Qjt De Stadsschouwburg. UIT ENGELAND! BLAKES Nieuwe Uitgaven. DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 JVoorstel van B. en W. tot verpachting. Een der maatregelen, die wij ('aldus schrij ven B. en W. aan den Raad) in overweging hebben genomen in verband met den finan- cieelen toestand der gemeente, is de ver pachting van den Stadsschouwburg. B. en W. hebben over deze aangelegenheid het oordeel gevraagd van de Commissie van Beheer van den Stadsschouwburg. Deze com missie kant zich blijkens haar rapport, op verschillende gronden tegen de beëindiging van de rechtstreeksche exploitatie deci de gemeente. Burg. en Weth. kunnen van de door de Commissie aangevoerde be zwaren eenige niet deelen en aan de andere niet zoodanig belang toekennen, dat zij in dezen tijd, nu schier elk besluit van den Raad gericht moet zijn op het herstel van het fi nancieel evenwicht in de huishouding der gemeente, den Raad zouden moeten weer houden tot den door B. en W. voorgestelden maatregel over te gaan. De commissie acht het vanzelfsprekend, dat de exploitatie van den schouwburg door particulieren niet in de bedoeling van den schenker van het gebouw kan hebben gele gen. Te dezen opzichte bestaat echter niet alleen geen bindende voorwaarde, maar ook is nimmer van die bedoeling op andere wijze iets gebleken. Doch ook al zou men uit de omstandigheden meenen te kunnen opma ken, dat die bedoeling had bestaan, dan kan deze alleen in dat licht beschouwd worden, dat de schenker deze gedachte niet van zoo danig belang achtte om de verwezenlijking daarvan door een voorwaarde te verzeke ren en dan moge overwogen worden of aan hetgeen wellicht ten tijde der stichting als vanzelfsprekend werd beschouwd, bij de hui dige volkomen gewijzigde omstandigheden nog dezelfde waarde moet worden toegekend. B. en W. merken hierbij op. dat door ver pachting de schouwburg niet wordt een par ticuliere schouwburg, maar stadsschouwburg blijft, niet alleen in naam. doch evenzeer in wezen, door de zeggenschap, die de gemeente over de exploitatie immer moet en zal heb ben. Daardoor wordt naar hun oordeel de' bedoeling, welke bij den schenker kan heb ben voorgezeten, gewaarborgd. Onjuist is dan ook de bewering van de Commissie, dat het gebouw door verpachting aan de bestem ming zou worden onttrokken. Dat zulks naar de meening der Commissie zou geschieden, omdat jaarlijks een verlies van eenige duizenden guldens wordt geleden, geeft aan B. en W. door de wijze, waarop deze meening is omschreven, den indruk dat- de Commissie zich niet voldoende heeft kunnen indenken in den werkelijk zeer zor- gelijken toestand, waarin de gemeente-finan- ciën verkeeren. 'De vergelijking door de Commissie met musea, -leeszalen, plantsoenen enz., waaruit zij concludeert een te geringe waardeering van B. en W. van het cultureel belang van den-schouwburg,kunnen B. en W. niet aan vaarden. Het zal toch wel niet ontkend kun nen worden, dat zoowel de Raad als ons be stuur, aldus schrijven B. en W. verder, in het verleden en ook thans nog in dezen tijd een open oog hebben gehad voor de cultu- reele belangen van de bevolking. Maar van hoeveel waarde zij deze belangen ook achten, zij zijn tenslotte in het bestek der gemeente- huishouding secundair en moeten achterge steld worden, wanneer alle middelen moeten worden aangewend om aan de eischen van de noodzakelijkheid te kunnen voldoen. Is het echter, afgezien van de waardeering van het cultureel belang, dat van de exploi tatie van den schouwburg uitgaat in verge lijking met het algemeen gemeentebelang, wel juist, dat, zooals de* commissie met zoo veel stelligheid beweert, door verpachting on herstelbare schade zal worden toegebracht aan de cultureele belangen en dat in den schouwburg voortaan stukken van slecht en waardeloos