:iumq Japan—Frankrijk—N. O. Indië. 1 ONDERSCHEIDINGEN. HoD. Vl WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1933 H A A R E E M'S DAGBLAD 7 De Japansche regeering is boos op Frank rijk. En waarom? Omdat een gedeelte der Fransche vloot in de Zuid-Chineesche Zee. ten Noord Westen van Borneo, een aantal eilandjes heeft bezet, die bekend staan onder de namen: Thitu. Laito en Itu-Aba. Een pro test-nota is er het gevolg van geweest. Be treft het hier een belangrijke uitbreiding van grondgebied? Allerminst. Dat was evenmin het geval bij de bezetting van een aantal ver laten eilandjes in de Cycladengroep in de Middellandsche Zee door Italië. Het nieuwe Fransche bezit bestaat uit koraalformaties, zooals wij die in onzen Archipel in de groep der Duizend-eilanden ook kennen. Zooals bij ons, zoo loopen ook daar gedeelten dezer eilanden bij lagen waterstand droog. Onbe woond als zij zijn, bieden zij alleen een be staan voor visschers, die uit Cochin China, Japan en China deze streken op ongeregelde tijden bezoeken. Wanneer men een blik werpt op de kaart, dan valt het aanstonds op, dat ieder in bezit nemen van terrein hoe on belangrijk dit uit economisch oogpunt ook moge lijken door enkele mogendheden om de Chineesche Zee gelegen in de eerste plaats, als een onvriendelijke daad wordt beschouwd. Daarbij is ook een Nederlandsch belang be trokken. Het is voor ons, in verband met ons koloniaal bezit, van groot belang, dat de po sitie van geen enkele der groote mogendheden een overheerschende wordt. Engeland bezit in Singapore een strategisch punt van de eerste orde. waarvoor het Raffles wel te allen tijde dankbaar zal blijven. Gelegen aan een dei- drukste vaarwegen zal deze stad haar betee- kenis blijven behouden. Daarnaast heeft En geland op Poelo Pinang in de Straits Settle ments (nederzettingen aan de Straat van Malakka) een modern ingericht vliegveld. Aan de overzijde, de Oostelijke afsluiting van de Zuid-Chineesche zee ligt het eiland Bor neo. Voor circa 75 procent is dit Nederlandsch gebied, maar het gedeelte onmiddellijk gele gen aan de Chineesche zee is Engelsch. Het bestaat uit Serawak, Broenei en Britsch Noord Borneo. Ten Noord Oosten van dit gebied lig gen de Philippijnen. langen tijd een Spaansch bezit, maar van 1898 af onder Noord Ameri- kaansch bewind, al hebben deze eilanden sedert 1916 een eigen bestuur. De meest Noor delijke afsluiting van dit zeegebied wordt door Nippon, het land der Rijzende Zon, meer be kend onder den naam Japan, gevormd, een naam die de Portugeezen en Hollanders aan dit eilandenrijk hebben gegeven. De invloeds sfeer van Japan heeft zich in den loop dei- jaren sterk uitgebreid. Het kreeg in meerdere of mindere mate vasten voet op de Kocrilen, de Lioe-Kioe-eilanden, Yeso, Formosa. Korea, Port Arthur, de Marianen en de Carolinen. terwijl de penetratie in een gedeelte van Mandsjoerije nog versch in hef geheugen ligt. Aan de Westzijde van de Chineesche zee vol gen van Noord naar Zuid achtereenvolgens China en het Fransche gebied Indo China, terwijl Westelijk van laatstgenoemd gebied het onafhankelijke koninkrijk Siam is gele gen. Een en ander komt dus hierop neer. dat Frankrijk aan de Westzijde van de Chinee sche Zee wel, aan de Oostzijde geen vasten voet heeft. Het oogenschijnhjk onbelangrijke eilandengebied waar dit land zich thans ge nesteld heeft, is dan ook in werkelijkheid niet zoo onbelangrijk. Al mag het uit zuiver eco nomisch