NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIBEN EN BEVERWIJK WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 IJMUIDEN HET VERTREK VAN DEN HEER BRANDSTEDER. EEN MEDEDEELING AAN DE LEDEN. Met een circulaire heeft de heer J. A. Brand- steder afscheid genomen van de leden zijner organisatie. Daarin staat o.a.: „Hierbij geef ik u kennis dat door mij aan hot hoofdbestuur ontslag is aangevraagd als secretaris der IJmuider Federatie, welk ont slag mij met ingang van Maandag 4 Septem ber werd verleend. De redenen, welke mij tot dit besluit heb ben gebracht, wil ik hier heel in 't kort even uiteen zetten. Bij het beëindigen der staking werd een regeling aanvaard, waarbij zij 't wellicht tijdelijk de leiding van het IJmuider werk gelegd werd in handen van het hoofdbestuur. Daar deze regeling in het belang van de or ganisatie en van de IJmuider visscher ij -ar beiders moest worden getroffen, heb ik daar aan niet alleen zonder de minste aarzeling mijn stem gegeven, maar ook de doorvoering er van krachtig helpen bevorderen. Echter, met deze nieuwe regeling van het werk der leiding werd mijn arbeidskracht, althans wat het eigenlijke vakvereenigings- werk betreft en daarvoor vestigde ik mij in 1926 te IJmuiden hier verder overbodig. Kameraden Juist tien jaar geleden begon ik als hoofd bestuurder van de Federatie van Transport arbeiders, met Blaas en Hellings de totaal verdwenen IJmuider Federatie weer op te bouwen. Over Januari 1923 werden, aan de inmid dels weer ingeschreven leden, 186 contributie zegels verkocht. Wij hadden dus 46 betalende ledenIn dat eerste jaar brachten wij het tot 5128 zegels, of nog geen 100 betalende le den. Onvermoeid werd het werk voor de be langen' der IJmuider visscherijarbeiders zijnde nagenoeg' onze eenige propaganda voortgezet. Over de eerste acht maanden van 1933 wer den 66170 zegels verkocht, vertegenwoordi gende 1946 betalende leden. Juist dus 1900 le den meer dan in het eerste jaar van deze werkperiode. Zoo staat uw organisatie na en vooral ook (Tor den gevoerden strijd sterker dan ooit, Wat nu de toekomst ook moge brengen het wereldgebeuren kan nu eenmaal het IJmuider visscherijbedrijf niet onopgemerkt voorbij gaan bedenkt dat alleen trouw aan de organisatie en absolute eenheid van optreden de nog altijd dreigende gevaren tot het kleinst mogelijk minimum kunnen be perken. Het spijt mij meer dan ik u zeggen kan dat ik tengevolge van de gewijlzgde omstandig heden mijn arbeidskracht en arbeidslust niet meer te IJmuiden kan aanwenden op de wijze zooals ik dat sedert 1923 heb gedaan. In het vaste vertrouwen dat ge het werk van de laatste tien jaar op de meest krach tige wijze zult voortzetten besluit ik met een „hoog de IJmuider Federatie". NED. CHRISTEN VROUWEN BOND. EXCURSIE NAAR ROTTERDAM. Dinsdag heeft de afd. IJmuiden van den Ned. Christen-Vrouwenbond onder leiding van mevrouw Swaan een excursie gemaakt naar de Blue-Bandfabrieken te Rotterdam, Dank zij het mooie weer, is dit een prachtige tocht geweest die door de deelneemsters niet licht vergeten zal worden. In Rotterdam aan gekomen, werd eerst met .twee autocars een rondritje door de stad gemaakt en van bui ten het glazen palels van Van Nei'e, aan den zelfkant der stad gelegen, bezichtigd, waar na men eindelijk bij de van den Bergh's Li mited. fabrieken kwam. Hier werden de dames ontvangen door een der directeuren, die vergezeld van nog een drietal heeren en een dame- de bezoeksters