Wilde tooneelen op Cuba. VICTO R IA - WATER De Mysterieuse Apache. UIT HET BUITENLAND Machado 's paleis bestormd en leeggeplunderd. Hé daar, is dat vacantie? Balbo's eskadervlucht volbracht. MAANDAG 14 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7. De president neemt de wijk Cespedes zijn opvolger. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS CUBA. Over de gebeurtenissen op Cuba meldt V.D. d.d. 12 Augustus: President Machado heeft thans officieel verklaard af te treden. De minister van oor log. Herrera blijft plaatsvervangend presi dent. tot het congres gelegenheid heeft Ma- chado's aftreden te aanvaarden. Daarna zal Herrera tot minister van buitenlandsche za ken benoemen dr. de Cespedes, die hierdoor tot aan de verkiezingen voor een nieuwen - o'r president wordt. Cespedes is de zoon van deri bekenden Cubaanschen vrijheidsheld. Hij is ambasradeur van Cuba geweest in Parijs, Washington en Mexico en was minister van buitenlandsche zaken in het eerste kabinet Machado. Overste Antonio Jimenez, de leider der be ruchte Porra heeft zich gebarriceerd tegen de hem achtervolgende volksmen-'gte in een Amerikaansche drugstore. Hij vuurde 100 schoten af op de menigte. De volksmassa ech ter bestormde de drugstore, vernielde deze geheel cn doodde Jimenez en zijn adjudant. Intusschen hebben de door de reeds ver scheidene dagen durende levensmiddelen- schaarschte tot het uiterste verbitterde volks kringen het presidentieeie paleis bestormd en volkomen leeggeplunderd. Onder het uit schreeuwen van woeste verwenschingen aan het adres van Machado werden levensmidde len, meubelen, kleeren geroofd, terwijl de beide militaire wachtposten werkeloos bleven en de politie in geen velden of wegen was te bekennen. De menigte heeft verschillende winkels van aanhangers van Machado vernield en verder het Machado-café en het dagbladgebouw van de „Heraldo de Cuba". De chef van politie Aicart en andere ambtenaren van de Porra werden door de stad gejaagd en ten slotte gedood. Het totaal aantal dooden is, nog niet be kend. Een algemeen vreugdebetoon brak los toen hetfort Cabana het presidentssaiuut voor Herrera afvuurde. Bij de gevechten, die te Havana hebben plaatsgehad, zijn volgens de jongste schattin gen in totaal veertig personen gedood en ruim 200 gewond. Te Santiago bedraagt het aantal dooden drie en dat der gewonden meer dan 25. Min stens 20 leden van de geheime politie zijn doodgeschoten. De huizen van de ministers Ferrara en Gu tierrez, die aan de econcr'-'-^he conferentie te Londen hebben deelgenomen, zijn ver woest. De staat van beleg is nog steeds gehand haafd. De militaire autoriteiten hebben het hou den van betoogingen verboden. Een nader telegram, gedateerd 13 Aug. heeft den vdlgendeninhoud De nieuwe President van Cuba, Dr. Cespe des, heeft heden in tegenwoordigheid van vele hooge militaire autoriteiten en. afge vaardigden den ambtseed als voorloopig pre sident van Cuba afgelegd. In een nachtzitting keurde het Congres het ontslag van President Machado goed. Den geheelen nacht duurden de gevechten op straat, die dikwijls gepaard gingen met plun deringen, voort. Volgens d? politierapporten vielen ter vijftien dooden, -'u-wijl de totale materieele schade geraamd wordt op 2 mil- lioen dollar. De rust zou in den loop van heden weer eenigszins hersteld zijn. Naar door de Cubaansche havenautoritei- FEUILLETON ROMAN UIT DE PARIJSCHE ONDERWERELD DOOR H. LUCAS. (Geautoriseerde vertaling van H. Houben.) 