UIT HET BUITENLAND 7 BRAND! DISCUSSIE OVER DEN RIJKSDAGBRAND. ^T ^r. m. s/<- DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1933 HAAREEM'S DAGBLAD 3 De procureur-generaal van het Rijksgerechtsfio/ te Leipzig, antwoordt Branting en Romain Rolland. Bijzonderheden over verdediging en getuigenverhoor. Dr. Sack zal Torgler verdedigen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DU1TSCHLAND. De Zweedsche advocaat Branting heeft op het schrijven van den proc.-generaal van het Rijksgerechtshof te Leipzig inzake den brand in het Rijksdaggebouw antwoord ge zonden. Hij zegt daarin o.m.: ,Ik persoonlijk heb niet het uitsluitende be schikkingsrecht over het bewijsmateriaal van de enquête-commissie. Ik twijfel echter niet of de commissie zal het geheele materiaal on middellijk ter beschikking van de verdedigers stellen, wanneer voldoende waarborgen wor den gegeven voor een vrije en onafhankelijke verdediging der verdachten. Als dergelijke waarborgen noem ik: 1. Vrije keuze der verdedigers door de ver dachten. 2. Toelating der door de verdachten uit- genoodigde buitenlandsche verdedigers. 3. Het onbeperkt ter inzage geven van de acten aan de verdedigers en toezending van de dagvaarding aan de door de verdachten uitgenoodigde buitenlandsche verdedigers. 4. Het volledige recht der verdachten tot besprekingen met hun verdedigers zonder aanwezigheid van derden. 5. Openbaarheid der gerechtelijke behan deling gedurende het geheele proces. 6. Menschwaardige behandeling der ver dachten. zoodat zij lichamelijk en geestelijk in staat zijn. zich voor het gerecht te verde digen. 7. Vrijgeleide en veiligheid voor de door verdediging of enquete-commissie opgeroepen getuigen en gelegenheid tot onbelemmerde verklaringen. 8. Veiligheid voor de verdedigers en waar borgen voor ongehinderde verdediging. 9. Dagvaarding van de door de verdedi ging genoemde of nog te noemen getuigen. 10. Toestaan van het onbeperkt geven van verklaringen voor de getuigen, die zich be vinden of bevonden hebben in dienst van het Duitsche rijk of van een der Duitsche landen. Op den brief van Branting heeft de proc.- generaal daarna o.m. het volgende geant woord Uw opvatting, dat mijn verzoek om toezen ding van het bewijsmateriaal, dat zich be vindt in het bezit der commissie, de conclusie rechtvaardigt, dat ik het aanwezige materiaal tegen de verdachten onvoldoende acht, is onjuist. Na de ontvangen mededeelingen over het doel der commissie heb ik niet verwacht en ook niet kunnen verwachten, dat ik mate riaal zou ontvangen, dat de door mij vervolg de personen nog ernstiger zou beschuldigen. Bij mijn verzoek ben ik veeleer uitgegaan van het standpunt, dat van oudsher door alle ambtenaren van het openbaar ministerie in Duitschland is gehuldigd en volgens hetwelk zooveel mogelijk feiten, derhalve ook die, welke ten voordeele van de verdachten plei ten, ter kennis van het gerecht moeten wor den gebracht. Bovendien moest ik na de berichten in de pers kunnen verwachten, dat ik materiaal zou ontvangen, dat verdenking- zou doen rij zen tegen personen, welke nog niet vervolgd zijn. Ik heb er in het geheel geen bezwaar tegen, dat het materiaal door bemiddeling van de verdediging ter kennis van het gerecht wordt gebracht. Betreffende den verderen inhoud van Uw schrijven, aldus deze brief, veroorloof ik mij het volgende op te merken: 1. De verdachten hebben volgens par. 138 van het Wetboek van Strafvordering de vrije keuze van een verdediger, uit de bij een Prui sisch gerecht toegelaten' verdedigers, als mede uit de hoogleeraren in de rechtsweten schap aan de Duitsche hoogescholen. 