rondleidden. Allen waren vol lof over de zin delijkheid, die zich in de fabriek deed ken merken. Het bezoek heeft ongeveer 4 uren geduurd, waarin veel is gezien en.... geproefd. De mede-geleidster gaf eenige bak- en braad- proeven met Blue-Band. De op deze wijze vei-kregen resultaten wer den door de bezoeksters genuttigd. Tot slot verzamelden allen zich aan de door de di rectie aangeboden lunch, waarna men hoogst voldaan de stad inwandelde, om vervolgens een kijkje in Rotterdam's winkelstraten te kunnen nemen. DE LETTERWEDSTRÏ.TD EN DE ORANJE- VEREENIGING In den in ons blad van gisteren vermelden uitslag van het letterraadsel van de Oranje- vereeniging ..Wilhelmina" moet een kleine wijziging worden aangebracht. De oplossing van prijsvraag 2 (gele letters) moet zijn: „Lang leve onze geëerbiedigde Koningin", van prijsvraag 3 (roode letters): „Koopt in onze gemeente" en van prijsvraag 4 (zwarte letters): „Wordt lid van de Oranje vereeniging „Wilhelmina". FRANSCIIE SCHIPPER IN ENGELAND BEBOET. De Engelsche visscher ij-kruiser Godetia, hier welbekend heeft dezer dagen in Lowes toft binnengebracht den te Boulogne thuis- behoorende motortrawler l'Agneau Dieu, die door den politiekruiser betrapt werd terwijl hij visschende was in den Theemsmond bin nen de 3 mijls zóne. De Fransche schipper kreeg 10 boete en werd voorts veroordeeld tot betaling der kosten ten bedrage van 7 guineas, terwijl het vïschtuig werd verbeurd verklaard en vernield. De schipper voerde tot zijn verdediging aan dat hij buiten de limiet was. maar de commandant van de Godetia zeide. dat dit niet mogelijk was. daar de Theems-monci duidelijk uitgemerkt en afgebakend is. Als verzachtende omstandigheid werd aange merkt, dat de schipper 25 jaren geleden met levensgevaar 15 Engelsche schipbreukelingen had gered. CHRIST. ORANJE VEREENIGING GAAT DEFILEEREN OP 9 SEPTEMBER. Ofschoon de inschrijving voor deelneming aan het défilé te houden op 9 September in Amsterdam reeds gesloten was, heeft de Christ. Oranje Vereeniging dank zij de po gingen daartoe aangewend door den voorzit ter Ds. Teeuwe, bericht ontvangen dat ge noemde Vereeniging alsnog aan het défilé kan deelnemen, waartoe door de vereeniging besloten was. EEN POLITIEK SCHILDER. Gisternacht constateerden twee agenten van Politie, dat zekere V., wonende te IJmuiden- Oost, bezig was een houten gebouw, staande aan de Trawlerkade te IJmuiden, te bekladden met witkalk. Hij .schilderde" op het gebouw een opschrift, inhoudende een oropaganda- leuzc van een politieke partij. Tegen den kladder is proces-verbaai opge maakt. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.75—f 0.60 Griet per 50 K.G. f 26—f 12 Tongen per K.G. f 1.15—f 0.45 Groote schol per 50 K.G. f 24 Kleine schol per 50 K.G. f 18—f 3.60 Schar per 50 K.G. f 11—f 4.70 Rog per 20 stuks f 12.50f 4.80 Vleet per tuk f 1.75f 0.45 Groote schelvisch per 50 K.G. f 39f 27 Middelschelvisch per 50 K.G. f 30-f 22 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 25 f 12. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 13f 2.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 55—f 23 Gullen per 50 K.G. (groote) f 13.50f 4.50 Gullen per 50 K.G. (kleine) f 10—f 1.80 Wijting per 50 K.G. f 5.50—f 2.10 Koolvisch per stuk f 0.14f 0.04 Makreel per 50 K.G. f 9.50—f 7.