NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK VRIJDAG 11 AUGUSTUS '1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 IJMUIDEN HET RAADSEL VAN 05TENDE'S NIEUWE VISCHMIJN. Wanneer opening? Ernstige technische gebreken aan de sluiswerken. Toen wij in den zomer van het jaar 1931 een bezoek brachten aan Ostende, om ons eens op de hoogte te stellen van den toestand in het visscherijbedrijf van deze in cle laatste jaren op den voorgrond tredende visschers- plaats, kwamen we vanzelfsprekend bij den bestuurder van de stedelijke vischmijn, den heer Velthof. De vischmijn is een citadel-aclitig gebouw, gelegen aan een binnenhaven. De loskade ligt wel vijf minuien gaans van het onooglijke marktgebouw. Met paard-en-wagen wordt de visch van de schepen naar de vischmijn ver voerd; een zeer omslachtig, tijdroovend en kostbaar transport. De heer Velthof, een zeer beminnelijk man ontving ons hartelijk. Toen hij hoorde dat we van IJmuiden (klemtoon op de eerste lettergreep) kwamen, was hij zeer verrast en vol enthousiasme wees hij ons op de ontwik keling van het visscherijbedrijf. Enthousiast was hij over de nieuwe vischmijn en hij liet ons niet vertrekken voor en aleer wij beloofd hadd-1, de nieuwe inrichting te gaan bezich tigen. Het spreekt vanzelf, dat we onze belofte gestand deden, nieuwsgierig als we waren naar de inrichting, waarvan de heer Velthof ons al het een en ander had verteld. Het marktgebouw is opgericht langs het nieuwe vischdok, een prachtige ruime haven. Het monumentale hoofdgebouw strekt zich langs de geheele lengte van de haven uit. Het is 335 M. lang en 30 M. breed, waarvan 10 M. in beslag wordt genomen door een „vervoers- pad", aanzienlijk breeder dus dan in de hal ln IJmuiden. Het hoofdgebouw is aan de havenzijde geheel open. in tegenstelling met onze markt, die met jaloezieluiken afgesloten kan worden. Het pad langs den havenkant is met een van het hoofdgebouw uitstekenden luifel overdekt. In het hoofdgebouw bevindt zich een vijftigtal pakhuizen van 6 x 18 M. Achter dit gebouw is een open rijweg, die aan de tegenovergestelde zijde is afgesloten door een bijgebouw, waarin zich een vijftig tal kleinere pakhuizen bevindt (6x9 M.) Achter het gebouwencomplex bevinden zich de spoorlijnen. De geheele inrichting is gebaseerd op het zelfde werksysteem als de markt in IJmui den: haven-hal-spoor. De uitvoering der nieuwe mijn in Ostende is echter veel royaler. De afstand van de kade tot de buitenste spoorlijn bedraagt niet minder dan 118 M.! De bouwkosten bedroegen ca. 100 millioen francs. De-eerste steen werd gelegd den 27en April 1929. Bij ons bezoek aan Ostende twee jaar gele den vertelde de heer Velthof ons, dat de nieuwe vischmijn spoedig in gebruik zou worden genomen, doch thans is dit nog niet geschied. Waarom niet? De heer Baels heeft onlangs aan de regee ring verzocht, hem mede te deelen, waarom nog steeds gewacht wordt met de ingebruik neming van de nieuwe markt. Uit het ant woord van den betrokken minister werd de indruk gewekt als zoude de schuld liggen bij het gemeentebestuur van Ostende, omdat het stadsbestuur nog niet gereed was met den aanleg van waterleiding, gas en electriciteit. Bij een onlangs in de Kamer van Volksver tegenwoordigers gehouden interpellatie bleek echter, dat van den kant vari het stadsbe stuur alles in orde was. Waterleiding, gas en electriciteit is aangelegd. Er is echter een zeer ernstige reden, waarom