Pommeren, DuitschlancTs „hooge Noordoosten". DINSDAG 15 AUGUSTUS 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Nog vele ongeregeldheden op Cuba. De toestand schijnt zich echter langzamerhand te herstellen. De Valera en de Blauwhemden. O'Duffy verwacht ontbinding van zijn organi satie' Ontbinding van het Parlement HET BELANGRIJKSTE NIEUWS CUBA. De regeering der Vereenigde Staten heeft den kruiser Richmond naar Havanna gezon den, daar men in Amerikaansche regeerings- kringen vreest voor een weer uitbreken der onlusten. Een aantal Cubaansche studenten zijn het gebouw van het Cubaansche consulaat-gene raal m New-York binnengedrongen, waar zij den consul generaal tegen den grond sloegen en een levensgroote buste van Machado buit maakten en wegsleepten. De loonactie onder de autobuschauffeurs is nog steeds niet tot rust gekomen. De chauf feurs hebben 60 autobussen als wraak over nog niet uitbetaalde loonen. omgeworpen en in de asch gelegd. De overheid heeft gedreigd met scherpe maatregelen tegen plunderaars en brandstichters. De toestand in Havanna is zeer onzeker. In verschillende deelen der stad vinden schietpartijen plaats. Opgewonden volksme nigten achtervolgen de leden van de beruch te geheime politie-organisatie Porra, die wat organisatie en activiteit betreft, vergeleken kan worden met de Russische G. P. Oe. Waar ook maar leden der Porra worden aangetrof fen worden zij door de woedende menigte neergeslagen. De Amerikaansche ambassadeur Welles zet zijn onderhandelingen met de Partijleiders en andere politici voort- Een volksmenigte heeft twee modelboerde rijen in de nabijheid der stad. die het eigen dom waren van Machado, geplunderd en in de asch gelegd. Naar V.D. uit Nassau op de Bahama-eilan- den verneemt heeft Machado bij een Cana- deesche Bank een particuliere rekening ge opend, waarop hij een bedrag van 2 millioen dollar heeft gestort. Uit de laatste telegrammen blijkt, dat de rust zich langzamerh- id aan het herstellen Is. Het werk schijnt overal weer hervat te zijn. De nieuwgekozen voorloopige president Cespedes is onder het gejubel der bevolking het presidentieeele paleis binnengetrokken, nadat hij tevoren de troepen had geïnspec teerd. De nog in Havanna achtergebleven familie leden van den afgezetten president Machado zijn met het jacht van den president naar onbekende bestemming vertrokken. Tijdens de eenvoudige installatie-plechtig heid welke plaats had in Cespedes' woning in de voorstad Vedado weid opgemerkt, dat de nieuwe Cubaansche president zijn gasten wa ter schonk in plaats van champagne, zooals deze steeds overvloedig geschonken werd on der het vorige regiem. IERLAND. Verwacht wordt dat de Valera liet Iersche parlement zal ontbinden en nieuwe verkie zingen zal uitschrijven, terwijl men voorts verwacht dat de 'nieuwe fascistische organi satie der blauwhemden geheel zal worden •verboden. De leider der Nationale Garde (Blauw hemden), generaal O'Duffy, heeft Maandag verklaard, dat ieder lid van zijn organisatie zou moeten worden gearresteerd en voor den krijgsraad'gedagvaard, indien de Valera de organisatie onwettig zou verklaren. De Nationale Garde heeft Maandag een propaganda-campagne in geheel Ierland in gezet. Officieren der beweging zijn naar'alle groote plaatsen van Ierland gezonden om nieuwe leden te werven. Generaal O' Duffy heeft nog gezegd dat hij binnen een week een verdubbeling van het ledental verwacht, dat thans 40.000 be draagt. Te Dublin was het Maandag uiterlijk althans weer volkomen rustig. Slechts op de belangrijkste strategische punten der staat