UIT HET BUITENLAND haarlem's dagblad r DE CONFERENTIE WINT TIJD EN PRAAT OVER DRUIVEN ALS „PILLEN VOL ZONNESCHIJN". het belangrijkste nieuws VRIJDAG 14 JULI 1933 3 De economische commissie der Conferentie bijeen. Bespreking der werkloosheidsbestrijding. Inter nationale openbare werken? Engeland er tegen. Een incident Colijn-Connolly. Voor het eerst sedert verscheidene weken heeft de economische commissie der Econo mische Wereldconferentie Donderdag weer een plenaire zitting gehouden. Als eerste pro grampunt werd een Franseh voorstel behan deld tot instelling van een subcommissie voor de uitvoering van openbare werken en andere maatregelen tot bestrijding der werkloosheid. Het tweede te behandelen punt was het Russische voorstel inzake een economisch non-agressiepact en de uitbreiding der in- en uitvoermogeMjkheden. De Italiaansche vertegenwoordiger Asquinl verklaarde, onder groote instemming, dat het probleem der openbare werken in de eerste plaats een binnenlandsche kwestie was. en rekening moest houden met de nooden en de financieele positie van eiken staat afzonder lijk- Italië heeft steeds op het standpunt ge staan, dat de uitvoering van openbare werken i het eenige middel was om de werkloosheid I in de particuliere bedrijven te doen vermin deren. Italië achtte zich dan ook niet in staat toe te tred/m tot een internationaal plan I inzake de uitvoering van openbare werken. De Franse he gedelegeerde Salvador heeft aangedrongen op het laten uitvoeren van I groote publieke werken, j Runciman verklaarde echter, dat de er- I varing Engeland heeft geleerd, dat der- gelijke warken ongeschikt zijn voor de ver mindering der werkloosheid en dat Engeland derhalve geen fondsen voor deze internatio- nale werken kan verschaffen. Niettemin nam de commissie het voorstel aan. een commissie I gelijke werken ongeschikt zijn voor de ver- te benoemen ter onderzoek van het Fransche voorstel. I Het Russische voorstel inzake een non agressiepact lokte een incident uit tusschen I den Ierschen gedelegeerde Connolly en den voorzitter, Dr. Colijn. Connolly richte een aan val tegen de politiek, der Britsche regeering jegens Ierland. Colijn verklaarde daarop, dat een dergelijke uitweiding ontoelaatbaar was. Het Sovjetvoorstel werd teruggewezen naar de betreffende commissie. De gedelegeerde van Australië, Etain heeft verklaard, dat Australië niet zou deelnemen aan het ont-werp-schema inzake de beperking van de productie. Duitschland. Dr. Schacht over de Economische Conferentie. j De président van de Duitsche Rijksbank, Schacht, heeft aan den Londenschen verte genwoordiger van den „Voelkischer Beob- achter" een onderhoud toegestaan, waarin j hij o.m, verklaarde: Dr. Schacht. „Ik beschouw het bestaan van stabiele va luta's als de onmisbare voorwaarde voor iedere economische samenwerking tusschen de volkeren. Duitschland heeft bewezen, dat een valuta ook zonder gouddekking stabiel, kan worden gehouden. I Wij zijn echter geen dwepers met het goud. Maar in ieder geval is het goud het meest geschikt als internationale waarde- I meter. Nadat de Vereenigde Staten hadden I verklaard, dat zij hun valuta niet konden stabiliseeren, zou het duidelijkste geweest zijn, wanneer men de conferentie onmiddel lijk had verdaagd. Dat is echter niet ge- 1 schied, in de eerste plaats uit uiterlijke over- l wegingen en verder omdat er altijd eenige hoop bestond op een Amerikaansche stabili satie. De Duitsche delegatie is naar Londen gegaan zonder veel geestdrift maar met het ernstige voornemen iedere mogelijkheid tot overeenstemming te bevoi-dcren. Die ovsreen- i stemming kon slechts één doel hebben: ver- eenigingvc in economische en financieele I klasse en het scheppen van een