UIT HET BUITENLAND IAltiif! Schennis der Keizerlijke graven in Leningrad? IN IERLAND. VRIJDAG II AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Weer een Duitsche radio-aanval op Oostenrijk. Ondanks de Italiaansche waarschuwing. Ontstemming in Engeland. Gewapende inter ventie van Amerika op Cuba? Spanning ir Ierland duurt voort. Voor een fascistischen staatsgreep HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De uit Oostenrijk gezette leider der natio naal-socialisten en lid van den Duitschen Rijksdag Habicht. heeft Woensdagavond uit München door de radio een heftigen aanval gedaan op de Ocstenrijksche regeering. Habicht betwistte in deze rede. aldus de Tel. dat Dollfuss de meerderheid der bevol king achter zich heeft en meende, dat indien de bondskanselier daarvan zoo overtuigd is, hij ook den moed zou moeten hebben nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De nationaal-socialisten. aldus verklaarde hij zouden zich zonder meer bij de uitspraak van het volk neerleggen, hoe deze ook zou uitvallen. De Oostenrijksche ministers werden ver der terroristen genoemd, die tot alles staat zijn, de grondwet schenden, slechts op hun eigen positie bedacht zijn en niets goeds tot stand kunnen brengen, terwijl Habicht er de regecring verder een verwijt van maak te. dat zij zich tot anti-Duitsche landen, zoo als Frankrijk, had gewend, om interventie in het Duitsch-Oostenrijksche geschil te ver krijgen. Deze interventie, aldus vervolgde Habicht, zal geenerlei resultaat hebben, vrede en sta biliteit zullen niet verkregen worden, voor dat Oostenrijk en Duitschland zich onder leiding der nationaal-socialisten vereeni: hebben. Reuter vernam uit goed ingelichte kringen te Londen dat de rede van Habicht be schouwd wordt als een zeer ernstige ontwik keling in den stand van zaken tusschen Oos tenrijk en Duitschland. Sedert Hitier op 17 Mei zijn verzoenende rede hield hebben de Europeesche regeeringen afgewacht of hij zijn betuigingen bij de eerste gelegenheid die zich voordeed in practijk zou brengen. De toestand, geschapen door de anti-Oos- tenrijksche propaganda, wordt beschouwd als de gelegenheid biedend om het bewijs te le veren van de oprechtheid van de bedoelingen van Hitier. In goed ingelichte kringen beschouwt men het als schier onmogelijk dat Habicht geen instructies uit Berlijn ontvangen heeft om de op 6 Aug. aan Italië gegeven verzekerin gen ten uitvoer te leggen. De officieele Britsche draadlooze dienst zegt, dat in Londen de hoop wordt geuit dat de radiorede van Habicht het eind beteekent van de reeks en dat zij gehouden werd voor de door rijkskanselier Hitier aangegane ver bintenis tijd heeft gehad haar uitwerking .te vinden in de uitvaardiging van instructies uit Berlijn. Men is volgens dezen dienst te Londen niet geneigd in dit stadium een over dreven gewicht te hechten aan een enkel in cident. De Fransche ambassadeur heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Foreign Office. De Fransche premier Daladier ontving gis teren den Engelschen ambassadeur lord Tyr rell. Volgens de „Liberté" betrof het onder houd de Oostenrijksche quaèstie. CUBA. De zoo juist van de Londensche conferentie teruggekeerde .voorzitter der commissie van buitenlandsche zaken van den senaat, de de mocraat Pittman, heeft verklaard, dat de re- 'geering der Vereenigde Staten op grond van de Platt-overeenkomst, welke de Vereenigde Staten den plicht oplegt de eigendommen van buitenlanders op Cuba te beschermen, gedwongen zal