waren nog bijzonder versterkte politieposten opgesteld. De Valera heeft besloten een mili taire rechtbank in te stellen, die alle gevallen van oproer of andere tegen de regeering ge richte delicten zal behandelen. Op grond van de Anti-Terreur-Wet heeft deze rechtbank de bevoegdheid de doodstraf uit te spreken. Beroep van de vonnissen van deze rechtbank is niet mogelijk. Voorloopig worden aan po litie en militairen nog geen verloven toege staan. Een aantal Blauwhemden blijft weigeren, hun wapens uit te leveren. O'Duffy verwacht, dat de regeering zijn organisatie zal ver bieden. Duitschland. Minister Schmitt over den opbouw van het bedrijfsleven. Te Keulen is het eerste congres van den Duitschen arbeid a. d. Rijn gehouden. De Rijksminister van oeconomische zaken, Dr. Kurt Schmitt, heeft er het woord ge voerd Het is onze hoofdtaak, zoo zeide hij o.m., de werkloosheid te overwinnen. Ik ben over tuigd, dat wij in den strijd tegen de werk loosheid en in den strijd tegen den oeconomi- schen ondergang groote successen zullen bereiken. Het is onmogelijk alleen door werk verschaffingsprogramma's van den staat ons bedrijfsleven op gang te brengen. Het is onvoorwaardelijk noodzakelijk dat de tijd der kunstmatige werkverschaffing wordt gebezigd om tegelijkertijd het overige bedrijfsleven weer tot oeconomische werk zaamheid te brengen. Een beroep tot de volksgenooten opdrachten te geven kan geen succes brengen, wanneer daarachter niet voor ieder de overtuiging staat, juist en ver standig te handelen. Een tweede belangrijke punt noemde spr. de verzorging van de goud- en kapitaal markt bestaat door de vele theoretische en financfeel-oeconomische discussies steeds nog te groote onrust. Met den dag dat het ons mogelijk zal zijn de kapitaalmarkt wer kelijk te kalmeeren en het volk het geloof bij te brengen, dat zijn beleggingen in Duitschland niet in gevaar verkeeren, zal het kapitaal der spaarders en geldbezitters bereid zijn op de markt te komen en dat zal den rentevoet omlaag drukken. Dan zal het geld ook werkelijk goedkooper worden. Tenslotte sprak minister Schmitt over den export van Duitschland. Afgewacht zal moeten worden, in hoeverre deze bevorderd zal kunnen worden zonder tegelijkertijd andere belangen te schaden. Aan den opbouw van het bedrijfsleven moeten in de eerste plaats de bedrijven zelf medewerken. Zij moeten dat doen door zich in te spannen tot het uiterste en de con currentie het hoofd te bieden. Zonder con currentie zou nooit een gezond bedrijfsleven kunnen bestaan. Dat beteekent niet, dat men in Duitschland alles op zijn beloop wil laten; integendeel heeft de rijksregeering de mogelijkheid geschapen om overal, waar misstanden bestaan, in te grijpen. Twee en twintig burgemeesters van corruptie beschuldigd. V.D. meldt uit Karlsruhe; In verband met een corruptie-affaire in Baden waarbij het in totaal gaat om een be drag van ongeveer 60.000 R.M. en waarbij 22 burgemeesters zouden zijn betrokken, is thans tegen deze burgemeesters en tegen de mede betrokken „Verwaltungsratdirektoren" de instructie geopend. De burgemeesters, die van de ergste feiten beschuldigd worden zijn in arrest gesteld. In het belang van het on derzoek worden hun namen niet bekend ge maakt. Engeland. Uitgebreide mijnwerkers staking. 17.000 mijnwerkers der anthracietmijnen van Z.W.