nieuwen staat voor allen. De wereldconferentie heeft zich in geen enkel opzicht capabel getoond. Roosevelt heeft dezelfde gedachte, die I Hitler en Mussolini in de daad hebben om gezet. Neemt uw lot in economisch opzicht in eigen hand en helpt niet alleen uzelf maar de geheele wereld". Amerika. De doodstraf op ontvoeringen? De voorzitter van de juridische Senaats commissie Ashui'st, heeft medegedeeld, dat hij zal voorstellen zoo spoedig mogelijk een wijziging in de federale wetgeving te brengen, waardoor in alle staten de doodstraf op ont voering wordt gesteld. De regeering schijnt thans ernst te maken met haar strijd legen het steeds grooter wor dende euvel. De politie to New York heeft daartoe een speciale afdeeling ingesteld. De chef van het departement van justitie Edger Hoover heeft besloten tot uitbreiding van de recherche-a fdeeling van het departement. Senator Copeland van de Senaatscommis sie. die met een ondei-zoek naar het euvel der ontvoeringen is belast, is naar New York ver trokken om doeltreffende maatregelen te kunnen bestudeeren. Roosevelt en de werkgevers. In verband met het trage tempo, waarin de industrieën de vereischte nieuwe arbeids- charters opstellen, heeft president Roosevelt gedreigd gebruik te zullen maken van zijn speciale dictatoriale bevoegdheden om hoo- gere loonen af te dwingen. Roosevelt heeft te kennen gegeven dat hij de kwestie der loons- verhooging van zoo groote beteekenis acht voor het herstel, dat hij, als de wex-kgevers niet spoedig aan zijn verlangens voldoen, zelf minimum-loonen en maximum-ai'beidstijden zal vaststellen, die zullen gelden tot zijn her stelprogramma is voltooid. Spanje. Onlusten op Teneriffe. Woensdag kwam het te Santa Cruz op Te neriffe tot bloedige botsingen tusschen sta- kei's en militairen. De slaking was uitgeroe pen als protest tegen de hooge huishuren, doch is na de botsingen opgeheven. Een groot aantal personen werd gewond en twaalf per sonen, die leiding aan het verzet hadden ge geven, wei-den gearresteerd. De staking brak uit nadat een arbeiders gezin wegens het niet-betalen van de huur op straat was gezet. Een groote protestbetoo- ging van arbeiders trok door de stad, waar tegen militaire ti'oepen optraden, met het gevolg dat er gevechten ontstonden. Na opheffing van de staking werd de rust hersteld. Portugal. Revolutionnaire beweging neemt toe. Naar de „News Chronicle" uit Lissabon meldt, neemt de .revolutionnaire beweging in Portugal een steeds ernstiger omvang aan. Officieren van de garnizoenen te Lissabon en te Oporto, en verscheidene socialistische lei ders nemen er aan deel. Er zouden groote voorraden wapens en munitie zijn gesmok keld. De regeering gelooft, dat in velschillende deelen van het land munitie-depots zijn op gericht. Er doen geruchten de ronde, dat een vlieger de opdracht zou hebben gekregen den minister-president naar het buitenland te ontvoeren, Britsclb-Iodlë. De burgerlijke ongehoorzaam heid. Het Congres te Poona is uiteengegaan zon der dat een beslissing nopens de opheffing van de campagne van burgerlijke ongehoor zaamheid was genomen, en zonder dat Gandhi zijn verwachte redevoering had ge houden. De leiders zouden echter met Gandhi een bestuursvergadering houden en men ver wacht een hervatting der besprekingen op Zaterdag. Naar Reuter uit Poona meldt belemmerde een nieuw denkbeeld dat een honderdtal con gresleden bij Gandhi hebben geopperd het al-Indisch congres in het nemen van een be slissing over het staken der ongehoorzaam heidsbeweging. Het denkbeeld zou hierop neei-konxen om de civiele ongehoorzaamheid weliswaai; officieel te staken, maar ze „individueel" voort te zetten. Japan. Nog 49 jongelieden in arrest. Het Japansche Ministerie