UIT HET BUITENLAND Het Geneefsche Joodsche congres. Nazi-propaganda voor het Rijksdag-proces. VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Mutaties in het Japansche kabinet. Hirota volgt Oesjida op. De Duitsche delegatie voor Genève, samengesteld. Goebbels en Von Neurath worden afgevaardigd. Hirota volgt Oesjida op. Koki Hirota, de vroegere ambassadeur te Moskou, is als opvolger van Graaf Oesjida, die wegens slechten gezondheidstoestand is afgetreden, benoemd tot minister van buiten- landsche zaken. In politieke kringen wordt omtrent het af treden van graaf Oesjida en de benoeming van den vroegeren ambassadeur van Japan te Moskou, Hirota als zijn opvolger als mi nister van Buitenlandsche Zaken verklaard, dat in den laatsten tijd groote meeningsver- schillen hebben bestaan tusschen Oesjida en minister-president Saite, zoomede met den minister van Oorlog Araki Het betrof in hoofdzaak de kwestie van de Japansche be wapening ter zee en de houding van Japan tegenover Rusland, Mandsjoekwo en China. In Japansche miiltaire en marine'-kringen is er steeds den nadruk op gelegd, dat de buitenlandsche politiek van Oesjida niet in overeenstemming is geweest met den „natio- nalen geest van het Japansche Volk". De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, Hirota, onderhoudt zeer goede betrek kingen met de Japansche militaire en natio nale kringen. Duitschland. Joseph Goebbels naar Genève! Het kabinet heeft den rijksminister van buitenlandsche zaken Freiherr von Neurath, belast met de leiding van de Duitsche dele gatie ter aanstaande Volkenbonds-assemblée te Genève. Als gedelegeerden zuilen optreden, behalve de rijksminister van buitenlandsche zaken, de rijksminister voor volksvoorlichting en propaganda dr. Goebbels, zoomede de per manente Duitsche vertegenwoordiger in den Volkenbondsraad, gezant Dr. von Keiler. Als plaatsvervangende gedelegeerden zijn aangewezen Ministeral-Direktor Gaus, de vroegere staatssecretaris Freiherr von Rhein- haben en de Duitsche gezant in Bern, Frei herr von Weizsacker. De delegatie zal vergezeld worden van tal van ambtenaren van het ministerie van bui tenlandsche zaken en van andere ministe ries. Amerika. Verdere inflatie? WASHINGTON, 14 September (V. D.ï De gouverneur van de Federal Reserve Board, Eugene R. Black, en andere financiers heb ben na besprekingen met Roosevelt verklaard dat de Amerikaansche i*egeering in het be gin van October in een of anderen vorm een verdere inflatie zal inleiden. De democratische senator Harrison (Mis sissippi), die voorzitter is van de financieele commissie van den senaat, verklaarde, dat hier waarschijnlijk geen sprake zal zijn van een directe valuta-inflatie door middel van de biljettenpers, maar dat naast grootere aankoopen van de Federal Reserve Banken op de.open markt verdere maatregelen wor den overwogen. In financieele kringen wordt aangenomen, dat hiermede hoofdzakelijk een verruiming van het crediet tot het doen stijgen van de grondstoffenprijzen wordt bedoeld. In ver band met het meer en meer naderen van den openingsdatum van het Congres oefenen voor al Congresafgevaardigden uit landbouwkrin- gen een sterken druk op Roosevelt uit, om hem te bewegen tot nieuwe inflatiemaatrege len. Schulthess tegen het fascisme. De Zwitsersche bondspresident dr. Schul thess, heeft op een landbouwcongres te Lau sanne een politieke rede gehouden, waarin hij vooral sprak over de kwestie van Zwitserlands betrekkingen met het buitenland. Onze voor naamste plicht is, zoo zeide hij, onzen eigen Zwitserschen aard te bewaren. De eenheid en eendracht van ons land moeten gehandhaafd hlijven. Fransch Zwitserland heeft zich als één man verzet tegen pogingen om in ons land buiten landsche gewoonten in te voeren en bewegin gen na te bootsen, die onvereenigbaar zijn met onze tradities; ik dank het daarvoor, maar ik kan zeggen, dat al die tendenzen in Duitsch- Zwitserland slechts van voorbijgaanden aard zijn. BANKLOOPERS IN ANTWERPEN OVERVALLEN