UIT HET BUITENLAND Herstel van den vrede tusschen Bolivia en Paraguay. ZATERDAG 15 JULI 1933 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 Slotzitting der conferentie op 27 Juli. Vier voor stellen inzake het schuldenvraagstuk. Ontspanning tusschen Frankrijk en Italië. Het socialistisch congres in Frankrijk begonnen. Vele arbeidsconflicten in Amerika. Minister Dr. Schmitt over Duitschlands economie. De zeventiendeInt. Arbeidsconferentie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De slotzitting der conferentie. Officieel meldt Pouter uit Londen dat de conferentie den 27su*n Juli een plenaire zit ting zal houden in verband met haar verda ging. Het schuldenvraagstuk. In de eerste Monetaire Commissie kwa men te Londen bij de besprekingen over het vraagstuk der schulden de volgende vier voorstellen ter behandeling: le Een Bul- gaarsch voorstel, ten doel hebbende de om zetting van alle schulden op langen termijn in één enkele emissie, op een verlaagde basis voor interest en kapitaal, gepaard gaande met een moratorium voor schulden op korten termijn. 2e Engelsche voorstellen, dat op een emissie van leeningen in grootere mate con trole zal worden uitgeoefend zoowel door de geldgevende als de geldnemende landen. 3e. Een Fransch voorstel, dat de periode voor uniforme „Stillhalte" overeenkomsten, waar bij de gerechtvaardigde en niet-gerechtvaar- digde vorderingen op denzelfden voet worden behandeld, zal worden beëindigd en behoor lijke garanties zullen worden gegeven aan de crediteuren met betrekking tot een gezonde financieele politiek, waardoor de uitvoering van verplichtingen wordt verzekerd. 4e. Een Nederlandsch voorstel, waarbij een regeling wordt gevraagd voor oude schulden in de mate, waarin dit noodig is, maar op de beste wijze voor een herstel van het vertlouwen. Frankrijk. „Stilzwijgend pact van twee". Sedert de parafeering van het vier-mo- gendhedenpact, zoo schrijft het „Petit Jour nal", vertoonen de betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk een aanmerkelijke ont spanning, en het blad meent te weten, dat op dit feit speciaal de nadruk is gelegd in den Donderdag gehouden ministerraad Een atmosfeer van wederzijdsch vertrou wen heeft de gereserveerdheid vervangen, die men kort geleden nog kon vernemen. Dit soort van „stilzwijgend twee-mogendheden- pact' heeft aan verschillende belangrijke po litie ke vraagstukken een geheel ander aspect gegeven. Weer een Fransch succes in Marokko. De operaties der Fransche troepen in Ma rokko tegen de oproerige stammen hebben gisteren geleid tot de volledige bezetting van het dal Assur-Melloul en van het bergter- rein ten Westen hiervan. Deze verre door tocht werd met zeer lichte verliezen verkre gen eii onder bijzonder gelukkige omstandig heden. Het is een resultaat ,dat een buiten gewoon belangrijken stap beteekent tot ver lamming van de actie der opstandelingen in het gebied van den grooten Atlas. Het socialistisch congres. Vrijdag is, zoo meldt het Handelsblad, in het Palais de la Mutualité te Parijs het na tionale congres van de S(ection) Fcrancaise) de l'Knternationale O(uvrière) geopend, welks resultaat met groote spanning wordt tegemboet gezien. Sedert 1920, toen het tot de breuk met de communisten kwam, is geen so cialistisch congres onder moeilijker omstan digheden bijeen gekomen. Het gaat dit keer om de eenheid der par tij. die ernstig in gevaar verkeert naar aan leiding van de meeningsverschillen, die zijn gerezen over de quaestie van het steunen van en het deelnemen aan een burgerlijke regee ring. Het conflict geraakte in een acuut stadium toen de Kamerfractie, de beslissing van het partijbestuur ten spijt, vóór de jorg- ste begrooting stemde. Twee richtingen komen thans tegenover elkaar te staan: die van Renaudel en Mar- quet, welke vóór deelneming aan een bur gerlijke regeering is, en die van