de inrichting tot nu toe niet door het bestuur der stad Ostende is overgenomen. Ernstige technische gebreken. Reeds kort nadat de werken voltooid wa ren, ja, zelfs tijdens den bouw, werden ern stige technische gebreken ontdekt. In de eer ste plaats bleken de sluisdeuren (het visch dok is niet open, zooals de Visschershaven in IJmuiden) niet waterdicht te zijn. Een com missie. die was ingesteld om dit euvel te on derzoeken stelde voor, dat zou worden aange drongen op verbetering, alvorens tot over neming van de inrichting over te gaan. Er is echter nog een grooter kwaad, een kwaad, dat zeer noodltotige gevolgen zou kunnen hebben en dat deskundigen reeds aanleiding heeft gegeven er op aan te drin gen, de oude visschersdokken in reserve te houden. De kolkmuren bij de sluizen vertoo- nen n.l. neiging om voorover te hellen, ver moedelijk door een te zwakke fundeering. Het aanbrengen van extra versterkingen heeft niet het gewenschte resultaat opge leverd. Reeds is onderzocht of de aannemer verplicht kon worden het werk te „herma ken" of in behoorlijken staat te brengen. Voor gemeenschappelijke rekening (rijk en aannemer) zijn belangrijke werken uitgevoerd en nu zal de toegang tot de sluis uitgebag gerd worden om de sluis op de proef te stel len. Als de proef ongunstig uitvalt, dan zul len opnieuw aanzienlijke onkosten gemaakt moeten worden. Voor het Ostendsche visscherijbedrijf is dit een groote tegenvaller. Want ondanks de minder gunstige ligging van dc nieuwe in richting wenscht men niet anders dan zoo spoedig mogelijk daarheen te verhuizen, om dat de oude mijn onvoldoende caoaciteit heeft voor de zich snel uitbreidende Ostend sche vloot, die thans behalve een aantal stoomtrawlers ruim 300 motorbooten sterk is. Onlangs heeft Koning Albert de inrichting bezocht. Hij legde daarvoor een zeer groote belangstelling aan den dag. Dit kan niet anders dan bevorderlijk zijn voor een spoe dige ingebruikneming. VERKEERSONGEVAL Op het kruispunt De WetstraatKanaal straat is Donderdagavond een wielrijdster. mej. Van der B. genaamd, aangereden door een autobus der N.V. Stormvogels, bestuurd door K De juffrouw kreeg een ernstige vleeschwond aan het rechterbeen en eenige schaafwonden aan het hoofd. Zij wrerd door dokter Van der Kooi verbonden. DE N. S. D. A. P. EN DE VISCH- HANDEL IN DUITSCHLAND OVEREENKOMST INZAKE MINIMUM PRIJZEN VOOR VISCH. De Vereeniging voor de Visscherij-Industrie in Duitschland heeft hare afnemers een cir culaire gezonden van den volgenden in houd: „Het Rijksministerie voor Voedingswezen en de visscherij-referent voor de agrar'sche politiek der N.S.D.A.P. de heer A. R. Giesc, hebben de Vereeniging voor dc Visscherij- industrie in Duitschland bevolen terstond maatregelen te treffen, waardoor een verder verval van de vissc her ij -industrie voorkomen kan worden. Dergelijke maatregelen eischt ook de Rijksminister voor Economische Za ken dr. Schmidt, die in een 12 Juli j.l. voor leidende figuren in de economie gehouden voordracht de volgende programmatische uiteenzetting gaf: ..De nationaal-socialistische Staat moet voor zich in aanmerking nemen, dat hij de zaken in de maatschappij niet den vrijen loop kan laten, dat hij niet iedereen kan doen en laten wat hij wil. opdat niet iemand ter wille van de concurrentie op roekelooze wijze schade veroorzaakt, welke schade onder bepaalde omstandigheden haar stem pel kan drukken op een geheelen bedrijfs