DE BILT CONGRES VAN SCHILDERSPATROONS. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 2 TOESTAND DER GEWONDEN Omtrent- den toestand der gewonden ver nemen wij, dat wat den heer De Raadt betreft, de toestand redelijk is. Hij heeft een vrij rustigen nacht doorgebracht. De toe stand van den heer V e t h, die eveneens in het Burgerziekenhuis verpleegd wordt, is nog ernstig, doch direct levensgevaar be staat niet. De toestand van den heer G. de Be us, die in de Majella-stichting te Bussum werd opgenomen is zeer ernstig. Nog in den nacht heeft hij een operatie oudergaan en heeft Dr. H. Schouten een kogel uit den buik ver wijderd. Het bleek, dat hij een schot dwars door den buik had gekregen, waardoor een ernstige inwendige verbloeding is ontstaan. Men vreest voor zijn leven. De toestand van wethouder W. Hotten tot is vrij goed. Hij is niet naar Amsterdam vervoerd, zooals hedennacht werd gemeld, doch naar Hilversum, waar hij in het zie kenhuis is opgenomen. Ook de heer Hotten tot heeft een schot in den buik gekregen, doch het is gelukkig bij een vleeschwond gebleven. Reeds lang voorbereid. Omtrent de motieven, die de dader van den moordaanslag te Muiden hebben geleid, vernemen wij nog, dat de man, die overspan nen schijnt te zijn, zijn daad geruimen tijd tevoren moet hebben beraamd. Zoolang hij te Muiderberg woont, dit is sinds 1923, meen de hij, dat hij werd tegengewerkt, een ge- diepc ontroering, toen de baar met den burgemeester in de Roode Kruisauto werd gedragen. Een der raadsleden deelde ons nog mede, dat, "adat de burgemeester aan het slot der raadszetting, zooals gebruikelijk was, gezegd had: „Dan sluit ik de zitting", de moorde naar eensklaps had geroepen: „En hiermee sluit ik de vergadering!" Voor de geheele burgerij van Muiden en Muiderberg is het overduidelijk, dat slechts wraak op vermeend onrecht de drijfveer is geweest van dezen viervoudigen moordaan slag. Velen wisten, dat Ibelings reeds tal van jaren in onmin leefde met den burgemeester en den heer Hottentot, alsook met andere personen. Hij was in den volsten zin van het woord een querulant en leed klaarblijkelijk aan een soort vervolgingswaanzin. In brie ven, welke vol stonden met beleedigende uit drukkingen jegens de autoriteiten te Muiden, viel hij verschillende ministers lastig. Als een onderzoek werd ingesteld naar zijn be weringen, bleken deze telkens weer totaal ongegrond te zijn. Nog dezen avond had Ibelings, toen hij op het raadhuis kwam, om de raadsvergade ring bij te wonen, aan de raadsleden zoowel als aan de verslaggevers een uitvoerig ge schrift ter hand gesteld, waarin hij tal van onsamenhangende aantijgingen tegen bur gemeester De Raadt, wethouder Hottentot en anderen had neergeschreven. Het geschrift was met behulp van een stencilmachine ver menigvuldigd. Toen hij zijn plaats op de pu blieke tribune op een der voorste rijen gisteravond had ingenomen, wilde een andere bezoeker naast hem gaan zitten, doch Ibelings wees op een taschje, dat op dien stoel lag, en waarin zich klaarblijkelijk een der revolvers be vond, en zeide, dat die plaats gereser veerd was. De an der antwoordde, dat in de raadszaal geen gereserveer de plaatsen waren, waarop Ibelings, eenigszlns zenuw achtig, het taschje wegnam en in de hand hield. De getroffene II. Veth is onge veer 35 jaar en heeft 6 kinderen; hij is houder van 'n consumptietent op het strand. G. de Beus is ook ge huwd en heeft 3 kinderen: hij woont vlak naast Ibelings en heeft Ee hoek van de raadszaal, waar in de pamek een beeld van een een lunchroom met vied-de-stal werd geslagen. theetuin. Ook met hen