UIT HET BUITENLAND Roerige dagen in Oostenrijk. NIEUWE OMWENTELING OP CUBA. België. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Thans ook de regeering De Cespedes afge treden. Revolutionaire junta vormt de regee ring. Amerika houdt zich afzijdig. Belang rijke reconstructie van het Japansche kabinet. Uitschakeling van het parlement. Nationali seering der vakvereenigingen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS CUBA. In Cuba heeft, zooals wij reeds in een deel van een vorige oplaag gemeld heb ben. het geheele leger, de marine, en de politie gemuit en zijn de officieren af gezet. De onder-officieren hebben de leiding op zich genomen. In den nacht werd den officieren in de verschillende garnizoenen en kazernes door de onder-oficieren medegedeeld, dat zij zijn afgezet en dat het geen zin zou hebben in dien zij tegenstand zouden bieden. De solda ten hadden zich in het bezit gesteld der wa penen en munitie en verklaarden dat zij zoo noodig zouden strijden indien men hun moei lijkheden in den weg -zou leggen. Officieren in de provincies hebben hun superieuren in Havana opgebeld en om verdere instructies verzocht. Hun werd medegedeeld, dat men de revolutie als een feit moest beschouwen. De leider der troepen is sergeant Batista. Sergeant Gonzalez heeft de leiding over de Cubaansche marine op zich genomen, terwijl luitenant Kaurent het commando voert over de politiestrijdkrachten. De nieuwe revolutie was gericht tegen de regeering van dr. De Cespedes. dien men 't verwijt maakt, dat hij niet revolutionnair genoeg is. Reuter meldt nader uit Havana: Een revolutionnaire junta van negentien leden heeft vijf bestuurscommissarissen ge kozen voor de voorloopige uitoefening van het bewind op Cuba. Deze commissarissen begaven zich naar het paleis van den presi dent en deelden De Cespedes mede, dat zij zich met het bestuur belastten. De Cespedes is tenslotte onder den druk der revolutionnairen afgetreden. De onder leiding van den communist Carbo staande junta heeft daarna de regeering voorloopig overgenomen. Uit Washington wordt gemeld, dat de re geering der Vereenigde Staten een kruiser en drie destroyers naar Cuba zendt ten behoeve van de Amerikaansche onderdanen. Voorts verneemt V. D. nog uit Havanna: De nieuwe voorloopige regeering. waartoe naast den communistischen journalist Carbo de hoogleeraar San Martin en de sergeant- Batista behooren. heeft in een proclamatie verklaard, dat zij leven en eigendom van alle burgers zal beschermen en de financieele verplichtingen van den staat zal nakomen. Zij zal weder aftreden, zoodra op de basis van verkiezingen een definitieve regeering is gevormd. Te Havanna is het rustig. De straten der stad worden bewaakt door revolutionnairen met machinegeweren.' Behalve de politie, die zich onmiddellijk bij de revolutionnairen heeft aangesloten, steunen ook de studenten- vereenigingen en de geheime vereeniging ABC de beweging. Ook te Santiago staan alle soldaten en studenten aan de zijde der revo lutie. Kolonel Delgado, die met zijn troepen De na de muiterij der troepen een ingrijpen der Cespedes had ondersteund, verklaarde, dat Vereenigde Staten de eenige oplossing voor Cuba zou zijn. Naar verluidt, zijn de hoogere officieren door de revolutionnairen in het kamp van Colombia ingesloten. De Amerikaansche regeering heeft beslo ten tegenover de gebeurtenissen op Cuba volkomen afzijdigheid te bewaren. President Roosevelt heeft den gezant op Cuba Welles dienovereenkomstige instructies doen toekomen. Naar verder gemeld wordt heeft in San tiago de Cuba een opgewonden volksmenigte de gevangenis bestormd en vier aanhangers van Machado gelyncht. JAPAN. Dinsdagochtend is tusschen de leiders der beide groote Japansche politieke