DE BILT DE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 2 ballon, omkranst door 'n dubbele cirkelboog in spectrumkleuren. Als 't schaduwbeeld donkerder en duidelijker wordt, zie ik niet alleen den ballon, maar ook de mand met mijzelf er in. 't Is als vaart er dicht bij mij nóg een luchtschippcr en beleefd is ie ook, als ik met mijn pet wuif, salueert mijn schaduwbeeld enthousiast terug. Maar al spoedig wordt aan dit spelletje een einde gemaakt, wederom een ijzige koude, ditmaal door merg en been dringend, 't Is alsof ik ijs inadem, m'n handen zien blauw van de kouhet begint te regenen dan te hage lennatte sneeuw. De hagel op den ballon. die als reuzen-tamboerijn fungeert, maakt 'n geweldig kabaal, als sloegen honderd tamboers cn nog meer een roffelpauken hoor ik ook er tusschen dooronder mij rommelt de donder. De ballon en 't net, dubbel zwaar geworden door den overvloedigen neerslag, begint snel ler en sneller te dalenwelk dalen neiging toont over te gaan in 'n .vallen"met mijn laatste restje zand kan ik dien val rem men.... van verder gaan.... naar België is geen sprake meerde elementen hebben gezegevierd, roepen mij een „tot hiertoe en niet verder" toe totaal verkleumd en drijfnat prepareer ik mij op de landing. Reeds stijgen allerlei kreten tot mij op, mas sa's boeren komen aangehold ik werp 't anker.... de mand stoot, kantelt, sliert mij door 'n sloot, maar ik ben reeds op den rand van de mand gesprongen om 'n paar ..soppers" te ontgaan. Als de plattelanders tie mand op 't weiland hebben getrokken trek ik de klep vól open ('n scheurbaan had m'n ballon toen nog nietj en wèg vliedt het gas. De ballon wordt gedegradeerd tot 'n vormlooze massa, ingepakt, opgeladen en op 'n sukkeldrafje gaat het per hooggewielde wipkar op Heusden aan. Ik ben gedaald in Brabant na 'n emotie volle vaart van drie uren. Via den Bosch ga ik huistoe. toenmaals te Amsterdam. Als ik 's avonds arriveer is de hoofdstad in dolle feestvreugde, al zingend wordt mij aan de weet gebracht dat ,,'t Hoedje van mijn zus ter 'n daalder kost" en dat wij nog niet naar huis toe gaan nog lange niet nog lange niet! Ik ben 't daar niet mee eens, ga huis toe, zit weldra aan m'n schrijftafel en zet zoo ongeveer neer wat ik U hierboven te lezen gaf. meldt: Hoogste barometerstand 768.8 m.M. te Scilly. Laagste barometerstand 753.3 m.M. te Vardö. spelt en voor zwakken tot matigen. Nöord-Westelijken tot Zuid-Westelijken wind. Gedeeltelijk be wolkt. Waarschijnlijk eenigc regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. 763 m.M. 769 m.M. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van de Fa. KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137. - Tel. 11640 Thermometer 1 September: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 75 F. 60 F. 66 F. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 1 September. Ondertrouwd 30 Augustus: W. van Leeuwen en J. M. Hoogkamer; H. Baard en A. Adema; II. Ramakers en J. Jonker; F. H. Middendorp en J. J. Wehrle; M. H. J. van Veenendaal en G. A. Jehles; J. P. Prins en M. J. Wijkhuizen; R. J. Bos en E. Antonisse; F. H. van Loon en A M. Drozdzok; A. P. van Vuuren en T. Ha- ringa; II. Stegeman en M. Nouwen; K. H. Pracht en E. Lichtenstein; T. Roodhart en D. G. Fabel; B. Nijssen en P. Dirken; A. K. Krings en E. Prins; P. G. Roosloot en M. M. van Musscher; Getrouwd 30 Augustus: J. Draaisma en J. M. Dekker; G. W. Slenders en M. J. Diesveïd; J. Klouwers en P. M. Haupt; J. Paap en B. J. Lenstra; H. J. Bouwman en C. C. Heijkoop: W. Waalewijn en A. H. Olie; R. J. van Goor en P. S. M. A. Schaap; F. Milatz