beiden stond Ibelings op voet van vijandschap. Toen Hbelings, onder sterk geleide van rijks- en gemeentepolitie Dinsdagavond het raadhuis verliet, nam de opgewonden me nigte buiten een dreigende houding tegen hem aan. De politie wist hem echter veilig in een auto te krijgen, waarna hij naar de ma rechaussee-kazerne in de Kruislaan >te'Am sterdam werd overgebracht: Bij liet afzenden van dit bericht vernemen wij helaas, dat de toestand van burgemees ter de Raadt en van wethouder Hottentot zeer ernstig' is. meldt: Hoogste barometerstand 775.2 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 745.3 m.M. te Isa fjord. en voorspelt zwakken tot matigen, Oostelijken tot Noord- Oostelijken wind. Helder tot licht bewolkt. Droog weer. Zelfde temperatuur. Barometer Stand van heden 770 m.M. Vorige stand 771 m.M. Neiging: Stilstand. Opgave van de Pa. KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137. - Tel. 11640 Thermometer 6 September: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 73 F. 57 F. 72 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 6 September. Getrouwd 5 Augustus: M. G. L. Dhoste en A. S. C. Honig. Bevallen 3 September: C. M. J. Bongenaar - -Wessels, d.; C. v. d. Engh-Meijers, z,; 4 Sep tember: M. P. v. d. Wijden—Teilekamp. z.: J. M. Hart—Graftdljk, d.; M. S. M. Boerrigter— He tem. d.E. RavenhorstGabel, d. Overleden 3 September: P., 1 mnd., z. van P. ,T. Monné, Rozenprieelstraat; 4 September: J. II. van Wageningen, 69 j., Floresstraat. AGENDA. Heden: WOENSDAG 6 SEPTEMBER Luxor Sound Theater: Greta Garbo in Su san Lenox. 3.15 uur. Palace: Wat vrouwen droomen. Op het tooneel: Pasco en Dorethy. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: De controleur. Op het tooneel: Weensche komieken. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. DONDERDAG 7 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Bioscoopvoorstellingen. dachte welke tot een soort vervolgingswaan zin is ontwikkeld. Op den dag van den aan slag heeft hij een gedrukte circulaire ver spreid, welke te Muiden bijna huis aan huis is bezorgd, waarin I. een overzicht geeft van de wijze, waarop volgens hem tegen hem werd geïntrigeerd. Zij, die gisteren deze cir culaire hebben ontvangen, vermoedden niet, dat dit de inleiding'zou zijn tot het drama- dat zich' gisterenavond in Muiden heeft af gespeeld. I...,,-:' I. is nog in den afgeloopen nacht naar Amsterdam overgebracht en ter beschik king van de Justitie gesteld. Burgemeester J. L. de Raadt, die bij dei volveraanslag te Muiden ernstig getoond i „GELIJKSCHAKELING" VAN AMBTENAARSSALRISSEN. ADVIESCOMMISSIE WORDT PERMANENT. Zooals onzen lezers bekend is, is dezer da gen bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot aanvulling van de Ambtena renwet, ten einde deze wet te kunnen han- teeren tot het wegnemen van al te groote verschillen op het gebied van de salarieering van overheidspersoneel. Men weet, dat in Juli een commissie werd ingesteld onder voorzit terschap van den heer Schouten, ten einde de regeering van advies te dienen op korten ter mijn over de feitelijke salaristoestanden in den lande. De instelling dezer commissie stond in nauw verband met de voornemens der regeering tot het verkrijgen van eenige meerdere nivelleering der salarissen, welke voornemens dan in het bovengenoemde ont werp zijn verwerkelijkt. Wij vernemen nu. dat de commissie-Schou ten voorlooplg Intact zal blijven ten einde de regeering van advies te kunnen blijven die nen. ook bij de uitvoering van het ontwerp, wanneer het eenmaal, aangenomen door de Kamers, wet zal zijn geworden. WERING VAN