STADSNIEUWS Groote daling in den Juni-uitvoer van groenten. Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 26 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7, ZONNESTRAAL-COLLECTE. ZATERDAG 12 AUGUSTUS A.S. Men schrijft ons: Het Plaatselijk Comité voor de „Zonne- fitraar*=collecte heeft van B. en W. toestem ming ontvangen tot het houden van een col lecte op Zaterdag 12 Augustus a.s. Men mag veronderstellen dat het doel van „Zonnestraal" algemeen bekend is: nl. het verplegen van t.b.c.-patiënten van alle ge zindten en uit heel ons land in de inrich ting voor arbeidstherapie „Zonnestraal" te Hilversum. In dit sanatorium worden de patiënten met arbeid als medicijn geschikt gemaakt om als volwaardige arbeidskracht in de maat schappij terug te keeren. Om deze collecte zoo goed mogelijk te doen slagen is het noodzakelijk, dat het Comité üe beschikking heeft over een zoo groot moge lijk aantal collectanten boven de 14 jaar. In dit verband doet het Comité een drin gend beroep op de medewerking der Haar- lemsche burgerij om zich Zaterdag 12 Aug. a.s. belangeloos beschikbaar te stellen als col lectant. Gelegenheid tot aanmelding wordt gebo den op het Bureau der „Zonnestraal"-collec- te, Jansstraat 40, iederen werkdag van des morgens 10 tot 5 uur, hetzij schriftelijk, het zij-mondeling, hetzij telefonisch (tel. Nr. 16553). NUT EN SPORT. Dé Haarlemsche Pluimvee en Konijnenfok- vereeniging „Nut en Sport" heeft Zondag jl. met haar leden van de reisclub de jaarlijk- sohe reis naar Arnhem gemaakt. Deze werd begunstigd door prachtig zomerweer. Het ge zelschap vertrok te zeven uur per touringcar van de Groote aMrkt, waarna eerst gereden werd naar Doorn voor een klein onthaal: van daar ging de reis naar Arnhem. In het Hotel Brabant werd geluncht. Volgde een bezoek aan de prachtige omgeving van Arnhem; het park Rozendaal werd bezichtigd, evenals het Burgers Dierenpark. In het Hotel Brabant sprak de voorzitter tijdens het diner eenige woorden van dank tot hen die er voor ge zorgd hadden om dezen dag te doen slagen. Het gezelschap aanvaardde in vroolijke stem ming den terugtocht. Tegen 12 uur arriveer de het in Haarlem. SCHOOLGELDREGELING GEM. HANDELS- EN NIJVERHEIDSONDERWIJS. B. en W. stellen den Raad voor, in verband met den wensch van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dat er meet eenheid komt in de voor het Handelsavond- onderwijs geldende schoolgeldregelingën, een verordening vast te stellen tot wijziging dei- verordening tot heffing van schoolgeld op de Gem. Avondschool voor handelsonderwijs en op de Gem. Avondschool voor Nijverheids onderwijs alhier. Volgens een door den minister opgesteld schema zal voortaan ter berekening van het schoolgeld het gezinsinkomen moeten worden genomen. Tot dusver gold alleen het inkomen der ouders. Vooropgesteld wordt nu, aan art. 7 der ver ordening een nieuw tarief toe te voegen, luidende: bij een gezinsinkomen voor het Handels van: avondonderwijs: beneden 800. 800.— tot en met 1000.— 3.75 1001.— 1300.— 7.50 1301.— 1600.— 15.— 1601.— 1900.— 20.— 1901.— 2200.— 30.— 2201.— 2500.— 37.50 2501.— 3000.— 45.— 3001.— 3500.— 52.50 3501.— 4000.— 60.— 4001.