WANDELSPORT. UIT DE OMSTREKEN DE VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN. DONDERDAG 27 JULI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 9 OP DEN TWEEDEN DAG 53 UITVALLERS. De tweede dag van de afstandsmarschen bracht des morgens een 27-tal thuisblijvers, zooodat, medegerekend de uitvallers van Dinsdag 2557 deelneers op marsch gingen om hun resp. trajecten te gaan afleggen. Toen men zich des morgens bij de bureaux ging melden zag men direct, dat er iets bij zonders aan de hand was. De vlaggen aan de masten hingen alle halfstok, in verband met het feit, dat Dinsdag in den laten avond een der Engelse he supporters. Sir Rudolph Arthus Wallis, die te voren nog met eenige vrienden den avond vroolijk had doorge bracht, plotseling ten gevolge van een hart verlamming was overleden. Dit geval hield echter geen direct verband met de marschen, daar hij de Engelschen elleen vergezelde. Hoewel de laatsten natuurlijk zeer onder den indruk van het sterfgeval waren, beslo ten zij toch af te marcheeren, omdat zij meenden daarmede in den geest van den overledene te handelen. Hun vertrek ge schiedde echter een uur later. Het parcours van Woensdag was zeer zwaar, waaraan twee factoren aandeel had den: n.l. de bekleeding van den weg (er werd hoofdzakelijk op zoo goed als geheel onbe schaduwde grintwegen geloopen) en de warmte. De loopers en loopsters hadden zeer veel last der hitte. Er werd dan ook door de leiding der marschen bepaald, dat er niet ge let zou worden op het tijdstip, van binnen komen en dat de afmeldingsbureaux tot acht uur geopend zouden blijven. De geneeskundige dienst had het vanzelf sprekend onderweg zeer druk. De bewoners van de plaatsen, die men pas seerde. leefden, evenals Dinsdag, allen har telijk mede. Overal stonden ververschingen en versnaperingen voor de wandelaars gereed Het aantal uitvallers was natuurlijk groo- ter dan Dinsdag. Het bedx-oeg 53, waaronder 1 Franschman en 1 Noor. In den loop van den middag bracht de uit vallersauto groote groepen deelnemers thuis. De militairen, de politie en de burgerwach ten hadden wel het meest van de warmte te lijden. Het aantal ..slachtoffers" was bij deze groepen dan ook het grootst. Er werd even wel bepaald, dat zij, die met zware bepak king meeliepen, een gedeelte ervan mochten thuis laten. Van de gelegenheid tot massage werd druk gebruik gemaakt. In Wychen de groote pleisterplaats, was het een enorme drukte. Overal hingen d vlaggen uit, op het marktplein werd vroolijke muziek gemaakt. Het stoffelijk overschot van den overleden Engelschman is voorloopig opgebaard in een lijkenhuisje en zal naar de begraafplaats worden overgebracht, vanwaar het waar schijnlijk naar Engeland zal worden ge transporteerd. NIJMEGEN. 26 Juli 1933 HOE WARM HET WAS EN HOE VER! De tweede dag is een moordende dag ge weest. Een tropische zon en hitte en een weg, zoo slecht en voor 7/8 bestaande uit grint wegen uit het jaar nul, hebben ongetwijfeld het aantal uitvallers onrustbarend doen stijgen. Hoeveel er niet gescholden is op de zon die maar onverdroten op gezicht en rug brandde, is niet te zeggen en hoeveelwater en limonade er gedronken wordt, grenst aan het ongelooflijke. Ik zelf ben een zeer matig drinker geweest, maar nu gaat het Litersge- wijs naar binnen en nooit heb je genoeg. Het traject liep over Weurt, Beuningen naar Druten en over Bergharen naar Wychen en Nijmegen, een totale afstand van 58 K.M. Bij Hermen werd bekend gemaakt dat de controle tot 8 