LETTEREN EN KUNST 1 FILMNIEUWS. HET TOONEEL. E.M.JAAR5MA HAARDEN Nieuwe Uitgaven. VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 EEN FILM LIT AFRIKA IN HET 1 LUXOR-THEATER Vanavond begint in Tiet Luxor-Theater een film te draaien, welke de belangstelling ver dient van allen, die zich gaarne in hun ver beelding verplaatsen naar onbekende ge bieden. Het is een nieuwe proeve van den moed en de volharding, het zakelijk overleg en de sportiviteit cn vooral van de techni sche vaardigheid en de artistieke ontvanke lijkheid van het echtpaar Johnson, de be kende Afrika-reizigers, wier leeuwenfilm Simba wij drie jaren geleden reeds hebben kunnen genieten. Met één ding, maar het is dan ook het eenige, zijn de Johnson's, of liever de exploi tanten van hun werk, niet gelukkig geweest. Cóngorilla hebben zij hun nieuwe ^ilm ge noemd. De naam is vermoedelijk samenge trokken uit Congo en gorilla. Want de film is in het Congo-gebied opgenomen en het slot is aan gorilla's gewijd. Maar laat men zich door dezen iitcl niet afschrikken, omdat deze onmiddellijk doet denken aan sensa tioneel gespeel met reusachtige apen en meer dergelijke angstwekkende gedrochten. Met sensatie noch met gespeel heeft dit ernstige en eerlijke werk iets gemeen. Girafen in de jungle. Congorilla dan is een welgeslaagde proeve om den rustig in zijn leunstoel gezeten bios coop-bezoeker een indruk te geven van het leven in 't hartje van donker Afrika. En dat leven is niet zoo maar gauw even op een doorrelsje gekiekt! Men bemerkt uit allerlei kleinigheden, dat het echtpaar Johnston door hun verschillende expedities zoowel met de inboorlingen als met de dieren van dit van de beschaving afgesloten gebied vertrouwd is geraakt. Ze verstaan de taal van de neger volken, kermen hun gewoonten en behoeften en weten door een prettigen omgang, die gemoedelijkheid aan zakelijkheid paart, hun hart te winnen, Dit maakt deze film tot een zoo bij uitstek overtuigend document: de rustige stemming, waarin de opnamen ge daan zijn. Deze wilden geven zich zooals ze zijn, ze geneeren zich niet; ze voelen zich bij deze blanken volkomen op hun gemak en nemen hen geheel in hun eigen milieu op. Hoeveel arbeid en tijd en toewijding een dergelijke film vergt, bewijst niet alleen de moeite, waarmee het echtpaar aan het hoofd van een heele colonne vrachtauto's, later als het oerwoud geen weg meer be schikbaar stelt, door kameelen vervangen, zich door deze binnenlanden verplaatst. Maar om met het schichtige dwergvolk der Pyg- meën op goeden voet te geraken, hebben de Johnson's niet minder dan zeven maanden bij hen gelogeerd I Aldus is liet bun, dank zij hun menschelij- ken omgang ook met de dieren, gelukt iets te geven dat meer is dan een „show". We krijgen het oerwoud niet te zien uitsluitend door de oogen van den blanken indringer, maar als 't ware van binnen uit. Alsof er geen potkijkers bij zijn. Hierdoor hebben de handelingen van deze inboorlingen iets menschelijks en vanzelf sprekends. We zien deze kinderlijke mensohen niet meer als „raar" en lachwekkend. We voelen ons ondanks hun primitiviteit met hen verwant. De wijze waarop bijv. twee dezer zwartjes vergeefs pogen zich van lucifers te bedienen, verschilt niets van de spanning en de onhandigheid, waarmee geciviliseerde Europeanen voor eerst een hun nog onbe kend nieuw mechaniek in praktijk