Moordaanslag in de raadszaal te Muiden. Hei Betan$tijkste Uilvaart. 51e Jaargang No. 15399 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 6 September 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT EN per week 0 25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buïtenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN J5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0 35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 11 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f 250.- Wijsvinger f 1 50.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 6 September. Groot Alarm De opwinding in de Fransche en Engelsche pers over Duitschlands herbewapening stijgt met den dag. Men twijfelt volstrekt niet meer aan het feit van die herbewapening. Men twijfelt wel ten sterkste aan de oprecht heid van 's heeren Hitiers verklaring te Neurenberg, dat „Duitschland geen nieuwe glorie op de slagvelden wil zoeken," met de merkwaardige toelichting: ,.dat de glorie van den vorigen oorlog, waarin het 41/2 jaar standhield, niet te overtreffen is." Deze toe lichting zal geen mensch, die even zijn her sens gebruikt, au sérieux kunnen nemen. Wie van meening is. zooals de heer Hit-ler, dat een moderne oorlog glorie oplevert, acht het maximum roem niet verworven door een nederlaag maar door een z.g. overwinning. In den laatsten oorlog is de nederlaag on miskenbaar geleden door Duitschland, ook volgens zijn eigen inzicht, en de z.g. over winning behaald door de geallieerden, die nu al vijftien jaar bezig zijn met er de on verteerbare vruchten van te plukken. Gezien de vervaarlijke cultus van oorlogs-..helden dom", in het hedendaagsche Duitschland gevoerd, gelezen ook het merkwaardige werk „Mein Kampf" van den heer Hitier zelf, blijft het ten eencn male onmogelijk hem als een vredesapostel te zien. Hij heeft de leiders van de Duitsche vredesbeweging toch niet in de gevangenis gezet om er zelf het voorzitterschap van te kunnen bemachti gen? Daar is niet het minste van gebleken. Van de geheele Duitsche vredesbeweging be merkt men trouwens niets meer. In Frankrijk is men uitermate nerveus, en bereidt men zich royaalweg voor op een nieu wen aanval van Duitschland. De voorstanders van internationale ontwapening kunnen ^er geen voet meer aan den grond krijgen. En de voortdurend-groeiende vrees in Frankrijk betreft niet de Duitsche landstrijdkrachten, waarover men zich niet druk maakt, maar het wapen van den modernen oorlog: de luchtvaart. In Frankrijk meent men dat Duitschland vier of vijf jaar noodig zou hebben om zich van voldoende veldgeschut en zware artillerie voor land-oorlogs-doeleinden te voorzien. Maar men gelooft niet dat Duitschland het daarop aanstuurt. Het stuurt aan, ook volgens Franschen die het hoofd er volkomen koel bij houden, op een overval uit dè lucht. De Engelsche pers is blijkbaar al "evenezer onder den indruk van dit gevaar geraakt, en op de voorpagina van een Lon- densch dagblad lees ik onder de titels: „Wat is Duitschland's Luchtvaart-Geheim?" „Frankrijk vreest een Verrassenden Slag van den IJzeren Vuist" —'„Ontwapening Urgen ter dan Ooit" „Spoedbijeenkomst van het Engelsche Kabinet"het Volgende „De Fransche meening' is dat Duitschland binnen twaalf of achttien maanden, tenzij het op een of andere wijze geremd wordt in zijn huidige activiteit, een luchtmacht zal be zitten die het in staat zal stellen een vernie tigenden slag toe te brengen aan eenig ander land dat het onvriendschappelijk gezind zou kunnen