zijn gewapenderhand op Cuba in te grijpen. De ambassadeur van Cuba. Cintas, heeft Donderdagmiddag een bezoek gebracht aan den Amerikaanschen onderstaatssecretaris Philipps. Het verluidt, dat hij het antwoord van president Machado op de voorstellen van president Roosevelt heeft- overhandigd. De inhoud van" het antwoord wordt streng ver trouwelijk behandeld. Volgens berichten uit Havanna heeft de regeering van Cuba de levensmiddelen ge rantsoeneerd. om eenigszins tegemoet te komen aan bat gebrek aan voedingsmidde len, dat zich sterk doet gevoelen. Naar te Havanna bij geruchte verluidt heeft de ambassadeur der V. S., Welles ver klaard. dat de regeering van Washington het onmiddellijke aftreden van Machado eischt. Wanneer Machado niet aftreedt zal zij in grijpen. Na het aftreden van Machado is de regeering der V. S. bereid de schaarschte aan levensmiddelen, die door de rëgeering Ma chado wordt aangevoerd als oorzaak van de huidige onlusten, op te heffen door het zen den van groote hoeveelheden voedingsmid delen. Welles heeft weliswaar deze geruchten gedementeerd, doch men is hier vrij alge meen van opvatting, dat .bij den huidigen toestand dergelijke uitlatingen volkomen bin nen het terrein van de mogelijkheden vallen. weekend zijn vele extra-treinen ingelegd. Mogelijk zal de regeering verbieden deze extra-treinen te laten rijden. De huid:: sterkte der fascisten is voorloopig nog een geheim. Hun leider, generaal O'Duffy. heeft verklaard, dat 30.000 leden aan den op- marsch zullen deeinemen. In regeerings- kringen acht men dit aantal overdreven. De sterkte van het republikeinsche leger word' op 150.000 man geschat. Frankrijk Donderdag waren te Dublin zeer wilde ge ruchten in omloop betreffende een te ver wachten fascistischen staatsgreep en de on vermijdelijke botsingen tusschen de fascisten en het Iersche republikeinsche leger. De Valera hééft tot nu toe de tegen Zon dag vastgestelde parade der 30.000 blauw hemden voor het oorlogsmonument te Dublin ter herinnering aan de stichters van den Ierschen Vrijstaat. Griffins, Collins en O'Hicgins nog niet definitief uitgevaardigd. Reeds Donderdag kwamen honderden blauwhema n uit verschillende gedeelten van Ierland naar Dubi n Slechts enkele fascisten droegen hun uniform. Voor het Zware Fransche verliezen in Marokko Bij de voortgezette actie tot pacificatie van den Hoogen Atlas, hebben de Fransche troe pen in Marokko in de laatste dagen weer verschillende verliezen geleden. In totaal wer den aan Fransche zijde 29 man gedood en 50 zwaar gewond. Oostenrijk Politieke inbraak bii minister Schumy. Uit Klagenfurth wordt gemeld, dat in den nacht op Donderdag in de woning van de: Oostenrijkschen minister van Binnenland- sche Zaken. Schumy, is ingebroken. De mo tieven voor de daad zijn nog niet opgehel derd. Aangezien geen voorwerpen van waarde zijn ontvreemd, doch de schrijftafel van den minister wél werd opengebroken vermoedt men een diefstal van politieken aard. .Tot nu toe kon nog niet worden vast gesteld of documenten worden vermist. Van een inbraak heeft niemand iets bemerkt. Op merkelijk is dat de zeer waaksche hond vóór de misdaad in den tuin is bedwelmd. Vinger afdrukken en voetsporen der vermoedelijke daders zijn genomen. Weer nationaal-socialisten veroordeeld. De leider der afdeeling Oostenrijk van de NSDAP deelt mede, dat de reeds tot in het geheel 1 jaar veroordeelde gouwleider van Innsbrueck, die sedert midden Juni in hech tenis is, onlangs tot drie maanden gevange nisstraf