partijen, de Monseito en dé Seiyukai overeenstemming be reikt inzake de reconstructie der regeering. Deze beide partijen hebben een gemeen schappelijk communiqué gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat de algemeene politieke toestand van Japan noodzakelijk maakt, par tijkwesties voorloopig op den achtergrond te stellen. Op het oogenblik wordt van de Natio nale Japansche partijen den wederopbouw en de versterking der centrale macht van de re geering geëischt. Aan het hoofd van Japan, aldus liet communiqué, moet staan een regee ring, welke voorzien van groote volmachten in staat is het land te regeeren zonder rekening te houden met de parlementaire groepen. Het is thans niet het oogenblik om het parlemen taire systeem te wijzigen, want de binnen- en buitenlandsche politieke toestand eischt de concentratie van de geheele kracht van het volk voor de uitbreiding van de weermacht. De partijen zijn het er voorts over eens. dat geen sprake kan zijn van de vermindering van het Japansche leger en de marine. In het bij zonder in de kwestie der Japansche vloot zijn de partijen het met elkander eens. De Japan sche vloot zal evenals de Japansche lucht macht- worden gesterkt. De partijen zullen strijden voor een sterkere Japansche weer macht. Men verwacht, dat bij de reconstructie van het kabinet op nationalen grondslag, de Mi nister van Financiën Takahaschi, zoomede de Japansche Minister van Buitenlandsche Zaken Oesjida en twee andere leden der regeering zullen aftreden. In het Japansche kabinet is door het minis terie van binnenlandsche zaken een wet ter tafel gebracht waarin de volledige reorgani satie der Japansche vakvereenigingen wordt ontworpen. Internationale banden, welke ook. van de Japansche vakvereenigingen met die in Europa en Azië zullen volgens deze wet onder geen omstandigheden toelaatbaar zijn. De vakvereenigingen moeten blijven voortbe staan als een nationaal instrument van het Japansche volk, teneinde een evenwicht tus schen zekere tegenstellingen tot stand te kun nen brengen. Het Japansche ministerie van binnenlandsche zaken hoopt, dat deze wet nog voor 1 November door de regeering zai worden aangenomen. Duitschland. „Evangelie en Kerk" verklaart zich tegen de Ariërsparagraaf De generale synode der Oud-Pruisische Unie is gisteren geopend door den president Winkler. De besluiten van deze synode zijn be slissend voor de toekomstige inrichting dei- Evangelische Kerk. Tot nieuwen president werd gekozen Dr. Friedrich Werner, tot zijn plaatsvervangers Ds. Hossenfelder en Jaeger. Beraadslaagd werd over een wetsontwerp, dat voor het gebied van de Oud-Pruisische kerk het bisschopsambt schept. De ..Deutsche Christen" verdedigden deze wet. Beraadslaagd werd verder ook over de z.g. ambtenarenwet, die de Ariers-paragraaf bevat. De groep „Evangelie en Kerk" verklaarde zich tegen de ambtenarenwet en verliet de zaal. De wets ontwerpen werden daarna aangenomen. In het verder verloop van haar beraadsla gingen droeg de Generale Synode hare be voegdheden over op den kerksenaat en mach tigde dezen ook grondwetwijzigende wetten uit te vaardigen en de begrooting voor het volgende jaar op te stellen. De kerksenaat zou heden Woensdagmiddag bijeen komen. Ds. Hossenfelder werd benoemd tot bisschop van Brandenburg. Het slot der zitting werd gevormd door een redevoering van landsbisschop Mueller Frankrijk. Albert Sarraut opvolger van Leygues? GEORGES LEYGUES, de onlangs overleden Fransche minister. Reuter meldt uit Parijs: Als vermoede- lijken opvolger van den Zaterdag over leden minister van marine Leygues noemen de bladen den huidigen minister van Kolo niën. Albert Sarraut. Sarraut zou aan Koloniën tot opvolger krijgen den huidigen minister der