rosco UIT HET BUITENLAND Oostenrijk. Engeland. DftlMKT Fosco/ AGENDA STA TEN- GF ""SRAAL Landbouwcrisiswet en retorsiewet aangenomen. ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD Duitsch-Oostenrijksche spanning duurt voort. Uit wijzingen uit Duitschland, arrestatie te Weenen. Een ,,bruinboek" van Dr. Dollfuss over de nazi's. Bruinboek over de Nazi's van de regeering-Dollfuss. Dr. Dollfuss. Het door de regeering Dollfuss sedert ge- ruimen tijd aangekondigde „Bruinboek"' over het onmiddellijk verband tusschen de leiding der N.S.D.A.P. in Oostenrijk en de in de afgeloopen maanden in Oostenrijk bedreven daden van terreur, is in druk ver schenen. Naar wordt medegedeeld, bevat het „Bruinboek"' uitsluitend feiten, die steunen op officieele onderzoekingen en waarnemin gen. en nog dagelijks worden nieuwe rap porten en documenten over deze feiten ont vangen. Het „Bruinboek" geeft een opsom ming van de bekende gebeurtenissen en daden van terreur, die naar gebleken is, alle door Nat. Socialisten zijn gepleegd. Verder wordt gezegd, dat alle genoemde misdrijven volgens de bekentenis van de ge arresteerden, bedreven zijn door Nationaal- Socialisten, terwijl onloochenbaar is komen vast te staan, dat de Oostenrijksche Nat. Socailisten deze actie met geldelijken steun van hun Duitsche partijgenooten hebben gevoerd. Daitsch journalist gearresteerd Vrijdagavond is de bekende Weensche jour nalist Gilbert Indermaur, de vroegere cor respondent van het Duitsche dagblad „Ger- mania" en gewezen chefredacteur van de Wiener Neueste Nachrichten door de politie gearresteerd. Over het motief der arrestatie is nog niets bekend. De voorzitter van den Bond van Rijks- duitsche journalisten heeft heden een be zoek gebracht aan de Bondskanselarij in ver band met de arrestatie van Rijksduitsche journalisten. Van bevoegde zijde wordt ver klaard, dat zal worden toegestaan, dat de be treffende journalisten de berichtgeving van hun bladen kunnen blijven verzorgen. Duitschland. Oostenrijkers uitgewezen. Opnieuw zijn een aantal'Oostenrijkers uit Duitschland uitgewezen, naar gemeld wordt, als represaille tegen de Oostenrijksche maat regelen tegen Duitschers. Represaillemaatregelen bij aanslagen op Nazi's. De „Polizeiherr" maakt bekend dat in de toekomst voor alle daden der Marxisten en der linksgerichte kringen in het Hamburg- sche staatsgebied, waarbij de opsporing der daders niet onmiddellijk gelukt, de commu nistische. resp. de Marxistische leiders al de verantwoordelijken ter verantwoording zul len worden geroepen. Voor iedere propaganda met strooibiljetten, voor iederen overval op nationaal socialisten of leden der nationale bonden en voor ieder verachtelijk maken van Duitschland in het buitenland zullen, inge val niet moet worden overgegaan tot scher pere maatregelen, in den vervolge minstens 10 van de in Schutzhaft zijnde Marxistische of met de betreffende kringen verwante leiders in verscherpte hechtenis worden ge plaatst. Voor die daden, waarvan de daders bekend zijn. maar niet gearresteerd kunnen worden, zullen alle volwassen familieleden der daders in arrest worden gesteld. De ..Polizeiherr" van Luebeck heeft een gelijkluidende bekendmaking gepubliceerd. Tarief muren weer hooger opgetrokken. Gisteren is een verordening van 2 Augustus jl. afgekondigd in zake wijzigingen van Duit sche invoerrechten. O.a. worden invoerrech ten op kapok. vlas. zee- en zoetwater forellen en gerookte en gezouten paling