uur open bleef. Ons gezel schapje heeft toen de reis economisch inge deeld en na elke 5 tot 7 1/2 K.M. een kwar tier gerust. In Wychen was het een gezellige boel; wij hebben 3 kwartier allergenoeglijkst doorgebracht In gezelschap van eenige an dere globetrotters; warm en bezweet, maar toch noch fit, arriveerden wij te half zes in de kazerne. Daarna het verdere programma van den dag: poedelen, rusten en eten. Te zeven uur waren reeds meer dan 150 uitvallers geteld en nog gingen de auto's uit om anderen op te halen. Verschillende detachementen mai'cheerden geheel uit hun verband: overal zag men individueel loopen- de militairen. Het is geen prettig gezicht, nu en dan zoo'n man aan den kant van den weg te zien vallen, uitgeput en krachteloos. Wij, burgers, loopen zoo luchtig mogelijk ge kleed en ofschoon de militairen heden uit rukken zonder geweer en patroontasschen en zij „slechts" 40 K.M. wandelen, is deze dag voor hen moordend geweest. Toch hoor je nog snedige'gezegden van die moeizaam voort sjokkende mannen: zoo merkte er bijv. één op. dat je altijd hoort van dat kleine Neder land, maar dat het een feit is. dat je er nog ruimschoots een ongeluk kan loopën!" De derde dagmarsch begint morgenochtend te 4.40 uur, eexx half uur vroeger wegens de hitte, maar ik garandeer niet dat ik, als het weer zoo snikheet is, morgenavond nog tot de loopers behoor. J. P. A THLETIEK. De avondwedstrijden van „Haarlem". ■•---« Nieuu) Nederlandsch record op 4 maal 400 M. V. en L. wint den Herman van Leeuwenbeker. Er waren helaas bij de met fraai weder ge houden atletiekwedstrijden, welke Woens dagavond op het „Haarlem"-teiTein werden gehouden, slechts weinig belaxxgsellenden ge komen, om den strijd te aanschouwen tus- schen A. V. 1923, V. en L. en Haarlem op drie interessante estafettenummers, de 4 maal 100 M., de 4 maal 400 M. en de Olympische estafette. Begonnen werd met de 4 maal 400 M. waar bij V. en L. met de loopers Jansen, De Waele, Dop en Klasema er in slaagde een nieuw Ne derlandsch record te vestigen door den af stand te loopen in 3 m. 25.6 sec., daarmede haar oude record van 3 M. 27.4 belangrijk vei'be terend. De eerste looper zorgde reeds direct voor een grooten voorsprong, die bij Waele eenigs- zins verloren ging, doch Dop en Klasema ver- gx'ootten dien weder en met groot verschil wonnen zij de race, welke evenwel minder spannend was. Haarlem was reeds direct mei haar eersten looper uit den strijd, hoewel v. d. Booren als laatste man veel terrein goed Bij de 4 maal 100 M. nam Blik voor Haar lem direct een voorsprong, doch Rinkel ver loor wat teiTfiin, terwijl de nieuweling Anema tegen Jansen en Benz niet opgewassen bleek. Voor Van den Berge was het daardoor onmo gelijk werk om hier nog pogingen in het werk te stellen, de ploeg van een plaats te verzekeren en ook hier was Haarlem dus derde. A. V. 1923, dat door het goede loopen van Berger de overwinning wist te behalen, moest echter helaas door 'n foutief wisselen tusschen Mesman Schultz en Ben worden ge- disqualificeerd. V. en L. kwam hierdoor reeds in de pun ten teling zóóveel voor te staaix, dat de over winning haar niet meer ontgaan kon. Ver woed wei"d er toen echter nog in de Olympi sche estafette geloopen, waarbij zich eenige onaangename incidenten voordeden, welke zoowel A. V. 1923 als Haarlem op disqualifi- catie kwamen te staan. Bij de 800 M. was het een herhaald „coupeeren" van eenige loopers. Algemeene afkeuring onder de toe schouwers had echter niet tot