Frankrijk en de Gouden-Standaard. 3 Complot tegen de regeering in Spanje. WOENSDAG 26 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD Portugal. Vijfduizend arrestaties. Het oordeel van minister Soeng over de Europeesch-Chineesche betrekkingen HET BELANGRIJKSTE NIEUWS f (ZJe Spaansche minister-president Azana. I Eenïge dagen geleden werd de minister van binnenlandsche zaken er van In kennis ge steld, dat er een heimelijke verstandhouding bestond tusschen verschillende uiterst link- sche en uiterst rechtsche elementen, die een complot smeedden tegen de veiligheid van den staat. De beweging zou einde Juli of begin Augus tus moeten uitbreken. Zaterdag gaf de minister aan dè gouver neurs der provincies order, om over te gaan tot de arrestatie van traditionalisten of anar chistische syndicalisten. Te Madrid werden 170 personen in hechte nis genomen en ook in de provincie is het aantal arrestaties zeer talrijk. Over het ontdekte complot verklaarde ministerpresident Aza i, dat de geheele om wentelingsactie zuiver civiel was geweest. Mi- litaren waren er niet bij betrokken. De arres taties welke hadden plaats gehad, waren noodzakelijk om erger te voorkomen, maar, voegde Azana er bij, ik geloof, dat wij nu ver der in rust en vrede zullen kunnen arbeiden. Naar uit Vallovar in de provincie Huesca gemeld wordt wilde de bevolking verzet ple gen toen de syndicalisten door de politie wer den gearresteerd. Deze zag zich daarop ge noodzaakt van de vuurwapenen gebruik te maken, waardoor een persoon werd gedood. Alle zetels van de Nationale Arbeidersfede ratie zijn gesloten op last der regeering. •Nader verneemt V.D., dat alleen te Barce lona 200 personen werden gearresteerd. Voor Éoover bekend, bedraagt het aantal gearres teerden in geheel Spanje meer dan 5000. De op het oogenblik të Berlijn vertoevende Chineesche minister van financiën Soeng heeft zich in een interview met een verslag gever van het „8 Uhr Abendblatt" geuit over de mogelijkheid van Europeesch-Chineesche economische betrekkingen. Hij verklaarde daarbij, dat de Europeesche landen, die deel zouden hebben aan de ontsluiting van China, daardoor hun eigen handel en nijverheid zou den bevoordeelen. China is een volkomen on ontgonnen land, dat gedeeltelijk nog werkt met middeleeuwsche werktuigen. Voor de in dustrielanden zou het dus een buitengewoon geschikt afzetgebied kunnen worden, zoodra de voorwaarden daarvoor zijn geschapen. Die voorwaarden zijn: aanleg van begaanbare wegen, spoorwegen en vliegvelden. Voor een rijk met 400 millioen inwoners beteekent de verkeerstechnische ontginning de basis voor iedere ontwikkeling. Voor dat werk heeft China niet alleen buitenlandsche deskundi gen en technici noodig, maar ook buiten- landsch materiaal. Dat alleen reeds zou den industrieën van sommige landen opdrachten van grooten omvang verzekeren. Soeng kon zich zeer goed voorstellen, dat door de ont sluiting van China de werkloosheid in Europa belangrijk zou verminderen. Het gaat hier om een reusachtig project, dat met vele milliar- den moet gefinancierd worden. Maar voor werk, dat betaald wordt en welks rentabili teit voor de hand ligt. zou het geld ongetwij feld in een of anderen vorm zijn te vinden, meende de Chineesche minister. Duièscfolantï. Brutale overval in het Saar gebied. Het socialistische blad Deutsche Freiheit, •meldt, dat Zaterdagavond een wagen met een 15-tal gewapende Hitlerianen, de grens van het Saarge'bied overkwam. De Hitleria nen deden een inval in een huis dat zij doorzochten en namen drie personen, een Communist met diens vrouw en zoon, ge vangen, waarna zij met hun arrestanten de grens wederom overtrokken. DeRegeeringscommissie heeft den invoer en verkoop van de Völkische Beobachter ver boden. Razzia in de verkeersmiddelen De politie-actie. die gistermiddag om 12 uur in het geheele Duitsche Rijk werd uit gevoerd op alle verkeersmiddelen, heeft, naar het W. B. verneemt, veel resultaat, opgeleverd. Talrijke personen wier aanhouding was ver zocht konden eindelijk gearresteerd