus de gevolgtrekking zijn zou voortgaan mei een beperkt program Maar er was voor het einde van de week nog een zitting van d Monetaire en Financieele Commissie, die me* eer. meerderheid van stemmen uitmaakte dat men alle monetaire en financieele zaken zou blijven bespreken, zelfs bij afwezigheid van tijdelijke stabilisatie. Deze zitting verdeelde de afgevaardigden in twee scherp te onder scheiden en scherp tegenover elkaar staande groepen. Ze werd de aanleiding voor de vor ming van een stevig Europeesch goud-bloc bestaande uit Frankrijk. België. Nederland. Zwitserland. Italië. Polen. Duitschland. Joego slavië. Oostenrijk. Bulgariie. Roemenië Spanje. Tsjecho-Slovakije, Lithauen en.... Turkije. Daartegenover stonden 25 landen. De Vereenigde Staten, Engeland. Britsche Domi nions, de Skandinavisehe landen. Finland en een reeks aanhangers, die thans beschouwd kunnen worden als volgelingen van de Ame- rikaansche politiek, althans in dien zin dat zij van meening zijn dat beslissingen op mo netair gebied ook bij de bestaande monetaire onzekerheid niet uitgesloten behoeven te zijn. Bonnet liet in dit zitting weten dat alle lan den, die voor voortzetting van de monetaire besprekingen hadden gestemd, nochtans ten volle overtuigd moesten zijn van de vruchte loosheid van zulke besprekingen in dit sta dium. Zij hadden zich alleen laten leiden door politieke en tactische motieven. Want een dag tevoren hadden zij nog. met Enge land aan het hoofd, verklaard dat dc Confe rentie haar werk niet kon doen zonder tij delijke stabilisatie. Beslissingen, betoogde Bonnet, zouden niet genomen kunnen wor den. Men kon geen beslissingen kerven in het drijfzand van een dagelijks deprecieerenden dollar. Tot zoover Bonnet. Er schijnt thans hoop te groeien dat de Vereenigde Staten binnen korten tijd den val van den dollar zullen stuiten. Wanneer dat geschiedt dan is de kans dat men het over stabilisatie eens wordt grooter. „Binnen korten tijd", zegt men. Maar over den duur gist men verschillend, tusschen een paar weken en eenige maanden. De beslissing bij stemming door de Mone taire Commissie Vrijdag is intusschen een zet geweest tegen de goudlanden, die hadden te kennen gegeven dat de monetaire en finan cieele afdeeling dood of schijndood zou blij ven tot zij aanleiding zouden vinden haar door hun medewerking nieuw leven in te blazen. Hoewel de Conferentie dus niet dood is wordt haar gezondheidstoestand met den dag hachelijker. Het is nu duidelijk dat zij geen kalmen dood zal sterven maar eerst na he vige convulsies zal verscheiden. Het Bureau komt den eersten dag van dc week bijeen om .overeenkomstig de resolutie van Donderdagavond, de rapporten en beslui ten der commissies in ontvangst te nemen en te bespreken. Dan komt uiteraard het scher pe verschil tusschen de goud- en de niet- goudlanden opnieuw op. En de uitslag moet zijn dat de kloof tusschen de twee groepen dieper en wijder wordt. De strijdlust der goudlanden neemt toe het blijkt ook uit de besluiten van Parijs naarmate de Con ferentie meer een bedreiging wordt voor den gouden standaard en meer cn meer dat „pro pagandamiddel" zooals de gedelegeerden der goudlanden het uitdrukken voor mo netaire en financieele experimenten, lichtzin nig en onberaden, van welker effect zij het ernstigste vreezen. De Conferentie, welke was bijeengeroepen om naar middelen voor unlversoele samen werking op financieel en economisch gebied te zoeken, heeft zich ontwikkeld tot een blijkbaar zeer doeltreffend instrument voor afscheiding. Drie groepen zijn reeds klaar te onderkennen, een goudgroep. een sterling- groep en. een dollargroep. Engeland