resultaat, dat de deelnemei's hiermede ophielden en toen W. Kaan, die een heel goede 400 M. liep, bijna beentje gelicht werd. bleek dat de deelnemers niet met al te vriendchappelijke bedoelingens elkaar strijd gaven. Haarlem had nog de lei ding tot de eerste 200 M. bij welken afstand Van den Berge echter uit de baan gegooid werd, die daardoor zijn race over het mid denveld voortzette, waardoor hij evenwel ge- disqualificeerd moest worden. Wel hepen de loopers van de volgende 200 M. hun race nog uit en liet Berger hierbij veel goeds zien, doch de strijd was verknoeid en ook A. V. 1923 werd gedisqualificeerd. Van de Haarlemmers, die aan het bijpro gramma deelnamen, was het in de eerste plaats v. d. Klinkenberg, die voor een ver rassing zorgde door met een sprong van 1.78 M. den recordhouder Hofman bij het hoog springen te slaan. Op 1000 M. ging de strijd ook voornamelijk tusschen twee Haarlemmers, Buis en Bran denburg. Laatstgenoemde moest, pas her steld van zijn blessure, de ovei-winning laten aan zijn clubgenoot, doch bewees toch bin nen korten tijd wel weer van zich te kunnen doen spreken. Klaasse is nog niet de oude; hij moest na spannenden kamp de overwinning op 5000 M. laten aan dexx W.F.C.'er De Bruyxx, die overigens dezen avond een goeden race liep. Zijn tijd is evenals van den Haai'lemmer be ter, dan wij den laatsten tijd in Holland ge wend zij ïx. In Anema en Van Geenhuizen blijkt Haar lem eenige goede sprinters te zullen krijgen, want op dezen avond lieten zij bij de 100 M. voor B-klassers goed werk zien, waarbij zij elkaar geen duimbreed toegaven. Beiden lie pen 11.5 sec. in een race, waarin Anema, door een tijdig vooruitwerpen van de borst als eerste genoteerd werd. Figee slaagde er eindelijk in, eens een 800 M.-race in zijn klasse te winnen en heeft daarmede vermoedelijk den eersten stap ge daan naar meer successen, die de Haarlem mer ongetwijfeld kan behalen. Ook bij de juniores werden goede resulta ten bereikt, vooral bij het hoogspringen. Uitslag Herman van Leeuwenbeker: 1 V. en L. 9 punten. 2 Haarlem 3 punten. 3 A. V. 1923 2 punten. WIELRIJDEN. VAN EGMOND WINT TE TILBURG. De uitslagen van de Woensdag te Tilburg gehouden wielerwedstrijden luiden als volgt: Omniumrace voor amateurs: Tijdrace: 1. v. Egmond 9.7 sec. 2. Krenxer 9.8 sec. 3. Kamp 9.9 sec. Spiint: Van Egmond slaat Kamp. Kamp slaat Krenxer. Van Egmond slaat Krenxer. Achtervolging 20 ronden 1. Kamp, 2. Van Egmond, 3. Kremer. Totaal: 1. Van Egmond 4 p. 2. Kamp 6 p. 3. Krenxer 8 punten. Omixiumrace voor beroepsrijders: Tijdi-ace: 1. Pijnenburg, 9.6 sec. 2. Van den Heuvel 9.7 sec. 3. Leene. Sprint: Van dexx Heuvel sL Leene, Pijnen burg slaat Vaxx den Heuvel; Pijnenburg slaat Leexxe. Achtervolging: Vaxx dexx Heuvel slaat Leene Pijnexxburg, die zeer veel last ondervond vaxx een oude blessure, kon aan deze achter- volgixxg niet meer deelnemen. BILJARTEN .ARBITRAGE. Het is een bekend feit. dat het arbitreeren van eexx wedstrijdpartij zeer moeilijk is. voor al als het spel meer ingewikkeld wordt, b.v. cadre of ancre cadre. Daaraan worden hooge eischexx gesteld. Er hangt voor onze eerste klasse spelers, die ook in internationale tournooiexx uitko men, veel van af, of zij eexx goeden arbiter bij hun partij krijgen, of niet. In Nederland zijxx maar weinigeix, die aan de gestelde eischen voldoen. Daarom heeft het bestuur vaxx den Ned. Biljartbond beslo- teix, theoretische voorlichting te verstrekken aan hen, die dat wenschen, daarvoor is reeds eexx