— en hooger 67.50 VACANTIE IN HET BOUWBEDRIJF De. Patroonsorganisaties in het bouwbedrijf hebben voor de meeste plaatsen, waaronder ook Amsterdam. Den Haag en Rotterdam, de vacantiedagen vastgesteld op 31 Juli. 1, 2, 3 en 4 Augustus. MOTORDIENST. De vaandrigs N. Ie Grand, G. J. Kolff en W. J. H. van Hees van de Schoolcompagnie van den Mo tor dienst, zullen deelnemen aan de te Nijmegen te houden afstandmarschen van de N.B.L.O. HAARL. SYMP. ORKEST „EUTERPE". Onder leiding van den heer A. J. Meng gaf Zondagmiddag bovengenoemd orkest een concert in het Provinciaal Ziekenhuis te Bak- kum (N.-H.). Het concert dat door prachtig weer begunstigd werd, verliep zeer naar wensch., daar de nummers vlot en zeer goed werden gespeeld. Een dankbaar applaus na ieder nummer bewees ook hier dat het con cert bij verpleegden en verpleegsters in goe den smaak gevallen was. Na de slotmarsch werden dirigent en leden door den directeur der inrichting hartelijk toegesproken. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan: le. de begrooting 1933 voor den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, welke behoudens enkele wijzigingen en aanvullin gen als gevolg van de verhouding, waarin de dienst tot de gemeente is komen te staan in overeenstemming is met de voor het voormalig Burgerlijk Armbestuur samenge stelde begrooting voor den dienst 1933; 2e. een eerste suppletoore begrooting voor den dienst 1933, met de daai-bij behoorende begrootingswijzigingen ten behoeve van de takken van dienst, ten aanzien waarvan art. 252 der Gemeentewet is toegepast. Naast de gevolgen, welke voortvloeien uit de verschillende in de Raadsvergadering van 29 Juni genomen besluiten, zijn in deze sup pletore begrooting verwerk, de wijzigingen van arimi-.v.siratïeven aard. in verband met de in>:e";ïng van eten dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon. DE VACATURE DS. A. TROUW. DS. KLEIN WASSINK BEDANKT. Ds. J. H. Klein Wassink te Culemborg he-:: bedankt voor het- beroep bij de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden te Haarlem in de vacature ds. A. Trouw. HAARLEMSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL Staatsacte Na- geslaagd voor het theore tisch gedeelte: M. Boiier, G. Brus, M. Cam pagne, A. Mey, A. Nieuwveen. E. van der Steen E. Wijdocge. A. van der Werff. Voor het practisch gedeelte; G. Brus, G. Kommsrs, A. Mey. A. Nieuwveen, E. van. der Steen. Voor de aanteekening als bedoeld in art. 38 der N O. wet: G. Kommers, A. Nieuwveen, G. Vos, G. By. Het getuigschrift costuumnaaien werd uit gereikt aan; H. Akersloot. E. van Beem. A. ter Haar, M. den Hertog, S. Mulder. H. Nieu- wenhof, A. Nocxt. T. Véenstra, N. Wolcering, M. Wouters, 2 leerlingen verkregen het ge tuigschrift niet. Het getuigschrift dat zij de twee voorberei dende klassen volledig gevolgd hebben ver kregen; R. Bouclraert. C, van Damme, J. Drenth, G. van Driel. G. Klingens, B. Krayen- oord, A. Romer, M. van Rumpt, M. Rijgers- veer, A. Soet. J. Woud, J. Bakker, J. F. Bak ker. J. Eeeldman. J. Bekooy, C. Bouterse, J. Coblenz. B. van Egmond, A. Eveleens. A. Harmsen. W. Ha velaar, C. Kossen, P. Levy, A. v. d. Schaaf, M. Sleeman. J. van den Brink, A. Gleysteen, J. Klupper. M. Kcelemeij. A. Lablans. M. Pieters. N. Poen. A. Teilegen, E. Veldhuis. H. Verschuren, A. Visser. H. Wede- kind, 9 leerlingen verkregen het getuigschrift niet. Bevorderd naar de tweede voorbereidende klasse; E. Aupers. C. Bakkum, D. la Court. J. de