Koopvaar dij, Frot en deze zou worden vervangen door Guy la chambre, onder-staatssecretaris van den eersten minister. Weensche professoren ageeren tegen „het systeem". Gewapende politie in de Hoogescholen (Van onzen Weenschen correspondent). WEENEN, 3 September. Franz Hof er, de door drie van zijn aan hangers des nachts op stoutmoedige wijze uil de gevangenis te Innsbruck bevrijde natio- naal-socialistische aanvoerder, is. zooals men weet, na een dolle autorit, waarbij onderweg nog op den wagen geschoten werd, met zijn kornuiten over de Italiaansche grens ontko men en heeft zich naar Brixen begeven, een plaats in Zuid-Tirol. die vroeger tot Oosten rijk behoorde, waar hij zijn ouders vond. die evenals hij in Innsbruck wonen, maar die hier hun vacantie doorbrachten. Er heeft in heel Oostenrijk heel veel opwinding tengevolge van Hofers ontsnapping geheerscht. de daad deed aan de ko.enste crimincelc film drama's denken en bewees, tot wat de nazi's in Oostenrijk in staat zijn!.... en aanvanke lijk nam men aan, dat de Oostenrijksche re geering de uitlevering van den ontsnapten nazi-aanvoerder en van zijn bevrijders zou verlangen. Doch het leek er veel op, alsof de Italiaansche regeering er niet veel voor zou voelen aan een dergelijk verzoek gevolg te geven, daar zij er eerder toe geneigd was de vluchtelingen als politieke misdadigers te be schouwen. en nu heeft de Oostenrijksche re geering geen uitlevering van Italië gevraagd en nu isen dat is misschien wel net mooi ste van het gevalHofer al lang niet meer in Italië doch heeft hij zich met een vliegtuig naar Neurenberg begeven. De vroegere nationaal-socialistische lands- Belangrijke Fransch- Engelsche besprekingen te Parijs. Reuter seint uit Parijs: De „Petit Parisicn" kondigt aan. dat vóór hervatting van den Volkenbond op 18 September a.s.. belang rijke besprekingen zullen plaats vinden te Parijs tusschen Daladier en Paul Boncour en de Engelsche ministers Simon en Eden, over Oostenrijks onafhankelijkheid, de economi sche saneering van midden-Europa en van den Balkan en speciaal de verdere behande ling van de entwapening. Te bevoegder plaatse te Londen wordt be vestigd. dat omstreeks 18 September een Fransch-Engelsche bespreking zal plaats vinden te Parijs, waaraan naar alle waar schijnlijkheid ook de Engelsche onderstaats secretaris van buitenandsche Zaken, Eden zal deelnemen. Of minister Simon zich even eens naar Parijs zal begeven, is nog niet vastgesteld. Mogelijk is, dat ook de Ameri kaan Norman Davis aan de besprekingen zal deelnemen, terwijl Italië waarschijnlijk niet vertegenwoordigd zal zijn. De besprekingen hebben slechts betrekking op de ontwape ningskwesties, doch niet op het Oosten rijksche vraagstuk Crediet voor de lands verdediging gevraagd. Naar verluidt zou de minister van defensie Devéze in het parit-ment de goedkeuring van een crediet van 700 millioen franken voor de organisatie van de grensverdediging vragen. Ingeval dit crediet geweigerd zou worden, zou de minister voornemens zijn af te treden. Overigens zouden tusschen den minister en de legerleiding nog meenigsverschillen bestaan over de wijze waarop de verdedigingsmaat regelen het doelmatigst georganiseerd kunnen worden JAPAN OPNIEUW DOOR TYPHOON GETEISTERD. TIENDUIZENDEN HUIZEN ONDER WATER. TOKIO, 5 September <V. DJ Gisterenavond is het Westelijk deel van Japan geteisterd door den staart van een typhoon. Te Osaka werden 30.000 en te Tokio meer dan 1000 huizen onder water gezet. In Kyoesjoe wer den talrijke kleine visschersschepen ver nield, terwijl in Korea, waar ongeveer 50 huizen zijn ingestort of weggespoeld, het spoorwegverkeer is ontwricht. De oogst heeft geen schade geleden. Door den typhoon is tevens een einde gekomen aan de groote hitte, die den Iaatsten tijd in Japan heerschte. ARIëRS EN NIETS DAN ARIëRS! NAZI'S SCHRIJVEN FRANSCHEN DE WET VOOR. STRAATSBURG. 