UIT HET BUITENLAND 'vrijdag 21 juli 1933 haarlem's dagblad het belangrijkste nieuws STA TEN- GENERAAL De L.O.-Wet Marchant zal worden aangenomen. PROF. JEAN PICCABD T-!AAR DE STRATOSFEER. RADIO-UITZENTINO VAN ZIJN WAAR NEMINGEN. De Duitsche socialisten tegen Hitier. Het begin van den strijd. De Duitsche sociaal-democratie revolutionnair. Onverzoenlijke oppositie aangekondigd. Als Hitier oorlog wil staat hem niets in den weg. Hitler's val moet voorbereid worden. Het bestuur van de S. P. D. geeft in Praag een manifest uit getiteld ..Revolutie tegen Hitier". De socialisten zien van den wetteiijken weg af en proclameeren de revolutie. Men moet- geen kans voorbij laten gaan om het Hitler-regime een stoot toe te brengen. Hitier en zijn raadgevegrs zijn al-machtig; zij kunnen beslissen over oorlog en vrede, doch bij de constotutie is vastgelegd dat oorlogsverklaring en vredessluiting bij de wet worden geregeld. De nationale autarkie doet de kosten van het levensonderhoud reeds stijgen, de arbeidsdienstplicht is geen ern stige poging om de werkloosheid op te hef fen, doch een camouflage van het groote werkloosheidscijfer dat door statistieken eenigszins gedrukt kan worden, aldus het manifest. De vraag wordt gesteld of de sociaaldemo craten een eigen strijdorganisatie moeten stichten om in de gelederen van de r.atio- naal-socialisten binnendringen. Men houdt er reeds rekening mede dat de aanhangers van Hitier door ontevredenheid wegens het niet inlossen van beloften het nationaal-so- cialistische regime zulle verlaten en men wil voorkomen dat deze naar het communisme overloopen. Het nieuwe socialistische front moet zich met beslistheid van de communisten afwen den. daar het aan valsche leerstellingen vast houd en een gevaar is voor de kans op suc ces in den strijd die komen gaat. Frankrijk. Het socialistisch congres. De afgevaardigde Montagnon, een der lei ders van den rechtervleugel der socialisten, die beschuldigd wordt van een van de partij leiding onafhankelijke politiek en wiens ver klaring op het congres gedeeltelijk als fas cistisch werd aangeduid, heeft zich thans tot zijn kiezers te Parijs gewend met een rondschrijven, waarin hij zijn houding moti veert. Hij verklaart daarin o.a.: De kapitalis tische wereld stort ineen. Men zoekt naar een andere wereld. De volken, de partijen en de menschen hebben het lot, dat zij verdienen. Wij willen ons lot zélf bepalen. Er is geen tijd meer om te analyseeren. Het uur van den moed is gekomen. Wij roepen de voor haar toekomst bezorgde jeugd op tot han delen, scheppen, bouwen. Gij kent mijn op vatting -inzake het oude parlementarisme. Het moet 'in ieder geval worden vernieuwd. Gij kent mijn opvatting omtrent de reorgani satie van den staat, die slechts georgani seerd is en niet in staat om de groote pro blemen van den tegenwoordigen tijd op te lossen. Op het oogenblik is het zaak, de ziel van ons volk en van onze jeugd te winnen. Aan ons is het, haar in bezit te nemen; an ders doen anderen het. j. Een ander socialistisch afgevaardigde heeft zich aangesloten bij de verklaring van de groep Renaudel-Marquet-Montagnon, zoo dat thans 43 afgevaardigden achter deze verklaring staan. Duitschland. Het Concordaat geteekend. Het concordaat tusschen den Paus en de Duitsche regeering is Donderdag in de met rood damast bekleede kamer van kardinaal Pacelli in het vaticaan door den kardinaal en vice-kanselier Von Papen onderteekend. Na afloop der ceremonie werd Von Papen door den Paus ontvangen, aan wien hij de groeten van president Hindenburg heeft overge bracht. s De inhoud van het concordaat komt hler- op neer. dat de katholieken zich niet politiek zullen organiseeren. Confessioneele vereeni- gingen blijven toegelaten. Katholiek