oogpunt voor Frankrijk niet de min ste beteekenis hebben, strategisch beschouwd heeft het die wel. Juist het feit, dat dit gebied lage gedeelten heeft, die geheel of ten dcele droogloopen, schept de mogelijkheid tot bet aanleggen van een basis voor vliegtuigen. Frankrijk vergroot daarmede zijn invloeds sfeer in het pacifiegebied, zooals andere lan den dat vóór dien deden. Hoe meer evenwicht daardoor bereikt wordt in de onderlinge ver houdingen der „groote" mogendheden, des te welkomer kan dat ons land zijn. Een al te groot overwicht van een der partijen kan otis slechts schaden. Dat Japan ontstemd is, is intusschen volkomen verklaarbaar. MOLLERUS. STADSNIEUWS KRUIDENIERSBEURS. ONTHEFFING WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben ten aanzien van de winkels op de door de Vereeniging van Winkeliers in Kolo niale waren „Ons Belang" in het Gemeente lijk Concertgebouw te houden Kruideniers- beurs ingevolge de Winkelsluitingswet 1930 ontheffing verleend van de verbods bepalingen van die wet im dier voege, dat die winkels op 25. 26. 27, 28 en 29 September 1933 na des namiddags 8 uur tot des na middags 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, met dien verstande echter, dat na des namiddags 8 uur geen artikelen afgeleverd mogen worden. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. „Janskamer" Jansst -at 38 rood. Misschien vindt ge wel een japon of een pak. Dat ge niet meer draagt, in de kast Wel, stuur het dan naar Weldadigheid! Wij weten wel iemand, die 't past. Postgiro 212793. Telefoon 13235 of 15445. FAILLISSEMENTEN. Door de arr ondissentente-reebtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitge sproken op Dinsdag 5 September 1933. 1. A. P. van der Luit, aannemer, wonende te Zaandam, Westzanerdijk 181. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Soheltema—Conradi alhier. 2. P. Terol, verhuur van strandstoelen, wo nende te Zandvoort, Spcorbuurtstraat 3. Cu rator Mr. dr. A. F. H. Schreurs alhier. 3. H. van Vlissinigen, bloemkweeker, wonen de te Velisen, Biezenweg 14. Our.: Mr. J. C. Y„ Nieuwenhuijs alhier. 4. H. Biiallosterski, gehuwd met S. Gobets, koopvrouw in electro-technische apparaten, Electro Gobets, wonende te Haarlem, Park laan 10. Curator Mr. F. J. Gerritsen alhier. 5. K. Langenberg, koopman en eendenhou der, wonende te Oostzaan C 74. Curator Mr. Julius Koog, alhier. 6. C. van Eek, 'handelaar in automobiel banden, wonende te Haarlem, Schoterweg 72 rood. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis alhier. 7. A. J. J. Kruisman, voorheen koopman thans reiziger vroeger wonende te Hoorn, thans te Wijk aan Duin, Rijksstraatweg 109. Curator Mr. W. G. J. Veenhioven alhier. 8. J. A. van Zanten, bloembollenkweeker en handelaar, wonende te Heemskerk. Curator Mr. F. van der Goot alhier. 9. E. Reyns, loodgieter, wonende te Sant poort, Bloemendaalschestraatweg 129. Cura tor Mr. F. van der Goot alhier. Rechber-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. A. L. M. van Berchel. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: J- M. Gijls- wijk vroeger wonende te Haarlemmermeer, thans in Noord-Amerika. Curator Mr. F. A. Davidson alhier. G. Mateiia wed. G. Entrop. wonende te Haarlem. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs alhier; P. .v. d. Leur, wonen de te Zaandam. Curator Mr. L. G. van Dam alhier. H. Tollenaar wonende te Haarlem. Curator Mr. L. Ali C-ohen alhier. Vernietigd is het faillissement op grond van verzet van G. J. van den Haak wonende te Haarlet»Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel. Geëindigd is liet faillissement dooa- het ver bindend worden der slot-uitdeelingslijst van: de firma Morren, Ommering en Co., destijds gevestigd te IJmuiden, gem. Velsen. Curator Mr. L. Ali Cohen alhier. Den 29en Augustus 1933 wea-d afgewezen het verzoek tot opheffing van het faillissement van: A. M. Roosenhai-t, rijwielhandelaar, wo nende te Haarlem. Curator Mr. F. A. Davidson alhier. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. De Graafv. d. Steeg, Zuidpolderstraat 131, armband. Bur v. Politie. Smedestraat 9. auto slinger. portemonnaie. rentekaarten. kraan- sleutel. Schaidl. Potgieterstraat. 21. actetasch inh. kindergoed. Teeuwen, Zijlweg 194. cein tuur. v. Koopen. Allanstraat 93, hond. De Korte. Voorzorgstraat 12, hondje. Groeneveld, Leidschevaart 252, hond. Wils, Twijnderslaan 14. handschoenen. Kennel Fauna. Parklaan 119, hond. 2 katten. Wever, Oosterstraat 45. hond. Visser. Ie Hoogerwoerddwarsstr. 1, re genjas. Benno. Duvenvoordestraat 94, zwarte kat. Rostijne. Oranjeboomstraat 143, poitret. De Bruin. Ged. Raamgracht 65, rijw.belast. plaatje, v. d. Hoeven. Lange Heerenvest 104, idem. v. Luijk, v. d. Meerstraat 27. idem. Zweed. Spaanschevaartstraat 88, ring. De Reus, Weltevredenplein 34, Eng. sleutel. Pro per, Dennenstraat, 5. taschje. Hoogkamer, West.erst.raat 19, tafelkleed. Bor, 2e Zuidpol derstraat 6, vetspuit. DE Hl'LDEBETOOGING. De Ned. vereeniging van huisvrouwen neemt deel aan de huldebetooging aan de Koningin op 9 September in het Stadion te Amsterdam. Het bestuur der Haarlemsche afdeeling regelt de deelneming uit Haarlem. EEN VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM. Hedenmorgen kwart over 7 raakte een vrachtauto beladen met fruit, bij het uit wijken voor een meisje, van het goede spoor en vloog tegen 'n boom in de Wilhelminstraat De chauffeur kwam er met lichte schram men of. De auto wex-d zeer beschadigd. De appels vielen niet ver van den stam Toegekend de eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver aan: J. Schuurmans. hoofdbesteller bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, te Breda; L. J. van der Rijst, hoofdbesteller bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, te 's Gra- venhage; H. van Dam. hoofdbesteller bij den post dienst te Amsterdam; G. H. Cornelissen de Beer, hoofdbesteller bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, te Apeldoorn: W. E. Kamerbeek, hoofdbesteller bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, te Amers foort; F. van der Veen, conducteur lste klas aan het spoorwegkantoor no. 3, te Zwolle; J. Th. Jansen, kantoorhouder bij den post- telegraaf- en telefoondienst, te Someren; J. J. van de Sande, kantoorhouder bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, te Liempde; H. Awater, kantoorhouder bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, te Millingen; J. Blijleven. kantoorhouder bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, te Hazerswou- ae-dorp: A. Verboom, kantoorhouder bij den post-, telegraaf- cn telefoondienst, te Poortvliet: W. van Bergen, kantoorhouder bij den post-, telegraaf- cn telefoondienst, te Zuid- broek; J. J. Bongcnaar, monteur lste klasse bij de telegrafie en telefonie,, te Utrecht; in brons aan: E. Henseler, gemeente-omroeper te Lochem A. Soek. geaffecteerde bij de