TOUR DE FRANCE. DE KAACWEEK. WANDELSPORT. U M BRAL WOENSDAG 26 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 SPORT EN SPEL. Een praatje met de voornaamste deelnemers. Cuerra is ten hoogste ontstemd. (Van onzen Parijschen correspondent). Het is niet geheel zonder nut om thans nog met een héél enkel woord terug te komen op den Tour de France welks einde we gisteren bespraken. Immers, deze Tour is één aaneen schakeling geweest van incidenten en 't is niet geheel zonder grond dat sommigen be weren dat we voor het laatst een Tour de France hebben gezien, dat de zoo populaire wedstrijd waarvoor héél de wereld zich inte resseerde „dood" is. We gelooven niet dat het zoo'n vaart zal loopen, maar wel zal Desgran- ges voor 'n volgend jaar ernstig zijn program ma moeten herzien. Want zooals het thans is gegaan, zooals we thans, naar de eindresul taten moeten kijken om ons een meening te vormen, krijgen we een absoluut valsch beeld van de prestaties van de deelnemers. Of het commercieele belangen zijn die gewicht in de schaal legden, of dat een vervaarlijk chauvi nisme om een hoek kwam gluren, we willen geen oordeel uitspreken, maar een feit blijft het dat héél veel ons heeft verwonderd. De sportpers is dan ook allesbehalve malsch voor de organisatoren. Héél dat reglement van mi nuten-rijden moet absoluut worden her zienen het bewijs daarvan is wel dat men haastig, terwijl de eerste etappes reeds waren verreden ervan heeft moeten afzien, aangezien anders geen enkele deelnemer zou zijn aangekomen. Zoo zou de Tour de France van zelf zijn doodgebloed. Hoogst duister is het ook voor de meesten hoe de Italianen, en voor Guerra, 't niet ver der hebben kunnen brengen en menigeen (we laten het voor hun rekening) is er vast van overtuigd dat alles van te voren was geregeld, dat de Fransche équipe moest winnen. Zelfs al viel Pélissier uit en zelfs al was Leducq in het geheel niet in vorm. Nu worden dergelijke veronderstellingen al héél gauw geopperd, maar het feit dat zulks mogelijk is, bewijst toch wel dat er voldoende gegevens waren óm zoo iets te veronderstellen. Gisteren, dadelijk na afloop, hadden we reeds een kort onderhoud met den overwin naar Georges Speicher. Maar dadelijk daarop, nadat we die enkele regels hadden verzonden, zijn we op zoek gegaan naar Guerra. Immers, de Italiaansche coureur was, zoodra hij in het Pare des Princes verscheen uitgefloten en uitgehoond, als had hij iets misdaan. Het in trigeerde ons daarom bijzonder om te weten te komen wat daarvan de reder kon zijn en wat de opinie van Guerra was. Al zijn cour ses waren zeer geregeld geweest en 't kon er niet goed bij ons in dat het publiek zoo on sportief zou zijn om hst een vreemdeling kwaad aan te rekenen dat hij in volkomen eerlijken strijd de zwaarste concurrent voor de Franschen was geweest. Stilletjes was de Italiaan weggetrokken, maar we kwamen er al heel spoedig achter dat we hem zouden kunnen vinden, in gezel schap van enkele zijner landgenooten in een Italiaansch restaurant. Ik heb er echt het land over dat het pu bliek vanmiddag zoo gemanifesteerd heeft, zoo was de spontane uitroep van den Italiaan, toen we naast hem zaten aan rafel. Ik vraag me nog af wat dat heeft te beteekenen. Eer lijk heb ik gereden,geregeld, en ik heb naar mijn beste vermogen mijn kansen verdedigd. En dat was des te moeilijker en zwaarder voor me omdat ik bijna doorloopend alleen was, geheel alleen moest optreden voor ons nationale équipe. Behoudens op Giaccobe kon ik op niemand rekenen. Bergamaschi had al leen al moeite genoeg om er te komen en Martano, als individueel reed natuurlijk voor zich zelf. Ik begrijp dan ook niet de houding van het publiek.van sommig publiek. En fin. ik hoop dat 't een volgende keer beter zal zijn en