Laat. J. Meurer. N. de Meza. A. Sieuwert- sen, J. Steffens, C. Timmer. A. Vegersteen. C. Wessel, H. van Beaumont. J. Ben M. van der Kaay. G. Koper. C. Monsma. B. Putker J. Eg- ner, A. van Rheenen, M. Schippers G. Rol. M. van"Baekel A. Boer, H. van Dijk. A. Hamers- veld, F. Kuipers, H. Sleeman. J. Terpoorte. J. Timmerman. A. Laverman, J. Beets. J. van Feggelen J. de Graaf. M. Jansen. J. Oerleman, S. Roodenburg, A. Sliggers. H. Vos. A. Bie- senberger, 15 voorwaardelijk, 19 niet bevor derd. Costuumklassen; Bevorderd naar de tweede costuumklasse: J. Brand. J. Bijvoets. M. Groe ne veld. K. Esteye, M. van Hanja. G. Konz, H. Lasthuis. A. Renooy. J. Saager H. Sliggers. H. van Zoest. G. Zwiep. C. ter Meulen, G. Boer- koel, A. Deen. F. Duursma. E. Gart, E. Gee- ven, M. Herben. M. Hubregtse. A. Kolk. A. Koper. C. Terstall, 4 voorwaardelijk 1 niet be vorderd. Bevorderd naar de 3de costuumklasse: M. Ackermann. E. Bakker. G. Barendregt. G. Beerman. A. Brouwer, M. Dalhuizen. M. Drom mel,-A. Eykenaar, J. de Jong. A. van Koten C. Kasten, P. Ligthart, M. Schravendeel, H. Sfceenmeijex. M. de Wilde. C. ter Wolbeek. J. van Egmond, G. van Gelder, M. Rozijn F. Scheelings. Fraaie Handwerken: Bevorderd naar de le klasse Opleiding' Fraaie Handwerken: H. van Drunen, H, de Gelder, M. Voorneveld. Bevorderd naar de 2e klasse; F. Banning, H. de Graaf, G. de Pagtex, B. Prent, E. Rij-n- veldt, C. de Visser. 2 voorwaardelijk, 1 leer linge niet. Opleiding Nar Bevorderd naar de tweede klasse vooropleiding; A. Veerbeek, P. Mac- pherson, voorw. 1 leerlinge. Naar de 1ste klasse Opleiding: C. Kann, M. Poldervaart. J. Timmer. M. Vink. Naar de 2e klasse opleiding: G. Rattem, N. Boelhouwer, H. Korvinus, G. Kruyff, B. van der Waals. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. „Janskamer" Jansstraat 38 rood 't Is wel zomer, maar iederen morgen Komen de menschen met al hun zorgen Aan ons Bureau, en vragen hulp. Zij vragen het noodige om te leven, Helpt ons. om te kunne n geven Postgiro 212793 Telefoon 13235 of 15445 LETTEREN EN KUNST SCHILDERKUNST. H. F. Bieling en H. C. Mac Lean in de Kunstzaal Reeker. Twee schilders uit den kring der Rotter- damsche jongeren worden bij Reeker in Haar lem geïntroduceerd. Beiden behooren zij Bieling zeker tot degenen die niet alleen in hun eigen omgeving van beteekenis zijn doch ook daarbuiten van belang blijven. Zoo Mac Lean dichter bü huis blijft, meer „ge woon" is. Bieling behoort zeer zeker tot de afzonderlijken, tot de ongewonen. Daarmee alleen is zijn kunstenaarschap natuurlijk nog niet bewezen, wel kan men dit aflezen uit het niet te ontkennen karakter waarvan het werk consequent blijk geeft. Zooals ik dat werk thans begrijp voel ik in Bieling niet In de eerste plaats een schilder. Waar hij het meest schilderlijk te werk gaat. zooals in het laatste groote zelfportret bijvoorbeeld vind ik. bij alle waardeering overigens voor de qualiteiten. daarin niet zooveel interessants. Waar Bieling mij boeit is in schilderijen als Het Boothuis. het Terras, de Kerkinterieurs uit Bretagne, de koppen die hij Romance noemde, de Winter (met de blauwe schuit) en nog een aantal andere werken. Nu Is op te merken, dat in al deze zaken het niet de lyriek van kleur noch de royaliteit eener rijke peinture is die aantrekt, maar wel het con sequente schrift, de