i 5 De Europeesche Kampioenschappen. Haarlem huldigt den wereldkampioen Jac. van Egmond. Félicien Rops herdacht. WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1933 HAARCEM'S DAGBLAD SPORT EN SPEL ROEIEN. Onze roeiers te Boedapest. (Speciale correspondentie.) Boedapest, 20 Aug. 1933. Zooals den meesten lezers bekend zal zijn, zullen op de Europeesche roeikampioenschap- pen. welke dit jaar te Boedapest op 25, 26 en 27 Augustus zullen plaats hebben, de Neder landse hc kleuren verdedigd worden (deze term is mij eigenlijk te passief, beter lijkt mij: onder de Nederl. kleui-en ten strijde trekken, door den skiffeur van „het Spaarne", de stuurmanlooze twee van de Hoop, de stuur manlooze vier van „Triton" en de acht van „Njord". 17 Augustus 's morgens 8 uur vertrokken de roeiers van Spaarne. Hoop en Njord met hun coaches (behalve de coach van den skiffeur, die wegens ziekte thuis moest blijven), het bestuur van den Nederl. Roeibond en ver scheidene supporters van Amsterdam. In Utrecht voegden zich de roeiers van Triton bij het gezelschap, dat daarna 35 per sonen telde. De omstandigheid dat een speciale wagen door den Nederl. Roeibond was gereserveerd, welke ons geheel tot Boedapest reed en niet het minst de goede zorgen van den secr.- penningmeester Schutte maakten de reis bijzonder aangenaam. Daarbij kwam dat het weer zeer gunstig was'voor een treinreis: niet te warm en een eenigszins bedekte lucht, dus weinig stof. In Neurenberg hadden we een aardige ont moeting. Daar hield onze wagen juist stil voor een paar wagons vol Hollandsche pad vinders, hetgeen een kort. maar hartelijk ge sprek cn een „Hup Holland" bij het vertrek ontlokten. Zij hadden deelgenomen aan de jamboree in Hongarije. Vroeg ter kooi en weer vroeg op was het consigne, want om half zeven werd de slaap wagen afgehaakt. Na het ontbijt hadden we nog een half uurtje om Weenen te bezichtigen. Om kwart voor één kwamen we in Boeda pest aan, waar de voorzitter van den Hon- gaarschen Roeibond ons welkom heette niet alleen als deelnemers aan de wedstrijden, maar vooral als de weldoeners van de Hon- gaarsche kinderen in de na-oorlogsjaren. Het verblijf van de Hongaartjes in Holland bleek naderhand ook dool- het gewone volk allerminst vergeten te zijn. De gezichten vgn winkelpersoneel, tramconducteurs, enz. klaar den op, wanneer zij bemerkten, dat wij Hol landers waren. Onze voorzitter, Dr. Mieremet, beantwoord de de speech en werd tot slot op beide wan gen gekust. Toen met 7 taxi's naar het Hotel „Hunga- ria", waar we ons opfrischten en de lunch gebruikten. Daarna gingen de aanwezige bestuursleden, de, coaches en -de bootsman naar het wed strijdterrein om den toestand te verkennen en de booten op te tuigen, zoodat de ploegen een paar uur later hun eerste oefening kon den maken. De stroom bleek vrij snél te.zijn, 5 a 6 K.M. per uur cn er stond een moeilijke deining. De roeiers waren dan ook niet bijster over het water te spreken, met uitzondering van de stuur maul o oze -twee - roe ie rsdie verklaar den in geen 14 dagen zoo prettig geroeid te hebben. Dit was vermoedelijk te danken aan de omstandigheid, dat zij voor het eerst sedert dien tijd weer in hun eigen boot roeiden, waarin zij beter passen dan in de boot, waar in zij oefenden tijdens de reis van hun eigen giek. Algemeen waren de roeiers van oordeel, dat stroomopwaarts roeiend de haal lichter is dan stroomafwaarts. 