tak." Ingevolge deze situatie heeft de Vereeni ging voor de Visscherijindustrie alle visch- rookerijen en marineer-inrichtingen tot één vakgroep samengesmolten. Deze zal mini mumprijzen voor hare producten vaststellen, beneden welke onder geen enkele voorwaarde verkocht mag worden. Inbreuken op deze overeenkomst zullen zwaar bestraft worden en kunnen in bepaalde gevallen sluiting van een bedrijf tegenvolge hebben. De prijzen voor de gerookte visch worden dagelijks, die voor de gemarineerde visch el- ken Woensdag voor den duur van een week vastgesteld. De minimumprijzen zullen, rekening hou dende met de koopkracht der consumenten, zoo laag zijn, dat zij den leveranciers slechts een uiterst bescheiden winstmarge garan deeren boven zijn kosten. Verkoopen beneden deze minimumprijzen zou derhalve be lekke nendat de leverancier zonder winst, of zelfs met verlies verkoopt. Hij zou derhalve den wederopbouw van zijn bedrijf saboteeren en een schadepost zijn in den zin van de uiteen zettingen van den Rijksminister voor Econo mische Zaken. Wij wijzen er nog op. dat de leveranciers ook voor vergrijpen van hun personeel en hunne vertegenwoordigers ten volle verant woordelijk zijn. Laatstgenoemde mogen den afnemers derhalve geen tegemoetkomingen toestaan, die strijdig zijn met de overeen komst. Wij verwachten, dat de afnemers der vis- scherij-industrie het opbouwende werk van de vereeniging zullen steunen. Het is ook in het belang van de afnemers samen te wer ken met een gezond en krachtig bedrijf. Maar afgezien daarvan zullen door deze overeenkomst niet alleen voor de visch- industrie, maar ook voor den binnenland- schen handel betere verhoudingen geschapen worden, aangezien door de stabilisatie gezon dere verkoopsprijzen ontstaan. Zoowel de Rijksregeering als het Amt voor Agrarische politiek der N.S.D.A.P. zijn be reid, alle Duitsche vischrookerijen en mari- neerinrichtingen tot een dwangkartel aaneen te sluiten, voor het geval de vrijwillige sa menwerking geen voldoende gevolg mocht hebben. Wij behoeven er niet op te wijzen, dat het voor alle deelnemers veel nadeeliger zou zijn, wanneer de Rijksregeering gedwon- gen mocht zijn, dezen weg in te slaan." Tot zoover de circulaire. In de Deutsche Fischerei-Rundschau, waaraan wij het bo venstaande ontleenen, wordt gemeld, dat de overeenkomst voor gerookte en gemarineerde visch 1 Augustus en voor versche visch 5 Augustus in werking is getreden. Het wil ons voorkomen dat een overeen komst als thans den vischhandel door de N.S.D.A.P. opgedrongen, in de practijk vele moeilijkheden zal veroorzaken, op den duur onhoudbaar zal blijken, vooral voor dc versche visch. Laten wij alleen maar wijzen op het geval, dat een vischwinkelier met een hoeveelheid visch b^jft zitten, die noodig weg moet. In zijn vrije bedrijf zou hij trachten ervoor te maken wat er voor te maken is. De overeenkomst inzake den minimumprijs noopt hem echter, de restanten op de vuilnis belt te deponeeren. DE WEG NAAR HET STRAND WAAROM DE VERLICHTING ZOO SLECHT WAS Eenige dagen geleden hebben wij gewezen op den slechten toestand van de Haringkadc, zoowel wat de verlichting als wat de bestra ting betreft. We hadden over deze kwestie, die in ver band met het drukke strandbezoek thans zeer actueel is. een onderhoud met den heer C. Oud, directeur van het Staatsvisschers- havenbearijf, waaronder deze weg ressorteert. De heer Oud deelde ons mede. dat hij naar