van binnenland sche zaken deelt mede. dat zich nog 49 leden van de geheime organisatie in arrest bevin den. De gearresteerden worden beschuldigd van voorbereiding van een aanslag op Araki, den minister van oorlog. Zij weigeren ver klaringen af te leggen en beweren slechts, dat hun organisatie geen terroristische be doelingen had. De autoriteiten meenen. dat hier meer ge schreeuw dan wol was in de plannen der samenzweerdei-s, welke door de arrestaties werden verijdeld. BOTSING OP ZEE. TUSSCHEN DE ..CITY OF BALTIMORE" EN DE „BEACON". De mailstoomer „City of Baltimore", meten de 8424 bruto registerton en toebehoorende aan de Baltimore Mailsteamship Company, is op weg van Hamburg naar Baltimore in de Chesapeake-baai in botsing gekomen met het petroleum-tankschip „Beacon", een schip van 10.383 br. registerton van de Standard Ship ping Cy. te New York. De „City of Baltimore" maakte in één van de ruimen water en werd in ondiep water aan den grond gezet. Het tankschip maakt zware slagzij, De vijftig passagiers van de „City of Balti more" zijïx door een veerboot overgeixomen. DE FIRMA MOSSE Financieele reorganisatie. De firma Rudolf Mosse te Berlijn is naar Wolff meldt tengevolge van een ver keerde financieele politiek van den sedert April uit den raad van beheer getreden eigenaar in liquiditeitsmoeilijkheden geraakt De Rudolf Mosse Stiftung G.m.b.H,. die in April het geheele beheer der firma heeft over genomen, heeft na nauwgezet ondei-zoek uit gemaakt. dat de activa in zoo hooge mate de verplichtingen overtreffen, dat na het tref fen van eenige voorloopige maatregelen de bedrijven der firma uit eigen kracht in staat zullen zijn. de zaken op nieuwen gezonden grondslag voort te zetten. Daarom heeft de leiding van de vennoot schap stappen, gedaan voor een algeheele reorganisatie. Om deze ongestoord te kun nen uitvoeren heeft de vennootschap giste- reix surséance van betaling gevraagd en voorloopig de betaüixgen gestaakt. Nader wordt nog uit Berlijn aan de N. R. Crt. gemeld, dat voorstelleix zijn gedaan aan de crediteuren, die ten doel hebben bixxnen een bepaald tijdsverloop alle crediteuren vol komen" te voldoen. Voor de betaling der schulden zullen de particuliere bezittingen der firmanten worden gebruikt. De verschij ning der bladen van de firma Mosse cn de andere uitgeverswerkzaamheden worden door de financieele reorganisatie niet aan getast. TWEE STUDENTEN EN EEN GIDS VERONGELUKT Aan de zuidzijde van den Matterhorn zijn twee Italiaansche studenten en een bekende gids, Antonio Gaspard. na een moeilijke be klimming van een loodi-echten rotswand, op den terugweg van een met ijs bedekt ï'ots- plateau gegleden en van een hoogte van 700 M od den zuidelijken Matiernhorn-gletscher terecht gekomen. Hun lijken konden met de grootste moeite geborgen worden. DROOGTE IN BRITSCH-INDIë Naar de Times meldt, dreigt er in ver schillende districten in Gujarat hongersnood texx gevolge van de droogte. De vooruitzich ten voor den oogst en met name voor den katoenoogst in het district Surat zijn zeer somber en de boeren zullen waarschijnlijk groote verliezen lijden. Dank zij de irrigatie staat in Sind de oogst er goed voor. Ook de katoenoogst in den Punsjab staat er goed voor. GEEN NIEUWE TOCHT VAN PROF. PICCARD Op zijn doorreis naar Brussel heeft prof. Ficcard aan een redacteur van „Le Quoti- dien" te Parijs medegedeeld, dat hij in Ame rika zeer belangrijke waarnemingen heeft verricht. Hij is niet voornemens een nieu wen tocht naar den stratosfeer te maken, doch hij zal zijn ballon ter beschikking stel len van zijn medewerker, die zijn werk zal voortzetten. JACOB FACTOR TERECHT. VERZWAKT EN IN ELLENDIGEN TOESTAND. Uit Chicago wordt gemeld: Jacob