'De eenige verklaring, die ik hiervoor kan vinden, is dat bij het stroomafwaarts roeien door de grootére snel heid een sterkere relatieve tegenwind ont staat. De tweede en derde dag begonnen de ploe gen al aardig aan het water te wennen. Stemming en gezondheid zijn uitstekend. Hiertoe dragen in niet geringe mate bij: het uitstekend hotel, het heerlijke weer en de prachtige stad. lederen avond is er pantoffelparade op den linker Donau-oever. juist voor ons hotel. Het treft ons hoe keurig iedereen er clan uitziet :speciaal aan het schilderwerk is door de dames veel zorg besteed. Wij zijn de eerst-aangekomen buitenland- sche deelnemers aan de roeikampioenschap- pen. VOETBAL. ENGELSCHE CORINTHIANS IN ONS LAND. DE O.A. EEN WEDSTRIJD OP HET R. C. H.- TERREIN. Naar wij vernemen zullen de Engelsche Corinthians drie wedstrijden in ons land ko men spelen en wel op 2 September a.s. te Arnhem tegen Vitesse, op 3 September te Den Haag een eere-wedstrijd tegen H.V.V. ter ge legenheid van het gouden jubileum der geel zwarten en op 5 September te Heemstede op het R.C.H.-terrein tegen de Zwaluwen. Deze laatste wedstrijd begint te 6.15 uur. Het Zwaluwen-elftal is als volgt &menge- steld: Doel: Van der Togt (H.F.C.) Achter: Diepenbeek (Ajax) en Prevost (R.C.H.) Midden: R. Jongeneel (H-F.C.T. Prins en Fiien (Stormvogels). Vóór: Wels (Unïtas). Ven te (Neptunus), Koper (H.F.C.Schoemaker (Quick, Haag), en Kam me ij er (Haarlem). Reserves zijn: Kos 'R.C.H.)Huijsmans en Vreeken 'Haarlem), Perukel Jr. (E.D.O.) en Van Vliet (H.B.S.) v. s. V —SPARTA GAAT NIET DOOR. De wedstrijd V.S.V.—Sparta (IJmuiden). die hedenavond op het terrein van V.S.V. ge speeld zou worden, is door het bestuur van V.S.V. afgelast. A.s. Zaterdagmiddag te 5 uur vindt in het v-i -, coder's Snortnark een vriendschappe lijke ontmoeting plaats tusschen V. G. S. I— S. C. V. (centrale).. WIELRIJDEN. Glorieuse ontvangst aan het Station. Triomftocht door de stad. Feestelijkheden in de Gem. Concertzaal. De Haarlemmers hebben Dinsdagavond den amateur-wereldkampioen Jac. van Eg- mond op een even waardige als hartelijke wijze gehuldigd. Reeds lang voordat de wielerkoning aan het station zou arriveeren, was het op het Stationsplein en langs alle straten, waar de stoet langs zou rijden, ontzettend druk. zoo dat de politie het verkeer moest regelen. Op het Stationsplein had de Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck, persoonlijk de leiding. De ontvangst op het Stationsplein. Drie muziekcorpsen stonden hier opgesteld, namelijk „Harmonie-Crescendo'., de Postfan- fare en de Harmonie „Voorwaarts", alle met de vaandels. Verder stonden bij den uitgang in eenige rijen opgesteld leden van de H.S.V. „De Kampioen" en van de Wandelsportver- eeniging „Jan Passtoors" in clubcostuum, wat een vroolijk gezicht opleverde. De regelingscommissie, die slechts een heel korten tijd van voorbereiding heeft gehad, maar die zich prachtig van haar taak gekwe ten heeft, had het natuurlijk bijzonder druk. Deze commissie bestond uit de heeren Kees Pruis, Jac. Smit. H. van Duinen, Van Dijk Sr. en Jr., Guus Scheffer, Jan Tulleken, Fabel, Stiphout en Kuipers. Te acht uur kondigde een luid gejuich aan, dat Van Egmond in aantocht was. Het ge juich plantte zich voort en zwol aan tot een ovatie, toen de lange gestalte van den kam