en M. E. Milatz; J. v. d. Berg en J. M. v. d. Wereld; P. v. d. Bijl en G. Posthuma: J. A. F. de Weers en HA. Vermeulen: C. G. van Bennekom cn W. G. Driessen; J. Steffers en M. J. Nieuwen- huisen; A. Eijskoot en G. G. v. d. Berg; J. J. Coenen en M. H. Postema; Bevallen 26 Augustus: C. J. H. G. M. Weis- scherSchilder, d.; 28 Augustus: C. Lucas Willemse, d.; M. L. van DuinLe Lorrain, d A. C. LoofZuurendonk, d.; 29 Augustus: A. J. van Bredavan Geldorp, z.: D. Bouwman- Rebel, d.; E. OttenbrosSpruit, z.; J. Jon kerPrevost, d.; A. II. WildschutRondeel, d.; A. van Steijnende Nijs, d.: M. Houniet Polak, z.; E. E. AlmaKrebs, d.; M. B. Booms Kuijten, d.; 30 Augustus: P. J. Kuijfcde Jong, z.; Overleden 29 Augustus: G. Jonker, 61 j., Soutmanstraat; M. C. SmitsOosthoek, 50 j., Gasthuisvest. UIT DE OMSTREKEN BEVERWIJK KONINGINNEDAG. Na de aubade voor het stadhuis, waarmede de Koninginnedag werd geopend cn de kin- de Meer volksspelen gehouden. De publieke belangstelling was zeer groot cn gold in het bijzonder het watersteekspel, waaraan niet minder dan 69 jongens deelnamen. Ook nu vormde dit onderdeel van het programma een ware attractie. Verscheidene deelnemers lie pen bij hun pogingen om den ring te steken een geducht nat pak op. Zoodra de ton zijn inhoud over een deelnemer uitstortte ging een daverende juichkreet op. Gelukkig na men de slachtoffers zelf het geval heel ge moedelijk op, het frissche bad was niet in staat hun jeugdig wedstrijdvuur te dooven. Na feilen strijd konden tenslotte de prijzen als volgt worden toegekend: 1 T. Aardenburg, 2 P. van Schooten. 3 H. de Bruin, 4 G. Ilbrink. 5 S. Baardse. 6 W. Appel. 7 T. Boohes. 8 J. Wracke, 9 S. Hendriks. 10 J. Verhoogstad, 11 T. Mulder, 12 C. Gooier, 13 N. Appel, 14 K. de Dood, 15 G. Pauw, 16 G. de Ruiter, 17 J. Gra- pendaal, 18 A. Dors, 19 J. v. d. Waa, De meisjes hielden zich bezig met ringste ken op rijwielen, waarvoor zich 24 deelneem sters hadden aangemeld. Sommigen hadden hun rijwielen keurig versierd. Het talrijke publiek heeft den wedstrijd met groote aan dacht gevolgd. Na afloop werden in café de Groentenbeurs de prijzen uitgereikt. Dit ge schiedde door den heer D. M. G. Botterop, die daarbij een toepasselijk woord sprak. De prijzen voor de mooist versierde rijwielen werden toegekend aan: 1 Sj. Buis, 2 K. Böhm 3 D, Tabak. De prijzen voor het ringsteken werden be haald als volgt: 1 K. Böhm, 2 N. Zoontjes, 3 D. Tabak. 4 R. Priester, 5 Sj. Buis, 6 A. Schipper, 7 M. v. d. Geest, 8 N. Tolk, 9 F. de Ruiter, 10 B. v. Leeuwen, 11 R. du Pau, 12 G. Kuys, 13 C. Hoogewerf, 14 C. v. Balen, 15 W. Hover. Ook de deelneemsters, die niet tot de gelukkigen behoorden, gingen niet onge troost naar huis, maar ontvingen een verras sing. De gebruikelijke gymnastiek-demonstratie door de B. G. V. Turnlust werd ditmaal niet gehouden op het weiland „Scheijbeeck" maar in het Gemeentelijke Sportpark. Als gewoonlijk vormde het optreden van „Turnlust" het hoogtepunt van het program ma, waarvoor het publiek groote belangstel ling aan den dag legde. „Turnlust" heeft het publiek veel te genieten geboden. Zoowel het optreden van de kleuterklasse als het turnen van de dames- en heeren-afdeelingen oogstte een daverend succes. Niet minder was dit het geval met de intermezzo's, waarvan vooral de revue-dans van de Turnlust-girls luiden bij val verwierf. Het vendel-zwaaien en lasso- werpen boeide al evenzeer de aandacht. Een groote attractie vormde het loslaten van 1900 postduiven, een afwisseling, die op hoo- gen prijs werd gesteld. De vogels waren na tuurlijk in een minimum van tijd