-Wales zijn Maandag in staking ge gaan wegens een loongeschil; 21 mijnen liggen geheel stil. De klacht der mijnwerkers is, daf de mïjndirecties in vele gevallen ge weigerd hebben de minimumloonen uit te keeren. Indien het geschil niet spoedig zal worden bijgelegd, is te verwachten, dat nog 6000 mijnwerkers in sympathiestaking zullen gaan. Rusland. Alles rustig in de Öekraine? Van officieele zijde worden de berichten, betreffende een boerenopstand in de Öekrai ne verzonnen genoemd. In de Oekraine is het rustig. Air Orient, de Aéropostale, de Farmann- maatschappij en de Sidna tot een fusie overgaan .naar heden op het Londensche bureau van de Air Union werd medegedeeld. Bij de fusie'is een kapitaal van 100 millioen francs betrokken. De nieuwe organisatie zal den naam dra gen van Air France; zij zal luchtdiensten instellen naar de voornaamste centra der wereld. Roemenië. Betalingen aan het buitenland stopgezet. V. D. meldt uit Boekarest: In den Maandagmiddag gehouden mi nisterraad werd besloten de Roemeensche schuldbetalingen aan het buitenland, met in gang van 15 Augustus op te schorten. Dit be sluit zal Dinsdag officieel worden gepubli ceerd. Balkan. Ex-premier van Albanië vermoord. De vroegere Albaneesche minister-presi dent Hassan Bey Prichtina is Maandag te Saloniki door revolverschoten vermoord. Een Albanees. Hussein Tlelio. werd in verband met dezen aanslag gearresteerd. Tlelio zou bekend hebben den vroegeren premier uit wraak te hebben doodgeschoten, aangezien zijn broeder en andere Albaneezen op aan stichting van Prichtina zouden zijn om het leven gebracht Tsjeeho-Slowaïrije. Slovaaksche autonomisten in actie. Tor gelegenheid van het elfde eeuwfeest van den bouw van een Katholieke kerk door den Slowaakschen prins Pribina in het jaar 833. waar meer dan 80.000 personen uit alle deelen des lands vertegenwoordigd waren, is het gisteren tot een incident gekomen. De leider der Slowaaksche katholieke volkspartij, pater Hlinka. was niet geplaatst op de offi cieele lijst der sprekers. De Slovaaksche autonomisten bezetten de sprekerstribune en lieten hun leider aan het woord. De ordebe waarders stonden tegenover de overmacht machteloos. Pas toen pater Hlinka zijn toespraak be ëindigd had. kon de president van Tsjecho Slowakije Malypetr, zijn boodschap aan het Slovaaksche Volk voorlezen Zuid'Amerika, Frankrijk. Centralisatie bij de luchtvaart. Op 1 September a.s. zullen, naar Reuter verneemt, de vijf groote Fransche lucht vaart-maatschappijen n.l. de Air Union, de In September conferentie over den Chaco. Naar verluidt zal de conferentie inzake den Chaco, onder auspiciën van Argentinië, Bra zilië, Chili en Peru in Rio de Janeiro plaats vinden. De conferentie zal waarschijnlijk ge opend worden in September, wanneer de pre sident van Argentinië, die een bezoek aan Rio de Janeiro gaat brengen, aldaar zal zijn ge arriveerd. Estland. ook voor de spoorwegen gold, doch de ver- groote activiteit, zoowel van rechtsche als van linksc'ne extremistische zijde, was aan leiding tot deze nieuwe maatregelen. Er zal censuur op de pers worden uitgeoefend, ter wijl ook vergaderingen en demonstraties aar. stïengere controle onderworpen zullen worden. DUITSCHE ONDERWIJZERS VERLATEN HET CONGRES TE SANTANDER EN WORDEN NIET MEER TOEGELATEN. Reuter meldt uit Santander: Het vierde internationale congres van on derwijzersbonden heeft zijn werkzaamheden begonnen. O.a. werd beraadslaagd over de toe lating van de Duitsche gedelegeerden. Or. danks het beroep op samenwerking stelde de Fransche gedelegeerde Delmas de kwestie der vereenigingsdiscipline, waarbij hij zich uit sprak tegen toelating der Duitschers. De ver tegenwoordiger van Oostenrijk Binden ver klaarde niet met de Duitschers te willen sa menwerken. Hij wees er op. dat de vrede in zijn land door de Duitschers