41) „Maar wat kunnen we nu doen voor l'Etranger Rouge? We laten hem toch niet zoo maar naar de guillotine gaan?" „Wat we doen moeten? Hem nu trachten te redden is gewoonweg dwaasheid. We heb ben een kapitaal gewaagd om hem te laten verdedigen. We zouden het desnoods van de Süreté zelf gestolen hebben, als we hem daarmee konden helpen, maar dat is niet meer noodig de beste advocaat van heel Frankrijk is voor hem aangevraagd". „Wie betaalt dat?" „Dat weet ik niet. Hij had veel vrienden Als hij ze ooit noodig had, dan is het nu". Zij spraken verder, Bredoux broeide wijd- loopig over zijn onderwerp, herinnerde haar aan de heldendaden van den verloren leider, zijn moed, zijn ondernemingsgeest, zijn leiderstalent. Yvonne luisterde met moe, betrokken ge zicht; ze rookte ondertusschen de eene siga ret na de andere, dronk met kleine teugen den schralen wijn, die voor haar stond. Zoo zaten ze samen in de stoffige, benauw de kamer. „Zeg eens", zei ze plotseling bitter. „w?et je nog iets meer af van die miss met haar poppengezicht, die een keer hier kwam en toen met hem danste?" Bredoux keek haar dom aan. Hij wist alles wat er te weten viel omtrent Yvonne ten wordt medegedeeld, is Machado Zater dagmiddag heimelijk uit het militaire kamp Columbia naar de Vereenigde Staten gevlo gen. Zaterdagmorgen is hij te Nassau, de hoofd stad der Bahama-eilanden. aangekomen. Ook verluidde te Havanna, dat in tegen stelling met dit laatste Machado met 8 bege leiders kort voor de start naar het Ameri kaansche vasteland door soldaten gearres teerd was en gevangen gehouden werd en de Amerikaansche ambassadeur Welles zijn invrijheidstelling trachtte te krijgen. Duitschland. Het proces-V an der Lubbe. Naar verluidt kan de behandeling van het proces-van der Lubbe niet vóór eind Septem ber plaats vinden. Op 18 September n.l. sluit de termijn, gedurende welke zoowel de verde diger als de beklaagde gelegenheid hebben tot inzage van de dagvaarding en het dossier. Eerst daarna kan de voorzitter van de vierde strafsenaat, dr. Buenger, den dag bepalen, waarop de behandeling een aanvang zal ne men. Groote actie voor het „arbeids front" in voorbereiding. De leider van het Duitsche arbeidsfront dr. Lev heeft te Bernau bij Berlijn in de school voor rijksleiders een rede gehouden, waarin hij blijkens het verslag van het W. B. mee deelde dat van 15 September tot 1 November a.s. door het Duitsche arbeidsfront een groot- scheepsche propaganda zal worden gevoerd. Het wantrouwen moet worden weggenomen, aldus spreker, dat tientallen jaren lang werk nemers en werkgevers in een en hetzelfde be drijf als vijanden tegenover elkaar heeft doen staan. Vertrouwen is het beste werkverschaf fingsprogram. Al wie er op uit is, de winzucht te organi- seeren, is een vijand des volks. Zoowel de- geen die verlaging der loonen predikt, als hij die tegen den ondernemer opzet, dient onver wijld aan de vernietiging te worden prijs ge geven. Waartoe-wij moeten geraken, aldus dr. Ley, is de schepping van organisaties, die de be staande kloven overbruggen. Wij zullen een gemeenschappelijk begrip voor den arbeid als zoodanig vinden. Noch ondernemers noch ar beiders nochemployés zullen voortaan nog bestaan, doch'slechts één gemeenschappelijk begrip: de arbeidende mensch. En aangezien wij ^desondanks een indeeling voor al deze menschen noodig hebben, zullen wij ze vol gens beroepen en verbonden indeelen, vereeni- gingen van scheikundigen, geneesheeren, ad vocaten, juristen, bankwerkers, timmerlieden enz. Daarnaast behoort tot onze voornaamste taak de