worden, veel illegal materiaal en wapenen werden in beslag genomen. Het aantal autorijders, die zonder ^de noodige papieren reden, was ook zeer groot. De Sterilisatiewet aangenomen Het Rijkskabinet heeft in zijn laatste ver gadering goedgekeurd een wet tot voorko ming van erfelijk-belaste nakomelingschap, die Woensdag zal worden gepubliceerd. De inhoud is in korte trekken de vol gende: Hij, die erfelijk belast is, kan door chirur gisch ingrijpen steriel worden gemaakt, wan neer volgens de ervaringen der erfelijkheids wetenschap met groote waarschijnlijkheid te verwachten is, dat zijn nakomelingen zul len lijden aan ernstige lichamelijke of gees telijke erfelijke ziekten. Erfelijke ziekten in den zin van de wet zijn aangeboren zwakzin nigheid, schizofrenie, vallende ziekte, erfelijke bleekzucht, erfelijke blindheid en doofheid, zware erfelijke lichamelijke misvorming en zwaar alcoholisme. De sterilisatie kan worden voorgesteld door dengene, die voor sterilisatie in aanmerking komt, verder de arts en de leider van een zie kenhuis voor de patiënten. Het gerecht be slist volgens vrije overtuiging, met meerder heid van stemmen. De sterilisatie kan ook tegen den wil van dengene, die gesteriliseerd zal worden, wor den uitgevoerd. De wet treedt 1 Januari 1934 in werking. In de motiveering van de wet tot het voor komen van een erfelijk-belaste nakomeling schap wordt o.m. gezegd: Terwijl het gezonde Duitsche gezin in door snee slechts twee kinderen heeft, hebben zwakzinnigen en andere erfelijk-minderwaar- digen een geboortecijfer van 3 tot 4 kinde ren. Bij een dergelijke verhouding verandert de samenstelling van een volk van geslacht op geslacht, zoodat na ongeveer 3 generaties de waardevolle laag van het volk volkomen door de minderwaardige laag is overwoekerd. Dat beteekent het uitsterven van het gezin van hoog gehalte. Om niet den indruk te vestigen alsof de sterilisatie een straf voor den betreffenden persoon is, is er bewust van afgezien, te spre ken over de sterilisatie van misdadigers. Het Rijkskabinet heeft echter bij het aannemen van deze wet uitdrukkelijk besloten in het kader van algemeene voorzorgsmaatregelen tegen misdadigers, die gevaarlijk zijn voor de samenleving, door een speciale wet, die tege lijk met de sterilisatiewet in werking zal tre den, de gedwongen ontmanning van voor de samenleving gevaarlijke sexueele misdadiger te regelen. De sterilisatie geschiedt door een eenvou dige en ongevaarlijke operatie, die noch bij den man noch bij de vrouw het gevoelsleven aantast. Van belang Is verder het feit. dat in Duitsch land op het oogenblik 100.000 epileptici en 25.000 erfelij'k-'blinden en erfelijk-dooven leven. Engeland. Amerikaansch voorstel op de conferentie verwacht. In de slotzitting van Donderdag zullen naar verluidt naast den voorzitter MacDonald het woord voeren de leiders van 10 of 12 delegaties, o.a. Bonnet, Jung en de Duitscher Krogmann. Naar verluidt, zal de Amerikaansche ge delegeerde Cox in zijn slotrede een voorstel doen betreffende een nieuwen vorm van re- geeringsgaranties. Het bureau van de Economische wereld conferentie heeft besloten een kleine com missie te benoemen, die zal hebben te be slissen vóór of op 1 November, of de con ferentie al of niet zal worden hervat. De graanuitvoerende landen hebben een nieuw voorstel van de invoerende landen aanvaard, dat inhoudt, dat de invoerende landen den prijs voo rhet ingevoerde graan zullen vaststellen en hun tarieven onmid dellijk zullen veriagen naarmate deze" prijs wordt bereikt. Frankrijk. Fransche socialisten afgetreden Reuter meldt uit Bordeaux: Marquet, de burgemeester van Bordeaux, en socialistisch Kamerlid alsmede vijf andere Kamerleden uit het departement Gironde hebben hun mandaat als afgevaardigde ter beschikking hunner federatie gesteld, wegens de motie van afkeuring tegen de parlemen taire fractie, welke op het socialistisch con gres werd aangenomen. Danfzlg, Centrum blijft bestaan. Het bestuur van de Centrumpartij in de vrije stad Danzig heeft besloten, de partij te