Factor, die op 1 Juli j.l. werd ont voerd, en wiens uitlevering door Engeland was gevraagd in verband met, naar men zegt. den verkoop van waardelooze aandeelen, heeft thans zijn vrijheid herkregen. In den afgeloopen nacht is hij aangetrof fen in een buitenwijk van Lagrange in Illi nois. Aan de politie, die den ontvoerde heeft gevonden, verklaarde Factor, dat men hem uit een auto had losgelaten. Hij zag er zwak en uitgeteerd uit en had klaarblijkelijk hon ger, ofschoon hij. nadat hij naar lxet politie bureau was overgebracht, weigerde voedsel tot zich te nemen. Factor verklaarde verder, dat. hoewel er een losgeld van 200.000 dollar voor zijn vrij lating was gevraagd, er niemand een cent voor hem had betaald. Of dit bericht evenwel op waarheid bei'ust. is niet te controleeren. Jacob Factor deed zeer geheimzinnig met betrekking tot zijn vrijlating, doch men neemt aan, dat zijix zoon Jerome, die twee maanden geleden zelf werd ontvoerd, zijn vrijlatnxg heeft bewerkstelligd. De ontvoerde was zoo zwak, dat hij zelfs niet op eigen krachten zijn hotel kon berei ken. zoodat men hem moest dragen. Hij werd op bed gelegd en de dokter werd geroe pen. Factor Sr. zag er erbarmelijk uit. Sinds 12 dagen was hij niet geschoren en zijn oogen waren ontstoken. Nader wordt gemeld dat de zoon van Jacob Factor heeft medegedeeld, dat een losprijs van 50.000 dollar is betaald aan de ontvoer ders van zijn vader. HET ITALIAANSCHE VLIEGTUIGENESKADER. TE SHEDIAK GELAND. V. D. verneemt uit New-York: Het eskader van Balbo is te Shediac op Nieuw-Brunswijk geland na een tocht van 1200 K.M. van Cartwright. De eerste toestellen landden tc 19.55 Anxsterd. tijd. De groep van Balbo daalde het eerst, onmiddelijk gevolgd door het tweede. De andere groepen kruisten eeni ge minuten iix de lucht alvorens te landen. Van Shediac gaat de tocht heden. Vrijdag morgen, naar Moixtreal en als alles meeloopt hopen de Italianen nog Zondag te Chicago te zijn. De thans afgelegde route was niet lang maar gevaai'lijk door het vaak optreden vaix plotselinge mistbanken uit zee. NOODLANDING VAN DEN PRINS VAN WALES. De prins van Wales had Donderdag beloofd de nieuwe pier eix haveixixxrichting te Wey mouth in Devon te openexx, maar op het vast gestelde uur kwam een telefoontje nxelden dat de prins, die in zijix eigen vliegtuig van Londen was gekomen, op 80 K.M. voor Wey mouth een noodlanding had moeten doen wegens slecht zicht en nu het laatste eind in een auto zou afleggen. Met een goed half uur vertraging is de officieele opening toen ge schied. DE LINDBERGHS HEBBEN SLECHT WEER. Koloixel en mevrouw Lindbergh die voor nemens waren Donderdag van St. Jolxix's op New-Foundland te vertrekken naar Cart wright hebben aan dat plan geen gevolg kunxxen geven. In verband met het on- guxxstige weer besloten de Lindberghs hun vertrek uit te stellen. STRIJD IN MAROKKO. Sinds Woensdag is de geheele hooge vallei Assif Melloel en de bergrij ten Westen vaix de vallei bezet. Dit resultaat is bereikt met slechts geringe verliezen Londen. 12 Juli 1933. Het Bureau van ce Wereld-Conferentie heeft in het begin van de week eeix handige hoewel niet heldhaftige beslissing genomen tot voortzetting van de beraadslagingen op eexx wijze, waaraan de zoogenaamde goud landen voorloopig geeix aanstoot kunnen nemen. In de hoop dat oenstemmigheid door een nieuwe ontwikkeling van zaken spoedig zai kunnen terugkeeren heeft het Bureau de kwestie, welke de Conferentie in twee kam pen dreigde te verdeeien, niet willen for- ceerexx. Aan het einde der vorige week had de subcommissie voor onmiddellijke maat regelen voor financieel herstel met een meer derheid van stemmen uitgemaakt dat zij voort zou gaan met de bespreking van alle zes