gods dienstonderwijs wordt verplicht gesteld in streken, waar de meerderheid der bevolking katholiek is. De paus behoudt vrijheid in de keuze der'bisschoppen. Op 14 Juli werd het concordaat met alge- meene stemmen door het Rijkskabinet aange nomen. Besvreking tusschen de Duit sche regeering en Henderson. Officieel wordt medegedeeld: Donderdagavond had tusschen 3 en 9 uur in hotel Regina Palast te München, in tegen woordigheid van den Rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken de bijeenkomst plaats tusschen den Rijkskanselier en den voor zitter van de Ontwapeningsconferentie Hen derson. Tijdens dit onderhoud werden de punten, die bij de besprekingen in Berlijn niet waren behandeld, besproken. Van welingelichte zijde wordt daarom trent nog het volgende medegedeeld: Door de besprekingen te Berlijn en te München, waar het Duitsche standpunt uit voerig is uiteengezet en waarbij o.a. is ge sproken over de verdaging der ontwapenings conferentie, is de mogelijkheid gegeven, dat de gedachtenwisseling over de ontwapenings kwesties wordt voortgezet. De bijeenkomst tusschen Hitler en Daladicr. die Henderson gewenscht acht, zou waarschijnlijk nog een verdere diplomatieke voorbereiding noodig maken. te kunnen voorleggen. Hij heeft verklaard, dat binnen twee maanden prijsverhoogingen tot 100 pCt. zijn te verwachten. De spoed, die gemaakt wordt bij de behandeling van deze verordening, is noodig om de koopkracht door loonsverhooging en werkverruiming te vergrooten. Sluiting der beurzen? Senator Thomas, de samensteller van de wet tot depreciatie van den dollar, heeft bekend gemaakt, dat Roosevelt de moge lijkheid overweegt, krachtig in het beursver- keer in te grijpen, wanneer de beurzen niet zelf maatregelen nemen om een grenzelooze speculatie tegen te gaan. De kans zou zelfs bestaan, dat Roosevelt de beurzen zou slui ten, wat hij, Thomas, persoonlijk niet ge wenscht zou achten. Amerika. Binnen 2 maanden tot 100% prijsver hooging Naar uit Washington wordt gemeld heeft de „industrie-generaal" Johnson tot laat in den nacht gewerkt om de dwangverorde- ning zoo spoedig mogelijk aan het Witte Huis Engeland. Een nieuwe nationale regeering? Volgens de „News Chronicle" is er thans achter de schermen een beweging gaande voor een nieuwe nationale regeering, waarvan Sir Austen Chamberlain premier zou moeten worden. Deze beweging zou worden geleid door een mysterieuze „National Union Council", die, ofschoon nog in embrionalen toestand ver- keerend, reeds een maandblad uitgeeft, ge naamd ..The National". Het Juli-nummer be vat een artikel van de hand van het Lager huislid Sir Warden Chilcott, een vroeger lid van de Conservatieve partij en groot bewon deraar van Mussolini, die betoogt dat be kwame figuren als Austen Chamberlain, Robert Home. Lord Lloyd en Amery weer in de regeering moeten worden opgenomen. Het lag hi de bedoeling dat de Council zou be staan uit nationaal-conservatieven, natio- naal-liberalen en nationale arbeiders. Een kern werd reeds gevormd en in den herfst zou de Council ernstig beginnen te werken en propaganda maken voor een nieuwe nationale regeering bij het einde van het tegenwoordige parlement. Ten huize van Sir Warden Chilcott zouden verscheidene bijeenkomsten zijn gehouden, waar ook Win- rton Churchill en andere bekende politieke figuren aanwezig waren. Boycot van Duitsche goederen. Naar de Times meldt, heeft de gemeen schappelijke nationale raad der Engelsche arbeidersbeweging, waarin het Vakverbond, de Arbeiderspartij en de Lagerhuisfractie vertegenwoordigd zijn. een manifest gepubli ceerd, waarin wordt opgewekt tot boycot van Duitsche goederen en diensten. Men had aanvankelijk gerekend op den steun der coöperatieve