UIT HET BUITENLAND Duits chland. BLARES jQR HET ESKADER BALBO TE LISSABON. DUITSCHLAND'S INMENGING OOSTENRIJK'S ZAKEN. IN DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Zal de Cubaansche president aftreden? Het leger niet meer achter hem. Toenemende pressie van Amerikaansche zijde.Conflict van de Nazïregeerinc met den Würtembergschen officierenbond. - Generaal Von Teichmann afgezet. - Von Papen en de Italiaansche wenk aan Berlijn. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Naar uit Havanna gemeldt wordt, heeft president Machado den staat van beleg af gekondigd. De Cubaansche volkspartij, die tot dus verre de krachtigste steun was van Machado heeft door een delegatie van Machado ge- eischt dat een der bemiddelingsvoorstellen van den Amerikaanschen ambassadeur Wel les zou worden aangenomen. In het leger worden reeds zeer sterke stroomingen tegen Machado merkbaar. De Spaansche ambassadeur deelde mede. dat hij ten scherpste protesteeren zou te gen de mishandeling van Spaansche bur gers. In de politieke kringen wordt aange nomen. dat Machado's uren. door het toene men van den Amerikaanschen druk geteld ZJJMachado heeft onderhandelingen gevoerd met den minister van buitenlandsche zaken Ferrara en de partijleiders. Een vertegennwoordiger van de regeering- Machado heeft per radio medegedeeld, dat de ..oorlogstoestand" op Cuba was afgekon digd. Hij verklaarde tevens, dat de regeering iedere Amerikaansche interventie afwees. Troepen van Machado hebben dc belang rijkste punten van de hoofdstad bezet. In kringen te Washington wordt de toe stand op Cuba buitengewoon oritiek geacht. Het staatsdepartement staat in voortdurend telefonisch contact met Welles. DUITSCHLAND. Onder den titel „Sabotage wordt nergens geduld" deelt de Nationaal-socialistische Koerier mede. dat de voorzitter van den Würtembergschen Officiereilbond van zijn functie is ontheven. „Bij het doen gelden der autoriteit van de nationaal-socialistische regeering naar alle zijden", aldus het blad. „heeft het ministerie van Binnenlandsche Zaken de politieke politie van Wiirtemberg van den voorzit ter van den Würtembergschen officierenbond de ontbinding geëischt van de plaatselijke groep Oberndorf, omdat deze groep nog tot in den allerlaatsten tijd door het essentieele deel der leden een mentaliteit aan den dag- heeft gelegd, waaruit gemakkelijk een vijan delijke houding jegens dennationaal-socia- listischen staat te herkennen was. Aan het natuurlijk verlangen deze plaatselijke groep te ontbinden, heeft de voorzitter van den Würtembergschen officierbond de gepension- neerde luitenant-generaal v. Teichmann, niet voldaan. Reeds door dit feit heeft hij be wezen, dat hij de autoriteit der nationaal- socialistische regeering niet erkent. Daar boven heeft hij het noodig geoordeeld, een arrogant schrijven te richten tot het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken van Würtemberg. Met het oog op den hoogen leeftijd van generaal v. Teichmann is er van afgezien hem in Schützhaft te nemen, 't Natuurlijke gevolg van zijn houding was even wel, dat hij door 't ministerie van Binnenland sche Zaken van zijn functie voor voorzitter van den Würtembergschen Officierenbond is ontheven op grond van paragraaph 1 dei- verordening van den Rijkspresident d.d. 28 Februari 1933 en dat in zijn plaats de S.A.- groepsleider Ludin of diens gevolmachtigde is belast met de waarneming van het voor zitterschap van den Würtembergschen Offi cierenbond". Officieel wordt te Rome medegedeeld, dat bij verantwoordelijke kringen aldaar be treffende de onlangs te Berlijn plaats gehad hebbende démarches in de kwestie der Oos- tenrijksch-Duitsche betrekkingen de volgen de rapporten bekend: Toen vice-kanselier v. Papen in de maand Juli te Rome vertoefde, maakte de chef der Italiaansche regeering hem er in den loop van een langdurig on derhoud over de algemeene situatie van de Europeesche politiek en de Italiaansch-Duit- sche betrekkingen opmerkzaam op. dat het noodzakelijk is een ontspanning