aanleiding van onze klacht over niet-bran- dende straatlantaarns een onderzoek heeft doen instellen. Men vond bij dat onderzoek acht niet-brandende lampen, die werden vervangen/ Vernielzucht. Hoe komt het nu. dat er dikwijls zoovele lampen niet branden? Het blijkt, dat dit lou ter het gevolg is van de vernielzucht- der jeugd. De heer Oud zag er een soort sport in. door opgeschoten jongens in het voorbij gaan uitgeoefend. Van 1 Januari jl. af heeft het bedrijf niet minder dan 231 lampen moe ten vernieuwen, die alle,moedwillig zijn stuk geslagen! Deze vernielzucht bezorgt niet al leen het publiek een slecht verlichten weg, maar het bedrijf een aanzienlijke schade, want elke lamp kost ongeveer een gulden. Alle moeite, om de daders op heeterdaad te betrappen is tot nu toe tevergeefsch geweest. En wat de bestrating betreft, dienaangaan de merkte de heer Oud op. dat de rijpaden niet zijn bedoeld als rijwielpaden. De Haring kade is een onderdeel van het straten-com plex aan de Zuidzijde en staat geheel buiten het strand verkeer. Van het Rijk mag dus r.iet verwacht worden, dat het dezen weg in over eenstemming brengt met de gewijzigde eischen. MEN MOEST HAAR DE TRAP OPDRAGEN Van kind af rheumatische pijnen. Kan nu.weer dansen en spelen. Zij was nog maar twaalf jaar oud. toen zij aan rheumatiek begon te lijden. Dus is het niet te verwonderen, dat zij. titans, nu zij van deze kwaal bevrijd is. danst en speelt met- de kinderen, hoewel zij 30 is. In de vol gende woorden beschrijft zij zelf hoe zij haar leven veranderde: ..Op twaalfjarigen leeftijd kreeg ik voor het eerst rheumatiek. Drie jaar geleden moest ik s avonds de trap opgedragen wor den. Ook had ik rheumatische koorts. Toen begon ik met Kruschen Salts en dank zij di middel ben ik weer geheel in orde en dans en speel nu met de kinderen. De flacon Kru- schen staat altijd bij ons op tafel en in eiken kop thee of koffie neem ik een klein beetje. Zoo doende weet ik zeker, dat ik eiken dar mijn vaste dosis inneem. Ik ben nu 30 jaa maar voel me veel jonger". Mevr. P.M.R. Rheumatiek wordt veroorzaakt door onvol doende werking der inwendige organen: een toestand waarvan de lijder zich zelden be wust is. Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afvalproducten en een daar mee gepaaid gaande vorming van stoffen die schadelijk zijn voor den geheelen gezond heidstoestand. En deze stoffen ondermijnen het geheele gestel. Kruschen Salts is het natuurlijke recept tot behoud van een inwendige zuiverheid. De zes zouten in Kruschen sporen nieren en in gewanden aan tot gemakkelijke, geregelde werking. U wordt dus inwendig vrijgehouden van alle onzuiverheden, welke, indien ze zich kunnen ophoopen, ongetwijfeld het peil uwer gezondheid zullen verlagen. De ..kleine dage- ïijksche dosis" Kruschen voorkomt dit. Want dc zes verschillende zouten in Kruschen ver- hoogen de werking der afvoerorganen, ver schaffen u nieuwe levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon en wordt gefabriceerd in Engeland door de fa. E. Griffiths Huges Ltd. Sinds 1756 te Manchester gevestigd. Stralende gezondheid voor één 'Vut per dag. (Adv. Ingez. Med.) De heer Oud was het met ons eens, dat een verbetering gewenscht- is. Naar onze meening dient het gemeentebc stuur met het Rijk over het aanleggen van behoorlijke rijwielpaden in overleg te tre den. Het publiek mag niet de dupe worden van deze administratieve haken en oogen. DE