Ó0 Verschc haring per kist f 5.25f 2.70 Groote hake per 125 K.G. f 50 Middel hake per 125 K.G. f 47—f 43 Kleine middelhake per 50 K.G. f 15f 12.50 Kleine hake per 50 K.G f 7.50—f 6.50 BESOMMINGEN. Trawlers: Elberfeld ON 85 980 manden f 2620 Senator Latbmann HC 40, 400 manden f 2450 Marie R. Ommering IJm. 7, 455 manden, f 3510. Schoorl IJm. 39, 380 manden f 3260 Rijnstroom IJm. 86, 65 manden f 970. Alcmaria IJm. 23 75 manden f 1080. Holland II IJm. 176, 80 manden f 1310. Bloemendaal IJm. 71, 360 manden f 3160 Silvain IJm. 116, 800 manden f 3150 Condor IJm. 72, 95 manden f 1590. Loggers: KW 43 f 520; KW 36 f 430; KW 167 f 310; KW 69 f 650; KW 108 f 400 DE NOORDZEESLUIZEN. Door de Noordzeesluizen alhier zijn'in de maand Augustus geschut: uit zee 285 stoom- en motorschepen met 1.986.246 M3. inhoud en naar zee 287 stoom- en motorschepen met een 'inhoud van 1.962.156 M3. VELSEN UITSLAG ETALAGEWEDSTRIJD. HET PUBLIEK ALS JURY. De etalage-wedstrijden, uitgeschreven door de Winkeliersvereeniging „Wijkcroog" waarbij het publiek als jury moest fungeeren, zijn een groot succes geworden. Stapels brieven zijn ingekomen, waaruit blijkt, dat het publiek te Velsen-Noord, het zeer op prijs stelde, zijn oordeel te mogen uit spreken over de keurig verzorgde etalages. Hier volgen de prijswinnaars: Winkeliers: 1ste prijs W. v. d. Raadt, steen kolenhandel, 2e prijs Bruynzeel's Modehuis, 3e prijs H. I. Meyer, manufacturier, 4e prijs Klaas Kat, rijwielhandel, 5e prijs S. Luttik, Radio en Fotoinrichting „Elve". Deze ont vangen elk een medaille. Uit de talrijke inzenders zijn de prijzen be staande uit waardebonnen ten deel gevallen aan: lste J. J. Zijlstra, Eendracht,straat 17 f 15. 2e J. Harsveld. Walravenstraat 35 f 10. 3e C. Rozemeijer. Eendrachtstraat 22 f 5. 4e Th. Vermey Walravenstraat 33 f 2.50. 5e H. S. de Reus, Wijkerstraatweg 95 f 2.50. Deze waardebonnen kunnen de prijswin naars besteden bij de winkeliers welke hebben mede gedaan aan den etalagewedstrijd. „DE VELSER HUISVROUW" Wij ontvingen een exemplaar van „De Vel- ser Huisvrouw" maandbericht van de afdee- ling Velsen der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. Deze eersteling ziet er goed verzorgd uit en de Velser huisvrouw, die haar krachten aan het blaadje gegeven heeft, heeft alle re den over haar werk tevreden te zijn. Het blaadje bevat naast, een inleidend woord een aantal vereenigingsberichten, o.a. dat Don derdag 7 September in Parkzicht een thee middag met demonstratie Spirella-corsetten en schilderen op zijde gehouden zal worden en dat Donderdag 21 September een uit stapje zal worden gemaakt naar den Haag- en verder eenige andere belangrijke mede- deelingen en gedichten en recepten. Het bestuur is voornemens aan den tekst in het vervolg meer uitbreiding te geven. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren op de Gem, Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Betonwerkers 36 behan gers 4, bouwk. opzichters 5, ceimentwerkers 1, fundeeringwerkers 2, grondbooixlers 1, grond werkers 115 w.o. 1 ben. 18 jaar, heiers 3, met selaars 19, opperlieden 21 w.o. 1 ben. 18 jaar, schilders 37. steenhouwers 1, steenzetters 1, straatmakers 11, stucadoors 4, timmerlieden 132 w.o. 2 ben. 18 jaar, uitvoerders 1, voegers 2, totaal 396. Metaalbewerkersbankwerkers 78 w.o. 5 ben. 18 jaar, branders 2. constr.werkers 8, electri- ciens 16. w.o. 7 ben. 18 jaar, gasfitters 3 hand langers 6. horlogemakers 1, isoleerders 1. ke telmakers 20 w.o. 1 ben. 18 jaar, klinker., 5. koperslagers 4. lasschers 11, loodgieters 5, ma chinisten 44. metaal hoorders 1, metaaldraaiers 22, met-aalschavers 2, metaalschilders 2, me- taalslijpei,-. 