INCASSO-BANK Uniformverbod en wering van buitenlandsche studenten. WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 STA TEN- GENERAAL TWEEDE KAMER. Beide ontwerpen aangenomen. Ds- Lingbeek wil Graal en Pauselyke kleuren weren. Mr. Westerman tegen speldjes van revolutionairen. Zijn amen dement ingetrokken. De heer Albarda wenscht optochten vrijgesteld. Zijn amendement verworpen. De S. D. A. P. daarna tegen. Ook het amendement-Boon ingetrokken. Het ontwerp aangenomen met s.-d., comm. en rev.-soc. tegen. De minister zal zorgvuldigheid betrachten bij wering van studenten. Een lange, vermoeiende vergadering was 1 gewijd aan het wetsontwerp, dat bekend is onder den naam van het uniformverbod. Deze naam is wat summier. Wat blijkt uit het eer ste artikel van het ontwerp, zooals het aan genomen werd. Dit eerste artikel luidt, aat aan art. 435 van het wetboek van strafrecht een nieuw art. 435a wordt toegevoegd van den volgenden inhoud: „Hij die in het open baar kleedingstukken of opzichtige onder scheidingsteekenen draagt of voert, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkun dig streven, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 12 dagen of geldboete van ten hoogste 150 gulden." Het ontwerp omvatte dus wat meer dan alleen een uniform verbod. Een lange en vermoeiende zitting was daaraan gewijd. Om 10 minuten voor half zeven eerst werd het ontwerp aanvaard met 55 tegen 24 stem men Het bestona slechts uit 2 artikelen. De voorzitter wilde toen doorgaan met het H.O.-ontwerp, dat in bepaalde omstandighe den den toeloop tot de universiteiten van buitenlanders wat wilde remmen. Mej. Groeneweg had doortegen bezwaar zij wil de morgen verder gaan of wellicht later. Maar de regeering stelde op behandeling prijs. Dus drong de voorzitter aan op be spreking vandaag. Hij begreep wel, dat de Kamer vermoeid was en wilde dus pauze hou dentot vanavond 8 uur. Terwijl van te voren heel geen avondvergadering in uit zicht was gesteld. De Kamer legde zich daarbij neer !t Was wat onverwacht en 't viel wat rauw op de maag. De heele middagvergadering ging met het uniformverbod heen nadat de A.R. heer Dl'. A. A. L. Rutgers, oud-gouverneur van Suri- iame, als Kamerlid was geïnstalleerd. Heel veel sprekers hebben zich doen hooien, van alle partijen één behalve de R.K. Volkspartij, nrar zijn plaats werd in genomen door een tweeden communist. Wan neer men zich nu realiseert, hoeveel partijen en partijtjes er in de Tweede Kamer zijn, dan wordt de lange duur der discussie ver klaard. Bij de algemeene beschouwingen was er vrij algemeene instemming met het ont werp, behalve dan bij de communisten, pat tenslotte de S.D.A.P. heeft tegengestemd vond zijn oorzaak in de verwerping van een 3.D.- amendement De heer Lingbeek (H.G.S.) nam een hou ding aan, welke wat wazig was. Hij geloofde dat de regeering alleen kan slagen met haar bedoeling, wanneer zij heel het volk éen uniforme kleedij voorschreef. Hij wilde voorts weten of het verbod behalve tegen de fascis ten ook werken zou zijn tegen de R.K. Of het ook verboden zou zijn de pauselijke vlag mede te voeren (was dat niet het geval, dan achtte hij het ontwerp eenzijdig want zoo wel „de Graal" als de pauselijke vlag achtte hij duidelijke teekenen van een bepaalde staatkundige richting. En van machtsont wikkeling gesproken hij oordeelde, dat de R.K. heel wat macht ontwikkeld had in den loop der jaren. De heer Lingbeek gaf de woorden uit het ontwerp een wat anderen in houd, dan de minister. Want duidelijk werd bedoeld de militaire machtsontwikkeling. De minister oordeelde, dat de Graal-uniformen niet onder het ontwerp zouden vallen, wijl de Graal een godsdienstige en geen staatkundige bedoeling heeft. Hiermede was natuurlijk ook antwoord gegeven over de pauselijke vlag. De heer Lingbeek meende echter geen antwoord te hebben ontvangen en