zit met een wat ongerust hart op het midden van dc wip. Daar is Canada, in den persoon van den dramatischen heer Bennet, alle neiging ver- Cobbler" is de naam voluit, zei Mark „afge kort alleen maar Cobbler". Ik nu waagde in deze omgeving een biertje te bestellen. „Een bier!" riep de kellner. „Een bier!" vormen stom en ontzet de monden der gentlemen, die aan den barstang hingen. „Een bier!" herhaalt Johnny Tommy Charly melancholiek en met levensmoeheid in zijn stem. Met de stille bede om vergeving heb ik mijn biertje gedronken en verliet dat gezelschap Meijers en Mullers, die. zoo mondain zoo zondig onduitsch ook het spreken van hun moedertaal een Amerikaansch accent, trach ten te geven. Net als Tommy de mixer, die uit Berlin-Pankow is en Manus heet. En dan de druk bezochte „Parijsche boite" in Berlijn! Een heel andere categorie, maar niet minder verbreid. „Un-deux-trois" noemt de Berlijner deze lokalen, die ook druk be zocht worden door bezoekers uit het lande lijke Duitschland. De Parijsche bolte ls lang en smal. En alles is er klein. De tafels moeten smal zijn en zoo lang mogelijk en zij moeten tegen de muren staan. Er moet een vleugel plano zijn en een juffrouw, die er bovenop zit en schalksche of melancholieke liedjes zingt: Madame Crambambula, de vurige Creoolsche of Mademoiselle Dinah, de weenende negerin uit Carolina. Er wordt gezongen ln een Fransch argot, dat geen mcnsch verstaat, waarbij evenwel iedereen begrijpend lacht of fluistert „wat 'n esprit, wat 'n charme". Een zeer gewild nummer is er altijd nog de negerin, die snikkend zingt van het oude verloren Kentucky-home. De consumptieprijzen staan vermeld op de schoteltjes en iedereen zegt den ander „pre cies zoo is 't in Parijs". Bij Cocktail-hour moet je somber gebla seerd doen. hier moet je luchtig en vroolijk de lichte Muze huldigen. Ook moet je thuis zijn in aperatifs, in Fransche succesrefreintjes. En de wakkere Germanen, die ik er zag, wa ren er even thuis als in hun bierknijp. Zij bestelden gerechten, als b.v. „noise de veau", alsof 't niets had uit te staan met een kalf, maar met een zeldzaam dier. dat alleen in Frankrijk leeft. En zalig zongen ze mee met mademoiselle aan de piano: Au claire de la lune Ah! die zijn nog lang niet gelijkgeschakeld! H. L. toonend om met de Vereenigde Staten op stap te gaan op het onzekere pad der infla tie." Za! Canada al of niet aan de dollargroep ontvallen? En de sterllng-grocp komen ver sterken? Het zijn vragen dte binnen niet te langen tij<i in de gebeurtenissen zullen worden beantwoord. Een conferentie, die bijeen was gekomen om den draak van het economisch nationalisme te vellen, heeft het beest stout moediger gemaakt, dank zij Amerika'? aan moediging. In de komende week zal blijken dat de conferentie haar hevigste crisis nog niet heeft gehad A. K. v. R. MATTERN'S OMZWERVINGEN. ZES DAGEN IN EEN ZELF GEBOUWDE HUT GEWOOND. De Amerikaansche wereldvlieger Mat tem heeft aan de Russische luchtvaartmaatschap pij Ossoaviachim rapport uitgebracht over zijn noodlanding en zijn redding. Nadat hij, zooals bekend, tengevolge van een motor defect in de nabijheid van het dorp Anadirsk moest landen, heeft hij verscheidene dagen rondgezworven om menschen te vinden. In middels had hij geleefd van wijn, chocolade en beschuit, die hij aan boord had. Zijn sig nalen werden geruimen tijd niet opgemerkt, zoodat hij gedwongen was een hut te bouwen, waarin hij zes dagen heeft gewoond. Eindelijk op 29 Juni des morgens te 11 uur. hadden twee kleine Russische booten zijn signalen gezien. Zij namen hem aan boord en brachten hem naar Anadirsk. Mattern