2. De toelating van buitenlandsche verde digers is niet afhankelijk van mijn goedkeu ring, maar van die van het gerecht. Buiten landsche verdedigers, kunnen volgens wette lijk voorschrift slechts gemeenschappelijk met een Duitschen verdediger worden toegelaten. Toestemming van den Duitschen verdedi ger, het proces gemeenschappelijk met een buitenlandschen verdediger te voeren, is der halve voorwaarde voor de toelating van den laatsten. 3. De verdediger is volgens par. 147 Straf vordering bevoegd tot inzage in de bij het gerecht gedeponeerde documenten. 4. Na de uitbrenging van de dagvaarding heeft de verdediger volgens 148 het onbe perkte recht van besprekingen met den ver dachte buiten tegenwoordigheid van der den. 5. De hoofdbehandeling voor het gerecht is principieel openbaar. De beslissing over de uitsluiting der openbaarheid van de be handeling of een deel van de behandeling op een van de in 172 aangegeven gronden be rust bij het gerecht. Mij zijn geen omstan digheden bekend, die mij aanleiding zouden kunnen geven, mijnerzijds uitsluiting der openbaarheid te eischen. 6. Het onderstellen van de mogelijkheid, dat de verdachten in de preventieve hechte nis niet „menschwaardig" zouden worden be handeld. wijs ik nadrukkelijk van de hand, daar iedere feitelijke grond voor deze onder stelling ontbreekt. 7. Veilig geleide kan door het gerecht vol gens par. 295 slechts een afwezige beschul digde worden verleend met het oog op be paalde strafbare handelingen. Eerst wanneer medegedeeld is, voor welke personen en voor welke strafbare handelingen het veilig ge leide wordt geëischt ben ik in staat, verlee ning van veilig geleide bij het gerecht voor te stellen. 8. Bezorgdheid voor de veiligheid van ver dedigers of van door de commissie genoemde getuigen missen iederen grond. Zij kan slechts ontstaan door onware, tendentieuze berichten, die in een deel der buitenlandsche pers worden verspreid. Ik ben intusschen be reid ook met ongegronde bezorgdheid in zoo verre rekening te houden, dat ik bij de be voegde politie-autoriteiten zal aandringen op het verleenen van een eventueel gevraagde bijzondere bescherming. '9. De beslissing over het verhooren van door de verdediging genoemde getuigen be rust bij het gerecht. Ik zal met nadruk aan dringen op het verhooren van alle getuigen, die ter zaak dienende verklaringen kunnen afleggen. Overigens heeft volgens par. 220 de verdachte het recht, wanneer de voorzit ter van het gerecht het verzoek tot dagvaar ding van getuigen afwijst, deze onmiddellijk te laten dagvaarden. 10. Toestemming voor ambtenaren en vroegere ambtenaren tot het afleggen van verklaringen over feiten, die onder hun ambtsgeheim vallen, kan slechts worden verleend door de betreffende autoriteiten Haar beslissing kan eerst worden ingeroepen, wanneer de persoon van den ambtenaar en de betreffende feiten zijn medegedeeld". De Fransche schrijver Romai Rolland heeft in een brief aan den proc.-generaal de uitlevering van het materiaal der enquete- commissie van dezelfde voorwaarden af hankelijk gemaakt als Branting. De proc.