De schat in 't oude Holland DE BURGERZAAL in het Koninklijk Paleis te Amsterdam was Dinsdagmiddag in een grooten bloementuin herschapen Duizenden bloemstukken, als een bewijs van hulde aan de vorscin bij haar bezoek aangeboden, stonden op en langs de tafels geschaard. EEN FRAPPANT KIJKJE op de Dinsdag voor het Paleis te Amsterdam opgestelde bereden wacht, na aankomst der Koninklijke familie. FEUILLETON (Een geval uit de practijk van Wil J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. (Nadruk verboden. 8) „Toen ik buiten kwam"', zoo begon hij zijn verhaal, waarnaar ik zeer nieuwsgierig was. had de man een voorsprong van ongeveer dertig meter Hij rende de Nassaulaan af in de richting van de Zijlstraat om vervolgens in een zijsteegje te verdwijnen. Hij bleek een uitstekend looper, want in het begin slaagde ik er niet in den afstand tusschen ons ook 'maar een meter terug te brengen. In het steegje, dat slechts kort was. verloor ik hem uit het oog, maar op de Raaks zag ik hem weer voor mij uit en toen hij de Wilhelmina- straat insloeg, meende ik. dat het slechts een kwestie van tijd was om hem in te halen. De detective zweeg even en staarde som ber voor zich. „Een minuut later", zoo vervolgde hij toen, „verwenschte ik mezelf, dat ik zijn plannen niet eerder doorzien had. Het lag natuurlijk slechts in zijn bedoeling mij een eind weg te lokken van de plaats, waar hij zijn slag wil de slaan. Bij het Wilsonsplein verdween hij in een auto, die hij daar natuurlijk klaar had staan en ik kreeg zelfs geen gelegenheid het nummer op te nemen, omdat hij zonder licht wegreed. De rest kun je raden. Hij was min stens tien minuten eerder hier dAi ik, die den terugweg eveneens te voet moest afleg gen en die tien minuten waren voldoende om zijn plan uit te voeren. Hij moet in het bezit zijn geweest van een sleutel van het bedien denkantoor zoowel als van de brandkast- Door zich in het bediendenkantoor te bege ven heeft hij jouw aandacht weten te trek ken. Je liep er in. Miel, even gretig als ik en van die omstandigheid heeft hij gebruik ge maakt buitenom te loopen en de deur van het bediendenkantoor achter je op slot te draaien. De heeren Nieuwenhuis en van Dob- ben zullen wel ingenomen zijn met de pres taties van hun speurders Hij liet een schamper lachje hooren en hoe wel ik slechts zijdelings bij deze affaire be trokken was, kon ik mij den gemoedstoe stand, waarin hij verkeerde, volkomen be grijpen Het was wellicht een van de ernstig ste nederlagen, welke mijn vriend ooit ge leden had, maar ik wist uit ervaring, dat hij niet zou rusten alvorens door een klinkende overwinning op zyn tegenstander revanche te hebben genomen en dat deed mij tenslotte den toestand wat hoopvoller inzien. Naar Preussisch Holland. De ontmoeting met de beide eigenaars van het Woningbureau die tegen acht uur de door hen gerequireerde hulpkrachten in zak en asch bij de geplunderde brandkast vonden, viel mee Weliswaar verried hun gezicht dui delijk teleurstelling over het resultaat- van deze nachtwake, maar tenslotte beteekende het verlies van het kistje niet zoo heel veel. daar beiden immers in het bezit waren van een afschrift der verdwenen documenten en toen Sanders hun bovendien nog verzekerde geheel op eigen kosten het onderzoek in deze mysterieuze zaak te zullen voortzetten en niet te zullen rusten alvorens hij den dader in handen had, was een tactisch ingekleed beroep op de medewerking der beide direc teuren voldoende om hun vertrouwen in de capaciteiten van den detective te doen terug keeren. Daax er alle reden bestond om aan te ne men, dat de dief zoo spoedig mogelijk naar Preussisch Holland zou gaan om daar een onderzoek naar de verborgen schatten in te stellen, werd overeen gekomen nog denzelf den avond eveneens daarheen te vertrekken. Van de beide firmanten zou voorloopig slechts de heer van Dobben Sanders vergezellen daar beiden op het kantoor niet onmiddeüjk gemist konden worden Het kostte, naar ik bemerkte, wel eenige moeite den heer Nieu wenhuis te bewegen zijn compagnon dit avön tuurlijk reisje te gunnen, maar ten slotte bleef hem als jongste van het tweetal niets anders over dan toe te geven, zij het dan on der voorwaarde, dat hij ons zoo gauw de werkzaamheden op het kantoor zulks toelie ten, zou volgen Wat mij betrof, ik zou dien dag trachten de hoofdredactie van de „Mer- cuur" te overtuigen van de noodzakelijkheid van mijn deelneming aan het uitstapje en wanneer mij dit mocht gelukken, zouden wij elkaar 's avonds voor het vertrek van den nachttrein naar Berlijn in de hall van het centraal station te Amsterdam ontmoeten- Mijn pogingen slaagden. Daar een excursie met Sanders mij reeds meermalen aan zeer belangwekkende copie voor de krant had ge holpen en ook deze zaak alle kenmerken droeg van een zeer bijzonder geval, zag men al spoedig in, dat het een gebrek