oproeping gedaan. Velen hebben daaraan gehoor gegeven, o.a. uit Amsterdam. Haa- lem, Den Haag, Arnhem, enz. De heer A. Pij per. Secretaris van den bond, heeft zich be reid verklaard, belaxxgeloos de xxoodige aan wijzingen te geven. In Aixxsterdam is daar mede Maandag reeds begonnen; zijn groote ervaring in deze materie maakte het hem mogelijk, op eenvoudige wijze de vele gehei- meix van een goede arbitrage te ontsluieren. Dergelijke uiteenzettingen zullen ook in andere biljart-centra gegeven worden, zoo hoopt het bondsbestuur binnenkort over een voldoende corps goede bondsarbiters te kun nen beschikken. IJMU1DEN NA DE STAKING. ONEENIGHEID ONDER DE KOLEN- WERKERS. Oxxder de kolenwerkers ontstond glster- morgeix bij het bunkerexx van een stoom trawler een oneenigheid, die nog niet kon worden opgelost. Toen een voorman ex-staker zijn oude plaats zou gaaxx innemen weigerde de betrok ken ploeg met hem samen te werken. Dit irri teerde de aan den kant aanwezig zijnde vis- scherij-arbeiders, zoodat op eeix gegeven oogexxblik de orde verstoord dreigde te wor den. Na eenigen tijd gingen de weigerachtige arbeiders, die allen tijdens de staking ixx deze vakgroep waren opgenomexx, aan het werk, met uitzondering van één van hen. Over het bezetten van de hierdoor opengevallen plaats ontstond een meeningsverschil tusschen de Reedersvereeniging en het bestuur der IJmuider Federatie. De Reedersvereeniging wenschte de plaats te doen bezetten door een werkwillige uit den stakingstijd, het bestuur der IJmuider Federatie daarentegen was de meening toegedaan, dat de plaats toekwam aan een ex-staker, omdat in de overeenkomst, die tot opheffing van de staking heeft geleid, is bepaald, dat geen raxxcune-nxaatregelen ge nomen zoudexx woraen. Voorloopig is de door de Reedersvereeniging aangenomen invaller aan het wex'k gebleven. De kwestie zou in eexx hedexxmorgen gehou den bespreking tusschen het bestuur der Reedersvereeniging en dat der IJmuider Fe deratie worden besproken. TERAADEBESTELLTNG C. VAN LEEUWEN. Onder zeer groote belangstelling vond gis termiddag op de bijzoxxdere begi'aafplaats de teraardebestelling plaats van wijlen den heer C. vaxx Leeuwen, in leven baas bij de firma Volker en Bos. Het was een lange stoet, die achter den lijkwagen met het stoffelijk omhulsel van den zoo algemeen geachten medeburger schreed. Behalve de familieleden zagen wij onder de belangstellenden directie en perso neel van Volker exx Bos. den heer D. Bakker, adjunct-inspecteur van de Scheepvaart, het bestuur van „Belijdenis en Leven", het Kies college der Ned. Herv. Kerk enz. Nadat allen zich om de groeve hadden geschaard trad de heer P. A. Bos naar voren. Spreker schet ste de groote vriendschap, die gedurende vele jaren tusschen den overledene en hem heeft bestaan en dankte hem voor hetgeen hij in meer dan 55 jaren voor de firma heelt ge daan. Nooit was hem iets teveel, aldus spre ker. nooit was het hem te vroeg of te laat, wanneer zijn hulp noodig was. steeds was zijxx doel, het werk in goede banen te leiden. Wij laten zijn: stoffelijk omhulsel hier achter, maar zijn nagedachtepip zal bij de firma Val- ker en Bos, in het bijzonder bij spreker in hooge eer gehouden worden. Na den heer Bos sprak de heer D. Bakker. Deze bracht den overledene hulde voor zijn groote naastenliefde, voor zijn groote waar deering voor zijn werkgevers exx zijn warme liefde voor zijn huisgezin. Spreker zeide, dat hij ixx den heer van Leeuwen eexx grooten vriend verliest. „Leef