- generaal heeft in zijn antwoord aan Rolland zijn standpunt uiteengezet als in zijn schrij ven aan Branting. Te Berlijn deden geruchten de ronde, dat het proces tegen de verdachten inzake de brandstichting in het Rijksdaggebouw niet te Leipzig, maar te Berlijn zou plaats vinden, daar het Reichsgericht in ieder geval voor een groot deel der behandeling te Ber lijn zou moeten verblijven. Bij het Reichs gericht is van een dergelijke verplaatsing dei- behandeling echter niets bekend. Wel zullen natuurlijk de gerechtelijke plaatsopneming en een deel der getuigenverhooren te Berlijn geschieden. Naar verder verluidt, is Dr. Sack toege laten als gekozen verdediger van den ver dachte Torgler. Japan, Regeering eischt zes eilandjes op. Reuter verneemt uit Tokio: De Japansche regeering eischt de souve- reine rechten op over de zes eilandjes in de zee ten zuiden van China, welke door Frank rijk zijn bezet. 19 Augustus is een protest-nota te Parijs overhandigd. België. Maatregelen tegen landen met deviezenregelingen. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken heeft Woensdag de pers een mededee- ling gedaan betreffende maatregelen, welke getroffen zullen worden tegenover landen met deviezencontróle. De maatregelen zullen Donderdag in de Moniteur worden gepubli ceerd, De maatregelen zijn gebaseerd op de wet van 8 Augustus 1932. Krachtens deze verordening kan de regeering de betaling aan buitenlandsche crediteuren regelen langs den weg van compensatie. De wet betreft zoowel de particuliere saldi als de vordering van staatswege. De verschillende soorten produc ten wordt afzonderlijk vermeld. Het. verluidt, dat onderhandelingen zijn aangevangen met de landen waartegen deze bepalingen zijn gericht. De toepassing der verordening zal afhankelijk worden gesteld van het verloop der onderhandelingen. Amerika, Instructies van Roosevelt voor Norman Davis. A Norman Davis. Roosevelt heeft- Norman Davis instructie gegeven met betrekking tot. diens werkzaam heden bij de a.s. ontwapeningsconferentie, waarvan hij resultaten verwacht, vóórdat, hij gebruik zal maken van de aanzienlijke credieten, welke te zijner beschikking ge steld zijn voor de moderniseering van het Amerikaansche leger. Roosevelt hoopt, dat de mogendheden het eens zullen worden over de vermindering hunner bewapeningen. Wat de oorlogsschulden betreft, zal Roose velt voortgaan zich met deze aangelegen heid bezig te houden. GANDHI EET WEER. ZIJN GEZONDHEIDSTOESTAND PRéCAIR. De Indische regeering heeft, naar wij reeds gemeldt hebben. Gandhi de rest van zijn straf onvoorwaardelijk kwijtgescholden en hem reeds uit de gevangenis ontslagen. Men vermoedt, dat de vrijlating verband houdt met Gandhi's précaire gezondheids toestand. Na zijn invrijheidstelling is Gandhi naar het huis van Lady Thackersey gebracht, waar hij reeds gedurende zijn vasten- in Mei drie weken heeft doorgebracht. Gandhi heeft weer wat voedsel tot zich genomen. RIJKSSPORTLEIDER VERONTWAARDIGD OVER HET GEVAL RUTH LITZIG. BERLIJN, 23 Aug. (V. D.) Naar de „Voeï- kischer Beobachter" verneemt heeft de Rijks sportleider, Von Tschammec und-Osten, naar aanleiding van het overlijden van de duur- zwemster Ruth Litzig, uiting gegeven aan zijn verontwaai'diging over de onverant woordelijke roekeloosheid van de organisa toren van de gebeurtenis, die door hun me thoden, die met sportieven geest niets te maken hebben, een jong menschenleven bru taal hebben vernietigd. Hij twijfelt niet, of dergelijke recordwaanzin-evenementen zijn met dit voorval voor altijd afgeloopen. Ove rigens laat de Rijkssportleider het aan het gerecht over de organisatoren ter verant woording te roepen. OTTO WELS ZEER OPTIMISTISCH. DUITSCHLAND DE EERSTE SOCIALISTISCHE STAAT? PARIJS. 