pioen bij den uitgang van het station zicht baar werd. Met een krans om dc schouders nam hij plaats in het rijtuig, gevolgd door zijn ouders en verdere familieleden. Terwijl fotografen en filmoperateurs hun werk deden, hief de menigte spontaan het „Lang gal hij leven!" aan. De triomftocht door dc stad. Nog steeds onder een voortdurend gejuich van de menigte, die in de straten vele rijen dik stond, trok de stoet, die uit vier landauers bestond, langs de door ons reeds gepubliceerde route. Bij het Heeren-Mode- magazijn „Sevilla" aan den Kruisweg werd even halt gehouden. Namens deze firma werd aan Van Egmond een bloemenhulde aange boden. Ditzelfde gebeurde bij het café van den heer Guus Scheffer in de Kleine Hout- strata, het clubhuis van de H. S. V. „De Kampioen". De stoet zou bijna zonder onge lukken de Gemeentelijke Concertzaal in de Lange i Begijnestraat bereikt hebben, toen daar op het laatste oogenblik een incident gebeurde. Plotseling werden namelijk de vu rige paarden, die voor het derde rijtuig- ge spannen waren, schichtig, doordat een dei- leidsels brak. De dieren sprongen verschrikt op zij en kwamen midden tusschen de groote menigte terecht. Gelukkig was dadelijk een inspecteur van politie aanwezig; hij wist de dieren te grijpen, waardoor ernstige onge lukken voorkomen werden. Toch werden eenige personen gewond. Een vrouw kreeg een kneuzing aan een rib; een andere vrouw aan den voet en een derde vrouw viel flauw. Bovendien kregen nog ongeveer negen per sonen lichte kwetsuren. Ook werd van eenige personen de kleeding beschadigd en eenige rijwielen werden door de woest trappende paarden beschadigd. De drie vrouwen wer den per taxi naar haar woning vervoerd. De politie stelt naar de oorzaak van dit ongeval een onderzoek in, want vermoedelijk heeft een jongen een stok tusschen de paarden ge worpen. Ook hebben eenige jongens met klappertjes gewerkt. In dc Gcm. Concertzaal. Inmiddels was Van Egmond met zijn fami lie de Gemeentelijke Concertzaal binnenge komen. De zaal bood een machtigen aanblik. Alle plaatsen (ook op de galerij) waren in genomen en velen moesten worden teleurge steld. Voor den zooveelsten keer is het weer eens gebleken, dat Haarlem een grootere zaal mist. Toen Van Egmond in de zaal zichtbaar werd, stonden alle aanwezigen op en brach ten hem juichende en zingende een langdu rige ovatie, totdat hij zijn plaats ingenomen had. Eerst toen kon de heer Kees Pruis, die als conférencier optrad en die dit weer op een schier onverbeterlijke wijze deed. het leest openen. Hij wenschte allereerst Van Egmond geluk met het behaalde wereldkampioen schap; spreker merkte op. dat men misschien nog nooit in Haarlem zulk een glorieusen in tocht had meegemaakt. Omdat vele men- schen het woord wilden voeren, begon Kees Pruis dadelijk met het officieele gedeelte. Daartoe riep hij eerst Van Egmond op het podium. En toen begon het lieve leventje weer. Het duurde eenige minuten eer de heer H. L. Warnier, inspecteur van den dienst der Lichamelijke Opvoeding, die namens het gemeentebestuur tegenwoordig was. het woord kon voeren. De heer Warnier noemde het een eervolle opdracht, om Van Egmond namens het gemeentebestuur te mogen toe spreken. Hij zei dat het met veel genoegen van de belangrijke sportieve prestaties had kennis genomen. „Gij hebt het in. Parijs niet gemakkelijk gehad", aldus zei spreker