tot stand te brengen tusschen Oostenrijk en Duitsch- land in het belang der betrekkingen tusschen de beide landen en tusschen hen en de an dere staten. Vice-kanselier v. Papen ver klaarde toen, dat hij den Rijkskanselier hier over rapport zou uitbrengen, hetgeen hij ook deed. Er volgden tusschen de vertegenwoor digers der beide regeeringen besprekingen over hetzelfde thema, die hetzij overbodig er den nadruk op te leggen steeds een zeer discreet en vriendschappelijk karakter droe gen. Toen tegelijkertijd de Britsche regeering het initiatief tot een démarche te Berlijn had genomen, maakte de Italiaansche regeering er op attent, dat het in het belang van het te bereiken doel gunstiger scheen het resul taat der vriendschappelijke en vertrouwelijke besprekingen, welke gevoerd worden af te wachten. Op deze besprekingen heeft de Duitsche regeering den Italiaanschen ambassadeur met het oog op de radiopropaganda en het vliegen boven Oostenrijksch grondgebied ge ruststellende verklaringen afgelegd. De Ita liaansche regeering haastte zich den inhoud van dit antwoord mede te deelen aan de Britsche en Fransche vertegenwoordigers, waarbij zij er op wees. dat het doelmatig is. dat de stap te Berlijn niet meer zou plaats vinden en deze démarche ware misschien vermeden, indien voldoende tijd voor de be treffende mededeelingen van Londen en Pa rijs naar Berlijn ware geweest. In de kringen te Rome is men van mee ning. dat het thans absoluut noodzakelijk is, deze incidenten thans af te sluiten, ten einde spoedig te kunnen terugkeeren tot de nor male betrekkingen tusschen Berlijn en Wee- nen. Frankrijk Naar het einde der staking te Straatsburg Gistermiddag werden te Parijs in het Mi nisterie van Arbeid de onderhandelingen ge opend over de bijlegging van het conflict te Straatsburg. Zoowel de werkgevers als de vakbonden der stakende arbeiders zijn door een delegatie vertegenwoordigd. In den Elzas hoopt men in alle kringen dat de Minister van Arbeid er in zal slagen de partijen tot overeenstemming te brengen. Van arbeiders zijde wordt- verklaard, dat wanneer de on- dei-handelingen geen resultaat zullen heb ben, het st-akingsfront zal worden verbreed. Amerika Treedt Woodin af? Volgens Reuter uit New-York zal Woodin. de minister van Financiën, een be zoek brengen aan president Roosevelt, met wien hij naar verluidt o.a. zou spreken over de kwestie van zijn ontslag. Hij zou willen aftreden wegens zijn aanhoudend slechte ge zondheid, maar Roosevelt zou hem, zoo mo gelijk, voorloopig willen behouden. Oostenrijk. Weer eenige Nazi's veroordeeld Te Gmunden (Boven-Oostenrij-kl wei den eenige huiszoekingen verricht, waarbij tal van documenten der NSDAP.. o.nv. lijsten van geldschieters, voorschriften der S.A. e.d. wer den in beslag genomen. Eenige personen zijn gearresteerd en in kort geding tot eenige weken gevangenisstraf veroordeeld. Te Graz werd het S.A.-lokaal door de poli tie ontruimd en de inventaris in beslag ge nomen. Drie vroegere leden van.de nationaal- socialistische partij, o.w. overste Freiherr v. Lytzow zijn op aanstichting der landsregee- ring van Tirol ieder tot zeven weken, gevan genisstraf zoomede tot- geldboeten veroor deeld wegens het schilderen van haken kruisemblemen. Werkloozencijf er gedaald. BERLIJN, 9 Augustus (V. D.) Het aantal bij de arbeidsbeurzen ingeschreven werkloo- zen is van 16 tot 31 Juli met 358.500 vermin derd tot 4.468,500. De actie tegen de communisten Het staatspolitiebureau Trier deelt mede: In den nacht op 9 Augustus werden op de hoogte tusschen Rimlingen en Rissen thai vier personen na het overschrijden dér Saar- grens aangehouden. Toen zij werden aange roepen wierpen zij zich op den grond en schoten op de ambtenaren. Na een kort vuur gevecht werden zij overweldigd en gevangen genomen. In verband met deze arrestatie zijn nog 5 andere personen in arrest geno men. Het zijn communisten. Pistolen en druk werken zijn in beslag genomen. Wegens het verspreiden van communisti sche pamfletten zijn te Brunswijk 60 perso nen