gehalte zullen worden opgevoerd? Men kan toch niet meenen, dat het in de bedoeling van den Raad of van B. en W. zou liggen om aan een pachter volledige vrijheid te laten ten aanzien van de exploitatie. Het behoeft nauwelijks betoogd, dat aan de ver pachting voorwaarden zullen moeten worden verbonden, teneinde het gehalte van de op te voeren stukken te waarborgen en dat op de exploitatie voortdurend toezicht zal moeten worden uitgeoefend voor de uitoefening waarvan, naar B. en W. hopen, de huidige commissie zal worden bereid gevonden. Als voorwaarde zal o.a. moeten worden gesteld, dat de volksvoorstellingen op dezelfde wijze als tot nu toe zullen moeten worden gege ven en beoordeelende het financieele resul taat dier voorstellingen gedurende de laat ste jaren komt het aan B. en W. voor, dat zoodanige voorwaarde niet bezwarend zal zijn. Eveneens zal bedongen moeten worden, dat de reeds aangegane verplichtingen met too- neelgezelschappen voor het seizoen 1933— 1934 worden overgenomen door den pachter en dat de buffetten in beheer blijven bij den huidigen pachter daarvan, tot dat de pacht- termijn verstreken is. Het bezwaar van de Commissie, dat te voren reeds vaststaat, dat een particuliere exploitant niet zonder ver lies zal kunnen werken, kunnen B. en W. niet deelen. Naar hun meening zal dit door even- tueele deskundige gegadigden zelf het beste kunnen worden beoordeeld. Wat de financieele gevolgen betreft, ver bonden aan een eventueele verpachting, merken B. en W. het volgende op: Het na- deelig saldo van de exploitatie van den Stadsschouwburg wordt van jaar tot jaar grooter. Bedroeg het in 1932 ruim f 22.000. voor 1934 is het begroot op f 29.000. Door ver pachting wordt in ieder geval bereikt, dat het verlies niet grooter wordt dan het thans is. Bovendwien wordt het verlies, bestaande uit de blijvende vaste kosten, verminderd door de pachtsom en de geleidelijke ver mindering en afloop van de wachtgelden. B. en W. meenen dus te moeten voorstel len, hen te machtigen, tot verpachting van den schouwburg over te gaan. Voor den Kantonrechter. UIT DE ZITTING VAN WOENSDAG. Het verkeer van rechts. Art. 5 Motor- en Rijwielreglement bij gelijktijdig of nagenoeg gelijktijdig naderen van een kruispunt heeft het van rechts ko mende verkeer den voorrang is een artikel dat herhaaldelijk wordt overtreden en op elke zittingsrol van het Kantongerecht o.a. staan dan ook ettelijk zaken van dezen aard. Zoo ook Woensdag. Een wielrijder kwam van het Houtplein en wilde de Groote Hout straat inrijden. Een motorrijder uit de Groote Houtstraat, moest den Kampersingel op. had den wielrijder dus rechts en hoorde dezen den voorrang te laten. Hij deed het echter niet, en nam den bocht bovendien links, bin nen de punaises door. De motor raakte de fiets en beschadigde deze. „Moet U hooren", zei verdachte en hing een groot verhaal op, waaruit volgen moest, dat hij geheel zonder schuld was. De ambte naar geloofde dit niet en hield zich aan de getuigenverklaringen en aan de verbalen. „Hebt u de schade aan de fiets al betaald?" vroeg de waarnemend kantonrechter, mr. v. d. Vegte. „Moet U hooren", zei verdachte en legde uit, waarom hij het niet gedaan had. nogal heftig, zoodat de kantonrechter dreigde met niet langer te willen hooren door aan ver dachte het woord te ontnemen. Toen moest verdachte hooren. dat hij overeenkomstig den eisch tot f 8.veroor deeld werd met betaling van de schade aan het rijwiel. Winkelsluitingswet. Op een Zondagmorgen is in Heemstede op den openbaren weg een godsdienstoefening gehouden waarbij brochures te koop werden aangeboden. Wegens overtreding van de win kelsluitingswet verkoopen na sluitingstijd werd de verkooper vervolgd. Hij beriep zich op het grondwetsartikel, dat vrijheid van godsdienst