vakopleiding en dit is de reden, dat ik ook de gezellenvereenigingen wensch te handhaven. Niet-Ariërs van het onder- wijzersschap uitgesloten. De Pruisische minister van Onderwijs heeft volgens Wolff oen omvangrijk besluit gepu bliceerd betreffende de uitvoering van dc wet tot herstel van het ambtenarencorps. Dit be sluit betreft de toelating van onderwijzers en leeraren tot den in Duitschland gebruikelij- ken oefentijd, welke na het afleggen van het laatste examen wordt doorgemaakt. Volgens bovengenoemd besluit moeten al deze personen voortaan bewijs afleggen van hun Arische afkomst. Candidaten van niet- Arische afstamming zullen in de toekomst niet meer tot den voorbereidingsdenst in Prui sen worden toegelaten. In zooverre zij zich echter reeds voor den lsten Augustus j.l. voor het examen hebben opgegeven, kunnen zij dit nog geheel afleggen. Niet-Arische personen.' die zich reeds voor het paedagogische exa men in den herfst hebben aangemeld, kunnen ook dit examen nog beëindigen, doch zij wor den, nadat zij het hebben afgelegd, per 1 Oc tober ontslagen. la Foroce. Hij kende haar hartstocht voor den man, wiens moeilijkheden ook de zijne waren en daar hij één van Cornelia's bevrij ders was geweest, wist hij alles van de vree- selijke gebeurtenis te Menilmontant. „Ze is hier nooit meer geweest", verzeker de hij haar. „Ik denk, dat ze er genoeg van had". „Heeft hij haar nog gezien?" Bredoux glimlachte. Hij had nooit tot de bewonderaars van Yvonne behoord en op dit oogenblik prikkelde zij hem. „Ik geloof van wel", zei hij langzaam. „Hij sprak nooit over haar, wat kan je dat nu schelen? Aan je mooie kleeren, aan je heelc uiterlijk te zien, schijnt het je nog al goed te gaan?" Yvonne vouwde haar handen op de tafel samen. „Geld, mooie kleeren, wat heb je dan nog?" vroeg ze. „Eens een apache, blijf je apache. Zeker, ik maak het goed maar alles, wat ik heb en millioen maal zooveel zou ik willen geven, om hem weer vrij te krijgen, versta je". „Dat zouden we allemaal willen, jij bent niet de eenige", gaf hij haar scherp ten antwoord. „Misschien kunnen wij meer te weten komen dan de politie". Yvonne dronk haar glas leeg. zette haar hoed weer op, gooide de half opgerookte sigaret op den grond en ging met een kor ten groet tot haar vriend heen. gevolgd door de nieuwsgierige blikken harer vroegere makkers. Zij haastte zich snel weg van „La Maison Diable" terug naar de stad en liet haar vroegere schuilplaatsen achter zich. Terwijl ze zoo voortwandelde begon in haar hoofd langzaam een plan te rijpen. Zij zou nog eens probeeren hem te zien om de waar heid van zijn lippen te vernemen. Door de ondervindingen harer vroegere omgeving wist zij een en ander van de regels en gebruiken der gevangenis. Zij wist ook dat den gevangenen in voorarrest verschillende digestiet werkena NEDERLANDSCHE MIJ. Regeering betuigt haar spijt over een grensincident. In bevoegde Duitsche kringen wordt blij kens een Reuterbericht uit Bern de overval van een nationaal-socialistische groep op Zwitserschen bodem bij de electrische centra le „August Wyhlen" nabij Bazel beschouwd als een eigenmachtige daad van een natio- naal-socialistischen groepsleider. Verklaard wordt, dat een streng onderzoek is ingeleid en dat de schuldigen zullen worden gestraft. De Duitsche gezant te Bern heeft den" Bonds raad medegedeeld, dat de Duitsche regeering het gebeurde betreurt. Ierland. Rustig verloop van den Zondag. De afgeloopen Zondag, de herdenkingsdag van de nationale helden Griffins, Collins