Hemauisatie UUvetkmt MAM IM M JKEMA Het PER K.L.M. KIST NAAR INDIE. Moordaanslag In de Spoorwegstraat, Hout-behoud. 51e 'Jaargang No. 15354 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 15 Juli 1933 HAARLI Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. EM'S DA UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. GBLAD Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper- week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden f325, franco per post f 335, losse nrs. ƒ006. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 rond. ƒ0.65. franco per post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij": Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij*: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNI5 regels f 1.75, elke regel meer 035. Reclame» 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje» (icderen dag) 1—3 regels 0.30. elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. iktheid f2000.-, Overlijden f 600;-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Zestien-jarig meisje door revolverschot gewond. De dader doodt zichzelf. yerwortdering en opschudding in de buurt Vrijdagmiddag ongeveer vier uur is in de Spoorwegstraat te Haarlem een moordaan slag gepleegd. De Spoorwegstraat is een kleine zijstraat van den Zijhveg tusschen den spoorweg en de Julianalaan, waaraan eenige oude huizen, een paar werkplaatsen en een garage staan. Een 55-jarige gepensionneerde Indische militair, H. H., die op den hoek van de straat en de Delftkade een winkeltje dreef, waarvan het debiet zich uitstrekte van de artikelen turf tot kruidenierswaren, ontving reeds geruimen tijd geregeld bezoek van een 16-jarig meisje, Marie van E„ dat eenige hui zen verder in de straat woont. Dit werd in de buurt in het geheel niet vreemd gevonden, daar er steeds kinderen en ook wel meisjes van de kousenfabrik aan den Zijlweg bij H. in den winkel kwamen. Bovendien woonde de man reeds tientallen jaren in hetzelfde huis, was in de straat algemeen bekend en ook zeer gezien. Men noemde hem er .,Oome Henk'. In het bijzonder voor kinderen en min gegoe den was H. zeer vriendelijk en inschikkelijk. Ook Vrijdagmiddag was het meisje bij den man op bezoek. Aanvankelijk zat zij op een bank in den winkel doch de man noodigde haar uit in de achterkamer te komen met de woorden „Durf je niet verder binnen komen?" Volgens verklaringen van het meisje heeft hij haar daarop gevraagd, waarom zij den vo- rigen avond niet geweest was. „Het regende mij te veel", zei het meisje. De man beschouw de dit als een uitvlucht en maakte haar ver- wijten, dat zij hem voor den gek hield. Hij begaf zich daarop naar den winkel, waar hij de knip op de deur schoof. Vervolgens sloot hij de kamerdeur af en trok plotseling een revolver, waarmee hij op het meisje schoot,1 waarop hij trachtte haar bij de keel te grijpen. Het meisje voelde hoe hij haar de. revolver tegen den slaap drukte, doch hoewel gewond en reeds hevig bloedend, wist zij den arm van haar aanvaller neer te slaan, waar door zijn poging-om haar te dooden verijdeld werd. Zij heeft vervolgens, naar zij vertelde, haar voet voor den man geplaatst, waardoor deze gevallen is. In dat oogenblik vluchtte het meisje. Het was een gelukkige, omstandig heid, dat de man den sleutel niet op de deur had gedaan, want juist toen het kind de knip had opzij geschoven, kwam de man haar weer achterna. Luid schreeuwend „Hij heeft mij geschoten", en om hulp roepend is het kind, dat lievig bloedde, waarvan de sporen des avonds nog overal in de straat te zien waren, naar huis gevlucht. De man is haar niet op straat gevolgd. De consternatie in de straat was