dat men dan wel zal willen inzien dat ik eerlijk met gelijke wapenen strijd En de course zelve?., het reglement?.. Basta, basta Trouwens, ook de andere deelnemers laten zich niet uit over den Tour. Dat hij heel zwaar is. zwaarder nog dan vorige Jaren toen men direct afzakte naar 't zuiden, terwijl men nu via het noorden en oosten de Midi bereikt, maar véél wil men niet uitlaten, het geen ook wel begrijpelijk is voor menschen die er hun broodwinning van moeten maken. Trueba, de klimmer, had maar één verlan gen: zoo spoedig mogelijk naar Montmartre, waar hij héél den nacht, in gezelschap van vrienden heeft gefuifd En Cornez had op den boulevard Malakof ook al een nachtelijk feestmaal aangericht. We vingen Leducq op juist toen hii In zijn autotje stapte om zoo gauw mogelijk naar zijn woonstad. Rouaan te rijden. Mijn arm doet me nog leelijk pijn. zoo zei hij, wijzend op het verband. Dat is de reden dat ik niet wat meer heb kunnen be reiken. Maurice Archambaud arm in arm met An- tonin Magne. Wat ga Je doen, Anto? Ikzoo gauw mogelijk naar Gargan- Livry, naar mijn boerderijeen maand lang wegje kan nagaan dat ze in het seizoen op me zitten te wachten. Archambaud. die favorite van het Fran sche publiek was. is in de wolken. Toekomst plannen?hij heeft er één: met Speicher een couple vormen. En Speichler heeft niet neen gezegd. Het meerendeel van de Tour-helden zit al weer in den trein, want vanavond worden be langrijke wedstrijden in Tours verreden, mor een in Bordeaux en Woensdag In Parijs, in Stade Buffalo. 'fc Is niet wat je noemt „un métier de tout repos". HENRY A. TH. LESTURGEON. ZEILEN. Spannende groepswedstrijden. Tenenga wint in de M-klasse. Bob Maas for ever. (Van onzenmedewerker). Wij herinneren ons niet, ooit een Kaagweek te hebben medegemaakt, die begunstigd werd door zulk prachtig zeihveer als die van dit jaar. Eiken dag weer straalde het zon netje en woei er een mooi briesje; de eerste dagen uit het Noord-Westen, de laatste dage> uit het Westen en Zuid-Westen, zoo dat er voor de zeilers veel afwisseling in de baan was, door bijna alle rakken zoo wel eens gekruist moesten worden. De beide eerste dagen, Zaterdag en Zon dag was het wel zeer vol op de Kaag. Eigen lijk is het dan te vol. Van het startterrein tot op de Dieperpoel is het een straat van zeilen; het kost veel moeite om de schepen der^ diverse klassen goed te volgen. De beide laatste dagen, Maandag en Dinsdag, was het veel rustiger op de Kaag. Alleen de echte zeilers zijn er dan nog, en deze hinderen de wedstrijdzeilers veel minder, terwijl ook het volgen der wedstrijden nu beter gaat. In de regenboogklasse, waar de van vijf Friesche regenbogen de strijd zeer interessant maakte,, werd Luuk van dei- Steur, de bekende Kaagzeiler, twee keer eerste, éénmaal vierde en éénmaal vijfde en bereikte daarmee het beste resultaat. Ook Heynen, die als plaatsvervanger van H. Nathan de Braassemermeer zeilde, wist zich .eenige keer en goed te plaatsen. De zoo gevreesde Friezen wisten de eerste dagen weinig te presteeren, maar op Maan dag en Dinsdag raakten zij goed op dreef. Maandags werd Kuipers in de Waterrot eer ste; Dinsdag kwam Oppenhuizen als eerste binnen. Maar met dit al waren de resulta ten der Hollanders ongetwijfeld het beste. Ook in de groepswedstrijden der regen- boogklasse bleek dit. Hier wisten Bos en Schieffen uitkomend voor de Braassemer meer het 'te winnen van Hofstra en Oppen- huyzen; die de Kon. Zeilvereeniging Sneek yertegenwoordigden. Zee-r spannend waren de groepswedstrij den voor 12-voetsjollen. Tegen de verwach ting in wisten de Zaankanters E. G. v. d. Stadt en Van Lijnen Noomen hier voor hun vereeniging de overwinning te behalen. Noch Loosdrecht met Bob Maas en Gallé, noch de Rotterdamsche Zeilvereeniging