Paul Fa ure en Léon Blum, welke van geen compromis met de burgerlijke partijen wil weten zoo lang de partij niet machtig genoeg is om zelf het bewind te aanvaarden. Er zullen op het congres drie moties in be handeling komen: een van Renaudel, e.c., waarbij de „ministerieele" houding der frac tie wordt goedgekeurd, en een van de groep Faure, e.c., waarin de houding van de fractie wordt afgekeurd en haar leden met uitslui ting uit de partij worden bedreigd, en ten slotte een bemiddelingsmotie van Vincent Auriol en Blum. Zoowel Paul Faure, secre taris-generaal der partij, als Renaudel, Ka merlid, hebben reeds aangekondigd hun ontslag te zullen nemen als hun piotie niet aangenomen wordt! Het schijnt dat Faure's motie de meeste kans heeft. Want tal van federaties, o.a. de machtige federatie van het Seine-dept. heb ben zich er ten gunste van uitgesproken. Duitschlaml. Voornaamste taak der regeering: werkverschaffing. De Duitsche Rijksminister voor economi sche zaken dr. Schmitt heeft in een uiteen zetting gezegd dat de voornaamste taak van de regeering werkverschaffing is, zoowel bij openbare werken als in het productieve leven, niet door zelf huis te houden, maar door lei ding te geven en door organisatie. Wat be treft de verhouding tot het buitenland zeide de minister dat dc Duitschers nuchtere koop lieden moesten zijn, die op hun voordeel uil zijn. De staat moet zooveel mogelijk zichzelf helpen, maar het contact met het buitenland moet vergroot worden. Amerika, Een werk van een milliard dollar. De kabinetsraad heeft het wetsontwerp inzake het aanleggen van waterwerken ten bedrage van een milliard dollar goedgekeurd. Het gebied van de Vereenigde Staten is in tien zones verdeeld voor het beheer der.voor schotten, welke aan de Amerikaansche staten en gemeenten voor publieke, werken worden verleend. Stakingen in verschillende plaatsen. In verschillende deelen der Vereenigde Sta ten hebben zich ernstige arbeidsconflicten voorgedaan, gelijktijdig met de aankondiging van het voornemen der regeering, nieuwe wetten vast te stellen in zake de loonen en arbeidsvoorwaarden. Te Boston (Massachusetts) .Philadelphia, New-York, Scranton en Reading (Pennsyl- vanië) zijn 23.000 arbeiders uit verschillende industrieën in staking gegaan. In andere be drijven zijn sympathie-sta kingen uitgebro ken. De bedrijven, waar wordt gestaakt, zijn te Boston het kleedingbedrijf met 3000 werkne mers, te Philadelphia radiofabrieken met 2000 arbeiders, te New-York een hoedenfa- briek met 3000 arbeiders, te Scranton mode ateliers met 5000 meisjes en te Reading eeti aantal fabrieken voor het vervaardigen van heerenmode met 10 000 werknemers. Te New-York dreigt een staking van den bond van arbeiders in het kleedingsbedrijf, die 30.000 leden telt. De bond heeft de ar beidsters opgeroepen elke week ongeveer acht guldens voor de stakingskas af te dra gen. Prijsverhooging thans niet wenschelijk. Roosevelt's adviseur, professor Moley, en Sprague, de 'Amerikaansche adviseur bij de Bank van Engeland, zijn Donderdag uit Lon den komende te New York gearriveerd. Naar Sprague in een interview verklaarde, is een verhooging der prijzen z.i. op het oogenblik niet volkomen wenschelijk. Hij was van oordeel dat het de voorkeur zou verdie nen, te wachten tot zulk een beweging zich met élan zou voltrekken en op solide grond slagen zou berusten. Wat professor Moley betreft, deze was door Roosevelt naar Londen gezonden om de Ame rikaansche delegatie de wenschen van den president kenbaar te maken. De door Moley mede aanvaarde verklaring in zake stabili satie der valuta werd evenwel door den pre sident van de hand gewezen. In sommige kringen wordt beweerd dat dat de reden is, waarom Moley thans naar de Vereenigde Sta ten is teruggekeerd. Rusland. Gebrek aan graan. Officieel wordt medegedeeld, dat de regee ring der Sovjet-Unie en het