beweging, doch deze heeft zich met de boycot niet kunnen vereenigen. Het manifest doet een beroep op allen, „die met de Britsche arbeiders deelen in afgrijzen en verfoeiïng van de vernietiging van de men- schelijke vrijheid en de burgerschapsrechten in Duitschland, om zich tot nader aankondi ging te onthouden van het koopen of aan wenden van deze goederen en diensten, wan neer zij kunnen worden onderkend als van Duitschen oorsprong". Het is de bedoeling van de boycot, „de Duitsche regeering dui delijk te maken, dat de misdaden die zij heeft begaan en begaat, door de volken der wereld niet zullen worden verschoond". In het ma nifest wordt een heeïe reeks artikelen van Duitschen oorsprong opgesomd, die in Enge land worden verkocht. POST NAAR ALASKA. NOME REEDS GEPASSEERD. Professor Jean Piccard, de tweelingbroer van professor August Plccard. zal einde van deze week of begin volgende wek van een der terreinen op de wereldtentoonstelling te Chicago met een ballon opstijgen voor een tocht naar de stratosfeer Hij wil hierbij trachten van de stratosfeer uit zijn waarnemingen per radio uit te zen den. om den luisteraars de reactie van het geluid der kosmische stralen te laten hooren. Op den beganen grond in de omgeving van de plek. waar de ballon zal opstijgen. zaPeen aantal ontvangers worden opgesteld, die de uitzending zullen doorzenden naar den zen der van den nationalen radio-omroep te Chicago. Bovendien zal Piccard's ballon wor den gevolgd door een bestuurbaren ballon, eveneens uitgerust met een radio-installatie, zoodat ook deze de uitzending kan relayeeren en zoo noodig hulp kan bieden. Na een geslaagde vlucht van Roechlovo. dat hij om elf uur 35 verlaten heeft, is de Amerikaansche wereldvlieger _Wiley Post pon derdagmorgen om drie uur 35 (Moskouschen tijd) te Chabarofsk gedaald. Reeds om vijf uur 58. dus slechts twee uur en 23 minuten later, is hij weer opgestegen voor den tocht naar Nome in Alaska. Voor zijn vertrek naar het Amerikaansche vasteland verklaarde hij in een onderhoud met een agent van het Russische Telegraaf- Agentschap. dat hij niet te Chabarofsk op beter weer heeft gewacht, in weerwil van de ongunstige berichten der meteorologische sta tions, omdat hij zich ten doel heeft gesteld zijn vroeger record met minstens 24 uur te verbeteren. ..Jammer genoeg", zoo vervolgde hij, „ben ik er niet in geslaagd mijn oor spronkelijk plan om rondom de wereld te vliegen in zes dagen, te verwezenlijken. Dit is vooral te wijten aan de buitengewoon slechte weersomstandigheden tijdens de vlucht van Berlijn naar Chabarofsk". Tenslotte gaf hij uiting aan de hoop, den tocht naar Nome in 16 uren te Jcunnen vol brengen. Naar Reuter nader uit Seattle meldt, is Wiley Post al over Nome gevlogen. Hij heeft de zee van Ochotsk en de Beringstraat dus al achter zich en bevindt zich weer boven Amerikaanschen bodem. INVAL IN PARIJSCHE OPIUMKIT. De Parijsche politie heeft een inval ge daan in een opiumkit, waar talrijke Grieken en Algerijnen 's nachts plachten bijeen te komen om opium te schuiven. Een zekere Carafis. geboortig uit Smyrna,, die de zaak had georganiseerd, is gearresteerd terwijl verder de namen der opiumschuivers bekend zijn gewerden. De politie nam vele Oostersche pijpen en 17 ..dubbele schoen zolen" in elk waarvan ca. een pond opium was verborgen, in beslag. PROTEST-BETOOGING TE LONDEN Dertig duizend Joden hebben Donderdag in Hyde Park een protestbetooging gehouden tegen het anti-semitisme in Duitschland. zoo wordt uit Londen aan de Tel. gemeld. De meeting werd voorafgegaan door een op tocht, die heelemaal uit het East End kwam waar het grootste gedeelte der winkels ge sloten was. Onderweg voegden zich tal van geloofsgenooten bij de demonstranten. Er was