schijnen". Hetzelfde Engelsche blad citeert verkla ringen van Duitsche officieren en Duitsche journalisten te Genève „dat oorlogsverkla ringen ouderwetsch' zijn", en „dat .wie de eerste klap bij verrassing toebrengt overwin naar zal zijn", Intusschen zal men nu de besprekingen over Ontwapening gaan hervatten. Oi> dit oogenblik is men in Parijs bezig met een on derzoek tot voorbereiding van reorganisatie van de brandweer. Hoeveel branden kan z-ij tegelijk blusschen? Dit slaat dan blijkbaar op de mogelijk heid van nieuwe blusehmiddelen tevens, want met de oude richt men tegenover brandbommen niets uit.) Een prettige sfeer om de onderhandelin gen te Genève in te hervatten. Onderhan delingen tusschen landen, die alle bij het Briand-Kellogg-Pact de oorlog als misdaad gebrandmerkt en bij internationale wet uit gebannen hebbenHet lijkt, toch wel goed, hieraan af en toe eens te herinneren. Een wet, nietwaar?.... we hebben toch al tijd allen geleerd, en het wordt ons dagelijks voorgehouden, dat een wet er is om geëer biedigd te worden? Vooral een zooals deze. die eigenlijk artikel I is vari de Internationale Grondwet? Volgens de Franschen zouden de Duitschers nog 12 a 18 maanden noodig hebben. Goed. De volken hebben dan ook nog dien tijd. om den waanzin te verhinderen en de Ontwape ningsconferentie duidelijk te maken wat zij van haar eischen en wat zij haar tenslotte zullen moeten bevelen. Er is wat anders te doen dan lijdelijk wach ten op onzen internationalen ondergang. Men slaat alarm in Frankrijk en in Engeland. Er zal meer alarm in meer landen geslagen die nen te worden. En het zal internationaler, minder op eigenbelang gebaseerd en vooral krachtiger moeten zijn. Daarop hoop ik in deze rubriek spoedig terug te komen. R. P. HARING GEDIJT NIET IN DE WADDENZEE. TIJ EN TEMPERATUUR ZIJN NIET GUNSTIG. Blijkens een mededeeling van het Rijks instituut voor Biologisch Visscherij Onder zoek is gebleken, dat in de Waddenzee de larven der Zuiderzeeharing niet tot ont wikkeling komen. De gunstige omstandig IN HET SPAARNE GEREDEN. OP GELEENDEN MOTOR. Dinsdagavond omstreeks 9 uur reed de 24 jarige K. uit Den Helder, die toevallig in Haarlem vertoefde en een tochtje maakte op een geleend motorrijwiel, op het Prinsenbol- werk en wilde het Spaarne op. Door te snelle vaart kon hij de bocht niet halen en recht uit, dwars door het prikkeldraad heen, schoot hij in het Spaarne. Eenige toeschietende burgers haalden den jongeman, die bewuste loos was. uit het water evenals den motor. De ongevallcndienst en een dokter verleen den de eerste hulp. waarna de motorrijder, die over pijn klaagde in zijn rechterzij, per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. Hij was niet in het bezit van een rijbewijs. MOORD TE WOERDEN BEKEND. MOORDENAAR VAN FABRIEKSDIRECTEUR TOONT ZICH ONVERSCHILLIG. Omtrent den moord op den directeur van de Woerdensche Pannen fabriek, Jhr. C. F. E. yan Ingen kan nader worden gemeld, dat het slachtoffer door drie kogels is getroffen, waar van twee door het hoofd en een door het hart is gegaan. Slechts twee hulzen zijn tot nu toe gevonden. De dader, die Dinsdagmiddag met het lijk geconfronteerd is, zal ter beschikking van den Officier van Justitie te Utrecht wor den gesteld. De verslagene was gehuwd en vader van één kind. De Tel. vermeldt, dat de bedrijfsleider een volledige bekentenis heeft afgelegd. Hij is een Duitscher en onderhield betrek kingen met de Duitsche dienstbode van den directeur. De moordenaar is ongeveer 45 jaar oud. Hij toont zich