VOOR DE V&OUW II INSCHRIJVING iCeukenaehen eirmen SAMENZWERING VAN DE PANTOFFELHELDEN K© W DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1933 HAARL'EM'S DAGBLAD r ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Ditmaal zijn de zwaardere figuren weer eens aan de beurt met een paar keurige jurkjes. No. 173: namiddagjapon van bewerkte stof. Lang (tot op de enkels vallend) maakt ze 'n zeer slanken indruk, die nog verhoogd wordt door de in punten aangezetten rok. Het ruim vallende klokmouwtje staat zeer charmant; evenals de ruime halsopening. Men kan deze jurk vervaardigen van elk gewenscht materiaal. Heel mooi is zijde, die in zware plooien valt. Maar ook georgette, voile, kunstzijde kun nen gebruikt worden. Benoodigd materiaal: 5 a 6 meter gebloem de stof. Voor de halsgarneering 20 c.M. witte zijde. No. 175: keurig wandeljapon van donkere bedrukte stof. Dit model, speciaal ontworpen voor de minder slanken onder onze lezeressen maakt door zijn eenvoud een zeer gedistin geerde en voorname indruk. De hals is gegarneerd met een Valencienne kantje. Als materiaal raden we zijde, kunst zijde of katoen aan. Benoodigd: 4 1/2 a 5 Meter. Beide patronen zijn tegen den prijs van, 0.50 ets per stuk in alle maten te verkrij gen bij de „Afd. Knippatronen" van de Uit geversmaatschappij: „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt in postzegels, per postwissel of wel per post giro 41632. De lezeressen worden vriendelijk verzocht bij het nummer van het patroon ook de ver langde maat, d.w.z.: boven-, taille- en heup wijdte, op te geven. Gelieve verder naameii adres duidelijk te vermelden. Toezending zal dan Tzoo spoedig mogelijk geschieden. VOOR DE IN SEPTEMBER BEGINNENDE LESSEN. Onderricht in Naaien en Knippen van eigen kleeding f 3.- p. maand Opleiding tot Coupeuse. Vraagt prospectus WIEDENHOFF'S MODE-ACADEMIE KINDERHUISSINGEL 28 - TEL. 10670 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) KORTE JASJES. De korte jasjes bij het namiddag- en avond toilet zijn nog erg in de mode. Meestal zijn ze in contrasteerende kleur; bij een gebloemde japon draagt men echter een effen jasje in de grondtint van de japon. De linksche afbeelding toont een goudbruin jasje, dat gedragen wordt op een licht beige japon. Het jasje heeft zoogenaamde „vecht- manchetten", zooals de duellisten in vroeger eeuwen ze droegen, ter hoogte van den elle boog. Een eenzijdige rever. die wijd uitsteekt, geeft het geheel een aparte noot. Groote bronzen knoopen dienen als sluiting. Het toilet van gebloemde chiffon, heeft een zwart bolero-jakje uit zijde, om het te coni- pleteeren. De mouwen hebben driekwart leng te en aangezette wijde ballonnen. Het jasje Srordt gesloten met een grooien strik. PRAKTISCHE DINGEN VOOR HET STRAND. Het verblijf aan het strand is over het alge- men een vrijwel onverdeeld genoegen, en hier, waar de meesten er zich om tien uur naar toe begeven en er om zes uur, haif zeven, van daan komen, met een kleine onderbreking voor de lunch, is ei- maar één factor, die wel eens hinderlijk wordt, en dat is de aanwezig heid van ongelimiteerde hoeveelheden zand dat tot de kleinste hoeken en gaten door dringt, boeken verknoeit, zich nestelt in de kragen en manchetten van badmantels, klu wens wol onbruikbaar maakt en de tientallen enthousiasten, die zich ter meerdere verbran ding van top tot teen in de olie zetten, her scheppen in ontoonbare zanderige ballen, die iederen dag minstens een half uur extra noo- dig hebben om zich voor het diner weer tot toonbare menschen te metamorfoseeren. Geen wonder dan ook, dat sommige tot het uiterst toe getergden niet rustten voor ze een middeltje hadden gevonden cm hun speciale narigheid zoo afdoend mogelijk