BUITEN- LANDSCHE STUDENTEN. WETSONTWERP THANS INGEDIEND. Thans is ingediend een wetsontwerp, dat beoogd den door de omstandigheden groote toeloop van buitenlandsche studenten aan de Nederlandsche Universiteiten te voorkomen. Voorgesteld wordt de hooger onderwijswet zoo aan te vullen, dat de minister aan den rector-magnificüs kan opdragen de inschrij ving van niet-Nederlanders hetzij in het al gemeen, hetzij voor bepaalde studierichtin gen, niet te doen plaats vinden. VOOR DUIZENDEN BROOD OP URK. WANNEER NAAR PALING GÉVISCHT MAG WORDEN. Over de moeilijkheden met de visscherij- inspectie op Urk verneemt de Tel. nog, dat de Urkers, die verleden jaar geen acte aan vroegen, omdat zij dachten, dat het IJssel- meer was doodgevischt, niet geweten hebben, dat zij er dan ook dit jaar geen krijgen kon den. Er is voor duizenden brood op het oogen- blik en de 25 visschers, die wel een acte heb ben hebben er niet het minste bezwaar te gen, dat anderen die ook krijgen. Wanneer de deputatie bij den minister en de Kamerleden niets zou bereiken, dan zou de verbittering tot ongekende hoogte stijgen. GEEN „HOCH" OP HITLER UITGEBRACHT. Nederlandsche dagblad directeur sprak voorzichtig. JOURNALISTEN TE NEURENBERG VRIENDELIJK ONTVANGEN. Wij hadden meegedeeld, dat de heer H. Diemcr, directeur van het anti-revolution- naire dagblad De Rotterdammer bij een be zoek van eenige Nederlandsche journalisten aan Neurenberg aldaar een rede van den heer Janke, correspondent van het Wolff-bureau te Amsterdam beantwoord load met een Hoch op de Koningin, Hindenburg en Hitier. De heer Diemer deelt ons thans mede, dat hij wel een Hoch heeft uitgebracht op de Koningin en het Duitsclie volk. doch dat de naam van Rijkskanselier Hitier hem niet over de lippen gekomen, wijl dit niet paste in zijn gedachtengang Hij tech. uitgenoodigd dooi de Nederlandsche journalisten om op de vriendelijkheid van den heer Janke te ant woorden, heeft zijn rede zeer voorzichtig' in gekleed en gezegd den nieuwen geest in Duitschland te willen leeren kennen, doch het volle recht voor de Nederlandsche jour nalisten op te eischen om criWek te. laten hoo- ren„ maar dan ,in opboy-weiyden geest, :U;ifci den. kring^der .Necl'erlan.dei^.heë.f t den heer Diemer dank gebracht, vóór de wijze, waarop hij in de moeilijke omstandig heden zijn woorden had ingekleed. Daarna heeft de lieer M. Blokzijl, vertegen woordiger van het „Handelsblad" te Berlijn, insgelijs gesproken van de noodzakelijke vriendschappelijke samenwerking tusschen Duitschland en Nederland. De dagen in Neurenberg zijn ook gebruikt om de Duitsche vertegenwoordigers van het Propaganda-Ministerie te Berlijn te zeggen, dat de Duitsche regeering goed zou doen, uit te spreken, geen enkelen band te hebben met hen, die in Limburg of waar ook in ons land, meenen een copie of driekwart copie in het leven te moeten roepen van de Nationaal- Socialistische Partij in Duitschland. Men be greep ons volkomen cn zei ons toe, deze zaak na het Congres in Berlijn te zullen bespreken aldus de heer Diemer. Wat ons betreft, wij zullen na onze terug komst er op aandringen bij de Berlïjnsche persvertegenwoordigers, die tot onze vreugde zulk een grooten prijs stelden op goede ver houdingen en die zulke goede collega's ble ken te zijn, deze zaak niet uit het oog te ver liezen. Op deze wijze gelooven wij beter het be lang van Nederland te dienen dan door ons volk op te hitsen tegen onze Oosterburen, en door het nemen van boycot-maatregelen, waarover ook onze regeering haar afkeuring heeft uitgesproken besluit de heer Diemer AUTO RIJDT PAARD EN WAGEN AAN. Op