verklaarde, dat hij zijn vlucht wil voortzetten en haar vol gend jaar zal herhalen. ONDER WILDE DIEREN OPGEGROEID. Sinds Romulus en Remus cn misschien nog wel heel wat langer ook doen op onze aarde verhalen de ronde van menschenkln- deren, die zooal niet door wilde dieren ver zorgd. dan toch onder wilde dieren zijn op gegroeid. Reuter doet thans oen verhaal uit Servië, dat ons even deed denken aan Mowgii en ook wel even aan Tarzan. In de dichte bosschen op de Zlatborbergen van Zuidslavië. waar nog talrijke beren, wolven en andere wilde dieren wonen, heeft men een zevenjarigen knaap ontdekt, die tusschen deze dieren leefde. Na een opwindende jacht is het kind door boeren gevangen. Het was geheel wild en boet en krabde zonder pardon. Aanvankelijk dacht men dat hot knaapje doof en stom was, daar hij geen antwoord gaf op hem gestelde vra gen. Na eenige dagen bleek echter dat de knaap goed spreken kon. Bij onderzoek bleek dat de knaap twee Jaar geleden door zijn moeder in het bosch ver loren was en na eenig zoeken had de vrouw haar pogingen opgegeven in de veronder stelling dat het kind door de wilde dieren was gedood. Hij was echter in leven, voedde zich met gras en wilde vruchten cn somtijds stal hij ook etenswaren in alleenstaande boerderijen Na eenigen tijd raakte hij gewend aan de wilde dieren, die hem nooit aanvielen en die hij leerde te ontwijken door in boomen te klimmen. De jongen wordt thans door doktoren on derzocht om na te gaan in hoeverre zijn zin tuigen door het wilde leven zijn ontwikkeld en in hoeverre zijn verstandelijke vermogens zijn verzwakt. (N. R. Ct.) CONTINGENTEERING VAN AARDAPPELEN IN BELGIS. De Belgische ministerraad heeft besloten, den invoer van aardappelen in België te contingenteeren naar de Tel. uit Brussel ver neemt. BEVORDERING VAN HUWELIJKEN IN DUITSCHLAND. Het Duitsche departement van financiën heeft naar het W. B. meldt, een verklarend handboekje van 15 pagina's druk doen ver schijnen over de door de Duitsche rijksregee- ring beoogde bevordering van huwelijksslul- ting door het verkenen van hulp en steun. In dat handboekje staan alle bijzonderheden over de maatregelen die de nieuwe regee ring genomen heeft om het huwelijk aan trekkelijk te maken over"den kring van per sonen die voor rijksfinanciering van een eventueel huwelijk in aanmerking komt. over den vorm van de leening. de wijze waarop de verstrekte bonnen gebruikt kun nen worden en de terugbetaling van de lee ning. Het doel van deze regceringsmaatregelen wordt genoemd: le. Verhooging van het aantal huwelijken per jaar met 200.000: 2e Vermindering van het aantal werkloo- zen met 400.000 per jaar: 3e Verlichting van werkloozenzorg met 200 millioen R.M. in het eerste jaar. welk bedrag naar men hoopt in de volgende jaren nog zal toenemen 4e Voordeel voor belastingopbrengst; 5e. Opleving in de verschillende industrieën die verband houden met het gezinsleven. AGENDA Heden: WOENSDAG 12 JULI Tentsamenkomsten Kennemerpleln bij Jansweg. Leger des Hells. 8 uur. Luxor Sound Theater: De Spin en dc Zwarte Kameel. 8.15 uur. Cinema Palace: Watt cn Half Watt als Blinde passagiers. Tooneel Giuseppe Muratti tenor. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Rauschgift (Verdoo- ver.de Middelen). Tooneel: Miss Haring and Boys. rek-act. 7 en 9.15 uur- Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DONDERDAG 13 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Tentsamenkomsten Kennemerplein bij Jansweg. Leger des Heils. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Het Berlijnsche W. W. blijft internationaal.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3