daarom zeide hij niet voor en ook niet tegen te kunnen stem men en ging dus heen onder hilariteit van de Kamer. Hij moest hard loopen om niet zijn naam te hooren afroepen. De heer Westerman (Nat. Hersth achtte het ontwerp een stuk politieke crisiswetge ving. Hij zou zich niet tegen het ontwerp verkiaren, want hij wilde alles doen om de regeering bij het handhaven van orde en gezag te steunen. Hij meende, dat de regee ring in de afgeloopen jaren niet ver genoeg was gegaan - hij wilde veel verder gaan. hij wilde behalve de uniformen ook de kleine insignes van politieke partijen, die tegen ie- volutie niet geheel afzijdig stonden, verme denVreesde, dat de neutraliteit van den staat zou worden gehandhaafd tot de =.taau zou ondergaan. Hij wilde daaromookdie kleine insignes bij amendement verbieden. Nog afgezien van het feit, dat de Kamer uit niet wilde, opperde de minister van justiLe zoovele bezwaren van juridisch-techniscnen aard, dat Mr. Westerman zyn amendement llDe°:heer Westerman gispte, dat de regee ring in verschillende steden terreur toeliet van het rapaille, dat de regeering werkwilligen niet voldoende beschermde, dat de regeeriig toeliet dat de politie weid gemolesteerd. Hier op Sft de regeering nietmet^veelw^ den geantwoord, maar uit het feit dat zy ht ontwerp verdedigde alleen met het beioep op de noodzakelijkheid v-n h^ndh^in.g tV^ orde en gezag cn met de mededeeling. dat zij niet zou aarzelen, wanneer noodig, verd^ gaande wetsontwerpen voor te stellen, mag worden geconcludeerd, dat wanneer de heer Wsterman waarheid sprak, toen hij van ter reur repte, de regeering daartegen zou in" gaintusschen heeft de heer Albarda (s.-d.) deze mededeelingen in twijfel getrokken, in ieder geval ze als sterk overdreven geken schetst. Hij begreep niet het zich keeren te gen tuchteloosheid door den heer Westerman. die in zijn partij iemand toeliet als van Bunnk. Hij achtte het pijnlijk, dat de heer Westerman van burgervrijheid sprak, iemand die de geest verwant. was van Hitier. De heer Westerman weersprak dit bij interruptie categorisch. Tegen het ontwerp had de heer Albarda geen overwegend bezwaar al meende hij, dat het nog zou moeten gevolgd worden door een verbod van partij corpsen. Hij had geen bezwaar, wijl het voeren van den politieken strijd met physieke middelen z. i. groote af keuring verdiende. De heer Albarda geloofde, dat evenals zulks in Duitschland het geval was door het uniformverbod de kans op relletjes zeer zou verminderen. Ook de minister van Justitie verwachtte van de aanneming van het ont werp een sterke preventieve werking. Wijl voor talrijke jongelui de aardigheid er af zou zijn, wanneer ze niet in uniform zouden mogen rondloopen. De heer Albarda wist, dat de A. J. C. niet zou vallen onder de wet, omdat deze niet meer dan kampkleeding draagt. De minister on derstreepte dat niet geheel hij liet hier de beslissing aan den rechter. Voor het oogen- blik scheen hij den indruk te hebben, dat ook de A. J. C.-kleeding niet onder de wet zou vallen, maar heelemaal onwaarschijnlijk achtte hij 't toch niet, dat door het gebruik 't welk de A. J. C. zou kunnen maken van haar kleedij, deze kleeding de uitdrukking zou gaan worden van een bepaald staatkundig streven. Ten slotte heeft de S.D.A.P. tegen gestemd. Omdat een amendement-Albarda viel met 5626 stemmen. Dit amendement wilde de werking van het ontwerp uitschakelen voor optochten, welke door het plaatselijk bestuur waren toegelaten. De minister van Justitie' wilde daaraan niet! Hij zeide: wanneer ik voor gewone tijden kleedingstukken weer, of em blemen, welke uitdrukking zijn van een be paald staatkundig streven, welnu, dan kunnen deze niet toegelaten worden wanneer er de monstraties warden gehouden, welke er spe ciaal op uit zijn uitdrukking te geven aan een bepaald staatkundig streven. Overigens zeide de