waarborgt. De ambtenaar, Mr. Semeyn de Vries van Doesburgh. was van meening dat wel dege lijk de winkelsluitingswet hier gold, waarvan de bedoeling is concurrentie tegen te gaan op dagen van rust. bijv. Zondag, Boekhandels waaronder ook die uitsluitend voor religieuze lectuur, moeten dan gesloten zijn en dan mag ook buiten die winkels niets verkocht worden. Verdachte merkte op, dat de door hem verkochte brochures in geen enkelen winkel te koop zijn. Er mag geen winst op gemaakt worden. De ambtenaar oordeelde, dat het verboden is papier, bedrukt met gedachten te ver koopen en de bewuste brochures vallen daar ook onder. Omdat het een principiëele kwes tie betrof, vroeg de ambtenaar de minimum straf van f 0.50 subs. 1 dag. En evenzoo luidde het vonnis. VEREENIGING ONDERLING GENOEGEN, Men schrijft ons: Opgewekt en dankbaar ge stemd door 't genotene in Amersfoort kwam de afd. zang van bovengenoemde vereeniging Maandag in Haarlem terug. In Amersfoort is een zomerfeest van den speeltuin ,'t Soester- kwartier" opgeluisterd, 's Zaterdagsavonds werd door de afd. Zang (dir. de heer J. Post), een concert gegeven in het openluchttheater, dat veel succes had. terwijl Zondagmiddag en -avond, begunstigd door prachtig zomer weer en voor een enorm aantal belangstel lenden (circa 1400 a 1500 kinderen en ouders waren hierbij vertegenwoordigd) werden op gevoerd de operette „De drie kabouters" en het zangspel „Lentebloemen". Een verrassing wachtte 't koor bij aan komst in Haarlem waar de muziekvereeniging van den speeltuin ,,'t Oosterkwartier" het koor opwachtte en onder vroolijke marschen naar 't gebouw in de Berkenrodesteeg bracht, waar men afscheid'nam. EXAMEN HOOFDAKTE. Geëxamineerd 1 vrl. en 6 rrianl. candidaten. Geslaagd de heeren P. R. H. Noorman. Alk maar, J. Morsch en M. van 't Hof te Spier dijk, J. J. Nuijens te Heemstede. NED. BOND VAN ACCOUNTANTS. Wij ontvingen het Jaarboekje van den Ned. Bond van Accountants, bevattende o.m. het Reglement van Arbeid, het examenprogram ma en een naamlijst der leden. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Over Juli bedroeg het aantal bezoeken 9605 (vorig jaar 9897) waarvan 4751 ivorig jaar 4673) aan de Krantenkamer en 1649 (vorig jaar 1893) aan de algemeene Leeszaal. Uitgeleend werden 8146 boeken (vorig jaar 8593). Filiaal Haarlem-Noord. Aantal bezoeken 2393 «vorig jaar 2329) waarvan 967 (vorig jaar 856) aan de leeszaal. Uitgeleend werden 1868 boeken (vorig jaar 1893). PERSONALIA. Voor het examen Engelsche handelscor respondentie Mercurius, gehouden te 's-Gra- venhage is geslaagd mej. T. Versteeg te Vo gelenzang. STADSSCHOUWBURG. Ter gelegenheid van de „kermisweek" vin den in"den Stadsschouwburg Vrijdag. Zater dag, en Zondagavond voorstellingen plaats van het gezelschap-Willy Rosen, onder di rectie van Ernst Levi en Richard Markus. Opgevoerd zal worden o.a. de blijspel-ope rette Der Chauffeur meiner Frau. van Leo Lenz, muziek van Willy Rosen. Vooraf staat ..een uurtje lachen" op het programma, waar bij Willy Rosen, de componist van zoovele Schlagers, eigen composities aan den vleugel zal voordragen. Ook treden op Jenny Steiner, La belle Viennoise. Eduarö Lichtenstein. ope ra- en operettezanger en Bood en Bood, dans parodisten op. De Haagsche Courant schreef over Willy Rosen, dat ..het succes onbetwistbaar" was. H. Borel, in het Vaderland, schreef dat Hilde Woerner. die in de operette meespeelt ..een welluidende, goede stom heeft. Welk een gratie, welk een tintelende vitaliteit, welk een schalkschheid en lieflijkheid". En verder: „Eduard Lichtenstein kwam, zong en over won". Alle medewerkers zijn Joodsche kunste naars, die, tot voor korter, tijd. aan de aller eerste schouwburgen met het grootste succes verbonden waren. EEN MERKWAARDIG CENEESMIDDEL TEGEN ALLE