uit het ge zicht verdwenen. Op de tribune heeft burgemeester H. J. J Scholtens en zijn echtgenoote de demonstra tie voor een groot deel bijgewoond. Na af loop van de zeer geslaagde demonstratie heeft de voorzitter van „Koninginnedag", de heer H. A. J. J. v. d. Bergh in hartelijke bewoor dingen aan de deelnemende vereenigingen dank gezegd voor haar medewerking. Turn lust en haar eminente leider de heer B. J. Wieland Los ontvingen als stoffelijk blijk van waardeering een fraaie zilveren plaquet, ter wijl de duivensportvereeniging in het bezit werd gesteld van een beker. Een enorme menschenmenigte heeft van 4.305.30 uur genoten van de behendigheids wedstrijd op motoren voor leden van de Ken- nemer Motorclub. Het parcours was tamelijk zwaar en telde niet minder dan 15 hinder nissen. Toch wisten vele deelnemers het tot een goed einde te brengen, maar ook de tijd sprak een woordje mee, zoodat er nog heel wat te rekenen viel, alvorens de uitslag kon worden vastgesteld. Groote belangstelling trok tegen den avond ook de voetbalwedstrijd KennemersV.S.V., welke van 68 uur in het Gemeentelijk Sport park werd gehouden. Burgemeester Schol tens verrichtte den aftrap. V.S.V. nam de za ken serieus op en liep direct hard van stapel. V. S. V. voerde de score op tot 16. De thuisclub stelde verwoede pogingen in het werk om den achterstand in te halen, maar v. d. Wint bleef de situatie in zijn doei meester. Tegen het einde maakten de Ken- nemers nog een tegenpunt, zoodat het einde kwam met 26. V.S.V. kwam door deze overwinning in het bezit van den fraaien beker, die door den voorzitter van Koninginnedag met een toe passelijk woord werd uitgereikt. De Kenne mers ontvingen een zilveren plaquet, evenals scheidsrechter Twisterling, die den wedstrijd op zijn bekende rustige wijze geleid had. De St. Jozef-Harmonie had den wedstrijd met muziek opgeluisterd. Hiermede was aan de reeks van feestelijk heden een einde gekomen. De Beverwijksche Harmoniekapel dacht er echter anders over en heeft in de avond^aen in de Breestraat muzikale wandelingen georganiseerd. Den talrijken Koninginnedagvièrders was dit na tuurlijk zeer welkom. Drommen hossende en zingende joiv.*Hui sloten zich bij het corps aan. Op net plein voor het stadhuis bereikte de jool het hoogtepunt. De schier onver moeibare kapel speelde een walsje en daar gingen de beenen bij van den vloer. Het werd een uitgezochte gelegenheid om een bal- champêtre te organiseeren en de jongelui lieten zich deze niet ontgaan. Toen de kapel tenslotte inrukte, was het heel spoedig ge daan met de drukte. Zeer velen richtten hun schreden naar Velsen-Noord, waar de natio nale feestdag met een vuurwerk werd beslo ten. Zoo was de rust in Beverwijk betrekke lijk vroeg teruggekeerd. De cafés, die nage noeg alle muziek hadden, trokken veel be zoek, evenals de bioscopen, die speciale pro gramma's vertoonden. IJMUIDEN. Een uitstekend geslaagde feestdag. Duizenden op de been. Op het terrein van Stormvogels. Zoodra de kinderen van de tien scholen, die aan het Oranjefeest deelnamen, op het terrein van Stormvogels aankwamen, ging elke school naar haar eigen vak. De kinderen hebben een prettigen morgen gehad want ze konden aan allerlei spelen meedoen en werden bovendien onthaald. Een ongeval. Jammer dat de feestvreugde een oogenblik verstoord werd door een vrij ernstig ongeval, dat een der kinderen overkwam. Het zoontje van den heer Vis dat meedeed aan het hard- loopen met hindernissen had het ongeluk, zoo ernstig te vallen, dat het een arm brak. Dooi de zorgen van het Roode Kruis werd het knaapje naar een