brengen. En de nerveuse handgebaren, waarmee de naakte handelaars confereeren over den verkoop van een partij olifantstanden, ge lijkt sprekend op hetgeen men te zien krijgt bij een bezoek aan de Amsterdamsohe beurs. Maar ook de dieren: krokodillen, antilo pen, flamingo's, zebra's, neushoorns en nijl paarden, en ook hier weer de leeuw en zijn kwelgeesten, de hyena's en dan nog tenslotte de gorilla's, waaraan de film een deel van haar naam ontleent, bespieden wij uit onze leunstoel als waren wij als onzichtbare gees ten ln hun midden. Hoe het echtpaar het klaarspeelt, bijv. een leeuw aan den maal tijd te filmen, rustig alsof er geen mensch in de buurt was, blijft voor den oningewijde een raadsel. Maar zooveel is zeker: dat elke truc hier ontbreekt. Met. hoeveel koelbloedigheid" treedt me vrouw Johnston de gevaarlijke monsters in 't vrije veld tegemoet, om ze voor de lens op te jagen. Slechts eenmaal was zij in de nood zakelijkheid uit lijfsbehoud een neushoorn, die haar wou aanvallen, neer te schieten. Maar overigens kunnen deze nafcuurvorschers zich volkomen op hun grondige kennis van de psyche cn de levensgewoonten der dieren veriaten. Van hoeveel beteekenis de geluidsopname ook voor dergelijk filmwerk is, bewijst vooral de prachtige weergave van den dans en het feestbetoon in het negerdorp. Bijzonder merk waardig ls de reactie van de Pygmeeënfami- iie op de gramofoon, waarop mevrouw John son moderne jazz-muziek speelt. DiDt is een film. die door haar leerzaam heid, haar technisch peil en haar artistieke werking, maar vooral door den humanen geest van de operateurs aanbevelenswaar dig is voor de jeugd, die hier een aardige af wisseling vindt bij haar vacantievermaken. H. G. CANNEGIETER. SCHOUWBURG JANSWEG REVUE: DE BILT SEINT. Ter eere van de voormalige kermis hebben wij hier eenige dagen het revue-gezelschap van Meyer Hamel op bezoek, dat tot en met Zondag eiken avond in den Jansschourwburg een voorstelling zal geven van de revue: De Bilt seint. De eerste vertooning 'heeft gisteren bewe zen, dat men hier met in alle opzichten goed verzorgd werk heeft te doen. Hetgeen men te zien en te hooren krijgt, is in dit genre iets aardigs, en, gelijk dat bij een revue het geval pleegt te zijn, men krijgt ook kwanti tatief waar voor zijn geld. De voorstelling be staat behalve uit een proloog uit niet minder dan 24 tafereelen, welke slechts door de ge bruikelijke pauze worden onderbroken en in snelle afwisseling aan oog en oor voorbij trekken. Men wordt van het begin tot het eind bezig gehouden met zang. dans, cos- tuums en decors en dan natuurlijk met tal van grapjes en kwinkslagen. We mogen ook in dit geval weer met vreugde constateeren. hoe de smakelooshe den en schunnigheidjes, waarmee men in den goeden ouden tijd bij dergelijke gelegen heden zijn geestigheid meende te moeten openbaren, totaal zijn verdwenen. Deze re vue munt uit door een beschaafd en decent karakter en dit 'heeft niet in heb minst af breuk gedaan aan den geest en de vroolijk- heid. Er zit gang in, de tekst is actueel en pittig en de voordracht komt bij deze be proefde krachten geheel tot haar recht. In zoover hebben Rido en Meyer Hamel de oude traditie gehandhaafd, dat er geen be paald verband tusschen de verschillende ta fereelen is tc ontdekken; ze hangen even los aan elkaar als de nummers, welke men op een bruiloftspartij