RHEUMATISCHE PIJNEN Nr.l RED PASTE ls een opvallend geneesmiddel te gen Rheumatiek. Jicht, stijfheid tengevolge van kou en vocht. Het ls gemaakt volgens recept van Mr. E. W. Blake. den algemeen bekenden Londenschen specialist, en ls nu voor het eerst te Haar lem verkrijgbaar. BIJ aanwending voor pijnlijke ledematen en gewrichten brengt het de zoozeer begeerde verlichting. Bij elke Apo theek of dro gist st8at een i*> -v m -i«-i Pof voor f' gereed! Prijs f 1.20 (Adv. Ingez. Med.) TOELATINGSEXAMENS. Toegelaten tot de Rijkskweekschool voor Onderwijzers(essen( te Haarlem: lste klasse: E. M. Boudewijn te Heemstede. H. de Bruin te IJmuiden, N. C. Fris, R. Goinga te Haar lem, C. Grammer te Santpoort. F. M. T. Ha verman te Nieuwer-Amstel. H. J. Hogen Esch te Zandvoort, A. H. Manvitz, R. van Petegem, K. M. Plan tin ga te Haarlem. C. Rijnders te Heemskerk, H .Tam te Zandvoort, J. A. de Vries te Heemstede. C. Weber te Zandvoort, G. Wiertz, L. de Wilde en J. de Zaayer te Haarlem. 2de klasse: J. Brugman te Grootebroek, M. van Eerden te Haarlem. P. C. van der Eerden te Amster dam. P. Giltay te Haarlem. K. van Ikelen te IJmuiden, N. Moesker te Amsterdam. A. Rij- keboer te IJmuiden, F. Storm te Bloemen- daal. 2de klasse: J. C. L. van Eerden, M. C. L. Jagt, C. P. Mantel te Haarlem, A. C. H. J. van Leeuwen te Leiden. SCHOUWBURG JANSWEG. Gedurende de Traditioneele kermisweek heeft de Directie van bovengenoemden Schouwburg gezorgd voor een goed verzorgd program; de volgende gezelschappen zullen optreden: Van Vrijdag 4 tot en met Maandag 7 Augustus Het Nieuwe Tooneel met „De man die niet neen kon zeggen", in de hoofdrollen Fientje de la Mar. Jan van Ees en Joh. Kaart Jr. Dinsdag 8 en Woensdag 9 Augustus Ensemble mevr. Esther de BoerVan Rijk met „De Doofpot", in de hoofdrollen mevrouw Esther de Boer--Van Rijk. Lou Ezerman en Jaap v. d. Poll. Donderdag 10 tot en met Zondag 13 Augustus de groote revue „De Bilt seint" met Henriëtte Davids en Silvyn Poons in de hoofdrollen. Zondag 6 en Woensdag 9 Augustus zullen twee middagvoorstellingen worden gegeven door het Jeugdtooneel van „Dik Trom", naar het bekende boekwerk. JAARBOEK VAN „HAERLEM". Wij ontvingen het Jaarboek over 1932 van de Vereeniging „Haerlem". dat weer de ge wone rubrieken bevathet jaarverslag en het financieel overzicht over 1932: een lijst van publieke instellingen en bezienswaardig heden. een uitvoerige kroniek over 1932 en een ledenlijst. Volgens de gewoonte bevat het Jaarboek ook nu weer biografieën (met portretten') van bekende Haarlemmers, die in het vorig jaar overleden zijn. De heer E. H. Krelage schrijft over J. H. Wentholt. Robbijn S. Ph. de Vries Mzn. over L. A. Glaser. De heer H. E. Knappert huldigt de nagedachtenis van Ds. A. Binnerts en de heer J. L. E. I. Breda Kleynenberg die van G. Adrian. In de volgende biografie behandelt Mr. A. S. Miedema de oud-Haarlemmer Jhr. Dr. A. J. Rethaan Macaré, waarna de heeren J. B. Schuil en dokter M. Mauritz onderschei denlijk schrijven over G. J. van Gasteren en Dr. W. E. Merens. Verder vonden wij nog de artikelen ..Haar lemmerambacht" door M. S. J. Fockema An- dreae en .De Haarlemsche Beek" door mevr. J. M. Sterck—Proot. RAADSSTUKKEN. B. en W. stellen voor. een bedrag van f 2600 ter beschikking te stellen voor de in richting van lokalen in het schoolgebouw aan de parklaan no. 108 en voor het maken van een rijwielbergplaats, ten behoeve van de School voor U.L.O. letter C. N. Zuidam alhier, verzoekt onbewoonbaar verklaring van de woning aan den Scheep- makersdijk No. 1 welke onbewoonbaar verklaring is uitgesproken bij besluit van 11 Januari 1933. No. 26-85 op te heffen. Door de plaats gehad hebbende verbouwing tot berg- en werkplaats heeft genoemde woning het karakter van woning geheel verloren. Tegen opheffing