BANDIETEN MAKEN EEN CHèQUE VAN 250.000 frcs. BUIT. Gistermorgen heeft in de Leopoldstraat te Antwerpen een brutale roofoverval plaats gehad. Twee loopers van de Westminster Fo reign Bank hadden bij de Belgische Bank een Cheque van 250.000 francs geïnd. In de Leo poldstraat kwam hen een auto achterop. Plotseling greep een der inzittenden van die auto de tasch van den eenen looper waarop de wagen pijlsnel wegreed. Van de autoban dieten geen spoor. Het nummer van de auto was bekend, doch het bleek een gestolen auto te zijn. KONING FOEAD DOCTOR HONORIS CAUSA BERLIN, 14 Sept. (V.D.) De medische fa culteit van de Berlijnsche Universiteit heeft Koning Foead van Egypte het eere-doctoraat verleend, teneinde daarmede de groote dien sten te erkennen, welke de Koning heeft be wezen aan de medische wetenschap en voor de verbetering der hygiënische toestanden, zoomede de bestrijding van volksziekten. De Duitsche gezant te Cairo, de heer Von Stohrer, heeft de eere-oorkonde overhandigd in een plechtige particuliere audiëntie. Walther Rathenau Genootschap wordt ontbonden. De Joodsche Perscommissie voor Bijzonde re Berichtgeving meldt: Zooals de Frankfurter Ztg. van den Ssten September j.l. heeft medegedeeld, zal op den 27sten September a.s. in het gebouw der Walther Rathenau Stichting een besloten vergadering plaats vinden, waarin het be stuur van het W. R. Genootschap een voor stel tot ontbinding zal -indienen. Het stelt zich overeenkomstigpar. 1 der statuten tot doel, om in den zin van Walther Rathenau op te komen voor het inachtnemen der cultureele en ethische eischen bij den conomischen, technischen en politieken ar beid van den Staat en van den enkeling, alsmede de nalatenschap van de Walther Rathenau Stichting ln eere te houden. Het genootschap werd opgericht op den 24en Juli 1928, den zesden sterfdag van Rathenau. Hoe het Genootschap staat tegenover de gebeurtenissen, die 'thans in Duitschland plaats vinden, blijkt duidelijk uit hetgeen de voorzitter t.g.v. de jaarvergadering op 30 October 1931 in zijn openingswoord zeide: Nog geen 10 jaar zijn verloopen, sedert een golf van laster het vreeselijke gevolg had dat jongelieden in het waanzinnige geloof, een slechten verraderlijken vreemdeling uit den weg te ruimen, één van onze edelste tijdge- nooten, menschen en patriotten troffen. Hoe gaarne zouden wij dit alles vergeten. Het leek immers ook in de eerste maanden na deze daad alsof de schaamte over deze handelwijze en 0)/er haar oorzaak, over de blinde antise mitische hetze alle kringen vervulde, toen maals toen na de daad het leven en de wer ken van dezen man in hun geheel voor de wereld open lagen. Doch dit alles schijnt thans vergeten te zijn. De inkeer ging niet diep. Op dezelfde wijze en misschien nog stei;ker woedt thans weer dezelfde antisemi tische hetze en iederen dag kan er toe leiden dat wederom de een of ander haar ten of fer valt, alleen omdat hij een Jood is, of mis schien slechts omdat iemand hem in haast voor een Jood aanzag. Dit is de harde waar heid...." „Zoo lang dit voortgaat, is het helaas niet ons recht, te vergeten. Zoo lang moet ons Genootschapeen vermaning zijnQuo vadis! Duitscher, kijk rond in het leven en het werk van dezen man. De deur van zijn huis is voor u open. Niemand vraagt, waarom u komt. Nog ligt het Nieuwe Testament op den tafel bij zijn bed. Ieder hoekje van zijn leven ligt voor u. Nog is zijn bede tot het Rijk der Ziel niet weggestorven, nog is zijn bijna kinderlijke liefde tot het Germaansche we zen niet verdwënen." Het kan geen verwondering wekken, dat dit genootschap thans in Duitschland zal worden ontbonden. Walther Rathenau, ter wiens nagedachte nis het W. R. Genootschap werd opgericht, werd den 29sten September 1867 te Berlijn als zoon van Dr. Ing. Emil Rathenau en Ma- thilde Nachmann geboren. Zooals in oude industrieele families de gewoonte was, kreeg hij zijn opleiding op het gymnasium, waar van hij nadat zijn leertijd door lange buitenlandsche reizen was