werd verstoord en beweerde zelfs, dat het dynamiet, dat- bij de aanslagen is gebruikt, van Duitsche herkomst was. Als protest tegen Binden's woorden verlieten de Duitsche gedelegeerden hierop de zaal. Het. voorstel, de Duitschers niet tot het Con gres toe te laten, werd hierop met 40 tegen '21 stemmen aangenomen. Eenstemmig werd be sloten een zetel in het bestuur vrij te laten, die door den vertegenwoordiger der Duitsche onderwijzers kan worden ingenomen, zoodra de vereenigingspositie der Duitsche onderwij zers was opgehelderd. BALBO'S ESKADER WEER TE ORBETELLO. BEMANNING DEFILEERT VOOR DEN KONING. ROME. 14 Augustus CV. D.) Maandag ochtend zijn de Italiaansche Oceaanvliegers in hun eigenlijke „woonplaats"' Orbetello teruggekeerd. Om 7 uur in den ochtend werd het vliegtuig van maarschalk Balbo boven Orbetello waargenomen en een half uur later was het geheele eskader veilig neergestreken. In den nacht van Zondag op Maandag was Koning Victor Emanuel per extra trein te Orbetello aangekomen en korten tijd na dat de bemanningen aan land waren ge gaan, hielden zij voor den Koning een parade. In aansluiting daaraan begaven de vlie gers zich in optocht naar Orbetello zelf, waar zij op feestelijke wijze door den burgemeester werden ontvangen. Tenslotte vond een plechtig Te Deum in de feestelijk versierde Kathedraal plaats. Hiermede is de Italiaansche Oceaanvl ucht weer geschiedenis geworden. BERCHTESOADEN. 14 Aug. (V. D.) Lucht- maarschalk Balbo heeft den Duitschen rijksminister voor luchtvaart Goering een telegram gezonden, waarin hij hem harte lijk dank zegt voor de medewerking van den meteoroloog dr. Baumann. Staat van beleg vopr het geheele land. De regeering heeft besloten den staat van beleg uit te breiden tot het geheele land. met het oog op de veiligheid van den staat en generaal Johnson is benoemd tot chef van de binnenlandsche verdediging. Tot nog toe bestond in de hoofdstad Tallin een ver zachte vorm van den staat van beleg, die DE SCHANDE ONZER EEUW. DRIE JONGE NEGERS IN ALABAMA GELYNCHT. NEW-YORK, 14 Augustus Reuter) Een drietal jonge negers, die in den staat Ala bama beschuldigd werden een blank meisje te hebben vermoord, zijn door de woedende menigte gelyncht. HET EINDE DER LITTAUSCHE OCEAANVLIEGERS. Wat het nieuwe bewind tegen de werkloosheid doet. Treptow aan dc Rega. Augustus 1933. Verheugd vertelt de Duitsche pers, onder het opschrift „Liigen haben kurze Beine dat de Holandsche journalisten, die dc land bouwtentoonstelling in Hannover bezocht hadden, in hun vaderland berichten, dat zij, als buitenlanders zoo maar, ongehinderd op het tentoonstellingsterrein en in Hannover hebben kunnen rondloopen. Ons Hollanders in Duitschland komt de noodzakelijkheid van zulke berichten wat grappig voor. Wij laten de verschillende ver halen. over toestanden in Duitschland. die de ronde doen, als juist, overdreven of wraak gierig gefantaseerd- voor wat ze zijn. Het is waar. dat een landgenoot, die b.v. min of meer bedekt een officieel bezoek van Davidje Wijnkoop aan Duitschland zou helpen voor bereiden. leeliik tegen de lamp loopt, als er iets van uitlekte. Er leven in Berlijn 1200 Hollanders. Mis schien zijn ev enkele hartstochtelijke Sowjct- broeders onder. Maar van der Lubbe uit gezonderd geen van deze 1200 kan er zich over onvriendelijke behandeling beklagen, omdat hij Hollander, buitenlander is. Nie mand kan dit logenstraffen Mocht iemand dit toch wenschen te doer., dan ben ik graag bereid, zijn geval op te helderen. Buitenlanders. Ariërs en niet-Ariërs. die hier de paden der deugd bewandelen, kun