en een geldboete van 2000 schillin gen is veroordeeld. Uit Kitzbuehel wordt gemeld, dat wegens deelneming aan de begrafenis van den door een Heimwehrmann doodgeschoten nationaal socialist Kantner voorloopig zeven nationaal- socialisten zijn veroordeeld tot gevangenis straffen van vier tot zes weken Plannen tot kabinets reorganisatie De leiders der regeering zijn hoopvol ge stemd ten aanzien van de uitvoering dei- plannen betreffende reorganisatie van het kabinet met het doel het tot een waarlijk nationaal kabinet te maken, door Soegoeki, de voorzitter van de Seijoekai-partij en Wa- katsoeki, voorzitter van de Minseito-partij over te halen zitting te nemén in dit kabinet als ministers zonder portefeuille. Deze kwestie zal waarschijnlijk de volgen de maand zijn beslag krijgen, bij de opstel ling van de begrooting voor het volgende jaar. Hatoyama. de minister van opvoeding en een der leidende figuren van de Seijoekai heeft een bezoek gebracht aan den premier Saito. tijdens welk bezoek, naar verluidt door hem een uiteenzetting is gegeven van het standpunt van de Seijoekai in dit opzicht. Verder verluidt, dat de Seijoekai-leden gun stig gestemd zijn ten aanzien van het aan vaarden van een ministerpost zonder porte feuille door den partijvoorzitter. Spanje. Naar regionale autonomie? Te Vittoria is in het begin dezer week een bijeenokmst gehouden waarin bijna alle ge meentebesturen van de Spaansche provincies Alava. Biscaye en Guipuzcoa waren vertegen woordigd en waar met groote meerderheid een ontwerp voor een Baskisch Statuut werd joedgekeurd, dat thans bij de Cortes zal wor den ingediend. Het Statuut omschrijft de re geling van de autonomie der vier Baskische provincies. Opvallend is. dat- van deze vier provincies Navarra niet vertegenwoordigd was. De reden hiervan is. dat het thans goedgekeurde ont werp in overeenstemming is gebracht met- de nieuwe Spaansche grondwet waarvan de be volking van Navarra tegenstander is vanwege de daarin neergelegde scheiding tusschen Kerk en Staat. De vergadering te Vittoria sprak echter de hoop uit. dat Navarra alsnog tot het statuut, indien het door de Cortes wordt goedgekeurd, za! toetreden. Baskische en Galicische nationalisten zijn te Barcelona geestdriftig ontvangen en heb ben in verschillende vergaderingen het woord :evoerd. waarbij zij verklaarden dat het Cata- laansche Statuut slechts een eerste stap op den weg naar de autonomie der verschillen de landstreken van Spanje was. en dat Spanje was voorbestemd een federale staat te wor den. waarin elke landstreek haar eigen onaf hankelijkheid zou hebben. EEN BURGEMEESTER VAN 25 JAAR. NEURENBERG. 10 Augustus (V. DU De eer ste burgemeester der Frankische industrie stad Julius Eichler blijkt de jongste burge meester van Duitschland te zijn. Hij is pas 25 jaren. Daar ligt hij goed uw sigaret; daar doen pijp of si gaargeen kwaad. Maarinhetbosch, opdedrogeheide.. ROOK NIET IK BOSCH Or HEi LOOS ALARM VOOR LINDBERGH. SENSATIONEEL GERICHT OVER DOOD. DE VLIEGER VEILIG EN WEL OP GROENLAND. NEW-YORK. 10 Aug. (V. D.) Volgens al hier ontvangen, maar nog niet bevestigde be richten uit Groenland zou Lindbergh doodelijk verongelukt zijn. Later werd uit Londen gemeld: De te dezer stede verspreide geruchten, vol gens welke de Amerikaansche vlieger Lind bergh op Groenland doodelijk zou zijn veron gelukt waren om middernacht nog niet be vestigd. Het radiostation op Groenland, dat tot 11 uur des avonds had gewerkt, heeft tot dien tijd niets gemeld over een