gewaarschuwd zich niet door tegen- demonstraties van de zijde der fascisten te laten provoceeren. In den stoet werden tal van doeken meegedragen met opschriften tegen Hitier en voor een boycot van Duitsche goederen. De demonstratie had een kalm verloop. BOOTJE OMGESLAGEN. ELF KINDEREN 03IGEK0MEN. Reuter meldt uit Bourges: In de nabijheid van Argent-sur-Sauldre (departement Cher) zijn ^Donderdag een geestelijke en elf kinderen verdronken. Vijftien kinderen uit een internaat te Gien hadden onder geleide van den geestelijke een uitstapje gemaakt. Met een boot stak het gezelschap een vijver nabij Argent-sur-Saul dre over. toen eensklaps de boot omsloeg. Slechts vier kinderen slaagden er in den oever te bereiken, doch de overigen en de geestelijken kwamen om het leven. GEDRANG BIJ DEN TOUR DE FRANCE. ACHT EN TWINTIG GEWONDEN. De Tel. verneemt uit Bordeaux: Bij de aankomst der deelnemers aan den Tour de France heeft een ongeval plaats ge had. Duizenden menschen verdrongen zich voor de ingangen van het velodrome, dat het eindpunt was van de negentiende étappe. Onder den druk van het publiek bezweken de ingangen en stroomde de menigte het ter rein op. Door het gedrang werden 28 perso nen gewond van wie twee stervende zijn. DE ONTWAPENING. WIL ITALIë CONTRÓLE OP BEWAPENING? Henri de Jouvenel. Reuter meldt uit Parijs: De minister van Buitenlandsche Zaken. Paul Boncoui-, heeft een onderhoud gehad met de Jouvenel. ambassadeur voor Frank rijk te Rome, die zijn post op 23 Juli zal ver laten. De ambassadeur bracht verslag uit van het resultaat van zijn onderhandelingen en den stand van de huidige Fransch-Italiaansche betrekkingen. De indrukken, die De Jouvenel heeft weer gegeven, zouden zeer bemoedigend zijn, spe ciaal wat betreft de ontwapening. Naar het schijnt, bestaat er thans over dat onderwerp een zoo groote mate van overeenstemming, dat de Italiaansche regeering zou hebben be sloten het principe van controle op de bewa pening. waartegen zij zich zoo langen tijd heeft verzet, te aanvaarden. Dat wat verlangd en bereikt werd, is over eenstemming over de groote lijnen eener vredespolitiek. In de eerste plaats zou worden nagegaan of Frankrijk en Italië niet een ge meenschappelijke opvatting zouden kunnen vinden van het algemeen belang van Europa in de tweede plaats zou worden gezocht naar een vorm van samenwerking der vier groote mogendheden, die tot dusver in twee kampen waren verdeeld, waardoor ook de kleine mo gendheden in twee partijen waren gesplitst, hetgeen het den Volkenbond onmogelijk maakte nuttigen arbeid te verrichten. De Jouvenel bracht in herinnering, dat het verdrag van Locarno zuiver defensief was en in geval van schending der grenzen in wer king zou treden, terwijl het thans gesloten pact de basis legt voor samenwerking tus schen de staten om deze schending te voor komen, met groote mogelijkheden voor ge meenschappelijk optreden. Bovendien en vooral verzekert het pact hun tien jaren van vrede. Mussolini heeft steeds volijverig gewerkt voor het slagen der onderhandelingen: na eerst zelf een tekst te hebben uitgewerkt en voorgesteld, heeft hij ten slotte den Fran- schen tekst aanvaard als basis der besprekin gen. TWEEDE KAMER. Alleen de communisten in felle oppositie. Tegenstand van de rechterzijde 2eer meegevallen. De heer Suring heeft veel be zwaren. De anderen willen helpen sparen. De wet oor retorsiebevoeydheden aangenomen. Dr. Kortenhorst triomfan teHjk- Mr. Donr.er in den Hoogen Raad. Twintig Juli In andere jaren liggen ministers en kamer leden om dezen tijd op hun rug in de wel. Ditmaal, dank zij mee de Kamerontbinding, zitten we op een zeer zonnigen dag. midden in een tijd, dien men in gewone omstandig heden een vacantietijd noemt, in