groot. Een bovenbuurman, de heer J. Kaandorp, heeft de eerste hulp verleend en de politie doen op bellen m de aan de overzijde gelegen garage Winter. Het bleek, dat het meisje een wonde gekre gen had aan het gezicht op de plaats van het jukbeen. Het schot schijnt echter langs het gezicht geschampt te zijn, althans het been zelf bleek niet geraakt te zijn, wel bloedde het meisje uit neus en mond, doch zij kon de kaken goed bewegen. Nadat leden van den Ongevallendienst ex voorloopig verband ge legd hadden, en het meisje door de spoedig gearriveerde politie verhoord was, is zij per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, vanwaar zij zeer spoedig per taxi huiswaarts kon gaan. In de algemeene verwarring had niemand er aan gedacht het huis van den dader bin nen te gaan. De politie wilde het huis betreden, doch zij vond de deur afgesloten. Voor het raam hing het bordje „gesloten". De agenten die binnen wilden gaan, namen de revolver in de hand. De deur is daarop ingetrapt, waarna men in de achterkamer H. op den grond vond liggen. Hij had zich met dezelfde revolver een kogel door den slaap geschoten, en moet onmid dellijk dood geweest zijn. Het lijk werd be waakt door den hond van H., die er over heen was gaan liggen. Het kostte nog eenige moei te den hond te verwijderen, waarmee zich de heer Kaandorp belast heeft. Het lijk is daar na naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Het onderzoek werd uitgevoerd door een groot aantal rechercheurs en agenten. Be halve inspecteurs waren ook de commissaris en het parket aanwezig. Twee broers van H. waren eveneens spoe dig ter plaatse. De verslagenheid in de buurt was even groot als de verwondering. Niemand had den winkelier tot de daad in staat geacht. Hij leidde in de straat een rustig leven, alleen maakte hij de laatste jaren, sinds de dood zijner moeder, die met hem samenwoonde, naar men ons meedeelde, vrij geregeld ge bruik van sterken drank. Het meisje vertel de, dat hij ook dezen middag iets gedronken had. Niemand heeft kunnen vermoeden, wat er dezen middag gebeuren zou. De heer Kaan dorp. die boven den winkel woont, heeft eenig gillen gehoord, een schot echter niet. Hij heeft pas gemerkt wat er gaande was, toen het meisje, geheel zwart van kruitdamp, naar buiten kwam. Aanvankelijk meende hij, dat zij met een kolenzak geslagen was. Wij hadden ook een onderhoud met de moeder van de aangevallene, die op no. 22 zwart in de straat woont. Ook zij kon de aan leiding tot de daad niet gissen. Het meisje deed dikwijls boodschappen voor den man en kreeg van haar moeder dien middag toe stemming om naar hem toe te gaan om zijn rijwielbelastingplaatje terug te brengen. De moeder ging een boodschap doen. De toestand van het meisje was des avonds iets minder goed, doch men mag con- cludeeren, dat zij er, mede door haar kor daat optreden tegen den aanvaller, goed af gekomen is. De zaak heeft echter veel opschudding ver oorzaakt, ook in de stad, waar zij, nadat wij een uitvoerig relaas op onze nieuwsborden gepubliceerd hadden, druk werd besproken. Naar wij vernemen heeft de politie in de revolver nog 4 scherpe patronen en 2 ledige hulzen gevonden. BALBO TE MONTREAL AANGEKOMEN. HEDEN NAAR CHICAGO? Het Italia ansche eskader onder leiding van generaal Balbo heeft Vrijdag het voorlaatste gedeelte van den toch naar Chicago afgelegd, namelijk het traject van Shediac naar Mon treal. Om 8.47 werd van Shediac gestart en om 6.45 in den namiddag daalde het eerste tcestel op de rivier nabij Montreal, weldra gevolgd door de andere 23 machines. In Montreal bestond buitengewoon groote .belangstelling voor de komst van Balbo's es kader, waarvoor