Rotterdam- sche vrijwillige brandweer, te Rotterdam; N. Oosthoek, geaffecteerde bij de Rotter- damsche vrijwillige brandweer, te Rotter dam; N. J. M. Bras. geaffecteerde bij de Rotter- damsche brandweer, te Rotterdam: H. Wierenga. agent van politie (recher cheur). te 's Gravenhage; A. Alberts, agent van politie, te Amster dam; M. J. de Vries, havenbeambte bij den ge meentelijken havendienst, te Amsterdam; E. F. de Maat, magazijnbediende bij het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie te 's Gravenhage; L. van Hoek, vakwerkman lste klasse bij de telegrafie en telefonie, te 's Gravenhage; J. K. van der Spek, zaalwachter, te 's Gra venhage; H. P. Zwennes. kantoorknecht bij het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, te Amsterdam; L. A. Four, kantoorknecht bij het Staats bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefo nie te Utrecht; C. Buis, kantoorknecht bij het Staatsbe drijf der Posterijen, Telegrafie en Telefo nie te 's Gravenhage; H. J. Boesveldt. kantoorknecht bij het Staatsbedrijf der Posterijen. Telegrafie en Telefonie aan het spoorwegpostkantoor no. 1. te Amsterdam; Th. H, Arets, kantoorknecht bij het Staats bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefo- niet, te Heerlen; J.'W. van de Wiel, besteller bij den post-, telegraaf- en telefoondienst te Kaatsheuvel; J. H. Egger, besteller bij den nost-. tele graaf- en telefoondienst, te Boxmeer; L. W. de Wit, besteller bij den post-, tele graaf- en telefoondienst, te Valkenswaard Th. Ferwerda, besteller bij den post-, tele graaf- en telefoondienst, te Yerseke; R. S. Popma, besteller bij den post-, tele graaf- en telefoondienst, te Hemrik (Opster- land) J. Franken, besteller bij den post-, tele graaf- en telefoondienst, te Kierden; J. H. de Goeijen, besteller bij den post-, telegraaf- en telefoondienst te Rijssen; J. B. Bols, besteller bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, te Musselkanaal; H. E. Weelinck, besteller bij den post-, te legraaf- en telefoondienst, te Stadskanaal; E. Gelling, besteller bij den post-, telegraaf en telefoondienst, te 's-Gravenhage; m goud, aan: H. Zunderman, chef-instrumentmaker bij de Sterrewacht te Leiden; W. J. van Bockel, bibliotheekambtenaar bij bibliotheek der Rijksuniversiteit te Utrecht; R. Roelink, technicus lste klas bij het labo ratorium voor de physiologie der Rijksuni versiteit te Groningen; N. van den Berge, administratier ambte naar bij de Technische Hoogeschool te Delft; G. Bot, administrateur der Vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in West- Friesland, te West woud: in zilver, aan: A. Hennevelt, amanuensis bij de anorgani sche chemie bij de Rijksuniversiteit te Utrecht: W. Bakker, tuinman bij den Hortus Bota nicus der Rijksuniversiteit te Groningen; P. Keekstra. amanuensis bij de Rijksuni versiteit te Groningen; M. J. Moen. concierge bij het gebouw voor geodesie, landmeten en waterpassen der Technische Hoogeschool te Delft: B. Verdoorn, amanuensis aan de Rijks- hoogeroburgerschool te Zierikzee; A. J. Geysen, directeur van het muziekge zelschap St. Caecilla, te Vlissingen; in brons, aan: L. R. Geertsina. tuinknecht bij den Hortus Botanicus der Rijksniversiteit te Leiden. A. P. F. L. de Leeuw, bode bij het Ko ninklijk Conservatorium voor Muziek te "s-Gravenhage; in goud. aan: P. W. Boom. gewezen kassier bij het Agent schap der Nederlandsche Bank te Maas tricht; SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Delft-dijk, Vancouver n. Rott. 2 van Seattle. Volendam 4 (n.m.) van West-Indië te New- York. Veendam, 5 (v.m.) van New-York te Rot terdam. Dinteldijk, Rott. 11. Vancr. 