veroordeeld tot gevangenisstraffen va- rieerende van 1 maand tot zes jaren'en zes maanden, in het geheel tot 45 jaren en acht maanden. In totaal bevinden zich 250 perso nen in verband met deze aangelegenheid in arrest. Ierland. Cosgrave solidair met de fascisten. Cosgrave. Na de bloedige botsingen, welke Dinsdag avond tusschen de Blauwhemden en anders denkenden hebben plaats gehad, was de toe stand te Dublin Woensdag uiterst gespan nen. Alle belangrijke punten der stad waren door burgerwachten bezet- en politie-agenten patrouilleerden door de straten. Verdere in cidenten hebben Woensdag niet plaats ge had. De troepen zijn geconsigneerd. De Valera heeft verklaard, ciat hij geen ge- uniformeerde parades zal dulden. Ieder oogen blik wordt een definitief verbod voor den fascïstenopmarsch van a.s. Zondag verwacht. Groote belangstelling trekt het feit. dat de op een na de grootste partij van Ierland, de Cosgrave-partij toenadering betoont aan de fascisten. Cosgrave zal mogelijk persoonlijk deelnemen aan den opmarsch der blauwhem den op a.s. Zondag, indien deze plaats vindt. In een onderhoud verklaarde Cosgrave. dat hij het eens is met de fascistische be weging en er zich over verheugt-, dat het aantal harer aanhangers toeneemt. Rheumatische Pijnen verdwenen Verdraagt geen dag langer de on draaglijke pijn van gekwelde ge wrichten en geplaagde ledematen. U kunt verlichting vinden. Hier is een geneesmiddel, nauw keurig samengesteld door een be roemd Londensch specialist. Nr.I RED PASTE verzachtte reeds de pijn renden Rheumatlck-lijöers. Het ral ook U helpen. Probeert het. Gaat vandaag nog naar Uw Apo theker of drogist en koopt 'n pot van F 1.20 (Adv. Ingez. Med.) Luitenant-vlieger Squalia toch omgekomen. Zaterdag of Zondag wordt verder gevlogen. ^ISSABQNv 0 Augustus (V-D.l Het Ita liaansche vliegtuigeskader is om half drie plaatsel. tijd (half vier Gr. Zomertijd) op de Taag bij Lissabon gedaald. Met betrekking tot het ongeluk bij het op stijgen van de I-Rani, wordt nader gemeld dat de officieren-vlieger Ranieri en Squalia ernstig gewond door een inwoner van Ponta Delgada zijn gered. Deze bracht de officieren uit de cabine van het omgeslagen vliegtuig op een boot naar de kust. Sergeant-vliege: Squalia is bij aankomst in het ziekenhuis overleden. De beide watervliegtuigen, welke waren achtergebleven om hulp te verleenen. zijn om kwart voor elven Gr, tijd eveneens naar Lissabon vertrokken. v. Gronau heeft generaal Balbo opnieuw een telegram van gelukwcnsch doen toeko men. Omtrent het ongeval bij het vertrek van het Italiaansche eskader van de Azoren wordt nader gemeld, dat een vlieger werd ge dood, terwijl zooals reeds bekend is, drie an dere inzittenden werden gewond. De start geschiedde in twee etappen. Te 5.25 uur des morgens (plaatselijken tijd), stegen negen vliegtuigen op. die onder leiding van generaal Pellegrini bij Ilorta gemeerd lagen, Toen zij boven Ponta Delgada kwamen, be gonnen de daar voor den start gereed liggen de vliegtuigen, waaronder dat- van generaal Balbo, op te stijgen. Hierbij geschiedde het ongeluk. Waarschijnlijk raakte de boeg of een drijver van het elfde vliegtuig bij ~den start den zeebodem, waardoor het vliegtui; omsloeg. De sergeant kon niet meer tijdi; eruit komen en verdronk. Twee of drie vliegtuigen van het door het- ongeluk getroffen esquadrille zullen voorloo pig te Hort-a blijven. Volgens een nader bericht uit Ponta Del gada zou er met het verongelukte vliegtuig niets gebeurd zijn. indien niet- op hetzelfde oogenblik een der motoren onklaar was ge raakt. waardoor het toestel niet snel genoeg van de gevaarlijke plaats kon worden wegge trokken. De bemanning bestond uit den lui tenant-vlieger Ranierie den om het- leven ge komen sergeant-vlieger, een mecanicien en een marconist- Ondanks het vroege morgenuur sloeg zoo wel te Horta als te Ponta Delgada een groote menigte den start gade, LISSABON. 