uitgebreide voorzorgsmaat regelen waren genomen. In groepen van drie vlogen de machines boven de stad, terwijl een stedelijk muziekkorps het Italiaansche volks lied speelde. In mooi zonnig weer daalden de machines daarop op de rivier, terwijl een groote menig te de vliegers toejuichte. Generaal Balbo heeft het voornemen te kennen gegeven heden. Zaterdag weer op te stijgen om de laatste etappe van de vlucht Or- betelloChicago af te leggen, ten einde zoo doende vóór Zondag het doel der reis, de wereldtentoonstelling, bereikt te hebben. Incident. Op het oogenblik van de daling van het eskader zonk een tankschip. Of daarbij per sonen om het leven zijn gekomen, is nog niet bekend. Dit schip zou overbelast zijn ge weest. ANTI-OORLOGS SAMENKOMST DER JONGEREN VREDES-FEDERATIE. Zondagavond om half acht zal er zooals we reeds meldden, een vredesmeeting gehouden worden in den tuin van het voormalige Brongebouw, uitgaande van de Jongeren Vredes Federatie. Deze J. V. F. heeft ten doel alle jongeren organisaties te vereenigen om gezamenlijk de ernstige wil tot vrede en een rechtvaar dige maatschappij "uit te spreken, de voort durende aandacht op de oorlogsdreiging te vestigen inzicht te geven in de oorzaken die tot den oorlog leiden. Ds. Padt en drs. Garmt Stuiveling zullen Zondagavond spreken. De beroemde Duitsche uitgeversfirma Rudolf Mosse. uitgeefster o.a. van het Berliner Tage- blait, heeft haar betalingen moeten staken. Het bedrijf zal gereorganiseerd icorden. tfcoote- houtstcaat 105, Zelefooti 11273 (Adv. Ingez. Med.) (Voorspeld ivordt, dat bij voort gang van het huidige verbruik, de voorraden jachthout van Canada en de Ver Staten bin nen een menschenleeftijd uit geput zullen zijn.) Tjonge, 't zou toch leelijk wezen, Als gij 't nog beleven zoudt, Dat "de wereld ons tenslotte Eens finaal het hout onthoudt. Wij verkwisten daar maar lustig Alle hout zooals 't ons past. Nimmer lettend op het tempo Waarop nieuwe aanplant wast. Moeten wij nu 't kappen laten In zoo menig weeldrig woud, Dat valt tegen, want de menschen Zijn nu eenmaal niet van hout. Maar wanneer men ons nu waarschuwt, Heeft het waarlijk allen schijn, Dat wij spoedig, noodgedwongen. Minder houterig moeten zijn. Anders zal 't er nog van komen. Dat de mensch te kwader tijd Zelfs niet overhoudt het houtje Waar hij nu al vaak op bijt. P. GASUS. TERREUR TEGEN NEDER- LANDERS IN DUITSCHLAND. Gedwongen zich aan te sluiten bij N. S. N. A. P. ANDERS DREIGT BROODROOF. Uit een correspondentie in de N.R.Ct. blijkt, dat in Duitschland thans ook het gelijkscha- kelingsproces begonnen is voor aldaar wo nende Hollanders. Zij worden met broodroof bedreigd, indien zij zich niet aansluiten bij de beweging van het nationale herstel. De mogelijkheid is daartoe geschapen door lid te worden van de Nederlandsche Nationaal Socialistische Arbeiderspartij, de N.N.S.A.P., zooals men weet een partijtje met in ons land een al zeer beruchten naam. Op een vergadering heeft men den Nederlanders al lerlei verteld over wat hier te lande de Joden misdreven zouden hebben, en onder den drang der dreigementen hebben vele arbeiders zich moeten opgeven, hoewel er uit de vergade ring toch ook verzet kwam. omdat men niet wenschte lid te worden van een partij, die tegen de regeering is. welke de Nederlanders in het buitenland steunt. Geuniformde Nazi's stelden hiertegenover, dat wie tevreden was met de huidige Nederlandsche regeering geen lid kon zijn van de N.N.S.A.P. en dus ook niet kon meedoen aan de nationale beweging in Duitschland. Op deze wijze grijpt de Duitsche regeering die steeds den anderen- landen voorh-aiidt zich niet met haar binnenlandsche