nen zich even veilig en wel voelen als in hun vaderland, zullen zich zelfs verheugen in een heel bijzondere voorkomendheid. Ik heb hier nog geen enkelen keer reden gehad, mij te beklagen over eenige onvriendelijkheid, om dat ik Hollander ben. Juist in tegendeel! Ook hier in Pommeren. in het hooge Noord- Oosten van Duitschland heb Ik bij de velen met wie ik in aanraking kwam en die er gauw achter waren, dat :k Hollander ben. niets dan voorkomendheid en hartelijke be langstelling in ons land ondervonden. En Pommeren is vurig Nazi. Al lang! Toen des tijds voor het rijkspresidentschap gekozen moest worden tusschen Hindenburg en Hitler sprak Pommeren zich uit voor Hit-Ier. Een enkel visschersdorpje aan de Oostzee had zich uitgesproken voor Hindenburg. In het naburige Treptow aan de Rega brengen de bewoners van dat dorpje hun visch ter markt. Toen zij. daags na de ver kiezing weer ter markt verschenen, werden zij door de verbolgen marktlui van Treotow verjaagd. En heel het verontwaardigde Trep tow heeft 8 dagen lang geen visch willen eten. Tot den 31sten Januari is de toestand ge spannen gebleven. Toen vielen Treptow en Horst elkaar in de armen, zooals op dien zelfden historischen dag de beide groote te genstanders In den bitteren strijd van weleer om het rijkspresidentschap. Van Pommeren hebben wij over het alge meen een heel verkeerde voorstelling. Trou wens wij Hollanders niet alleen. Ook in Ber lijn stellen velen het zich voor als een dor land me' dorre menschen. Dc verrassing is buitengewoon. Een bekoorlijk, bijna Hollandsch landschap met minder water en veel heerlijk geboomte. En in dc wei fatsoenlijke koeien wat men in Duitschland niet gewoon is te zien. Maar hier zijn de weiden niet zoo vet als in Hol land. Bij kudden worden eiken avond de koeien door de hoofdstraten en over het marktplein van Treptow naar de stallen ge dreven, waar zij nog wat krachtvoer krijgen en 's nachts blijven. Met varkens is Pommeren nog rijker ge zegend. Volgens de laatste telling waren er in Juli ongeveer anderhalf millioen. Het schijnt de landbouwende bevolking in Pom meren tamelijk wel te gaan. De bestrijding van de werkloosheid heeft ontegenzeggelijk reeds zeer veel succes. Elke streek in het uit gestrekte Rijk stelt er een eer in „den leider" Hitier te kunnen berichten, dat er geen werkloosheid meer is. Hoofdzakelijk in het Oosten, dus ook in Pommeren heeft men dit reeds kunnen bereiken, In tegenstelling met het Westen, het industriegebied, dat nog te zeer afhankelijk is van den buitenlandschen handel. In de „Treptower General-Anzeiger" roept de plaatselijke leider der N.S.D.A.P. de be volking van het arrondissement Greifenberg op, om er voor te zorgen, dat nog deze weck •de heele streek vrij van werkloozen is. In zeer gemoedelijken, maar toch beslisten toon worden allen, die in staat zijn arbeiders in dienst te nemen, nog eens en ten laatste uit- genoodigd „hun plicht te doen". „Gij allen, werkgevers, gij hebt uw staats examen te doen. Als gij het doet met het re sultaat „zeer goed", dan zal uw loon niet uit blijven. Daar staat de vijand: dc werkloos heid. wij hebben hem erkend, het plan van den slag is klaar Jetzt ran nu aanpakken en op 9 Augustus klokslag 12 uur melden wij den leider „het arrondissement Greifenberg ls vrij van werkloozen". Wie in staat Is te helpen en niet meedoet, wordt wat harder aangespoord. Allen heb ben zich aan te sluiten bij die groote uitge breide onderneming, die Hitier tot uitgangs punt heeft. De boerenleider van hetzelfde Greifenberg maakt bekend, dat zijn opriep tot de