tot Van Egmond. ..maar toch hebben wc allen wel de verwachting gekoesterd, dat ge het wereldkampioenschap wel behalen zoudt. Heel Nederland heeft daarover gejuicht. Gij hebt gewonnen door uw volharding, uw door zettingsvermogen, vasthoudendheid en spor tieve opvattingen. Behalve uw lichamelijke kracht hebben we ook uw geestelijke kracht bewonderd. Gij hebt al deze krachten tot het uiterste ingespannen. Met dit prachtige suc ces wenscht het gemeentebestuur u van har te geluk. De Haarlemmers slaan zich op de borst en voelen zich trotsch op uw verrich tingen. Uw eenvoud en bescheidenheid ma ken deze huldiging zoo aantrekkelijk. Ik hoop, dat ge nog vele lauweren aan de reeds behaalde moogt toevoegen en dat gc ook nog eens het wereldkampioenschap der profs zult behalen." (Applaus). De heer H. van Duinen sprak als voor zitter van de H. S. V. „De Kampioen". „Beste Jack", zei hij. „wij kennen je nu al eenige jaren en hebben je groot zien worden. Wij, leden van „De Kampioen", zijn er na tuurlijk bijzonder trotsch op. dat je wereld kampioen bent geworden. Maar zij weten ook, dat er nog iets aan je uitrusting ont breekt. Wij bieden je hierbij een chronome ter aan en hopen dat die binnenkort nog veel snelle tijden zal aanwijzen, dan die je reeds gemaakt hebt. En ook wij hopen dat je nog eens prof.-wereldkampioen zult wor den!" (Applaus). De heer Kees Pruis las hierop telegrammen van gelukwensch voor van de Zaanlandsche Wielerclub en van R. C. H. De heer H. W. T h lj s s i n g sprak als voor zitter van de Federatie van Wielerclubs in Noord-Holland. Met eenige vriendelijke woor den bood hij Van Egmond een krans aan. Namens het bestuur van de wielrenners club „De Bataaf" te Halfweg werd hem een mooie plaquette aangeboden. De heer De Veer sprak namens „Ger- mania" te Amsterdam. Hij dankte Van Eg mond voor de mooie prestatie voor de wie lersport. „Wij wilden je ook gaarne wat ge ven", zei spreker, „maar ach, bloemen die vergaan. Maar we weten ook, dat een Hollandsche jongen veel van fruit houdt en jij bent een echte Hollandsche jongen?" Spreker bood hem een prachtige fruitmand aan. Van de wielerclub „Swift" te Leiden kreeg de wereldkampioen een foto in lijst en van „De Gazelle" een bloemenhulde. De heer V1 o 11 e s Jr. uit Amsterdam feliciteerde na mens „Olympia", waarbij hij een klokje over handigde. De heer L u y k e n, voorzitter van E. D. O., zei dat ook zijn voetballers de geweldige sportieve prestatie van Van Egmond wisten te apprecieeren. Als bewijs van sympathie bood spreker hem een seizoenkaart voor de E. D. O.-tribune aan. De heer F. van Rumpt sprak woorden van geluwensch namefis de Motorclub „Haarlem". De heer A. W ij t deed dit namens H. F. C, Spreker deelde mee, dat hij nu twee maal In een trein had gezeten, waarin ook een wie- ler-wereldkampioen zat. Den eersten keer was het een Duitscher, wiens naam hij niet noemen zou. In stilte had spreker gedacht: „Man, ik bewonder je! Maarwat ben je een opschepper!" En detweede maal zat bij met Van Egmond in den trein en toen dacht ik: „wat is dat een eenvoudige en aardige jongen!" Spreker deelde mede in Haarlem's Dagblad gelezen te hebben, dat Van Egmond prof. geworden was. Hij hoopte echter, dat hij altijd de eenvoudige jongen zou blijven; een waardig zoon van de Spaarnestad. (Ap plaus). De heer H. J. van Teu nenbroek bood met eenige vriendelijk