minister, dat vlaggen of andere tooisels bij een demonstratie niet zou den behoeven achterwege te blijven, ook niet b.v. opschriften met apschriften als „afdee ling A der S. D. A. P.". Immers vervolgde hij deze behoeven in zich zelf niet uitdrukking te zijn van een bepaald staatkundig streven. Wat wel heel duidelijk het geval is met een rood© vlag. De heer Boon (lib.) had op het ontwerp ook niet tegen, alleen betoogde hij, dat met een optreden tegen de distinctieven niet alles uit is. Dan blijft er nog wat te doen over maar dat ontkent de minister niet, die wetgevend paraat blijft, ook wanneer meer noodig zou zijn. De heer Boon en met hem de heeren van Dijk (a.r.), Snoeck Henkemans (c.h.) en Schaepman (r.k.) achten het ontwerp noo dig, wijl geen enkele machtsontwikkeling naast die van den Staat kan worden toegestaan. De gezagsmiddelen van den Staat kunnen geen andere naast zich dulden. De heer Roestan Effendi (comm.) was tegen, de heer Zandt (St. G.) had bezwaar tegen het toelaten van de Graal en vroeg of het waar was, dat oranje en de nationale kleuren zou den kunnen worden verboden. De heer Snoeck Henkemans informeerde of de heer Zandt de stukken wel goed gelezen had. De minister, die met de heeren Boon, van Dijk, Snoeck Henke mans en Schaepman, naast het tegengaan van machtsvorming door politieke groepeeringen het handhaven van orde en rust, zoowel pre ventief als repressief, als doelstelling van het ontwerp aangaf, wees er op, dat bepaalde groe pen oranje en de nationale kleuren zouden kunnen dragen als uitdrukking van een be paalde politieke overtuiging, maar dan in be- spottenden zin. In dit geval zou de rechter lijke macht ook moeten optreden. De heeren yan Dijk (a.r.) en Prof. H. Vis- scher (a.r.) bewogen zich op het terrein van het amendement-Albarda. Zij wilden de straat heelemaal vrij houden van elke politieke ac tie, dus ook politieke demonstraties verbieden. De minister echter achtte hiertoe het stede lijk gezag zeer wel capabel, wanneer dit dacht, dat een demonstratie moest verboden worden. Overigens waarschuwde de heer van Schaik ertegen maatregelen door te zetten, welke nog niet noodig zijn. Zouden ze noodig zijn, dan zou de regeering niet aarzelen ze voor te stel len. zooals thans reeds maatregelen in over weging zijn tot bescherming van de rechts orde, bij de uitwerking van het recht, van ver- eeniging en vergadering. Er zijn rechten en vrijheden zei de bewindsman maar elks recht en vrijheid vindt beperking in de rech ten en vrijheden van den ander: wanneer er van recht en vrijheid misbruik wordt gemaakt, dan dient er ingegrepen te worden. De heer Joekes (v.d.) stelde zich evenzeer achter de regeering. Hij geloofde met den be windsman aan de volkomen objectiviteit van den Nederl. rechter, waaraan de heer Albarda twijfel had uitgesproken. De bewindsman ontkende, dat zijn ontwerp bepaaldelijk een anti-fascistische strekking zou hebben. Alleen handhaving van orde en gezag, rust en veiligheid was de bedoeling en het tegengaan van militaire machtsontwikke ling. Wie in eigen politieke overtuiging gelooft zei de bewindsman heeft geen behoefte aan den kleermaker. De minister ontkende, dat de rechterlijke macht voor dubia zou komen te staan: de be paling van het ontwerp was concreet, duidelijk en ook niet in een halven dag ontstaan. De heer Boon had een amendement, hetwelk ook wilde raken aan het uitsteken van vlag gen, bezems enz. De minister wees dit af op twee gronden: allereerst om de mogelijkheid, dat deze materie geregeld wordt van gemeen tewege, daarna, wijl het amendement tech nisch-juridisch niet houdbaar bleek. De heer Boon trok zijn amendement in. Het ontwerp werd aangenomen met 5624 stemmen Tegen de s.d.a.p en de communisten met den heer Sneevliet. Avondvergadering. Buitenlanders en het H. O. In de avondvergadering is het ontwerp aan genomen. waardoor aan den minister van on derwijs de bevoegdheid is gegeven vreemde studenten den toegang te weigeren tot de uni versitaire studie aan de openbare universitei ten en hoogescholen. N.V. Volgestort Kapitaal f 30.000.000.