boeren, om lid te worden van der landbond reeds goede resultaten had. maar „in enkele dorpen zijn er nog boeren, die niet hebben begrepen, dat 't er niet om gaat. den plaatselijkc-n boerenleider een genoegen te doen. maar dat 't in het belang van hen zelf is. lid van den bond te worden. Tenslotte blijft hun toch niets anders over. Wie nu niet hooren wil. zal heel gauw moeten voelen. In Zamow ook hier ergens ln de buurt leidde Herr Hofbesitzcr und Dorfführor Emil Wesenberg een vergadering van den landbond. Hij begon met een „Hoch auf un- ser liebes Vaterland" en der. leider. Hij hield een rede over het erf hofrecht, dat ten do^l heeft dc boerderijen te behoeden, voor ver deeling bij erfenissen en ze te bewaren als erfstuk der familie in do hand van vrije boe ren. Men wil over het heele land kleinere boerderijen gelijkmatig verdeden het land doordrenken met hot hoerendom, als hot ge zondste element tot behoud van volk en staat. Men wil het dat beteekent „men zal hot. Wat men in het nieuwe regiem ln Duitsch land ook moge afkeuren daar buiten, men zal moeten toegeven, dat het een kracht ont wikkelt in alle richtingen der samenleving, die nog vóór enkele maanden onbekend was. H. L. J KOGELS IN HET LICHAAM VAN ecN HUNNER? BERLIJN. 14 Aug. V. P Na hot neerstor ten van de beide Littausche Oceaan vliegers, waarbij zij beiden om het leven kwamen, is door een commissie van deskundigen vast gesteld. dat zij waren neergestort in dc na bijheid van Soldln tengevolge van gebrek aan benzine, ongunstige weersomstandighe den en groote vermoeienis. Het Poolsche agentschap Centrararilo meldt thans, dat er een sectic zou zijn gepleegd op de lijken van de beide Llttauers en dat men bij een nauwkeurig onderzoek in het lichaam van den eenen drie kogels zou hebben gevon den. Bovendien zou uit vondsten in do kist van den tweeden'verongelukten duidelijk zijn gebleken, dat de Duitsche autoriteiten met de grootste haast dc lijken ln de kisten zou den hebben geborgen. Een Roemeensch dagblad verspreidt het zelfde bericht. SOEKARNO WORDT GEÏNTERNEERD. Regeering antwoordt Thamrin PROCES MET KOOD1G GEACHT. BATAVIA. 14 Aug. (An eta L Dc Voorzitter van den Volksraad ontving van dc Algemeene Secretarie een uitvoerige schriftelijke be antwoording van de 13 vraagpunten, welke door den heer Thamrin bij dc indiening van zijn interpellatie-verzoek op 8 dezer waren ingeleverd. Hier volgt oen zeer verkort ré sumé der vragen en antwoorden: Op dc eerste vraag (Welke concrete bewij zen heeft de Regeering voor het feit dat de P. IP. N. I.. P. S. I. I„ P. M. I. „onmisken bare beïnvloeding van dc massa ten kwade" hebben uitgeoefend) antwoordt de Regeering Reeds herhaaldelijk is zonneklaar gebleken dat de hier genoemde vereerügingen een onmiskenbaren invloed ten kwade op de massa uitoefenen. Concrete feiten zijn reeds dikwijis, ook in den Volksraad, ter sprake gekomen. Op de tweede vraag („Zoo ja. waaruit is dan gebleken dat die beïnvloeding ten kwade gevolgen heeft gehad voor dc openbare rust en orde» antwoordt de Regeering dat een kwade beïnvloeding dient te worden ge keerd. ook voordat de openbare orde er door wordt verstoord. Op de derde vraag (Is de Regeering met den interpellant niet van oordcel dat ont binding van genoemde vcreenigingen langs processueelen weg een meer aangewezen op lossing ware geweest» antwoordt de Regee ring dat het recht tot ontbinding van vcr eenigingen verder gaat dan de thans geno men maatregelen. Het blijft echter ter be schikking voor het geval dat de Regeering het weder noodig zal hebben. Op de vierde