22 Augustus (Reuter). Op het Internationaal socialistisch Congres hield na Renaudel Otto Wels een redevoering, waarin hij de houding verdedigde, door de sociaal- democratie aangenomen ten opzichte van de ontwikkeling der Hitlerbeweging in Duitsch- land. Volgens hem zijn het de geallieerden, die. door Duitschland den vrede te dicteorcn. het Hitlerianisme hebben voorbereid. Als gevolg van dit dictaat moest de dictatuur komen. Men verwijt ons ook. zegt Wels. ons natio nalisme. Wij hebben echter steeds onze liefde voor ons eigen volk gedemonstreerd als een uitvloeisel van ons geloof aan de internatio nale. Ik ben er echter vast van overtuigd, dat de revolutie, welke Hitier heeft verboden, zal komen en hem zal wegvagen. Misschien zelfs zal Duitschland. ondanks den huldigen toestand het eerste land zijn in Europa, waar de socialistische revolutie zich zal ontwikkelen. Vervolgens sprak de Amerikaansche gede legeerde Penkin, die de dwaling bestreed van Roosevelt, die het socialisme wilde verwerke lijken zonder de socialisten- Volgens dezen spreker steeg in de Vereenig de Staten de ellende met de loor.en. APHONSO'S BOOTEN IN DE VEILING. MADRID. 23 Augustus. (Reuteri- Op 7 September a.s. zal te Bilbao in publieke vei ling een motorboot, en vijf jachten, welke in bezit waren van koning Alphonso worden verkocht. WEER EEN ONGELUK BIJ ZWEEFVLIEGEN. GOETTINGEN. 23 Augustus (Wolffbureau) Bij een proefvlucht voor het B-certlficaat zweefvliegen is de student Knoch van een hoogte van 15 meter omlaag gestort: hij was op slag dood, zijn toestel werd geheel ver nield. TER GEDACHTENIS VAN 48 LUCHTREIZIGERS. EEN R 101-MONUMENT. PARIJS, 23 Augustus. (Reuter) Ter her innering van de 48 personen, die bij de ramp van de R 101 om het- leven zijn geko men, wordt op ongeveer 1 12 Kilometer van de plek van de ramp. ten zuiden van Beau- vais, een gedenkteeken opgericht. HAGEL EN ONWEER IN ITALIë. MILAAN, 23 Augustus. (V. D.) In Noord- Italië hebben Dinsdagmiddag hevige onweers gewoed. In het gebied van het Gardameer vielen tijdens den onweersbui hagelkorrels 'als duiveneieren, waardoor groote schade werd aangericht. De spoorweg van Rovereto naar Riva heeft dermate geleden, dat het verkeer moest worden gestaakt. In de nabijheid van Riva werd een brug weggeslagen, waardoor de verbinding met het Ledrodal verbroken werd. De telefoni sche- en electrische geleidingen tusschen Riva en Brescia zijn verstoord. Te Triest is de temperatuur door het on weer gedaald van 30 op 15 graden. Te Genua en aan de Riviera woedde een hevige storm, In de haven van Genua werden de sleep- booten van hun ankers gerukt doch schade van eenige beteekenis werd niet aangericht. ff Leopold Harris en zijn brandstichters-bende. (Van onzen Londenschen correspondent). LONDEN, Augustus. Leopold Harris hield er van in zijn vrijen tijd naar hondenrennen te gaan kijken. Hij had zijn eigen hazewinden die het electrische haasje achtervolgden. Hij was een geregeld bezoeker van „gracing" (de afkorting voor greyhound racing) in Londen en in provincie steden. Maar Leopold was ook een man van groote zaken en ruime middelen. En geen business zou hem ontgaan indien hij het kon helpen, ook niet wanneer hij de honden volg de in het licht van de electrische lampen. Zijn helpers en zijn bedienden wisten altijd waar hij was en de bestuurders van de hondenren nen waren altijd verwittigd geworden van Harris' aanwezigheid in de rijen toeschouwers. Zoo gebeurde het dat zoo nu en dan het licht bord. dat bestemd was voor het vermelden van uitslagen, een boodschap bracht in vurige letters voor Leopold Harris. En dan ging er een kreet van begrijpen door de menigte. En de kreet was: „Brand"! Wanneer Leopold Harris, de groote brand-expert, werd ontbo den dan keek men uit naar de lagere regionen van het donker hemelgewelf, naar rook van brand of naar den gloed van brand. Leopold Harris was bekend als een groot schatter van brandschade voor de verzekeringsmaatschap pijen. Leopold's zaken waren branden. De oogen der duizenden op de banken om de hondenarena verlieten werktuigelijk de honden en zochten werktuigelijk de lucht af. Maar vaak genoeg was de brand, dien Leopold moest gaan bekijken, in het hooge noorden van het eiland of ergens ver legen de west kust. Geen rook- en gloedsporen waren dan waar te nemen boven Londen of boven de provinciestad, waar Leopold bij de honden zijn ontspanning had gezocht. Geen brand in Engeland ontsnapte aan het alziend oog van den vermaarden brandschatten Hi.i had zijn oogen allerwege in de oogen van zijn helpers. Leopold wist vaak eerder van den brand dan de man. wiens eigendom in de vlammen stond te verteren Dit klinkt als het begin van een mystiek en onwezenlijk verhaal van vuur en misdaad. Maar het is het begin van een verhaal van waarheid en feiten. Het verhaal heeft juist zijn ontknooping gekregen in een rechtzaak, een van de langdurigste, een waar monster proces, in de geschiedenis van de fameuse crimineele rechtbank van Londen. Old Bailey. Leopold Harris zal in geen veertien jaren meer naar de hondenrennen kunnen gaan of zich kunnen bewegen als vrij burger, eenvou dig omdat hij veertien jaren in de gevangenis zal moeten zuchten en „penal servitude" zal moeten doen. Leopold was het hoofd van een groep brand stichters. ,the master mind", zooals men het wat vleiend en indrukwekkend uitdrukt in de Londensche sensatiekranten, in een samen zwering welke de Engelsche brandverzeke ringsmaatschappijen eenige millioenen heeft gekost gedurende tien of meer jaren van sa menzwerende activiteit. De bende bestond uit zestien leden, elk lid een ..fire bug", een para siet die woekerde op vertrouwen en integri teit. zonder dewelken geen onderneming kan werken en zeker geen stelsel van brand- assurantie. Al jaren lang hebben de verzekerings maatschappijen en de assuradeurs van Lloyds de halve overtuiging gehad dat verscheidene branden, waarvan de schade door hen werd gedekt, niet te wijten waren aan het onge lukkig toeval. Maar verdenking zonder meer was niet genoeg voor actie. En bijna tien jaar van onderzoek en onkosten, van speuren en spieden zijn noodig geweest, om voldoende aanwijzingen bijeen te krijgen voor gerech telijke vervolging van de brandstichters en oplichters. Toen nog waren voor het gerech telijk vooronderzoek meer dan zeven maan den noodig. Tenslotte kwamen zestien perso nen voor den rechter, beschuldigd van sa menspannen met de bedoeling verzekerings maatschappijen en assuradeurs te bedriegen door verzekerde eigendommen in brand te steken en daarop valsche en buitensporige aanspraken op schadevergoeding te doen vol gen. Uit de nasporingen van jaren is komen vast te staan dat men naast de zestien be klaagden nog wel een tachtig andere personen in de banken der beschuldigden had kunnen doen plaatsnemen. Maar men vond het voor- loopig al welletjes. De verzekeringsmaatschap pijen. die de gerechtelijke kosten te dragen hadden ze bedroegen honderdduizenden ponden sterling wilden haar onkosten niet noodeloos verhoogen en het proces, dat in laatste instantie toch al 32 dagen heeft ge duurd. niet te lang rekken. Met de veroor deeling van deze zestien personen die met uitzondering van de onbeduidendste