met Kagchel- land en Barziloy konden dit verhinderen, In de 12-voetsjollen-klasse A wist B. Maas, de jollenkampioen. zich echter schitterend te handhaven, want om in een dergelijk sterk bezet veld driemaal eerste en éénkeer derde te worden is een buitengewone prestatie. Jam mer was het. dat Karreman, die des Zon dags eerste werd en die de eenige was, die nog kans had om B. Maas den hoofdprijs af te winnen, de beide laatste dagen, ver hinderd was. In de ^-voetsjollenk^sse begon mej. De Visser zeer goed door den eersten dag lijk te winnen', maar den hoofdprijs wist zij in deze klasse toch niet te behalen. J. H. de Jong, een Rotterdammer, wist tweemaal eerste te worden; hij behaalde daarmede den hoofdprijs. De zilveren jol, de wisselprijs voor de dames- jollen was voor mej. v. d. Stadt uit Zaan dam. Noch mej. Oudshoorn, noch mej. de Visser, die beide den wisselprijs definitief konden winnen, konden dit beletten, al was laatstgenoemde éénmaal eerste en éénmaal derde. In de sharpieklasse viel het resultaat der beide Belgen Leon Huybrechts en Frar.ck tegen. Vooral dat van eerstgenoemde, d:e België reeds .'.rlckeer op de Olympiade ver tegenwoordige en hier zich niet één keer onder de prijswinnaars wist te plaatsen, was teleurstellend. Hedde Leegstra uit Loosdrecht was nu de beste, hij behaalde tenminste het beste totaal resultaat, al was hij ook geen één keer eerste. Nolles, één der Nieuwe Diep cracks, wist tweemaal eerste te wor- geven. den, maar had één dag pech en moest op- In de B. M.-klasse wist Broeders uit Rot terdam tweemaal eerste te worden. Leeuwis en Eick, beiden uit Amsterdam. wirt-n ieder één maal eerste te worden. Broeders schijnt inderdaad wel de sterk ste zeiler in deze klasse te zijn. In de M-klasse waren niet dan zeven deelnemers, voor deze klasse van groote schepen een zeer groot aantal. Hier behaalde Fenega met de Benati n een prachtig resultaat. Zondag, Maandag en Dinsdag werd hij eerste en behaalde zoo als eenige Haarlemmer den hoofdprijs van zijn klasse. Laten wij hopen, dat de Kon. N. Z. en R.V. De Kaag haar wedstrijden, die het hoogte punt van ons zeilseizoen vormen, en die ook dit keer weer zoo goed geslaagd zijn, nog menig jaar moge houden. GYMNASTIEK. TURNDEMONSTRATIE CONCORDIA IN HET NOORDERBAD. A.s. Zondagmiddag geeft de Gymnastiek- vereeniging Concordia een turndemonstratie in het Noorderbad te. Zandvoort. POSTDUIVEN. „DE POSTDUIF". Bovengenoemde vex-eeniging hield een wed vlucht met jonge duiven van Oudenbosch 83 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: J. J. Lasschuit 1 5 19 26; J. Heintjes 2 11 18 27; A. v. d. Werff 3; H. v. d. Eykhoff 4 6 8; C. Zwolle 7; H. Dankelman 9 15; C. v. Leuven 10 16 23; J. v. d. Vcldt 12: C. Jansen 13; B. H. v. Gelderen 14 20 21; W. Schilpzand 17; H. Wassenberg 22 24 25. Beschermt Uw oogen tegen verblindend licht! beschermende brilleglazen Weergave van het land. schap in de natuurlijke kleuren, door de neutrale Umbral-kleur. Groot ge zichtsveld zoo als bij de Zeiss Punktalglazen. Te verkrijgen bij den optischen vakhandel Brochure Umbral 536 eveneens fCARLZElSsT aldaar gratis verkrijgbaar of bjj I E- N A^l Zeiss Ikon N.V., Heerengracht 489, Amsterdam. (Adv. Ingez. Med.) LAWNTENNIS. DAVIS CUP-FINALE. René Lacoste. vroeger zelf Frankrijk's bes te tennisser, nu niet-spelend aanvoerder van de Davis Cupploeg, heeft nu definitief zijn ensemble moeten vormen. Borotra is niet meer te vermurwen gebleken en erg veel moeite is er in die richting ook blijkbaar niet meer gedaan, omdat de vermaarde „Bask" zich in de laatste maanden px-actisch niet meer in het enkelspel heeft geoefend, zoodat verwacht mag worden, dat zelfs de teleur stellende jonge spelei-s hem nu den baas zou den zijn. De keuze voor den tweeden enkel