te verhelpen, en vandaar dat er hier van tijd tot tijd han dige dingen op het strand verschijnen, die de moeite van het doorsturen wel waard zijn. Het was een bijzonder enthousiaste zonne- baadster, die met het hierbij afgebeelde, en heel gemakkelijk na te maken stvandmatrasje verscheen, dat er, toen ze het nog niet ont vouwen had, uitzag als een soort van kleurige cretonne tasch met een hengsel, die sloot met een lipje en een drukknoop aan den onder kant. Bij nadere beschouwing bleek het een in de lengte dubbelgevouwen lap onverschiet- bare cretonne te zijn, gevuld met een paar vellen watten, en doorstikt tot er vijf gelijke afdeelingen ontstonden. De bovenste was met kapok een beetje extra bijgevuld om voor hoofdkussen te kunnen dienen, een hengsel van de stof werd tusschen de eerste en de tweede af deeling van onderen af bevestigd, en als de zaak opgevouwen was, werd hij met een lipje, waaraan een drukknoop, gesloten. Simple comme bonjour alleen moet men maar op het idee komen! Eén van de vele ijverige Fransche vrouwtjes, wier ontstellend snelle vorderingen aan een jumpertje of handwerk menig minder vlotte naaister jaloersch zou maken, en die blijk baar ook genoeg had van het zand, dat eeuwig in haar kluwens wol en strengetjes zij doordrong, nam op een goeden dag de eveneens afgebeelde „sacorbeille" oftewel zak- mandje mee, die twee houten pootjes had om op te staan, dichtgeklapt werd als men hem in de hand wilde dragen, en die ook gemaakt was van eenvoudig onverschietbaar cretonne en ongeverfd hout, ongeveer in den stijl van de ouderwetsche naaimandjes, maar dan op kortere pootjes. Van binnen was het gevoerd met effen satinet. Zou een handige knutse laarster, misschien geholpen door een handi- gen knutselaar, er geen kans toe zien om zoo iets zelf te maken? Want beide ideeën zijn niet alleen praktisch voor aan het strand, maar ook lang niet kwaad voor hen, die het meerendeel van deze zomersche dagen buiten doorbrengen, al is het zelfs maar in hun eigen tuin, waar het ook goed zonnebaden en handwerken is. WILLY VAN DER TAK. i*i~iir'n>%i V V V Sla van tomaten en komkommers (4 per sonen): 4 mooie stevige tomaten, 1 komkom mer. 1 ui. 1 eetlepel fijngehakte peterselie, wat peper en zout, 2 eetlepels paneermeel, 5 eetlepels slaolie, 3 eetlepels azijn. Leg laagsgewijze in een slabak de in plak jes gesneden tomaten, komkommer en de ge snipperde ui: strooi over elke laag wat ge hakte peterselie, wat paneermeel en wat peper en zout. Klop de olie met den azijn door el kaar, giet ze over de groente, laat de sla 2 uur op een koele plaats staan en dien ze dan voor. Tomato catsup: 5 K.G. tomaten. 3 d.L. azijn. 25 gr. zout, 175 gr. bruine suiker. 3 gr. cayenne peper, 15 gr. gemalen piment, 15 gr. gemalen foelie, 10 gr. gemalen kaneel. Kook de gesneden tomaten met een weinig water gaar, giet ze door een vergiet, en druk er zooveel mogelijk met een houten lepel alles door. Voeg bij het pulp de gemengde droge bestanddeelen. roer er den azijn door en giet het mengsel door een liaarzeef, waarin het dikste gedeelte zal blijven liggen. Giet al het uitgelekte in een groote pan en laat het zachtjes tot op de helft inkoken; doe het in een uitgekookte flesch. sluit die en' bewaar de flesch op een koele, donkere piaats; gebruik ze tot het kruiden van verschillende soepen en sausen, vooral ook voor het afmaken van gestoofd vleesch. Doe het dikke gedeelte in een kleinere pan en laat het ongeveer 20 minuten koken; breng het ook in een uitgekookte flesch over en gebruik het als zoetzuur bij vleesch of visch Citroenrijst (4 personen) 2 ons rijst, 2 ons suiker, het sap van 2 ci troenen, schil van 1 citroen. Wasch de rijst en zet ze op met de zeer dunne