dokter gebracht. Enorme belangstelling. Des middags werden in het Noordz'eekanaal nabij de oude centrale van het P.E.N. kano wedstrijden gehouden, waarvoor enorme be langstelling bestond. Over de geheele lengte van de 200 M. lange baan zaten duizenden op het talud van den dijk. Er heersebte een feestelijke stemming. Op een Zolderschuit zat de Harmonie „Concordia" onder leiding van den heer Vlessing lustige wijsjes te blazen. Er werd vinnig gekampt op het water en hartelijk gelachen op het land, vooral wanneer er een der deelnemers kopje-onder ging, het geen nog al eenige malen gebeurde. Maar het vermakelijkste van alles was het steekspel, waarbij het er om te doen was, om z'n tegen stander uit het zadel, pardon, uit de boot te lichten of te duwen. De uitslagen waren als volgt: 1-persoons kano's: le ronde: le serie: 1. H. Limborgh Meyer lmin. 10.4 sec. 2. D. J. Gouda 1 min. 19.2 sec. 3. H. J. Stammer. 2e serie: 1. D. Zwier 1 min. 14 sec. 2. J. M. Heere 1 min. 16 sec. 3. F. J. H. Duvergé. 3e serie: 1. H. van Heyst 1 min. 7.2 sec. 2. J. Kroon 1 min. 8.1 sec. 3. M. Geytexnan. Demi-finale: le serie: 1. II. Limborg Meyer, 2. D. J. Gouda, 3. J. M. Heere. 2e serie: 1. H .van Heyst, 2. J. Kroon, 3. D. Zwier. In de finale werden geplaatst de twee eerst- aankomenden en de snelste tweede IJ. Kroon). Finale: 1. H. van Heijst in den fraaien tijd van 61.4 sec. 2. J. Kroon 64.1 sec. 3. Limborgh Meyer. 2-Persoons kano's, le ronde: le serie: 1. J. Bais en J. Boon, 2. J. S. Heere en J. M. Heere, 3. H. J. Stammer en D. J. Gouda. 2e serie: 1. K. de Vries en H. van Heyst, 2. P. Borst en P. Borst, 3. R. Rijke en A. Rijke. 3e serie: 1. A. v. d. Zijl en H. van Strien, 2. E. Heinrich en J. Zwaan, 3. L. Dijkshoorn en N.N. 4e serie: 1. C. v .d. Plas en N.N., 2. H. van Vliet en R. v. d. Bosch, 3. E. Boomvoort en H. Witteveld. 5c serie: 1. De Mayer en C. Hille, 2. Brun- tink en Bakker, 3. de Licht Sr. en de Licht Jr. 4. N. v .d. Plas en N. N. Demi-finale: le serie: 1. N. v. d. Plas en N. N. 2. C. v. d. Plas en N.N. 3. A. v. d. Zijl en H. van Strien. 2e serie: 1. K. de Vries en II. v. Heyst. 2. J. Bais en J. Booil, 3. P. Boi'St en P. Borst. Finale: K. de Vries en W. van Heyst le prijs, N .v. d. Plas en N.N. 2e prijs. Behendighcidstvedstrijd. Aan dezen wedstrijd, die bestond uit het op zoeken van in het water geworpen kurken nam een 25-tal peddelaars deel. De uitslag was: 1. D. v. d. Plas, 101 kurken, 2. H. Lim borgh Meyer 81 kurken, 3. de Mayer 72 kur ken, 4. C. v. d. Plas 63 kurken. Steekspel. le prijs Heinrich en partner, 2e prijs Bakker en partner. Om de prijzen van het steekspel werd onder toezicht van de pers geloot. Voor de prijzen zijn verschillende geldswaar- -den beschikbaar, waarvoor de prijswinnaars een door hen gewenscht cadeau op kunnen geven. Deze geldswaarden zijn voor de 1-per soons kano's resp. f 3.50, f 2.50 en f 2; voor de 2-persoons kano's resp. f 6 en f 4; voor den behendigheidswedstrijd resp. f 4. f 3, f 2.50 en f 2 en voor het steekspel resp. i' 6 en f 4. De winnaars kunnen schriftelijk bij den heer Chr. F. Smit, Houtmanstraat hun wenschen ken baar maken. De massa-zang. Des avonds vond op het Kennemerplein een grootsche zanghulde plaats, waarmede de duizenden, die hier bijeen waren enthousiast instemden. Als gangmakers fungeerden „Wilhclmina" en een honderdtal leden van verschillende zangvereenigingen. Een aantal vaderlandsche liederen werd gezongen. De politie zorgde on der leiding van commissaris de Ridder er voor, dat het publiek niet te veel opdrong. Het rij- verkeer was omgelegd door de Houtmanstraat en de