1, monteurs-11, motordrijvers 2 w. 0. 1 ben. 18 jaar, plaatwerkers 21, pijipwerkers 3, rijwielherstellers 2, scheepsmakers 1. scheepstimmerlieden 9, scheepstulgers 2, sme den 5, staal draadsplitsers 1, stokers 37. te- genhouders 1, voorslaanders 1, vormers 3, vuurwerkers 16, ijserwerkers 3, totaal 350. Kantoorpersoneel.; bedienden mnl. 46, idem vrl. 3, aank. vrl. 2, idem mnl. 9, musici vio listen 2, accordeonnisten 1, totaal 64, Huish. beroepen: Dagdienstboden 2, huis houdsters 2, hulpen in de huishouding 2, werksters 10, portiers 3, totaal 19. Diverse beroepen: drukkers 2, fotografen 1, letterzetters 5, lab. bedienden 1, mach. hout bewerkers 3, kuipers 14, mandenmakers 9, meubelmakers 2 w.o. 1 ben. 18 jaar, model makers 1, rietmattenmakers 1 stoelenmatters 1, zagers 4, kleermakers 4, naaisters 2 w.o. 1 ben. 18 jaar, aardewerkers 2, modelleurs 1, schoenmakers 4 boekbinders 1, nettenboet- sters 1, zeilmakers 4, bakkers 14 w.o. 3 ben. 18 jaar, brood bezorgers 1, koks 4. sigarenma kers 2, slagers 3, bloemisten 9, landarbeiders 3, tuinders 16, visschers 49 (w.o. koks 4, maohi- niten 9, stokers 18, visschers 18, colporteurs 6, kruideniersbed. 4 w.o. 2 ben. 18 jaar, maga- zijnbed. 7, reizigers 11, winkelbedienden vrl. 4 w.o. 2 ben. 18 jaar, bakken schippers 16, chauffeurs 37, dok knechts 5, exp.knechts 1, kellners 6, koffiehuisjuffr. 1, kraanmachinis ten 4, loopjongens 1, matrozen kmapv. 6, pak- huiskn. 1, schippers 4, sleepbootkap. 8, stuur lieden 2, voerlieden 10, controleurs 3, incas seerders 3, opzichters 2, haven- en transport arbeiders 101, totaal 329- Zonder vakkennis: losse- en fabrieksarbei ders 550 w.o. 10 beneden 18 jaar. Het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg op bovengenoemden datum derhalve 1707. munisten met de „Tribune" te colporteeren. Spoedig werd daaraan een einde gemaakt; de colporteurs werden de zaal uitgezet. Toen de eerste spreker, de heer Vlekke, zijn rede uitsprak, werd hij daarbij voortdurend ge ïnterrumpeerd. Toen daarna gepoogd werd de zaal te ontruimen, ontstond een helsch spektakel onder de aanwezige communisten en O.S.P.'ers en het dreigde zelfs op een vechtpartij uit te loopen. Het gelukte de po litie, die onder leiding van burgemeeser Lommen het toezicht hield, de zaal toch met zachten drang te ontruimen. Eén der bezoe kers van de vergadering maakte zich echter zoo overstuur, dat hij pardoes door een ruit sprong en op de straat terecht kwam. Ge lukkig kwam de man er met enkele lichte wonden af. Tenslotte was de politie, bijgestaan dooi de weerbaarheid, erin geslaagd de zaal ont ruimd te krijgen. Daarna werden de goede elementen tot de vergadering toegelaten, die verder een rustig verloop had. Buiten bleef het echter den geheelen avond zeer ru moerig; een groot aantal communisten en O.S.P.'ers bleven zich voor „de Rustende Ja ger" ophouden, maar de politie wist de situatie meester te blijven. Na afloop van de bijeenkomst vertrokken de fascisten in auto's, begeleid door de politie, over Uitgeest naar Beverwijk, waar zij te 12 uur arriveer den. LILLIPUTTERSTAD OPENT HAAR POORTEN. Een uitstekend circus- len. Ondanks de antipathie en de hautaine minachting', welke de baby-olifant Rosa voor de pers aan den dag legt. DE HARDDRAVERIJ. Voor de alhier op Donderdag 14 Sept. te houden harddraverij op de korte baan, geor ganiseerd door de Harddraverij vereeniging „Beverwijk en