speler. naast Cochet. ging tusschen Bous- sus, Bernard en Merlin. En de keus is ge vallen op Merlin, die op het cogenblik nog het best in voi-m is. Borotra en Brugnon zul len samen wel dubbel spelen, hoewel dit nog niet definitief is En onze conclusie is. dat Frankriik ™<»<rschünlijk den Cup zal verlie zen tenzij Cochet beide enkelspelen wint-en Borotra-Brugnon de deuble. Maar aan de zen gang van zak-n geloven wij niet erg. Een geest van nu of nooit zal ongetwijfeld de Engelschen bezielen en dan zal het ook voor Cochet een zwaren gang gaan. RECTIFICATIE. Door een misverstand is onder een foto van een cricketelftal in ons nummer van gis teren vercneld. dat deze de ploeg der in ons land toerende Harrow Wanderei-s voorstelde. Ia werkelijkheid was het een afbeelding van de Nederlandsche cricketplceg. die te Schie dam tegen deze Engelsche gasten in het veld kwam. ATHLETIEK. DE AVOND WED STR TJDEN VAN „HAARLEM" Hieronder geven wij nog het chronologisch overzicht voor de hedenavond op het Haar lem-terrein te houden atletiekwedstrijden, waaruit blijkt, dat het eerste hoofdnummer plaats vindt om half acht. 7.15 uur 100 Meter (Juniores) series. Hoog springen met aanloop (klasse A en B); 7.30 4 maal 400 Meter Estafette beslissing. 7.40 100 Meter (klasse Bi series; 7.50 1000 Meter (kl. A) beslissing; 8.00 100 Meter (Juniores) be slissing; 8.15 4 maal 100 Meter Estafette, be slissing. Hoogspringen met aanloop (Junio res); 8.25 800 Meter (klasse B) beslissing; 8,30 5000 Meter (klasse A en BI beslissing; 8.50 100 Meter (klasse B) beslissing; 9.00 Olympi sche Estafette. BILJARTEN KRACHT EN VRIENDSCHAP. Donderdag a.s. organiseert de Christelijke Gymnastiekvereeniging „Kracht en Vriend schap voor haar oudste adspiranten een fiets tocht naar Noordwijk. Vrijdag a.s. voor haar jongste adspii-anten een autotocht naar Alkmaar en Bergen. Deze uitstapjes vormen een onderdeel van de viering van het 25-jarig jubileum der ver eeniging. SCHAKEN. LEZING G. BOLLEBAKKER Dinsdagavond hield in het clubgebouw van het Haarlemsch Schaakgezelschap de heer G. Bollebakker een lezing over de Spaansche opening en wel speciaal over de voortzetting e4e5: Pf3—Pc6; Lb5—a6. La4—Pf6 0—0— Pe4x: d4—b5: I.b3—d5. dxe5Le6. Met t'aï- delijke vc •rbeclden op net demonstratiebord wist de heer Bollebakker aan te toonen, dat de gevaarlijk uitziende voortzetting Pc3 toch inderdaad niet goed is en dat de eenige goe de voortzetting c3 is waarna het best Le7: Pd200 kan volgen. Verdere mogelijkheden werden nog door spreker behandeld evenals het gevaar van de Tarrosval. De secretaris van het Haarl. Schaakgezelschap, de heer H. D. van der Ouw. bracht den heer Bollebakker aan het eind den dank van het bestuur over. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPF.N 1933—1934 HAARL. DAMCLUB In verband met de p r wedstrijden om de clubkampioenschappen 1933—1934 de twe- "e klasse afdeeling der Haarl. Damclub Infi nitief als volgt samengesteld; 1. D. Kleen, 2. J. Poppen. 3. J. Balk. 4. H. J. Rozijn. 5. Ph. F. Amelung Sr.. 6. Th. Wesselman. 7. A. Kiel, 3. J. M. A. Mindei'houd. 9. T. Kerkman, 10. J. Otter. 11. J. H. Reedijk. 12 F. W. de Pater, 13. Ph. G. Amelung Jr.. 14. Th. C. v. d. Sluijs. ORGELBESPELING Programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 27 Juli a.s.. des namiddags van 34 uur door den heer George Robert, la. Das alte Jahr vergangen ist. b. Herr Gotl, nun sei gepi-eiset, J. S. Bach. 2. Praeludium et F""-' G gr. t.. J. S. Bach. 3a. Deuil. b. Improvisation. S. Dupuis. 4. Prélude et Fughetta. A. Roussel. 5. Choral n, H. Andriessen. DE VIERDAAGSCHE AFSTAND SMARSCHEN. DE EERSTE MARSCH VOLBRACHT. 