woorden namens de Wandelsportvereeniging „Jan Passtoors" bloemen aan. De heer Van der Linden verklaarde het op hoogen prijs te stellen, dat hij na mens de Kleine Houtstraat-Vereeniging bloemen mocht aanbieden. Ook van de Wandelsportvereeniging „Ma rathon" kreeg Van Egmond bloemen. Tenslotte wenschte Kees Pruis nog eens onder daverende toejuichingen namens alle Haarlemsclie ingezetenen geluk, waarin hij ook de ouders van Van Egmond liet dee- len. Wederom werd spontaan het „Lang zal hij leven!" gezongen. Hiermee was het officieele gedeelte van den avond afgeloopen. Toen werd een cabaretprogramma afge werkt, dat door Kees Pruis en Jac. Smit ver zorgd was. Hiermee weten onze lezers meteen, dat het dus uitstekend was. Vooral de soubrette Pauline Hervé had mot haar aardige actueele en rake liedjes telkens een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. Maar ook aan de andere artisten ontbrak het niet aan toejuichingen. Het Haarlemsche publiek heeft Van Eg mond op een spontane wijze gehuldigd. Hoe druk het was bij de aankomst van Van Egmond aan het Haarlemsche station. WAT IS BI - A R LITA EN DECALUMEN (Adv. Ingcz. Med.) VAN EGMOND IN MOEILIJKHEDEN. In de Tel. vinden we een uitgebreid relaas over moeilijkheden, waarin Van Egmond ge raakt is, nu hij besloten heeft, met ingang van 2 September professional te worden, want hij heeft nog eenige contracten geteekend. waarbij hij zich verplicht heeft, als amateur op wedstrijden uit te komen. Inmiddels ver neemt het blad van de zijde der N.W.U., dat er geen sprake van is, dat Van Egmond op 2 September als professional te 's-Hertogen- bosch zal kunnen starten. Te Parijs heeft Van Egmond zich tegen den Hongaarschen, den Zwitserschen, den Deenschen, den Oos- tenrijkschen en den Engelschen wielerbond •verplicht deel te nemen aan amateurwed strijden in die landen, t.w. 24 Aug. te Weenen. 26 Aug. te Boedapest, 1. 5 en 8 Sopt, te Kopen hagen. 10 Sept. te Zürich en 19 Sept. te Lon den. Al deze overeenkomsten zijn met voor kennis en onder goedkeuring van Van Eg mond door de N.W.U. met de onderscheidene bonden afgesloten. De N.W.U. stelt zich op het standpunt dat Van Egmond, alvorens tot de professional categorie over te gaan, eerst zijn te Parijs aangegane verplichtingen als amateur moet nakomen. Bovendien meent men, dat een contract tusschen een wielerbaan (in casu dc Bossche baan) cn een amateur, waarbij de laatste zich verplicht na bepaalde wedstrijden als professional op die baan te starten, niet geldig is. Alvorens Van Egmond als profes sional kan starten, moet hij eerst een pro fessional-licentie hebben, en die is door hem nog niet aangevraagd. Ongetwijfeld zal aan Van Egmond de pro fessional-licentie niet geweigerd worden, doch de N.W.U. staat er op, dat de met dc buiten- landsche bonden aangegane verplichtingen worden nagekomen. Practisch befcckent dit dus, dat Van Egmond eerst eind September tot de beroepsklasse zal kunnen overgaan. Het is nu aan den nieuwen wereldkampioen om deze moeilijkheden op te lossen. BLIKSEM IN WIELERBAAN. RENNERS GEWOND. Uit Parijs: Te Maubeuge sloeg de bliksem in de wielerbaan. Verschillende renners had den voor het onweder een schuilplaats ge zocht in de restaurants. Hier sloeg de blik sem in, waardoor eenige renners blessures opliepen, zoo werden Barthelemy en Mala- testa geblesseerd door het hemelvuur. ZWEMMEN. MEVROUW