- Reserve t 9.300.000.- kantoor: HAARLEM KRUISWEG 59 TEL. 13843 effectenorders coupons prolongatien safe-loketten piWiXüfii 11 -j- ^ir^ariSSSKuiSiisiiiiifiliihli!^^^ (Adv. Ingez. Med.) De heeren v. d. Waerden (s.d.) en Boon (lib.) hebben zich sterk tegen dit ontwerp verzet. Zij zagen daarin een aantasting van het asylrecht, gebrek aan idealisme, wegneming van de eischen van een echt dienen der we tenschap. De minister en de heeren Tilanus (c.h.), Dr. Moller (r.k.), Prof. Visscher (a.r.) en Mr. Joekes (v.d.) zetten daartegenover, dat met het asylrecht het ontwerp niets te maken had: een vreemdeling wordt geen haar ge krenkt. En dat evenmin de bedoeling kon zijn vreemdelingen überhaupt van onze universi teiten te weren, maar dat overeenkomstig het adres der hoogleeraren alleen de bedoe ling was, wanneer door groote toeloop van studenten naar bepaalde faculteiten de kans voor onze eigen studenten om een plaats te krijgen zou weggenomen worden, dan de mi nisters te kunnen doen ingrijpen. En wanneer men te groote macht aan één minister meende toegekend te zien, dan beloofde de minister die overigens nooit anders van plan geweest was dat hij geen maatregelen treffen zou zonder curatoren en hoogleeraren om advies te hebben gevraagd. Het ontwerp werd aangenomen met 4116 stemmen. De s.d.a.p., de comm., en de heeren Boon en Sneevliet bleven tegen. Ten slotte werd nog wat gepraat over de nieuwe indeeling der departementen bij een wetsontwerp, daarop betrekking hebbende. De jonge r.k. afgevaardigde pleitte voor een on derbrengen van krankzinnigenwezen bij So ciale Zaken en wel bij de afdeeling „Volksge zondheid". Minister de Wilde geloofde ook wel, dat er daarvoor iets te zeggen zou zijn, maar meende toch, dat de practijk, door den nauwen samenhang van krankzinnigenwezen en armenzorg, had bewezen, dat de beste oplossing is. krankzinnigenwezen bij Binn. Zaken. De Kamer legde zich daarbij neer. Morgen de staart van de Omzetbelasting! TEGEN DE TAXI'S IN GRONINGEN. De gemeenteraad van Groningen heeft in de politieverordening een bepaling opgeno men, dat het verboden is zonder vergunning- een motorrijtuig op den openbaren weg te huur of teii gebruike aan te bieden.. Zulks om het groeiende aantal taxi's tegen te gaan. PARKAANLEG BIJ DEN KRALINGSCHEN PLAS BEGONNEN. Men is thans begonnen met de werkzaam heden tot het aanleggen van een groot park met strandbad enz. rondom den Kraling- schen Plas te Rotterdam. De bewoners van dertig tijdelijke huizen, die er werven en ver- huurinrichtingen van booten op na houden, is op een termijn van drie weken aangezegd te verdwijnen, zoodat zij zeer plotseling hun broodwinning zien verloren gaan. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 12 September 1933. 1. J. G. C. Scheffer, behanger en stoffeer der, wonende te Haarlem, Spaarnwouderstr. 29. Curator Mr. J. van der Vegt, alhier. 2. M. Rutte, expediteur, wonende te IJmui- den Curator Mr. J. A. B. Sanders, te Beverwijk. 3. S. Hoogland, expediteur, wonende te IJmuiden. Curator Mr. J. A. B. Sanders, te Beverwijk. 4. G. van Dijk, bloembollenkweeker, wo nende te Hillegom, Weerlaan. Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. 5. G. Hendrikse, los werkman, wonende te Haarlem. Saenredamstraat 60. Curator Mr. H. O. Drilsma alhier. 6. Ch. Smits, garagehouder, wonende te Haarlem, Leidschevaart 362. Curator Mr. J. van der Vegt, alhier. 7. H. Sier Hzn., eendenhouder, wonende te Volendam, gem. Edam. Noordeinde. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs alhier. 8. A. Jansen, bloembollenkweeker en han delaar, wonende te Bennebroek, Reek 19. Curator Mr. H. O. Drilsma alhier. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: 1. P. Spek. wonende te Heemstede. Curator Mr. F. A. Davidson alhier. 2. C. Breeuwer, gehuwd met C. Besseling, wonende te Heemstede. Curator Mr. F. A. Davidson alhier. 3. C. Besseling, destijds aannemer van tim merwerken, wonende te Heemstede. Curator Mr. F. A. Davidson alhier. 4. J. Hartog, wonende te Haarlem. Curator Mr. L. V. Hoog, alhier. 5. H. A. van Zonneveld, wonende te Bus- sum. Curator Mr. L. V. Hoog, alhier. Vernietigd werden de faillissementen op grond van verzet van: 1. F. Gerritsen wonende te Beverwijk. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama alhier. 2. H. Biallosterski gehuwd met S. Gobets, destijds wonende te Haarlem, thans te 's-Gra- venhage. Curator Mr. F. J. Gerritsen alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeèlingslijst van: 1. Nu wijlen J. Gijlswijk, destijds wonende te Haarlemmermeer. Curator Mr. F. A. Davidson alhier. 2. F. Ex. wonende te Heemstede. Curator Mr. F. A. Davidson alhier. 3. N.V. W. C. Roozen en Co.'s Zaad- en Bloembollenhandel te Overveen. Curator Mr. Silvain Groen alhier. 4. B. Schil, wonende te Koog aan de Zaan Curator Mr. F. A. Davidson alhier. Surseance van betaling werd verleend voor den tijd van 112 jaar aan Jan de Haas, foto graaf, wonende te Hillegom. Bewindvoerder Mr. B. W. Stomps te Heem stede. VELSEN VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. AFSCHEID C. v. d. STEEN. Gisteravond kwam de Raad dezer gemeente bijeen ter behandeling van een agenda, die weinig belangrijks bevatte. Van den heer C. van der Steen (C.H.) was een schrijven binnengekomen, waarin hij mededeelt, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad wegens vertrek. Dit schrijven gaf den burgemeester aanlei ding met eenige hartelijke woorden van den heer van der Steen afscheid te nemen, welke woorden door den heer van der Steen be antwoord werden. Het voorstel van B. en W. om van het Rijk het kampeerterrein voor de jaren 1933, 1934 en 1935 in huur te aanvaarden tegen een huur prijs van f 436 per jaar, ontlokte eenige dis cussie. De heeren Maas (R.K.) en Visser (S.D.AP.) vonden het niet aardig, dat de ge meente f 336 per jaar meer moet betalen. Vele leden konden het niet toejuichen, dat er een tweede kampeerterrein, zelfs nog een derde, dat geëxploiteerd wordt door een gepension- neerden brigadier van de Rijks veld wacht, naast het gemeente-kampeerterrein was ge komen, ondanks dat de politieverordening zegt. dat alleen op het gemeente-kampeer terrein gekampeerd mag worden. De v o o r z it t e r wees er op, dat de veror dening slaat op voor het publiek toegankelijke terreinen. De verordening zal veranderd wor den, opdat het kampeeren buiten het eigen lijke kampeerterrein kan worden tegen ge gaan. Over de mededeeling, dat ook maatrege len zouden genomen worden tegen de houten huisjes van ingezetenen op het strand ont stond nog al eenig misnoegen. De voorzitter zegde echter toe, dat met de belangen zooveel mogelijk rekening zal wor den gehouden. Aangenomen werd het voorstel inzake het verleenen van een crediet groot f 2983.75 ten behoeve van den B-steun. Uitvoerige discussies volgden over het ver zoek van het Hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel om een onderzoek in te stellen naar de revolutionnaire gezindheid van leerkrachten bij liet onderwijs naar aan leiding waarvan B. en W. hadden opgemerkt, dat zij zich met de strekking van het verzoek kunnen vereenigen. Het initiatief dient echter naar de meening van het college, uit te gaan van de Regeering. De heer Visser (S.D.A.P.) bestreed het standpunt van B. en W. de heeren van Hcyst (N.P.) en Vermeulen (A.R.) ver dedigden het. Na eenige discussie over de werkverschaf fing werd de vrij onbelangrijke vergadering te half tien gesloten. IJMUIDEN BOUWCURSUS V. A. R. A. De afdeeling IJmuiden van de V.A.R.A. zal een cursus houden voor het bouwen van radiotoestellen, welke cursus in October be gint. Op dezen cursus kan elke leek zijn eigen toestel bouwen en wel onder deskun dige leiding van den technischen dienst der afdeeling. Tot heden gaf zich reeds een tiental leden op. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het be stuur dei' afdeeling. DE BALDADIGE JEUGD. Een bewoner van de Willem Barendsz- straat heeft bij de politie geklaagd over over last, welke hij 's avonds van de baldadige jeugd ondervindt. Dezer dagen is met een groote stok een glasruit van zijn woning gebroken. De politie zal extra toezicht houden. BEVERWIJK RIJKSPOSTSPAARBANK In den loop van de maand Augustus werd aan het postkantoor en de daaronder ressor- teerende hulpkantoren op de spaarbankboek jes ingelegd f 49.783.12 en terugbetaald f 35.183.75. Meer ingelegd dan terugbetaald f 14.599.37. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes was 15. Door tusschenkomst van het kantoor werd een bedrag van f 1500 afgeschreven op Staats schuldboekjes DE VLAGGEN UIT! Het bestuur van de Harddraverijvereeni- ging „Beverwijk en Omstreken" verzoekt in het bijzonder de Breestraatbewoners, om morgen, Donderdag 14 Sept. ter gelegenheid van de harddraverij, de vlaggen uit te steken LADY BOND IN CONDITIE De bekende draafster Lady Bond van den heer A. G. v. d. Veen, die vorige week te Heemskerk de course won, wist ook in de korte-baandraverïj te Den Hoorn (Gr.) be slag te leggen op den eersten prijs, groot f 300. Haar pikeur, onze plaatsgenoot de heer J. van Leeuwen Jr. reed in dezelfde course Queen Ethel en verwierf met dit paard den tweeden prijs, groot f 150. Lady Bond startte Dinsdag ook nog te Schagerbrug en had dus een drukke week. Om het paard wat tot rust te laten komen zal zij naar wij vernemen, op stal blijven en Donderdag niet te Beverwijk uitkomen. DE STRAWBERRIES De hockeyclub „Strawberries" hield haar jaarvergadering, waarin het bestuur als volgt werd geformeerd: H. J. Blaauw, voorzitter, drs. W. v. d. Meer, secr.-penningmeester, Mej. A. v. d. Werff, 2e seer. J. W. Verwoerd en J. v. d. Bliek, commissarissen. De heeren H. Blaauw, R. Doorn, A. Erdman, D. Rietber genen D. v. d. Werf zullen voor het komende seizoen de elftalcommissie vormen. Voorts werd besloten met het eerste elftal uit te komen in de tweede klasse van den Ned. Hockeybond, terwijl het dameselftal zal deelnemen aan de competitie van den Ned. Dames-IIockeybond. HET FEESTPROGRAMMA VOOR DONDERDAG Indien de weersomstandigheden willen me dewerken belooft de jaarlijksche harddra verijdag een ware feestdag te zullen worden. Zooals wij reeds berichtten werden 26 paar den voor de course ingeschreven, waarvan inmiddels de inschrijving van „Eulogie" is ingetrokken, terwijl Lady Bond op stal blijft. Het aantal inschrijvingen is belangrijk min der, dan vorig jaar toen van de 41 aangege ven paarden er maar liefst 33 aan den start verschenen. Het lager aantal houdt verband met de voorschriften van de Ned. Harddr. en Renvereeniging, die bepalen, dat sommige paarden op een bepaalden leeftijd niet meer op de korte banen mogen starten. Dit jaar schijnt het aantal op deze wijze „afgevloeide" dravers al heel groot te zijn. De loting voor de draverij zal heden-. Woensdagavond in café „De Groen te nbeurs" aan de Meerstraat geschieden. De afstanden zullen eerst Donderdagmorgen bekend wor den gemaakt. Precies te 1 uur zal de draverij aanvangen. Zij zal als gewoonlijk worden opgeluisterd door de Beverwijksche Harmoniekapel, die in een muziektent voor het stadhuis zal worden ondergebracht. Tusschen de eerste en tweede omloop wor den de struisvogelrennen gehouden. De volgorde, waarin deze attractie zal worden aangeboden is als volgt: 1. Voorstelling der vogels aan het publiek. 