van de onbewoonbaarver klaring bestaat bij B. en W. dan ook geen beriwaar. In verband hiermede stellen zij voor, tot opheffing te besluiten. JUWEELENDIEF VEROORDEELD. Op 2 Mei stapte een Armenier. vergezeld van een ander den winkel van den juwelier L. J. Wolf te Amsterdam in de Kalverstraat binnen en vroeg naar een kostbaar armband horloge. Intusschen poogde eerstgenoemde zich van een ring meester te maken. De juwelier merkte het echter en sommeerde hem den ring terug te geven. Tenslotte voldeed hij hieraan, maar toen hij zag. dat de politie ge waarschuwd werd. koos hij het hazenpad. Op straat werd hij echter gegrepen. Voor de rechtbank hield hij zijn onschuld vol. Vandaag werd hij wegens diefstal con form den eisch veroordeeld tot. anderhalf jaar gevangenisstraf. ZWEMMER OP EEN ANDEREN GESPRONGEN. Bij 't zwemmen in 't Noordzeekanaal is. naar het Handelsblad meldt. Woensdag een onge luk geschied. Bij de pont aan den Hemweg sprong een zwemmer boven op het hoofd van een ande ren zwemmer. De laatste een 18-jarige jonge man, is vermoedelijk met een gebroken halswervel naar het Wilhelmïna-gasthuis overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. ONGEHOORZAME SCHEPELINGEN GESTRAFT. Soerabaja, 1 Augustus (Aneta) De Zee krijgsraad heeft hedenmorgen 28 Inlandsche schepelingen, conform den eisch. veroordeeld wegens opzettelijke ongehoorzaamheid, tot 8 maanden gevangenisstraf onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechte nis plus ontslag uit den dienst. LUCHTVAARTNIEUWS. R ij s t v o g e 1, 2 te Rangoon (uitreis). Kwartel, 2 te Singapore (thuisreis). Autobusreisgidsen. Uit gegeven is door de Drukkerij van de Nieuwe Apeldoomsche Courant een serie van officieele autobusreisgidsen izomerdienst 1933) in de provincies Drente, Fresland, Gel derland, Zeeland. Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Brabant, Limburg en Overijs sel. Voorts gaf zij uit een officieele autobus reisgids voor Nederland en een officieele pro vinciale Reisgids voor Groningsche autobus diensten. welke laatste tot stand is gekomen met medewerking van de Groningsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer. Alle dienstgidsen zijn samengesteld door den Ned. Bond van Autobusdienstondernemers en voorzien van een kort voorwoord van den secretaris van dien Bond, den heer Kraak Steemann. Scheikunde in het dagelijksche leven door dr. S. C. Bokhorst. Bovengenoemd werk, dat in de Wereld bibliotheek is uitgekomen, is bedoeld als een eenvoudige inleiding tot de scheikunde, be stemd om den ontwikkelden niet-deskundige eenigermate vertrouwd te maken met de grondslagen, waarop deze wetenschap berust en hem een beknopt overzicht te geven van de scheikundige verschijnselen en van de samenstelling der belangrijke stoffen, waar mee hij in het dagelijksch leven te maken heeft De Scheppende Evolutie door Henri Bergson. De Wereldbibliotheek gaf uit de 2de druk (5de duizendtal) van De Scheppende Evolu tie (L'Evolutlon créatrlce) van Henrl Bergson. vertaald en ingeleid door mr. W. C. de Marez Oyens Crisisbestrijding door prof. mr. W. C. Mees Razn. Prof. mr. W. C, Mees Razn., hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, heeft een open brief aan regeering en Staten- Generaal gericht, die in druk is verschenen bij H. Veenman en Zonen te Wageningen. De schrijver ontwikkelt zijn stelling, dat er be hoefte ls aan een voorschrift, krachtens het welk alle geldvorderingen steeds zullen moe ten worden afgedaan met zoo veel geld- eenheden als overeenkomen met de oorspron kelijke koopkracht van het in de overeen komst uitgedrukte bedrag. Uitgebreide Catalogus van Neder land en Koloniën. Voor postzegelverzamelaars is een handig boekje verschenen, dat uitgegeven wordt door de N.V. Mebus Postzegelhandel, en dat getiteld