Omstreken", wordt van de zijde der paardeneigenaren groote belangstelling aan den dag gelegd. Reeds zijn dertien k?::te- baandravers ingeschreven, waaronder zeer snelle paarden. Namen ais Sally Harvester (door het bestuur aangekocht als eersten prijs voor de verloting), Miss Zelda Peter, Newbold, Petition Fatima, Vrijbuiter, Janet Harvester, Quitvillezoon, Sister Patrick H, Reva D, Rentner Ora Zitner P. e.a. waar borgen reeds nu een uiterst spannende cour- se. De struisvogelrennen vormen daarbij nog een zeer bijzondere attractie, zoodat Donder dag 14 Sept. voor Beverwijk een bijzonderen sportdag belooft te worden, waarvoor terecht een zeer druk bezoek verwacht wordt. Het bestuur van de Harddraverij vereeni ging heeft als tweeden prijs voor de door haar georganiseerde verloting aangekocht den bekenden harddraver „Rentner", thans eigen dom van den heer Kl. Groot te Bakkurn. Rentner zaL o.a. deelnemen aan de hard draverij te Heemskerk op Donderdag 7 Sept. en natuurlijk ook aan de course te Beverwijk op Donderdag 14 Sept. Zooals wij reeds berichtten is „Sally Har vester (met sulky) van den heer J. Hofland alhier als eersten prijs aangekocht. BLOEMENDAAL GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bijde Boer, Hagestraat 41 Haarlem, een meloen, P. Ver loop, Leliestraat 44 zwart Haarlem, een cein tuur. Vader, Oostertumdorpslrnat 12 Haarlem een mantelceintuur, C. Zijl, Oranjeboomstraat 4 Haarlem, een autodeken. M. de Kadt, Lecuwe rikslaan 18 Aerdenhout, een hond, zwart met witte vlekken. Paviljoen „Uitkijk" bij 't Kopje Bloemendaal, een rozenkrans en een paar witte handschoenenv. d. Broek, Rijperweg 16 Bloemendaal, een klein kussentje. C. Zijp, Oranjeboomstraat 4 Haarlem, een eleotrische staaflamp. Mudde, Julianalaan 103 Bloemen daal, een witte sjaal. Hardebol, Puinlustpark- weg 20 Bloemendaal, een paarlen collier. Twentsche Bank Bloemendaal. een oorbel. Bol- lenbakker, I-Iasselaersplein 14 Haarlem, een damesarmband. J .v. d. Bos, Sohroeder v. d. Kolkweg 20 Bloemendaal, een paar handschoe nen. G. Zwarteveen, Lage Duin en Daalsche- weg 15 Bloemendaal, een gebreid wollen zwem pak. Huijsser, Dr. Bakkerlaan 27 Bloemendaal, een kanarievogel. Houtgraaf en Bolsenbroek, Dr, Bakkerlaan 10 Bloemendaal een groot dek zeil. II. van Beek, Kleverparkweg, hoek Tet terodestraat Haarlem, een heerenrijwiel. T. Vis, Kinheimwcg 39 Bloemendaal, een huis sleutel. A. M. Kok, Anna Paviljoen, 's-Graven- zandeplein 18 Amsterdam, een gouden ring. J, Nijenhuis, Tetterodestraat 57 Haarlem, een nikkelen heerenhorloge. Banman, Bloemen- daalsche strand, een kunstgebit, aan den Po litiepost te Aerdenhout, een schaar en een badschoen: aan den politiepostNoordzee-1 strand, een damesjurk, een das, een koralen' ketting en een grijze jas; aan het bureau van politite Overvecn, een damesportemonnaie met inhoud, een blauwe jongensjas, een regen jas. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: Ch. Prinsen GeerligsBonebak ker, d. II. B. Gaasenbeek—Scheeres, z. G, J. M. Kapteinvan der Veldl. Overleden: J1 Wit, 75 jaren, overleden te Haarlem. J. P. J. Hofhuis, 65 jaren. J. C. Loo- man, 18 maanden. Onderti'ouwdS. H. Dekker en S. J. Tinholt. R. F. A. Altman en A. E. J. Meijer. J. Valk en E. Terpstra. M. J. Roessen en 13. Kloek. A. Breijnes en A. Nijmeijer. Getrouwd: geene. BENNEBROEK PERSONALIA. De dames Th. v. d. Raadt en A. M. C. Vis ser, beiden te Bennebroek, zijn geslaagd voor het examen coupeuse van de R.K, Vereeni ging tot bevordering van Industrie Onder wijs voor Meisjes. „St.