bouw, het geraamte dei- compositie. Daarin zit een eigen karakter, dat Bieling voor mij belangrijk maakt. Maar te gelijkertijd mij in de verzoeking brengt te meenen dat Bieling eerder dan schilder een uiterst expressief pen teekenaar en bij uit breiding daarvan een interessant.... littera tor zou zijn. Er is In Bieling's werk een scherp intellectueele kant en ik zou willen weten of hij van muziek houdt en dan. van welke. Als we die kerkinterieurs uit Bretagne vergelij ken met wat wij van die onderwerpen in het geheugen hebben ge kent den blauwen hoofdtoon en de kleurige versiering dan is het Bieling niet zoozeer om het schilderach tige van dat interieur te doen geweest, dan wel om de grillige vormen der oude gotische beelden en hun bizarre plaatsing ten opzich te van elkaar in deze ruimten. Hij zou daar ik ben er haast zeker van buitengewoon geestrijk over kunnen vertellen en. misschien, schrijven. Hoe het ook zij, hij ziet dat alles met een geheel eigen geestesgesteldheid en niet als schilder alleen, maar zelfs als niet- schilder. Moest ik uit deze verzameling een voor mijn begrip typeerende Bieling kiezen, dan koos ik het Terras. Ge kunt U dat werk evengoed als ingekleurde penteekening den ken. maar wat is hierin het rhythme prachtig volgehouden, hoe sterk wordt hier alles: de lucht, het water, de rieten terrasstoelen ver teld, omschreven, definitief en zonder aarze ling. Ik moet bekennen van andere dingen geen bewonderaar te zijn. Een geplakt zilver papiertje op de buste van Niza Karmova, sommige gezochte titels als „bondgenooten" voor twee stel cactussen of „toeristen" voor een hoopje doode vlsschendat is alles af leidend van de hoofdzaak, welke is: dat Bie ling een interessant artist is dien ge moet kennen. Hij is zonder twijfel meer Ger- maansch dan Romaansch georienteerd. Heel uit de verte hoort ge nog iets van Van Gogh's geluid; voor het expressionisme van Grosz zou hij kunnen voelen en bij ieder zijner wer ken moet hij een streng geformuleerde inten tie hebben gehad..,, dunkt mij zoo. Bieling is iemand van wien men wel eens wat meer wil weten. Mac Lean is veel minder gecompliceerd. Gewoner. Met heel gelukkige momenten als een klein werk „Appelbloesem", een „Krabbe op het Strand" en vooral een prachtig ge schilderde „Karbonade" die ge gaarne van de bijstaande gesmeerde boterham zoudt willen ontdoen om een prachtig stukje schilderwerk over te houden. Heeft Mac Lean in Rotter dam het mooie werk van Walter Vaes bestu deerd die de laatste jaren bij voorkeur kar bonade, koude kip en andere objecten uit sla gers of poelierswinkels tot kunstwerken om- toovert? Trouwens, ik vind in Mac Lean nog andere Zuidnederlandsche, speciaal Antwerp- sche, verbindingen. De prachtige teekening „Feest" heeft de scherpe puntigheid van Vaes' of De Bruijcker's teekenstift. doch is daar niet minder om. Mac Lean schildert ver der bloemen, vruchten en poppen (van Harry van Tussenbroek» op vlotte en aangename wijze. Waardoor hij allicht tot het publiek spoediger spreekt dan Bieling. De laatste eischt meer dat men zich op hem instelt, en mag dat mijns inziens ook zonder arrogantie doen. 20 Juli '33. J. H. DE BOIS. HET TOONEEL Simavi Ie Zandvoort LEO STRAUS INDISCHE VOORDRACHTEN. De middag op de tentoonstelling .Simavi" te Zandvoort, heeft gisteren niet precies ge bracht, dat het programma had beloofd. „In dische voordrachten van den heer Leo Straus" stond er vermeld, maar die voor drachten'zijn ons vrijwel onthouden. De heer Straus begon met eenige zinnen uit het slot van Max Ha velaar.