9 Augustus (V.D.) Op zijn vlucht van de Azoren naar Lissabon heeft het eskader van Balbo met mist te kampen ge had. Het eskader was in voortdurende radio verbinding met een Portugeesch station. Van Lissabon zal Zaterdag of Zondag worden verder gevlogen. De vliegers werden door een uit duizenden personen bestaande menigte luide toege juicht. Alle toestellen daalden zonder eenig incident. Om tien minuten over half vijf stapte Balbo aan land. Hij werd hartelijk verwelkomd door den minister van Oorlog, den minister van Marine, den gouverneur en den commandant der politie. Tegelijkertijd werden 21 saluutschoten gelost. 20 Portu- geesche vliegtuigen cirkelden langen tijd bo ven de Italiaansche toestellen. Nadat Balbo langs het front der eere compagnie was geschreden, begon de parade voor Balbo. Zijn wagen kon ternauwernood een doortocht, banen door de dichte men- schenmassa. Om zeven uur liad een ontvangst plaats bij den staatspresident terwijl later op de Ita liaansche ambassade een banket werd aan gericht. DE BANKIER LEWIN OP VRIJE VOETEN. De vroegere Berlijnsche bankier. Isaak Lewin. die geruimen tijd geleden na ver duistering van ongeveer 5 millioen Mark uit Berlijn is gevlucht en die een tijd lang onder den naam dr. Normano als professor in Boston optrad, is ten behoeve van een ope ratie tegen borgstelling van 5000 dollar op vrije voeten gesteld. Lewin heeft eenigen tijd geleden verzocht niet aan Duitschiand te worden uitgeleverd, daar hij in dat land geen rechtvaardige behandeling kan verwachten. De Britsche stappen nader verklaard. (Van onzen correspondent). LONDEN, 10 Augustus. De houding van Groot Brittannië tegenover het Duitsche antwoord op het Britsche ver toog betreffende inmenging van Duitschiand in de zaken van Oostenrijk kan alleen goed worden begrepen wanneer het diplomatiek voorspel van de Britsche, en de Fransche stappen bekend is. Op 5 Augustus vroeg de Britsche zaakgelastigde in Berlijn om een onderhoud met den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken. Hem werd medege deeld dat Baron von Neurath niet in Berlijn was en dat- hij het onderhoud kon hebben op 7 Augustus. Den volgenden dag, 6 Augustus, vernam de Britsche regeering uit Rome dat Hitier aan den Italiaanschen gezant te Ber lijn de verzekering had gegeven dat het ge bruik van vliegtuigen boven Oostenrijksch ge bied voor propaganda en de anti-Dolfuss- raaio-uitzendingen van Duitsche stations zouden ophouden. Toen de Britsche zaakgelastigde daarop zijn onderhoud had in het Duitsche minis terie van Buitenlandsche Zaken gaf hij eerst uitdrukking aan zijn instemming met de be loften welke de Rijkskanselier aan de Italiaansche regeering had gegeven. Daarop liet hij op vriendschappelijke wijze weten dat de Britsche regeering de Duitsche bedrijvig heid in Oostenrijk een schending achtte van Duitschland's verplichtingen onder het Vier- Mogendheden-Verdrag en het Verdrag van Versailles. De Fransche gezant, die daarna Von Neurath bezocht, deed het zelfde. Nauwelijks twee uren later werd de korte officieele verklaring bekend gemaakt waar in werd gezegd dat dp Duitsche regeering de opvatting betwistte dat de zaak iets te ma ken had met het Vier-Mogendheden-Verdrag en waarin de inmenging van Frankrijk en Engeland ontoelaatbaar werd geacht. Deze mededeeling werd een onaangename verras sing in Britsche regeeringskringen. De vraag werd opgeworpen of Duitschiand met twee monden sprak, dien van Hitier en dien van iemand anders. Men zal intusschcn spoedig genoeg weten door den toets der toekomstige gebeurtenis sen wat Duitschiand in werkelijkheid denkt te doen en of het a.' of niet zijn inmenging, per vliegtuig, per radio of op andere wijze, in Oostenrijksche aangelegenheden zal staken. Voor het geval Hitler's verzekeringen aan Italië niet worden nagekomen, blijft er voor de mogendheden niets anders over dan Duitschiand voor den Volkenbond ter verant woording te roepen. Iialië's houding in deze zaak wordt in En geland niet zuiver geacht. Dit- land heeft zich meer dan ocnig ander verbonden de regeering van Dolfuss te helpen; maar tegelijkertijd wil het niet de vriendschap