vraagstukken, welke zij ter behandeling had gekregen, n.l. credietpolitiek, het prijs peil, beperking van valuta-schonxmelingen deviezencontroie, de schuldpositie van ver schillende landen en hervatting van leenin gen. Dit besluit was genomen tegen het kx-achtig verzet van de Europeesche goud landen in. Deze landeix redeneerden dat het nutteloos was deze kwesties met uitzon dering misschien van de schuldposities te behandelen indien niet vooraf een vergelijk was bereikt beti*effexxde voorloopige stabili satie van valuta. Men weet dat hier eexx hoogst belangrijke beginselkwestie in het ge ding komt. De goudlaxxdeix zouden in de be handeling van al die kwesties een onwille keurig propaganda-mid del lxebbcn geziexx voor de door Aixxerika bepleite inflatie bc- vorderexxde muxxtpolitiek, eeix politiek welke de goudlanden, althans voor hun positie buitengewoon gevaarlijk achten. Het Bureau heeft thans aan de Sub-Com- missie voornoexxxd opdi-acht gegeven in de eex-ste plaats de kwestie van... het schulde- naarschap in bespreking te nemen, dat is juist de eenige kwestie wartegen de goud landen geen bezwaar opperdeix. Wat de an dere vijf kwesties betreft heeft hef Bureau geen verdere leiding gegeven zoodat ze fi guurlijk gesproken in de lucht haxxgen. Op deze wijze heeft het Bureau een xegeling dei- verdere besprekingen voorgeschreven welke zeer netjes tegemoetkomt aan de bezwai'en der goudlanden zoxxder de niet-goudlanden het gevoel te geven dat hun door Chamber lain verdedigd voorstel voor behandeling vaix alle zes punten opzij is gezet. Het Bureau leeft klaarblijkelijk in de hoop dat Roosevelt's houding tegenover stabili satie door den gang van zakexx in de Ver eenigde Staten "binnexx korten tijd zal wordexx gewijzigd. Prijzen in Amerika rijzen zoo snel dat de President, indien hij erger wil voorkomen, zich wellicht spoedig gedwon gen zal voelen den dollar weer aan goud te verbixxden, in welk geval Amerika zou kun nen gaan medewerken aan het volledige program der Conferentie. Indien deze ver wachting in vervulling gaat, dan zal de be slissing van het Bui-eau gerechtvaardigd worden als een knappe tactische zet om de Conferentie in het leven te houden exx een ópen breuk tusschen de goudlanden exx de rest van de wex-ela te voorkonxexx. Gesteld echter dat de toestand zich niet ontwikkelt zooals het Bureau hoopt en dat Roosevelt sti-aks nog niet bei-eid is over sta bilisatie te praten? De Conferexxtie kan niet voor onbepaaldexx tijd voortgaan nxet dit proces van tijdwinnen. De houding der goud landen is duidelijk genoeg. Zij zien geen heil in vooi-tzebting der Conferentie indien eexx valuta-bestaixd, d.w.z. stabilisatie, niet naast het tariefbestand een feit wordt. Zij zullen dus bij een onveranderde houding van Roose velt aandringen op verdaging tot goed in den Herfst, oixx te zien hoe de zaken staat, of voo<r onbepaalden tijd. Bij de niet-goudlanden DE VERKLEURDE NEGER. Dauphin, de blank geworden neger uit Haïti, die in één nacht tot een wereldbe roemdheid is geworden, is een dezer dagen uit zijn verre woonplaats te Chicago gear riveerd. waar doktoren, die belang in dit verschijnsel stellen, hem grondig willen on- dei-zoeken en teveixs willexx vaststellen, door welke oorzaken zijn mooie zwarte huidskleur blank is geworden en of het xxxiddel. dat tot zijn kleurverandering heeft bijgedragen, ook op aixdere ïxegers zou kunxxexx worden toege past. Eenxgszins schuchter betrad de zóó uit het oerwoud geïmporteerde neger de medische kliniek van de universiteit te Chicago. Ys- meona Dauphin is 57 jaar oud en koffieplan ter van beroep. Hij is evenwel niets in zijn schik over het verlies van zijn zwarte huids kleur, daar zelfs zijn eigen familie