Executief Comi té van de Communistische Partij heden het volgende decreet hebben gepubliceerd: „In verband met den grooten nood hebben de re geering en de partij besloten, dat de af te le veren hoeveelheden graan vergroot moeten worden. Alle collectieve staatsboerderijen moeten de af te leveren hoeveelheden gemid deld van 16 tot 22 verhoogen. Bovendien worden de collectieven verplicht, de door den staat verstrekte zaadleeningen terug ts ge ven". De regeering verklaart, dat deze ver plichtingen moeten worden nagekomen. Het manifest is door Molotow en Stalin ondertee kend. BERG-ONGELUK IN DE HOOGE TATRA. IN DE BUURT VAN OUD-SMOKOVEC. OUD SMOKOVEC (Karpathen) 14 Juli (Reuter). Twee touristen zijn in de Hooge Tatra omlaaggestort. Van een hunner is het lijk reeds gevonden. De tweede is waarschijn lijk in een afgrond gevallen doch nog niet gevonden. DE 14e JULI IN FRANKRIJK. De viering van den Nationalen Feestdag, den 14en Juli, als herinnering aan de bestor ming van de Bastille, is Donderdagavond reeds ingezet. Na een fakkeloptocht door de straten van Parijs begon in alle deelen van de stad het feest, dat vooral tot uiting komt in het dansen op pleinen en tal van straten, waar groote deelen van de trottoirs, doch ook gedeelten van den rijweg voor sommige nafé's tot dansvloer zijn ingericht. Vrijdagmorgen begon het officieele ge deelte van de eigenlijke viering met de groote wapenschouw voor de Dóme des Invalides voor den president der republiek en de leden der regeering, alsmede tal van autoriteiten en diplomatieke vertegenwoordigers. Tegelijker tijd kruisten twee eskaders elk van 50 mili taire vliegtuigen, boven Parijs. Tal van zaken en openbare instellingen blijven tot Maandag gesloten, terwijl alle amusementsinstellingen onbeperkte vergun ning tot Zondagnacht hebben gekregen. DE RAMP VAN DE „GEORGES PHILIPPAR". Assuradeurs vragen verzekeringssom terug. ZIJN' DOCl'AIENTEN ACHTERGEHOUDEN'? De Britsche assuradeurs hebben, naar de ..Times" verneemt, tot een actie besloten, die uiterst zeldzaam is in de geschiedenis van het verzekeringwezen. Zy hebben zich namelijk gewend tot de Messageries Maritimes. met verzoek om terugbetaling van het geweldige bedrag, door hen uitbetaald in verband met den ondergang van de „Georges Philippar", het 17-000 ton groote schip van genoemde maatschappij, dat verleden jaar Mei in de Golf van Aden door brand werd vernield. Bij de uitbetaling van de verzekerde som was de, op zichzelf reeds uitzonderlijke re geling gemaakt, dat de assuradeurs een af schrift zouden ontvangen van het volledige rapport, uitgebracht door de commissie, welke een rapport moest uitbrengen over de oorzaken van de ramp. De bedoeling hiervan was duidelijk: Indien de assuradeurs bij be studeering van het rapport tot de conclusie kwamen, dat het verloren gaan van het schip te wijten was aan oorzaken, welke door de verzekering-overeenkomst niet werden ge dekt, zouden zij hun houding herzien, m.a.w. terugbetaling eischen van het bedrag, dat zij zoo prompt hadden uitbetaald. Om welk een groote belangen het hier gaat. aldus de Tel., kan blijken uit het feit, dat de gewone ver zekeringen 82 millioen francs beliepen, ter wijl voor totaal verloren gaan nog een spe ciale assurantie ad 33 millioen frs. was ge sloten. Het rapport van de commissie van onder zoek werd op 6 Augustus 1932 geteekend: de assuradeurs wachtten geduldig maandenlang maar tot hun groeiende verbazing kregen zij geen afschrift. In Maart van dit jaar kwam een blad te Parijs met mededeelingen, die, zoo werd beweerd, ontleend waren aan het rapport, maar de verzekeraars hoorden nog altijd maar niets. Op 11 April besloten zij eindelijk, zich tot de Fransche regeering te wenden, met verzoek om toezending van het beloofde afschrift Op 15 Mei ontvingen zij een document, dat het volledige rapport heette te zijn. van het ministerie