onderbroken op zijn 17de jaar het einddiploma behaal de. Vervolgens studeerde hij te Berlijn en Strassbourg in de Wis- en Natuurkunde en Scheikunde, welke studie hij besloot met een proefschrift ..Lichtabsorption der Metalle" Nadat hij te Miinchen een jaar machine- bouwkunde had bestudeerd, werd hij ambte naar bij de Aluminium-Ind. A. G., Zwitser land, waar hij een methode uitvond, om langs electrolytischen weg chloor en alcaü samen te stellen.Ter exploitatie van dit nieu we procédé werd in 1893 een nieuwe maat schappij opgericht, die in Bitterfeld, Rhein- felden, Polen en Frankrijk fabriekscomplexen bezat, en waarvan Rathenau de leiding op zich nam. Toen na zeven jaar het bedrijf vruchten afwierp, werd hem een plaats in de directie van de A. E. G. aangeboden, teneinde den aanbouw van centrales te leiden. Onder zijn leiding werden o.m. de centrales te Man chester, Amsterdam, Buenos Aires en Bakoe gebouwd. Reeds drie jaar later verliet hij de A. E. G., om een plaats bij de directie van de groote bank, de ..Berliner Handels Ges." aan te nemen, in welke functie hij vele haver industrieele ondernemingen grondig reorga niseerde. In 1907 maakte hij op wensch van den Rijkskanselier van Bülow met den Staats secretaris Dernburg een reis naar Duitsch Oost-Afrïka, en in 1908 naar de Engelsche koloniën en Duitsch-Z.W.-Afrika, teneinde aan de hervorming der Duitsche koloniale politiek mede te werken. Nadat hij in 1912 door zijn politiek geschrift „Zur Kritik der Zeit" ook op dit gebied naam had gemaakt, werd hem in Aug. 1914 de leiding der Duit sche grondstoffen-verzorging opgedragen. Deze taak begon hij met medewerking van twee officieren, een secretaris en een bedien de en in Maart 1915. toen hij dezen arbeid aan zijn opvolger overdroeg, was de dienst in een eigen gebouw gevestigd, en omvatte 15 afdeelingen voor de verschillende grond- stoffengebieden. Door dezen dienst is het Duitschland mogelijk geweest, ondanks de Engelsche blokkade, althans wat de grond stoffen betreft, den oorlog te doorstaan. Na den oorlog werd hij benoemd in de Socialisatie-Commissie, waar zijn arbeid van groot belang was en van een practischen kijk getuigde. Vervolgens nam hij deel aan de voorbereidingen voor Versailles (1919) en Londen (1921). In 1921 werd hem door den Rijkskanselier Dr. Wirth verzocht, de porte feuille van minister voor Wederopbouw in de Rijksregeering te aanvaarden, waarna hij in Januari 1922 in hetzelfde kabinet de por tefeuille voor Buitenlandsche Zaken op zich nam. Den 24sten Juni van dat jaar werd met ge weld een einde aan zijn leven gemaakt. Door niets werd wel zoo sterk de band tus schen Rathenau en zijn moeder gekarakte riseerd als door een brief, dien zij na den moord op haar zoon aan de moeder van een der moordenaars schreef. Hij komt volkomen overeen met den geest van haar grooten zoon: „In onzegbare smart reik ik u, armste aller vrouwen, de hand. Zeg aan uw zoon, dat ik in naam en in den geest van den vermoorde hem vergeef, evenals God hem moge verge ven, wanneer hij voor de aardsche Gerech tigheid een volledige bekentenis aflegt, en voor de Goddelijke berouw toont. Had hij mijn zoon gekend, den edelste van alle menschen, die de aai'de droeg, dan zou hij het moordwapen eerder op zichzelf heb ben gericht dan op hem. Mogen deze woorden uw ziel vrede geven." NAZI-TERMINOLOGIE IN LONDENSCHE CLUB Volgens mededeeling van de „Daily Herald", zijn op het mededeelingenbord van een nazi club in het West-End te Londen de fotogra fieën van 33 voorname Duitschers opgeplakt, die onlangs van hun Duitsche burgerrechten werden beroofd, met daarboven de geschreven woorden: „Wenn Ihr einen tref ft, schlagt ihn tot. 1st es aber ein Jude. dann zerbrecht ihm jeden Knochen einzeln." Het blad wijst erop. dat de opruiing samenviel met de aankomst van drie der genoemde Duitschers te Londen, met name Breitscheidt, professor Georg Bern- hard en Albert Greszinski, die naar Londen waren gekomen ter bijwoning van de openings zitting van de commissie van onderzoek inzake het in brand steken van den Rijksdag, en zegt dat de opruiing gelijk staat met aansporing tot moord. De clubautoriteiten hebben tot het laatste oogenblik geen pogingen gegaan om de foto's te verwijderen. (Alg. Handelsblad.) NAAR DUITSCH VOORBEELD IIOFER'S VERMOGEN IN BESLAG GENOMEN. Franz Hof er. INNSBRUCK. 