zeer onverschillig. De motieven tot de daad zijn nog niet bekend. DE REORGANISATIE BIJ HET M. O. EENIGE VERTRAGING. Het feit dat thans met den nieuwen cur sus verschillende leeraren bij het M. O. aan twee of drie scholen werkzaam moeten ge steld worden heeft aanleiding gegeven tot moeilijkheden bij het begin dier scholen. Daar er nog geen gelegenheid was geweest voeling met de leeraren in quaestie te hou den, waren de lesroosters Dinsdag nog niet gereed. Het is gebruikelijk dat de leerlingen den eersten Dinsdag in September op school ko men, om de lesroosters over te schrijven. Dit kon nu niet doorgaan, zoodat de leerlingen terug werden gestuurd en ook voor heden, Woensdag, nog vrij gegeven werd. Donderdag beginnen de lessen echter. Te Muiden heeft na de raadsvergadering een fotograaf met een revolver geschoten en den burgemeester, een wethouder en twee bezoekers ernstig gewond. pag. 1 Hartelijke ontvangst van de Koningin te Amsterdam. pag. 9 De Menvedekanaalbrug gaat op 15 of 16 Sep tember open. pag. 9 Scnsationcele jacht op een rijwicldief in het Gooi. pag. 4 De moordenaar te Woerden heeft een beken tenis afgelegd. pag- 1 Op Cuba is een revolutionaire junta gevormd.. De Ccspedes is afgetreden. pag. 3 Bij Moskou beeft een ernstige vliegtuigramp plaats gehad, waarbij acht rcgccringsfunc- tionarisscn om het leven zijn gekomen. pag- 3 Bijzonderheden uit het z.g. „Bruinboek"' over het Hitler-regime. pag. 3 Voetbal: Het Zwaluwen-elftal wint met 62 van de Corinthians. pag. S Wandelsport: Poging tot fusie van N.W.O. met de K. N. A. U. pig 8 Nieuwe Uitgaven. pag. 11 ARTIKELEN, ENZ. R. P.; Groot alarm. Jhr. dr. J. C. Mollerus: N.-O. Indië. Japan, pag 1 Frankrijk., pag. 7 heden van tij en temperatuur, die zich in de i Van onzen Weenschen correspondent: Roerige Zuiderzee voordeden, ontbraken hier. Of de larven, die door het tij weggespoeld worden, verderop in de Noordzee tot wasdom komen, is nog niet vastgesteld. Ook voor de anjovis is de Waddenzee geen goed teeltgebied. dagen in Oostenrijk. pag. 3 T. Oeff: H. D. Vertelling. „Robe de Soleil'". pag. 7 Schaakrubriek. pag. 6 DE REVOLUTIE OP CUBA. Nauwelijks, is het beicind Machado gevallen of de opvolgende Cubaansche regeering is alioeer in ongenade gevallen. De Cespedes 1 inzetj is volgens de laatste berichten reeds afgetreden. De foto toont een opneming i7i vogelvlucht van Havanna. Fotograaf schiet met een revolver. Burgemeester, een wethouder en twee bezoekers gewond. De dader gegrepen. Wraakneming wegens vermeende grieven (Van onzen correspondent). Een ontzettend voorval heeft zich Dins dagavond. nadat de raadsvergadering te Muiden was gesloten, in de raadszaal afge speeld. Terwijl de bezoekers van de publieke tribune zich verwijderden, loste een hunner de te Muiderberg wonende fotograaf I. J. Ibelings, onverhoeds schoten op twee per sonen, die zich verwijderden, n.l. H. Veth en G. de Beus. beiden eveneens te Muiderberg wonende. Zij werden respectievelijk in den buik en in de linkei-zijde door de kogels ge raakt. Eerstgenoemde vluchtte de straat op. doch zakte spoedig daarna ineen, waarna omstanders hem naar dr. Niekerk brachten, die de eerste hulp verleende. Inmiddels had de moordenaar op het raad huis zijn lafhartig werk voortgezet. Zoodra hij de schoten in de hal had gelost met het bovengenoemde gevolg, rende hij de raads zaal in. en met opgeheven revolver stormde hij naar de plaatsen toe, waar burgemees ter De Raadt en wethouder Hottentot za ten. Op beide schoot hij eenige malen en trof hen