mede plichtigen vele jaren gevangenisstraf moeten ondergaan meent men het kwaad in zijn stoutmoedigste en ernstigste vormen te heb ben gestuit. Uit de langdurige behandeling van de zaak is gebleken dat de oplichters brandstichters ongeveer als volgt te werk gingen: Zij stichtten „winkelzaken" die nooit konden slagen en ook nooit behoefden tc sla gen. Voorraden van vrijwel waardoloozc goe deren werden ingeslagen. De voorrraden wer den te hoog verzekerd, daarop in brand gesto ken en dan volgde dc aanspraak op schade vergoeding, die vele duizenden ponden sterling inbracht. Leopold Hai-ris. de ziel van deze jammerlijke negotie, was zelf een brandver zekeringsexpert en het tegenwoordig hoofd van een firma, die in dit bedrijf bijna een eeuw lang een goeden naam in Londen heeft gehad. Hij behandelde ook in het algemeen als deskundige de aanspraken van hen aan wier branden geen luchtje was maar voor der gelijk normaal werk had hij dc laatste jaren geen tijd gehad. Een brandschatter in dienst van een der groote verzekeringsmaatschap pijen had zich laten omkoopen voor het lid maatschap van deze club. De aanspraken werden gesteund door valsche facturen en kwitanties en allerlei andere valsche docu menten. Indien de boosdoeners aanspraken deden gelden met betrekking tot een echt be drijf dan nam het bedrog den vorm aan van sterk overdreven aanspraken op vergoeding wegens verlies van voorraden of schade eraan. Wanneer een medeplichtige geen verzekerin gen meer kon sluiten omdat zijn eigendom men te vaak voorwerp waren geweest voor aan spraak wegens brandschade, dan stichtte men brand in een ander deel van het gebouw waarin zijn winkel was. opdat ook deze scha de zou lijden. De alibi's werden steeds ge arrangeerd en herhaaldelijk kwam het voor dat het verantwoordelijk hoofd van de zaak, waar brand was uitgebroken, zich ergens anders bevond. Het proces heeft een stel schurken in het licht der openbaarheid geplaatst wier gees telijke samenstelling weinig meer was dan een verbinding van karakterloosheid en ont aarding. Beide kwaliteiten waren enkelvou dig het sterkst vertegenwoordigd respectieve lijk in Capsoni den verklikker en in Leopold Harris den leider. Capsoni was de voornaam ste brandstichter en zijn armzalige echtge- noote stond hem bij. Zij waren werktuigen, willige, in de handen van Harris en zijn broer. Zonder Capsoni's getuigenis koelbloedig ge geven en door de openbare tribune huiverend aangehoord zou er tegen geen der boos doeners een schijn van bewijs zijn geweest. Capsoni heeft het onverdiende loon ontvan gen van hen die ..King's evidence" verschaf fen. Hij en zijn vrouw zijn vrij. De rechter be treurde het dat hij hem niet de straf kon geven, welke hij zoo zeer verdiende. Maar dit oude rechtsmiddel 's Koning's getuigenis in deze zaak aangewend, gaf Capsoni gelegen heid zijn vrijheid te koopen door zijn broeders in de boosheid te verraden. Een systeem van rechtspraak, dat zoo stuitend kan zijn voor het rechtvaardigheidsgevoel, vraagt 0111 een zekere hervorming. 15 VIERKANTE K.M. SPRINK HANEN. GROOT SUTKERGEBIF.D IN NATAL BEDREIGD. DuRBAN. 23 Augustus (Reuter). Ui: Zoe- loeland is een sprinkhar.onz w0rm van 5 K.M. lang en 3 K.M. breed over de Tugela-rivier Na tal binnengedrongen. Op het oogenblik bevindt de zwerm zich in het centrum van de suikerplantages op 50 mijl van Durban, doch toi dusver is slechts geringe schade aangericht. De regeering heeft ambtenaren uitgezonden 0111 deze plaag te bestrijden. VAN HET ZIONISTENCONGRES. SOCIALISTEN CONTRA REVISIONISTEN. PRAAG. 