COMMISSIE-RIJKENS HET RAPPORT EINDELIJK GEREED Naar wij vernemen is de Commissie Rij kens, benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van den on- gunstigen toestand in het visscherijbedrijf eindelijk met- haar rapport gereedgekomen. Binnenkort zal het aan den betrokken mi nister worden aangeboden. Naar wij vernemen is de kans groot, dat het rapport niet gepubliceerd aal worden. INBRAAK In den afgeloopen nacht is ingebroken in de spoorweghalten aan den Zeeweg te Drie huis en aan de Casembrootst-raat te IJmui den. Het is nog niet bekend of er iets vermist wordt. BESOMMINGEN. Motorloggers: KW 144 g 496; KW 104 f 619. MARKTPRIJZEN. Tarbot f 1.15—f 1.10 per K.G. Tong f 1.70—f 0.60 per K.G. Kleine schol f 17f 3.60 per 50 K.G. Schar f 7f 2.50 per 50 K.G. EEN GOEDGESLAAGDE REDDING EEN MAN IN ZEE ONWEL GEWORDEN Dezer dagen begaf zich een zwemmer te ver in zee aan het Bloemendaalsche strand: de man werd plotseling onwel en dreigde te ver drinken. De heer A. Bekkers, lid van de Haar- lemsche Reddingsbrigade, ging direct te wa ter en wist het slachtoffer te redden. De man bleek bewusteloos; het gelukte aan den heer Bekkers, den man weer bij te brengen. Hulde aan den redder! VERGADERING WITTE KRUIS. DE GEBOUWEN TE SANTPOORT EN VELSEN WORDEN VERKOCHT. Donderdagavond vond in het- Witte Kruis- gebouw Kennemerlaan een ledenvergadering plaats van de afdeeling Velsen van liet Witte Kruis, die bij andere vergaderingen vergele ken. vrij goed bezocht was. Dit hield vevmoe- delijk verband met de belangrijke agenda, welke vermeldde het voorstel van het be stuur om over te gaan tot den verkoop van de gebouwen der vereeniging te Santpoort en Velsen. Het voorstel werd toegelicht door den voor zitter. De voorzitter wees op de ongunstige ligging van de gebouwen, waardoor zij niet- aan het doel beantwoorden. De gebouwen kosten de vereeniging jaarlijks ongeveer f 1400 en het geringe nut kan niet beter wor den aangetoond dan door het feit. dat- bijv. in het gebouw te Velsen van 1 Januari j.l. af slechts 51 keer materiaal werd verstrekt De voorzitter deelde nog mede. dat de opbrengst gereserveerd zal worden voor die deelen van de gemeente, waar dc gebouwen gelegen zijn. Zoodra de tüden gunstiger zijn, zullen uleuwe gebouwen op een geschikter plaats worden opgericht. Het bestuursvoorstel werd door de vergade ring niet sympathiek begroet. Vele leden had den ernstige bezwaren, doch na de uiteenzet tingen van bestuurszijde kwam men tot an dere gedachten en ten slotte werd het voorstel met groote meerderheid van stemmen aan genomen. Het bestuur deelde nog mede. dat de gebou wen bij openbare inschrijving verkocht zullen worden. Ter nadere informatie kunnen wij nog me- öedeelen. dat het gebouw te Velsen werd ge sticht in 1904, dat te Santpoort in 1918. MISHANDELING J. wonende alhier, heeft aangifte gedaan dat hij Donderdagavond op den IJmuider Straatweg is mishandeld. BEVERWIJK DE BOOTTOCHT VAN „PLAN WEST" Een Schitterend geslaagd uitstapje PRACHTIGE TOCHT LANGS DE VECHT. Het uitstapje voor de Beverwijksche Jeugd, dat de Winkelierscombinatie „Plan West" had georganiseerd en dat reeds maanden lange voorbereidingen van het bestuur eischic, werd onder begunstiging van weers omstandigheden, die niets te wenschen over lieten. Donderdag gehouden. Reeds des mor gens te zeven uur verzamelden de deelne mende kinderen zich op het C. H Moens- plein en vormden daar een lange stoet, die