-Anna", te 's-Graven- hage. BURGERLIJKE STAND. VELSEN. Geboorten: C. van der Werf f—Dekker, z., Ruysdaelstraat 10, IJmuiden (O.). M. W. Hee renGouda, z.. Huygenstraat 7, ïJmuiden. M. M. MolenkampBonzet, z., Engelniundusweg 49, IJmuiden (O.). R. Stigter— Pauwels d., v. Speijkstraat 48, IJmuiden (O.i. L. v. d. Kette rijHaasnoot, d., Bothastraat 8rd., IJmuiden. A. A. Zwanenburg—Druij ven, Lumeijstraat 13, IJmuiden (O.). D. Bakker—Sikkenk, z., Burg, Weertstraat 56, Velsen. A. M. NeetNij- man, z., Drieh. Kerkweg 75, Velsen. II. Webbe Maas. d., P. Potterstraat 7, IJmuiden (O.). A. Brantjes—Duijn, d„ Wijkerstraatweg 128, Velsen. C. A. S. H. Tegelerde Jong, z., Noor- derlaan 11, Velsen. E. van der Plas—Hoek, d., Bik en Arnoldkade 29, IJmuiden. Overleden: Catharina C .de Vogel, 64 j., echtgen. van G. van Hoften. Cornells van 't Sant, 57 j., echtg. van W. F. Koppelaar. Grietje de Wilde, 50 j.. echtgen. van A. C. Blinkhof. Johanna Wijker, 60 j., echtgen. van C. Stam. Geertrui Burggraaf, 64 j., echtgen. van II. de Graaff. MARKTNIEUWS. GROENTENMARKT HAARLEM Op de op 6 Sept. alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Tomaten 410 cent per kist. Heerenboonen 814 cent per GG. Snijboonan 1022 cent per KG. Groenekool 1535 cent per kist. Spinazie 3060 cent per kist. Postelein 1050 cent per kist. Andijvie 2040 cent per kist. Sla f 0.40f 3 per 100 krop. Komkommer 13 cent per stuk Bloemkool 616 cent per stuk. Roode kool 57- cent per stuk. Rabarber 25 cent per bos. Wortelen 49 cent per bos. Prei 310 cent per bos. Pietei-selie 210 cent per bos. Selderie 2—10 cent per bos. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente gehouden op Dinsdag 12 September 1933, des namiddags 7 uur, ten ge meentehuize Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding van de rekeningen over 1932 van: a. de gemeente: b. het gasbedrijf; c. de waterleiding; d. het bedrijf openbare werken; e. het bedrijf reinigings- en ontsmet- tingsdienst; f. het grondbedrijf; g'. den ophaal- en storingsdienst; h. den woningdienst; i. de Algemeen burgerlijke instelling van maatschappelijk hulpbetoon j. de R.K. burgerlijke instelling van maatschappelijk hulpbetoon; k. de gezondheidscommissie; 1. de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 3. Verleening van machtiging tot het aan gaan eener overeenkomst betreffende het in huur aanvaarden van een kampeerterrein. 4. Verkoop van grond. 5. Verzoek van het Bestuur der Vereeni ging voor Lager en Meer Uitgebreid Lager Schoolonderwijs op Gereformeerden grond slag te IJmuiden, om de benoodig'de gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de aan schaffing van leermiddelen ten behoeve der onder haar beheer staande school voor uit gebreid lager onderwijs. 6. Beschikbaarstelling van een crediet voor extra hulp voor aanschaffing van kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. ten behoeve van werkloozen. 7. Advies omtrent het verzoek van J. J. en N. Graman te Santpoort om vergunning tot het aanleggen van een gedeelte weg en van trottoirs aldaar, alsmede om ontheffing van het bepaalde bij de alinea's 5 en 7 van artikel 68 der Bouw- en Woningverordening. 8. Advies omtrent het adres van W. van Heijst te Driehuis om de hem verleende ver gunning tot het aanleggen van wegen aldaar aan te vullen in dien zin, dat hem alsnog ver gunning wordt verleend tot aanleg van een weg. 9. Vaststelling van straatnamen. 