laag bij den weg" zeide de heer vaxx Leeuwen tot spreker, toen hij hem de laatste maal bij zijn ziekbed sprak. Deze uitdrukking typeerde den eenvoudigexx geest van dexx overledene. De heer Bakker hex-innerde er aan, dat ook voor den over ledene de zee een gevaarlijke vriendin is ge weest. Zij nam zijxx vader weg vóórdat hij ge boren werd en later heeft zij een geliefden kleinzoon van hem weggenomen. Met een verwijzing naar de woorden van de H. Schrift:: „De Heer heeft genomenein digde de heer Bakker zijn gevoelvolle woor den. De heer A. de Koning Sr. bracht namens het personeel van Volker en Bos hulde aan de nagedachtenis van den ovei'ledene exx sprak eenige treffende woordexx tot de kinderen, voor wie hij zooveel heeft gedaan. Hij is een man. aldus de heer de Koning, die bij velen in dankbare herinnering zal blijven voort leven. Ten slotte sprak Ds. L. W. Erdman woor den van troost en dankte den overledene in het bijzonder voor zijxx gi-oote liefde voor de kerk. waarvoor hij zooveel heeft gedaan. Aan het einde zijner rede las de predikant Ps. 84. Een zoon van den overledene, de heer C. van Leeuwen danke de sprekers en de aan wezigen voor hun belangstelling. NAAR ZEE. De stoomtrawler Leentje Elisabeth IJM. 155 is gisterexx naar zee vertrokken. VACANTIE-KINDERFEEST. Vacantie-Kinderfeest „Groot IJnxuidexx" maakt weer voorbereidingexx voor den grooten dag. Uit eexx advertentie in ons blad van gisteren blijkt, dat de kinderen van 811 j. die aan het feest wenschen deel te nemen en dat zullen er zeker velen zijn zich a.s. Vrijdag in de bewaarschool Pres. Kruger- straat moeten opgeven. Het is te hopen, dat alle factoren mogen meewerkexx, om dit feest in alle opzichten te doen slagen. Voor het coxxxité zou dit de beste belooning zijix voor de vele moeite, die het zich steeds voor dit mooie werk getroost. POLOWEDSTRIJD. Heden Doxxderdagavond 27 Juli speelt het Polo-zevental van V. Z. V. haar vierden com petitiewedstrijd in de Velser Zwemiinrichthxg tegen H. P. C. 5. Daar V. Z. V. dit jaar nog ongeslagen is, belooft dit weer een spanxxen- de strijd te worden. De wedstrijd is van den dijk af, die voor ieder toegankelijk is, zeer goed te volgen. DE HANZE. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de R.-K. Middenstandsvereenigixxg De Hanze werd behandeld het voorstel tot stich ting van een plaatselijk voorschotfonds. De werking van zulk een fonds werd nader toe gelicht door den heer Joh. Mol. lid vaxx het hoofdbestuur, waarna besloten werd zulk eer fonds op te richten. Voor het grondkapitaal werd door de aanwezigen geteekend en zul len ook de afwezige leden worden bewerkt. MARKTBERICHT. Tarbot f 1f 0.75 per K.G. Griet f 3311 per 50 K.G. Tong f 1.70—f 0.70 per 1 K.G. Vette schol f 26f 17 per 50 K.G. Kleixxe schol f 25f 2.10 per 50 K.G. Bot f 4.30—f 4 per 50 K.G. Sclxar f 6.50 per 50 K.G. Pooxxtjes f 4.60 per 50 K.G. Mid. schelvisch f 22f 16 per 50 K.G. KI. middel schelvisch f 22.50f 12.50 per 50 K.G. KI. schelvisch f 12f 1.55 per 50 K.G. Kabeljauw f 62f 19 per 125 K.G. Gr. Gul f 12f 7 per 50 K.G. KI. Gul f 5.40—f 0.70 per 50 K.G. Leng f 0.80 per stuk. Wijting f 2—f 1.80 per 50 K.G. Koolvisch f 0.20 per stuk. KI. mid. Heake f 32 per 50 K.G. KI. Heake f 2.40 per 50 K.G. BESOMMINGEN. Stoonx trawlers: IJm. 77 Poolzee. 