citroenschil en 3 maal zooveel water als rijst (6 deciliter), laat ze gaar koken. Roer er het citroensap met de suiker door en giet de massa, die dan vooral nog slap moet zijn, in een met koud water omgespoel de steenen vorm. Laat de pudding door en door koud worden (anders is ze niet stijf) en presenteer er desverkiezende efen vanille saus bij. VERSCHILLENDE STEKEN. HET SPEELPAK. De trainingspakjes in verschillende kleuren te krijgen, warm en practisch, zijn wel een heer lijke dracht voor onze zeer jeugdige jeugd. Geschikt voor zo mer en winter. De meeste moeders zien hun kinderen liever in lichte jurkjes en pakjes, maar wilde robbedoezen „ver slinden" bij wijze van spreken drie costuums per dag. Om die reden ook wordt meestal don kerblauw gekozen ais kleur voor het trainings pak. Een nogal sombere kleur. Maar 't is zoo leuk die op te vroolijken met wat biais-lint, dat in den handel is onder den naam „fill-a-want" in alle kleuren van den regenboog. Fleurt u zoo'n donker jasje eens wat op met een fèlkleurig biesje langs de lange broekspijpen en u zult eens zien wat een grappig effect u krijgt wanneer u hard blauw combineert met groen en geel of groen- oranje-geel. Lichtblauw en rood. Op de afbeelding kunt u zien hoe de gar neering op de blouse kan worden aangebracht. LAURA KUIPER, El- Het gebeurt meer dan eens, dat we klach ten hooren van onze lezeressen: „Ja, dat is allemaal goed en wel om te schrijven, de mutsjes en kappen van handschoenen wor den gehaaktmaar wij kunnen niet zoo goed of heelemaal niet haken. En wij zouden toch ook graag al die aardige dingen zelf maken". En voor deze lezeressen zullen we nu een soort „cursus" geven in verschillende haak- steken. De steek, waar het haakwerk op berust, is de losse, of de kettingsteek. Deze losse is zeer eenvoudig, op de eerste afbeelding is duidelijk te zien, hoe deze steek gemaakt wordt. De tweede afbeelding geeft te zien, hoe een „half stokje" wordt gemaakt. Halve stokjes geven een vast. stevig haakwerk. Het is dan ook de aangewezen steek voor wintermutsjes, shawltjes, enz. die niet te grof mogen wor den. Het wordt op de volgende manier gemaakt: Men heeft het vereischte aantal ketting- tseken opgezet. Nu steekt men in de derde losse in en haalt een lus door. Men slaat den draad om. haalt hem door de lus, slaat nog eens om en haalt door beide lussen. Nu steekt men in den volgenden ketting- steek, haalt een lus door, slaat den draad om, enz. Al naar gelang het noodig is. haakt men een losse tusschen de halve stokjes, of niet. Dat hangt natuurlijk af, van het te maken voorwerp. Bij de tweede toer dient men er op te letten in de achterste lus van de bo venste steek in te steken. Dan krijgt men een aardig ribbeltje. Tot zoover de les voor vandaag. Men doet het beste, om voor te oefenen wat oude wol of katoen te nemen en daarmee net zoo lang te probeeren. tot men een regelmatig haak- sel krijgt. Dan pas begint men met het eigen lijke voorwerp. En nu, veel succes, mevrouw! EENVOUDIGE SLASAUS (4 personen) 4 eetlepels slaolie 3 eetlepels azijn of citroensap 1 theelepel soja 1 afgestreken theelepel zout 1 volle theelepel mosterd Roer den mosterd met het zout en de soja door elkaar, roer er eerst de olie door en ver volgens den azijn. SLASAUS MET GEKLOPT EI (4 personen) 1 ei ij 3 eetlepels slaolie 3 eetlepels azijn of citroensap 1 theelepel soja 1 afgestreken theelepel zout 1 volle theelepel mosterd. Klop het ei met het zout en den mosterd goed uit elkaar, giet er, steeds kloppende eerst de soja daarna langzamerhand de olie en tenslotte den azijn door. Boekdeelen vol zijn er geschreven over de emancipatie van de vrouw, en het is verre van mij nog eens dat netelig onderwerp aan te roeren, dat