3 te Cristobal. HALCYON LIJN. Stad Amsterdam 4 Sept. van Geflc naar Stad Arnhem 4 van Rotterdam te Genua. Stad Zaandam 4 v Vlaardingen te Torre del Annunziata. Vredenburg 3 van Kïrkenes te Vlaardingen. Stad Dordrecht. Rotterdam 11. Bagnolï 2 110.20 v.m.) 25 mijl Zuid van Niton. Maasburg. Pto Ferrajo n. Wabana 2 (5.13 v.m.) 800 mijl Z.W. van Land's End. MIJ. NEDERLAND. Salier J.N.Y.L. van Oran 3 Sept. Poelau Bras uitr. te Londen 3 Sept. Taj andoen thr. te Suez 3 Sept. Marnix v. St. Aldegonde uitr. van Genua 1 Sept. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Arendskerk (thuisr.) 3 van Singapore. Oldekerk (thuisreis) 4 September van Ge nua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitreis) 4 (12 midd.) van Lis sabon. Kota Tjandi (thuisr.) p. 5 (12.10 v.m.) Ouessant. Kota Agoeng uitreis) p. 4 (2 v.m.) Perim. Garoet (thuisreis) 4 Sept. (9 n.m.) te Suez. Indrapoera 5 (3 n.m.) van Batavia te Rot terdam verwacht. Sibajak (uitr.) 4 van Belawan. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alchiba (uitreis) 4 September te Monte video. Alcyone 6 (12 midd.) van B.-Ayres te Rot terdam verwacht. Alpherat (thuisreis) p. 3 Sept. Fern. No- ronha. Robe de Soleil. „En ik loop al naar de dertig", dacht Betty, bijna hardop. Ze was de vorige week juist zes en twintig geworden. Ze had 't land. Eigenlijk was een badplaats gruwelijk vervelend. Je kon toch niet de heele dag baden en dan zat je maar in je stoel; zee en zand en menschen! De kinde ren waren nog 't leukst. Ze had het zich anders voorgesteld, samen met Ans. Ze zou 't Ans niet kwalijk nemen dat die zoo'n leuken jongeman had opgeduikeld! En ze vroegen haar met alles mee. Maar nu ja, je voelde toch wel Betty zuchtte. Waarom Ans? Waarom z ij niet? Zoo vlot als Ans was ze niet. Maar ze zag er toch even aardig uit. Minstens! In nouvellen las je van zwermen aanbidders om één meisje gek, ze had nog nooit één aan zoek gehad. Ze werd met. opgemerkt! Nu was ze zelf óók niet licht ontvlambaar Twee rimpels boven haar fijne neusje.Ont- brak haar dat het grif tegemoetkomen? Want dat deed ze niet. En tegenwoordig de den alle meisjes dat reusachtig. Was 't heusch minderwaardig? Voor je examens deed je je best je solliciteerde en werkte om hoogerop te komen maar voor dat, wat toch je hóógste wensch was: 'n man, kin deren! stak ze geen hand uit. Dat moest maar uit de lucht komen vallen! In dezen tijd nogal. Sex-appeal. Dat had ze zeker niet. En hoe kwam je eraan? Preutsch was ze ook. Haar badpak was pijnlijk behoorlijk en ze voeide zich maar nauwelijks op 'r gemak in haar avondjurk met al die kant. Zou werkelijk alles draaien om sex-ap peal? „En ik loop al naar de dertig"', ver zuchtte ze. En nu gingen Betty's gedachten sprongs gewijze en niet heel logisch. Dien middag nam ze de Electrische naar de stad. stevende vastberaden naar een groot modehuis, en verlangde met slecht gespeelde onverschil ligheid: ,,'n robe de soleil Hemel, ze waren wel erg „bloot", die jur ken! Zoogewaagd hoefde nie:. Die gras groene was het minst uitgesieden. en er hoorde een veilig jasje bij. Raar gevoel hoor. van voren gewoon aangekleed en van achter naakt tot je middel alleen een paar ban den. Feitelijk duur. zoo'n jurk, gezien hoe veel er aan ontbrak! Jolig