hem voor een „geest" hield en een heel jaar niets van hem wilde weten. Direct na zijn aankomst hebben specialis ten van de universiteit hem aan een uitge breid onderzoek ondex-worpen. hetgeen :x<>g wel eenigen tijd in beslag zal nemen. Men heeft hem aan ultraviolette stralen blootge steld, het pigment in zijn oogen gefotogra feerd en niet het minst ook de Ouarinoot, waardoor hij zijn zwarte kleur verloren zou hebben, ondex-zocht. De wetenschap is het er echter nu reeds over eens. dat Dauphin cén van de interessantste der drie „verkleurde" negers is, die zij tot nu toe heeft meege maakt. HET VIER MOGENDHEDEN-VERDRAG Den 15en dezer zal het vier mogendheden- verdrag te Rome worden onderteekend. KOSTBAARHEDEN GEVONDEN IN BELGISCHE DUINEN. Eenige kinderen waren dezer dagen in de duinen tusschen Duinbergen en Knocke aan het spelen. Bij het graven van een gracht om een zandkasteel, stootten zij op een hard voorwerp. Van af dat oogenblik was hun eenige wexxsch dit onbekende lxarde ding aan de oppervlakte te brengen, waarin zij dan ook ïxa eenige moeite slaagden. Het bleek een vaas te zijn, waarvan de opening was dichtgestopt. De kinderen maakten de vaas open en schudden haar leeg waarbij een aantal juweelen te voorschijn kwamen o.a. 'n gouden ring met een turkoois waar omheen kleine diamanten waren gezet en waarin de datum 21 April 1894 was gegra veerd. Verder bevatte de vaas nog een kost bare ring met de inscriptie Louis et Mar guerite 5 Juni 1894, een gouden dasspeld en twee kettingen. De ouders van de kinderen hebben de juweelen aan de politie overhandigd, die thans de eigenaars of hun erfge:xaix\en tracht op te sporen. heerscht de overtuiging dat er dan verder niets van de Conferentie zal komen, aange zien niet kan worden verwacht <ia*. staats lieden uit ver afgelegen gebieden nog eens in staat of bereid zuilen zijn op goed geluk opnieuw naar Londen te komen. Het is al lang duidelijk geworden dat al geheele overeenstemming over de belangrijk ste punten der agenda toch niet zal worden verkregen en in werkelijkheid heeft de Con ferentie tot heden eerder bestaande mecnings verschillen tusschen groepen naties scherper aangeduid, dan aanknoopir.gspunten ver sterkt. He; vooruitzicht is daarom, da: de gelegenheid der Conferentie zal worden ge bruikt door leden van de reeds min of meer gevormde groepen (goudlanden, de Vereenig de Staten en de landen van het Britsche Rijk met hun satellieten de Scandlnaviërsi om groepsgewijze onder elkaar de problemen, waarvoor zij zijn gesteld, op te lossen. Het heeft er allen schijn van, dat het dien Kant op gaat. Het tijdwiiinend proces van de Conferentie, ingeleid met de verzoenende leiding van het Bureau, die de goudlanden behaagt zonder de niet-goudlanden te mishagen, is begonnen met een tamelijk warm dispuut in de sub commissie voor co-ordinatie van voortbren ging en omzet (een sub-commissie van de Economische Commissie van Dr. Colijn) over de vraag of wijn a! of niet bedwelmende drank was. Toexx er de wenschelijkheid werd betoogd, van belanghebbenden kant. van een wereldcampagne met de leuze „Drink Meer Wijn", betoogde een vertegenwoordiger van Britsch Indië dat het klimaat van zijn land, en de aanwezigheid vaix een talrijke Moha- medaansche gemeenschap en de beginselen van een ander groot deel der bevolking het voor de Indische regeering onmogelijk maak ten propaganda voor ruimer gebruik van be dwelmende dranken aan te moedigen. De Portugeesche afgevaardigde, eexx dokter bo- vendien. protesteerde met kracht tegen de voorstelling, dat wijn bedwelmend was. Wijn was eeix voedsel exx had genezexxde eigen schappen. Het was niet rechtvaardig er pro paganda tegexx te voeren door wijn bcdwel- meixd te