de Kamer. En nog is het einde niet. Want ook de Eerste Kamer komt npg bijeen, in de volgende week en de week daarop. Er komt op het Binnenhof geen zomerrust ditmaal. De oorzaken zijn eerst de Kamerontbinding, maar daarnaast ook de crisis, die het nood zakelijk maakt op korten termijn wetsont werpen te aanvaarden, die geen uitstel lijden. Zoo was 't ook vandaag. De Kamer moest bijeen komen. Zij heeft van de gelegenheid gebruik ge maakt om enkele ontwerpen,* welke we ge- rustelijk onder de hamerstukken mogen rangschikken, af te doen. Ook is beslist afwijzend op het inter- pellatieverzoek van den heer Wijnkoop over den officier op Soembawa, die een gestrafte heeft mishandeld. De voorzitter stelde voor, het verzoek af te wijzen, wijl de kwestie den rechter reeds is voorgelegd. Bij zulk een stand van zaken is het onwenschelijk voor de Ka mer om in te grijpen. De heer Cramer (s.d.) sloot zich daarbij aan mondeling, de Kamer in feite door zich met 751 stem achter den voorzitter te scharen. De heer Roestam Effendi wilde van de ge legenheid gebruik maken om uiteen te zetten, waarom hij in de Kamer gekomen was en hoe hij zijn volk zou verdedigen maar dat kon niet. want het was niet aan de orde. De heer Roestam Effendi is geen goed spreker in tegenstelling tot den heer Schalker. die zijn gedachten, communistische gedachten, wèl onder woorden weet te brengen. Voorts heeft de Kamer de voordracht op gemaakt voor de vervulling van een vacature in den Hoogen Raad. Met groote meerderheid en direct kwam oud-minister Donner op de voordracht als nummer één. Hij zal dus met aan zekerheid grenzende hooge waarschijnlijkheid worden benoemd. Ieder zal 't er over eens zijn. dat de Hooge Raad een uitnemend jurist rijker zal worden. Als nummer 2 en 3 kwamen op de voor dracht Dr. J. E. van der Meulen. vice-presi dent van de Utrechtsche arrondissements rechtbank en Dr. P. van Regteren Altena, raadsheer in het Amsterdamsche Hof. De heer Knottenbelt heeft een interpella tie aangevraagd. Hij wil met de regeering van gedachten wisselen over de wenschelijkheid om Kamerleden. Statenleden en Gemeente raadsleden. die zich schuldig maken aan schending van hun eed of belofte, om trouw te zullen zijn aan de Grondwet, te ontzetten uit hun actief en passief kiesrecht. Over deze aanvrage zal morgen beslist worden. De Kamer heeft verschillende ontwerpjes afgedaan bij alle vroeg de heer Wijnkoop stemming of verklaarde zich tegen en bij vrijwel alle maakte hij opmerkingen, praatte hij de hem toegestane 10 minuten vol. Is dat een begin van een poging om het parlemen taire werk te vertragen? Achtereenvolgens werden dan aangeno men een ontwerp, dat maatregelen treffen wil tegen ontduiking der bcnzinebelasting. een ontwerp, dat scherper waken wil tegen ontduiking van de betaling der Inkomsten belasting. de goedkeuring der aanvulling van het internationaal verdrag omtrent het snoorweggoederenvervoer, de aanvulling der bestaande uitvoerregeling voor uien en de contingenteering van den gortinvoer. Uitgebreider heeft de Kamer gediscussieerd over het verleenen aan de regeering van en kele retorsiebevoegdheden. Enkele retorsie- bevoegdheden. n.l. tegen zulke naties gericht, welke ons slechter behandelen dan andere landen. Men gevoelt 't. de loop der economi sche dingen heeft 't noodig gemaakt. Die heel moeilijke omstandigheden zette ook de minister als oorsprong van zijn ont werp voorop. Er waren een tweetal afgevaar digden. de heer Westerman (Nat. Herstel) cn Dr. Kortenhorst 'r.k.t. wien het ontwerp niet ver genoeg ging. die een actieve handels politiek wenschten. Dr. Kortenhorst kon cie verleiding natuurlijk niet weerstaan om er eenige ..Schadenfreude" over uit te spreken, dat de regeering