overigens; hoewel men zou ver wachten dat men er langzamerhand over uit gepraat geraakt was. nog in het brandpunt der belangstelling van zoowel man als vrouw staat, en steeds nog een geliefd onder werp voor discussies is, getuige de felle debat ten. die zich nog onlangs in „De Telegraaf" ontsponnen over een door een vrouw ge schreven artikel over „De moderne jonge vrouw". Nadat ten slotte een man het gewaagd had de emancipatie van de vrouw een „mis lukt experiment" te noemen sloot de redactie haastig de discussies, voorziende, dat dit eerst met recht de knuppel in het hoenderhok was. die allerwegen een verontwaardigd gekakel zou doen losbarsten. Dat er over de emancipatie van den man zooveel minder gezegd en geschreven wordt, is mij sinds lang een doorn in het oog. en hen, die mij hier verbaasd aanzien en zeggen, dat de emancipatie van den man iets is. dat heelemaal niet bestaat, zoodai ik het prikken van die doorn alleen in mijn verbeelding voelen kan, zou ik bij dezen tegen willen spre ken. Ik kan hen ten eerste wijzen op het feit dat er natuurlijk op de emancipatie van de vrouw een zekere reactie van mannelijke zijde gevolgd moet zijn dat is een wet van Meden en Perzen, die niemand zal willen ontkennen: dat die reactie een emancipatie achtig karakter heeft kan uit enkele hier onder op te sommen feiten duidellik aange toond worden, zij het dan ook. dat de eman cipatie der sterke sexe nog maar in haar kinderschoenen staat, en zich aus kenmerkt door symptomen, die wel hetzelfde karakter, maai- nog lang niet dezelfde kracht hebben als die o, contradictio in terminis! van het zwakke geslacht. Het eerste en welsprekendste symptoom is de oprichting, die een paar jaar geleden plaats vond. van de „Vereeniging tot verde diging van de rechten van den Man". Als ik mij niet vergis, werd het initiatief daar toe genomen door een Duitscher, wiens portret in alle kranten verscheen: hij zag er slecht en vermoeid uit, maar droeg een verbeten en vastbesloten uitdrukking in de zwartomrande oogen. De vereeniging bestaat nog en doet af en toe van zich hooren; het portret van den Duitscher verscheen een paar maanden ge leden bij de één of andere gelegenheid weer in de kranten, maar daar liet hetzelfde, en geen nieuw was. kon ik daar aan niet zien, of hij er wat beter uit was gaan zien. Een ander, maar ook belangrijk verschijn sel komt van Fransche zijde. Daar is één of twee jaar geleden een tijdschrift opgericht, dat zich ten doel stelde een tegenwicht te zijn voor de zoo vele tijdschriften, die uit sluitend voor vrouwelijke lezers de wereld in gezonden worden: het blad. dat er uitstekend verzorgd uitziet, pronkt met den welspreken- den en agressieven naam van ..Adam" en is een, om het kort maar krachtig uit te druk ken. mannenmodeblad. waarin ienere man in lichtingen kan vinden omtrent de laatste door den Prins van Wales gelanceerde modegril, de al of niet wenschelijkheid van het dragen van een rood en wit geblokte smokingdas en de garderobe, die een welgekleed man bij zich hoort te hebben als hij op reis gaat. Een derde verschijnsel, dat duidelijk be wijst. dat de emancipatie van den man in de laatste jaren groote vorderingen heeft ge maakt en dat de behoefte tot emancipeercn zelfs doordringt tot die lagen van het man nendom. dat zich altijd onderscheiden heeft door achterlijkheid en vrees voor vooruitstre vende maatregelen, is een feit, dat dezer da gen plaats vond: het oprichten van een club van pantoffelhelden, die zich ten doel stelt het met vereende krachten in opstand komen tegen de heerschappij van de echtgenooten der leden. Dit geniale idee stamt uit Tsari- brod in Joegoslavië, waar op den datum van de dagteekening van het bericht vijftien leden tot de club waren, toegetreden, terwijl in verschillende andere plaatsen het oprich ten van zustervereenigingen ook in dit woord lijkt een zekere inconsequentie opge sloten te liggen: het zou beter zijn ditmaal „broedervereeniging" te tolereeren wordt overwogen. De leden van de club zullen de volgende regels in acht hebben te nemen: 1. Zij zullen in het geheel geen huiselijk werk doen. tenzij hun vrouw ziek is. 2. Elk lid moet minstens één maal per week uitgaan om den avond met zijn vrien den door te brengen. 