De Mysterïeuse Apache. ONDER VOORZITTERSCHAP VAN den president van Frankrijk heeft aan de Sorbonne te Parijs, de jaarlijkschc prijsuitreiking plaats gehad. Paul Vcrnicre, leerling van het Saint Etienne lyceum en winnaar van het grootste aantal prijzen. FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSCHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.J Cornelia was geluidloos door de kamer gegleden, greep de hand van l'Etranger Rouge, en trok hem achter zich de gang in. Zij haddon juist veilig haar kamer bereikt, toen twee schoten door de studeerkamer weerklonken, die beantwoord werden door gillen en het geluid van rennende voeten in de verschillende vleugels van het huis. Cornelia schoof de koperen knip op de deur en leunde er tegen aan; zij ademde gejaagd, haar lichaam trilde pijnlijk. Kalm haalde l'Etranger Rouge een electrisch zak lantaarntje uit zijn zak en liet een streep licht door de kamer vallen. „Merci, Mademoiselle", zei hij vriende lijk. Haastig beval zij hem de lantaarn uit te doen en legde een vinger op de lippen. Zij heeft nooit geweten, hoe lang zij daar be wegingloos in de duisternis stonden, hun adem'was het eenige geluid in de groote. lage kamer. Langzaam aan stierf het leven in huis weg, telkens kwamen er voetstappen langs de deur, maar niemand, trachtte bin nen te komen en toen er weer volkomen rust heerschte begon de man tegenover haar te spreken. Nu is alles weer in orde. Mademoiselle zei' hij- ..Ik heb het aan u te danken, dat ik vrij ben. Uw raam is laag" hij sprak met zekerheid „ik kan den grond gemak kelijk bereiken. Ik heb de eer u goeden nacht te wenschen". Terwijl hij sprak knipte hij weer de lantaarn aan en in dat licht keek hij haar aan. Een plotselinge, angstige schuwheid be roofde Cornelia van haar woorden. Zij had gehandeld bij ingeving, een bevel van haar hart volgend, maar nu het gevaar voorbij was en 1' Etranger Rouge over eenige mi nuten weer vrij man zou zijn, zag ze in, wat ze gedaan had. Dit maakte haar spra keloos. „Mademoiselle", sprak 1' Etranger Rouge weer, „er zijn misdaden, die alleen door misdaden kunnen gewroken worden, zooals er misdadigers zijn, die alleen door misda digers kunnen gestraft worden. Veel, wat nu verborgen is, zal eens duidelijk worden en als ik op een morgen Mademoiselle mag ontmoeten op de heuvels de hellingen van St. Cloud, zal ik haar mijn volledigen dank kunnen betuigen". Cornelia bleef nog steeds zwijgen. Zonder zich te haasten nam hij een van haar koude handjes en drukte dat aan zijn lip pen. Een oogenblik later was hij naar het raam geglipt, sprong' er geruischloos uit en klom vlug naar beneden. Cornelia zocht tastend haar bed en lag in de duisternis te huiveren. Toen l'Etranger Rouge weer in vrijheid was, ging hij naar den hoofdweg, liep vlug langs de heg en floot zacht. Zijn gefluit werd beantwoord met eenzelfde fluiten; hel geluid volgend sloeg hij den zijweg in, waar een zijner vrienden zich bij hem voeg de. „Jules", zei hij, „prachtig, en Henri?" „Ook veilig, hij wacht met de auto, zooals afgesproken was", antwoordde de andere „De Amerikaan schoot in 't wilde weg door het. donker en raakte ons niet. Gelukkig dat u een vriend had, die de lichten uit draaide, anders zouden wij tusschen vier muren zijn opgesloten". L'Etranger Rouge deed alsof hij de toe speling niet hoorde en het pleitte voor zijn gezag, dat de andere op het onderwerp niet doorging. ,,'Henri gooide op het juiste oogenblik het scherm om", ging de man door, „we zullen het dus nog eens moeten over doen?" L'Etranger Rouge lachte in de duister nis. „Ik heb alles wat ik zocht in mijn zak", antwoordde hij. „Ik had nog graag enkele papieren daar willen verbranden, maar nu de vos weet, dat de honden hem op het spoor zijn, zal hij wel voorzichtiger wor den". De twe emannen hadden nu de eenzame laan bereikt, waar de auto met stilstaanden motor en gedoofde lichten hen opwachtte. Toen zij instapten leunde TEtranger Rouge voorover en gaf den chauffeur een adres in Parijs. „En vlug", beval hij, „want er zit een vrouw in doodsangst te wachten". De auto vloog met een vaart vooruit en reed over tien weg naar Parijs met volledige verachting van snelheids-wetten. In het Oosten begon de dag reeds te schemeren, toen de auto eindelijk stil stond in een nauwe straat. Op de benedenverdieping van een huis aan het einde gelegen, brandde nog licht, toen TEtranger Rouge uit de auto sprong. „Wacht maar niet op mij", zei hij, „ik loop wel naar huis". Terwijl de auto wegreed, liep hij vlug de treden naar de voordeur op en nam den klopper op, doch voordat