thans gebracht had. datgene, waarom hij jaren aaneen gevraagd had. En verweet hij den minister wanneer reeds eerder retorsiemaatregelen waren toegepast, wanneer een onderhandelingstarief was In werking gesteld geweest, dan was onze Neder- landsche welvaart niet zoo in depressie ge raakt als thans een feit is geworden. Minis ter Verschuur antwoordde daarop niet veel hij spotte wat en zei: Natuurlijk is de Neder- landsche regeering de schuld van de wereld crisis! De minister waarschuwde tegen een stre ven. dat in actieve handelspolitiek zijn doel vindt. Steeds weer moet de werkelijkheid worden onder het oog gezien. Prikkelen wil de regeering, zij prikkelt zei Mr. Verschuur door haar crisiswetten. De heer Vliegen (s.d.) had immers gevraagd, een industrie- bank te stichten, voor het financieren van industrieën, welke gemakkelijk voor de bin- nenl. markt zouden kunnen werken. Mr. Westerman sprak over een handels politieke zwenking geloofde alleen, dat de regeering hare zwenking het volk slechts langzaam wilde duidelijk maken. Mr, Ver schuur legde naar aanleiding daarvan er den nadruk op. dat ons land tot voor kort met het meest-begunstlglngsprlnclpe wèl gevaren had. maar dat het noodig was rekening te houden met sommige feiten. Ons land ls thans genoodzaakt tot een zekere mate van terugtocht, maar we houden het betere In het oog. Voorloopig hopen we vervolgde hij tegenweer met de retorsie te kunnen bieden. Of andere wapenen noodzakelijk zijn zal worden overwogen. Het ontwerp zegt niets over een beslissing in de vraag: be scherming of vrijhandel: het werkt niet naar binnen, het werkt naar buiten. En wanneer de beide opposanten de voor- i keur gaven aan een onderhandelingstarief, daar zette de bewindsman de hooge waard® van de retorsie in het licht. Bij een onder handelingstarief heeft men twee tarieven: degenen, die ons de meestbegunstiging schen ken, krijgen het laagste, de anderen, die dat niet willen, de hoogste voorwaarden. Retor sie laat echter toe een heele schaal van nuan- ceeringen aan te brengen. In tegenstelling tot Mr. Westerman voelde de minister de retorsiebevoegdheid wel als van groote preventieve werking. Het ontwerp werd aanvaard met 703 stemmen- Alleen de communisten waren tegen Tegen waren de communisten ook bij de bezuinigingen, welke Minister Marchant op het onderwijs wil aanbrengen door een ont werp. dat de hoofdstrekking heeft voor 1 1 2 jaar, tot l Januari 1935, ongemotiveerde scholenbouw te doen stopzetten. De communisten waren tegen, wijl het ont werp niet een oogenblikkeltjk einde maakte aar. "t geheele bijzonder onderwijs en wijl het ook beperkend ingreep op 't openbare onder wijs. De heer Schalker heeft namens de com munistische fractie deze gedachten uitge sproken. Minister Marchant deed uit een antwoord op deze vérgaande oppositie den aanvang zijner, morgen voorttezetten. rede bestaan. Hij hield den communisten voor, ciat het niet aanging om vrijheid voor zich zelf te roepen, wanneer men een ander geen vrijheid wilde laten. Eigenlijk waren de communisten de eenige oppositie. Minister Marchant heeft in de korte aanvangswoorden zijner rede dank ge zegd voor den welwillenden toon. waarmede in de Kamer gesproken werd. En ook den heer Ketelaar gaf uiting aan zijn blijdschap daarover. Hij had niet vernomen van de felle oppositie, als waarvan sommige persorga nen ter rechterzijde hadden blijk gegeven. Hij had alleen van meegaandheid gchoordl zelfs de heer Suring. die dan nog niet oogenblikkelijk heeft medegedeeld met den minister te willen medegaan. liet toch den weg naar een voorstem duidelijk open. De rechterzijde heeft uitgesproken met den minister te willen medegaan. Doch met een zeer bezwaard hart. Wat te begrijpen is, want