start van Lindber: nog over een ongeval. Er verluidde, dat Lindberg in verband met de weersgesteldheden in het geheel niet wilde opstijgen. Twee uur te voren was in Londen bekend geworden, dat Lindbergh zijn voorne men om te starten uitgesteld had. KOPENHAGEN, 10 Aug. (V. D. Ter dezer stede was tot- 1 uur in den afgeloopen nacht nog nieits bekend over een ongeluk, aat- Lind bergh zou zijn overkomen. Noch het Groen land-bestuur noch de pers heeft een bevesti ging ontvangen van het gerucht, dat hier dan ook voor ongegrond gehouden wordt. Ook van een start van Lindbergh uit Julianahaab op Groenland naar IJsland is hier niets bekend. NEW—YORK, 11 Augustus (V. D.I Het bericht uit Groenland, volgens hetwelk Lind bergh doodelijk zou zijn verongelukt, is niet bevestigd. Het betreft hier klaarblijkelijk een ongecontroleerd gerucht. Uit Kopenhagen: Naar Reuter verneemt is Lindbergh niet veongelukt. Hij bevindt zich veilig en wel te Julianahaab op Groenland. TWEE KINDEREN IN EEN BAKKERSKAR VERBRAND. LONDEN, 10 Aug. (V. D.) In een steegje achter een broodfabriek nabij Holborn^te Londen, waar gewoonlijk bakkerskarren en wagens van de broodfabriek worden neer gezet, brak gisteravond brand uit in een der bakkerskarren. De brand had niet veel om het lijf en toen hij bemerkt werd, schoten bewoners uit de omgeving toe. die met eenige emmers water het vuur doofden. Toen men daarna echter de kar opende, vond men tot ieders groote ontsteltenis daarin de verkool de lijkjes van twee knaapjes, de 6-jarige Dennis Dwyer en de 3-jarige Clifford Mc. Mahon. die klaarblijkelijk met lucifers had den gespeeld en in den wagen waren gekro pen, waarin wat houtafval en oud-papier lag. Waarschijnlijk konden de kinderen, toen de wagen vlam vatte, het deksel van de kar niet meer openen. TELEURSTELLING OVER BALBO'S BESLUIT IN FRANKRIJK. PARIJS. 10 Aug. (V.D.ï Het besluit van Generaal Balbo om met zijn eskader Mar seille niet meer aan te doen. heeft in Frank rijk groote teleurstelling gewekt. Tot laat in den nacht werd te Lissabon en te Rome ge ïnformeerd om een definitief antwoord te krijgen. Balbo verklaarde telefonisch: „Ik kan de uitnoodiging der Fransche regeering niet aannemen. De terugkeer over de Azoren maakt het aandoen van een Fransche haven niet meer noodzakelijk. Wij-zullen zoo snel mogelijk terugkeeren, want wij zijn moe en de dood van onzen luitenant Squaglia werpt een schaduw over onze vlucht, Hij dwingt ons de ter onzer eere voorbereidende feesten te vermijden en bovendien wilde ik zelf de maatregelen voor het overbrengen van het stoffelijk overschot van mijn dapperen kame raad. nemen. Daarom moeten wij uiterlijk Zondag te Rome zijn". De Italiaansche ambassadeur, die reeds uit Parijs naar Marseille was vertrokken, voor dat het besluit van Balbo vast stond, vernam dat nas na aankomst te Marseille, waar ook de Fransche Minister voor dp luchtvaart reeds was aangekomen. Onthullingen door een Poolsch blad. Lugubere bijzonderheden. Het Poolsche dagblad „Illustrovanni Cou rier Tsodzenni" bevat een ontstellend artikel over de ervaringen van een commissie in Sovjet-Rusland, welker taak het geweest zou zijn het Keizerlijk Mausoleum in Leningrad te openen cn de waardevolle voorwerpen hieruit weg te nemen. Het blad zou het artikel ontvangen hebben van een lid der Russische kolonie in War schau. die het in een brief kreeg toegestuurd van een lid der OGPOE, de gevreesde gehei me Russische staatspolitie. De brief bevat, indien de daarin genoemde feiten althans