alsmede op parelmoer en raffüa- vlechtwerk verhoogd, terwijl het invoerrecht op uit Bruère-hout vervaardigde tabakspijpen verminderd wordt Uitwijzing van Vickers-agent verwekt opschudding. Het bericht, dat Lander, de Britsche ver- tegenwoordiger in Turkije van Vickers Armstrong, de Engelsche fabriek van oorlogs materiaal. gisteravond uit het land is gezet, verwekt in de Londensche ochtendbladen groote opschudding. Over de redenen van de uitzetting weten de bladen echter niets mede te deelen. Reuter meldt nader uit Istanboel: De Britsche consul-generaal heeft den Turkschen autoriteiten verzocht, de redenen te mogen vernemen van het uit het land zetten van Lander, den vertegenwoordiger van Vickers-Armstrong. Hij heeft eveneens eenige dagen respijt verzocht, opdat Lander zijn bagage kan pakken. Men meent edhter te weten dat de autoriteiten hebben geant- .woord dat zij tiot hun spijt niet aan dit ver zoek kunnen voldoen, omdat zij hebben ge handeld op instructie van Ankara. Geen samengaan tegen Duitschland? Met verwondering, aldus Reuter, heeft men in politieke kringen te Londen kennis ge nomen van een bericht van de „Daily Herald", volgens hetwelk Frankrijk de Britsche regee ring zou hebben verzocht tot gemeenschap pelijke stappen tegen de herbewapening van Duitschland, hetgeen Engeland zou hebben geweigerd. Uit gezaghebbende bron wordt medege deeld, dat de Fransche regeering nooit een dergelijk verzoek tot het kabinet in Londen heeft gericht. Italië. Fascistische critiek op Duitsche sterilisatiewet. De „Osservatore Romano" oefent critiek op de Duitsche sterilisatiewet en veroordeelt het, dat de Duitsche regeering dergelijke maatregelen neemt. Het blad ziet strijd met zekere encyclieken van de katholieke kerk. ONLUSTEN BIJ DE STAKING TE STRAATSBURG DOOR COMMUNISTEN AANGESTOOKT? PARIJS. 4 Augustus (Reuter) De door de werkstaking te Straatsburg veroorzaakte in cidenten schijnen een ernstig karakter aan te nemen. Bij botsingen met bereden politie gistermorgen ontstond een regelrechte veld slag in de straten, waarbij twintig personen werden gearresteerd en aan beide zijden ge wonden vielen. Nadat des middags de rust eenigszins was hersteld, begonnen de stakers in den loop van den avond barricaden op te richten en voorbijgangers aan te vallen. Te middernacht moest de politie tusschen- beide komen. Vijf politie-beambten werden ernstig gewond en moesten naar een zieken huis vervoerd worden. De Fransche pers is bevreesd, dat Commu nistische elementen thans de leiding van de beweging hebben overgenomen en de leiders van de staking niet meer meester van de situatie zijn. Men rekent er op, dat het aantal stakers vandaag tot 20.000 zal oploopen. Ook de spoorwegbeambten staken Thans heeft ook het spoorwegpersoneel besloten zich bij de staking aan te sluiten. Het personeel van het gemeentelijke abattoir is eveneens in staking gegaan. De voorraad vleesch is nog slechts voldoende tot Zondag, terwijl het kalfsvleesch reeds uitverkocht is. De tramdirectie heeft het personeel aange zegd, dat ieder, die niet onmiddellijk het werk hervat, ontslagen zal worden. Alle onderhan delingen bleven zonder resultaat. De Fransche minister van Arbeid heeft den prefect ver zocht, zijn bemiddelingspogingen te hernieu wen. In verband met de gebeurtenissen van Donderdag is een algemeen vergaderings verbod uitgevaardigd. Slechts vergaderingen in besloten ruimten buiten de stad zijn toe gelaten. De politie is versterkt door afdee- lingen uit Mulhouse, Nancy en andere steden. STERKSTROOM OP DE LICHTLEIDING TWEE DOODEN, VELE GEWONDEN. PARIJS. 