Bridgeduel. Hei Bdcuyeijlcste 51e Jaargang No. 15360 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 22 Juli 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ITTGAVE LOÜRENS COSTER maatschappij VOOR courant-uitgaven en algemeene drukkerij n.v. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABOiNNEMEN 1 ENpCr Week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0-72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj3 rcguli 1.75. cikc regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regcL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icderen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog 1400-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150— Elke andere vinger f 50-, Arm. of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000— Overlijden f 600-, Verlies van Hand. Voet of Oog f400— Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30... DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. de joodsche wereld conferentie te amsterdam Programma van den heer Untermeyer. boycot en beroep op den volken bond. Het volgende overzicht van het behandel de ter Joodsche Wereldconferentie, die te Amsterdam gehouden wordt, is per commu- „jnué gepubliceerd door Samuel Untermeyer, die tot voorzitter der Conferentie is gekozen en wien door de aanwezige gedelegeerden verzocht was, een overzicht te geven aan de Er waren ruim 30 gedelegeerden aanwezig uit Egypte, Amerika en de voornaamste lan den van Europa. Gedelegeerden van een aan tal andere landen, die verhinderd waren aan wezig te zijn. hadden telegrammen gezonden, waarin zij uiting gaven aan hun sympathie voor de conferentie en zeiden, haar werk te zullen steunen. - Er werden rapporten voorgelezen, waaun een overzicht gegeven werd van de reeds ge nomen stappen en de vorderingen, die in de verschillende landen met de uitvoering der boycott zijn gemaakt, waaruit bleek, dat over het geheel krachtige afbreuk werd gedaan aan den Dujtschen handel en dat de uitvoer uit Duitschland naar deze landen snel vei- mindert. In sommige landen is deze achter uitgang reeds opgeloopen tot 30", en de ïap- porteurs verwachten, dat. wanneer de orga nisaties geheel gereed zullen zijn, de resul taten nog zullen toenemen. Er werden drie commissies van drie leden 'elk ingesteld, n.l. een commissie tot het op stellen van resoluties, bestaande uit gedele geerden van Polen, Frankrijk en Tsjecho- Slowakije, een organisatiecommissie met ge delegeerden uit Nederland, Egypte en Ame rika en een financieele commissie met ge delegeerden uit Engeland, België en Lithauen. De voorzitter is ex efficio lid dezer com- missies. Bij acclamatie werd onder groot enthou siasme een resolutie aangenomen, waarin tot boycot van Duitsche goederen besloten wordt-. Dr. Coralnik uit New-York trad op als tij- 'delijk voorzitter en hield in die functie een toespraak. De heer Untermeyer verklaarde bij zijn verkiezing tot voorzitter der conferentie, dat de doeleinden der conferentie tweevoudig waren, constructief en defensief. Ter onder steuning van het constructieve gedeelte, dat betrekking heeft op het beroep, op den Vol kenbond legde de heer Untermeyer een ver klaring af, waarin hij een beroep doet op den Volkenbond. Hij noemde als eenige der din gen, die de Volkenbond onmiddellijk kan en moet doen, wanneer hij zijn bestaan wil rechtvaardigen: 1. Het uitzenden van een selecte commis sie naar Hitlerland teneinde een onderzoek in te stellen en een volledig rapport uit te brengen over de feiten en voornamelijk over de voorwendsels op grond waarvan honderd duizenden onschadelijke Duitsche Joden ge vangen gezet zijn. mishandeld zijn en uit gehongerd zijn in die aardsche helleplaatsen, concentratiekampen genaamd. 