- om daarna op eens over te gaan op Multatuli's Kruissprook. Al heeft het laatste gedeelte van de Kruissprook be trekking op Indië, zoo kan men dit wel moeilijk een „Indische" voordracht noemen. En met de Kruissprook vond de heer Straus zijn taak blijkbaar afgeloopen. want hij gaf als tweede nummer fragmenten uit „Het Verraad" van A. M. de Jong. waarmee wij dus in Brabant inplaats van Indië zaten. Ge lukkig voerden Javanen Javaansche dansen uit en bespeelden zij de gamelan welke mu ziek mij regelrecht naar Indië terugvoerde en zongen zij daarna twee innig-weemoe- dige Krontjong-liederen. Zij waren liet, die de Indische sfeer gaven, waar Leo Straus ons telkens weer trachtte uit te halen. Ik heb de Kruissprook reeds eenige malen van den heer Straus gehoord. Zijn voor dracht staat nog steeds op hetzelfde niveau als de eerste keer. zoodat cr geen stijging valt te constateeren. Wanneer de heer Straus wat meer schakee ring kon brengen in de dynamiek van zijn voordracht, zou deze zeker als geheel kleur rijker worden. Men moet steeds weer de geheugenvastheid van den heer Straus bewonderen. Nooit heb ik bij al zijn voordrachten één oogenblik van hapering bij hem ontdekt, steeds beheerscht hij* zijn tekst volkomen. Ik kan mij de voor dracht, van De Kruissprook vooral in het tweede deel feller, brandenden sarcas tischer en hartstochtelijker neg denken, maar zij getuigt, toch van diep inleven en overtui ging van den voordrager. Over de voordracht van de fragmenten uit Het Verraad is moeilijk een oordeel te veilen. De heer Straus sprong met zulke zevenmijls- passen door De Jong s boek eerst bezoek van den Kruik bij den Pastoor, daarna een gesprek der familie Gysen over den Kruik, dan eenige stukjes en beetjes uit. den dans avond. enkele regels uit het verhoor van den Kruik en tenslotte Merijntje's verraad dat er van het beek weinig meer heel bleef. Zulk een fragmentarische voordracht vermag geen indruk te maken en is artistiek ook niet te verdedigen. Het is jammer, dat- de heer Straus nu hij toch van het ons voorgespiegelde programma meende te moeten afwijken niet één énkel afgerond fragment uit Het Verraad heeft, gegeven. Want dat deze geschiedenis en het Brabant- sche dialect hem goed liggen, bleek uit zijn voordracht voldoende. Maar Merijntje deed hier na de gamelan en de krontjong-muziek zoo vreemd, dat hij selfs met de beste voordracht niet te redden zou zijn geweest. J. B. SCHUIL. COÖP. WONINGVEREEN. ONDER DAK". B. en W. stellen den Raad voor, de balans met verlies- en winstrekening over het jaar 1932 betreffende het complex van 52 midden standswoningen van de Coöperatieve Woning vereeniging Onder Dak goed te kernen, zoo als die stukken den llden Juli bij B, en W. zijn ingekomen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Belastingkantoor, Klein Heiligland 84, abonnement. Drayer, Spoorwegstraat 10rd„ armbandhorloge. Diermanse. Dr. Leydsstraat 3/; 8. 