onder het hart en in den buik. Dit alles gebeurde zóó onbeschrijfelijk snel, dat de aanwezigen zich nauwelijks rekenschap konden geven van hetgeen zich daar af speelde. Er heerschte een ontzettende con sternatie. terwijl burgemeester de Raadt en wethouder Hottentot in hun stoelen achter over zakten, maar op hetzelfde oogenblik stormden bezoekers van de tribune, raads leden en verslaggevers op den. moordenaar toe. die zich hevig verzette, maar toch tegen den grond geworpen werd. Zijn revolver werd hem afgenomen. Terwijl hij door een aantal stevige knuisten in bedwang werd gehouden werd door anderen alles in het werk gesteld, om de slachtoffers van den moordenaar te helpen. Uit de kamers van den concierge werden kussens gehaald, en daarop werden uiterst voorzichtig burgemeester de Raadt en wet houder Hottentot- neergelegd. De burge meester klaagde vooral over hevige pijnen in den rug. hoewel hij daar niet getroffen was. Toen getracht werd. medische hulp te re- quireeren. bleek het, dat dr. Niekerk's hulp bij den. het eerst geraakten persoon. H. Veth noodig was. Bovendien was voor dit slacht offer de Roode Kruisauto uit Weesp reeds ontboden, zoodat zoo spoedig mogelijk ge- trach; werd telefonische gemeenschap te verkrijgen met Bussum. om de auto's van de Majellastichting en het Roode Kruis te doen komen. Daar echter het telefoonkantoor te Muiden 's avonds gesloten is. duurde het eenigen tijd. alvorens getelefoneerd kon worden. Intusschen had men bemerkt, dat de twee de bezoeker van de publieke tribune, op wien de moordenaar geschoten had. G. de Beus, zoodra hij geraakt was. gevlucht was in de bodekamer, vanwaar hij luid kreunend om hulp riep. Ook hij werd toen naar de raadszaal gedragen en op kussens neerge legd. Ook dit beklagenswaardig slachtoffer bleek hevige pijnen te lijden, getuige het luide gekreun, dat telkens weer opklonk. Toen rijks- en gemeentepolitie het ge meentehuis betreden hadden, brachten zij den moordenaar in een afzonderlijk vertrek, de thans verlaten bodekamer, waar hem de boeien werden aangedaan. Bovendien bleven een paar stevige Muider ingezetenen bij hem de wacht houden. Het berich't van het drama, dat zich in hét gemeentehuis had afgespeeld, was naar bui ten doorgedrongen en spoedig stond de gracht, waai'op het gemeentehuis zich be vindt, zwart vail de nieuwsgierigen. Niet dan met de grootste moeite konden de zieken auto's zich een weg banen door de menigte. Tegenover de politie verklaarde Ibelings, in een vlaag van verstandsverbijstering tc hebben gehandeld, doch gezien dc wijze, waarop hij gewapend was, mocht zeker ver ondersteld worden, dat hij naar de raadsver gadering was gegaan, met den opzet, een viervóudigen moordaanslag te plegen, ten minste om zijn wapen tegen burgemeester De Raadt en wethouder Hottentot te rich ten. Toen de rijksveldwacht hem fouilleerde, bleek n.l., dat hij een tweeden revolver bij zich droeg, geladen met 6 kogêls. Bovendien had hij een lossen houder met 7 kogels en 17 losse patronen in den zak. De revolvers waren van kaliber 6.35. De revolver, waar mede de schoten gelost waren, was geladen met 7 kogels. In de raadszaal was het een tragisch schouwspel, den burgemeester en den wet houder, die kort tevoren nog levendig aan de raadsdebatten hadden deelgenomen, daar uitgestrekt en doodsbleek op de kussens te zien liggen. De burgemeester had meesten tijds de oogen gesloten, doch toen hij ze even opsloeg voegde hij ons op 'n oogenblik dat wij vlak naast hem stonden, toe: „En dat doet nu de man, voor