op waarheid berusten, gege vens van groote historische beteekenis. De brief luidde ongeveer als volgt: ..Waar ik thans over schrijf, heeft een on- vergetelüken indruk op mij gemaakt. De zware deuren van het Mausoleum gaan open en voor onze oogen vertoonen zich de graven der Russische keizers gerangschikt in een halven cirkel. De geheele Russische ge schiedenis ligt voor ons. De voorzitter der commissie geeft het be vel te beginnen met den laatst gestorvene en de ingenieurs openen de graftombe van Tsaar Alexander III. Alexander III is in generaalsuniform, rij kelijk getooid met zijn decoraties. Het lijk wordt vlug uit de zilveren kist genomen, de ringen worden van de vingers gehaald en de van diamant schitterende decoraties van de uniform. Het lijk wordt daarna in een eiken houten kist overgeplaatst. Op dezelfde wijze wordt te werk gegaan met de doodkisten van Alexander II en Ni- colaas I De commissie-leden verrichten hun werk met groote snelheid, daar in het Mau soleum een bijna ondragelijke lucht hing. Vervolgens wordt het graf van Alexander I geopend, doch hier doet zich iets onver wachts voor. Het graf is leeg. hetgeen de legende schijnt te bevestigen, dat do dood van den Tsaar te Taganrog en zijn begra fenis gefingeerd zijn en dat hij zijn leven geëindigd is als monnik in Siberië. Een hevige spanning heerschte onder de commissie-leden, toen zij het graf openden van keizer Paul. Zijn uniform was prachtig bewaard gebleven, doch het hoofd leverde een verschrikkelijken aanblik op. Het mas ker, dat het gelaat bedekte, was weggesmol ten en onthulde de verwondingen van den vermoorden Tsaar. De lijken worden allen in eikenhouten kis ten overgeplaatst en de zilveren kisten boven elkaar opgestapeld. Geruimen tijd is de com missie bezig bij het graf van Catherina de Groote. waar een groote hoeveelheid juwee- ien worden gevonden. Het laatst is Peter de groote aan de beurt en als het deksel van de kist is weggenomen vertoont deze eerste Tsaar aller Russen zich voor ons in zijn reuzengestalte. Het gelaat is prachtig bewaard gebleven en het is alsof het nog leeft, doch bij het overdragen in de houten kist. valt het lijk. dat 200 jaren heeft doorstaan, in stof uiteen. De afschuwelijke taak is volbracht en de houten kisten met de overblijfselen van de Tsaars worden naar de Isankiesky cathe- draal gebracht, waar zij in de crypte worden neergezet. Een organisatie bekend als de ..Pomgolod" (Hulp aan de hongerigen) had de leiding van dit werk, zoo besluit de schrijver, en het doel was de zilveren doodkisten te smelten cn alle waardevolle voorwerpen, die van de lijken waren afgehaald, te gelde te maken". (Reuter) BELGISCHE STRATOSFEERVLUCHT UITGESTELD. TOT HET VOLGEND JAAR. GONDEL VOLDOET NIET. MAJESTEITSCHENNIS. Batavia 10 Augustus (Aneta): De arrestatie van den voorzitter van de af deeling Pekalor.gan van de Partai Indonesia, eschiedde op grond van majesteitsschennis. ZES OPVARENDEN VAN ZEILJACHT VERMIST. LONDEN. 10 Aug. 