opgewonden aanvaardde ze de te rugreis. Zwaaiend droeg ze het kleurige doosje, waarin „de robe". Je zag ze nog wei nig aan hun strand. Goed! Ze wilde juist opvallen. Saai, st-ijf was ze geweest, en dat had ze „gedistingeerd" genoemd. Maar dit gedurfde modesnufje zou haar moed geven. Iets beleven een avontuurtje hoé, daar verdiepte ze zich liever niet in. Alleen maar een grapje om haar vacantie fleur bij te zetten Toen regende het drie dagen achtereen. Bridge, tea's een concert en de robe ae soleil in haar kast. Pech! En ze had nog maar tien dagen! Doch daarna klaarde het op stormachtig guur weer, welis waar, maar een felle zon, die leven en kleur bracht aan het strand kinderen in roodbaaien pakjes; oude heeren in witte pantalons; 'n enkele strandpyama, Betty in haar robe de soleil. Zou ze durven? Ze durfde. Een strijd, het jasje uit te trekken! Hoorde ze in deze eeuw thuis of in de vorige? Zoo onzinnig stijf? Nü! Och nu ging de zon juist achter een wolk. Nu dan vooruit! Daar zaten net een paar dames met stekende oogenkom, was ze laf daar dan. Het jasje over de arm. Het viel niet mee. De wind streek scherp en koud langs haar schouder bladen. Ze voelde zich kleumerig ondanks de zon en nogal belachelijk. Maar rustig wan delde ze. door. Daar zaten Ans en Dolf! Als ze nu maar niet bloosde! In Nice, of Venetië zou 't beter te doen zijn! Maar daar zou het ook niet „opval len". Ook 's middags pronkte ze met haar robe de soleil al meer bestand tegen kou en géne. Maar er gebeurde eigenlijk niets. Wat had ze dan gedacht dat er zou gebeuren? „Wat zie je bleek", zei Ans aan tafel; „en je oogen staan zoo vreemd". O. hoe miserabel voelde ze zich! Vroeg in bed Ans bracht haar kwast en aspirine en vermaningen. Maar de volgende morgen lag Betty met hooge koorts. „Ik laat den dokter komen", besliste Ans. „Een beetje kousteunde het schor uit de dekens. „Dr. de Groot, die verleden jaar de wond aan m'n voet behandeld heeft. Geschikte ouwe baas, niet duur. En ik blijf vandaag bij je." Een paar uur later kwam de dokter. „Maar!" Betty, rood van koorts, kwam half overeind, „U bént dr. de Groot niet." „U kent zeker mijn vader" glimlachte de stoere jongeman, „ik heb reeds gedeeltelijk zijn praktijk overgenomen". Uit zichzelf zou ze nooit een jongen dok ter kiezen. Maar ze kon hem moeilijk wegstu ren. Ze was ook veel te ellendigAns, gewichtig, noteerde de voorschriften. „Een zware kou oppassen!" De volgende dagen kwam hij geregeld. Het brak den langen, saaien dag.Ze vroeg naar allerlei in de kleine badplaats, opstandig, om alles, wat. ze eerst niet gewaardeerd had, maar nu hevig miste. „Vandaag sta ik op, dokter", ze snauwde het bijna. „Dat zou héél dom zijn. U bent pas koorts vrij. Ik verbied het." „M'n vacantie is haast om"', morde ze, meer tot zichzelf „en m'n robe-de-soleil die heb ik pas éénmaal gedragen den dag voor ik ziek werd." „Draagt u zoo'n ding?!' vergat zich de Groot, „jasses!" „Ja, ik draag zoo'n ding!" schoot Betty uit,, diep gekwetst. 