De Rijpstraat. De burgemeester sjireekt. Na afloop van den massa-zang hield burge meester Rambonnet, die in gezelschap van zijn echtgenoote de zanghulde bijwoonde van het balcon van de woning van den heer J. C. Dun nebier een toespraak, die door een luidspre ker-installatie. aangebracht in den lantaren paal nabij de provisorische muziektent werd uitgezonden. Zelfs op een afstand van 2 a 300 M. was de rede van den burgemeester duide lijk te volgen. Toen de burgemeester even voor 9 uur het balcon betrad, werd hem het Wilhelmus toe gezongen. Spreker begon zijn rede met te zeggen, dat het hem aangenaam was op den grootsten nationalen feestdag, den verjaardag van het Hoofd van Staat eenige woorden over de be- teekenis van dezen feestdag te mogen zeggen. Spreker verheugde zich erover, dat IJmuiden het Oranjefeest grootscher dan ooit viert, ondanks crisis, werkloosheid en de pas afge- loopen staking die zeven maanden heeft ge duurd. De oorzaak dezer tegenstrijdigheid is, we beleven een onverwacht nationalistisch reveil. Spreker noemde het een buitengewoon voorrecht voor dit doel voor een zoo uitge breid en eenstemmig gehoor te mogen spre ken. Met eenige voorbeelden uit zijn 5-jarige loopbaan als burgemeester toonde Mr. Ram bonnet aan. dat de botte onverschilligheid jegens het Vorstenhuis van de laatste jaren plotseling is veranderd in een buitengewoon enthousiasme. Maar hiervoor was noodig, dat een gouverneur werd weggevoerd, een onzer grootste kruisers door muitershanden be stuurd. de zee bevoer enz. De Oraniehulde op 9 September heeft de belangstelling van het heele land. Verder wees de burgemeester op de beteeke- nis van de Koningin voor ons land en op haar moeilijke taak, alsmede op hetgeen door ver schillende leden van het Oranjehuis voor het volk is gedaan, waarvoor hij verschillende episoden uit onze geschiedenis naar voren bracht. De rede van den burgemeester werd luide toegejuicht Het vuurwerk. Na afloop van de zanghulde begaf de menig te zich naar het Sluisplein om het vuurwerk, dat van het eerste Sluiseiland afgestoken zou worden, te bewonderen. Even over tien ging de eerste vuurpijl de lucht in en gedurende ruim een half uur hebben de 34 nummers de hon derden geboeid. Vooral de apotheose was luis terrijk. Grasbrand. De vuurwerk-bediening zorgde buiten haar wil voor nog een ander vuurwerk. Reeds spoe dig na het afsteken van de eerste vuurpijlen raakte het dorre gras van de talud van het eiland in brand. Ditzelfde herhaalde zich tijdens het afsteken der diverse nummers nog eenigc malen, doch telkens kon het vuur tij dig uitgeslagen worden. Tegen het einde lek ten echter op het tweede eiland, dus aan den overkant van het buiten-toeleidingkanaal van de Middcnsluis tegen den donkeren achter grond verraderlijke vlammetjes langs den-. I grond en toen het officieele vuurwerk ten einde was zette hc-t zich niet-officieel voort op een plaats die ca. 200 M. daarvan verwij derd lag. Het vuur breidde zich snel uit en eerst na een half uur slaagde het personeel van den Waterstaat, geassisteerd door eenige burgers er in den grasbrand meester te wor den. Juist was het laatste vlammetje gedoofd toen de brandspuit de smalle brug over de Zuidersluis kwam aanrijden. Haar hulp was niet meer noodig. Na afloop van het vuurwerk zette de feest vreugde zich nog gedurende eer.ige uren op straat, in de café's en op iiet kermisterrein voort Kinder leesten. Des morgens half negen verzamelden zich op het Tiberiusplein, onder leiding van het onderwijzend personeel, de leerlingen der Emma-, Juliana- en P. Vermeulan-school. een 