2. Het uitschrijven van „Nansenpassen" voor hen, die in staat zijn uit Duitschland te vertrekken, welke passen hun gelegenheid zullen geven hun geld op te nemen en hun eigendommen mee te nemen, gelijk gedaan ls door den Volkenbond in het geval van Rusland. Griekenland en Roemenië en aldus hun de poorten te openen der vreemde lan den. 3. Door dwang uitvoering geven aan de bepalingen omtrent vakvereenigingen in het verdrag van Versailles, welke op flagrante wijze worden geschonden door het uitstooten en uitsluiten van alle Joden uit de vakver eenigingen en Hitlerland te dwingen hen weer in hun vakvereenigingen op te nemen. 4. Dwingende kracht en uitbreiding geven aan de bepalingen in het verdrag voor de be scherming der minderheden door het toe te passen op de bescherming van de uit het volksgeheel verwijderde Joden. Wanneer Duitschland het verdrag wenscht te verande ren door het recht te verwerven voor defen sieve ontwapening bestaat er geen reden, waarom het niet eveneens gewijzigd zou wor den om het buiten twijfel duidelijk te maken, dat Duitschland den Volkenbond uitdrukke lijk heeft beloofd, op schrift, gelijk het ge daan heeft, dat het de minderheden binnen zijn grenzen zou beschermen. Duitschland heeft luide de Duitsche Joden afgezonderd en hen uitgeroepen, niet alleen als een minder heid, maar als van vreemde origine en heeft hen uitgesloten van alle rechten van het burgerschap op dien specialen grond. 5. Een beroep doen op en onmiddellijk In werking stellen van de hulp-clausule van het verdrag teneinde deze menschen van den hongerdood te redden. Wanneer de Bond in gebreke blijft uit eigen beweging hiertoe over te gaan moeten er middelen worden gevonden door een formeele petitie aan den bond om zijn jurisdictie in te roepen en de machinerie aan het werk te zetten, wanneer dat mogelijk is, meent de heer Untermeyer. De hoop bestaat echter, dat dit niet noodig zal zijn. motor in brand. Vrijdagavond omstreeks 11 uur stond op de Koudenhorn een motor met zijspan in brand. De hr^udweer rukte uit, doch behoef de. niet oo te treden. De motor verbrandde, en was niet ver zekerd. de werkloosheid te haarlem. er wordt thans veel gebouwd. Eenige dagen geleden deelden wij bijzon derheden over liet verloop der werkloosheid te Haarlem mede. Daaruit bleek, dat sinds het voorjaar het aantal werklooze bouwvak arbeiders belangrijk verminderd is. In aan sluiting daarop kunnen wij thans mededeelen dat de vooruitzichten in het bouwvak in Haarlem niet ongunstig zijn. Ter plaatse waar men daarovei- met zekerheid kan oor- deelen werd ons verzekerd, dat er thans in onze stad meer gebouwd wordt dan in het zelfde tijdvak van het vorige jaar. Bovendien zijn velé bouwwerken waaronder eenige belangrijke in voorbereiding, zoodat er reden is om te verwachten, dat ook in de naaste toekomst evenveel bouwvakarbeiders aan het werk blijven. Zelfs is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat het aantal nog iets zal stijgen. luitenant asjes in de haver. hoe de noodlanding mislukte. Over de noodlanding van luitenant Asjes bij Bonn vernam de Tel. nog van den heer Schmidt Crans: Tengevolge van een motordefect was lui tenant Asjes gedwongen een noodlanding te maken en hij had daartoe de keuze uit drie veldjes, dicht bij elkaar. Hij koos een haver veld, maar toen hij daarop neerstreek, bleek de haver al zoo hoog te staan, dat het sport- vliegtuig onmogelijk kon taxiën en na eenige meters over den kop sloeg. De beide inzitten den bleven ongedeerd, doch het vliegtuig werd ernstig beschadigd, zoodat er geen sprake meer kon zijn, dat de tocht naar de Dolomieten kon worden voortgezet. Na overleg met den chef-instructeur is be sloten het sportvliegtuig zoo spoedig