2. Course tusschen een onder den man ge reden struisvogel en een struisvogel voor de sulky. 3. Course tusschen twee struisvogels voor een sulky. 4. Course tusschen drie aangespannen struisvogels met handicap. 5. Eereronde van den winnaar. Na afloop van de draverij geeft de Bever wijksche Harmoniekapel van 810 uur in de tent voor het stadhuis onder leiding van den heer H. W. Hofmeester een concert, waarbij een populair programma zal wor den ten gehoore gebracht. Precies te 10 uur zal op de Meerkade het vuurwerk worden afgestoken. HET LICHTENDE EN KNALLENDE SLOT. HET PROGRAMMA VAN HET VUURWERK. Het door de Kon Ned. Kunstvuurwerkfa briek A. J. Kat te Leiden geleverde vuurwerk, dat Donderdagavond te 10 uur op de Meer kade zal worden ontstoken telt 23 afdeelin- gen. Het vermeldt, ontdaan van de in de „vuur werk terminologie" geldende omschrijvingen de volgende nummers. 1. Opening van het vuurwerk met een lucht-kanonnade. 2. Fraaie verlichting van het terrein door een oranje-magnesiumzon. 3. Vuurpijlen met gouden en zilveren regen, brillantbom en magnesiumtourbillon. 4. Groot draaiend brillant vuurfront „De roos van Siam". 5. 2 vuurpijlen met gekleurde lichtkogels, 1 wentelbom in kleur, 1 zwermbom met mag- nesiumluchtslangen. 6. Groot magnesiumcuurfront „Het Zonne- tableau". 7. Opstijging van een Italiaansche kunst- bom met luchtkanonnade, 2 vuurpijlen met gekleurde bouquetten en zilverregen, 1 signaalbom met bliksemlicht. 8. Dubbele Pyrotechnische telegraaf. 9. 2 Vuurpijlen met electrische sterren, 1 wentelbom in kleur, 1 magnesiumtourbillon. 10. Fraaie verlichting van het terrein door Bengaalsch vuur. 11. 1 brillantbom met edelweissterren en groene lichtkogels, 2 vuurpijlen met oranje sterren, 1 zwermbom met brillantluchtslan- gen. 12. Dubbele contra-batterij en van' Ro- meinsche kaarsen. 13. 1 brillantbom met robijn en smarag denregen, 2 vuurpijlen met fluiten, 1 lucht- slang in brillantvuur. 14. Groot schitterfront „Het Japansche Waaierfront". 15. Een brillantbom met goudenregen, 2 vuurpijlen met Chrysantemumregen, 1 mag nesiumtourbillon 16. Groot brillantvuur „Waterval". 17. 2 vuurpijlen met Japansche vlinder sterren, 1 signaalbom met bliksemlicht, 1 „pot a feu" met knetterlicht. 18. Groot horizontaal vuurfront „Brillant Girandole" 19. 1 wentelbom in kleur, 2 vuurpijlen met diamantsterren en blauwe paarlen, 1 brillant bom met polypsterren. 20. Groote electrische „Diamantwaterval". 21. 1 brillantbom met spinsterren en gou den regen, 2 vuurpijlen met robijnregen en zilvervuur, 1 signaalbom met bliksemlicht. 22. Terreinverlichting met magnesiumzon. 23. Groote slotdecoratie met decoratief vuurwerk, eindigend in een daverend slot- bombardement. Het spreekt vanzelf, dat de groote stukken met de gebruikelijke kanonslagen eindigen. GETIJSEINEN GEWIJZIGD. Ingevolge internationale overeenkomst voor de unificatie van getïjseinen zullen op 1 October a.s. de getijseinen op de semaphore alhier worden gewijzigd. HET POSTKANTOOR OP DEN HARD DRAVERIJDAG De loketten van het postkantoor zullen op Donderdag a.s. ter gelegenheid van de hard draverij des namiddags te 1 uur gesloten worden, behalve voor den telegraaf- en te lefoondienst, spoedbehandeling van den Postcheque- en Girodienst en telegrafische postwissels. Ook voor de busrechthouders blijft de gelegenheid geopend tot het afhalen van poststukken. Zooals wij reeds berichtten wordt op dien dag de tweede, z.gn. middag-postbestelling niet uitgevoerd. CAFé'S EN WINKELS B. en W. hebben voor Donderdag onthef fing verleend van de bepalingen der Winkel sluitingswet. Winkels, waarin consumptiear tikelen worden verkocht mogen onbeperkt geopend blijven, alle andere winkels tot n.m. 10 uur. Voor de café's werd het sluitingsuur op 1 uur des nachts vastgesteld. Tot 12.30 uur mag in de café's muziek gemaakt en ge danst worden.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6