ten beste geeft- om de gasten een avond bezig te houden. De Bilt neemt met een fantastische uitgedost mete orologisch laboratorium aleen de eerste acte in beslag en voorts wordt er af en toe nog eens op den naam en het bedrijf gezinspeeld. Jan Blok 'is er in een laboratorium jas als hoofd van den weerkundigen dienst, welke functie hij noodgedwongen moet afstaan aan een Fransche dame in de gestalte van Hen- riette Davids. En dan komt er de linkerhand van den regenmaker Veraart en het trio is compleet, want ondanks de goede vermom ming, waarin Sylvain Poons een specialiteit is, hebben wij dezen ooiijkert toch onmiddel lijk ontdekt en met een applaus begroet. Sylvain Poons is wel een van onze beste komieken. Niet alleen door zijn verbluffende lenigheid, zoowel met armen en beenen als met de tong, niet alleen door zijn goed ge vonden geintjes, maar vooral door zijn zui vere typeering. Hij stelt zichzelf niet op den voorgrond, maar kruipt in de huid van zijn personage. Hij blijft niet stereotiep Sylvain Poons, maar nu is hij de in een clowneske vlieger-uniform gestoken regenma kers- knecht; dan verschijnt hij in de zaal als een soort burgermansbruiloftsgast en het volgend oogenblik is hij heitoren als pinda-Chinees. Deze pindaman is oen schitterende proeve van Poons' typeerend talent. Nauwelijks dikt hij de figuur tot een groteske aan en zijn charge is zoo fijn, dat er niets door verloren gaat van het in zijn koddigheid toch zoo teere en weemoedige figuurtje. Hoe bedrie- gelijk juist heeft de komiek inderhaast het masker- van het Chineesche mannetje nage maakt; alles is goed: de eigenaardige stand der oogen, de grauwe gelaatskleur en niet alleen het uiterlijk doch evenzeer het inner lijke wezen, dat uit die oogen en die mond spi-eekt. En de duizenderlei kleine détails: de kouwelijke houding, het dribbelpasje, de stille; strakke stem. De revue zit vol grappige vondsten. Een van de aardigste is de persiflage op de voor keur. door het Nederlandsche publiek, dat zijn eigen artisten verwaarloost, aan den dag gelegd jegens kunstenaars uit den vreemde. Dit thema herhaalt zich trouwens telkens. Maar in de bedoelde scène willen Poons, Blok en Henrictte Davids, ais Hollandsche acteurs werkloos geworden, hun kans ook eens wa gen als vreemdeling. Daarom geven ze ach tereenvolgens als Spanjaarden. Tirolers en als Negers een buitenlandsche transpositie Dc beide Afrik.. jers, mrs. en mi. Johnson bij het dwergvolk der Pymeeen. Model ATLANTA F. 120.» compleet geplaatst LAGE PR'JZEN NIEUWE MODELLEN I95Ï UITERST ZUINIG I Kon. Haardenfabrïek E. M. Jaarsma, Hilversum (Adv. Ingez. Med.) van het echt-Amsterdamsche vers, dat laatst genoemde juist met liet publiek als koor heeft gezongen. Henriëtte Davids, die in deze revue haar dertigjarig tooneeljubileum viert, weert zich heel den avond geducht en haar markante wijze van optreden houdt de zaal voortdu rend geboeid. Van costuum en décor is veel werk ge maakt; er zijn geslaagde composities bij. Be halve de pompeuze schittering van de ge bruikelijke finales (bals van het seizoen te Parijs vóór de pauze en exatische vogels aan 't slot van de voorstelling) treft bijv. de ker senpluk, een schilderijtje in rose. Naast een stelletje flink gedrilde girls luisteren de goed geschoolde stemmen van Sophie Kohier en Ad. Willebrandt en de be vallige danseres Tatjana