2 badpakken en 2 handdoeken. Traksel, Karolingenstraat 6. bankbiljet, v. d. Westen, Zakstraat 8, broche. Groes. Raaks 5. idem. Schoonderbeek. Schalkwijkerweg 21, blazer. Brands. Pres. Steynstraat 16. badpak. Bakker. Beukenstraat 28, duif. Asyl Ridderstraat 11, Conferentiesmaar geen daden. In drie jaren tijd is de waarde van den Juni-uitvoer van groenten en fruit met meer dan 55 procent gedaald. In 1930 bedroeg deze Juni-export nog ruim 13 millioen gul den. in Juni 1933 werd de 6 millioen gulden nog niet bereikt. Het gewicht van dezen Juni-uitvoer vergeleken bij verleden jaar daalde slechts met ruim 1 millioen K.G. Wanneer men de cijfers beschouwt voor de verschillende landen afzonderlijk, dan blijkt, dat het gewicht van den Juni.-uitvoer 1933 dezer producten naar Duitschlancl met 1 millioen K.G. is toegenomen en 29.4 millioen K.G. bedraagt, Deze vermeerdering is een ge volg van den grooteren export van tomaten. De waarde van dezen Juni-uitvoer naar Duitschland Is evenwel gedaald en bedroeg In Juni '33 slechts 3,971,000 gulden tegen over 4. 191.000 in Juni 1932. De uitvoer van sla naar Duitschland is bijna volkomen vernietigd, als gevolg van het invoerrecht van 10 Mark per 100 K.G. een der zegeningen van het Nederlandsch- Duitsche douaneverdrag van 27 April j.l.I De waarde van den Juni-uitvoer van dit pro duct naar Duitschland bedroeg in de jaren 1928 t.m. 1932 resp. 201, 168. 51 52 en 24 maal duizend gulden en in Juni 1933 slechts 2 duizend guden. Een dergelijk beeld vertoont de sla-export naar Engeland. Ook daar is net invoerrecht op dit product te hoog 5 cent per K.G. waarbij zich nog tal van bijkomende kosten voegen. Deze Juni-uit- yoer van sla vertegenwoordigde in 1Ö28 t.m. 1932 een waarde van 219. 297, 114. 176 en 180 maal duizend gulden en in Juni 1933 be droeg hij slechts 32 maal duizend gulden. Uit het bovenstaande blijkt, dat vooral deze uit voer zeer sterk heeft geleden; hij was dan ook in Juni 1933 de helft van dien in Juni 1932. De export van bloemkool was in Juni 1933 ongeveer gelijk aan dien van Juni 1932, ruim 4 millioen K.G., doch de waarde was weder beduidend lager. Deze bedroeg in Juni 1933 nog maar 298 maal duizend gulden tegenover 430 maal duizend gulden in Juni 1932. De Juni-uitvoer van bloemkool naar Duitschland was 7 procent liocger dan in Juni 1932; naar Engeland evenwel 17 procent lager. Tot een der belangrijkste exportartikelen in Juni behooren de tomaten. De uitvoer van dit artikel bedroeg in Juni 1933 ruim 13.2 millioen K.G. een gewichtshoeveelheid die niet veel verschilt van die in Juni 1932 en 1931. De waarde in Juni 1932 was 5.67 mil lioen gulden, in Juni 1933 slechts 3,25 millioen gulden. In Juni 1932 viel voor dit product vergeleken bij de overeenkomstige maand van het vorige jaar reeds een achteruit gang vast te stellen van meer dan 1,5 mil- licen gulden, thans, in Juni 1933 is de waarde weer met ruim 0.5 millioen gulden gedaa'd. Vooral de uitvoer van dit artikel naar Enge land is omlaag gevlogen. In twee jaren tijd daalde de Juni-export naar dit land van dit artikel me: 50 procent, terwijl de export waarde met ongeveer 70 procent daalde. Een en ander is een gevolg van het hooge Er«- gelsche invoerrecht op tomaten gedurende Juni en Juli. Met het artikel komkommers is het niet anders gesteld. De Juni-export van komkommers vertegenwoordigde een waar de van nog geen 1.1 millioen gulden tegen over 1.23 million»! gulden in Juni 1932 en 2.12 millioen gulden in Juni 