aange legenheden te bemoeien, zijdelings in de Nederlandsche politiek in! HET VOORBEREIDEND ONDERWIJS. DE BEZUINIGING. De Haarlemsche gemeenteraad noodigde in zijn zitting van 28 Juni B. en W. uit met voorstellen te komen tot bezuiniging bij hec voorbereidend onderwijs, zoodat daardoor opheffing voorkomen zou worden. Naar wij vernemen worden die plannen thans uitgewerkt. Het moet in de bedoeling van B. en W. liggen om den raad voor te stellen de salarissen van het personeel te verlagen. De hoofdonderwijzeressen zouden dan f 1100 krijgen en de onderwijzeressen f S00. Bij het betrokken personeel heeft dit te leurstelling gewekt, omdat dit een zeer groote verlaging beteekent. Van die f 900 en f 1100 zou dan ook nog 8 1.2 pet. afgetrokken wor den voor pensioen-premie. Er ontstaat bij het personeel nog onzekerheid of er een keus gedaan kan worden tusschen verlaagd salaris en wachtgeld. In vele gevallen bedraagt het wachtgeld, warop men nu recht heeft, meer dan het salaris dat B. en W. thans voorstel len. Het voorstel zal 9 Augustus in den raad In behandeling komen. HET BUITENGEWOON L. O. BEZUINIGING VOORLOOPIG UITGESTELD. Een maand geleden hebben B. en W. van Haarlem in hun bezuinigingsnota aan den raad medegedeeld, dat zij ook plan hadden bezuinigingen in te voeren bij het buitenge woon L. O. (het onderwijs aan zwakzinni ge kinderen). Het was de bedoeling om voor het perso neel bij dit onderwijs de rijkssalarisrègeling in te voeren, die belangrijk lager is dan de Haarlemsche. Door het personeel en organi saties is op de bezwaren gewezen die daaraan verbonden zijn. Wij vernemen dat B. en W. voorloopig van de uitvoering var. dit plan hebben afge zien. Bij de behandeling der begrooting voor 1934 wordt de zaak opnieuw bekeken. PERSONALIA. Met ingang van 15 Juli is onze stadgenoote mej. J. J. Bakker benoemd tot onderwijzeres aan een school voor bijzonder onderwijs te Zutphen (G.). MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Bij de te Utrecht gehouden examens van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst, is voor piano M.O. geslaagd mejuf frouw Corrie Koppen, leerlinge der Toonkunst Muziekschool alhier. In de Spoorwegstraat te Haarlem heeft een man op een meisje geschoten en daarna zichzelf gedood. Het meisje licht gewond. pag- 1 De S. D. A P. te Amsterdam heeft de socialis- tischen wethouders geadviseerd af te treden pag. 2 In het cryogeenlaboratorium te Leiden is een nieuw laagterecord van de temperatuur gevestigd. pag. 9 Balbo is te Montreal aangekomen. pag. 1 27 Juli plenaire slotzitting der ontwapenings conferentie. pag. 3 Het congres der Franschc socialisten begonnen pa:-:. 3 Men heeft het bestaan zelfs onder blinden een scheiding te maken tusschen ariërs en niet-ariërs, welke laatsten uit beroepen gc- stooten worden. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. B. de Jong van Beek en Donk. Herstel van den vrede Bolivia-Paraguay. pag. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus. Per K. L. M.-kist naar Indië. pag. I Financieele Kroniek. pag. 11 Van der Sleen. Wandeling over de Savanne. pag. 7 De veiligheid van den weg. Nu en in den ouden tijd. pag. 7 L. S. Dahlia's. pag. 7 A. J. C. VI. Welke plaatsen in Nederland tc vinden zijn. pag- 7 Karei de Jong: Radiomuzick der weck. Een voorbespreking. pag. 9 J. II. de Bois. Kantteekeningen. In memoriam Fekkes. pag. 9 II. G, Cannegieter: Kamon Novarro. pag. 9 Uit de wereld van de film. pag. 7 De Rijstvogel. Donderdag 27 April, 's morgens 4 uur Op de deur van kamer 5 in het Schiphol-hotel wordt geklopt, 't Is 4 uur opstaan zoo meteen vertrekt de Rijstvogel.... naar Indië. Ik wrijf mijn oogen uit-, ik overtuig me van de waarheid door mijn horloge met radiumwijzers in het vizier te nemen: 't is inderdaad 4 uur. En tegelijkertijd hoor ik on der mijn raam een auto knarsend tot stil stand komen en de stemmen van een schoon zuster en zwager, die met me komen ontbij ten op Schiphol's morgens om 4 uur. Ik kleed me aan, de blauwe K. L. M.