14 Sept. (V. D.) Naar de Innsbrucker Zeitung meldt, is het vermogen van den ontvluchten vroegeren gouwleider Franz Hofer in beslag genomen. De radio zaak van Hofer is gesloten door de autoritei ten. Ook de vader van Hofer is vervallen ver klaard van het staatsburgerschap: hij ver blijft op het oogenblik met zijn gezin te Muen chen. GESOL MET OUD-PRUISISCH MINISTER Met een bord door de straten van Essen. ONWAARDIG COMMENTAAR VAN NAT.-SOC. BLAD Dezer dagen hebben wij de arrestatie ge meld van den vroegeren Pruisischen minister Hirtsiefer. Uit het voorloopig disciplinair onderzoek is volgens Wolff gebleken dat hem verduiste ringen ten laste gelegd worden ten bedrage van ruim één millioen. De correspondent van de Times te Berlijn meldt over deze arrestatie eenige karakte ristieke bijzonderheden. Hirtsiefer is 11 jaar lang Pruisisch minis ter van sociale zaken geweest. Hij werd in Juli 1932 met zijn collega's uit het sociaüs- tisch-centrum-kabinet-Braum door Von Pa pen uit zijn ambt ontzet. Den laatsten tijd had hfi in het Saargebied vertoefd, maar Dinsdag keerde hij terug en begaf zich naar Essen. Hij meldde zich bij de politie, zooals ieder verplicht is te doen. die het land bin nenkomt. Daarbij viel hij in handen van de nat.-socialisten en onder geleide van twee bataljpnslieden van S.A. en S.S. werd hij door de straten van Essen gevoerd, met een bord voor zich, waarop geschreven stond: Ik ben het honger-slachtoffer Hirtsiefer. De nat.-soc. Dortmunder general Anzeiger geeft de volgende beschrijving: „Er was groote vreugde bij den terugkeer van Heinrich Hirtsiefer, die er niet uitzag, alsof hij honger had geledén. want zijn buik was eerder toegenomen, dan afgevallen. Ten einde de bevolking in de vreugde van het weerzien te doen deelen werd snel een pro- pagandaoptocht voor dezen meest geliefden van alle ministers georganiseerd. De optocht trok in den middag door de oude stad. Heln- rich had een parapluie opgestoken ter be scherming tegen de zon en op zijn buik droeg hij een mooi plakkaat m?t de woorden: Ik ben het hongersLachtoffer Hirtsiefer. Wat verheugden de Esseners zich om Heinrich weer te zien! In het bijzonder de jongeren, die een eerewacht vormden. Heinrich hoeft zich ara zijn optocht niet over gebrek aan populariteit te beklagen." (N. R. Ct.) Voorbereiding van een algemeen Joodsch Wereldcongres. Economische en moreele boycot tegen Duitschland. Vergemakkelijking der Joodsche emigratie naar Palestina. GENèVE, September 1933. (Van onzen correspondent). Het is bij internationale congressen, die niet door den Volkenbond of althans de een of andere regeering, doch door privaatpersonen georganiseerd worden, steeds bezwaarlijk de werkelijke beteekenis daarvan te schatten. Alle organisatoren trachten steeds den indruk te verwekken, dat een geweldige schare geest verwanten achter hen staat en het Congres ge machtigd heeft uit aller naam te spreken. Wanneer alle edele wenschen en oordeelvel lingen, die op private congressen worden uit gesproken, steeds de ware overtuiging weer gaven van allen, die de congressisten beweer den te „vertegenwoordigen", hoeveel beter zou het er dan in de wereld reeds uitzien! De er varing heeft echter helaas reeds lang geleerd, dat de vele duizenden of zelfs millioenen man nen en vrouwen, namens wie het „Congres" heet te spreken, meer in de verbeelding der organisatoren dan in de werkelijkheid be staan! Twijfel omtrent den werkelijken in vloed, die van zulk een privaat congres uit gaat. is dan ook een droeve noodzakelijkheid geworden. Een dergelijke twijfel overviel mij ook bij het bijwonen van de beraadslagingen op het de