van Duitschiand verliezen. ..Als bemiddelaar tusschen de par tijen verhoogt Mussolini zijn gezag". Men neemt in Engeland aan „dat de Italiaansche regeering door haar afzonderlijk optreden in Berlijn de vertoogen van Engelsche en Fransche zijde hoopte voor te zijn en te voor komen. Hierin is ze. terecht, niet geslaagd". Het hooghouden van verdragen, welke de'on afhankelijkheid van Oostenrijk moeten waar borgen. is redeneert mer. in Engeland niet alleen een zaak voor Italië. I> Times meldt nog over deze zaak dat de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken in zijn onderhoud met de Britsche en Fran sche diplomaten klaarblijkelijk niet heeft ge protesteerd tegen de vriendschappelijke uit eenzettingen. hoewel hij de zienswijzen, erin uitgedrukt, bestreed. De Times meent dat ondanks het officieele communiqué, aan dc Duitsche pers als antwoord op de vertoogen verstrekt. Duitschiand van nu af Oostenrijk met- rust zal laten. Wij zullen zien. A. K. v R. HITLER OVER DE JODEN EN DE RIJKSDAGBRAND. INTERVIEW. DAT NIET GEPUBLICEERD MOCHT WORDEN. ,.P. P. D." verspreidt- den tekst, van een in terview dat. Hitler heeft toegestaan aan het .te New-York verschijnende Duitsche ..Sonn- tagsblatt Staatszeit-ung und Herold". Hitler verklaarde o.m.: „Wij hebben het- Joodsche communisme neergeslagen en zullen het bolsjewisme nooit weer laten opkomen. Moet men een volk van 60 millioen personen prijsgeven aan een ze kere vernietiging, omdat- zes millioen reeds door de marxistisch-joodsch-commnnist-ische volksvergif tigers zijn misleid en weigeren dc nieuw-democratisch zelfgekozen meerderheid van het weder ontwaakte Duitsche Volk en den Duitschen Michel tc erkennen? Waarom beweent de wereld met krokodillentranen het honderdmalen verdiende misdadigerslot van een kleine minderheid? Waar was het- ge weten der wereld, toen millioenen in Duitsch iand honger leden, ontbering loden en in nood verbloedden, toen meer dan 200.000 Duitsche menschen tot wanhoop en zelf moord werden gedreven? Ik vraag president- Roosevelt, ik vraag het Amerikaansche Volk: Bent u bereid deze bronnenvergiftlgers der Duitsche zoowel als der Christelijke wereld ziel bij u op te nemen? Wij zouden ieder af zónderlijk een vrijbiljet en een duizend mark biljet als zakgeld mede geven, indien wij ze kwijt konden raken. Moet ik duizenden menschen van Duit schen bloede laten vernietigen, opdat alle Joden zelfs beschermd kunnen werken; leven en afpersen, terwijl een volk van millioenen verhongerd en wanhopig ten offer valt aan het- bolsjewisme? Ben ik verantwoordelijk voor de („tandelooze"?) kinderen van ver hongerde. ondervoede Duitsche mannen en moeders? Heb ik deze millioenen broodeloos gemaakt of het alles kapitalistisch-gcestelijk vernietigende parasietendom dat jarenlang heerschte in het Duitschiand van na den oorlog? Ben ik de oorzaak van het leger zelfmoordenaars van het Duitschiand van na den oorlog, dat driemaal zoo sterk is als het eerste 70.000 man tellende Amerikaan sche expeditiecorps van den wereldoorlog? Waarom zwijgt 't gewete nder wereld tegen over deze feiten, dit lijden en over de waar heid van de daaruit ontstane heweging der wedergeboorte? Slechts omdat Amerika, En geland, Frankrijk niet- verstaan of niet wil len verstaan, hoewel zij in eigen land tegen de Joden discrimineeren zou ik ophouden de Duitsche jeugd, de Duitsche menschen, grijs aards, mannen, moeders en kinderen tegen het ongewenschte vreemde vergil te bescher men? In het interview van Adolf Hitler met het New-Yorksche blad zeide E^itler alvorens over het Jodenvraagstuk te spreken nog het volgende over het Duitsche communisme en den brand in den Rijksdag: „De nieuwe oorlogspsychose en gruwel- campagne tegen Duitschiand is voor ons even onbegrijpelijk als ae wedergeboorte van Duitschiand dit schijnt te zijn voor de bui tenwereld. Juist Amerika. Frankrijk en En geland behoorden in laatste instantie de als „militair" uitgekreten SJL. S.S. en Stahlhelm dankbaar zijn, dat de bolsjewistische golf die