1931. Ook de gc- wichtscijfers loopen voortdurend achteruit. Het gewicht van den groenten- en fruituit- voer naar Engeland was in Juni 1933 circa 1 millioen K.G. minder dan in Juni 1932. Ook de Juni-export naar België daalde zeer aanzienlijk. Zoo gaat het iedere maand en men vraagt zich af: waar en wanneer is het einde daar? Niemand kan daarop een afdoend antwoord geven. Maar wel staat als een paal boven water, dat men den bestaanden toestand wil lens en wetens kan bestendigen, ja. zelfs kan verergeren. Ik kan de gedachte niet van mij afzetten, dat „men" nog niet wil en met dat „men" bedoel ik dan het internationaal milieu, waar men „praat" over de middelen tot herstel. Inderdaad, „praat", maar helaas niet „doet". Wantrouwen en een gebrek aan werkelijkheidszin typeeren internationale bijeenkomsten. Is het tenslotte niet bescha mend wat er in Londen gebeurd is? En Lon den staat niet op zichzelf. Hoevele hoogge prezen conferenties zijn tenslotte niet dood- geloopen in een „verdaging, teneinde zich te beraden?" Intusschen vermoorden de afzon derlijke landen elkander, in het bijzonder in Europa. Hooge tariefmuren, deviezenbeper- kingen, contingenteeringsmaatregelen en hoe men al dit fraais ook moge noemen, zijn aan de orde van den dag. De wanhopige exportcijfers, in het bovenstaande gememo reerd zijn er een van de bewijzen van. In tusschen wachten wij op een volgende con ferentie: wie weet of aan het gezond ver stand zal zegevieren! MOLLERUS, hond, katje. Kennel van 't Hoffstiaat 93. 2 honden. Verkooij. Luitesteeg 9. hond. Kennei Fauna. Parklaan 119. hondje, v. Dalen. Gier straat 10. hond. v. Looy. v. Loostraat 25. hang slot met ketting. Steenkist. Korte Jansstraat 8, hond. Oudhof, Schreveliusstraat 29. hona. De Jong. Parkstraat 14. motorhandschoenen. Klein, 't Krom 39. hondenhalsband. Bur. v. Politie. Smedestraat 9. kleedje, portemonnaie. Velthuis. Kastanjestraat 30. babymuts. Goeds, Nachtegaalstraat 20, mantel. Munsterman, Rijksstraatweg 223. portemonnaie. Spoor, Beeksteeg 4. portefeuille. Hartman. Slacht huisstraat 91 zw.. pak inh. damesschorten. Weichers. 2e Hoogerwoerddwarsstraat 44, portemonnaie. Bonsema. Doelstraat 10. idem. Vermeer, Oranjestraat 169. rijw. belast, plaatje. Rooze, Zuid Brouwersstraat 3. riem. Breeuwer. Zuid Polderstraat 31. regenjas. Bachman, Slnne- veltstraat 12. rijw. belast, plaatje. Laane, Papentorenvest 50. regenmantel, v. Kessel, Papentorenvest Woonschip 3294. rozenkrans. Röbken, Voortingstraat 29. damesschoenen. Bouwen. L. Raamstraat 16rd.. schortje. Ha- mans. Casteleynstraat 2. sleutel, v. d. Spek, Zomerkade 63, tafelkleed. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maakt men een wil vilten kin derhoedje schoon? ANTWOORD: Neem het lint (als dat er op Is) er af en maak het hoedje stofschoon. R>x-r ppuarde met koud water tot een dik papje, sen der kluitjes, en les een flink laas je hiervan e wa den geheelen hoed. Laat stil, op een doek im pend, in de schaduw dropen. Haal er dan do droge pijpaarde af en schuier met echoonen borstel na. VRAAG: In mijn stoelen, overtrokken met velours d'l'frocht, Is mot. Ik heb n al (spo ten met Rtds. Ia dat goed en wat kan ik er der aan doen? ANTWOORD: Bestuif de sboeh n aan allo kanten, ook aan den onderkant, zuo ook de gor- dljnen. kleoden enz., zoodat ai: ::i da k m •- goed geraakt ls. Sluit dan de kamer gn.