Tamarova, geassis teerd door Alex Ludowsky, de voorstelling op, Vooral de danse macabre, door dit tweetal met gevoel en gratie uitgevoerd, bracht het publiek in verrukking. H. G. CANNEGIETER. EEN NEDERLANDSCHE GESTICHT. OPERA Met Nederlandsche artisten. OP SOLIDE BASIS GEGRONDVEST Op initiatief van den Amsterdamschen Kunstkring Voor Allen is te Amsterdam op gericht een „Opera Studio in Nederland", die de artistieke leiding aan den bekenden diri gent Paul Pella heeft toevertrouwd. De Stu dio heeft in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Groningen een zoodanig aantal voorstellingen gecontracteerd dat het doorgaan der plannen is verzekerd, terwijl met organisaties in andere plaatsen nog on derhandelingen in gevorderd stadium Ioo- pende zijn. Gebruik wordt gemaakt van eenige uitstekende orkesten, terwijl ook de koorvraag op alleszins bevredigende wijze is opgelost. Als koorleider en tweede dirigent zal de heer Maurice van IJzer optreden, als regis seur de heer Van der Vies. als leidster van het ballet mevrouw Ivonne Arntzenius-Geor- gi. De krachten die reeds zijn geengageerd, zijn voor verreweg het grootste deel tot nü in het buitenland werkzame Nederlanders. O.a. werden reeds aan de instelling verbon den de dames en heeren Dodie v. Rhijn-Stel- wagen, Lia Fuldauer, Ellen Schwarz. Betty Schmidt-Van den Bosch. Annie Lambrechts, Therese Grson, Else Muselli, H. van Bremen en L. Smithuysen. De Telegraaf vernam van mr. J. H. Pole naar, voorzitter van den Kunstkring, dat begin December in denAmsterdamschenStads schouwburg de eerste voorstelling zal wor den gegeven, welke de Opera-Studio in dit seizoen geeft. Naar alle waarschijnlijkheid werkt het Residentie-orkest daaraan mede, desbetreffende onderhandelingen zijn in een vergevorderd stadium. De heer Paul Pella fungeert als directeur, het ligt in de bedoeling een raad van toezicht samen te stellen uit be stuursleden van die instellingen, welke door het garandeeren van een bepaald aantal voorstellingen de stichting van de Opera Stu dio in Nederland hebben mogelijk gemaakt." De heer Polenaar deelde vervolgens mee, dat de aanvankelijk gevraagde medewer king van het Utrechtsch Stedelijk Orkest niet kon worden verleend, doordat het or kest te veel met werk bezet was. Er zal nu echter een beroep gedaan worden op de plaatselijke orkesten, zooals het Groning- sche, het Utrechtsche, het Arnhemsche en het Maastrichtsche. De dirigent van het U. S. O. de heer Henri van Goudoever heeft zich wel bereid verklaard als het noodig is, bij te springen. Het koor wordt gerecruteerd uit door den Amsterdamschen Kunstkring opgeroepen vrijwilligers, het koor van Maurice van IJzel en het dubbelmannenkwartet Apollo. Er is een garantiekapitaal, dat nog vergroot dient te worden. De Opera Studio denkt werkzaam te zijn van December tot Maart. De Amsterdamsche Kunstkring heeft voor vier voorstellingen gecontracteerd met de Studio. Er worden vier opera's ingestudeerd, n.l. Cosi fan Tutte. Julius Caesar. Fidelio en Czar und Zimmermann. Overwogen wordt om ter gelegenheid van Richard Strauss' TOsten ver jaardag een zijner opera's op te voeren. Thorbecke, door dr. I. J. Brugmans. Voor de Volksuniversilcits Bibliotheek schreef dr. I. J. Brugmans een werkje over den grooten Nederlandsche staatsman van de 19e eeuw Johan Rudolph Thorbecke. Het is een samenvatting van