vorige week hier gehouden „Joodsche Con gres", dat het grootsche doel heeft alle Israë lieten van alle verschillende richtingen en van alle verschillende landen in één gemeen schappelijke organisatie te vereenigen, die dus het recht zou verkrijgen voortaan in naam van de millioenen Joden ter aarde te spreken en aller belangen bij den Volkenbond, bij de regeeringen en bij de openbare meening dei- wereld te verdedigen. Is een dergelijk tezamenbrengen van alle Joden in één groote gemeenschappelijke orga nisatie niet iets onbereikbaars? De mannen, die het initiatief tot deze Joodsche bijeen komst genomen hadden, twijfelden niet aan de praktische mogelij kheid hun doel te berei ken. Eenstemmig nam het ongeveer 100 leden tellende Joodsche Congres dan ook het be sluit een Algemeen Joodsch Wereldcongres bijeen te roepen, dat in de maand Maart van het volgende jaar zal moeten gehouden wor den en waarschijnlijk ook weder hier te Genève zal plaats vinden. De leiders van dit Geneefsche Congres kregen de opdracht met den grootst mogelijken spoed de noodige maatregelen te treffen, opdat in alle landen, uiterlijk in de maand Januari 1934, de ver kiezingen voor de vertegenwoordiging der na tionale Joodsche bevolking op dat Wereld congres zullen gehouden worden. Het Geneef sche Congres richtte tot alle Joden den drin genden wensch aan deze verkiezingen deel te nemen, opdat het Wereldcongres van 1934 in derdaad de geheele Joodsche wereldbevolking zal vertegenwoordigen Ter rechtvaardiging van hun vertrouwen in de schepping van een inderdaad alle Joden omvattende organisatie wezen de leiders van het Geneefsche Congres erop, dat hier zoo wel voormannen uit de Zionistische beweging' aanwezig waren, als ook vertrouwenspersonen uit andere Joodsche kringen, die niet tot de Zionisten behoorden. Het onlangs gehouden Zionistische Congres van Praag heeft echter weder doen zien, hoe zelfde de Zionisten onder elkander sterk verdeeld zijn, zoodat er geener lei waarborg bestaat, dat de op deze Geneef sche bijeenkomst aanwezige Zionistische lei ders inderdaad alle of althans de groote meer derheid der Zionistische aanhangers achter zich hebben. En wat de niet-Zionisten betreft, viel het op, dat voornamelijk personen uit die landen, waar op het oogenblik een felle anti- Duitsche stemming bestaat, aan het woord waren, zooals Franschen, Polen en Tsjechen. Daarentegen waren b.v. de Nederlandsche en Zwitsersche Joden in het geheel niet vertegen woordigd, zoodat het minstens twijfelachtig is. of het Wereldcongres een waarlijk universeel karakter zal kunnen verkrijgen. Zelfs bij deze nog onvolmaakte samenstel ling der voorbereidende Joodsche bijeenkomst van Genève gelukte het den organisatoren niet over een hoofdonderwerp van bespreking een eenstemmig oordeel tot stand te brengen. De Italiaansche vertegenwoordiger, de Rabbijn van Rome Sacerdotti. weigerde zich bij de meening van den Amerikaan Stephen Wise, ondersteund door de Franschen. Polen en Tsjechen, aan te sluiten, dat van dit voorbe reidende Joodsche Congres een gloeiende aan sporing tot de geheele openbare meening der wereld zou ingaan, om Duitschland, zoowel in economisch als in zedelijk opzicht, geheel en al te boycotten. De Italiaansche Rabbijn wees erop, dat het noch in het belang van de ge heele internationale ontwikkeling, noch in het belang der duizenden nog in Duitschland wonende en hun levensbestaan daar verdie nende Joden zijn zou, indien door een anti- Duitsche actie uit het buitenland de verhou dingen weder verscherpt zouden worden. Hij gaf den raad de Duitsche revolutie wat bezin ken te laten en intusschen praktische maatre gelen te bevorderen, zooals de vergemakkelij king van de emigratie van Duitsche Joden naar Palestina en andere landen, ter leniging van den nood der uitgewekenen. De bezadigde raadgevingen van den Italiaan- schen Rabbijn, die waarschijnlijk ook wel de meening van vele Joden uit andere, op het Geneefsche Congres niet vertegenwoordigde landen