5 September (V. D.) Fransche transportmaatschappijen, die kan toren hebben te Kehl, tegenover Straatsburg, zijn er door de Duitsche douaneautoriteiten van op de hoogte gesteld, dat wanneer hun vertegenwoordigers de relaties wenschen voort te zetten met de Duitsche autoriteiten, zij bewijs moeten leveren dat zij van zuiver Arisch bloed zijn. DÏTTTSCH SPORTVLIEGER GPFOOR. BERLIJN. 5 Sept. (V.D.) Hedenmiddag is in de nabijheid van Neustrelitz een sportvlieg- tuig neergestort. De bestuurder kwam om het leven. RECORD VOOR LAND VLIEGTUIGEN VERBETERD CHICAGO, 5 September (Reuter) De vlie ger I. R. Weddel uit Patterson (Louisiana"1 heeft met een snelheid van meer dan 480 K.M. per uur een nieuw record voor land- vliegtuigen gevestigd. UIT HET „BRUINBOEK" OVER HET HITLER-REGIME. ONTSTELLENDE BIJZONDERHEDEN. De N. R. Ct. publiceert bijzonderheden over het „Braunbuch über Hitler-terror", dat kort geleden onder leiding van hei Wereldcomité voor de slachtoffers van het fascisme van Hitier verschenen is. De samenstellers, aldus het blad. die onbekend wenschen te blijven verklaren in de eerste plaats waarde te heb ben gehecht aan documentatie. Voor elke bewering, voor elk aangevoerd feit bezit men materiaal; waar het niet mo gelijk was namen en adressen te noemen, zijn de bewijsstukken bij een notaris gede poneerd. 500 doodelijkc „gevallen". Het Bruinboek bevat o.m. een uittreksel van een register der om het leven gebrachte arbeiders en intellectueelen. dat vijfhonderd namen bevat. Hiervan worden 250 gevallen elk afzonderlijk behandeld, waarvoor de ge gevens ontleend zijn aan officicele Duitsche berichtgeving (Wolff. Telegrafen Union), aan dagbladberichten die niet zijn tegengespro ken. en aan verklaringen van getuigen die „voor ons of onze vertrouwenslieden zijn ver schenen". De lijst begint 3 Maarter be staat geen nauwkeurig register van de slacht offers, die in de maanden vóór Hitiers be wind onder de handen der S.A. vielen bij voorbeeld in den nacht na de verkiezingen in Juni 1932. Na Hitiers benoeming tot kanse lier begon het schrikbewind van de S.A. steeds feller te woeden. Alleen al in de eerste helft van Februari zijn 27 moorden bekend geworden die op arbeiders en arbeidsters zijn gepleegd". Uit de lijst een paar willekeu rige grepen 5 Maart. Klassen en De Longueville, Ober- hausen. bij een poging tot vluchten op de binnenplaats van het gymnasium doodge schoten. (W.B.i Beiden zijn van voren door de kogels getroffen. (Ooggetuige). Warnicke Quickhorn bij Pinneberg. doodgeschoten. (W.B.) Brief aan de vrouw van den ver moorde; ..Dat kan geen kwaad, dat uw man is vermoord. En het zal niet lang duren, dan liggen u en uw zoon (8 jaar) ook in de kist". 16 Maart. Dr. Ascher. armendokter. Dood geslagen. (Getuigenverklaring). Mededec- ling van een collega: werd opgebeld, en liep in den val: gefolterd, doodgeslagen. 4 April. Dr. Fhilippstal. arts Berlijn. Dood geslagen. (Berl. Tgbl.) Getuigenverklaring: Dr. Ph. werd s nachts uit zijn huis gehaald, in een S A.-kazerne mishandeld, en naar het Urban-ziekenhuis gebracht. Een paar uur vóór zijn dood naar de Charité getranspor teerd. daar dergelijke gevallen in het Urban- ziekenhuis te veelvuldig voorkwamen. 25 April. Mendel Haber. koopman. Dort mund. doodgeschoten, in het water gewor pen. (Dortmunder Generalanzeiger). Het or gaan der nat. soc. de Rote Erde schrijft 28 April: De Jood H. is door S. A. in hechtenis genomen en in de S.A.