3. Bij hun thuiskomst na den uitgaans avond zullen de leden hun vrouw geen enkele mededeelïng doen over de wijze, waarop zij den avond hebben doorgebracht. 4. De leden zullen erop aandringen, dat hun echtgenooten met hen samen ontbijten en dat de vrouwen zelf het ontbijt zullen ge reed maken. Met deze maatregelen, die toch werkelijk al niet voor de poes zijn. zijn de leden echter nog niet tevreden, en zoodra zij erin geslaagd zijn deze in te voeren zullen zij uitgebreid wor den tot de man zijn volkomen vrijheid weer terug heeft. De namen der leden en de plaats van bijeenkomsten worden strikt geheim ge houden. ten einde te verhinderen, dat de vrouwen een spaak in het wiel steken en de club aantasten voor deze sterk genoeg is om de leden te verdedigen. Ge ziet het: het plan is strategisch genoeg opgebouwd en belooft kans van slagen te hebben. De Joegoslavische echtgenooten van pantoffelhelden zullen op moeten passen, of zij zijn, voor zij het weten, hun macht en hun mannen kwijt. En een ontzettend idee be springt me: de pantoffelhelden gaan zoo stil en geheimzinnig te werk: hebben zij zich ook in Nederland al vereenigd en werken zij ach ter de schermen om zich vrij te maken van de heerschappij van de vrouw? Nederlandsche vrouwen, hoedt u! Ziet ge ergens een sidderende man op slinksche wijze zijn huis verlaten, in plaats van op de gewone manier fier en frank zijn voordeur uit te stappen, dan is het ontwijfelbaar een pantof felheld. die onderweg is naar een vergadering waar hij en zijn medehelden zullen trachten het gezag hunner vrouwen te ondermijnen. Rapporteert hem bij zijn echtgenoote! De emancipatie van den man is een kwaad, dat stil en onopgemerkt zijn gang gaat. en eenrfiaal nog meer kwaad zal doen dan de emancipatie van de vrouw. Wees gewaar schuwd! WILLY VAN DER TAK. „Er bestaan geen oude vrouwen meer". Soms wordt het verwonderd, meestal een beetje smalend gezegd. Men be doelt dar.: de vrouw tegenwoordig wil niet meer oud zijn, ze gebruikt allerlei kunst middeltjes om jong te lijken, ze maakt zich belache lijk. Een vrouw die jong doet, die wer kelijk wil doen gelooven, dat ze tien. twintig jaar jon ger is, maakt zich zeker belachelijk. Zc kan ook ons medelijden opwekken zooals ieder een die iets anders, die meer wil lijken dan hij is. Vooral ook omdat deze vrouwen iets terug willen roepen wat niet te herroepen is. Jeugd gaat voorbij, wie eenmaal veertig is zal nooit meer twintig zijn. Vrouwen van veertig, vijftig jaar. die nog zoo graag in haar eerste jeugd terug ais zijn, denken aan die eerste jeugd terug als aan een ideaal-staat. Waren ze nog maar twintig wat zouden ze dan gelukkig zijn. Herinnering is een bedrlegelijk iets. Als we aan voorbijgegane jaren denken, worden we min of meer sentimenteel en we verlangen terug naar wat geweest is. De rust van het verleden ligt er over uitgespreid, maar we vergeten, dat, toen dat verleden he den was. het evenmin zoo gelukkig en vredig was. als ons tegenwoordig leven. Ja, als we goed nadenken, zal het in de meeste geval len heel wat minder vredig zijn geweest. Wa ren wc werkelijk zoo zorgeloos en vroolijk? Of is de levensblijheid pas later in ons leven gekomen? Misschien