den Rijksstraatweg bij Velsen werd de tweewielige met een paard bespannen wagen van den 36-jarige koopman T. Dinsdag om streeks kwart voor 2 door een inhalende auto aangereden. De bak van den wagen werd van de as losgeslagen en -weggeslingerd. Man noch paard kregen noemenswaardig letsel. De auto reed door. Ee politie onder zoekt de zaak. UIT DE OMSTREKEN LIS5E DE AUTOMATISEERING VAN DE TELEFOON. LISSE, HILLEGOM EN NOORD WIJKERHOUT ONDERLING VERBONDEN. Dinsdagmiddag om 1 uur is de automatische Telefoon centrale te Lisse in tegenwoordig heid van veie autoriteiten officieel in bedrijf gesteld. In een bijeenkomst op het postkantoor werd door het hoofd van het District Haarlem Ir. de Boer het woord gevoerd. Onder de aanwezigen werden opgemerkt Burgemeester Baron van Wijnbergen Lisse». Burg. Gouverneur (Sassenheim) en Burgemeester van Iersel van Noordwijker- hout. in welke gemeente de automatiseerïng thans in werking is. (Hillegom is, zooals eer der gemeld, nog niet gereed)voorts de heer E. H. Krelage, voorzitter van de Alg. Ver. van Bloembollencultuur en de leden van de be sturen der plaatselijke afdeelingen; directeu ren van de Postkantoren te Lisse, Hillegom en Sassenheim, de directeur der P.T.T. te Haarlem, de voorzitter van de Kamer van Koophandel de heer Droste, het districtshoofd der T. T. te Alkmaar, de heer Warning, hoofd-ir. Ie klas T. T.; de heer Frerïchs, op zichter T.T., chef Technische dienst de heer Uitermark; de chef-monteur te Lisse. de heer W. de Beus, en vele andere in genieurs en ambtenaren van den techn. dienst der T. en T. In het inleidend woord bracht de heer de Boer de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur dank voor. de zeer gewaardeerde medewer king die steeds verleend werd bij het aanleg gen der grondieidingen. Met de automatische telefooncentrale is er een overgangs-stadium gekomen. Doel is om de automatiseering door te voeren in geheel Nederland, waardoor het ideaal bereikt zal zijn dat ieder Nederlander in iedere plaats en op elk willekeurig tijdstip een ander in den kortst mogelijken tijd kan bereiken. Dit wordt pas geheel uitvoerbaar wanneer over het geheele land de centrales zullen zijn ingesteld, waarvan vooral het platteland, dat nu nog slechts halven of in het geheel geen nachtdienst heeft, het meest zal profiteeren. Spreker roemt de activiteit der directie van de P. T. T. in Nederland, die op deze wijze gebruik maakt van de nieuwste wetenschap pelijke vondsten. Spr. uit woorden van dank aan de dames Telefonisten voor de trouwe vervulling van hun vaak moeilijk werk. Ten slotte sprak hij woorden aan het adres van de Bell Telephone Man. Comp. te Ant werpen, die voor de uitvoering van dit werk heeft zorg gedragen. Verder gaf de heer de Boer een technische uiteenzetting van de werking der centrale. Vervolgens werd het woord gevoerd door den hoofd-ingenieur le klas der T. T., de heer Warning. Spr. zette in groote trekken het plan tot automatiseering der telefoon over geheel Nederland uiteen. Voor de uitvoering van dit plan zal ongeveer 15 jaar noodig zijn, doch dan zal een ideaal telefoonverkeer bereikt zijn, een verbinding a la minute. Reeds eenige jaren is men dit plan aan het verwezenlijken en zijn enkele centrales in de groote steden in gebruik. Binnen en kele maanden zullen Bennebroek, Hillegom en Haarlem volgen om in het volgend voorjaar het district Haarlem geheel automatisch te maken door toevoeging van IJmuiden en an dere centrales. Spr. zei: we zijn over 't beginstadium heen. De nieuwste vindingen worden in practijk ge bracht, waardoor we voor bijna 100 pCt. technisch