-kazerne gebracht. Den 6en Mei berichtten alle bladen in Dortmund dat uit het kanaal een lijk is opgehaald. Me vrouw H. herkent in den doode haar vermis ten man. Hij had eenige schoten in het hoofd messteken enz. Ofschoon de Rote Erde op 25 April de arrestatie van II. had gemeld, ver scheen 19 Mei in den Dortmunder General anzeiger een artikeil met het opschrift: „Duizend Mark belooning. Een koopman uit Dortmund beroofd en vermoord. Wie heeft den doode op 25 April gezien?" Vele andere, bekende „gevallen" vindt men op deze lijst terug: typische veemmoorden, zooals die op den nazi-helderzienden Stein- schneider-Hanussen. welke beiden te veel wisten eenige worden afzonderlijk zeer gedetailleerd behandeld dan de namen van sociaal-democratische leiders zooals die van den gewezen minister-president van Mecklenburg. Johannes Stelling, die in dc „Barthlomeus-nacht van Köpenick" op 21 Juni het leven liet. en wiens lijk later, in een zak genaaid, uit het Finowkanaal werd ge haald. Tal van weerzinwekkende „gevallen" wor den behandeld, waarvan de titels reeds ge noeg zeggen: „Stalen roeden en zoutzuur" „De nieren stukgeslagen", „In de gevangenis gelyncht", „Doodgeslagen, doodgestoken, doodgetrapt". Ten overvloede wordt het bij de bespre king van de camouflage der moorden nog eens extra verzekerd: wij maken slechts van zorgvuldig getoetst materiaal gebruik, waar voor wij borg kunnen staan. Over Goering-. „Goerings levensbeschrijvers, aldus het Bruinboek. melden, dat Goering 1925 26 in Stockholm vertoefde, waar hij bij een lucht vaartonderneming werkte. Zij verzuimen eraan toe te voegen, dat- Goering luidens de officicele rapporten van de prefectur van po litie aldaar in 1925 in het gesticht Langbrö geinterneord is geweest, daar een arts zijn geestvermogens voor gestoord had verklaard. In particuliere inrichtingen, waar men het daarna met hem probeerde, kon men hem niet houdenOok op Langbrö meest hijop de afdeeling der zware gevallen worden gebracht." Ter weerlegging van de officicele demen tis en van de klachten die Goering bij de Zwecdschc regeering indiende over de bla den die van zijn verblijf op Langbrö gewag hadden gemaakt, geeft het Bruinboek een facsimile van de kaart uit de kartotheek van het gesticht, waarop Goerings opnenvng staat geregistreerd, alsmede een foto van het me disch attest, dat Goering als morphinist qua- lificeert. Op grond van dit attest besloot de rechtbank dan ook. dat Goering de voogdij over het kind uit het eerste huwelijk zijner vrouw, niet kon uitoefenen. „Doch het na- tionaal-socialisme vertrouwt den morphinist Goering het voogdijschap over 60 millioen Duitschers toe." „Georganiseerde terreur" Het Bruinboek spreekt uitdrukkelijk van een georganiseerden terreur; het motiveert die qualificatie als volgt: 1. In den nacht van den brand van den Rijksdag waren alleen in Berlijn 30 S.A.-ka zernes op het plegen van wreedheden voor bereid. Stalen roeden, kettingen, touw. wa teremmers en wonderolie waren ingekocht. Zij werden nog denzelfden nacht gebruikt. Alle kazernes hadden een dokter ter be schikking gekregen die daar. naar op een andere plaats wordt gezegd, niet waren om gewonden of mishandelden te helpen, maar om toe te zien hoever men met de mis handeling kon voortgaan 2. Uit vele steden zijn rapporten ingeko men. waaruit blijkt, dat de S. A. dien avond „erhöhte alarmbereitschaft" had, en de hui zen van arbeidersleiders, stations on post kantoren onder toezicht hield. 3. De keuze viel in alle Duitsche steden op dezelfde soort slachtoffers. 4. Voor de arrestaties zorgden in hoofd zaak S.A. en haar bijzondere afdeelingen. Van de politic was men nog niet zeker: die trad daarom alleen maar als hulp op. 5. Op 22 Februari was men begonnen S.A. als hulppolitie te formeeren: een toekendat er groote dingen op komst waren, en men den Iegalen schijn wilde bewaren, zoover het ging. 6. Reeds 17 Februari verscheen de veror dening van Goering. volgens welke iedereen, die bij de uitoefening van zijn S.A.