noemen. Namens Denemarken werd uitgelegd, dat er in dat land en in andere landen matigheidscampagnes waren welke zuiver en gezond werden geacht. Over de vraag of wijngebruik goed was voor de ge zondheid. bestond meeningsverschil cn de vertegenwoordiger vaix Denemarken was het ïxiet nxet den Portugeeschen dokter eens. Bij zulke verschillen van inzicht kon men geen beslissende besluiteix nemen exx toen de sub- conxnxsisie na opschorting der oeraadslagin- gen ln den middag weer bijeenkwam, had haar redactiecommissie een kleurlooze reso lutie opgesteld, waarin de inzichten en voor- nemens vaxx zekere ledeix der sub-commissie, in het bijzonder die der wjjnbouwende lan den, betreffende maatregelen voor bevorde ring van het verbruik van wijn, druiven, ro zijnen. druivensuiker enz. voor kennisgeving wei-den aangenomen. De Portugeesche dok ter betreurde het, dat deze resolutie verzuim de te gewagen vaix de wenschelijkheid vaxx een verbruik aanmoedigende campagne. Drankverboden moesten naar zijn oordeel worden bestreden. Een drankverbod was een soort maatschappelijke ziekte. De verwoes tingen in landen, waar de ziekte was uitge broken, waren zoo verschrikkelijk geweest, dat men gedwongen was geworden, er een einde aan te maken. Druiven waren „zonne schijn in pillen". Het was een interessant debat dat tot niets leidde, maar dat zeker tijd had gedood. En dit laatste is op het oogenblik de eerste taak der Conferentie. A. K. v. R. POGING TOT ONTVOERING MISLUKT. Een jeugdig vrouwelijk heilsoldaat, die ech ter niet in uniform was, kwam, zoo vertelt „Svenska Dagbladet", 's avonds te Stockholm langs een tramhalte op een vluchtheuvel toen haar aandacht getrokken werd door een man op leeftijd, die op den vluchtheuvel stond en blijkbaar de straat wilde oversteken, doch niet goed ter been scheen. De heilsoldate bood hem haar hulp aan, die dankbaar werd aanvaard en leunend* op den arm der jonge vróuw stak hij de straat over. Aan den overkant stond bij het trottoir een auto. De man verzocht zijn geleidster hem te helpen in de auto te stappen, het geen zij deed. Een man, die achter het stuur zat en dien zij voor een taxi-chauffeur aan zag. opende het portier, waarop de andere man instapte. Een seconde later greep hij de jonge vrouw stevig bij haar kleeren zijn ziekelijkheid was blijkbaar gesimuleerd en trok haar ln de auto. die er dadelijk vandoor ging. Een verkeersstremming noopte den chauffeur echter langzamer te rijden: op hetzelfde oogenblik gelukte het het slacht offer der ontvoerders om een ruit van de auto te openen en om hulp te roepen. Dit maakte haar belagers blijkbaar zenuwachtig en bang. De man in de auto opende het por tier en duwde haar zonder omwegen naar buiten. De verkeersstremming was toen juist opgeheven en de auto ging er in razende vaart vandoor. De politie moet de ontvoerders op het spoor zijn. MATTERN'S TERUGKEER NAAR DE V.S. De Amerikaansche regeering heeft maat regelen getroffen voor het vervoer van den vlieger Mattern naar Nome in Alaska met een Sovjet-vliegtuig. AGENDA. VRIJDAG 14 JULI Tentsamenkomsten Kennemerpleln bij Jmsweg. Leger des Heils. 8 uur. Luxor Sound Theater: „De Held der Uni versiteit". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „King Kong". 7 en 9.15 uur. Palace: „Hoogheid amuseert zich". Op het tooneel: Kate Schitzer, voordrachtskunste nares. 7 cn 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkd?<r<»n van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. toegang vrij. ZATERDAG 15 JULI Tentsamenkomsten. Kennemerpleln, bij Jensweg. Leger des Heils. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Zandvoort: Groot Badhuis. Walswed- strijd.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3