'V. D.i Zes heeren ver trokken gisterenochtend met het zeiljacht .Shamrock" uit Fleetwood aan de More- cambe-baai om een tochtje naar Barrow-in- Furness te maken. Eer. ander zeiljacht, de .Aileen". dai korten tijd later vertrok, was door den plotseling opkomenden wind en de ruwe zee. na eenigen tijd gedwongen naar Fleetwood terug te keeren De opvarenden deelden mede. dat zij gedurende eenigen tijd de zeilen van de ..Shamrock", die het hard te verduren scheen te hebben, hadden ge zien. doch dat de ..Shamrock" plotselin; ge heel was verdwenen Aangezien het jacht niet te Barrow is aan gekomen. en men verder niets meer van de opvarenden heeft vernomen, maakt men zich ernstig ongerust. Alle marine- en havenauto riteiten rondom de Morccambe-baai zijn ge waarschuwd. doch tot nog toe is geen spoor van het jacht of dc opvarenden gevonden. BRUSSEL, 10 Aug. (Reuter) De door de ingenieurs Cosyns en De Bruyn beoogde op stijging naar de stratosfeer zal tot het aan staande voorjaar uitgesteld moeten worden. De oorzaak van dit uitstel is te zoeken in het feit. dat de gondel uit ondeugdelijk mate riaal bleek te zijn geconstrueerd. Reeds on langs traden, naar men zich zal herinneren, eenige constructiefouten aan den dag. waarop 'osyns de betreffende onderdeelen door nieu we liet vervangen. Donderdagochtend werd alvorens de gondel naar Hour-Havenne waar de opstijging zou plaats vinden zou worden vervoerd een definitieve proef genomen ten aanzien van het weemtandsvermogen van den gondel. De proef mislukte, daar de openingen in den gondel, waarin de deuren moeten worden aange bracht. geheel verbogen bleken te zijn. De thans opnieuw noodig geworden repara ties zullen in elk geval verscheiden weken in beslag nemen, waardoor uitstel tot het volgend voorjaar noodig wordt. Ruzie met de Blauwhemden. (Van onzen Londcnschen correspondent). Londen. 9 Augustus. Generaal O'Duffy. Dc eerste danspartij van de Blauwhemden van generaal O'Duffy ir. Dublin is aanleiding geworden tot wanordelijkheden. In de straat waar het gebouw van het feest was. nadden zich tegen den aanvang een 5000 menschen verzameld en de Blauwhemden. die aankwa men. werden door deze menigte uitgejouwd. Een van de leiders van de Nationale Garde, Cronin. liep uit de balzaal de straat op en werd er terstond door een deel van het vijan dig publiek aangevallen. De politie kwam tusschen belde en arresteerde een der aan vallers. Toen begon de menigte een dreigende houding aan te nemen en werden steenen geworpen in de dikke spiegelruiten van de deuren, die toegang geven tot het feestge bouw. Naarmate de avond verliep werd de toestand ernstiger. De politie moest herhaal de malen op de opgewonden schare inloopen en haar met gummistokken uiteenjagen. Vele Blauwhemden werden door vliegende steenen getroffen en de vroegere gouverneur-gene raal McNeill werd. toen hij een kijkje kwam nemen op het feest, uitgejouwd. Cosgrave kwam laat in den avond ook kijken en toen zijn auto voor het gebouw stil hield bleek dat alle ruiten er van gebroken waren. Cosgrave was echter niet getroffen geworden. Tot na middernacht bleef de vijandige menigte in de buurt van het gebouw en de politie vroeg den oud-president in de zaal te blijven tot de rust op straat zou zijn teruggekeerd. Dat geschiedde eerst tegen 1 uur in den ochtend. De betooging scheen te bewijzen dat O'Duf- fy's organisatie in Dublin geen populalren steun geniet. Maar de leider heeft Ln een proclamatie verteld dat zijn aanhang in het gansche land zeer aanzienlijk is. Allerwcge hadden zakenmenschen en boeven zijn nieu we politiek die oen nationale cn geen par tijpolitiek bedoelt te zijn met geestdrift aanvaard, verklaarde O'Duffy in die procla matie. Verder werd er het vertrouwen in uit gesproken dat de bevolking binnen een jaar zich rond O'Duffy's vaandel zou hebben ge schaard en De Valera's stelsel zou hebben verworpen. Voor dat hot jaar uit zou zijn zou naar het oordeel van don leider der Blauw hemden zijn organisatie vertienvoudigd zijn. Zijn oorspronkelijk