-plicht van den revolver gebruik maakte, onverschil lig welke gevolgen dit zou hebben, door hem Goering. werd gedekt. Hiermee verloren de „moorddaden der S.A. alle karakter van ille galiteit". 7. In de Hedemannstrasse en in andere kazernes vertoefden voortdurend hooge waardigheidsbekleeders der S.A. Zij gaven de leiding, en verhoorden. Zoo staat o.m. vast. dat graaf Helldorf. die dagelijks in con tact met Goering en Hitier stond en staat, parades van mishandelden afnam. Tienduizenden zwaar-mishandelden. Dan leest men verder: „In ons archief lig gen 530 processen-verbaal van zwaar mis handelden. De daarin vervatte gegevens zijn onder zocht en juist bevonden. Honderd-zeven-cn-dertig dokters-attesten bevestigen het bestaan van ernstige chroni sche gevolgen. Driehonderd-vijf-en-zeventig processen- verbaal maken gewag van verklaringen, die de mishandelden later moesten onderteeke nen verklaringen dat zij „goed behan deld" waren. Ons materiaal uit de steden en de dornen van het Derde Rijk leidt tot de slotsom dat er sinds 28 Februari ongeveer 60.000 personen zijn mishandeld." Er volgt dan weer een reeks „gevallen", al dan niet voorzien van bijbehoorendc attesten VLIEGONGELUK BIJ MOSKOU. Bombardementsvliegtuig neergestort. ACHT SOVJET-FUNCTIONARISSEN GEDOOD. MOSKOU. 5 September (V. D.) Bij Moskou is een zwaar bombardementsvliegtuig neer gestort. waarin zich bevonden dc plaatsver vangende commissaris voor de zware in dustrie. Baranoff. de buitengewone commis saris voor de uitbreiding van het vliegtuig wezen. Goldman, de directeur-generaal van de Russische staatsvliegtuigfabriek Gorboc- noff. het lid van het Staatsplannen-comité, Sarsar en vier andere Sovjetfunctionnaris- sen. Alle 8 inzittenden werd gedood. Zij wa ren belangriike autoriteiten op het gebied van het het Russische vlicgwezen. Baranoff was vroeger chef van den Russischen mili taire vliegdienst. terwijl Sarsar het eskader commandeerde, dat dc vlucht Moskou PekingMoskou maakte. Officieel wordt als oorzaak van het ongeluk een motordefect opgegeven. TYPHUS-EPIHEMïE EISCHT 400 DOODEN. NOG 2000 PERSONEN LIGGEN ZIEK. SANTIAGO. 5 Sept. (V.D.) In geheel Chili hcerscht een ernstige tvphus-epidemie. die op het oogenblik reeds 400 dooden heeft geëischt. Meer dan 2000 personen zijn nog ziek HERRIOT PRIJST DE SOVJETS. VOORSTANDERS VAN DEN VREDE. MOSKOU. 5 September (Reuter) Herriot heeft de pers ontvangen en zeide ervan over tuigd te zijn. dat het Sovjet-Russische volk een hecht voorstander van den vrede is. Hij roemde de groote intelligentie en moed van Stalin en de behaalde successen in de in dustrialisatie en den landbouw, waardoor het niveau van het huidige leven in de Sovjet- Unie aanzienlijk hooger staat dan dat wat hij in 1922 had waargenomen. Troepenversterkingen aan de Duitsche grens in Salzburg en Tirol. inspector in Oostenrijk dr. Theodor Habicht, die zelf een Duitscher is en die enkele maan den geleden door de Oostenrijksche regeering te Linz werd opgepakt en over de grens ge zet. kwam hem met een vliegmachine te Brixen afhalen. Zeer zeker zal Hofer. die ge durende zijn vlucht in de auto door een hem nagejaagden revolverkogel aan zijn knie ge wond werd. wel een van de interessantste fi guren van het nationaal-socialistische con gres te Neurenberg geworden zijn. Sedert drie dagen wordt de gevangenis te Innsbruck nu dag en nacht door twintig tot de tanden toe gewapende soldaten van het Alpenjagersregiment bewaakt. Bovendien heeft men. daar de nationaal-sociaiistische bewe ging te Innsbruck steeds onrustiger wordt, een nieuwe batterij bergartillerie naar de stad ge stuurd. Steeds worden meer