280 manden, f 1470. IJnx. 31 Alkmaar 230 manden f 1510. IJm. Hoop 1, 235 manden f 1660. Motorloggers:Sch 81 f 410, KW 28 f 300, KW 24 f 500, KW 114 f 410, KW 62 f 560. KW 158 f 540. Kotter: S 126. HET ZINKEN VAN DE SPAARNESTROOM IJM. 65. Raad voor de Scheepvaart onderzoekt de zaak. VERWIJTEN AAN DEN SCHIPPER. Op 12 Juli 1.1. is de stoomtrawler „Spaarne- stroom IJnxuidexx 65 bij Hornrif aan de Deensche kust lek gewordeix exx dientexxge- volge gezonken. Naar de oorzaak van dit ongeval heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam Woensdagmiddag een oxxderzoek ingesteld Alvorens over het ongeval zelf te worden gehoord, werd de getuige de schipper van de „Spaarnestroonx" door den voorzitter, prof. mr. B. M. Taverne, ondervraagd over verzekering van het schip. Getuige vei:klaarde dat hij den trawler, die 42 jaar oud is. in No vember van het vorige jaar met zijn bxxxer gekocht had voor zestien duizend gulden. Het vaartuig werd met verzekering en al overge nomen: deze bedroeg voor schade 30.000 en voor totaal verlies f 20.000. Er moest hiervoor een premie betaald worden van f 2250; de be taling daarvan was in termijnen geregeld. Bij het vertrek van de „Spaarnestroom". die ge- ruimen tijd opgelegd was geweest, schatte 1 tuige de waarde van het schip grooter dan de koopsom. Hiervan waren f 5000 contant betaald. Op de eex'ste reis, die getuige met dexx trawler gemaakt heeft, heeft lxij xxergeixs last van gehad. Hij had geexx x-eden om aan de machine of aan de werktuigexx te twijfelexx. Over het eigenlijke ongeyal verklaarde ge tuige verder dat er reeds enkele dagen moei lijkheden in de machinekamer wai'en. Op 10 Juni brak de stang van de circulatiepomp. De machinist repareei'de deze. daarna voer xxxen verder. Op 12 Juni, 5 uur n.m. werd het net gehieuwd omdat er iets niet in oixle was. Er werd geankerd. Te 9.30 uur kwam de macht xxist vertellen, dat er gemanoeuweei'd koix wox-dexx. De schipper gaf order éérst maar eexxs wat met de machine te draaien en bleef voor anker liggen. De schipper zat achterin te lezen. Eensklaps hoorde lxij eeix klap iix de xxxachine, ging kijkeix en zag in de xxxachine kamer eeix groote watcrsti-aal achter de machine bij de pompen. Hij zag water achter dexx grooten buitenboordafsluitcr opspuiten. Noodseixxen werden gegeven. Dadelijk kwam de K.W. 158 in de nabijheid. Allen zijn op dat vaartuig overgegaan. De machinist, de stuurman, de oudste stoker exx een matroos keei'den later naar de „Spaarixestx-oom" terug. Toen zij het schip echter tot op ca. 100 M. waren genadex'd, zagen zij een vuurstraal uit de machine kamer komen exx zijxx terug ge kee i'd. Te 11.45 uur nam. begon de .Spaarnestroonx'' te zin ken exx bleef nog een kwartier met het voor schip omhoog drijvexx. Op de vraag van den voorzitter waarom men niet getracht had het gat, waardoor het water naar binnen drong, te stoppen, ant woordde de schipper dat men ex niet bij kon komen. Ixx mixxder daxx geen tijd stond de machinekamer vol water. De voorzitter: Het ging anders allemaal wel verschrikkelijk vlug! Het maakt geen prettigen indruk dat er niets gedaan is om het schip te redden! Getuige: Het gaat spoedig als er een gat in zit! De voorizt.ter: Hoe is het er in gekomen? Getuige: Dat weet ik niet. De voorzitter: Het was toch geen af- spi'aakje? Getuige (kwaad): Welnee, ik keixde de nxachinist heeiemaal ïxiet! De voorzitter: Nu ja. ik vraag het maar. Op vragen betreffende de ponxpen ver klaarde getuige dat de nxachinepomp ver stopt was. De handpomp gaf ïxiet genoeg water om het gat bij te houden. Nadat de schipper door een der buiten- gewoxxe leden vaix den Raad over den tech nischen kant van het gebeurde scherp