-koffers worden dichtgemaakt, het begint buiten eventjes licht le worden, er hangt een vrij zware mist en tegen half vijf kom ik bene den. Naast de reeds gememoreerde familie leden hebben mijn oud-compagnon met zoon zich om een tafeitje genesteld cn wij ontbij ten: oud brood met lekkere ham. goede thee. een eitje en tegen vijven wordt dc deur ge opend. het hotel verlaten en het Schiphol- stationsgebouw betreden, waar allerhande formaliteiten te vervullen zijn. Mijn pas is er gelukkig al: volgepropt met allerhande visa, bestemd voor landen, waar we persé komen en voor landen, waar wij mogelijker wijze moeten dalen om benzine in te nemen of om andere redenen. Ik word gewogen, mijn koffers krijgen de noodige herke-iningstee- kens, mijn passagebiljet wordt in orde ge bracht, ik zie om me heen den rustigen heer Thomson met zijn schalksche, vriendelijke oogen onder de klep van de flatteuse K. L. M, pet uitgluren, daar zijn de heeren Smirnoff en Viruly, gezagvoerder en tweede piloot van de Rijstvogel, alias de Turk en Knagelijntje. Daar zijn enkele dames, er is nog een pas sagier en er zijn veel K. L. M.-geëmploy- eerden. De Rijstvogel de F XVIII staat gereed, in de mist van den koelen ochtend. Tc blau we vogel, met den kop naar het Zuiden ge richt de drie 150 P.K. motoren aan het voor gedeelte.- De stoelen in de cabine en in de cockpit zijn nog onbezet. Handbagage en allerhande ingrediënten, bestemd voor den langen 14.000 K.M. tocht, zijn in de boven netten gepakt. In den kop en in den staart zijn de post. dc- grootere bagage en het, hulp materiaal geborgen. De benzinetanks zijn gevuld; de olie is ingenomen. Wij gaan af scheid nemen van enkelen mijner medewer kers op kantoor, van vertegenwoordigers eener organisatie, waarbij ik werkzaam ben, van den heer Thomson en vele anderen. Iedereen neemt afscheid. Hier en daar wordt zichtbaar een traan bedwongen: fijne dames zakdoekjes komen te voorschijn. Smirnoff gooit met zichtbaar verdrie: zijn siga- Dezer dagen is Jhr. Dr. J. C. Mollerus, de energieke secretaris van dc Kamer van Koophandel en Fabrieken, cn onzen lezers als vast medewerker van ons blad rcelbekend, van zijn reis door de lucht, heen cn terug naar Indië, teruggekeerd. Van wat hij op zijn interessante tocht vati twee maanden in Indië cn op de luchtreizen zag en beleefde, zal hij onzen lezers verhalen in een serie artikelen, waarvan ivij heden de publicatie aanvangen. rettenslompje weg, voordat hij Instapt. Westrate werktuigkundige plaatst de schietpatroon onder de motor en wacht op een sein om nog even te kunnen laten proef draaien. Het vrij fragile aluminium trapje, waarvan de bovenste treden veel breeder zijn dan de onderste is het afscheid van den beganen grond. De laatste poststukken wor den aangesleept. Dc donkere nacht is vrij wel verdreven; de zon komt op, de mist gaat hier en daar breken. De motoren hebben proef gedraaid, de blokken achter de wielen van het landingsgestel zijn weggetrokken. Weldra taxiën wij wij zoeken de kop tegen den wind in te brengen wij wuiven door de raampjes naar hen, die achterbleven op het platform van Schiphol wij raken los de tocht is begonnen naar Ir.dië toe, over achttien landen, met een Hollandsche vliegmachine en een Hollandsche bemanning. MOLLERUS.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1