mogelijk te bergen en daarna per boot naar Rotter dam te brengen waar het dan zoo mogelijk zal worden gerepareerd. op zoek naar mill io en en. de bergingstoren naar de lutine uitgevaren. (Nadat Donderdag besloten was bij het voortduren van het mooie zomerweer de ber gingstoren, waarmede men wil trachten het goud uit de „Lutine" te halen, naar buiten te brengen, werden Vrijdagmorgen in de vroegte de noodigc voorbereidingen getrof fen. Tegen 9 uur was alles voor het vertrek, ge reed en werd een begin gemaakt met de ex peditie, die de millioenen boven water moet brengen. Tegen half tien werd de bergings toren door de sleepboot „Holland" van de reederij Doeksen naar buiten gesleept en om kwart voor tien was men zonder ongelukken buiten de haven gekomen. Het transport staat onder leiding van den vertegenwoor diger van de firma Dros op Texel, den heer N. C. Tailor Kraay. In den namiddag kwam men op het tor- rein aan, doch eerst in de avonduren toen de vloed op zijn hoogst stond en er bijna geen stroom meer stond kon de toren worden neer gelaten. Om 8.41 uur begon men den toren te vieren. Om 8.50 raakte de onderkant van den toren het spiegelgladden zee-oppervlak. Om 9.15 bereikte het toestel den zeebodem Slechts een klein stuk van den toren, naar schatting een vierde gedeelte, bleef boven het water uitsteken. De toren stond echter ongeveer tien graden scheef. Men zal thans trachten den toren recht te krijgen. De werkzaamheden worden zoo spoedig mogeliji voortgezet. Er wordt daar in Londen een strijd uitgestreden, Waar 't in heel de bridgende wereld om spant, Daar keeren de kansen van gister tot heden, Daar zoekt men den roem in een „puntigen" stand. Men slaat er in ruiten en speelt er met harten, Daar worden maar schoppen constant uitgedeeld, Men tracht er elkander met listen te tarten, Kortom, daar wordt echt voor genoegen gespeeld. Men werpt er zijn aas uit om kleintjes te vangen. Want poppen zijn meer in t bijzonder in „trek". Men laat er den ander met voorliefde hangen, En krijgt daar applaus voor, al klinkt het ook gek. Men gaat er te werk naar doordachte systemen, Met spelers en speelsters van klinkenden faam, Zij stellen elkaar voor de zwaarste problemen, En d' inzet van alles is Culbertsons naam. 't Is waar, hoe die worsteling af moge loopen. Ons wereldprobleem vindt geen voordeel erbij, Men kan voor de toekomst geen beterschap "nopen. Van deze of andere kaartleggerij. Men heeft in die richting ook geene pretentie.* Maar als het nu om vergelijkingen gaat. Een spelletje kaart is dan geen conferentie, Maar 't loopt althans uit op een eind resultaat. P. GA6US. te ver in zee gewaagd. bijtijds gered. Gistermiddag waagden de heer en mevr. D. zich aan het Zuiderstrand te ver in zee en daar zij niet goed konden zwemmen, verkeer den zij weldra in levensgevaar, Gelukkig werd hun gevaarlijke positie op gemerkt door de heeren W. H. en J. M. Hen- sel uit Amsterdam, die zich op het strand be vonden en op het hulpgeroep der drenkelin gen onmiddellijk te hulp snelden. Het mooht hun gelukken beiden behouden op het strand te brengen. Door de goede zorgen van den heer Jb. Kraayenoord, lid der Z.R.B., werden de slacht offer vrij spoedig weer op hun verhaal ge bracht. Op eigen gelegenheid konden ze na eeni- gen tijd hun woning aan de Zand voor tsche- laan alhier, weer bereiken. denkt aan de ziekte van weil. POLITIE BEKEURT BADERS. De politie heeft Vrijdag twee personen be keurd. die in het Noorder Buiten Spaarne zwommen. Gezien de groote gevaren die verbonden zijn aan het zwemmen in open water, ziet de politie in het belang der volksgezondheid zich gedwongen diegenen te bekeuren die toch ondanks het verbod, in open water ba den of zwemmen. bezuiniging op