gereed zijn en binnen enkele da gen zullen de abonnés van Lisse. Sassenheim en Noordwijkerhout overtuigd zijn van de groote vooruitgang in het telefoonverkeer. Spr. memoreerde dat de telefoon is aange sloten op den gelijkstroom van 't electriciteits bedrijf, maar dat als reserve steeds twee door Philips geleverde accumulatoren-batterijen, gereed staan, om de telefoon in werking te houden bij eventueele stroomverbreking in het electrisch net. Ten slotte demonstreerde ir. Uitermark de Ken-seinen, die men in de automatische te lefoon te hooren krijgt, vele malen versterkt, waarna de genoodigden door de gebouwen werden rondgeleid ter bezichtiging van dit geweldig gecompliceerde en geautomatiseerde bedrijf, dat een verbluffend staal genoemd mag worden van onze moderne verfijnde techniek. ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN. Door de politie alhier is wederom proces verbaal opgemaakt tegen een werkloozen ar beider die door verzwijgen van gezinsinkom sten op onrechtmatige wijze zich Rijkssteun gelden heeft toegeëigend door bemiddeling der Gem. Arbeidsbeurs. MOOIE VANGST. De automobilist J. uit Leidën deed aangifte van een aanrijding met een auto, bestuurd door M. uit Den Haag. Het bleek echter dat de auto van M. in Den Haag was ontvreemd. Bij onderzoek werd de auto van M. onbeheerd nabij de Stalenbrug aangetroffen zonder eenige benzine. De auto is in beslag genomen en ter beschikking gesteld van de politie te 's-Gravenhage, „ADOLPH KOLPING". Ook dit jaar, en wel Woensdagavond, zal de Harmonie „Adolph Kolping" haar jaarlijk- sche concert aanbieden aan het buurtschap „de Engel". MOOI SUCCES. 'De muziekvereeniging „V.O.O.A." afd. Lis- serdijk behaalde op het concours te Rotter dam een len prijs in de 3e afd. met een eere prijs in den eerewedstrijd. Dit zeer jonge corps belooft veel voor de toekomst. DAMESCLUB P. D. L. V. De Prot. Damesclub „Lisse Vooruit" zal Donderdagavond de clubavonden weer be ginnen. Mooie wedstrijden staan op het pro gram. ZAND VOORT. Dinsdagmiddag waren uit alle oorden van het land ongeveer 300 schilderspatroons sa mengestroomd voor het in het Groot Badhuis te houden congres. Tegen vijf uur waren de deelnemers met hun dames in Bodega Mustert verzameld. Ge zamenlijk werd daarna de wandeling onderno men naar het stadhuis, waar het Bondsbe- stuur en de afgevaardigden door het gemeen tebestuur officieel zouden worden ontvangen. Toen het gezelschap op het Tramplein aan kwam, speelde de Zandvoortsche Muziekkapel ter eere van dë"talrijke gasten lia'a'r "Vroolijke wijsjes. In de Raadszaal, die op smaakvolle! y&jze was versierd, waren de bürgemeestèiV clè beide wethouders Siegers en Molenaar, verschillen de raadsleden, de gemeentesecretaris en de commissaris van politie voor de ontvangst aanwezig.. Burgemeester Van Alphen, voorzitter van het eere-comité sprak de aanwezigen namens het gemeentebestuur toe. Het deed hem genoegen allen welkom te kunnen heeten, ook reeds omdat Zandvoort aan het in 1931 hier gehouden middenstands congres de meest aangename herinneringen be waart. Het verheugde hem, uit dat congres bekende figuren, thans weer voor hem te zien. Spreker twijfelde er niet aan of het schil- derscongres zal, wanneer de discussies en de daaraan ten grondslag liggende gevoelens maar niet staan op de basis van het egoïsme, van veel nut blijken te zijn. Spreker wilde niet te veel uitweiden over den druk der tijden, die zich ook-in het schilders bedrijf zeker liet voelen en ook op dit congres zouden er zeker vele moeilijkheden te over winnen zijn. Spreker wees in dit verband op het gedicht, dat boven