hebben we veel verloren sinds onze jeugd. Familieleden, vrienden. Mis schien zijn we er financieel ook niet op voor uit gegaan, misschien waren alle omstan digheden vroeger gunstiger. Maar tenslotte gaat het niet om de om standigheden, tenslotte gaat het om ons zelf. En misschien het is tenminste te hopen, kunnen we toch wel eenigen geestelij ken vooruitgang constateeren, sinds ons twin tigste jaar. Hoe ouder we worden hoe groo- ter ons innerlijk bezit wordt. Als we dat voelen, als we daarvan over tuigd zijn, zal het begrip „oud" en „ouder" ook wel eenigszins van kleur veranderen. Een waarheid is ook. dat iemand die met de ja ren geestelijk groeit, ook uiterlijk vitaal blijft. Denk maar eens aan onze kunstena ressen. Het is heusch niet altijd een phrase als er in een interview staat: „deze zeventig jarige die hoogstens vijftig lijkt" of „wie zou denken dat dit jonge meisje al moeder is van groote kinderen?" Geestelijk groeien en het genot voelen van dien geestelijken groei, dat houdt jong.Sinds vrouwen zich meer voor het leven rondom zich zijn gaan interesseeren ziet men minder oude vrouwen. Als ge even nadenkt kent gc ze wel, de vrouwen die zich niet „opmaken", die zich eenvoudig kleeden en er toch zoo veel jonger uitzien dan ze zijn. Vrouwen, die zich jong voelen omdat ze midden in het leven staan. Ze zijn heusch talrijker dan de vrouwen die „jong doen". De vrouwen van tegenwoordig hebben die pose niet meer noo dig, ze blijven jong zonder haar waardig heid te verliezen; een fleurig Japonnetje en desnoods wat poeder en rouge misstaan niet bij een fleurige persoonlijkheid. Wie smalen op de „vrouwen die niet oud willen worden?" In hoofdzaak de vrouwen die zeil' wel oud zijn, die vinden met het le ven afgedaan te hebben, en dat o.a. demon- streeren door het loopen in een grauw jurkje waarvan de mode niet vast te stellen valt. Maar de anderen weten, dat het een ver heugend verschijnsel ls, dat zooveel vrouwen tegenwoordig lang hun jeugd behouden. De stakkers, die lang jong willen schijnen en veel te lang blijven gelooven in hun aan trekkingskracht voor het andere geslacht, zijn er altijd geweest. Maar de jeugdige, fris- sche vrouw van middelbaren leeftijd is een verschijnsel van dezen tijd, van een tijd, waarin ook de vrouw in allerlei belang stelt, door de jaren heen in allerlei belang blijft stellen en wint met de jaren, rijker en ge lukkiger wordt naarmate haar persoonlijk heid zich ontwikkelt. BEP OTTEN. KLEINE SNOEPERS. Wie draagt de schuld? Vele kinderen zijn niet te wennen aan re gelmatige maaltijden. De eetlust ontbreekt juist op die tijden, als de spijzen op tafel ko men. Booze humeuren, tranen, straf zijn de gevolgen. In bijna alle gevallen komt het uit, dat het kind tusschen de maaltijden lekkers en kleine snoeperijen van de moeder krijgt of ze zich weet te verschaffen. Het gebrek aan regel matigheid in de voedselopname nu, schaadt het jeugdige organisme. Niet zelden leidt dit later tot ernstige storingen. Maar we willen nu hiermee niet zeggen, dat zoetigheden en lekkernijen heelemaal niet goed voor een kind zijn. Het kinderlijke organisme eischt o.a. ook stoffen, die deze voedingsmiddelen bevatten. Een verstandige moeder zal daarom de maaltijden van haar kind zoo samenstellen, dat ook regelmatig de honger naar zoetigheden gestild wordt. Een stukje koek. chocolade of een andere lekker nij worden als dessert dadelijk achter den maaltijd gegeven; en niet tusschendoor. Men moet ook nooit zoetigheden als belooning voor een of andere daad geven. Snoepzuc'nt bij kinderen kan ziekelijk wor den. En we wer.schen toch allemaal goed opgevoede, gezonde kinderen Dr. de Cr, J

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7