aan activi teit zou zijn. wanneer wij deze kans onge bruikt zouden laten voorbij gaan en zoo kon het gebeuren, dat ik mij dien avond tegen acht uur per taxi naar het Centraal Station liet brengen, waar ik mijn beide metgezellen reeds in de hall aantrof Onze reis verliep zonder eenige emotie. Reeds voor wij de grens passeerden, zochten wij den slaapwagen op. en waar ik in mijn afdeeling het rijk alleen had. nam ik mij ernstig voor mijn schade van den vorigen nacht in te halen. Het was Sanders, die mij den volgenden ochtend tegen zeven uur kwam waarschuwen, dat wij Berlijn nader den en dat het, zoo ik althans prijs stelde op een behoorlijk ontbijt, tijd werd. dat ik mij bij hem en van Dobben in het restauratierij tuig vervoegde, waar reeds voor mij gedekt was. Een zorgvuldige bestudeering van hot spoorboekje had den detective overtuigd, dat wij juist een uur te laat in de Duitsche hoofd stad zouden aankomen om van den ochtend D-trein naar Oost-Pruisen gebruik te kun nen maken. Een groote teleurstelling was dat echter niet. want eerstens gevoelden wij na de lange treinreis geen van drieën lust nog maals 10 a 12 uren tusschen de wielen te zit ten en in de tweede plaats meende Sanders zich den tijd, welke hem nu tot het vertrek van den avondtrein restte, uitstekend ten nutte te kunnen maken door een bezoek te brengen bij de Berlijnsche politie-autoritei- ten. die zeker wel bereid zouden zijn hem een aanbevelingsschrijven voor de collega's in Preussisch Holland, wier medewerking hij wc', eens noodig kon hebben, mee te geven. Wij verlieten het station Friedrichstrasse tegen net tijdstip, waarop werkend Berlijn zich aan zijn dagtaak pleegt te begeven. Hon derden haastige kant-oorbedienden on typis ten spoedden zich door de smalle hoofdstraat en lieten zich opslokken door de gapende in gangen van machtige kantoorgebouwen en door den wijd geopenden muil van het sta tion der ondergrondsche. Wij hadden onze handkoffers aan het bagagedepot afgegeven en slenterden nu doelloos door de Friedrich strasse en langs Unter den Linden, waar wij. alle stof en benzinedampen van voorbij snor rende auto's ten spijt, genoten van de fris- sche ochtendlucht, welke na de lange trein reis bepaald verkwikkend werkte. Bij Bauer, dat in die dagen nog door eiken rechtgeaar- den Nederlander in Berlijn bezocht werd, lieten wij ons op het terras neer om ons te goed te doen aan een voortreffelijk kleintje koffie en toen ik den brand had gestoken in een geurige Hollandsche sigaar was ik het al spoedig met mezelf eens, dat men mij ge rust eenige uren kon laten ziten om het bon te leven op den boulevard voor ons gade te slaan Edoch deze bescheiden ontspanning bleek mij niet gegund, want toen Sanders weer over zijn voorgenomen bezoek aan het „Poli- zeiprasidium" op de Alexanderplatz begon, opperde van Dobben het denkbeeld dezen kostelijken zomerdag verder in Wannsee door te brengen, waarbij hij mij voorstelde hem te vergezellen. De detective juichte dit plan van harte toe. Blijkbaar had hij zich reeds het hoofd ge broken over de vraag, wat hij ons. tijdens zijn afwezigheid als tijdpasseering zou kun nen aanbieden en nu word deze moeilijkheid plotseling opgelost door het voorstel van van Dobben. Wij kwamen overeen, dat wij elkaar om zeven uur voor het diner in restaurant Hei delberg aan de Friedrichstrasse zouden ont moeten om daarna gezamenlijk de reis naar de oude Hollandsche nederzetting in Oost- Pruisen voort te zetten. Het verwonderde mij. dat de makelaar zich zoo gemakkelijk aan de. uit het gedwongen oponthoud voortvloeiende omstandigheden wist aan te passen Eigenlijk had ik Juist bij hem. als direct belanghebbende, wat moer lust tot handelen verwacht, maar toen ik hier over begon, bleek het. dat van Dobben's nieuwsgierigheid naar de oplossing van het raadsel der verdwenen documenten niet zoo groot was. dat hij daarvoor de genoegelykc zijde van dit uitstapje over het hoofd meende te moeten zien. (Wordt vervolgcö. j' DINSDAGMIDDAG is de Koninklijke familie in de hoofdstad gearriveerd. De vorstelijke personen na aankomst aan het Centraal Station in het rijtuig gezeten op weg naar het Paleis op den Dam HET VORSTELIJK BEZOEK aan de hoofdstad. Hartelijk werd de Koninklijke familie na aankomst in het Paleis door duizenden toegejuicht. DENEDERLANDSCHE DAMES HOCKEY- PLOEG, die te Kopenhagen zal deelnemen aan het internationaal dames hockey-tour- nooi, is Dinsdag van het station Staatsspoor te den Haag derwaarts vertrokken. EEN TWEETAL JONGENS van dc Schoon- hovcnsche goud- en silvcrindustric bezig met het versieren van een vaas op dc 29ste Ncdcrlandschc Jaarbeurs, die Dinsdag tc Utrecht is geopend. TE ELST is Dinsdag de algemeene Bctuwsche fokdag gehouden, waarvoor veel belang stelling bestond. Hierboven een aardig snapshot.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5