POULY GEEFT IIAAR POGING OP. Uit Enkhuizen: Mevrouw Pouly. de Rotter- damsche zwemster, die Dinsdagochtend te Volendam was gestart voor het doen van een poging om her Nederlandsche duurreeord zwemmen ie verbeteren, heeft wegens de on stuimige golven haar tocht moeten staken. Zij is van des morgens half elf tot des mid dags hall' drie in het water geweest. Zij werd begeleid door een motorboot, waarin zich o.m. haar trainer bevond. Het doel van de tocht was het Keteldlep. CRICKET. ROOD EN WIT COMB.—HERCULES. P. A. L. v. Bucrcn en A. v. Baasbank scoren een century. Hercules bat eerst. De wickets vallen zeer snel en reeds in ae tweede over na de lunch hebben allen een beurt gehad. Slechts H. Lambers bood goeden tegenstand; hij scoor de 30 runs. Mr. Extra 16. Totaal 64. Bowlingcijfers R. en W. A v. Baasbank 4—15, Mr. F. A. Davidson 2—5. P. A. L. v. Bueren 11, M. Everard 18. Rood en Wit opent met Mr. F. A. Davidson en A. v. Baasbank. Reeds op de 2den bal is eerstgenoemde op het bowlen van ten Beu- sel gevangen gekregen. Van Bueren en A. v. Baasbank zetten nu een stand op van 221 runs, alvorens v. Baasbank run out gaat. Hij scoorde een geweldig harde 131. bevattende achttien vieren en vijf zessen. Wanneer het totaal 29i) is. behaalt ook v. Bueren z'n cen tury en gaat onmiddellijk daarna run out voor 101 runs (12x4'. Zijn slagen langs de cover point waren prachtig gespeeld. Rolf Kramer voegt nog snei 58 runs '8xn not out aan de score toe. voordat Mr. F. A. Davidson met thee sluit op een totaal van 326 runs voor het verlies van 5 wickets. Bowlingcijfers Hercules: H. Keers 362. C. A. J. ten Bensel 186. 5 andere bowlers had den geen succes. Na de thee ontgaat Hercules dc innings nederlaag niet. Totaal wordt 49. H Keers 13. ten Bensel 11. E. Lainbers 9 nol out, Mr. Extra 9. Bowlingcijfers R. en W. H. v. d. Berg 425, L. Groen 2—7, F. Struyck 2—0. SCHILDERKUNST. Heden, 23 Augustus, ls het 35 jaar geleden dat een der bekendste schilders uit de tweede helft der 19e eeuw. Félicien Rops, op zijn bui ten bij Parijs overleed. En daar hij in 1833 te Namen geboren werd. maakt men zich pereed in België zijn „centenalre" met veel luister te herdenken. Er zal te Namen een monument worden onthuld en een zoo compleet mogelijke ten toonstelling van zijn geheelc werk wordt ln Sepember geopend. Ministers en kunstenaars, zoowel uit België als uit Parijs, hebben in het eerecomité zitting genomen, aldus de officieele kunstwereld vertegenwoordigend en de stad Namén, die al vroeger een der iraalste avenues langs de Maas, naar Roos vernoemd heeft, zal op schitterende wijze do honneurs waarnemen. Félicien Rops. Voor ons land In onzen tijd zegt die na,am niet veel meer. Rops is historie geworden en de naam roept bij dc ouderen nog slechts een sfeer ln het geheugen die, een veertig jaar geleden, met de woorden ..fin de siècle" werd aangeduid. Daar een groot deel van zijn werk aan dc erotiek van zijn tijd ge wijd is, ligt het voor de hand dat hl] in dezen, onzen tijd naar het vergifkastje verwcipn wordt door hen die mecncn dat opvoeding, sport en democratie aan dat belangrijk cle ment in de samenleving een gansch ander, zuiverder aanschijn gegeven hebben. Men kan. tegenover die meening zeer sceptisch gezind blijven en dan, door veranderde omstandig heden gewekten schijn, niet voor een veran dering in het wezen