'n Flater! besefte de jonge arts. Herstelde zich, wat al te hautain. „Pardon, het gaat mij niets aan natuurlijk. Alleen dat het u uw ziekte bezorgde. Pardon." Tranen sprongen Betty in de oogen. Slap na haar koorts, sprak ze zich vrijer uit dan anders. „Ik wil ook wel 's meedoen ik wil ook gezien wor den -r- iets leuks ietsaltijd zit ik op een saai advocatenkantoor, is dat dan zoo gek?" „Kalm nu maar", suste de dokter, ge schrokken van den storm dien hij ontketend had. „Alleen ik vond het niets voor u. Zoo'n modegril!" „Nee ik ben zoo degelijk en zoo saai „Denkt u?" hij lachte jongensachtig; het kwetste haar weer dat hij niet ontkende. Maar hij vond haar rood-booze gezichtje tus- schen de zwarte revers van haar pyjama juist heel aantrekkelijk. „En u heeft er niet veel „leuks" door ge had. wel. deze week?" „Niet??' schoot het door haar hoofd. Zoo iets te durven uiten! De Groot stond op. „Morgen mag u even op. En een week langer vacantie op dokter's at test. Komt u eens bij ons tennissen. Bij 't huis van mijn ouders is een heel goede baan. U is hartelijk welkom. Maar trek dan „dat ding" niet aan. schertste hij. Betta staarde naar ae diche deur. Warm z'n handdruk, warm z'n toon en zij wat geagiteerd was ze! Zou dan zou de robe de soleil haar toch iets leuks wie weet iets goeds bezor gen? Lachend duwde ze haar gezicht in 't kus sen. Stel je voor dan zou ze altijd aan die vervelende zee moeten wonen! T. OEFF. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst 0/ niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. VEILIG VERKEER! Dit is het onderwerp van den dag. En te recht. Maar helaas blijkt het nog steeds een gesproken woord te zijn en geen daad. Laat dit een einde nemen. Het moet nu toch eens gebeuren. Er wordt maar geschreven cn ge sproken, doch de autoriteiten blijven Oost- Indisch doof. l>e njenschheld eischt ten zeer terecht) een veilie verkeer. Laten we steeds maar op dat aambeeld blijven hameren. Het schijnt de ecnige rnaiuer te zijn. iets gedaan te krijgen. Wat Is noodig voor een veilig ver keer? Ik wil hier een vijftal punten noemen die er toe kunnen lelden. le. Klinkerwegen: Het blijkt tot nu toe de veiligste weg. Wordt de ondergrond gemaakt als bij asphallwegen, dan zullen ze onver slijtbaar blijken. Steeds gebeuren er weer on gelukken met doodeüjkcn afloop, door het slippen op nat asphalt, en toch gaat de over heid maar door met asphallwegen te maken. Hebben de meiischenlevens zoo weinig waarde? 2e. Onbewaakte overwegen. Hierover behoef ik niet veel te zeggen. Steeds meer en meer dooden vallen ten oifer van deze bezuiniging. En wie wordt er voor aansprakelijk gesteld? 3de. Keuring voor alle motorrijtuigen. Hoe dit moet gebeuren, het is hier de plaats niet voor om daarover te discussieeren. Het mag niet voorkomen, dat de zoogenaamde ..onbe woonbaar verklaarde woningen op wielen" den weg onveilig maken. Zonder onderscheid zulke wagens verwijderd uit de samenleving van het verkeer. 4e. de Alcoholgebruikverbod voor en tijdens het besturen van motorrijtuigen. Zulk een verbod zal veel stof doen opwaaien. Zonder aanzien des persoons doorgevoerd, zal het minstens met 30 pCt. de ongelukken doen verminderen. Niet langer getalmd en een wetsvoorstel hiervoor ingediend. 5de. Verzwaard examen tot het verkregen van een rijbewijs. Men moet niet alleen cczi motorrijtuig kunnen besturen, doch terdege op de hoogte zijn met de verkeersregels, bor den. enz. enz. Den leeftijd tot het bevoegd zijn motorrijtuigen tc besturen van 18 Jaren te brengen op 21 jaren. Als aan deze 5 punten streng de hand ge houden wordt, zijn we op den goeden weg. Veel meer zou er nog te zeggen zijn. maar dit is wel dc hoofdzaak. Om dit alles te contro leeren zou er een speciale verkeersbrigade moeten kernen over liet geheele land. Deze ZOU moeten bestaan uit menschen van de practijk, die hun sporen ruimschoots verdiend hebben