en O'Higgins, die in verband met den aangekon- digden. naderhand echter verboden en afge lasten opmarsch der fascistische Blauwhem- den met spanning werd tegemoet gezien, droeg een zeer rustig karakter. Reeds vroeg in den morgen patrouilleerden pantserauto's door de straten van Dublin. De regeering had honderden politie-mannen in de hoofdstad geconcentreerd en in alle ka- zerne's waren de militairen gemobiliseerd. Buiten de stad stonden groote troepenafdee- lingen van het Iersche Republikeinsche Leger gereed. De straten, die naar het onafhankelijk heids-monument leidden, waren alle afgezet. Maar overeenkomstig het bevel van den lei der der Blauwhemden Generaal O'Duffy, werd de parade niet gehouden. De herdenkingsplechtigheid zelf verliep volkomen rustig. Behoudens één enkel inci dent in een plattelandsplaatsje was het ook in het land zeer rustig. Estland. Groeiende oppositie tegen de regeering. De maatregelen der regeering-Toennissen ter bestrijding der vrijheidsstrijders worden in 't regeerinscommuniqué en in de radio redevoering van den staatsoudste er mede gemotiveerd, dat van den kant van de vrij heidsstrijders een coup d'état was voorbe reid. De vrijheidsstrijders echter ontkennen dit. Tot dusverre is de uitvoering van de re- geeringsverordening inzake de ontbinding van de verschillende bonden volgens een mededeeling der regeering in het geheele land rustig verloopen. De binnenlandsche politieke toestand blijft echter gespannen daar de regeering-Toennissen in breede kringen oppositie ontmoet. Men heeft den indruk, dat de sociaal democraten, die tot dusverre de regeering Toennissen bestreden hun tactiek hebben veranderd, uit vrees voor de vrijheidsstrij- ders en er nu toe .overgaan de regeering in direct te steunen. Als zoo'n ellendige migraine Uw kos- ielijken vacaniiedag bederft, dan zal zoo'n "Akkertje" U daarvan afhelpen en maken dat U zich prettig voelt! Zorg dusop reis, op uitstapjes, enz. steeds "AKKERTJES" bij U te hebben, ze komen telkens weer van pas bij hoofdpijn, kiespijn, spierpijn, enz. Per 12 stuks 50 ct. Alom verkrijgbaar (Adv. Ingez. Med.) voorrechten werden toegestaan. Wanneer zij het handig aanlegde zou het niet moei lijk zijn een onderhoud met hem te ver krijgen. Zij riep een taxi aan, gaf het adres op van de gevangenis waarin l'Etranger Rouge was opgesloten en zij reed weg. Zij leunde achterover in de auto en strak voor zich uit starend, trachtte zij nauwkeurig te bepalen wat zij zeggen zou als ze hem zag. Ge makkelijk was het niet. Bij het hek der gevangenis zond zij de taxi weg en nadat zij haar verzoek had ken baar gemaakt, werd zij binnengeleid bij een officier, die haar onderzoekend van 't hoofd tot de voeten opnam, terwijl hij naar haar luisterde. ,,'t Zou misschien kunnen, Madame", zeide hij. „Ik zal even laten vragen". Yvonne zette zich schrap. „Wilt u hem dan zeggen, dat Yvonne er is en dat zij hem iets van het allergrootste gewicht te zeggen heeft?" De man knikte, riep toen een bewaker, gaf deze eenige korte bevelen, waarop deze haastig wegging. Na eenigen tijd, die ein deloos leek. kwam hij terug en meldde: .De gevangene weigert Madame te zien". Yvonne verbleekt. Haar oogen verduis terden. De officier wendde zich tot haar: „Heeft Madame het verstaan?" vroeg hij onverschillig. Zij knikte, stond op en ging heen. Buiten bleef zij een oogenblik aarzelend staan, dan ging ze naar het dichtst bijgelegen station en keerde weer terug naar boulevards. 