plan de Garde te beper ken in ledental tot 100.000 had hij prijs ge geven omdat hij van zooveel kanten aanmoe diging had ontvangen en omdat het vooruit zicht van den winter voor zooveel menschen in stad en land zoo hartverscheurend was. Er waren, verklaarde de proclamatie verder, ook al vrouwelijke en jeugdafdeelingen van de Nationale Garde opgericht. O'Duffy heeft verder te kennen gegeven, dat hij voornemens is de parade der Natio nale Garde ter nagedachtenis aan Griffith, Collins en O'Higgins, de drie stichters van den Vrijstaat cn onderteekenaars van het Britsch-Iersch Verdrag, te doen plaats heb ben. De Valera heeft bctoogingen in uniform verboden. Wanneer de Blauwhemden hun blauwe hemden voor de parade niet aantrek ken zullen zij naar men aanneemt on gestoord kunnen paradeeren. Maar met het oog op de vijandigheid, welke tot uiting kwam in het volk teen O'Duffy's vrienden samen gingen dansen, moet worden gevreesd dat Dublin a.s. Zondag opnieuw ernstige wanor delijkheden te zien zal geven. DE VLEK OP SATURNUS. DOOR GEWELDIGE AARDBEVING VEROORZAAKT? KRUITMAGAZIJN GEëXPLODEERD. VELE SLACHTOFFERS TE JOKOHOMA. TOKIO. 10 Aug. (V. D.' Naar officieel wordt gemeld, is hedenmiddag bij Jokohama het kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Tal rijke voetgangers en de wacht van het maga zijn werden gedood. Een onderzoek wordt van officieele zijde ingesteld. Men vermoedt, dat het hier een aanslag van communistische zijde betreft. TUSSCHENLANDING VAN CODOS EN ROSSI IN ROME? PARIJS. 10 Aug. (V. D.) De beide Fran sche lange-afstandsvüegers Coiios en Rossi die hedenmorgen in Rayak gestart zijn en die hedenavond in Marseille zouden aankomen, hebben een radiobericht uitgesonden. dat zij tengevolge van gebrek aan brandstoffen ge dwongen zijn een tusschenlanding te maken in Rome. Zij willen echter onmiddellijk naar Marseille doorvliegen waar zij in de eerste uren van den nacht verwacht worden. POTSDAM. 10 Augustus (V. D. Volgens waarnemingen van den Berlijnschen amateur astronoom Dr. Weber. welke overigens ook zijn gedaan door Engelsche en Amerikaansche ge leerden. is sedert eenige dagen op Saturnus een groote witte vlek zichtbaar. Deze waarne ming wordt thans ook bevestigd door de Ster- rewacht van Potsdam. De vlek. welke volgens de observaties van Postdam ongeveer 1/3 der lengte en ongeveer 15 van de breedte van de doorsnede van de planeet heeft, komt aan den Westelijken rand van de planeet op en trekt in ongeveer 5 uren over het zichtbare deel heen. Reeds met een kleine verrekijker zou men dit zeldzame verschijnsel goed kun nen waarnemen. De volgende waarneming zal gedaan kunnen worden op twaalf Augustus tegen kwart voor twee 's nachts en na tien uren 's avonds. Of de onderstelling van de Engelsche astro nomen. dat het een vulkanische uitbarsting op groote schaal betreft, juist is, kan nog niet worden gezegd. ZATERDAGSLIITING OP AMERIKAANSCHE GOEDERENBEURZEN. NEW YORK. 10 Augustus 'Reuter). De gouverneurs van de New Yorksche goede ren-beurzen hebben besloten Zaterdags te sluiten, tot en met 2 September. F.EN LEEUWTJE VOOR MUSSOLINI. MUNCHEN. 10 Aug. 'V. D.) De Italiaansche avant-guardisti. de leden der fascistische jeugdorganisatie, die een bezoek aan Duitsch land hebben gebracht, zijn hedenmorgen naar Italië teruggekeerd. Het gemeentebe stuur van Leipzig gaf hen een jong leeuwtje mc<\ dat bedoeld is als geschenk voor den Italiaanschen Minister-President Mussolini.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3