de schouw in de raads zaal in gulden letters is aangebracht: „Alle man van pas te maken En door iedereen bemind Zijn d'onmogelijkste zaken Die men in de wereld vindt." De burgemeester sprak verder de hoop uit, dat de congressisten prettige herinneringen aan Zandvoort zouden bewaren, en dat zij nog vele malen terug zouden komen. De heer W. C. van As, voorzitter van den Bond van Ned. schilderspatroons drukte na mens den Bond zijn erkentelijkheid uit voor de wijze waarop het bestuur en de afgevaar digden te Zandvoort waren ontvangen. Hij zeide o.m. dat het gemeentebestuur en ook het bestuur van de afd. Zandvoort had den bewezen, wat er door goede organisatie en eendrachtige samenwerking was te berei ken. Hij eindigde met den wensch, dat Zandvoort zou mogen groeien en bloeien! De dlgemeene vergadering. 's Avonds half acht werd in de Concertzaal van het Groot Badhuis de algemeene verga» dering geopend. De voorzitter sprak een welkomst- en ope ningswoord. De heer G. de Leeuw, voorzitter van de afd. Zandvoort, drukte zijn blijdschap uit, dat zoovelen naar Zandvoort gekomen varen. Voor de afd. Zandvoort was het een zeer eer volle onderscheiding het congres te mogen ontvangen, te meer daar Zandvoort de klein ste en tevens de jongste afd. van den Bond is. Spreker bracht woorden van. dank aan het hoofdbestuur1 en aan-burgemeester Van Alphen voor den morgeien steun van hen ontvangen en eindigde zijn enthousiaste rede met dë aandacht te vestigen op liet'groote belang van organisatie. Nadat de heer L. de Groot enkele woorden van hulde had gebracht aan het kleine groep je moedige schilderspatroons, dat de organi satie van het congres op zich had durven nemen, ging hij over tot het geven van een kort verslag over het orgaan van de schilders patroons: „De Schilder". Met enkele woorden herdacht hij het heen gaan van den heer W. L. Walrave, lid van de commissie van redactie. Ten slotte werd de heer A. v. Rekum bij acclamatie herkozen en de heer F. Kroop, voorzitter van de afd. Amsterdam, bij accla matie gekozen tot lid van de commissie van redactie van „De Schilder". Hierna werd de vergadering tot Woensdag gesloten en begaven de aanwezigen zich naar gebouw „Centraal" aan het Stationsplein waar den congressisten een feestavond werd aan geboden door de afd. Zandvoort. De feestavond. 't Was een buitengewoon geslaagde avond, die velen nog lang zal heugen. Dat Kees Pruis, Stella Seemer, Piet Hesse en Willem Ciere na elk optreden een daverend succes oogstten zal wel niemand verwonderen. Vooral de een-acter „Zijn wij ezels?" sloeg buitengewoon in. Het programma meldde echter ook voor Zandvoort onbekende „grootheden". De heer Fred Cortje, aangekondigd als de beroemde Duitsche zanger, had vele lachers op zijn hand. Ook als vertolker van de liedjes van Dirk Witte had hij bij de aanwezigen veel succes. Zijn vrouw gaf op niet onverdienste lijke wijze een paar voordrachten ten beste. De groote verrassingen van het programma waren het zangkoor SM.V.W. (Schilders moe ten vroolijk wezen) en Jan Roem, tenor lyrique. Het zangkoor, samengesteld uit. leden van de afd. Den Haag zong verschillende Holland- sche en Duitsche liederen, die alle buitenge woon goed werden uitgevoerd. Jan Roem zong met zijn warm getinte, hooge tenor, Fransche en Engelsche liedjes. Een zeer geanimeerd bal, waarbij de Zand voortsche visschers voor de muziek zorgden, besloot dezen zeer goed geslaagden avond. Groep van schilderspatroons voor het Raad huis te Zandvoort, waar de deelnemers aan. het Congres te 6 uur officieel werden ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2