met de „Plan West-vlag" cn de Beverwijk sche Harmoniekapel voorop langs Baan straat, Kloosterstraat. Bc gij nestraat. Bree- straat. B'.oksteeg cn Koudchorn naar de Slachthuiskade marcheerde, waar de sloom boot „Krommenie 2" en het motorschip Mandei" gereed lagen, om het groote ge zelschap aan boord te nemen. Ondanks het vroege uur waren vele belangstellenden onder wie talrijke ouders van deelnemende kinderen, van den feestelijken uittocht van Plan West getuige. Het inschepen van de ongeveer 650 kinderen en 120 volwassenen, die als geleiders en geleidsters meegingen had een vlot verloop, zoodat reeds te ruim 8 uur de booten van wal konden steken. Dit geschiedde natuurlijk onder daverend ge juich en niet minder luid schal'.and gezang, waartoe de leden der Beverwijksche Harmo niekapel. die over beide booten verdeeld waren, met het spelen van populaire wijsjes de jeugd animeerde. Wij zullen ons onthouden van een uitvoe rig relaas van den tocht zelf. Deze was tot Amsterdam toe vrijwel aan allen bekend. Op het IJ kon de jeugd haar oogen don kost geven cn hier kwam tot uiting, dat dergc lijke bootreisjes voor de kinderen niet alleen aangenaam, maar ook leerzaam zijn. Een prachtig gezicht had het gezelschap bijv. op het lossen van de mailstoomer „Marnix van St. Aldegonde". die juist den vorigen dag uit Indië was gearriveerd. En dan was er de nieuwe neus van de „Johan de Witt", die aller aandacht vroeg en waarover „wijs neusjes" niet uitgevraagd schenen te gera ken. De zon was inmiddels de wolkenbanken meester geworden en verhoogde de levendig heid van het schouwspel, dat het IJ met z'n drukke scheepvaart toch immer oplevert. De kennismaking met de nieuwe Merwede brug was zeker ook een der hoogtepunten van de reis. Dan draaiden de booten onze mooie, kronkelende Vecht in, die tot Maars- sen. het doel van de reis, een onafgebroken reeks van prachtige en verrassende pano rama's opleverde. Daarvan heeft groot en klein genoten en er was maar één roep: „wat een heerlijke tocht!" Alzoo mocht het bestuur in zijn poging, om de kinderen een stukje van ons „mooi Nederland" te laten zien tenvolle geslaagd heeten. Intusschen had de jeugd een geduchte bres „gegeten" in de hoeveelheid provian deering. die in het ruim was opgetast. De voorraad scheen onuitputtelijk, want steeds dook een helper of helpster maar weer het ruim in om, beladen met allerlei heerlijk heden, weer aan dek op te duiken. Dat was prima in odre en wij denken met respect aan de dames, die Woensdagmiddag in letterlij ken zin in „het zweet haars aanschijns den enormen stapel van 3600 broodjes hadden te smeren en te meubileeren. Voeg daarbij nog de liters melk, die werden uitgeschon ken, de krentenbollen, chocoladeree pen. toffees, biscuits, korstjes, bananen <100 KG.!) en men kan daaruit afleiden, dat het den kinderen aan niets heeft ontbro ken. Om dan nog te zwijgen van de was het geen 150 K.G.? pinda's, die onder daverend gezang van het schoone en zeev toepasselijke lied ..Pinda, pinda, lekka lekka" in öe650 magen terecht kwamen. Daarbij komt nog de hoeveelheid ijsco, die het tip top verzorgde buffet op dezen dag had af te leveren. Hieruit kan men dan wel af leiden, wat het zeggen wil een dergelijke kinderschare te proviandeeren en royaal te onthalen. Het was phenomenaal dezen berg van Luilekkerland door de jeugd te zien .nemen". Na een heerlijke reis arriveerden de booten tegen twee uur op de plaats