10. Verleenen van ontheffing van het be paalde bij artikel 68, alinea 5, der Bouw- en Woningverordening. 11. Ontslag van een onderwijzer wegens opheffing van zijn betrekking. 12. Benoeming van: a. vijf leden der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken; b. vijf leden der commissie van bijstand voor de financiën: c. vijf leden der Commissie van bijstand voor gas en water; d. vijf leden der Commissie van bijstand voor onderwijszaken; e. vijf leden der Commissie van bijstand voor Sociale aangelegenheden; f. vier leden der Commissie van bijstand voor economische zaken; g. drie leden der commissie van bijstand voor de parken en plantsoenen; h. vijf leden der commissie van voor bereiding voor de plaatselijke straf wetgeving; i. drie leden en twee plaatsvervangende leden van de reclame-commissie in zake vergunningsrecht Drankwet; j. één lid en één plaatsvervangend lid van den Raad van Beroep voor de Ambtenaren; k. vijf tijdelijke leeraren aan de Han delsavondschool. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis dat aan C. van Slunter te Santpoort vergunning is verleend tot het oprichten van twee benzinebewaar plaatsen met bovengrondsche aftapinrichting bij het perceel Slapendijk no. 2 aldaar. OPBRENGST KERKSPELDJES. De op 31 Augustus j.l. in de gemeente Vel sen plaats gehad hebbende speldjesverkoop ten bate van de restauratie der Nieuwe Kerk te Delft, heeft opgebracht f 273.76. PERSONALIA. Op een zestal voor de Ned. Hervormde Kerk te Dordrecht kom voor ds. J. Th. Meijer te Velsen. BEVERWIJK RUMOERIGE VERGADERING. Dinsdagavond heeft de kring IJmuiden in samenwerking met den kring Alkmaar van de N. S. B. een openbare vergadering gehou den in „De Rustende Jager" te Castricum. Hierbij is het tot rumoerige tooneelen geko men. De zaal was stampvol, maar het bleek dat zich onder het gehoor ook vele communis ten en O.S.P.'ers bevonden. Zoodra de heer Tusenius, de kringleider van IJmuiden de vergadering had geopend, begonnen de com- programma WAT DE DWERGEN PRESTEEREN. Dinsdagmiddag zijn de poorten van de Lilliputtersstad die voor eenige dagen op het gemeentelijk speelterrein aan de Baan- straat haar tenten heeft opgeslagen, geopend De belangstelling was zeer bevredigend. Des middags te 12 uur maakten de lilliputters een rijtoer door de gemeente en door Velsen- Noord, waarvoor groote belangstelling aan den dag werd gelegd. In open landauers ge zeten werd onder veel bekijks door de voor naamste straten gereden. Geen huismoeder bleef bij wijze van spreken „bij het spinne wiel". Vooral de meegevoerde „baby"-woon- en slaapwagens bespannen met prachtige Shetlandsohe penny's) trokken zeer de aan dacht, niet in het minst natuurlijk van de zijde der jeugd. Des avonds was de drukte in Lilliputter- stad enorm. Het publiek stroomde de poorten binnen en bezichtigde in de eerste plaats de stallen met de kleine paardjes, die zich te goed deden aan.de zoetigheden, welke het publiek gul aanbood. „Liebling" genoot, doordat wij haar „zwakke" zijde in ons blad vermeldden de bijzondere belangstelling en stond den ganschen avond permanent „ja" te knikken en werd overvoerd met klontjes en zoo. Het postkantoor had het druk en gelet op den tijd, gedurende welken men voor het loket moest wachten, was het „net echt", Velen vervoegden zich ten stadhuize bij den burgemeester, om in het „gulden boek" te worden opgenomen. 