600-tal. waarna ze in optocht naar het Vel- serduinplein trokken, waar onder leiding van den heer J. Kool hoofd der Julianaschcol een zanghulde plaats had. Van het Velserduin- plein werd onder de opgewekte tonen der muziekvereeniging „Juliana" de toch', voort gezet naar het „Heerenduin" waar de kinde ren ruimschoots op versnaperingen werden onthaald en elkander bekampten in verschil lende wedstrijden. Van de zijde der ouderen bestond voor de zanghulde op het Velserduin- plein en de kinderspelen groote belangstelling. Dank zij het mooie weer is het geheele feest uitstekend geslaagd. 's Avonds 8 uur heeft in de Julianaschoo! voor de leden der Christ. Oranjevereeniging een filmvoorstelling plaats gehad. Voor deze vertooning was de belangstelling van dien aard, dat de turnzaal der Juliana- school bij deze gelegenheid te klein was. Als hoofdnummer werd vertoond ue film: „Ne derland en oranje". Het program werd verder aangevuld met een paar komische films en een natuurfilm n.l. „Per vliegtuig over den Mont Blanc". Brachten de komische films de lachspieren geducht in beweging, de film „Nederland en Oranje" deed de zaal bijwijlen daveren van 't applaus. Naar onze meening heeft het be stuur der Chr. Oranjevereeniging goed gedaan, tot slot van den avond een dergelijke film voorstelling te organiseeren. Wij twijfelen niet, of velen zullen met genoegen aan dezen goed geslaagden feestavond terugdenken. KERKCONCERT REDE BURGEMEESTER RAMBONNET Des middags werd in de Gereformeerde kerk-West een herdenkings-concert gegeven, waaraan velen medewerkten en waar burge meester Rambonnet een aan dezen dag ge wijde rede hield. Van de zijde van het publiek bestond voor deze samenkomst groote belangstelling. Nadat Ds. S. E. Wesbonk de gebruikelijke opening verricht had en de burgemeester, mevr. Rambonnet en de afgevaardigden van de Oranje-vereeniging welkom geheeten had zong mej. Dora Vermeer uit Haarlem twee liederen uit Valerius Gedenckklank. De een voudige wijze waarop de zangeres, dezeten gehoore bracht, heeft het haar toebedeelde applaus extra hartelijk doen zijn. De bariton-solist zong als eerste nummer „Mijne Moedertaal." Ook hem viel veel ap plaus ten deel. Voor het eerst sinds vele maanden hoor den we het Christelijk gemengd koor „Excel sior", dir. de heer W. van Laar uit Amster dam. weer eens optreden. Het koor zong oud-vaderlandsche liedjes en andere liederen. De heer A. cle Jong declameerde op een wijze, die gioóten bijval bij het publiek ver wekte, een 4-tal oud-Hollandsche liedjes be nevens een dialoog' pro- en contra Oranje. Een zeer aantrekkelijk onderdeel van het programma was de vertolking van de Hymne „O, Gij mijn Troost", voor vrouwenkoor, solo-kwartet, sopraansolo, viool en harmo nium, het geheel onder leiding van den orga nist den heer A. W. van Leeuwen. Voor de uitvoering van dit werk allen lof. In het pretentielooze musiceeren lag juist de grootste verdienste van dit optreden. De organisten, de heeren C. F. Morriën en A. W. van Leeuwen, hebben de verschillende programmanummers op de juiste wijze be geleid. Burgemeester Rambonnet ving zijn rede aan met er op te wijzen hoe hij zich, met het ac cepteeren van de uitnoodiging der Oranje vereeniging op deze samenkomst het woord te voeren, gesteld zag voor een vereerende, een moeilijke en een aantrekkelijke taak, aantrekkelijk omdat hem, als royalist ..pur sang", hierbij de gelegenheid geboden werd te getuigen van de liefde voor het Oranje huis, dat met zoo onverbreekbare banden aan ons land verbonden is. De verjaardag van Koningin Wilhelmina wordt door het volk met