39 deelnemers uitgevallen. Dinsdag was het de eerste marschdag voor de deelnemers aan de internationale vier- daagsche afstandsmarschen. Des morgens van vijf uur af tot half zeven al naar gelang van den te loopen afstand, werd door 2523 deelnemers gestart. Het weer was den geheelen dag bijzonder mooi. hoe wel het naarmate de middaguren naderden steeds warmer werd, waardoor zeer vele loo- pers het te kwaad kregen, met de warmte. De geneeskundige dienst had het zeer druk. Zeer velen zal deze eerste dag nog lang heugen. De belangstelling was, zooals altijd weer zeer groot. Reeds des morgens vroeg stonden vele nieuwsgierigen langs den weg het voor bijtrekken van de loopers en loopsters gade te slaan. Overal langs het parcours leefden de men schen met de tippelaars mede; velen hadden water klaar gezet, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. De loopers hadden zeer veel heuvelachtig terrein op hun weg. Het parcours liep door de omgeving van Bei-g en Dal en Groesbeek en verder ge deeltelijk door het land van Cuyck; het laat ste deel liep ovei; het bekende gedeelte van den rijksweg Den BoschNijmegen, den z.g. Teersdijk. Van de 2523 deelnemers die des moi-gens gestart waren, hebben 39 het eind doel. de Prins Hendrik Kazerne niet kunnen bereiken. Het vorig jaar bedroeg het aantal uitvallers op den eersten marschdag 9. doch hierbij dient in aanmerking te woi-den geno men, dat het aantal deelnemers dit jaar veel grooter was. Hoewel de bond overduide lijk heeft bekend gemaakt, dat het er niet om gaat wie het eerst binnenkomt, doch dat meer gelet zal worden op de conditie waarin men binnenkomt, zijn er toch nog velen, die er een soort van wedstrijd van maken. Aan enkelen werd een waarschuwing gegeven. Van de gelegenheid zich te laten massee- ren, werd een zeer druk gebruik gemaakt. De groote stroom van deelnemers kwam binnen tusschen half drie en half vijf. Indrukken van en om de Vierdaagsche. NIJMEGEN, 25 Juli, 's avonds 7 uur. De eerste marsch is volbracht onder een heerlijk warme temperatuur met een fris- sche bries. Maar om bij het einde van gisteren te be ginnen: de marsch door Nijmegen ging gis teravond niet door wegens buitengewoon ge ringe deelneming, de slaap-,.salons" vulden zich al vroeg met de loopers, die dachten zich door lange rust voor de komende dingen te sterken. Aber es hat nicht sollen sein! Tot ruim één uur in den nacht is het een pan demonium geweest zonder wederga, trots de vele protesten die weerklonken. Als niet een sergeant van de wacht kordaat eindelijk had ingegrepen en gedreigd had met verwijdering van de belhamels, dan zouden we 's morgens zonder slaap zijn opgestaan. Dit Ss de eenige klacht: het is te hopen, dat voor de komende dagen deze scherpe maatregelen een weinig vroeger van kracht worden verklaard. Te half vier is het reveille en het Is nog hartje nacht, maar spoedig Ss alles In do weer; er wordt gewasschen en geplast. Om half vijf zit de geheele familie. d:e 55 K M. moet tippelen, aan een overvloedig ontbijt; de loopers voor kortere afstanden starten la ter. zoodat om half zeven alles verdwenen is. Om 5.10 uur gaat het hek open; in een flink marschtempo verdwijnen wij ln dc rich ting Groesbeek om dan via de Duitse he grens. Piasmolen. Cuyk. Mook. Heumen, Overasselt en St. Anna naar Nijmegen te tip pelen. Er is een bijzonder groote belangstel ling der burgerij. Het is langs den parcoursweg een buiten gewoon aardig gezicht, wanneer men op een hoog punt loopt om aan beide zijden de diverse colonnes zich ln de verte te zien ver liezen. Men ziet de meest verschillende costu mes en hoofddeksels en wanneer hot spreek woord waar is, dat hoe gekker petje, hoe be ter looper qualificeert. dan zijn er heel wat prima tippelaars. Ik heb kennis gemaakt met een Haarlem mer en uvee Hagenaai's; met ons vieren be ginnen wij maixmoedig den grooten tocht. De Noren passeeren ons in een zeer bij zonder tempo en houding. Zooals altijd zijn zij de vlugsten. Ook de Mariniers en de Gre- nadiei^s en Jagers marcheeren keurig. De le den der British Road Walking Association loopen opvallend rommelig; het maakt geen guustigen indruk. Bij de uitspanning De Piasmolen te on geveer half elf ontmoeten wij de eerste da mes. Ook de S.O.S.