doen blijven bestaan. De partij zal het •streven der tegenwoordige regeering van Danzig in het kader van haar beginselen naar krachten ondersteunen. Amerika. Schuldenonderhandelingen niet aan de orde. Roosevelt heeft besloten, alle onderhande lingen over de oorlogsschulden te laten rusten tot na de uitvoering van het sa- neenngsprogram en de stabilisatie der grond- sto^.mprijzen op bevredigende hoogte. In regeeringskringen wordt verklaard, dat een definitieve regeling der oorlogsschulden on mogelijk is in verband met de schommelin gen van den dollar, daar de mogelijkheid bestaat, dat verdere wijzigingen in den koers van den dollar een thans gesloten overeen komst in sterke mate zouden beïnvloeden. Wijzigingen in het kabinet. Het Portugeesche kabinet is na het aftre den van de ministers van binnenlandsche zaken en onderwijs gereorganiseerd. Onder meer is een ministerie van landbouw in het leven geroepen. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken is kapitein Pereira. België. Vertrouwensvotum voor de regeering. De Kamer heeft gistermiddag met 97 tegen 79 stemmen en 6 onthoudingen aangenomen een motie van vertrouwen in de regeering, welke motie was ingediend na een socia listische interpellatie over het gebruik door de regeering van de volmacht, die door de machtigingswet was toegestaan. BALBO'S ESKADER OP DEN TERUGWEG. noodlanding van twee vliegtuigen NEW-YORK, 25 Juli (VD.) Het eska der van Balbo is Dinsdag te 14.20 Amster- damsche tijd van het vliegveld Gordon Ben nett gestart, naar Shediac. Vandaar zal de vlucht worden voortgezet naar Sheal Harbor op Newfoundland. De weerberichten luiden gunstig. Balbo heeft verklaard, dat hij op den terugtocht geenerlei risico wil nemen. NEW-YORW, 25 Juli (V.D.) Het Ita- liaansche eskader heeft de eerste etappe van de terugreis volbracht. Te 20.16 Amsterd. tijd daalde het eskader te Shediac. Een der vliegtuigen van het Italiaansche eskader heeft een noodlanding gemaakt in de nabijheid van Rockland in den staat Mai ne wegens een breuk in de olieleiding. Een tweede vliegtuig moest een noodlan ding maken bij St.-John aan de kust van Nieuw-Brunswijk. De oorzaak van deze nood landing is tot dusver niet bekend: Balbo vandaag verder. SHEDIAC, 25 Juli (V.D.) Bij de aankomst van het eskader van Balbo te Shediac werden de vliegers door een groote menschenmenigte geestdriftig ontvangen. Generaal Balbo heeft het plan, morgen verder te vliegen naar Newfoundland, wanneer de weerberichten gunstig zijn. Het te Rockland gelande toestel is na een reparatie aan de olieleiding van twee uur naar Nieuw-Brunswijk gestart. De oorzaak van de noodlanding van het tweede vliegtuig was gebrek aan brandstoffen. Ook dit toestel zal na het aanvullen van den voorraad zoo spoedig mogelijk naar Shediac starten. Dank aan Roosevelt. NEW YORK. 25 Juli. (V.D.» Op het oogen blik. dat het Italiaansche eskader de grens der Vereenigde Staten passeerde, heeft ge neraal Balbo een telegram tot Roosevelt ge richt, waarin hij zijn diepgevoelden dank uitspreekt voor de vriendelijke ontvangst van zijn eskader in Amerika. Een complot te Lissabon ontdekt. Reuter verneemt uit Lissabon, dat een ver meend uitgebreid communistische complot om matrozen van de Italiaansche oorlogs schepen, die zich in verband met Balbo's te rugvlucht te Lissabon bevinden, tot opstand op te hitsen, door de waakzaamheid der po litie is verijdeld. Zij onderschepte een groot aantal communistische pamfletten, waarin tot revolutie tegen het fascistisch regime werd aangespoord. Verscheidene personen werden gearres teerd. belgische dienstweigeraars in hongerstaking. BRUSSEL, 25 Juli (V.D.) De op 19 Juli te Brussel veroordeelde dienstweigeraars Canpion en Day zijn heden tezamen met De Vlaminck in hongerstaking gegaan. Voorts werd heden de dienstweigeraar Lecler door het Militair Gerechtshof te Brus sel voor de «rerste maal veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. WONINGBOUWSCHANDAAL" FRANKRIJK. IN de staat voor millioenen opgelicht. Bij den door den staat