4 Aug. (V. D.) In het plaatsje Isle sur Tarn niet ver van Toulouse raakte de transformator der electrische leiding defect. Door een noodlottige vergissing werd toen een sterkstroom van 13.000 volt door de licht leiding gevoerd. Daardoor ontstonden overal steekvlammen. Bij pogingen om den stroom uit te schakelen werden 2 personen gedood, terwijl velen ernstige brandwonden opliepen. Eenige der gewonden verkeeren in levensge vaar. In sommige huizen brak brand uit. Een hoeveelheid landbouwwerktuigen verbrand de, terwijl veel vee in de vlammen omkwam. ONTZETTENDE BRAND IN GRIEKENLAND VELE GEBOUWEN OP CORINTHE VERWOEST ATHENE. 4 Augustus (V. D.) In den afge loopen nacht is er in het zoo dikwijls door aardbevingen geteisterd Corinthe een groote brand uitgebroken die enorme schade heeft aangericht. Het vuur brak uit op een met houten hui zen bebouwd plein van waar do vlammen met een razende snelheid naar de omliggende gebouwen oversloegen. De bewoners van het geteisterde stadsgedeelte werden uit den slaap geschrikt en moesten in allerijl hun woningen verlaten om buiten de brandzone te komen. Meer dan 100 winkels en magazijnen met groote voorraden, brandde geheel af. Ook een voornamelijk uit prachtige pijnboomen be staand park werd door het vuur vernield. Daar de brandweer van Corinthe het vuur dat hedenmorgen nog steeds woedde alleen niet meester kan worden zijn verscheidene T)e heerlijke verfris- schende Cacaodrank koude melk. (Adv. Ingez. Med.) auto's van de brandweer uit Athene ter as sistentie naar Corinthe vertrokken. De met het oog op de vele aardbevingen uit beton opgetrokken nieuwe bouwwerken zijn ook als zij midden tusschen de brandende huizen liggen door het vuur gespaard. De geheele Ahora. het antieke marktplein van Corinthe, is verwoest. De brand gebluscht ATHENE. 4 Aug. (V.D.) De brand te Co rinthe is thans gebluscht. Meer dan 300 voor het meerendeel niet-verzekerde huizen en barakken zijn vernield. De schade bedraagt vele millioenen. Van de algemeene opwinding hebben vele dieven en plunderaars gebruik gemaakt om hun slag te slaan. TRAANGASBOMMEN OP DE NEW- YORKSCHE BEURS OVERHAASTE VLUCHT DER BEZOEKERS NEW-YORK. 4 Aug. <V. D.) Op de beurs te New-York ontstond hedenmiddag groote opwinding door het breken van een ammo- niakhouder. De vertrekken vulden zich bui tengewoon snel met giftige gassen, zoodat de bezoekers overhaast moesten vluchten. De beurs moest worden gesloten. Arbeiders met gasmaskers togen daarop in het gebouw aan het werk. De beui's. die in normale omstandigheden te 3 uur sluit, eindigde thans te 12 uur 7. NEW-YORK, 4 Au'g. (V. D.) Uit het onder zoek is gebleken, dat de breuk in de ammo- niakbuis werd veroorzaakt doordat twee tra an gasbomme n in de ventilatie-inrichting waren geworpen. Tweeduizend beursbezoe kers verlieten met tranende ©ogen 'het ge bouw. De daders zijn onbekend. 35 TURKSCHE BANDIETEN NEER GELEGD BIJ POGING TOT ONTVLUCHTEN PARIJS, 4 Augustus (V. D.) Uit Istanboel wordt gemeld, dat vijf en dertig Turksche bandieten door Turksche politie werden neer geschoten toen zij tijdens hun transport naai de centrale gevangenis te Diarbekir bij een poging om te ontvluchten zich op het be geleidende politieconvooi wierpen. De ban dieten waren korten tijd geleden in de buurt van Kozan gearresteerd, nadat zij maanden lang de streek onveilig hadden gemaakt. ZATERDAG 5 AUGUSTUS Stadsschouwburg: Tournee Willy Rosen: „Der Chauffeur meiner Frau"', a uur. Schouwburg Jansweg: „De man die niet neen kon zeggen". 