onderwijs te haarlem. HET WACHTGELD VOOR DE LEERKRACHTEN. De af deeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft een adres aan den gemeenteraad van Haarlem gezon den met het verzoek: a. de opwachtgeldstelling van leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs volgens een vast, voor allen gelijk systeem te willen rege len: b. na degenen die zich vrijwillig beschik baar stellen, hen aan te wijzen, die de minste dienstjai'en hebben, ongeacht of deze dienst tijd in de gemeente Haarlem of in andere ge meenten is doorgebracht. Aan de memorie van toelichting ontleenen wij De hergroepeering van leerlingen en klas sen op l September 39"3 beteekent voor een aantal vaste leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs het verlies van hun betrek king. De gemeenteraad zal hun in zijn e. v. vergadering ongevraagd ontslag moeten ver- leenen. De voorbereidingen tot dezen harden maatregel worden door den Wethouder van Onderwijs reeds getroffen. Het heeft teleur gesteld, dat geen poging is gedaan om in overleg met de betrokkenen, in casu hun vak organisatie, deze zaak te regelen. Waar hot hier zuiver onderwïjsbelangen betreft, waar van uit den aard der zaak de vakbond net best op de hoogte is. had dit overleg niet achterwege mogen blijven. De onderwijzers missen het georganiseerd overleg, een reden te meer om in dit speciale geval de gelegen heid te openen tot het te berde brengen van hun inzichten. Het gevaar voor minder ge lukkige. onrechtvaardige beslissingen zou er door zijn verminderd, het rechtsgevoel bevre digd. Alle leerkrachten zijn bij hun benoeming in dezelfde rechtspositie geplaatst. Hun burger lijke staat, sexe en economische omstandig heden bleven daarbij buiten beschouwing. Zij dienen ook bij ontslag niet te gelden. Daar om vraagt de Bond nadrukkelijk gelijke be handeling van allen, ongeacht de groote on billijkheden. die een andere gedragslijn nood wendig tengevolge moet hebben, doordat het gemeentebestuur onmogelijk met alle omstan digheden der betrokkenen op de hoogte kan zijn en zich vergissen móet. Het is reeds ge bleken. dat B. en W. deze alleszins logische oplossing niet nastreven. Het college wenscht allereerst de gehuwde onderwijzeres te ont slaan. Het is overbodig opnieuw het recht op arbeid en vrije levensbeschikking van de ge huwde vrouw principiëel te verdedigen. Bij de behandeling van het ambtenarenreglement heeft de Raad dat recht ten volle erkend. Eenigen tijd geleden is voor de gehuwde ambtenares een aparte wachtgeldregeling in gevoerd. die bij de gewone zeer ongunstig af steekt. Zij komt hierop neer. dat deze catego rie een wachtgeld geniet voor een tijd gelijk aan een achtste deel van haar dienstjaren. Na korten tijd is dus het dienstverband van de gehuwde onderwijzeres geheel verbroken. Practisch beteekent dit, dat ze voor herplaat sing niet in aanmerking komt. Bovendien behoort het aanvaarden van een betrekking ver buiten de gemeente voor een gehuwde vrouw slechts tot de theoretische mogelijk heden. Voor alle getroffenen is opwachtgeldstelling een harde slag niemand zal dit ontkennen, maar dc jóngeren zullen vrij spoedig weer el ders een plaats vinden, voor hen is de maat regel in her algemeen gesproken liet minst noodlottig. Om deze redenen beveelt dc Bond zijn eenvoudige regeling als dc recht vaardigste en minst pijnlijke in dc aandacht van den Gemeenteraad aan. VAN de fiets gevallen. Vrijdag fietste een 16-jarige wielrijdstcr in de Groote Houtstraat. Toen zij voor den verkeersagent op het Verwulft moest stoppen viel zij, en kreeg een hersenschudding. Door den Ongevallendienst is zij behan deld en daarna per auto naar Bloemendaal vervoerd, waar zij gelogeerd was. De berging van bun inhoud van het wrak der „LutineDij Terscnelmig. Du oeiguigstoien op Eeu groot aantal graanbeurzen in dc Vereenig dc Staten gesloten. pag 3 Maatregelen in Amerika om de groote prijs fluctuaties te verhinderen. pag. 3 Dc Tweede Kamer heeft de wijziging der L. O. wet aangenomen. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. J. B. Schuil. Willem dc Zwijger op het Fran- sche Tooneel. pag. 9 Karei de Jong. Radiomuziek der week. Een voorbespreking. pag 9 H. G. Cannegieter. Anny Ondra in Een nacht in het Paradijs. pag. 9 Dr. W. G. N. v. d. Sleen. Naar Albina, St. Lau rent en Moengo. pag 7 P. L. V. R. Voorjanrsstormen in de Indische Archipel. ps v 7 Wilhelinina Baltincster. H D Vertelling. De Wilde Jager. pag. 7 Ton Ruvgrok. Langs dc Straat. Bruiloftsstoet. pag.8 W. S. lloe wordt men miilionnair. pag. 8 Uit dc Wereld van de Film. Marion Davies. pag. 8 nog vermisten bij de ramp te smyrna. Nader wordt uit Angora gcme'.d: De laatste aardbevingen, die in de streek van Smyrna hebben plaats gehad hebben tal rijke slachtoffers geëisch'.. Vele huizen zijn ingestort, welker bewoners meerendeels onder de puinhoopen bedolven werden. Bij he:, op- ruimingswoik zijn reeds 20 lijken geborgen. Een aantal inwoners wordt nog vermist. inval bij fascisten te londen. OOK FASCISTISCHE ORGANISATIE IN IERLAND. V.D. meldt uit Londen: Donderdagavond hebben ongeveer 50 per sonen. die donkerblauwe hemden droegen, een inval gedaan in het partijhuis der Brit- sche fascisten te Kensington. Er ontstond een handgemeen, waarbij eenige personen gewond werden. Het kwam opnieuw tov een handgemeen, toen een groep Britscho fascis ten met een vrachtauto de stad wilden in gaan om propaganda tegen de Joden te ma ken. De fascisten werden van verschillende kanten aangevallen en moesten zich terug trekken. Ierschc fascistische organisatie opgericht. Donderdag kwamen te Dublin ongeveer 300 vertegenwoordigers bijeen van de door den voormaligen politiechef generaal O'Duffy ge leide oud-frontstrijders-organisatie, waar werd besloten, van de organisatie een zuiver fascistische vereeniging te maken onder den naam van Nationale Garde. De leden dezer nieuwe organisatie zullen een blauw hemd als uniform dragen. O'Duffy werd tot '.elder ge kozen. De Nationale Garde stelt zien ten doel de afschaffing van het parlementaire stelsel, bestrijding van het communisme, opheffing van stakingen en uitsluitingen en het instel len van scheidsgerechten tot regeling van arbeidsconflicten, organisatie van den land bouw en bestrijding der werkloosheid coor bijzondere maatregelen. De organisatie wil zich voorloopig beperken tot een ledental van 25.000. In de graafschappen Cork. Lim- merick en Tipperary, zou zij reeds grooten aanhang hebben. Reeds dadelijk na de vergadering kwam het tot oen botsing met Hnksche elementen, die met de blauwgehemde fascisten slaags raakten. Dc Valera zou naar verluidt niet voorne mens zijn, de organisatie der Nationale Gar de ongehinderd te laten ageeren. treinbotsing in italië. ACHT DOODEN. Donderdagavond laat is de sneltrein van Napels naar Foggia tusschen de stations Si. Lorenzo en Soiopaca in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting komenden trein uit Benevento. Vijf spoorwegbeambten en een postbeambte werden gedood. Er rchijr.cn meer dan 25 personerw ernstig te zijn gewond. Uit Napels is terstond een hulp- trein naar de plaats van de ramp gezon den. Volgens een later bericht zijn er 8 dooden. Het ongeluk gebeurde op een traject met enkelspoor. waarschijnlijk deer «een fout van een spoorwegbeambte, die door een ver weerden signaalstand den machinist van den trein uit Benevento deed e locven, dat hU op vedig spoor reed.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1