van Scheepvaart. Dat was toeval lig juist de laatste dag. waarop de eigenaars van de lading zich krachtens hun cognosse menten tot de reeders konden wenden om schadeloosstelling te vragen voor de door hen geleden verliezen: vele van die verzoeken om schadeloosstelling waren uiteraard reeds voor den 15den Mei ingediend. Bij bestudeering van het rapport bleek den assuradeurs, dat vele van de documen ten, waarop de conclusies waren gebaseerd, waren achtergehouden: en zij richtten zich in dit verband opnieuw tot het Fransche Fransche Scheepvaart-ministerie. Wat de omstandigheden, waaronder de ramp geschiedde, betreft, wordt aan het vol gende herinnerd: Het schip vloog in brand op zijn eerste thuisreis van het Verre Oosten naar Marseille, en van de 676 opvarenden kwamen er 49 om het leven. De berichten, die onmiddellijk na de ramp werden gepu bliceerd. lokten nogal wat commentaar uit. De gezagvoerder, kapitein Vicq, rapporteerde o.a. dat de brand zich uiterst snel over het heele schip had verspreid en dat met name de marconistenhut weldra was vernield. Familieleden van de slachtoffers van den brand stelden eischen in tegen de reeders. eischen, die blijkbaar gebaseerd waren op de veronderstelling, dat de reederij aansprake lijk kon worden gesteld. Tot dusver nam men aan, dat deze acties, in verband met de am nestiewet, niet veel succes konden hebben: maar dezer dagen heeft de Fransche Senaat juist een amendement aangenomen, volgens hetwelk feiten, die strafbaar zijn krachtens de Wet op de Scheepvaart, niet onder de amnestie vallen. Deze belangwekkende faze der affaire is dus nog geenszins afgesloten. In verband met de moeilijkheden, welke de verzekeraars hebben ondervonden in het geval van de „Georges Philippar" hebben zij besloten geen verzekeringssommen uit te keeren met betrekking tof, de .-.Atlantique". die j.l. Januari door brand verloren ging. zoolang de omstandigheden van deze ramp niet volkomen vaststaan. NIET-ARISCHE HANDELSBEDIENDEN GEWEERD. De Duitsche bond van handelsbedienden, een organisatie die bij het Duitsche arbeids front is aangesloten, heeft maatregelen ge last. krachtens welke niet-Ariers uit dezen bond worden geweerd Personen, die tot den bond willen toetre den en ook zij die overkomen uit gelijkge schakelde of ontbonden organisaties, moe ten alvorens te worden toegelaten een schrif telijke verklaring geven, welke luidt: „Ik ver klaar van Arische afstamming te ::ijn. Noch mijn ouders, noch mijn grootouders zijn van niet-Arische afkomst." Daarbij wordt men ook als niet-Arisch beschouwd, indien een der ouders of een der groot-ouders niet- Arisch is. Dit i-'' de eerste officieele stap binnen het Duitsche arbeidsfront tot uitvoering van de Ariër-clausule: men gelooft -dat bij de overige onder-organisaties van het arbeidsfront op gelijke wijze zal worden opgetreden. In den bond van handelsbedienden zijn thans meer dan 600.000 personen georgani seerd: eiken dag melden zich nieuwe leden aan. Naar verluidt zullen de niet-Arische leden die in vroegere organisaties aan hun contri butie-bijdragen bepaalde rechten ontleenden een zekere schadeloosstelling mogen ver wachten. Overigens zal men den niet-Ari- schen werknemers gelegenheid geven zich in een speciale niet bij het arbeidsfront aange sloten organisatie, met bepaalde kwesties bezig te houden. VERBODEN LOKALEN In de „Nationalsozialistische Kreiszeitung, Allenstein van den 30 Juni j.l. is een kring bevel opgenomen, dat door de gouwleiding is onderteekend. „Het is den nationaal-socialisten verboden aldus het bevel die lokalen te betreden, in welke Joden zich ophouden. Dit bevel heeft slechts betrekking op café's en restau rants, doch niet op hotels." Door dezen boycotmaatregel worden dus r.iet alleen die lokalen getroffen, welke aan Joden toebehooren. doch ook die. welke door Joden worden bezocht. Het daarmee be oogde