22 Augustus (Reuter). Op het Zionisten-congres crltisee.de prof. Brori-'.-ky lid van het Zionistisch uitvoerend Comité, de politiek der mandaaimogendheid van Palesti na. Aan de regeering van Palestina moet wor den gevraagd aan den aankoop van grond door de Joden en aan de Joodsche immigran ten naar Palestina geen hinderpalen in den weg te leggen. Het comité van actie van het congres houdt permanent zitting om te tachten de geschillen bij te leggen, die zijn ontstan tusschen de poktieke fracties betreffende de verkiezing van het uitvoerend comité. De socialisten weigeren samen te werken met de revisionisten en deze laatsten verzetten zich tegen de verkiezing van dr. Weizmann tot voorzitter daar deze naar hun smaak te veel anglofiel is. Sokolow over de positie der Joden in Duitschland. In de gisteren gehouden zitting van het Ztonistencongres bracht Sokolow rapport uit over den toestand der Joden in dc wereld Sprekend over Duitschland wees spreker er volgens Reuter, op dat het onwaar is te zeggen, dat de Joden vijanden van den Duit schen staat zijn. Sokolow protesteerde tegen het gebruik, dat Duitschland maakt van de z,g. ..Protocollen der Wijzen van Zion". die een vervalsching zijn. en tegen de aantijging dat de Duitsche Joden naar een Joodsche hegemonie in Duitschland zouden streven. Spreker deed ten slotte een beroep op alle Joodsche partijen ter wereld, om zich binnen het kader der wetten van haar onderscheiden landen te vereenigen. De Parijsche gedelegeerde Leo Motzkin is lieden tot voorzitter van het congres geko zen. niet als vertegenwoordiger van een be paalde groep, maar om zijn persoonlijke kwa liteiten. In het congresbureau zitten voorts drie afgevaardigden van de linkerzijde en drie „aigemeene Zionisten". AMERIKAANSCHE JODEN BOYCOTTEN DUITSCHLAND. NEW-YORK, 23 Augustus (Reuter) Het bestuur van het Amerikaansch Joodsch Congres heeft een motie aangenomen tot boycot van Duitsche goederen, nadat eevst scherpe critiek was geleverd op dc politiek van de leiders, die hun sanctie tot boycotten zoolang hebben uitgesteld. ER VIEL GEEN BELASTING TE INNEN. DRIEHONDERD VERLATEN DORPEN IN SYRIc. LONDEN. 23 Augustus. De geruchten, dat groote deelen van Syrië door de inwoners zijn verlaten, worden thans bevestigd. Eenige belasting ambtenaren hebben korten tijd ge leden een bezoek gebracht aan een gebied ten Oosten van het district Aleppo om daar achterstallige belastingen te innen. Zij moes ten ongeveer driehonderd dorpen bezoeken, doch gemeld wordt, dat zij deze dorpen ge heel verlaten vonden. Slechts wolven slopen er rond. Het kon tot dusver niet worden vast gesteld waarheen de dorpsbewoners zich be geven hebben. LET OP DE FLESCH y is Uw waarbore voor (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. DONDERDAG 24 AUGUSTUS Schouwburg Janswcg: „De Man, die niet „neen" kon zeggen". 8.15 uur. Bakenessergracht 13: Rozekruisersgenoot- schap. 8.15 uur. Palace: „Leve dc Vrijheid". Op het tooneel Barandini en z'n partner August. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Es war cinmal ein Musikus". Op het tooneel: Newton-Trio, pa- rodisten. Luxor Sound Theater: „Cohen en Kelly in moeilijkheden." 8.15 uur. 's Middags 2.30"uur Poppenkast op het tooneel. „De geschiedenis van een jongen die zoo jokte". Als hoofdnummer: „Vadertje Lang been". Teyler's Museum, Spaarne 16, Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. VRIJDAG 25 AUGUSTUS Bioscopen, nieuw programma.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3