-jes met hun koddige hoofddeksels tippelen ln keurig verband. Met de noodige rust zoo nu en dan arrivee- ren wij aan het hoofd der Amsterdamsche Politie ie half drie aan de finish. Allereeirst contróle.kaart inleveren, dan heerlijk afpoedelen en voeten verzorgen en daarna een paar uurtjes heerlijk slapen. Om 6 uur klinkt het signaal „eten in de keuken" en ons diner, bestaande uit soep. gestoofd, vleesch, aardappelen en andijvie, smaakt uit stekend. In totaal zijn er heden 2532 personen ge start, waaronder ongeveer 300 dames. Uit gevallen zijn er 39. waaronder geen dames (hulde aan het zwakke geslacht!) Onder deze 39 uitvallers zijn de drie Noi'en. die zich he denmorgen reeds te 10 uur afmeldden en dus met een gemiddelde snel heid van meer dan 10 K.M. laadden g.e- loopen. Zij zijn gedisqualificeerd omdat de marschen geen wedstrijd beoogen te zijn; zelfs de loop.ers die te half twee arriveerden hebben een waarschuwing ontvangen van dezelfde strekking. Deze maatregel is o.i. zeer toe te juichen, daar een dergelijk snel tempo toch moordend voor het lichaam moet zijn. En nu morgenochtend voor de variatie om precies 5 uur weg. Van avond dus vroeg op dén stroozak! J. P. DE MERWEDEKANAALBRUG IS AANGEKOMEN. Heden wordt zij gemonteerd. HET TRANSPORT THANS GOED GELUKT. Zooals wij reeds in het kort hebben gemeld is de sleepreis van de nieuwe, voor de over spanning van het Merwedekanaal bij Muiden bestemde brug, Dinsdagmiddag te kwart voor vijf voortgezet. Toen wij kort tevoren op de Zeeburgersluis aankwamen, pluimden dikke rookwolken uit de schoorsteenen van de Hennctte S. M. en van de Ika Goedkoop, welke sleepbooten resp. vóór en achter het nog onbewegelijk aan het begin van het Merwedekanaal liggend ge vaarte hun plaats hadden ingenomen, ter wijl de Antoinette Goedkoop als 'n goede re serve in de nabijheid bleef. Te vijf uur 44 klonken een paar attentiesei- nen; de „Henrictte' trok de trossen strak en een minuut later kwam er beweging in den kolossus: de moeilijke vaai-t, in dc richting van het. einddoel had opnieuw een aanvang genomen. Goddank, daar ga&t-ie en kan ik vannacht weer eens rustig slapen! klonk het tevreden uit den mond van den sluiscommandant, die van Vrijdag af nog geen zeven uur slaap ge noten had. Vóór de brug uit voeren enkele motoi'boot- jes van den Rijkswaterstaat: aan boord van één daarvan bevond zich o.m. Ir. W. J. H. Harmsen. hoofdingenieur, belast met den bruggenbouw, terwijl op den kanaaldijk, rus tig voortkuierende. de ingenieurs van den Rijkswaterstaat Van Wisselingh. die de brug te bestemder plaats „in ontvangst heeft te nemen", cn Groencvelt het transport bege leidden. De eigenlijke leider,. Ir. W. v. d. Laan. maakte in een kleine motorboot, de „Repairs" van dc Ncd. Dokmaatschappij, de reis mede. Ofschoon de vrij straffe wind. die dc beide vlaggen op de brug heftig deed klapperen, niet gunstig was hij stond Zuid-Zuid West en oefende op het gevaarte een behooi-lijken druk naar bakboord uit verliep het trans port, voor zoover wij dit hebben geconstateerd en dat was tot aan de Oud-Diemerlaan bovenmate gunstig. Dc pontons met de hoog- opgebouwde steigers, waarop weer het brug- gevaarte rustte, bewogen zich met een snel heid van 2 1/2 a 3 kilometer per uur, waar bij de Ika Goedkoop, die, zooals gemeld, ach ter had vastgemaakt, door haar dwarsligglng het transport recht hield en ook het „nemen" van de bochten vei-gemakkolljkte. Nu