gesubsidieerden wo ningbouw in het Departement van de Seine is naar de Tel. uit Parijs verneemt een schan daal aan het licht gekomen, waarbij de Fran- sche staat en het Departement voor een be drag van Frs. 22 millioen blijken te zijn op gelicht, en dat geleid heeft tot het in staat van beschuldiging stellen van een aantal vooraanstaande personen. Na een langdurig onderzoek door het mi nisterie van Gezondheid, waaronder de wo ningbouw ressorteert, heeft het departement thans via den minister van Justitie een ver volging doen instellen, niet alleen tegen de directeuren van de bouw-onderneming, maar tevens tegen den geheelen raad van bestuur: de beschuldiging tegen dezen laatste luidt, dat zij de frauduleuze handelingen der di rectie gedekt hebben met hun titels en die hebben mogelijk gemaakt door hun onbe kwaamheid of hun nonchalance. Tot de leden van dezen raad behooren een controleur-generaal van de marine, een ho- norair-generaal aan den Conseil d'Etat, een directeur-generaal aan het ministerie van Financiën, 2 generaals, 2 kolonels enz. Doordien de meesten hunner hooge onder scheidingen in het Legioen van Eer hebben, zal een speciale voor zulke verdachten aan gewezen Strafkamer van het Gerechtshof van de Seine de. zaak moeten behandelen, evenals laatstelijk het geval was in de affaire der Holfra (Holding Francaise) van Oustric en Gualino. waarbij hooggeplaatste persoon lijkheden als commissarissen dezer affaire waren opgetreden. Een gunstige toestand.... maar vol gevaren. (Van onzen Parijschen correspondent). Het volk juicht. Er gaat letterlijk geen week voorbij of men leest in de bladen dat op Le Bourget weer een Nederlandsch vlieg tuig is geland of dat in La Havre of Cher bourg een Amerikaansch schip meerde me' zich voerend ettelijke kisten vol goud. be stemd voor de Banque de France. De weke- lijksche opgave van de Banque toont ook aan dat steeds de goudvoorraad in de kelders wordt vermeerderd, zoo. dat thans voor bijna tachtig procent het papier wordt gedekt, daar waar de wet slechts 35 procent dekking eischt. Maar de groote menigte begrijpt niet dat dit opstapelen van gouden staven inder daad héél wat minder gunstig is dan men zou vermoeden. Immers, daar tegenover staat héél iets anders, iets wat véél ernstiger is: de handelsbalans. En deze nu slaat sedert jaren meer en meer over naar één kant. naar dien vandeficit. Import en export loopen ge stadig achteruit en dit nu juist baart de grootste zorgen en verplicht tot opstapelen van goud, waarbij echter niemand gebaat is. Men zou niets liever zien dan het goud in omloop te brengen en desnoods te exportee ren. maar het „tegengewicht" ontbreekt. Minister Bonnet heeft in Londen, als ver tegenwoordiger van een van de grootste na ties die nog willen vast houden aan den gou den standaard, het woord kunnen voeren en verklaren dat Frankrijk onder geen voor wendsel zou afwijken van den stelregel. Ook al is de franc maar een vijfde van de oorspronkelijke waarde. Laten we voor de wereldrust, voor Frankrijk in de eerste plaats maar ook voor de andere mogendheden (en we denken hierbij aan Nederland, waar de gulden onherroepelijk zou worden meege sleept naar den afgrond, wanneer de franc terrein zou verliezen) vurig hopen dat Bon net zijn belofte kan houden Maar deze wensch is allerminst een verzekering of ga rantie. Een al te groot optimisme is al even misdadig als défaitisme en daarom is 't eer lijk (fatsoenlijk, zouden we ook zeggen» om de zaken onder de oogen te zien. En wanneer we ons dan tot de toestanden in Frankrijk bepalen en deze met uiterst welwillende on partijdigheid bespreken, dan moeten we da delijk de meeningen onderstreepen van een van de meest eminente financiers, van Cail- laux. die juist twee dagen geleden in Mar seille een merkwaardige redevoering heeft afgestoken. Caillaux. als president van de Financieele Commissie, is absoluut de mee ning toegedaan, dat er voor Frankrijk maar één redding is. Het is bekend feit, zoo heeft hij gezegd, dat belasting belasting doodt. a. w. z., dat men alle