-d at en laat die minstens twee uur goed gesloten Vij ven. Dan kunt gij luchten. Herhaal dc heli in deling na een week. Vooraf eetwaren, planten en bioemen verwijderen. Geen vuur of licht in het vertrek. VRAAG: Hoe moet men een witte gummi re genjas reinigen? ANTWOORD: Stevig afwrijven met een spons met lauw zeepsop en. als het vuil er uit ls, met een schoonen handdoek droog maken. VRAAG: Hoe maakt men zwart glacé hand— schoervMi piet een wit randje schoon? ANTWOORD: Leg dc handschoenen In een steenen bord met benzine en dek het toe. Laat 10 minuten staan: wrijf dan de vuile pi-kjes wat uit in de benzine: druk do handechcnen tusschen duim en vinger wat uit. maar vooral niet wringen. Laat tusschen doeken drogen. Deze behandeling moot bulten en in de scha duw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid I VRAAG: Hoe kan men, behalve met mosetig battist. een loden regenmantel weer waterdicht maken? ANTWOORD: Haal de Jas door een lauwwar me oplossing van 5 pCt. aluin In water en druk de overtollige vloeistof uit. Laat «enigszins op drogen en zet dan in 2 pCt. laud zeepBopJe. Ala de stof goed doortrokken is. zachtjes uitwringen en weer in bad 1 zetten. Hier doorslaan en. /.on der wringen, buiten In de schaduw laten drogen, Is dc Jodenstof al eens geïmpregneerd gew dan zal bovenstaande behandeling misschien geen voldoend resultaat opleveren. Voeren met mosetlg battlst geeft veel grootcr zekerheid. DIEREN. VRAAG: 1. Wat is er te doen t<-gon kippen- luis? 2. Wat tegen veerenpikken? ANTWOORD: 1. Het nachthok insmeren met carbolineum en als dit droog is witten met een stevige kalkbrel. Een kist in de ren. met half om huif zand en tabaksstof, waarin zij kunnen baden. 2. Elke kip een altumlnlum snavelring in den bek zetten en volop groen voer gevon, vooral kropsla. BELASTINGZAKEN. VRAAG: 1. Hoeveel extra belasting met op centen betaalt men voor een plano? 2. Scheelt het In de belasting nog. of men een suite bewoon:, of één kamer daarvan voor slaapkamer gebruikl? ANTWOORD: 1. Geen extra belasting: de ver koopwaarde van het meubilair, waartoe- ook een piano behoort. Is de grondslag der belas ting .naast die der huurwaarde van het perceel, 2. Neen, RECHTSZAKEN. RAAG; Ik ben dienstbode van huitenlind- sche nationaliteit en hier in hetrekking, zonder familie, enz. Hoeveel moot mevrouw mij ver goeden. als ik met vacantia ga en hij gohaal vreemde menschen moet logeeren? ANTWOORD: 1.— per dag. VRAAGVader en moeder waren gescheiden van tafel en bed. Moedor Is nu overleden, 1. Indien er een testament is, heeft vader dan nog recht op zlja de6i? 2. Mag moeder de kinderen onterven, of lub ben zij ook recht op een deel? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Neen, zij houden hun wettelijk erfdeel. VRAAG: Mijn man i8 overleden, Wij hadden samen Jarenlang steun gehad. Mijn man had geld op de spaarbank vastgezet op onze Jongo kinderen, met bepaling dat dit op 25-Jnrigen leeftijd kan worden uitgekeerd. Heeft het Armbestuur nu het recht be.-lag op die gelden to leggen? ANTWOORD: Waarschijnlijk niet. tenzij hij in het tijdvak, waarin hij steun ontving, gelden heeft bijgebracht. DIVERSEN. VRAAG: Op weikon dag valt Pinksteren in 1934? ANTWOORD: pp 20 Mei,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7