de vaart door het smalle Merwedeka naal ging de afstand tusschen de pontons en den wal bedroeg slechts enkele Meters viel eerst goed waar te nemen, welke gewel dige afmetingen de brug heeft. Het rechter- uiteinde ovex-spandc den ganschcn kanaal dijk met nog een stuk van het weiland daar naast en het scheen aanvankelijk, toen het gevaarte het veerhuis van het overzetveer bij de Diemerlaan naderde hier was de mare chaussee met de afzetting belast of de rand van het ijzeren brugdek het dak van het huis er glad zou aflichten. Maar al bleef ons gelukkig! deze sensatie bespaard, toch was het een fantastisch schouwspel toen te half zes het rechter brugstuk op een af- Dit was werkelijk een zeer bijzonder mo ment. dat helaas door de afwezigheid van fotograaf en filmoperateur, niet voor vele anderen dan de weinigen, die het bijwoon den, kon worden vastgelegd. „Nou is-ie er overheen en ik ben blij toe!" zei de vrouw van den veerman, ,,'k Ben an ders knap ongerust geweest!"' Hoeveel uur zullen nog verloopen. eer de voor het transport verantwoordelijken zullen kunnen zeggen: Ze ligt, waar zc liggen moet!? Tegen acht uur Is het transport genaderd tot een honderd Meter vóór de oude brug. Op de koppen van de beide opritten hebben zich honderden belangstellenden gewapend met een witten toegangskaart opgesteld. Ook op den Muiderstraatweg en langs het Mer wedekanaal is de belangstelling geweldig, maar een intensieve bewaking van maré chaussees zorgt er voor. dat het publiek niet hinderlijk voor het verkeer of voor de werk zaamheden wordt. Het autoverkeer is druk ker dan op den druksten Zomer-zondag. Even voor negen wordt de oude Merwcdcbrug open gedi'aaid om de beide sleepbooten door te laten. Schril klinken de commandofluitjes... De windassen gaan draaien, de kabels span nen en langzaam maar zeker drijven dc pon tons tusschen het remmlngwerk vóór dc brug. De oude Merwedebnur is Intusschen weer dichtgedraaid, de laatste auto's passeeren. een klas schoolkinderen brengt vanuit een autobus een driewerf hoera op de nieuwe brug uitHet verkeer wordt omgelegd via het Zandpad en Weesp, de Gooischc tram tingelt over de brug Te kwart over negen stijgt de spanning op den wal. alles is klaar voor het doorvaren van de oude brug, die Intusschen weer ls opengedraaid. Dan schuift.het gevaarte verder en verder. Te ruim half tien scheert de nieuwe brug over het dak van de woning van den brug wachter: het hoogste punt. dat gepasseerd moet worden is veilig achter den rug. Als het gevaarte midden in de Drug ligt wordt het werken met de handlleren ge staakt. Te kwart voor tien nemen de sleep booten het werk over. De duisternis is langzamerhand gevallen, fel flist zoo nu sn dan het bliksemlicht op van een fotograaf, die het imposante moment vereeuwigt, dat de nieuwe brug, haar oude, antieke collega, die ons zoo menigen ergernis heeft bezorgd, hoog in de lucht passeert. Precies te tien uur is het transport door de brug. in een tijdsverloop van drie kwar tier is dit moeilijke deel van het traject ver werkt. Nog ruim honderd meter wordt de brug verder gesleept, tot zij met den eenen kant boven het viaduct aan de Amsterdamsche zijde ligt met een tusschenruimte van c.a. anderhalven meter. Het andere einde van de brug ligt niet bo ven het viaduct-uiteinde. Het ls intusschen te laat geworden om verder te werken, fel lichten de zoelkichtcn. doch met het oog op het moeilijke werk. dat nog wacht, n!. het ln goede richting draaien en het plaatsen van de brug op dc stoelen wordt het veiliger ge oordeeld thans het is inmiddels ruim half elf het werk stop te zetten en daglicht af te wachten. Hedenochtend te vier uur zal het grootschc werk worden voortgezet en beëindigd.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5