aan aan den tand was gevoeld, en hem verweten was dat hij veel te vroeg van boord was ge gaan „al hoefde hij dan ook niet te ver zuipen",, zooals genoemd lid het uitdrukte deelde de voorzitter mede dat het onder zoek in deze zaak, misschien heden reeds zal worden voortgezet. De zitting is hierna gesloten. IJMUIDEN'S BLOEI. In de deze week gehouden bestuursver gadering der vereeniging IJmuiden's Bloei, werd met dankbaarheid kennis genomen van de toetreding van 18 nieuwe leden ge- dureixde de laatste xxxaanden. Het aantal pension-aanvragen, door den secretaris behaxxdeld, bedroeg 91 .terwijl op 56 verzoeken om inlichtingen werd geant woord. Aan propaganda-nxateriaal werd uitgegeven 450 korV gidsen, 250 pension- gidsen en 25 ex. van het boek over de ge meente Velsen. J a**1 De secre;a;.s deed uitvoerige mededeelln- gexx over het huren en verhuren van'duin- terreir. aan de kampeei-vereeniglng „Ons Buiten" te Amsterdam. Bij het huren en het in orde maken van liet terrein mocht de secretaris de volle medewerking van dexx Rijkswaterstaat ondervinden, in bijzon der van don directeur van het Staatsvis- schershavenbedrijf en van den hoofdop zichter, den heer Hendrlkse. Het terrein is nu reeds door de Vereeniging Ons Bulten in gebruik genomen en he: mag zeker een nxoceikanxp genoemd worden. Voor elk ge zin is een houten huisjé aanwezig, de tucht en de orde in he: kamp worden door strenge regie men tsbepalingexx gehandhaafd, terwijl de hygiëne, als watervoorziening, vervoer van afval enz. uitnemend in orde is. Het terreixx is door den burgemeester, den wet houder van sociale zaken. P. Bosman, den directeur van den gemeentelijken genees- kundïgen dienst, dr. L. S. Limborgh Meijer bezocht en deze spraken er allen hun volle tevredeixheid over uit. De voorzitter bracht den heer Schuiten maker dank voor zijn vele bemoeiingen in de totstandkoming van he: kampeerterrein De secretaris deelde nog mede. dat hij ook van dexx conxmissaris van politie veel mede werking mocht ondervinden en dat er waar schijnlijk nog een officiecle openixxg van het terrein zal plaats vinden. Daarna werdexx nog verschillende zaken in het belang der gemeente besproken. O.a. of een adres aan de leden der Staten- Gexxeraal met het oog op de door de re geering geëischte 200 opcenten op de per- soneele belasting wenschelijk was. Men nxeeixde echter, dat het vooral de taak van het gemeentebestuur was, om dezen drei- gexxdeix last af te wenden. VELSEN CREMATIE DR. A. G. OLLAND. GROOTE BELANGSTELLING. Onder groote belangstelling heeft Woens dagmiddag in 't crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van dr. A. G. Olland. den bekenden schaakmeester, die op de kam pioenswedstrijden van den Nedcrl. Schaak bond in den Haag plotseling overleed. Aaxxwezig waren van het bestuur van deix Neaerl. Schaakbond de heeren B. J. van Trot- senburg. voorzitter: J. G. Hartogensis. secre taris, G. van Harten, penningmeester en J. W. J. Wildeboer. 2e secretaris De heer L. G. Eggink. vertegenwoordigde de redactiecom missie van het Tijdschrift en den Neder!. In- dischen Schaakbond. Mr A. Rueb de Ver eeniging Natioixaal Schaakgebouw in Den Haag. waarvan ook dr. E. Arrias, president- commissaris. aanwezig was. De Haarlemsche Schaakclub was vertegen woordigd door den secretaris, den heer A. A. J. Ridderhoff. de Haagsche Schaakbond door den voorzitter. Ir. H. Mater dc Munck. de Schaakclub Utrecht door het dagelijksch be stuur en het eerelid Jhr. van Foreest. Verder waren er