vraag indien niet. welke zijn dan dc motieven der Regeering) antwoordt dc Regeering dat zij reeds bij dc Algemeene Beschouwingen in den Volksraad liet opmer ken dat zij slechts die maatregelen wenscht te nemen, die door dc tijdelijke omstandig heden volkomen gerechtvaardigd zijn. Op de vijfde vraag «Wat zijn de motieven der Regeering. welke hebben geleid tot be perking van het vergaderrccht» antwoordt de Regeering dat deze vraag reeds meerma len in den Volksraad, en laatstelijk op l Augustus ter gelegenheid van de beperking van het recht tot vergaderen, omstandig is beantwoord. Op de zesde vraag (Welke passages uit het boek van Ir. Sockarno „Mentjapai Indone sia merdika" zijn bij artikel 153 bis van hot Wetboek van Strafrecht strafbaar gesteld) meent de Regering wegens den stand van het onderzoek zich vooralsnog van de beant woording van deze vraag te moeten ont houden, Op de zevende vraag «Waarom werci het delict geconstateerd op 31 Juli 1933 terwijl do brochure Sockarno reeds in Maart was uitgegeven en in Mei verspreid» antwoordt dc regeering dat een nauwkeurig juridisch onderzoek als waarop dc beslissing is geba seerd. uiteraard eenigen tijd in beslag neemt. Tegen Ir. Sockarno zal worden opgetreden indien dit onvermijdelijk blijkt. Op de achtste vraag (Waarom vond dc ar restatie van Ir. Soekarno te middernacht plaats, terwijl de kans op herhaling van het misdrijf miniem en de kans op ontsnapping van den delinquent uitgesloten was. Waarom ging het arrestatiebevel uit van den hoofd commissaris van politie te Bandoeng?» ant woordt de Regeering. dat het arrestatiebevel niet uitging van den hoofdcommissaris van Politic te Bandoeng, doch, zooals voor de hand ligt. van den Procureur-Generaal. Dat. dc arrestatie te middernacht plaats vond. is toe te schrijven aan toevallige omstandig heden. Op de negende vraag (Is de Regeering met den interpellant niet van oordeel dat een ge rechtelijk proces dc voorkeur verdiende bo ven interneering» antwoordt dc Regeering dat zij meent deze vraag, mede wegens de voorgeschiedenis, ontkennend te moeten be antwoorden. Op de tiende vraag (Is de Regeering met den interpellant niet van oordeel dat toepas sing van het interneeringsrecht na ren ge rechtelijke ten laste legging als een dubbele straf voor een eenmaal gepleegd delict kan worden aangemerkt) antwoordt de Regecrirg dat zij zich gerechtigd acht van alle haar door de wet toegekende bevoegdheden op zoodanige wijze gebruik te maken, dat zij doel treffen. Op de elfde vraag «Is het bericht in de pers Juist, dat tegen den hoer Sockarno geen straf proces zal worden afgewacht, en dat recht- streeksche interneering zal worden toege past. en zoo ja, waarom» antwoordt de Re geering dat dc beantwoording van deze vraag reeds in het vorenstaande besloten ligt Op de twaalfde vraag <Is de Regeering be reid. indien tot interneering wordt overge gaan den volksraad gelegenheid te geven zich uit te.spreken over de overwegingen welke tot dezen maatregel hebben geleid zoo niet waarom» antwoordt de Regeering dat zij hiertoe niet bereid is. wijl dc materie uit sluitend te harcr beoordccling staat. Op de dertiende vraag (Is dc Regeering bereid de berechting van Ir. Soekarno zoowel als van alle andere vervolgden op grond van artikel 153 bis en ter en 161 bis te doen op dragen aan rechtbanken in plaats van aan Landraden, wijl de rechtbanken een betere rechtsbedeeling waarborgen) antwoordt de Regeering dat deze vraag geen beantwoor ding behoeft na het onder vraag negen ge releveerde.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3