openbare inkomsten ab soluut onmogelijk maakt wanneer er te sterk aan één kant wordt getrokken. Elke verhoo ging van belastingen is een aanslag tegen de veiligheid van den Staat. Men is thans zoo ver gekomen dat noch de handel, noch öe particulieren een vermeerdering van belas tingen zouden kunnen dragen zonder direct een failliet tegemoet te snellen: het plafond is bereikt. Ondanks dat heeft de Staat niet de middelen gevonden om rond te komen met de inkomsten, heeft men niet de kunst ver staan om de tering naar de nering te zetten. Alle ministeries, bij het vaststellen van de begrooting. hebben bezuinigingen voorge steld: op de landsverdediging, zoowel als op openbare werken en koloniën heeft men pos ten geschrapt en gezocht waar men iets zou kunnen bezuinigen Ondanks dat alles zit men nog met een tekort van enkele mllllarden. De groote kapitale en oorspronkelijke fout van dit alles is het ..êtatisme"? Zooara de Staat. Vadertje Staat, de exploitatie van iets op zich gaat nemen, rent men naar een failliet. Dan doet de demagogie haar intrede en wordt er maar door alle kornuitjes ge plukt van den hoogen boom. Om nu maar eens een heel klein voorvalletje te noemen: er werd daar maar eens een be dragje van twee millioen uitgetrokken om enkele heeren naar Londen te zenden voor de Economische Conferentie. Ze reizen gra tis, worden van feestmaal naar feestmaal ge sleeptmaar dan blijft er nog twee mil lioen zakgeld over. Nu zult u zeggen dat. dat maar een peuleschilletje is. oen kleinigheidje op een begrooting van milliarden. maar juist dit voorvalletje (waar ieder wel eens een uitstapje naar Londen maakt is het. niet moeilijk om te controleerenillustreert zoo goed de toestanden. Maar welke e ïorme pro porties neemt die verspilling aan, wanneer het om de instelling van groote lichamen gaat. Daar hebben we b.v. hot zoo bij uitstek onpopulaire en ongemeen slecht, georgani seerde instituut van de Sociale Verzekering, dat alleen al aan nieuw-aangestelde ambte naren het dubbele van de inkomsten kost. Daar zijn dc spoorwegmaatschappijen, die met een steeds vermeerderend tekort wer ken en dus steeds meer subsidies noodig heb ben.... omdat de Staat te hooge belastingen eischt. Men is thans zoo ver gekomen dat menige werkgever verkiest zijn zakencijfer zoo laag mogelijk te houden.... om niet in een nog hoogere belastingklasse te vallen. En dat in tijden van werkloosheidHot. „êta tisme" baart altijd een leelijk kindje, dat „protectionisme" heet. En dat brengt ons weer nieuwe verrassingen: een Fransch de partement, Algiers ihet is geen kolonie) berst letterlijk van overvloed aan wijn. koren, vruchten. Maar door de hooge invoerrechten welke het vaderland eischt teneinde de ver bouwers op het vasteland tevreden te stellen, moet men ter plaatse de producten laten be derven. I In jaren heeft men niet zulk een koren oogst gezien als thans.reden waarom eike week het brood duurder wordt. En zoo gaat het maar voort, dag aan dag. De Staat gaat nu iets nieuws probeeren: in September krijgen we een Staatsloterij. Laten we er het beste van hopenmaar wat zou men zeggen van een huisvader, die zegt: kinderen, vandaag hebben we niet meer te eten. er zit niet anders op dan ónze laatste centen te gaan wagen in een omge keerde parapluie. Wie weet of we niet een groot lot winnenlaten we ondertusschen maar op den pof een flesch champagne ha len om op den goden afloop te drinken HENRY A. TH. LESTURGEON. COMMUNISTISCHE GROEP TE BRESLAU. groot aantal arrestaties verricht. BRESLAU, 25 Juli (Wolff). Eenige dagen geleden heeft de politie 's nachts na een vuurgevecht een aantal communisten gear resteerd. die illegale lectuur verspreidden. Thans is gebleken, dat dit ee,n terreurgroep is, bestaande uit de meest vertrouwde le den van de Rood Frontstrijders. Bij het min ste gevaar maakten deze leden gebruik van hun vuurwapens. Er is een geheime drukkerij in beslag genomen en een groot aantal arres taties verricht. slachtoffer van ..kidnappers overleden PHILADELPHIA. 