't Was bijna zeven uur, toen ze de Champs Elj'sées overstak en de richting van het Hotel Continental insloeg. Ze was flauw van honger en moeheid. Nu liep ze vlug ger door en kwam bij het hotel; eenige mi nuten liep zij voor den ingang op en neer en keek naar de menschen, die in en uit gingen, 't Was duidelijk, dat zij inwendig een hevigen strijd voerde, wat te zien was in kwaliteit onovertroffen. Opgericht 1SS7 (Adv. Ingez. Med.) Ontzaglijk enthousiasme in Italië. Mussolini benoemt Balbo tot luchtmaarschalk. wacht te dezer stede de aankomst van het eskader van Balbo tegen 6 uur vanmiddag. Intusschen is de lucht, die den geheelen dag reeds een betrokken aanzien had gehad, met lichte wolken bedekt. Het is zwoel en een onweer schijnt op te komen. De stad is geheel met vlaggen versierd. De fascistische jeugd wordt verzameld in dc Over het verloop van de aankomst en ont vangst. van Balbo en de zijnen te Rome kre gen wij de volgende telegrammen: ROME. 12 Augustus IV.D.) Men ver straten en rukt op naar de Piazza Venezia. teneinde zich op te stellen in dc Via del Mare. ROME, 12 Augustus (V.D.) Om 6 uur 08 kwamen alle vliegtuigen van het eskader bij Ostia in zicht. Toen -het eskader om 18.21 uur in Ostia aanstalten maakte tot dalen, weerklonken alle sirenen en van den Janiculus donderden de kanonnen het eere-saluut. Tegelijkertijd barstten ruim honderdduizend menschen Generaal Vatte, chej van de Italiaansche luchtvaart macht stortte bij Lissabon met zijn vliegtuig in zee, toen hij het Balbo- eskader ivilde verivelkomen. Vatte werd even als de andere inzittenden vrij ernstig, gewond. in ontzaggelijk gejuich dat schier geen einde nam, uit. Toen Balbo aan land stapte ging Mussolini hem het eerste tegemoet om hem te ver welkomen. Intusschen streken de andere vliegtuigen neer. Ter verwelkoming waren verder aanwezig de Italiaansche Kroonprins die met een vliegtuig uit. Napels was gekomen de ambassadeurs van Argentinië en Amrika en de Duitsche zaakgelastigde. In Rome en langs de wegen die naar de luchthaven leiden staat de menigte schouder aan schou der. De verschillende fascistische organisa ties zijn opgemarcheerd met muziekkanellen en wapperende vaandels. Om 16.18 uur had Balbo een draadlooze mededeeling uitgezonden, dat hij de Ita liaansche kust naderde. Om 17.01 uur volgde daarop het bericht dat hij in een half uur de kust bereikt zou hebben. Begeleid door zijn partij-secretaris Starace was Mussolini even over 17 uur bij de vlieghaven aangeko men. De rit der Oceaan vliegers van Ostia naai de Piazza Colonna het hart van Rome, had ruim 2 uur geduurd. De triomftocht eindig de in de schijnsels van dc geïllumineerde en door schijnwerpers feestelijk verlichte stad. Langs den geheelen ruim 20 K.M. lan gen weg van de zee naar Rome stond een aaneengesloten massa toeschouwers. Vooral dicht opeengedrongen stond de menigte vanaf de Piazza Venozia. Bij het voorbij rijden van de vliegers jubelde de menigte opgetogen. Van het balcon van het per.shuis op de Piazza Colonna af, hield Balbo een korte toespraak. Hij zek\e o.m. „Kameraden, ik dank jullie voor de hartelijke ontvangst, die jelui ons bereid hebt. Gij weet, dat wij slechts bescheiden soldaten zijn en dat wij een leider hebben, die ons voorgaat tot alle overwinningen. Leve Mussolini". aan haar korte bewegingen en <1? :- mende bleekheid van haar gezicht. Plotseling voer een schok door haar lichaam, ze deed een stap achteruit en 1: ek naar een groepje, dat het hotel binnenging. Wild en mevrouw Lawson liepen voorop, achter hen kwam Royle tusschen Denise