blijdschap gevierd, omdat Zij is een vorstin uit het huis van Oranje, en omdat de traditie van haar ge slacht saamgeweven is met de geschiedenis van Nederland. In benauwende tijden heeft een Oranje nog nooit ons volk alleen gelaten. Steeds is het een Oranje geweest, die Nederland door duisternis tot het licht bracht. Liet men in de geschiedenis het huis van Oranje los, dan troffen steeds allerlei rampen land en volk. Spreker zou in dit verband een parallel willen trekken tusschen de geschiedenis dei- Israëlieten en die van Nederland. Met meerdere voorbeelden uit onze vader landsche geschiedenis staafde spr. zijn woor den. Waar in het buitenland treft men een volk aan, dat zulk een roemrijk vorstenge slacht bezeten heeft en nog bezit, een ge slacht, waarop het volk nimmer tevergeefs een beroep deed. Mr. Rambonnet wees in verband met de dikwijls gestelde vraag, of Nederland niet té democratisch geregeerd werd, op die artikelen in de Grondwet, welke den Koning toch zeer groote macht in handen geven. Temeer is de verjaardag van H. M. de Ko ningin een feestdag, welke in de harten van ons volk leeft, omdat het zich verheugt in het bezit van een vorstin, voor wie deze con stitutie heilig is. Daarom stemt het tot groote vreugde, dat steeds meerderen aandrang gevoelen om Oranje te eeren en te danken voor het be houd van ons Vorstenhuis en zijn gezag. Zij en blijve steeds de leuze: Voor God, Ne derland en Oranje Ds. Wesbonk heeft, na de met groote aan dacht gevolgde re ré, den Burgemeester voor zijn aanwezigheid dank gezegd. Mevr. Ram bonnet werd evenals de soliste een böuquet bloemen met oranje linten versierd, aange boden. Aan den uitgang werd ten bate van het Orgelfonds gecollecteerd. W. VLAG IN BRAND GESTOKEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben onbekenden de vlag die men bij gele genheid van den verjaardag der Koningin reeds Woensdagavond van het kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente in de Kalver- sfcraat had uitgehangen, in brand gestoken. Omstreeks 12,30 werd de brand door een paar voorbijgangers opgemerkt en gebluscht. Toen deze kwamen sioegen reeds de vlammen om den stok en de brand zou ongetwijfeld indien hij niet tijdig ontdekt was de kerk zijn in- gesiagen. Bij nader onderzoek bleek, dat men een po ging had gewaagd, het wit en het blauw der vlag te verbranden, daar men deze banen in brand heeft gestoken.. Bij de politie is van deze brandstichting aangifte gedaan. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 0.75—f 0,70 Tongen per K.G. f 1,25—0,60 Zetschol per 50 K.G. f 16f 15 Kleine schol per 50 K.G. f 16—f 2,25 Schar per 50 K.G. f6,50—f3,20 Rog per 20 stuks f7 Vleet per stuk f 1,50f 0,34 Groote schelvisch per 50 K.G. f 11f 9 Middelschelvisch per 50 K.G. f 11,50f 10 KI. middelschelvisch per 50 K.G. f 14f 6 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 5,90f 2,10 Kabeljauw per 125 K.G. f 25f 19 Gullen per 50 K.G. groote f4,90—f3,70 Gullen per 50 K.G. kleine f 2,90f 0,65 Leng per stuk f 0.40 Heilbot per K.G. f 0,60 Wijting per 50 K.G. f1,90—f0,75 Versche haring per kist f 4.80f 3,55 Groote hake per 125 K.G. f 75 Middel hake per 125 K.G. f61 Klein middeihake per 50 K.G. f 16f 15.50 Kleine hake per 50 K.G. f4,60 BESOMMINGEN Trawlers manden Hercules IJM 196 725 f 2380 Alkmaar IJM 31 f 2400 Loggers: KW 161 f760, KW 154 f 720, Sch 266 f340. KW 114 f500. Kotter: S 66 f450 BRAND IN EEN KOOKERIJ Gisteravond, korten tijd nadat de brand weer L 'igkwam van haar vergeefschen tocht naar het Sluiseiland, werd zij geala- meer voor een brand in de Loggerstraat. Ook hier