8.15 uur. Gebouw Sint Bavo: De miniatuurstad. 210 uur. Palace: „De verliefde Firma". Op het too- neel: Smeehuizen, een nieuwe ontdekking aan den zangershemel. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Robert en Bertram"' Op het tooneel: Paulay Brothers. Comedian act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Geld is niet alles" en „Verkeerd getrouwd". 2.30, T en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkd-van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZONDAG 6 AUGUSTUS Stadsschouwburg: Tournée Willy Rosen. „Der Chauffeur meiner Frau". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De man, die niet neen kon zeggen". 8.15 urn-. Schouwburg Jansweg: Kinder- en Familie voorstelling: Dik Trom. 2 uur. Gem. Concertzaal: Roy Fox met zijn Jazz orkest. 8.15 uur. Gebouw Sint Bavo: De miniatuurstad. 2—10 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 7 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: „De man die niet neen kon zeggen". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten. Is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 5 Aug. 8 uur 's avonds tot en met Vrijdag 11 Augustus 8 uur zijn de vol gende apotheken op Zondag, 's avonds na 8 uur en 's nachts geopend: C. J. Fischer. Firma Grijseels van Van Hees. L. Veerstraat 14. Tel. 11000. J. M. Meisner, Apotheek Loomeyer. Zijlweg 34. Tel. 12495. F. C. Kuipers Azn„ Schoterbosch-Apotheek Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. W. P. Woutersen, Apotheker. Koninsinne- weg 3. Tel. 12038. (De Apotheek W. P. Woutersen, Konin ginneweg 3. Tel- 12038 heeft geen verlof tot sluiten gevraagd en is dus altijd geopend). B. K. Blommendaal, Nolf's goedkoope apo theek, Kruisstr. is eiken Zaterdag en eiken dag voor een feestdag geopend tot 10 u. 's avonds EERSTE KAMER. Allerlei bezwaren tegen naturalisaties. Geen stemmingen. Een monopolie voor Nederlandsch fruit. En een behoor lijke marktprijs. Meer dan 5 millioen steun aan de tuinderij. Een feUe rede van den heer Blomjous. En een geprikkeld antwoord van minister Verschuur. De Kamer op reces. 4 Augustus. De nieuwe bepalingen voor de collegegel den werden gemakkelijk aanvaard bij het be gin der dan nu toch heusch laatste zitting voor het zomerreces minister Marchant beloofde, zij "t met omzichtigheid tegenover, door die nieuwe bepalingen bepaaldelijk ge dupeerden, welwillendheid te zullen be trachten. Tien naturalisatie-ontwerpen zijn aange nomen, waardoor 204 ingezetenen ook Neder lander geworden zijn. Gewoonlijk zijn natu ralisatie-ontwerpen hamerstukken. Zoo ge makkelijk ging 't vandaag niet. De opponent, die bij twee naturalisaties stemming vroeg was Jhr. van Citters. Evenmin als de Kamer zullen ook wij geen namen noemen. Er woont in Haarlem een man, die door de tijdsomstandigheden op het oogenblik heel weinig inkomsten heeft. De regeering heeft tegen zijn naturalisatie geen bezwaar gemaakt, wijl. daar de vrouw (Nederlandsche van geboorte onderwijzeres is, zijn gezin vol doende middelen van bestaan heeft. Zeven Senatoren, van de ai. en c.h. fracties, ble ken bij stemming bezwaar te hebben tegen zijn Nederlanderschap, wijl hij zelf niet in zijn onderhoud voorziet. Maar zooals ge zegd de tijdsomstandigheden waren daar van oorzaak. Twaalf Senatoren en nu