van bestemming Onder vxoolijke marschmuziek werd naar een nabij gelegen, grooten speeltuin ge marcheerd. onder veel bekijks natuurlijk van de bevolking. In den tuin stond de Ranja reeds te wachten- en na de dorst te hebben gelescht werd stormenderhand bezit genomen van de attributen, die eens speeltuins zijn. Lang kon hier niet worden verpoosd. De lang durige bootreis dat zij te lang was, was ook de meening van het bestuur maakte een vroegtijdig vertrek uit Maarssen nood zakelijk. Het uur van vertrek was dan ook weer spoedig aangebroken en te vier uur gingen de trossen los. Intusschen waren de ouders in Beverwijk door middel van ons nieuwsbord reeds op de hoogte gesteld van de veilige aankomst hunner spruiten, als mede van het uur van afvaart, waardoor men zoo ongeveer wist hoe laat de booten weer in onze haven zouden arriveeren. Ook de thuisreis kenmerkte zich weer door een buitengewoon prettige en gezellige stemming Bijna zes uur op een boot en dan nog langs cezeifde route is van de jeugd veel gevergd. maar met voldoening kon worden geconsta teerd. dat de stemming niet zakte. Daarvoor verdient zeker de Beverwijksche Harmonie- fcape! een woord van bijzondere hulde. Zij was onvermoeibaar in het produceeren van populaire liederen, die uit volle borst wer den meegezongen. En toen eindelijk tegen 10 uur de booten in de haven meerden, bleek uit het daverende gejuich en het vxoolijke kindergezang wel heel duidelijk dat al'.es we! was aan boord. Dc belangstel ling op ae kade en langs den weg, welke voor de binnenkomst der kleinen werd be toond was zeer groot. Voor zoover ae kinde ren niet reeds bij de boot door de ouders in ontvangst waren genomen, geschiedde dit op ,.ot C. H. Moonsplein, waarheen de stoet met volle muziek was getrokken. We! ver moeid maar zeker meer dan voldaan keer den de k:ndcren huiswaarts. Een boottocht dus. waarop Plan-West met groote voldoe ning mag terugzien. Tenslotte nog een enkel woord over de organisatie. Uit het hierboven medegedeelde is wel afdoende gebleken, dat deze in orde was. zelfs keurig in orde. Voor do veiligheid der kinderen was op uitstekende wijze ge zorgd. Het aantal begeleiders en geleidsters was zeer voldoende. Eer. eerste-hulpdlenst was op elke boot vertegenwoordigd, die een enkele maal bij kleine, onbeduidende voor vallen dienst deed. Verder waren op beioa schepen twee 'oden van de Wijk aan Zeecr Reddingsbrigade aanwezig, die gelukkig geen enke e maal hun bekwaamheden in zwem mend redden behoefden te toonen. Zoo ge tuierde dat alles van een degelijke voorbe reiding. De hoofdleiding berustte bij de hecren W. Akse en E. van Rookhuizen. die pracht It werk hebber, verricht. Met hen deelen ai!en dames en heeren in de welver diende hulde, die hun na dezen vermoeien- den dag dient te worden gebracht. I)E PAARDENMARKT. Donderdag werd op de Meerstraat de zomer-paardenmarkt gehouden. Do aanvoer was gering en bedroeg 40 paarden. De han del was lusteloos. De volgende paardenmarkt wordt op 9 November gehouden. OPBRENGST SPELDJESDAG. Dc alhier gehouden verkoop van speldjes ten voordecle van het opvoedingsgesticht „Valkenheide" te Maarsbcrgen heeft een bedrag van f 48.50 opgeleverd. HET AFHALEN VAN BOONEN DOOR WERKLOOZEN EEN TWEEDE CIRCULAIRE VAN MAAT SCHAPPELIJK HULPBETOON Naar aanleiding van de deze week gevoerde besprekingen met de vakcentrales over het afhalen van boonen door steuntrekkenden, heeft Maatschappelijk