Thorbecke's levensloop, zijn beteekenis en invloed in het politieke leven van de vorige eeuw. De schrijver behandelt o.m. Thorbecke's jeugdjaren, zijn verblijf in Duitschland en Gent, zijn professoraat in Leiden, zijn aan deel in de grondwetsherziening van 1848, zijn arbeid als Kamerlid en tijdens de beide mi nisteries. Uitgeefster van het- boekje is de Erven F. Bohn N.V. te Haarlem. i STADSNIEUWS PROVINCIALE WEGEN DIE VOOR RIJWIELEN VERBODEN ZIJN. Ged. Staten van Noord-Holland, overwe gende dat het met het oog op de vrijheid en de veiligheid van het verkeer gewenscht moet worden geacht het voor het algemeene rij ver-keer bestemde gedeelte van de hieronder vermelde provinciale wegen, voor zoover langs die wegen een rijwielpad of parallelweg aan wezig is, gesloten te verklaren voor het be rijden met rijwielen in beide richtingen, heb ben besloten, krachtens artikel 8 van het Motor- en Rijwielreglement het voor het al gemeene rijverkeer bestemde gedeelte van: a. den Provincialen weg van de Hembrug over Wormerveer naar den Rijksstraatweg te Limmen, in de gemeenten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Assen delft, Uitgeest, Castricum en Limmen, met uitzondering van het gedeelte in de ge meente Zaandam tusschen de Stationstraat en het Volkspark; b. den Provincialen weg van den Omval te Alkmaar tot aan de Ringvaart van de Scher- meer bij Schermerhorn, in de gemeenten Alkmaar, Oudorp, Oterleek en Schermer hom: c. den Provincialen weg van Spaamdam over Westzaan naar Zaandijk, in de gemeen ten Haarlemmerliede en Spaarnwoude, As sendelft, Westzaan en Zaandijk; d. den Provincialen weg Monnikendam- Edarn, in de gemeenten Katwoude en Edam; e. den Spaarnwouderdwarsweg tusschen den Spieringweg" en Schiphol in de gemeente Ha axlemmerme er f. den Provincialen weg van Schiphol naar Amstelveen in de gemeenten Aals meer en Nieuwer-Amstel; g. den Kruisweg m de gemeente Haarlem mermeer, met uitzondering van het gedeelte tusschen den brug over de Hoofdvaart en de brug over den Kagertocht; h. den Provincialen weg tusschen het Oos telijk einde van den Kruisweg en den Ring dijk van den Stommeerpolder in de gemeen te Aalsmeer; i den Provincialen weg tusschen de nieuwe brug over de Vecht bi.i Uitermeer en den Bus- summergrindweg te Bussum, in de gemeen ten Weesperkarspel, Hilversum en Bussum, gesloten te verklaren voor het berijden met rijwielen in beide richtingen. VERNIETIGING FAILLISSEMENT. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam dd. 27 Juli 1933 is vernietigd het vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, dd. 11 Juli 1933 waarbij F. Damiaans Jr., wo nende te Haarlem, Zijlvest 41 in staat van faillissement is verklaard. PERSONALIA De heer A. J. J. Velthuizen te Haarlem is te 's Gravenhage geslaagd voor Boekhou den m.o. Voor het examen coupeuse, afgenomen door de R.K. Vereeniging tot bevordering van Industrie-onderwijs voor Meisjes, St, Anna is te 's Gravenhage geslaagd mej. G. Heeremans te Haarlem. HOOFDAKTE EXAMEN. Haarlem, 9 Augustus: Geëxamineerd 1 vr. en 7 mann. Candida ten. Geslaagd de heer J. J. Out te Venhuizen en mej. M. E. Versluis te Haarlem. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Lammers, Lindenstraat 19, actetasch. Bur. v. Pol. Smedestraat 9, portefeuille, bril, étui met foto's. Brugwachter Langebrug, bad- costuum. De Mon, Floresstraat 49. badpak. Kok, Olieslagerslaan 5, ceintuur. Botti, Zijl- weg 84 rd., handschoenen. Roggeveen, Ver- spronckweg 97, hond. Meijer, Sophiastraat 8 hond. Asyl Ridderstraat 11, 2 katten. Kennel Fauna, Parklaan 119, 5 katten. Sikkelerus, Jelgersmastraat 38, papieren betr. levensver zekering. De Vries, Ripperdapark 45, porte- monnaie. Groskamp, Rollandstraat 67, idem. Oldenburg, Tetterodestraat 24, idem. Goor- nevelt, Schalkwijkerweg 150, rijw. belast, plaatje. Spijksma, Schoterboschstraat 33, idem. Leguit, Kleverlaan 139. speld. Willekes, Leidschestraat 22i\. bos sleutels. Jansen, Leid- sehestraat 116, zakje inh. badpak en hand doek. FUSIE VAN CHK. GEHEELONTHOUDERS- BONDEN? Op de te Soesterberg gehouden 18e alge meene vergadering van den Jongelieden Christen-Geheelonthouders Bond is de heer Evert Loerakker uit Haarlem tot bondsvoor zitter gekozen, in de plaats van den heer Theo Smids uit Nijmegen. Over het. voorstel tot fusie met den Chris tel! j ken Studenten Geheelonthouders Bond is besloten een referendum onder de af- deelingen uit te schrijven. VERLOTING JEUGDHERBERG „JAN GIJZEN". Men schrijft ons: Reeds twee jaar achtereen organiseerden de besturen van de Kennemer Vereeniging voor Jeugdherbergen en de Stichting „De Kennemer Jeugdherberg" tc Haarlem een bazar, met daaraan verbonden een kleine verloting. Ook dit jaar wordt weer een poging ge daan om de zoo populaire Haarlemsche Jeugd herberg „Jan Gijzen" aan de Jan Gijzenvaart te Haarlem-Noord van een gedeelte van zijn nog resteerende schuld af te helpen. Echter niet in den vox'm van een bazar, doch door middel van een groote verloting met vele prachtige prijzen. Dc ministerieele beschikking voor deze ver loting kwam bereids op 14 Juli jl. Er zijn 7000 loten en 200 prijzen waarbij ais hoofdprijzen: radiotoestel, toerkano. rugzak, rolfilm-reflex-camera. sjoelbak, en vele mooie kunstvoorwerpen enz. Om den verkoop der loten tc animeeren stellen de besturen voor elk boekje van lij loten dat wordt verkocht een gratis lot be schikbaar. Aan het secretariaat, Pegasusstraat 38, en aan de Jeugdherberg zijn boekjes verkrijg baar. Daar onze Haarlemsche Jeugdherberg reeds vele malen de sympathie der Haarlemmers heeft ondervonden, vertrouwt het bestuur dat ook deze verloting de nee:";:? bclar.' telling zal hebben. SCHEEPVAARTBER1CHTEN MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Poelau Laut uitreis 9 van Hamburg. Kedoe J. N. L. 9 te New York. Chr. Huygens thuisreis van Colombo. Saleier, J. N. L. 9 van Sabang. K. N. S. M. Achilles 9 Gebraltar gepass. 9 te en van Ca- .diz naar Citavos v.o. Aj-ax 9 van Amsterdam naar Kopenhagen. Almelo 9 van Curasao naar Liverpool. Amazone 9 van Cartagena naar Alicante. Baarn 9 te Callao. Barneveld 9 van Antwerpen naar Hamburg, 8 21 uur 15 Vlissingen gep. Bennekom 9 van Amsterdam naar Hamburg. Clio 8 te Salonica, 9 van Salonica naar Izmir. Costa Rica 8 van Barbados naar Plymouth. Cottica 9 van Dover naar Madeira. Hercules 9 van Amsterdam naar San Juan. Irene 9 18 uur van Hamburg naar A'dam. Iris 9 van Amsterdam naar Hamburg. Medea 8 te New York. Nereus 9 te Bilbao Orestes 9 te Bourgas. Venezuela 9 te Amsterdam. Venus 9 van Savona naar Livorno. Vulcanus 9 van Cadiz naar Genua. Ariadne 9 20 uur van Danzig naar Stettin. KON. HOLL. LLOYD. Gaasterland thr. 9 Aug. 18 uur Ouessant gep. 11 Aug. 