inderdaad krijgt de bewindsman groote arbitraire bevoegdheden en wordt er iets in geperkt van de vrijheid van scholcnstich- ting. welke één der grondslagen was van de pacificatie. Maar zij willen heenstappen over alle aarzeling. En in den huidigen. cllendi- gen tijd van economischen neergang helpen sparen. De heer Zijlstra ta.r.) zei 't. ook de heer Tilanus (c.h.), ook de heer Kersten (St. Geref.) Ter linkerzijde was men unaniem voor, daar heeft men niet uitgebreid gesproken, daar. constateerde men zijn Instemming. Of nu de heer Thüssen <s.d.) verstandig heeft gedaan te zeggen, dat het voorliggende ontwerp alleen een voorbereiding was voor een in 112 jaar te brengen definitief ont werp, waardoor de scholenstichting door de verschillende richtingen zou beperkt worden tot enkele hoofdrichtingen? De heer Thijs- sen heeft 't daarmede den minister niet ge makkelijker gemaakt, want de willige rech terzijde zal nu vermoeden, dat de minister de grondwettelijke vrijheid van onderwijs wil inperken op den duur. De heer Boom deelde mede, dat hij van plan was geweest een initiatief-ontwerp in te dienen, denzelfden inhoud hebbend, als het wetje van Dr. de Visser (uit. 1923). met den bekenden paragraaf 11. Hij heeft dat natuurlijk niet gedaan, wijl de minister zelf met een ontwerp kwam. Bovendien gaat de minister veel verder. Hij combineert par. 11 met den eisch. dat voor het openen van een nieuwe school 1 12 maal het aantal leerlin gen aanwezig moet zijn, die onder de hui dige wet benoodigd zijn voor schoolstichting. Deze combinatie is 't welke 't den heer Su ring zoo moeilijk maakt voor de wet te stemmen. De rechterzijde wil met Mr. Marchant gaarne medewerken om op het onderwijs tc besparen, op het L. O. Maar zei de heer Suring er moeten geen vitale belan gen aangetast worden. En nu meent hij. dat de vrijheid van onderwijs door het ontwerp toch wel wordt geraakt en dat er niet ge lijkelijk offers worden opgelegd aan het bij zonder en het openbaar onderwijs. A! erken de hij. dat he schriftelijke voorbereiding verbeteringen heeft weten te doen bereiken. De heer Suring heeft eenige punten opge noemd. waarbij er onderscheid wordt ge maakt tusschen openbaar cn bijzonder on derwijs en waarop hij morgen wel het ant woord zal verkrijgen van minister Mar chant. Met den heer Kersten begreep hij niet waarom er nog hinderpalen moesten in den weg gelegd worden aan scholen, welke geheel uit de beurs der ouders zouden betaald wor den. Ons lijkt het antwoord daarop niet moeilijk zulke scholen vragen ook uitga ven uit de Rijksschatkist, wel niet voor de scholenstichting, maar dan toch voor de be taling der onderwijzerssalarissen. Ook de heer Tilanus had bezwaren, ont leend aan verandering der jurisprudentie van het oogenblik waardoor vaststaande op lossingen waren mogelijk geworden. Thans wordt alles op losse schroeven gezet, ook hij had bezwaren tegen het inschakelen bij al len van den minister gevreesd werd voor administratieven rompslomp vooral wijl het subjectief inzicht des ministers de lei dende rol bij de uitvoering van het wetje gaat spelen. En toch was de heer Tilanus be reid om mede te gaan. maar alleen als nood- v.etjc, Een soortgelijk geluid deed ook de heer Zijlstra hooren. Vermelden we nog. dat de heeren Lingbeck cn Kersten betreurden, dat er bij dit ont werp niets werd gedaan aan besparing door maatregelen voor de salarissen der kloos terlingen-onderwijzers. INTIMUS. AARDBEVING TE OPORTO. Te Oporto werd de bevolking Woensdag opgeschrikt door een vrij krachtige aard beving. Angstig vluchtte men uit de hulzen. De materieele schade bicek achteraf vrij ge ring. terwijl persoonlijke ongevallen niet voorkwamen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3