op verkeersgebied. Zij moeten niet in de allereerste plaats steeds en dadelijk pro cesverbaal opmaken, maar hun taak zal hier uit bestaan, dat zij opvoedend werken onder de wegovertreders. Dit alles is een kleine aanwijzing, die fei telijk overbodig moest wezen. De 'hoofdzaak is. dat de overheid niet voldoende en krach tig ingrijpt. Toch mogen wc dit wel ver wachten. wil het „veilig verkeer" werkelijk „veilig" zijn. R. WILDSCHUT. Santpoort STEUNT HET GROOTE VREDES WERK! Geachte Redacteur. Zou het mogelijk |sljn, mij een kleine ruim te van Uw veel gelezen blad te willen afstaan ten einde mijn gevoelens te uiten na het lezen van Uw Hoofdartikel (Verbeeldingskracht ge vraagd) Ls het niet bedroevend, en in hooge mate beschamend voor alle vrouwen en moeders, dat een anti oorlogspropaganda, die zich over heel dc wereld kon uitstrekken, machteloos moet blijven bij gebrek aan financieeLen steun? Ik vraag mij af, welke demonische macht er bezig is een toestand van onver schilligheid te scheppen in een tijd dat veel offer vaardig!) old van ons gevraagd wordt! Moeders, bezie Uw kinderen, en denkt U zich in, wat er als die vreeselijke oorlog (uit de lucht) komt, van ons moet worden? Hebt gij dan U zeiven niet veel tc verwijten, om dat gij U geheel onttrokken hebt aan dat machtige vredeswerk? Wij zijn het aan onzo kinderen verplicht te zorgen dat zij niet als vee worden afge slacht! Het heeft met geen religie of poli tiek te maken! De Mensch en de Moeder in ons moeten spreken! Dus schudt Uw lauw heid af, en ontwaakt, voordot de grootste el lende over ons gebracht wordt. Steunt toch de antioorlogs Comités. Hoe klein uwe gave ook moge zijn, alles zal zeker dankbaar worden aanvaard cn gij hebt mede gewerkt aan het groote vredeswerk tot heil van de ganse he menscliheid. Achtend, J. C .B.—E. HAARLEM 3 September 1933. Aan alle Moeders. Velen die het hoofdartikel van den heer R. Peorcboom „Verbeeldingskracht gevraagd" in Haarlem s Dagblad van jJL Zaterdag heb ben gelezen, zullen diep zijn getroffen door dat schrijven. Geld moet er zijn. welnu er wordt voor zoo veel goede zaken geld gevraagd en gegeven, zou dan eene collecte voor propageering van den vrede geen succes hebben? Als moeder stel ik voor. dat alle moeders zullen gaan col!ect?eren. Wij vragen aan de gemeenschap geld om het jonge geslacht in de eerste plaats te behoeden voor al de el lende. die het in een volgenden oorlog zou wachten. Wij moeders, trachten Immers al tijd onze kinderen te beschermen en hebben wij nu nog werkelijk verbeeldingskracht noo dig om te weten, wat het jonge geslacht in een volgenden oorlog wacht? Immers neen! Wij weten dat dit vreeselijker zal zijn dan ziekten als tuberculose, roodvonk, dlphtherS- tls. enz., waarvoor wij wel onze kinderen trachten te behoeden. Zullen wij. 3ur.;ders. dit dan niet doen voor een ramp als de oorlog? Dat de burgerbevolking er ook meer dan slecht af zal komen, zal ons moeders toch niet zooveel doen, want nietwaar, wanneer onze mannen en jongens vallen, dan zullen wij gaarne sneuvelen, al is het dan ook niet „op het veld van eer". Ik zal mij gaarne persoonlijk met een van de vredesorganisaties verstaan om een begin te maken met bovenbedoelde collecte. Wan neer er weer geld is, zal er veel propaganda gemaakt kunnen worden voor den vrede. Alle moeders zullen en moeien overtuigd worden. Westerhoutstraat 3 A. PENNINGS. Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7