vertolkte, bleven niet geheel zonder uitwerking op de Congres-beslissingen. Inder daad werd een beroep op de aanstaande Vol kenbondsvergaderingen gedaan, om in den zin van de door de Internationale Arbeidscon- ferentie in Juni aangenomen motie-Kupers de werkverschaffing aan de Duitsche uitge weken Joden te bestudeeren en de emigratie naar Palestina te vergemakkelijken. Ook werd afgezien van een gloeienden oproep tot een algemeenen economischen en moreelen boy cot tegen Duitschland, die van dit Geneefsche Joodsche Congres op nieuw zou hebben uit te gaan. Doch Sacerdotti kon toch niet verhin deren. dat de overgroote meerderheid der congressisten hun sympathie met de boycot gedachte wilde uitspreken. Een nieuw boycot- initiatief werd weiswaar niet genomen, doch het congres stelde vast, dat het Joodsche volk reeds spontaan naar de boycotteering van Duitsche waren als verdedigingsmiddel tegen de Jodenvervolgingen in Duitschland gegre pen had, en het Congres sprak de verwachting uit. dat het Joodsche volk. met de ondersteu ning van vele niet-Joden over de geheele we reld. met dezen anti-Duitschen boycott zou voortgaan, tot dat de Duitsche Joden geheel en al in de posities hersteld zouden zijn. die zij in Duitschland hadden ingenomen, voordat Hitier aan de regcering was gekomen. Het. Congres besloot verder een centraal orgaan te scheppen, dat voor een „verscherpte" voort zetting der boycot-actie zal hebben te zorgen. Het is begrijpelijk, dat de Italiaansche Rabbijn ondanks de bovenvermelde tegemoet komingen, die men hem in het belang der eenstemmigheid bewezen had. deze Congres- motie niet kon aanvaarden. Doch daar de Italiaansche Joden toch ook nog niet alle ban den met de Congres-leiding wilden afbreken, greep de heer Sacerdotti ten slotte weder naar den gebruikelijken uitweg. Hij wendde beroeps plichten voor. die hem onmiddellijk naar Rome terugriepen, zoodat hij bij de slotstem- ming ontbrak! De motie werd toen eenstem mig aangenomen, doch het meeningsverschil is daardoor natuurlijk nog niet verdwenen! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. LONDEN, September. (Van onzen Londenschen correspondent) De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph beschouwt de uitdeeling van offi- cieele zijde aan de Duitsche en buitenland sche pers van uitvoerige stukken, welke moeten bewijzen dat Duitschland en dien tengevolge de Westersche beschaving aan den vooravond van den Rijksdagbrand door een ernstig Communistisch gevaar werden bedreigd, als het begin van een propaganda campagne. welke de openbare meening moet voorbereiden op het proces tegen de mannen, die worden beschuldigd van het in brand steken van het Rijksdaggebouw. De corres pondent stelt vast dat dit officieele mate riaal weinig nieuws bevat. De theorie dat de Rijksdagbrand het teeken was voor een alge meenen communlstischcn opstand en de feiten waarop deze theorie steunde waren onmiddellijk na den brand al gemeeengoed van het publiek dank zij de radio-rede van Goering. De communistische werkzaamheid en kuiperij, welke in de uitgedeelde offi cieele documenten worden vermeld, schijnen, vindt deze correspondent, niet zoo zeer hun oorsprong te vinden in de werkelijkheid als in theoretische verhandelingen over revo lutie. welke de afgeloopen twintig jaren in alle boekwinkels van de wereld te koop heb ben gelegen voor allen, die hun sociologische kennis wilden verrijken. De genoemde corres pondent wijst er op dat den laatsten tijd in duizenden communistische woningen over geheel Duitschland verspreid invallen zijn gedaan maar dat er desondanks nog niets bekend is gemaakt, dat de voorstelling zou kunnen steunen dat doeltreffende voorbe- reidingen plaats hadden voor een commu- nistischen opstand. Wat. cie ontdekking van strijdmiddelen betreft merkt, de correspon dent op dat de vondst, van eenige bommen, 40 pijpjes dynamiet. 