1-Iet hoofd van het ge meentebestuur begroette met een plechtige toespraak de talrijke vreemdelingen, die zijn stad bezochten, aan zijn „Schupo" overla tend den bezoekers mede te deelen wat in Lilliput al of niet geoorloofd was. Ongetwij feld was deze veldwachter een man van ge zag, want het publiek volgde zijn aanwijzin gen stipt op. De grootste belangstelling gold echter het circus, waarin dagelijks vier voor stellingen worden gegeven. Wat de „kleine luyden" hierin dan ook ten beste geven, kan zeker den toets der critiek doorstaan. Het openingsnummer van de in keurig costuum gestoken dwergen, de wachtparade der tinnen soldaten, bleek reeds aanstonds een succes te zijn. Een keurige inleiding van het pro gramma, dat geweldig succes oogstte. De dametjes traden ook nog op in een revue- dans en in een tot in de puntjes verzorgden rococo-dans. Vooral dit laatste was zeer stijlvol en ge tuigde van de artistieke aanleg van het kleine volkje. De prachtige costuums, als mede de fraaie belichting droegen niet wei nig tot het groote en welverdiende succes bij. Ook de koorddansers-acte was een zeer goed nummer, dat zeer terecht de algemeene waar deering verwierf. En wat bijvoorbeeld te zeggen van de „kleinste Willy Derby", die een geestig liedje zong? De kleine man van 20 lentes verwierf al evenzeer een daverend applaus. Op het gebied van paardendres- suur vielen de verrichtingen van de kleine paardjes te bewonderen. Ook hierin toonden de lilliputters zich bekwame circusartisten. Zoowel in de rij-actes (zélfs hoogeschool en nog wel „tandem") als in de vrijheidsdres- suren toonden de kleine menschen zich zeer bedreven. Het komische ezelrijden, ontke tende daverende lachsalvo's, evenals de aap Hansi, die eenige eererondjes reed op den rug van een pittige ponny. De clowntjes zorg den voor het komische gedeelte en zij deden dat op uitstekende wijze. In de middagvoor stellingen verwierf vooral de Willem Tell- scène een uitbundig succes. Met opzet ver melden wij Rosa, de dwerg-olifant, het laatst, Rosa heeft het er niet naar gemaakt, om veel omslag met haar te maken. Zij deed het ook niet met ons. Want zelfs op dezen mooien avond lag de man van de krant, bij haar op visite zijnde en nog wel gewapend met een klontjee. in een minimum van tijd buiten de deur. Het publiek stoof verschrikt uiteen toen de schrijver van dit verslag, die het bijna vanwege de situatie niet geschreven had met een sierlijken boog op het grasveld terecht kwam. Rosa is als een beroemde filmartiste. Een mensch weet niet, wat hij aan haar heeft. Rosa is de Garbo onder de olifanten. En het spijt ons te moeten erken nen, dat Rosa in het circus prachtig werk le verde. Eerlijk gezegd valt het ons zwaar, deze loftuiting te moeten neerschrijven na de on vriendelijke bejegeningen, welke wij ons „ambtshalve" moesten laten welgevallen. Maar haar sympathieke, kleine, maar niet temin zeer begaafde dresseur en kornak, Herr Max verdient het, dat wij niet an ders dan met lof over het optreden van Rosa kunnen gewagen. „Het was wonderful." Meer wDlen wij er niet van zeggen. Al bij al werd hier in dit circus, met kleine menschen en kleine dieren een uitstekend programma geboden, dat zeker de groote be langstelling ten volle verdiende. Van deze openingsvoorstellingen ging propaganda uit en het is aan geen twijfel onderhevig, of ook heden en Donderdag zal Lilliputtersstad veel Joezoekers trekken. Wij kunnen het aanbeve

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6