hij dezen had laten vallen, vloog de deur open. De vrouw die hem had opengedaan bracht hem naar een goed ingerichte kamer; daar wendde zij hem haar mager, maar nog knap ge zicht toe met de donkere oogen, die hem nu moe, maar gespannen aankeken". ,,'t Is laat geworden, mijnheer", stamelde zij met een buitengewoon liefelijke stem. „Is u soms niet geslaagd?" Als antwoord stak hij zijn hand in zijn zak, trok er een bundel brieven uit, die met een fijne vrouwenhand waren geschreven en reikte ze haar over. „Hier is uw eigendom, mevrouw", zei hij. Met een uitroep van vreugde greep de vrouw de brieven, doorliep ze met koorts achtige haast, ging naar de leege kachel, opende het deurtje en nadat zij het pakje brieven er in had geworpen, stak zij ze met eenige lucifers in brand. In vervoering keek ze er naar totdat ze een hoopje grauwe asch waren geworden. l'Etranger kwam naast haar staan. „Wilt u mij en anderen den dienst bewijzen deze ook te verbranden, Madame", zei hij, trok eenige pakjes brieven uit zijn zak, en wierp ze op de rookende asch. De vrouw keek hem vragend aan, terwijl ze deze papieren ook aanstak. „Ik weet niet, wat zij behelzen", zei hij, „maar ik kan het wel raden. Verbrand ze. Madame, en red mannentrots en vrouwen eer door deze vlammen". Toen ook deze papieren vlam vatten, stond zij weer op en greep plotseling zijn hand, die zij met kussen bedekte. Hij trok die terug, ze was nat van tranen. „U overschat mijn dienst, Madame", zei hij, „ik verzeker u dat het een voorrecht en een genoegen voor mij was". „Zonder u", zei ze niet lage, schokkende stem, „zou mijn moe lichaam nu in de Seine liggen". „Dan was het waarlijk een geluk, dat ik op tijd kwam, om de verwoesting te voor komen van een leven, dat nu gelukkig zal worden", antwoordde hij haar. „U hebt meer gedaan, u hebt de reden om naar den dood te verlangen, voor mij weggenomen. Morgen neen van daag" zij keek op het vergulde klokje op den schoorsteenmantel, ,zal ifc den man van mijn keuze huwen; wanneer dit" zij wees met haar hoofd naar de smeulende papieren, „bewijs van de nieuwsgierigheid niets meer van een meisje van zeven tien was blijven bestaan, zou ik liever in de „Morgue" hebberü gelegen en toch wilt u niet, dat ik u bedank!" „Madame, denk maar aan mij als een jager een die soms op ontuig moet jagen" zei hij grimmig. „Wilt u mij uw naam niet zeggen, dat ik weet, wien ik mij moet herinneren, wien ik moet danken?" Een zonderlinge uitdrukking kwam op het gezicht van den man vóór haar. Een eigen aardige angst, een wanhopige poging zich iets te binnen te brengen waarvoor hij geen naam wist, scheen in zijn mooie oogen. Hij fronste de wenkbrauwen, toen hij antwoord de: „Denk aan mij als aan een vriend; ik zou geen beteren naam wenschen". Weer boog hij, drukte zijn lippen op de smalle, witte hand, die zij hem toereikte, en was verdwenen. Cornelia stond vroeg op; ze had er genoeg van, wakker te liggen en stille vragen te stellen, waarop geen antwoord kwam; ze was moe van den tredmolen van haar ge dachten. Onconventioneel, onverschrokken, roekeloos, als zij was, lag het niet in haar aard bij de pakken neer te zitten en zij wist dat zij al haar kracht, al haar koel bloedigheid zou noodig hebben, om het aan deel, dat zij in de gebeurtenissen van den vorigen nacht had genomen, niet te ver raden. (Wordt vervolgd^ DE BERGING van den Lutine-schat te Terschelling. Het apparaat van den heer Beckers, waarmede het zand zal wor den weggezogen trekt zeer veel belangstelling. Door middel van een vlot kan men thans ook het interieur bezichtigen. DE BEKENDE COMPONIST cn dirigent Oscar Strauss die in ons land eenige concerten zal leiden, is Dins-'agavond in de hoofdstad gearriveerd. Oscar Strauss (midden) bij aankomst aan het Centraal Station, DE lie ETAPPE van den Tonr de France, Nice-Cannea, ia gewonnen BRUINE GUANA CO MET JONG. een mooie aan- JAARVERGADERING van de Nederlandsche Vereeniging van gaafabrilcanten door den Franschman Archambaud. Het laatste gedeelte van de j n j L J- te Maastricht. Maandagavond werd door den voorzitter een krans gelegd etappe; vooraan Rinaldi, Archambaud cji Trueba. flHHSC VCW den RotCerdamSchen dierentuin. bij het standbeeld van Minckelers, uitvinder van het lichtgas. DE NIEUWE BRUG over het Merwedekanaal nabij Amster dam is thans zoo goed als ge reed. 14 Juli a.s. zal de officicele openstelling plaats vinden. den maakten Dinsdag tweehonderd- vijftig ouden van dagen een autotocht naar den Haag, waar zij in de bosch- jes van Poot onthaald werden.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8