is „Uitgebreide catalogus van Nederland en Koloniën". Het bevat een opgave van typen, tjmdin- gen, kleurnuances, oplaagcijfers en datn der uitgegeven zegels, veel afstempelingen, num merstempels, vliegposten e.d Spinoza. Door Dr. J. D. Bierens de Haan, Prof. Mr. Dr. Leo Polak. Dr. J. H. Carp, Jhr. Mr. Dr. J. J. von Schmid en Dr. H. W. van der Vaart Smit zijn ter gelegenheid van de Spinoza- herdenking op 29 December 1932 redevoerin gen uitgesproken, die Spinoza van verschil lende zijden belichtten, welke redevoeringen in een boekwerk zijn samengevat, dat uitge geven wordt door de afd. Nederland der Kant-Gesellschaft. Godsdienst, Gezin, Gezag. Geloof en Vrijheid geeft een boekje uit. ge titeld Godsdienst, Gezin. Gezag. waaraan ver schillende personen hun bijdrage hebben ge leverd. t.w. Dr. F. J. Krop, A. B. M. Davids. Ds. T. J. Hagen, Mgr. H. T. J. v. Vlijmen. N. A. Schuman, J. Th. Furstner, A. G. H. van Hoo- genhuyze- Wijsgeerige Ziel- en Levenskunde door H. Bakker. De schrijver heeft gepoogd de te behande len onderwerpen zoo eenvoudig mogelijk uit een te zetten. Hij heeft in het begin van het boekje de diverse zielsbegrippen in algemee- nen vorm behandeld en deze later in een af zonderlijk hoofdstuk ondergebracht. Het werkje is verschenen bij de Hollandia- Drukkerij N.V. te Baarn. Worstelboek door A. de Jong. De schrijver heeft dit boek uitgegeven, om dat in ons land behoefte is aan een goede handleiding voor de verdedigingssport. De bestaande zijn te onduidelijk, te beknopt of methode-loos. Bovendien hebben sport beoefenaars. collega's (de heer de Jong ls leeraar) en studeerenden voor de Akte M.O. Lichamelijke Opvoeding op deze uitgave aangedrongen. De heer W. J. Laloux. reeds 6 x kamDioen van Nederland in verschillende gewichtsklassen, heeft aan het practische ge deelte zijn medewerking verleend, terwijl ook i den Hagenaar Boer en den Haarlemmer Kruit- BOLLEN VOOR HET KOMEND VOORJAAR. Behalve Aaronskelk. Herfstcrocussen en Colchicum kunnen we nu nog wei meer voor het komend voorjaar oppotten. Allereerst de eenige Lelie die nu den grond in moet: Lil. candidum, de kerklelic. Net als bij de Aarons- kelk vormen zich hier de wortels aan de bo venzijde van den bol. We nemen dus weer een smalle, hooge pot. waarin we den bol zoo diep mogelijk zetten. Boven den bol moet een laag zeer voedzame grond komen (oude zo- riengrond. bladaarde en goede oude mest met wat turfmolm b.v. en scherp zand) en die bovenlaag, waarin zich de wortels later zullen ontwikkelen, moet wel minstens 6 r.M. dik zijn. Dan gaat de pot den tuin in en wordt tot den rand ingegraven, waarna al gauw een plukje groene blaadjes voor den dag komen: het winterloof, dat later in het voorjaar lang zamerhand afsterft. Verder behoeven we niets te doen dan bij strenge vorst wat lichte dekking er over te loggen en maar te wach ten tot de lente, want dan komt de eigen lijke stengel uit het hart te voorschijn en als die goed zichtbaar is. zetten we den pot bin nen op een lichtbeschaduwde plaats, waar wc tevens voortdurend goed water geven. Wat er dan tenslotte voor moois voor dert dag komt moet u zelf maar zien: maar op passen voor tocht, want dan komen er on middellijk luizen in de toppen. Iris reticlata is een van do vroegste Iris sen: oen klein, violetblauw ding met mooie gele vlekken. We potten de knollen op in ge wonen voedzamen grond en graven de potten dan buiten of in den kouder, bak in. waar wc ze laten totdat tusschen het puntige loof dc bloemknoppen geheel voelbaar zijn. Zoo vaak wordt alles bedorven door haastigen spoed, die zelden goed is! Dan zetten we ze koel en licht en na den bloei (die al om streeks Kerstmis kan vallen) kunnen we de heele kolonie knolletjes met potkluit en al weer ln den tuin ingraven, op een beschutte plaats. Dan