Cornelia in. Toen de zware glazen deuren achter hen dicht gevallen waren, deed de wachtende vrouw, alsof ze hen wilde volgen, toen keer de ze zich om en ging haastig en wanhopig de tegenovergestelde richting in. Een uur later wierp ze zich op bed, na de deur op slot te hebben gedaan en bleef snikkend in de kussens liggen. In een ander gedeelte van Parijs lag een andere vrouw slapeloos te denken aan dien- zelfden man en zocht eveneens tevergeefs naar middelen om zijn onschuld te bewij zen. Cornelia had lederen nieuwen loop van de iv.bu-zaak met de grootste aandacht ge volgd en daardoor was ze vast tot dc over tuiging gekomen van de onschuld van den verdachte. Mr. Fleurie had gelijk gehad. Daar men algemeen geloofde, dat zij Débu een uur voor zijn dood verlaten had. wras haar naam werkelijk nooit in de zaak genoemd en het motief voor den moord bleef even duir'.er als ooit. Zij was haar vader zeer dankbaar voor alles, wat htf gedaan had. De beste advocaat was genomen om den beschuldig de te verdedigen en daarenboven had Wild gezorgd, dat elke som, die hij voor de ver dediging noodig zou kunnen hebben, tot 'jn beschikking werd gesteld. De tijd der g—cchtszitting was nu n-' Wild had beloofd, dat hij haar mee zou nemen en ze was ook van plan te gaan oLchoon ze in stilte terugschrikte voor het vonnis. Maar zij had zich zelf moed int^- -proken en niets zou haar besluit doen wan kelen. De laatste woorden ginj^n teloor In het gejuich der menigte. ROME 13 Augustus. Hedenmorgen be gaven de Italiaansche Oceaanvliegers zich per auto naar het Quirinaal, waar zij door den koning ontvangen werden. Toen zij na de ontvangst het palcis verlieten, ver scheen de koning op het balcon. tezamen met oen Hertog van Aosta. bij welke gele genheid de menigte hem een ovatie bracht. Nadat een krans was gelegd op he: graf van den Onbekenden Soldaat trokken de vliegers te voet langs de Via del Imperia, luide toegejuicht door de duizenden langs den weg. Het hoogtepunt was de doormarsch onder den Triomfboog van Constantijn, waar zich dc fascistische delegaties en de dele gaties van de verschillende iroependeclen van het Italiaansche leger hadden opgesteld De vliegers werden ontvangen met saluut schoten en het gelul der klokken van het Kapltool. Vervolgens begaven de vliegers zich naar den Paladijnschen Heuvel, waar Mussolini appèl zou houden. De Duce arriveerde te half elf precies. Balbo ging hem tegemoet, ging in de houding staan en sprak: ..Ik heb de eer. u het tweede Oceaan-eskader voor te stellen. Ik hoop, dat ge als belooning voor wat wij gedaan hebben, eens ons leven zult opeischen". Mussolini antwoordde met een korte rede. ..Vier maanden zijn verloopen sedert ik in een rede een toespeling op uw plan maakte en uitdrukking gaf aan mijn vertrouwen, dat het zou slagen. Toen Balbo afscheid van mU nam, zei ik hem. dat ik er zeker van was. dat hij zou terugkeeren. Mijn vreugde is echter getemperd door de ongevallen te Amsterdam en op de Azoren. De herinnering aan deze gevallenen zal in ons hart steeds levend blijven. Ik heb do ontwikkeling van uw plannen met aandacht gevolgd. Thans, na liet slagen, verklaar ik. dat uw verdien ste niet alleen Italië geldt, maar ook de revolutie, ook de luchtvaart. Als leider der regeering omarm ik in gedachte elk van u". Vervolgens las Mussolini het decreet voor, waarbij Generaal Balbo werd benoemd tot Luchtmaarschalk. Tegelijkertijd overhan digde hij hem de pet en andere teekenen van deze nieuwe waardigheid, terwijl hij hom den gouden