de heeren E. de Haas. namens de Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeniging, Jhr. H. Strick van Linschoten. eerelid van den Neder!. Schaakbond. J. W. J. Zlttersteyn naruens de Schaakclub D. D. in Den Haag: H. W. Feldex'hof en A. W. Hamming, declne- njers aaxx den kampioenswedstrijd, met wel ken laatste de overledene zijn laatsten wed strijd speelde. Allereerst sprak de voorzitter van den Ned. Schaakbond. De heer van Trotsenburg zeide dat velen verheugd waren toen bekend werd, dat Dr. Olland weder zou deelnenxen aan de kampioenswedstrijden. Spr. had zich ver heugd hem vandaag welkom te mogen boe ten bij den aanvang van den wedstrijd der eeregroep, maar het heeft niet zoo mo gen zijn. Spr. herdacht Dr. Olland als een groot Nederlandsch schaakspeler, den meester van den Nederl. schaakbond. Zeer veel heeft hij voor het schaakspel gedaan als bestuurder en organisator, In breeden kring zal hij gemist woi'den en vooral door hen. die mot hom mochten saixxenwerken. Door zijn artikelen in het Tijdschrift en in de buitcnlandsche tijdschi-iften zal hij nog lang blijven voort leven. Namens de schaakclub Utrecht, sprak de voorzitter, de heer A. H. van Wijngaarden, die den overledene herdacht als oprichter, voorzitter en eere-voorzitter. Hoog stond Dr. Olland in aanzien bij de leden. Vooral de jongeren, die hij steeds trachtte op te voe ren tot lxooger plan. Steeds werd hij te Utrecht gehuldigd, bij het vei'krijgen van don meestertitel en het behalen van successen in het buitenland. Als een voorbeeld voor de Jongeren zal hij blijven voortleven. Namens den Haagschen Schaakbond sprak Ir. H. Mater de Munck en zeide dat ook in Don Haag het heengaan van Dr. Olland diep wordt gevoeld. Dr. A. Schuckink Kool bracht den over ledene namens de Utrechtsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose dank voor cl- les. wat hij op dit gebied heeft gedaan Mr. A. Rueb sprak namens het bestuur en commissarissen van het Nationaal Schaakge bouw in Den Haag en zeide dat nxen in Dr. Olland 'n zeer geacht lid van den Raad van Beheer verloor. Zes jaar had hij deze func tie vervuld, waarvoor men hem gevraagd had uit ideëele overwegingen, omdat hij een man met naam en gezag was in de schaak wereld. Hij stelde groot belang in de boekerij en het groeien der verzameling en wanneer zijn gezondheid het toeliet, kwam hij steeds on onze vergaderingen. Het zijn de cory- pheeën, waarop het schaakspel moet steunen. Met dankbaarheid en weemoed zullen wij Dr. Olland blijven gedenken. De heer L. G. Eggink, sprekende namens de Ned. Ind. Schaakbond, zeide dat ook zeer velen in Indië steeds hebben genoten van de schaakkunst van den overledene. Nadat nog een dankbaar oud-patiënt go- sproken had, dankte een zwager, Prof. La- rneris, voor de groote belangstelling. S PE ELT UIN V ERE ENIG ING KINDERVREUGD. De speeltuinvcrecniging Kindervreugd te Velsen-Noord organiseert een feest, hetwelk zal worden gehouden in den speeltuin op 16 Augustus a.s.. De opening zal plaats hebben op Dins dagavond 15 Augustus des avonds te 8 uur Aan het feest werkt mede het Jeugdfanfarc- corps van Kindervreugd, terwijl er tevens openlucht-bioscoop gegeven zal worden. Het hoofddoel is propaganda te maken voor het werk var. Kindervreugd, onder hen die nog buiten het werk van deze vereeniging staan. PERSONALIA Voor het examen Nijverheidsonderwijs akte N I is te 's Gravenhagc geslaagd Th. W. Deinum te Velsen-Noord.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9