25 Juli. (Reuter) Frank Mc. Clatchy, die. zooals gemeld. Woensdag j.l. bij een poging om weerstand te bieden aan twee personen, die hem wilden ontvoe ren. werd gewond, is gisteren aan de beko men verwondingen overleden. Indien men er thans in slaagt de bandieten te arresteeren. zullen zy wegens moord terecht moeten staan. karl luuck uit hf.t bf.rlijnsch philharmonisch orkest Naar aanleiding van de samenstelling van het Philharmonisch orkest en het orkest van het staatstheater heeft de dirigent van het Philharmonisch orkest. Karl Muck medege deeld de leiding van deze instelling niet lan ger op zich te willen nemen. HELDENGEDACHTE MOET HOOGTIJ VIEREN. richtlijnen voor het geschiedenis onderwijs in duitschland. BERLIJN. 25 Juli. (V.D.) De rijksminister van Binnenlandsche zaken, Dr. Frick, heeft den ministeriën van onderwijs der landen richtlijnen voor de geschiedenisleerboeken doen toekomen. In deze richtlijnen wordt gewezen op de groote waarde der voorgeschiedenis, die ge schikt is om de beschavingshoogte der Ger- manasche vooiwaderen recht te doen weder varen. Een der gezichtspunten bij het onderwijs is de volksgedachte tegenover de Internatio nale gedachte. Het onderwijs moet doordrenkt zijn van de heldengedachte in haar Germaanschen vorm. verbonden met de „Fuehrer'-gedachte van dezen tijd. In de tweede klas van de lagere school moeten Duitsche sprookjes worden behan deld. in de derde klas Duitsche sagen en verder Duitsche heldensagen. In het vijfde jaar moeten reeds eenvoudige deelcn uit de vroegere geschiedenis worden besproken. Meer dan vroeger moet daarbij worden aan geknoopt aan de groote persoonlijkheden der leiders ER ZIJN TE VEEL KAPPERS. zij blijven beneden het bestaans minimum. ..Het Kappersblad" orgaan van den Neder- landschen Kappersbond van deze maand, pu bliceert een reeks cijfers uit de bedrijfsen- quête, door genoemden bond Ingesteld. Uit die cijferreeks blijkt, dat van 1 Januari 1931 tot 1 Juni 1933. dus in een tijdvak van 2 1/2 jaar. de bevolkingssterkte, in de ge meenten waar het onderzoek over loopt, is gegroeid met 4.4 pet. Het aantal kapperszaken, in diezelfde ge meenten en over hetzelfde tijdperk, is daar entegen gegroeid met 33.25 pet. Verhoudingsgewijze groeit het aantal kap perszaken dus 8 maal zoo snel als de bevol king. Het onderzoek wijst verder uit dat op 1 Januari 1931 op elke 783 inwoners, in de ge meenten waar het onderzoek over loopt, één kapperszaak werd aangetroffen, terwijl thans dus 2 1/2 jaar later, op elke 614 inwoners een kapperszaak voorkomt. Bij de algemeen erkende verminderde koop kracht van het publiek en de sterke neiging tot versobering en bezuiniging, waarmee de kappers evenzeer te doen hebben als alle an deren die van het publiek afhankelijk zijn, hebben de kappers ook nog te maken met een verminderde hoeveelheid klanten, tenge volge van de abnormale vermeerdering van eigen aantal. Bij een vroeger onderzoek is al eens vast gesteld dat elke kapper 1000 inwoners noo dig heeft om van een bestaan verzekerd te zijn. Het- aantal van 1000 inwoners op één kapper komt nergens meer voor. Gemiddeld is dat cijfer reeds gedaald tot 614, terwijl er plaatsen zijn. b.v. Deventer met een gemid delde van 470 en Purmerend zelfs met een gemiddelde van 320 inwoners per kappers zaak. die daar vér beneden gaan. Het blad geeft verder.'uit deze enquête, zeer frappante cijfers, die aan den enquèt- teur het recht geven te spreken van ..een on- miskenbaren maatschappelijken achteruit gang van het kappersbedrijf". AGENDA. Heden: WOENSDAG 26 JULI Palace: „Charlie zoekt een baantje". Op het tooneel: Rolf Hansen, de bekende goo chelaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een nacht in het Paradijs." Op het tooneel de „Erpé-Band". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De hooge C en een hooge zee" en „Polly het Circusmeisje". 2-30 en 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. DONDERDAG 27 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Raadhuis. Gemeenteraad, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3