was de autospuit spoedig op het aa.ngegev.en adres, weer bleek, dat in een •rookerij, toebehoorende aan den heer Mey brand was ontstaan. Omwonenden hadden reeds getracht het vuur te blusschen, waar in zij echter niet mochten slagen, zoodat zij de brandweer alarmeerden. De brand was weliswaar niet van ernstigen aard, maar toch bood hij de brandweer veel werk, doordat tengevolge van de rook de vuurhaard moeilijk te vinden was. Met een slang op de autospuit slaagde de brandweer, die stond onder leiding van onder-comman dant J. Th. Verzijlborg er ten slotte in, het vuur te blusschen. Er was nog al eenige schade aan gebouw en materiaal. DE OMZET IN DEN RIJKSVISCHAFSLAG. Vooruit. De omzet in den RijksvisehafsLag geduren de de maand Augustus bedroeg f 491,958 te gen f 357,611 in Juli van dit jaar. Een aanzienlijke vooruitgang dus. HULPBODE ZIEKENFONDS. Voor de vacante betrekking van hulpbode aan het ziekenfonds Velseroord hebben zich 127 sollicitanten aangemeld. In de gisteren gehouden bestuursverga dering is benoemd de heer J. Ried ijk Jr., Lagerstraat IJmuiden. VELSEN FESTIVAL St. CAECILIA. CONCERT EN VUURWERK. Onder buitengewone belangstelling concer teerde de feestvierende vereeniging op den avond van Koninginnedag op het terrein van Schulpen aan den Wijkerstraatweg. Van een rustig genieten van de ijverig mu- sïceerende vereeniging was mede door het drukke doorgaand verkeer geen sprake. Niet temin zijn de uitgevoerde nummers, een keur van lichte en zwaardere werken, hartelijk be klapt als blijk van instemming met het ge- bodene. Een groote menschenmassa heeft na afloop daarvan het afsteken van een schitterend vuurwerk bijgewoond. Deze attractie werd den ingezetenen aangeboden door de Ver eeniging van Winkeliers en Neringdoenden „Wijkeroog", de R.-K. Harmonie St. Caecilia en de Oranjevereeniging. Vooral de jeugd gaf in 't bijzonder blijken van aanwezigheid cn elk nieuw „zonnetje", dat op het vroegere Kinheimterrein afgesto ken werd, elke vuurpijl ontlokte hun uitroe pen van bewondering. Na de vele schitterende nummers kwam het einde in den vorm van een grootsche apotheose naar den zin van velen maar al te spoedig. DE RECLAMEOPTOCHT EN DE LICHTSTOET DE BEKROONDEN. De jury kende de volgende prijzen toe: Groep A (Particulieren): 1. E. van Fuchi (kabouterhuis), 2. mej. M. v. Willigen, 3. Th. de Ruiter, 4. B. Hos. 5. J. de Dood, 6. D. Kui per. 7. D. Slotboom. 8. A. Wezeman, 9. mej. Peen, 10. J. Baars, 11. G. Kint. Greep B. (Vereenigingen): 1. RJK. Gym- nastiekvereen. D. O. S.. 2. Ringrijdersvereen.. De Prins, 3. V. V. Kinheim. Groep C. (handelsreclame)1. Melkinrich ting Velsen, 2. N. V. Luitïngs Bouwmateria len. 3. Firma van Jelgerhuis. benevens eer volle vermelding: K. Nagel, H. H. Meyer en. W. Brandjes. Lichtstoet. Groep A. (voertuigen): 1. E. v. Fuchi, 2. Th. de Ruiter, 3. J. de Dcod, 4. mej. v. Wil ligen, 5. W. de Reus, 6. H. Slotboom. Geen voertuigen: 1. W. de Reus, 2. mej. Sneekers, 3. Kïeyberg, 4. A. Koppenaal, 5. S de Reus, 6. J. Reinders. Groep B. 1 en 2 Kindervreugd, 3 R.K. Gym nastiekvereen. D. O. S., 4 A. Kindervreugd en 5. R.K. Jeugdwerk. Groep C: 1. Firma van Jelgerhuis, 2. E. Markerink, 3. Nagels Warenhuis, 4. Lui tings bouwmaterialen; 5. Melkinrichting Velsen; 6. Van Soest. A.s. Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur heeft de uitreiking der prijzen plaats in Nagels Warenhuis Corverslaan. Deze zullen bestaan uit medailles, kunst voorwerpen en prachtig' speelgoed. De jury bestond uit de heeren H. Homburg, R. de Boer en J. Ritkes,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2