niet alleen c.h. en a.r. afgevaardigden, maar ook liberalen, ook mr. Slingenberg verklaarden zich te gen de naturalisatie van een oorspronkelijk Duitscher, die reeds 16 jaar hier te lande woonachtig, een vaste aanstelling bij den Waterstaat kan verkrijgen, wanneer hij Ne derlander werd. Minister Donner had daartoe het voorstel gedaan. De bedoelde veerknecht heeft de verklaring afgelegd, dat hij trouw zal zijn aan het gezag, ook in netelige om standigheden. Aan zulke „gelegenheidsgedichten" zei dc heer van Citters weinig waarde te kunnen hechten, zeker niet in het onderhavige geval. Immers de man was in den oorlog uit Bel gië gedeserteerd. Dat ondermijnde naar zijn gevoel wel sterk de waarde van zijn verkla ring van trouw. Trouw demonstreert zich juist in moeilijke situaties. Minister van Schaik had echter ook argu menten. In de eerste plaats zeide hij, dat men ach ter een eenmaal begane fout ook eens een punt moest weten te zetten, vooral wanneer, zooals in het onderhavige geval, de man zich, volledig het respect van zijn superieuren heeft weten waardig te maken. In Duitsch land zou de naturalisatie-aanvrager vallen onder amnestie-bepalingen. En ook hier te lande zou zijn schuld reeds verjaard zijn. Het was verre van den bewindsman, de sertie goed te keuren, maar deze was onder zulke omstandigheden begaan, dat rekening daarmede viel te houden. Na een tweejarig verblijf aan Oost- en Westfront, was de aan vrager den dood nabij geweest door een ernstige ingewandziekte, welke hem 1 3 deel van zijn lichaamsgewicht deed verliezen. Is het zoo heel onbegrijpelijk vroeg de mi nister dat zich, toen hij direct daarna weer naar het front werd gezonden, een toestand van psychische uitputting ontwikkelde, naast de lichamelijke uitputting waaraan hij ten prooi was. de minister waarschuwde voor een al te hard oordeel. Had hij daarmede den voorzitter gewon nen? Die in tegenstelling tot zijn partijgenooten thans vóór de naturalisatie stemde. Doorgehamerd werden nieuwe bepalingen tot bevordering der invordering van 's Rijks directe belastingen, de wijziging der registra- tiewet. de maatregelen tegen ontduiking van de benzinebelasting, de wijziging van de uit- voerbepalingen voor uien, en de contingen- teering van gort. Prof. Diepenhorst had succes gehad de heer Ruiter (r.k.) heeft zijn redevoering om gewerkt en zich inderdaad in het beperken een meester getoond. Gelukkig, want. aanvan kelijk ging in de wandelgangen het gerucht der waarschijnlijkheid van nóg een samen komst in de volgende week. Het is voorko men kunnen worden. De wijziging van de landbouwcrisiswet heeft geen bezwaren ondervonden. Geen Se nator was er tegen. Wel werden er nog en kele opmerkingen gemaakt. Zoo was de bewindsman het eens met den heer de Vos van Steenwijk (c.h.). dat hij „den edelen wedijver, die er is ontstaan om te kunnen zeggen dat men vóór de crisis- wetten had gestemd" de s. d. a. p. bij monde van den heer Schaper wel heeft gelijk ge had met te betoogen, dat zij voor de meeste dier wetten heeft gestemd, maar dat voor de zeer belangrijke de s. d. a. p. niet stemde. In- tusschen dat is alles achter den rug. Thans wenschte niemand tegen te stemmen. De heer Wibaut verklaarde zich ook voor in £?ze dagen, nu de wereld van waanzin scheen overvuld te zijn. N. a. v. vragen van den heer Ruiter deelde Minister Verschuur mede. dat inderdaad de rpgeering voornemensis een monopolie te stichten voor fruit en dat zij het Neder