's avonds te IJmuiden verwacht. Maasland 10 Aug. van Amsterdam naar Ant werpen. Montferland. thuisreis 9 te Montevideo. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Volendam 10 8 v.m. van Balholm te Oslo. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk 10 v.m. van Bremen te Ham burg. HALCYON LIJN. V.redenburg, Emden n. Lulea p. 9 Holtenais Stad Amsterdam 9 van Emden. Stad Zaandam 9 van Almaria te Granton. Maasburg Rotterdam n. Pto. Ferrajo p. 9 Gibraltar. Stad Haarlem. Vlaardingen n. Savona 9 11.30 v.m. 30 mijl O. van Niton. Stad Vlaardingen 5 v. Narvik n. Rott. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Kota Baroe thuisreis p. 9 5 n.m. Guardafuf Kota Pinang uitreis 10 12 midd. te Sin gapore. Ouderkerk (uitreis) p. 9 Gibraltar. Meerkerk 9 v. Rott. n. Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (thuisreis) 9 (3 n.m.) v. Marseille. Siantar (thuisreis) 9 te Barcelona. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET VOORSTEL TOT INKRIMPING VAN DEN VEESTAPEL. EEN PROTEST. De hoogste economische wijsheid op land bouwkundig gebied schijnt thans inkrimping van den veestapel te zijn. omdat men geen raad met de zuivelproducten weet. Is dit juist? Ik meen dit absoluut ontkennend te moeten beantwoorden. Men zegt: „Er is geen voldoen de afzetgebieid voor de producten". Heeft men echter op dit terrein alles gedaan wat mo- ;elijk is? Men leest advertenties over Blue Band en Perl. Hiervoor wordt een grootsche reclame campagne gevoerd en men heeft succes. Ziet men echter ooit epn advertentie over melk, boter en kaas? Zelden! Waarin schuilt b.v. de groote ka-acht van Philips? Daar heeft men groote laboratoria, waar tientallen doctoren werkzaam zijn, die telkens nieuwe artikelen uitvinden. Alleen de natrium lamp b.v. heeft honderden mensohen werk bezorgd. Wordt het nu geen tijd dat men op dit- ge- bieid dezelfde methode gaat volgen2 Melk is toch de meest waardevolle voe- dings- en grondstof die er bestaat. Zij bevat eiwit, koolhydraten, vet. minerale bestand deel en en vitaminen, kortom, alle voedings stoffen, die noodig zijn voor de instandhou ding van ons leven. Het gemiddeld melkverbruik in Nederland is tusschen 1/3 en 2/5 liter per dag per hoofd der bevolking. Dit steekt ongunstig af bij andere landen. Daarom is het een dringende noodzakelijkheid dat men een zuivellaborato- rium opricht, 't welk zich uitsluitend bezig houdt met researchwerk voor het vinden van nieuwe kwaliteitsproducten, b.v.' een drank geserveerd gelijk koffie en thee, worstkaas, etc. Wanneer dan daarbij een geweldige inten sieve propaganda voor deze artikelen zou wor den gevoerd over de geheele wereld twijfel ik niet of men zou een voldoend afzetgebied vin den voor die producten van ons kleine land. Wij hebben tenslotte toch maar 1.350.000 melkkoeien, terwijl een prima product, 't welk werkelijk aan de spits staat, altijd en zelfs in moeilijke tijden ingang vindt. Groote activiteit zal wel een eerste eisch zijn. Men bestrijdt echter hierdoor werkloosheid, daar de veehouder dan geen arbeiders behoeft te ontslaan, terwijl bovendien niet ruw behoeft te worden ingegrepen in het veehoudersbedrijf en de veehouder zelf er zeer zeker beter van ïal worden. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte teeken ik, Hoogachtend, H J. BOND A Boompjes, 45-46, Rotterdam,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6