gevolg, zal hoogstwaarschijnlijk zijn, dat vele lokalen die aan den drang hunner nationaal-socialistische bezoekers geen weer stand kunnen bieden, aan Joden den toe gang moeten weigeren. Sir Eric gaat heen. Geneve, 8 Juli 1933. Ondanks het heengaan van de geheeie Duitsche delegatie uit de Zeventiende In ternationale Arbeidsconferentie is deze toch een der weinige internationale confe renties uit den laatsten tijd geworden, die algemeen ais goed geslaagd werd beschouwd. De voorzitter, de Italiaansche Senator de Michelis, die bij het slot der conferentie zelfs van den woordvoerder der zoo sterk antifascistische arbeiders-groep het compli mentje had in ontvangst te nemen, dat hij op den voorzitterszetel de hooge traditie zij ner voorgangers had gehandhaafd en dat hij een niet gemakkelijk te verbeteren voor- zittersbeleid had getoond, liet dan ook niet na op dit succes der Internationale Aibeids- organisatie de aandacht te vestigen. Zes belangrijke conventies op het gebied der sociale verzekeringen zijn door de Ar beidsconferentie aangenomen en wel zon der scherpen strijd, zoodat men hopen mag, dat zij ook indertijd door de regeeringen, die alle zonder uitzondering hun stem aan de conventies gegeven hebben, zullen geratifi ceerd worden. De zes conventies betreffen de ouderdomsverzekering. de invaliditeitsverze kering en de weduwen-en-weezen-verzeke ring en gelden eenerzijds voor de fabrieks arbeiders, het handelspersoneel en de huis bedienden en anderzijds voor dè landbouw- arbeiders. De Internationale Arbeidsconferentie had de geheeie stof natuurlijk in één enkele conventie kunnen neerleggen, doch met het oog op het gevaar dat dan in het één of an dere land wellicht de ratificatie der geheeie conventie zou achterwege blijven met het oog op het een of andere bezwaar tegen het een of ander onderdeel ervan, gaf de Conferentie de voorkeur er aan de stof over zes af zonderlijke conventies te verdeelen. waar door in zulk een geval toch nog vijf der zes conventies zouden kunnen geratificeerd worden. Deze verstandige taktiek zal stellig in de toekomst haar praktisch nut wel be wijzen. Daar reeds op de vorige internationale arbeidsconferenties conventies waren tot stand gebracht, die de sociale verzekeringen ten doel hadden en de ongevallenverzeke ring en de ziekteverzekering betreffen en daar het volgende jaar een conventie inzake de werkloosheidsverzekering zal gesloten worden, zal de internationale arbeids organisatie* dan voor het geheeie gebied der sociale verzekeringen conventies hebben bewerkstelligd, die. indien de regeeringen ze ook inderdaad ratificeeren. aan de arbeiders de waarborgen zullen geven, dat hun verze keringsrechten niet plotseling door de natio nale wetgeving zullen worden afgeschaft. De zeventiende Internationale Arbeidscon ferentie. wier belangrijkste reeds verwezen lijkt resultaat de schepping dier zes conven ties met betrekking tot de ouderdoms ver zekering, de invaliditeitsverzekering en de weduwen- en weezen-verzekering geweest is. heeft natuurlijk ook weder belangrijke richt lijnen aan het Internationale Arbeidsbureau voor de naaste toekomst gegeven. De hoofd arbeid zal zijn de voorbereiding van een con ventie tot invoering van de 40-urige arbeids week, die op de Achttiende Conferentie, in 1934, zal moeten gesloten worden, zooals de „Zeventiende" met groote meerderheid van stemmen heeft beslist, nadat zij dit vraag stuk nog niet rijp voor behandeling reeds in dit jaar had verklaard. Doch belangrijk zal ook het werk van het Internationaal Ar beidsbureau zijn ter uitvoering van de motie van onzen socialistischen arbeidersgedele geerde Kupers, die een studie over het vin den van arbeidsgelegenheid voor de Jood- sche Duitsche vluchtelingen verlangd heeft. De redevoering, die Kupers ter toelichting zijner met 802 stemmen aangenomen mo tie gehouden