landsch fruit een behoorlijken marktprijs zal verzekeren. Voorts dat de regeering bij haar steun aan de tuinderij niet zal blijven staan bij een steunbedrag van 5 millioen. Over den graanbouw had de heer H. Vos van Steenwijk (c.h.) gesproken Hij wees op de noodzakelijkheid, dat. wanneer de vee stapel door gedwongen afslachting van vee (vrijwillige inperking van den veestapel achtte hij niet mogelijk)zou worden ingeperkt op andere wijze de bedrijven opgehouden zouden moeten worden. En betoogde hij. dat zou bezwaarlijk gaan, wanneer de graan rechten zouden worden verhoogd. De minis ter antwoordde, dat er zonder een bescheiden verhooging der graanrechten niet zou te werken zijn, daaruit zou geld moeten geput worden, maar dat aan den anderen kant dc regeering helpen wilde door den verbouw mogelijk te maken van rogge, gerst, haver, enz. De heer Ruiter (r.k) klaagde over gebrek aan voldoende samenwerking met de orga nisaties. De heer De Vos van Steenwijk (c.h.i zag dat nu niet zoo:' erg. de medewerking der boerenorganisaties was ingeschakeld in vele gevallen. Ook de minister gaf zijn aandacht daaraan en beloofde evenals hij dat in de Tweede Kamer had gedaan waar 't kon, nog meer dan thans de organisaties en hare medewerking te zullen inroepen bij de uit voering van de wetten. Want zei de bewinds man, die medewerking is noodig, om de ten bate van den landbouw genomen maatrege len te doen slagen. De rundveecentrale zal hij spoedig anders opzetten. De heer Blomjous wilde niet alleen den landbouw, wilde ook heel de nijverheid bren gen onder leiding van de regeering, niet al leen de binnenlandsche consumptie contro leeren, maar ook den export De heer Blom jous pleitte, zooals hij steeds deed, voor bescherming en verweet den minister ge brek aan „visie", waardoor hij bleef vast houden aan oude souvenirs. Zooals men ziet heel vriendelijk was dc heer Blomjous niet. Gebrek aan „visie"! De heer Blomjous heeft m.a.w.. dat de toekomsthuishouding overal een gesloten huishouding zal worden, autarkie dus. De minister van Economische Zaken ziet dat anders: hij kan en wil niet gelooven. dat in de toekomst de export geen beteekenis meer zou kunnen hebben: autarkie beteekent onnoodig armoede, maar armoede. En autarkie beteekent óók een scherpe in perking van ons productieapparaat wan neer export mogelijk zal blijven is het hoogst gevaarlijk tot de idee-Blomjous over te gaan. Bovendien, zeide de minister, de Blomjous doet het voorkomen, alsof de re geering het in haar hand heeft ons volk uit te leiden uit de crisis-woestijn naar het beloofde land. Zooals gezegd het ontwerp werd aan vaard zonder stemming. Hetzelfde lot. viel het ontwerp ten deel. dat de mogelijkheid van het stellen van retorsie- voorwaarden voor dc regeering opent. Ook hier had tegen het ontwerp op zich zelf niemand bezwaar. Maar dat nam niet weg, dat de heer Blomjous een zeer scherpe op positie gevoerd heeft tegen den minister van Economische Zaken Mr. Verschuur. Hij zeide het met ronde woorden, dat Minister Verschuur geen daden durfde doen. dat hij tegenover Duitschland geleid wordt door een „angst psychose", dat Mr. Verschuur precies het tegendeel was van den stempel, welke het kabinet-Colijn was opgedacht, dat van een krachtige regeering. Hij vroeg zich zelfs af, of de minister-president het wel geheel eens zou zijn met zijn ambtgenoot van eco nomische zaken. De heer Blomjous pleitte en pleitte nog eens voor bescherming van de