Hulpbetoon een cir culaire verspreid van den volgenden in houd: De circulaire van 2 Augustus 11. heeft door de minder gelukkige bewoordingen waai"in deze gesteld was, aanleiding gegeven tot veel misverstand. In verband daarmede is dan ook door het bestuur van „Maatschappelijk Hulpbetoon" besloten deze circulaire in te trekken. Het bestuur doet deze mededeeling verge zeld gaan van de volgende opmerkingen: In algemeenen zin achten wij het noodza kelijk dat allen, die in de gelegenheid zijn zich eenige verdiensten te verwerven, dit niet behooren na te laten uit een motief „Ik word er niet beter van". De tijdelijke seizoenarbeid is een andere dan die in geregelden dienst verricht wordt. Van de verdiensten van dezen seizoenarbeid zullen niet voor aftrek ln aanmerking wor den gebracht dc eerste drie gulden, als zijndë veelal door de vrouw verdiend en daarna pas zal 2/3 van het verdiende loon van den steun vorden afgetrokken. Dwingend op te treden tegen hen die dezen arbeid niet wenschen te verrichten (als zijn de een huisarbeid door hen niet te aanvaar den) heeft niet in de bedoeling gelegen. Laat evenwel ieder begrijpen dat het ons leed doet. dat zoovele niet steuntrekkenden van cle gelegenheid profiteeren om-er wat bij te verdienen, en juist het zeer overgroote deel der menschen aan wie steun verleend wordt in onze gemeente, daarvan blijkbaar weinig gebruik maken. Tenslotte bepale leder na deze opmerking hoe hij ten opzichte van zijn gezin meent te moeten handelen. BLOEMBOLLENVEILING. Donderdag hield de Bloembollonveiling „Beverwijk" N.V. opnieuw een veiling van droge bloembollen. De catalogus vermeldde 430 nummers. Enkele vroege soorten. o.a. Chrysolora, Grand Due enz. hadden nog eenige belangstelling, maar het grootste gedeelte van het aanbod kun den mini mumprijs niet opbrengen. VELSEN RESTAURATIE NIEUWE KERK TE DELFT. SPELDJESVERKOOP OP KONINGINNEDAG De Burgemeester van Velsen verzoekt ons opneming van het navolgende: De Nieuwe Kerk te Delft, één onzer na tionale monumenten, is dermate bouwvallig, dat het eenigszins gevaarlijk moet worden geacht die te bezoeken. Het is te verwachten, dat de volledige restauratie, die hoe langer hoe noodzakelijker wordt, nog lang op zich zal laten wachten wanneer onze Nederland- sche medeburgers, van welke godsdienstige of politieke overtuiging zij ook zijn. niet mee helpen. Het geldt hier niet een kerkelijk of plaatselijk belang, maar een eereschuld, die Nederland aan zijn Vorstenhuis heeft. Ten bate van de restauratie van dit na tionale monument zal in dc gemeente Velsen op 31 Augustus a.s. een speldjesverkoop plaats hebben, waarvoor door de verschil lende Oranjevercenigingen de noodige mede werking wordt verleend. Voor den verkoop der speldjes (een getrouwe afbeelding van de Nieuwe Kerk) behoeven deze vereenigin- gen evenwel de hulp van collectrices. Da mes. die bereid zijn, zich op 31 Augustus a.s. met den verkoop der speldjes te belasten, worden ultgenoodigd. zich daartoe bij één der onderstaande adressen aan te meiden: voor Velsen (Noord) bij den heer L. W. Kui per. Wijkerstraatweg 5; voor Velsen en Driehuis bij den heer J. J. van der Weele, Fcithlaan 5: voor Santpoort bij den heer J. Verkruys- sen. Burg. Enschedélaan 28; voor IJmuiden (Oost) bij den heer F. van der Grijn. Wijk a Zeeërweg 49. voor IJmuiden (West) bij den hec. P. Heere, Kennemerlaan 64rd,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7