wien ik nooit anders dan goed ben geweest." Daar inmiddels eenige personen per auto de familieleden van de tragische gebeurtenis op de hoogte hadden gebracht, kwamen la ter op den avond ook mevrouw de Raadt en de echtgenooten van de heeren Hottentot en De Beus naar het gemeentehuis. Het was een Voor dc 29e maal kiest een Nedcr- landschc jaarbeurs zee. Wij varen uit met het gevoel, dat wij weer wind in dc zeilen hebben H'. Graadt v. Roggen bij de opening van de Jaarbeurs tc Utrecht.) Wij varen uit met het gevoel. Dat er weer wind is in de zeilen. Dat 's beter taal dan zuchtend maar In pessimisme te verwijlen. Wij varen uit. al mag de wind Zich dikwijls tegen ons nog kecren. Dervaren vaarder weet op tijd Vooruit te komen met laveeren. Wij varen uit. al is de lucht Neg zwaar van zwarte1 onweerswolken, A3 dreigen in een zee van zorg Nog de verraderlijkste kolken. Wij varen uit. al kost. hot moed En kracht, den steven juist te richten. Al valt het zwaar in 't krakend schip. Maar telkens weer een lek te dichten. Wij varen uit. al is vooruit De koers niet zuiver te bepalen. Al vergt het extra vaardigheid, De roerpen tijdig om te halen. Wij varen uit met man cn macht En met de crisis als het ware, Dat 's beter dan maar machteloos Tegen de crisis uit te varen. P. GASUS. aangrijpend oogenblik, toen dez? dames naast hun echtgenooten neerknielden. Toen de ziekenauto's gearriveerd waren, werd het eerst G. de Beus op den brancard gelegd cn in de ziekenauto van de Majella stichting te Bussum gedragen. Zijn echtgc- noote was door de hevige aandoening nau welijks in staat te loopen cn moest aan beide zijden worden ondersteund. Wethouder Hottentot werd daarna op de zelfde wijze uit het raadhuis gedragen en werd per Roode Kruisauto van Bussum ook naar dc Majellastichting vervoerd. Daar de Roode Kruisauto van Weesp. na H. Veth naar Amsterdam te hebben vervoerd, weer naar Weesp was teruggekeerd de Weesper begeleider wist niet. dat er nog meer slachtoffers waren moest eerst weer naar Weesp getelefoneerd worden, om de auto naar Muiden tc doen komen, om bur gemeester de Raadt naar het Burger Zieken huis te Amsterdam tc vervoeren. In dien tusschentijd hadden wij een kort onderhoud met dr. Niekerk. die met dr. Knaap van Weesp in de raadszaal de gewon den bijstond, en uit de woorden van dezen medicus bleek wel, dat hij den toestand van alle vier gewonden als ernstig beschouwde. Inmiddels had mevrouw de Raadt op be wonderenswaardige wijze tegenover haar echtgenoot haar kalmte weten te behouden, al was het merkbaar, dat zij 'hiervoor al haar krachten moest inspannen. Zij knielde tel kens weer naast hem neer en verfrischte zijn voorhoofd met eau de cologne. Nu cn dan sloeg de burgemeester de oogen op, cn het bleek, dat hij al dien tijd bij kennis was. De deelneming der aanwezigen was op recht en zoo hartelijk mogelijk, cn ware de moordenaar niet in een afzonderlijk vertrek opgesloten geweest, dan hadden wellicht eenigen zich aan hem vergrepen. Toen de Roode Kruisauto van Weesp arriveerde, en ook burgemeester De Raadt op de baar de raadhuistrap werd afgedragen, was het een aandoenlijk oogenblik. den stoeren. steeds werkzamen man op zulk een wijze zijn raad huis te zien verlaten, waar hij dagelijks zoo vele uren werkte in het belang van de ge meente. welke nu reeds bijna 30 jaren door hem bestuurd wordt. Onder de enorme men- schenmassa op de Heerengracht ging een Het overbrengen van den geboeiden moordenaar naar Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1