industrie. Evenals dc heer Diepenhorst, vatte hij het retorsieontwerpje op alsof het niet ook een crisisontwerpje was, Alsof het het invoegen van de rctorslebevoegdheid mogelijk wilde maken als onderdeel van onze normale han delspolitiek. Waarbij Prof. Diepenhorst met een trits van citaten uit Adam Smith, Gijs- bert Karei van Hogedorp en Van Houten poogde aan te toonen. dat retorsie en vrij handel zeer gemakkelijk kunnen samengaan. De heer Van Lanscliot heeft duidelijk ge maakt. welke groote belangen gemoeid zijn met het transfer-moratorium van Duitsch land, dat tegen de aankondiging in, niet •gebruikt wordt voor versterking van de po sitie van d,c Rijksbank, maar voor werkver schaffing voor inkoop van eigen obligaties, zelfs met de (mogelijkheid van dumping dus met ons eigen geld. De heer Van Lan- schot riep den minister op niet al te goed te zijn, anaar duidelijk te maken, dat Duitsch. land ons als afzetgebied noodig heef.t en de mogelijkheden .der clearingwet in werking te stellen. De heer Van Lansohot vreesde niet, dat de handel met Duitschland zou worden stopgezet. De .minister antwoordde niet te veel te kunnen zevgen. De regeering moet, voorzlch-1 tig zijn, m-er dan de Kamer. Hij kón niet ingaan op de rede va.n den heer Van Lan scliot. wijl er nog onderhandelingen gaande zijn met de Duitschers. Overigens, wanneer hier te lande het instituut bestond van het aanplakken eener redevoering, dan zou hij de rede van Mr. Van Lanschot wel willen doen aanplakken, niet alleen hier te lande, .maar ook aan den Duitschen Rijksdag. De periode van liet overleg onderstreepte de minister nadrukkelijk is nog niet afgeloo pen. De minister stemde er natuurlijk mede in. dat. maatregelen als Duitschland toepast moreel niet door den beugel kunnen. Hij- onderstreepte voorts, dat de clearingwet geen ijdele dreiging is. maar zeide hij, wan neer de rogeering zegt: nu pas ik mijn wa pen toe, d-an moet dat ook gebeuren daar voor is ze regeering. Welnu Duitschland beseft, wat er dreigt, maar (en hier zal de minister wel gedoeld hebben on het overleg, hetwelk nog gaande is) de politie-agent. die met zijn revolver in dc hand orde weet te scheppen zonder te schieten is meer waard, dan hij die orde schept door het neerleggen van eenige menschen. De regeering herhaalde de bewindsman moet daden doen, wanneer zij daarmede dreigt. Heel anders dan een Kamerlid, die veel oritiek op een bewindsman heeft, zon der dat hij iets doet! Wanneer de heer Blomjous zooveel critiek op mij heeft, zei de minister. <zoo zelfs, dat hij mij niet waardig keurt in het ministerie-Colijn te zitten, laat hij dan zijn constitutioneele taak vervullen en mij nopen tot ontslag nemen. Wanneer hij dat doet. wanneer hij een daad doet. dan vervo>gde Mr. Verschuur beschouw ik hem als mijn weldoener. De minister liet ge voelen. dat 't thans niet aangenaam is, be windsman te zijn. De minister sprak van een primitieven daderdrang. noemde de inzichten van den heer Blomjous ietwat -be eenvoudig. Hij hoopte, al begreep hij dat er vee! elec- triciteit thans op zijn hoofd zich ontladen moest, toch op een zich hoeden voor groote woorden De minister was geprikkeld, de heer Blom jous kreeg er van langs. Maar: wie kaatst) moet den bal verwadhten De Kamer ging tot den grondwettclllken derden Dinsdag met vacantie. De president wenschte de.i leden toe een ruimschoots toei vloeien van nieuwe krachten. INTIMUS.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3