dor zaak aanvaarden. Het ligt dan evenzeer voor de hand dat zij, die van de moderne propaganda voor andere oplossingen der sexueelc conflicten met ecnig wantrouwen kennis namen ook de laatsten zullen zijn, die een figuur als Rops zonder protest naar dc mestvaalt willen zien verwij zen. Ook onze tijd zal zijn Rops voortbrengen als het zoo ver ls, en zoo dat een even scherp vivisector mocht worden als de meester uil. Namen, zullen onze kinderen v/el weer heel wat op hèm aan te merken hebben, vrees ik. Doch laten wij, nu ons buurland zich gereed maakt een zijner belangrijkste ortlstcn t,e herdenken, die quaestle liever rusten en buiten de krant. Er zijn aan Rops nog andere kanten, die door onze braven nog nimmer bekeken, laat staan gewaardeerd werden. Niet echter stappen wij van dit chapiter af dan na den rein-levcn-menschen die ik Rops wel eens „schunnig" heb hooren schelden, een kleine vingerwijzing te geven, die misschien luin inzicht zou kunnen corrigeercn. Wanneer toch dichters cn schrijvers van onverdachten ernst als Verhaeren, Huysnv.ms en Peladau het erotisch werk van Rops indertijd een se- rieuse bestudeering waard achtten, dan moet toch die te vlugge qualificatis wel op een gemis aan inzicht bij de afbrekers berusten. En ook zou vergelijking met wat op dat ge bied in Rops' tijd in kranten en bladen gepu bliceerd werd hen tot een milder oordeel velling brengen gesteld natuurlijk dat zij in staat zijn een en ander kritisch te bezien. Maar afgezien van dat alles: Rops is een groot schilder en een buitengewoon graphi- ker geweest. Hij heeft landschappen in de Maasvallei cn langs dc Seine geschilderd, dip voor den door hem zoo bewonderden Courbet niet uit den weg behoeven te gaan, hij heelt, ook in zijn schilderijen, een meesterschap op figuratief terrein getoond die hem een wezen lijke en blijvende plaats in dc historie waar borgen. Door zijn prentwerk werd zijn faam natuurlijk gemakkelijker verbreid echter cn dat is zijn reputatie als artist niet steeds ten goede gekomen. Cominercieelc geesten niet hijzelf die van huls uit vermogend was hebben één kant van zijn productie geëx ploiteerd, en daarmee de gehcelo figuur geen dienst bewezen. Daarom zal dc aanstaande tentoonstelling van het geheel, vermoedelijk een revisie brengen van het oordeel dat thans, vaak ondoordacht, over hem geveld wordt. Wie kent. om maar iets te noemen, de prach tige reeks lithographieën door hem gemaakt, en in Holland, op een enkel blad na. nooit ver toond? Ze hebben de kracht cn de fluweel- zwarte kleur van dc mooiste Daumiers en zijn vaak vol schrijnende tragiek. Ik heb, bij Rops' vriend Rasseufosse die zijn graphisch oeuvre compleet bezit, middagen achtereen, over die litho's gebogen gezeten en ze be wonderd. Aan die bladen is geen spoor van erotiek te erkennen: er spreekt slechts een diepe en innlgvoelende menschelijkheid uit. Rops heeft aan het leven van zijn tijd op intense wijze deel gehad: hij is er ln velerlei opzicht de artistieke representatie van ge worden en alleen daarom al belangrijk. Al zouden wij dan. de wijze van zien van van daag volgend, voor zijn buitengewone techniek minder eerbied hebben dan oen vroegere ee- neratic betoonde, dan blijft nogthans de in houd van zijn werk van een thans ten onzent onderschatte bctcekenls. J. H. DE BOIS,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5