adelaar op de borst spelde. Tenslotte woonde Mussolini nog dc voorle zing bij van de decreten, waarbij de overige deelnemers aan de Oceaanvlucht in rang be vorderd worden. DAGELIJKS OVER DEN OCEAAN. WILEY TOST ALS PROFEET. De Amerikaansche vlieger Wiley Post, die pas een tocht rondom de wereld 'heeft, ge maakt. heeft, voorspeld dat verschillende moeilijkheden die de luchtvaart- thans nog ondervindt, binnen afzienbaren tijd Zullen zijn weggenomen, aldus meldt Reuter. Post. gelooft, dat de vliegers binnen 2 jaar hun ergstcn vijand, den mist zullen hebben overwonnen, door do perfectlonncc- ring van de draadlooze verbinding, waar door zij overal en op elk oogenblik blinde lings zullen kunnen landen. Wanneer oyer eenige jaren het gevaar van ijsvorming op de vleugels zal zijn opgeheven,, zal het mo gelijk worden, dagelijks don Atlantischcn Oceaan langs de Noordelijke route over te steken GEWELDIGE BRAND TEISTERT PIRAEUS. HONDERDEN HUI/EN EEN PROOI DER VLAMMEN. ATHENE. 13 Aug. (V.D.) In het vluchtc- lingendorp Anastasious bij Piraeus, dc haven van Athene, dat is ingericht voor Armeni sche vluchtelingen, brak brand uit in een der houten woningen. Aangezien er een storm heerschte, die de sterkte van een orkaan na- 1 derde, breidde het vuur zich met razende snelheid naar de omliggende huizen uit. De brandweer stond machteloos tegenover de voortgejaagde vlammen en in korten tijd wa ren 320 hulzen een prooi der vlammen gewor den. Het ongeluk is te tragischer wijl geen der getroffen gezinnen verzekerd was. Ver suft loopen vele bewoners tusschen de puin- hoopen rond, in de hoop. onder de ruïne van hun woning nog een gedeelte van hun have onbeschadigd terug te vinden. Zij had haar hersenen afgepijnigd in ein deloze pogingen om aan c.-n detn'' ''-n- ken, zich een of andere gebeurtenis te her- inn.i.n, die zijn onschuld zou kunnen vast stellen. Zij wilde telkens opnieuw zich de gebeurtenissen van dien avond voor :n geest, roepen in een poging om --"-ijn van hem af te laden. Dit was het eenige, wat zij verlangde. Die herinneringen kwelden haar. Het diner. Débu's verklaring, bijna ieder woord, dat hij tot haar gesproken had, zijn gc- "*"htsuitdrukk:ng, do vreemde rit naar huis alles was haar levendig bijgeblevrr Zij herinnerde zich de worsteling noch de v ei gende indrukken werden vager. Daarna kwam het schot. En dan de Hllervreeselijk- sie herinnering de doode man. Ze begreep dat haar vader gelijk had gehad. Hot- zou den gevangene niets geholpen hebben, wan neer zij had toegegeven, dat zij er ook was toen hij het huis binnen kwam. Zooals hij zeide. zou het er juist toe bijgedragen heb ben om de schuld op hem te laden. Zij trachtte zich zelf voor te houden, dat, de schijn tegen hem slechts onbeduidend was, dat zijn vrijspraak vast stond, doch iede- ren dag deed een nieuw verslag in de krant haar opgebouwde hoop Ineenstorten. De publieke opinie scheen l'Etranger Rouge reeds veroordeeld te hebben. Het feit. dat hij een apache was, leider van een bende, die in het verleden eenige stoute stukken had uitgevoerd zijn eigenlijke karakter werd aan de verbeeldingskracht van den lezer overgelaten sprak zeer tegen hem. Er zou zeker groote belangstelling zijn voor de gerechts7!":.ib, het geheimzinnige van zijn afkomst zelfs de politie kon hem niet thuis brengen zijn knap figuur, zijn goed voorkomen, de persoon var. zijn slachtoffer, alles droog er toe bij voor de zaak een ongewone belangstelling op te wek ken.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7