heeft, toonde, evenals die van onzen Katholieken arbeidersgedelegeerde Serrarens over het vertrek der Duitsche delegatie van de Arbeidsconferentie hoe ons land in deze twee arbeidersvertegenwoordi gers. die ondanks hun onderlingen strijd op nationaal terrein steeds zoo vruchtbaar op internationaal gebied samenwerken, twee mannen bezit, die tot de sieraden der ar beidersgroep behooren. Hetgeen ook door de collega's in hun groep ten volle erkend wordt blijkens de vele posten van vertrouwen die hun op iedere Internationale Arbeidscon ferentie steeds worden toegewezen! Enkele dagen nadat de Zeventiende Inter nationale Arbeidsconferentie was ten einde gebracht, kwam de Volkenbondsraad hier we der bijeen voor een buitengewone zitting, om nogmaals het geschil, dat zich tot een of- ficieelen oorlog heeft- ontwikkeld tusschen Bolivia en Paraguay te bespreken. Nadat dc Zuid-Amerikaansche nabuurstaten van deze twee volkeren en zelfs ook de groote broeder „Oom Sam" van de Vereenigde Staten van Amerika hun pogingen tot herstel van den vrede hebben opgegeven, is het aan de vol harding van den Volkenbond gelukt een nieuwen straal van hoop te verbreiden. Boli via en Paraguay hebben steeds verzekerd, dat zij niets liever dan een beëindiging van het vechten en een vreedzame oplossing van hun geschil wenschten. De moeilijkheid zat echter in de methode, om hiertoe te ko men. Want terwijl Bolivia niet tot een sta king der vijandelijkheden wil overgaan, voor dat de zekerheid van een volgende vreedzame oplossing van het geschil zou verkregen zijn door de sluiting van een arbitrage-overeen komst, achtte Paraguay het zonder zin in bijzonderheden over de arbitrage te treden, zoolang niet althans het vechten zou zijn gestaakt. Het is den Volkenbondsraad thans gelukt de goedkeuring van zoowel Bolivia als Paraguay ertoe te verkrijgen, dat een Vol- kenbondscommissie terstond naar het onder werp (en tevens de plaats) van den strijd, het Chaco-gebied, zal vertrekken, om daar gelijktijdig zoowel over de staking van den strijd als over den inhoud der arbitrage overeenkomst te gaan onderhandelen. De buitengewone raadszitting, waarin deze nieuwe vooruitgang kon geboekt worden, was de eerste, waaraan de nieuwe secretaris generaal van den Volkenbond, de Fransch- man Joseph Avenol. als zoodanig deelnam. Enkele dagen tevoren had Sir Eric Drum mond van zijn ambtenaren afscheid geno men en zyn ambt officieel aan Avenol over gedragen. Drummond, ale als de Groote Zwij ger hier bekend stond, heef: bij deze gele genheid zijn traditioneele stilzwijgen ver broken en in zijn afscheidsrede tot het per soneel van den Volkenbond uiting gegeven aan zyn stellig vertrouwen in het duurzame voortbestaan van den Volkenbond. „In deze crisistijden viert het pessimisme natuurlijk hoogtijverklaarde Sir Eric Drummond, „en zoo is het niet te verwon deren. dat ook omtrent het voortbestaan van den Volkenbond pessimistische geruchten verbreid worden Drummond stelde echter prijs erop in zijn allerlaatste officieele woord als secretaris generaal te verzekeren, dat naar zijn stel lige overtuiging zulk een pessimisme ge heel ongegrond en ongerechtvaardigd is. Dc Volkenbond is een onuitroeibare interna tionale instelling geworden, aan wier duur- zamen aard volstrekt niet kan worden ge twijfeld! De Volkenbond neemt in het inter nationale leven een plaats in, waarvan hij niet zal kunnen worden verdrongen! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. DE GOUDLANDEN. EEN BELGISCH PLEIDOOI VOOR SAMENWERKING. Naar het Handelsblad uit Brussel verneemt bevat de .Libre Belgique" onder den titel „De Conferentie van Londen en België" een warm pleidooi voor een nauwere economische sa menwerking tusschen de landen, die trouw zijn gebleven aan den gouden standaard. De verdediging van hun munt alleen is niet vol doende. betoogt het blad. want het geld. dat niet anders dan een ruilmiddel is. loopt on danks deze overeenkomst gevaar. In den af grond der depreciatie te worden medege- sleurd. indien het niet in een gezond econo misch stelsel wortelt. Er bestaat een nauw verband tusschen de wisselkoersen en de douanetarieven en het is daarom plicht en welbegrepen eigenbelang van de goudlanden, hun monetaire overeen komst aan te vullen met een of meer econo mische overeenkomsten, ter bevordeing van het onderlinge handelsverkeer. De conventie van Ouchy wijst hun in dezen den weg. DE ONTVOERINGEN IN AMERIKA Loopen ook Roosevelt's kleinkinderen gevaar? EEN SPECIALE BEWAKINGSDIENST. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft de centrale recherche order gegeven, presi dent Roosevelt's kleinkinderen speciaal te bewaken, ten einde hen voor eventueelc ont voering te vrijwaren. Gevreesd wordt namelijk, dat van de toe nemende brutaliteit, waarmee in den laat sten tijd de ontvoerdex's te werk gaan, ook wel eens de bloedverwanten van den presi dent het slachtoffer zouden kunnen worden. In verband hiermede is de centrale recherche op last van het departement van Justitie tot bovenvermelden maatregel overgegaan. Dc speciale bewaking heeft betrekking op dc kinderen van James Roosevelt en diens vrouw, mevrouw Anna Roosevelt-Dall.. De bekende detective Russell Wood, die indertijd John Coolidge bewaakte, toen diens vader president was, is te Rye Beach aange komen in New Hampshire, ter bewaking van Sarah Roosevelt, het dochtertje van Roose velt's zoon James. Een ander, wiens naam niet bekend is, bewaakt te Little Boards Head in New Hampshire Sistie en Buzzie Dall, dc kinderen van mr. Dall en Roosevelt's dochter Anna. De speciaal met den strijd tegen de „kid nappers" belaste Joseph Keenan verklaarde, dat de regeering den strijd zoo fel mogelijk zal voeren, doch dat zij in dc eerste plaats de hulp van de bevolking noodig heeft. De verleden week uit een auto nabij zijn huis ontvoerde John O-Connell Jr.. luitenant van de nationale garde en zoon van den in vloedrijken democratischen politicus O'Con- nell, is nog steeds verdwenen, hoewel de fa milie zich bereid heeft verklaard een be langrijk gedeelte van de 250.000 dollar, welk bedrag als losgeld wordt geëischt, te betalen. BADINRICHTINGEN VOOR JODEN GESLOTEN Naar de „Vogtlander Anzeiger" mededeelt, heeft de gemeenteraad van Plauen het be sluit genomen, aan Joodschc personen den toegang tot alle stedelijke badinrichtingen te verbieden. Dit besluit is reeds in werking getreden en in de genoemde badinrichtingen hangen plakkaten van denzelfden inhoud. Joodsche kinderen, die tot nu toe het zwem men als vak van onderwijs hadden, zijn dien tengevolge eveneens van dit onderricht uit gesloten. ARIËRPARAGRAAF VOOR BLINDEN! De reeds zeventien jaar bestaande ,.Ver- eeniging van Blinde Academici in Duitsch- land". welke haar zetel te Marburg heeft, heeft in de eerste dagen van Juli aan haar gewone en buitengewone blinde leden een uitnoodiging verzonden tot bijwoning van haar tiende gewone ledenvergadering. Als punt 3a op de agenda prijkt een voor stel tot opname van het. „Aricr-principe" in de statuten der Vereeniging. Na voorts uit Breslau wordt gemeld, werd Dr. Phil. Ludwig Cohn. die sedert zijn Jeugd zelf blind is en meer dan 25 jaar als blindcn- verzorger in Neder-Silezl) werkzaam was. op grond van de Ariërparagraaf uit zijn ambt ontzet. Tijdens de vergadering, waarin dit besluit werd genomen, werd zeer duidelijk naar voren gebracht, dat Dr. Cohn zich je gens de door hem verzorgde blinden groote verdiensten had verworven. Het feit. dat de rassentegenstellingen wor den gebracht in kringen van lieden, die door een gemeenzaam noodlot getroffen, van na ture een gemeenschap vormen, kan door alle ware menschenvrienden slechts ten diepste worden betreurd-

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3