3 geweren en 7 pistolen in Mainz en de arrestatie van 79 communis ten in die stad worden voorgesteld als be wijzen voor het bestaan van een samenzwe ring voor een gewelddadige revolutie. Bij de alomtegenwoordige overmacht in Duitsch land van gewapende Nazi's meent de corres pondent dat slechts weinige menschen bui ten de muren van zenuwlijdersgestichten zouden kunnen gelooven, door middel van zulk een bewapening, aan de mogelijkheid van een groote revolutie. De meest, omzich tige onpartijdige waarnemers in Duitschland zijn overtuigd dat sedert 1924 in Duitsch land geen ernstig communistisch gevaar heeft gedreigd. Zij gronden deze overtuiging op het feit dat in geen enkel land een com munistische partij een opstand waagt zonder verlof van Moskou; en Moskou spant, al zijn aandacht en wilskracht samen op het bin- nenlandsch Vijfjarig Plan. dat zeker zou zijn mislukt indien in Duitschland een commu nistische revolutie zou zijn uitgebroken. Bo vendien wist Moskou dat de gewapende macht, in Duitschland en dat de groote meer derheid van den stadsbevolking, vertegen woordigd door de sociaal democraten, eens gezind waren in haar verzet tegen plannen voor de Stichting van een Bolsjewistisch Duitschland. En Moskou weet te veel van re volutionaire mogelijkheden om onder zulke omstandigheden in andere landen een op stand te wagen. Het hield alleen in Duitsch land het revolutionair vuur smeulende. En dit proces, besluit de correspondent van de Daily Telegraph, verschafte blijkbaar het materiaal voor de juist uitgedeelde docu menten. DUITSCHE DéMARCHE TE LONQEN INFORMATIES OVER DE BIJEENKOMST DER INTERNATIONALE JURISTEN COMMISSIE. LONDEN, 14 Sept. (V.D.) De opening van de zitting der Internationale Juristen commissie heeft een diplomatieke démarche van de Duitsche regeering tengevolge gehad. Zij heeft door bemiddeling van haar zaak gelastigde te Londen bij het Britsche ministe rie van buitenlandsche zaken geïnfor meerd, of het proces een min of meer offi cieel karakter draagt. Deze informatie is mondeling ingewonnen. Het Foreign Office heeft de verzekering gegeven, dat er geener lei officieele betrekkingen bestaan tot het te Londen gevoerde proces. Ook de Engelsche bond van juristen verklaart, dat hij in geen betrekking staat tot het onderzoek van de Internationale Juristencommissie. Het ver trek, waar het contra-proces wordt gevoerd, is op de gebruikelijke wijze door de Internatio nale Commissie gehuurd. Greszinsky gehoord. Dr. Hertz, een der leiders van de vroegere S.P.D., die sedert 1920 lid van den Rijksdag is geweest, was de eerste getuige voor de in ternationale juristencommissie te Londen. Aan de hand van de foto's gaf hij een uiteen zetting van de wijze, waarop de bewaking in het Rijksdaggebouw was geregeld. De ge tuige werd niet beëedigd. Na dr. Hertz is do getuige Greszinsky, vroeger politiepresident. verhoord. Hij de?d uitvoerige mededeelingen over den Pruisi schen persdienst, van welken het eerste of ficieele bericht over den brand afkomstig was Duitsche juristen verontwaardigd. Tijdens een demonstratie van de beroeps groep van bestuursambtenaren in den bond van Nat. soc. Duitsche juristen verklaarde dr. Frank in verband met het centra-proces inzake de brand in den Rijksdag."dat de Duit sche juristen verontwaardigd zijn, dat men in de wereld meent te kunnen aannemen, dat zij het recht in het belang van de politiek zouden willen verbuigen. Zij zijn veront waardigd over de veronderstelling, dat hier eenigerlei gebeurtenissen zijn voorgekomen om in dit brandstichtersproces niet volko men den beklaagden alle rechten te doen wedervaren, waarop zij volgens het strafrecht aanspraak kunnen maken.Wij aldus spr. - spreken ons uit voor den rechtsstaat en nie mand ter wereld is bevoegd dit te bestrij den. Wie toch gelooft dit te kunnen doen, moge zich in Duitschland persoonlijk van de heerschende omstandigheden komen over tuigen. In verband hiermede deelde dr. Frank mede, dat hij voor den Leipziger juristendag een reeks prominente juristen heeft uitge- noodigd.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3