de bekende Due van Tholl-tulpen. Die kunnen we gemakkelijk met Kerstmis in bloei hebben, als we ze nu in een bakje zetten en dat buiten ingraven. Eerst wanneer de neu zen 7 c.M. boven den grond staan, mogen ze binnengehaald worden! Dan zetten wij het bakje niet te koel. b.v. in «en lichte, iets ver warmde serre of kamer. Tenslotte de welbekende Hyacint hen op glazen. Kijkt u vast maar eens uw glazen voorraad na. en zorgt u dat alles schoon is*, ziekten komen zoo gemakkelijk voor! U kent toch dc behandeling? Vullen met zuiver lei dingwater. zoodat de onderkant van den bol nog een paar m.M boven het water blijft; en op dit niveau het water den geheelcn winter houden. Weg zetten in een absoluut donkere, koele kast waar het niet vriest en natuurlijk geregeld kijken of het water niet moet wor den bijgevuld. En dan de glazen vooral niet te vroeg voor den dag halen, maar eerst wan neer we tusschen vinger en duim goed den dikken knobbel van -de bloemtros-in-wording kunnen voelen en daaronder zelfs nog een stukje stengel. Dan eerst is er zekerheid dat de gcheele tros boven het loof zal uitgroeien en dan hebben we 100 pet. plezier van onze glazencultuur. Tenslotte mogen zc dan niet voor een raam op het Zuiden komen te staan, omdat daar het water gauw lauw wordt en er allerlei gevaren dreigen van ziekten, schim mels enz. Het Oosten ls het beste! L. S. hof door den schrijver dank gebracht, wordt. Het bock, dat met 143 foto's is verlucht kwam uit bij Thieme te Zutfen. „Mcnschen in den Oorlog" door Andreas Latzko. In de Wereldblblotheek is de 9de druk (20ste duizendtal) verschenen van den roman van Andreas Latzko: Mcnschen in don Oor log, in de vertaling van Am. van Wijnkoop. Dc Brief in den nacht. In de Meulenhof-editie is verschenen een roman van Joe Lederer. vertaalr Elsa Kaiser, getiteld „De Brief in den Nacht". Dr. P. H. Ritter Jr.: „Dc drang der zinnen in onzen tijd". Bij Scheltens en Giltay te Astcrdam is ver- scheenen een leer- en handboek van Dr. P. H. Ritter Jr.: „De Drang der Zinnen in onzen tijd". De schrijver behandelt in veertien hoofdstukken dc zakelijke drang bij jeugd en ouderdom, afwijkingen, het huwelijk ln kameraadschap, dc Invloed der litteratuur op de nieuwere theorieën over de editie en het huwelijk, e.d. Radio-bouw-serie, door J. Hagenaar. J. Hagenaar geeft bij Kosmos te Amsterdam drie werkjes uit in de radio-bouw-serie. ge titeld: „Draagbare Ontvanger". „Eenvoudige Kortegolfzender", en „Kortegolf ontvanger". Alle boekjes zijn voorzien van afbeeldingen van bouwschema's opu ware grootte. „De arbeider in Sowjct-Rusland", door dr. Fr. Muchcrmann S. J. Dr. Muckerman geeft in deze brochure, die verschenen is bij Henri Bergman te Tilburg, een schildering der arbeidstoestanden ln de Sowjet. In het voorwoord propageert P. dr. C. van Gestel O.P. een Katholieke sociale actie om het arbeidersvólk weer vertrouwen in te boezemen voor de oude Moederkerk. „Katcchismus over het Russisch Communisme", door mr. II. J. A. van Son. De schrijver heeft getracht, zooals hij ln zijn voorwoord zegt, zuiver en zonder voor oordeel In tc lichten. Hij noemt het werkje: Katcchismus over het Russische Communis me in honderd vragen en antwoorden voor het Nederlandsche volk. Het Is verschenen bij Henri Bergmans te Tilburg. „Marietje" door Marie Schmitz. In de wereldbibliotheek is verschenen de derde druk (derde duizendtal) van den roman van Marle Schmitz: Marietje. Nederlandsche Luchtreisgids. Door de K.L.M. is uitgegeven de Nederland sche Luchtreisgids, 14de dienstjaar. Het ls een uiterst handig boekje, dat verlucht met foto's inlichtingen en gegevens verstrekt op alle gebied, samenhangende met het lucht verkeer. Als bijlage is een dienstregeling op genomen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5