troepen naar de Duit sche grens in Tirol en in het bondsland Salz burg gestuurd. In St.. Johann, waar tot dus verre geen troepen waren, werd een garni zoen gelegd en ook werden er troepen naar Kufstein gezonden, omdat daar in den Iaat sten tijd herhaaldelijk schermutselingen tus schen nationaal-socialisten aan beide zijden van de grenzen en Oostenrijksche Heimwehr- hulppolitie-mannen hebben plaats gevonden. Men wil van de stad Salzburg tot aan Reutte een sterk cordon van troepen leggen, welke het moeten verhinderen, dat er nog meer Oostenrijksche nationaal-socialisten over de grens naar hun Duitsche makkers vlieden. Ook Weensche troepen werden naar de grens ge stuurd. Nog steeds worden overal in Oostenrijk na- tinonaal-socialisten in hechtenis genomen en tot gevangenisstraffen veroordeeld. Te Steyr werden twee advocaten en een gemeente arts gearresteerd. Des nachts had er vlak voor de gevangenis, waarin zij zaten, een ont ploffing plaats. Te Wels werd een commissaris van politie, die doctor in de rechten is. plot seling uit den rijksdienst ontslagen, omdat hij een nationaal-socialist is. Acht professoren van de juridische faculteit der universiteit te Weenen en twee andere Weensche rechtsgeleerden hebben hun mede werking verleend aan een geschrift, dat dezer dagen door een Duitsche uitgeversmaatschap pij aan het licht werd gegeven. Elk der tien heeren heeft een artikel geschreven, waarin hij zich met de tegenwoordig in Oostenrijk bestaande toestanden bezig hield. Een der professoren, ir. graaf Gleispach, die tot hot vorig jaar rector magnificus van de Weensche hoogeschool is geweest, hield zich met den nieuwen diensteed bezig, die alle Oostenrijk sche ambtenaren en beambten .en dus ook de professoren en graaf Gleispach zelf! kortelings hebben moeten afleggen. Hij werpt de vraag op, of de ambtenaar, die den nieuwen eed gezworen heeft, daardoor ook gebonden is. en hij komt tot het resultaat, dar de nieuwe eed practisch geen beteekenis heeft en dat zij, die hem afgelegd hebben, geen nieuwe verplichtingen op zich hebben geladen. Dr. Zimmerl, die aan de hoogeschool in strafrecht doceert, schrijft in zijn opstel woor delijk: „In restaurants, koffiehuizen, op de tram enzoovoorts loopt njen steeds gevaar door den een of anderen spion in de gaten te worden gehouden, die een klacht tegen u in dient, waarbij men dan heel gemakkelijk ver oordeeld kan worden, wanneer men niet be wijzen kan. dat men lid van een regeerings- getrouwe organisatie is." De publicaties van de hooglecraren. die dus openlijk bekennen vijanden van het thans toegepaste systeem van de Oostenrijksche re geering te zijn, hebben in Oostenrijk veeL op zien gebaard. Daar de colleges aan de universiteit binnen niet al te langen tijd weer een aanvang zul len nemen en daar men vreest, dat het dan wederom net zoo onrustig onder de studenten zal toegaan als voor het begin van den zomer het gevai is geweest, heeft men er lang over gedacht politieorganen in de gebouwen der diverse hoogescholen op post te zetten. En thans heeft men definitief besloten, dat er in alle universiteiten politiebureaux zullen worden ondergebracht. De agenten zuilen ge wapend en in uniform door de aula en de gangen van de gebouwen rondwandelen. Aan de Weensche universiteiten zullen tevens meer jonge pedellen worden aangesteld, die er voor moeten zorgen, dat de studenten elkander niet in de haren vliegen en mishandelen, en bovendien zullen er. wanneer dit wenschelijk wordt geacht, rechercheurs van politie in ci viel in de hoogescholen dienst doen. Ook in de universiteit te Graz komt een politiebureau, terwijl in de hoogeschool te Innsbruck gendarmerie aan het werk wordt gezet.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3