zich in den nacht van den brand in den Rijksdag van uit Duitschiand over de geheele wereld wilde uitstorten in den ban geslagen werd. Wanneer gij. mijne heeren in Amerika, een met uw bevolkingscijfers overeenkomend aantal georganiseerde communisten zoudt hebben gehad, wat zou Amerika dan gedaan hebben, wanneer in plaats van het Rijksdag gebouw in den beslissenden nacht het Witte Huis in vlammen opgegaan ware? Zou Ame rika niet veel harder hebben ingegrepen dan ik het deed met mijn bevel tot in hechtenis zetten van de bolsjewistische leiders door S-A., S.S. en Stahlhelm. ten einde de drei gende vernietiging der raadhuizen, schouw burgen. openbare gebouwen in geheel Duitschiand door brandstichting in den kiem te smoren en de meest geheime samenzweer dersorganisaties te vernietigen? .Toen wij in dien brandnacht in den Rijks dag en het Berlijnsche Schloss hulpkreten ontvingen per telefoon, telegram en radio uit geheel Duitschiand over de aanstaande bols jewistische samenzwoerdersomwenteling nam ik het besluit meedoogenloos mot- alle mij ter beschikking staande macht alle storm troepen onmiddellijk in het- veld te brengen. Buigen of breken was voor mij het parool. De onthullingen die twee uur later gedaan werden hebben mij gelijk gegeven". BERLIJN, 9 Augustus "V. D.) Anderhalf uur nadat het bericht over het interview van Hit-lev met een vertegenwoor diger van het te New-York verschijnende Duitsche „Sonntugsblatt Staatszeitung und Herold" verspreid was, werd verzocht dit be richt voorloopig achter to houden, welk ver zoek spoedig gevolgd werd door do medëdee- ling. dat het interview voorloopig niet- mocht worden gepubliceerd, hetgeen tenslotte ge volgd werd door do mededeeling, dat pu blicatie hiervan niet mag plaats vinden. Nadat reeds bekend was gemaakt, dat het interview van Hitier niet mocht worden ge publiceerd, is van officieele zij-de nogmaals het volgende medegedeeld: „Het door den Pruisischen Persdienst der NSDAP. hedenavond verspreide interview van den Rijkskanselier met een Ameri- kaansch blad mag niet- worden afgedrukt. In de laatste weken is een dergelijk interview niet gegeven. De omstandigheden moeten eerst worden onderzocht". DEPORTATIE OP DIEREN MISHANDELING MAATREGELEN IN BRUNSIVIJK EN ANIIALT. Mishandeling van dieren in Brunswijk en Anhalt zal voortaan volgens een verordening van den nationaal socialistischen gouverneur met lichamelijke tuchtiging van "den dader en deportatie naar een concentratiekamp worden gestraft. In gevallen van ernstige dierenmishande ling. aldus de verordening, zullen de kwel lers terstond naar een concentratiekamp worden overgebracht, waar zij een behan deling zullen ondergaan, die hun voor eens en altijd de lust zal ontnemen om wcerloozo dieren te mishandelen. DE NIEUWE TACTIEK. ZWAGER VAN GEWEZEN LANDRAAD SCIIUTZHAFT. DORTMUND. 9 Aug. (V.D.) in den laatsten tijd gaat het bericht door de pers. dat de bekende voormalige Landraad Handmann op onbeschaamde wijze via den Luxembui-- schen zender opruit tegen Duitschiand'. Teneinde hem te beletten ..dit ondermijnende werk vanuit een veilige schuilplaats voort te zetten, heeft he» staatspolitiebureau Dort mund vandaag zijn zwager in „Schützhaft" genomen". Hieraan wordt toegevoegd dat ..de overheid wegen zal vinden om den Duitschen emigran ten het- bevuilen van hun vaderland onmoge lijk te maken." DOOR DE DUISTERNIS MISLEID? S.A. PATROUILLES HAKKEN OP ELKAAR IN ESSEN. 9 Aug. (V.D.) Het groeiende ver spreiden van vlugschriften door communis tische partijgangers heeft de SA er toe ge bracht in den nacht van Dinsdag op Woens dag een versterkte patrouilledienst in te stellen. Daarbij is. volgens een mededeeling der politie, tegen drie uur des nachts in het donker in de Post-Allee een treffen ontstaan tusscher> 2 SA-patrouilles. Hierbij wc-rd de SA-man Heinrich Hermsen door een schot in de longen gedood en de patrouilleleider Karl Bernd uit de Krausstrasse door een. schot in de knie ernstig gewond.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3