DE TROONREDE. EIÜQBLSGHE APgTBRAGlET Snelscheren. Hel Beitogeijkste 51e Jaargang No. 1541Ö VerscHIJnt dagelijks, teKalve óp Zon-en Feestdagen Dinsdag 19 September 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper Week 0-25, p-er maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72J<4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10800 Drukkerij: 10122, 12713 O Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: j5 regels 1-75, elke regel meer ƒ035. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op' het Gelll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 19 September. De Eenige Weg. Er staat een zin in de Troonrede, vandaag door H.M. de Koningin Uitgesproken, die Den Eenigen V/eg aanduidt. Het is deze: „Hoewel het huidige tijdsgewricht niet bevorderlijk is aan de ontplooiing der internationale samenwerking en het uit groeien van den Volkenbond, blijf ik hopen, dat de ontwikkeling van de orga nisatie der Staten-gemeenschap zich eer lang v/eer in opgaande lijn zal gaan be wegen". Het is niet meer dan natuurlijk dat de Koningin en de Nederlandsche regeering deze hoop koesteren, want het' is de eenige weg, waarlangs ook het Nederlandsche volk verlossing uit den nood der tijden zal kunnen bereiken. Velen, zich blind starend op de con flicten en tegenstellingen van het oogenblik, zijn eraan gaan wanhopen. Ten onrechte. Men moet verder kijken dan zijn neus lang ÏS, verder dan de feiten van den dag. Men moet beseffen wat er in de wereld groeiende is en groeiende blijft, ondanks allen tegen slag. Het meeste lawaai en de grootste woor den geven dat gemeenlijk niet weer. Het onafwijsbare feit blijft dat wij m Ne derland ons niet op eigen houtje uit de crisis kunnen .redden, evenmin als eenig ander volk dat kan. Wij zijn voor herstel van onze wel vaart afhankelijk van hetgeen in het buiten land gebeurt en van de samenwerking met dat buitenland. Willen wij en dat is dan toch de algemeene wensch ooit een toe stand bereiken, waarin een permanente wel vaart gewaarborgd is inplaats van een voort durende afwisseling van perioden van hoog conjunctuur en van crisis, waarin de laatste onveranderlijk weer vernietigen, wat in de eerste (schijnbaar) tot stand gebracht is, dan moet de janboel van de elkaar doodcon- curreerende staten door een stelsel ver vangen worden. Er moet internationale orde groeien uit internationale chaos. Dat bedoe len de Koningin en de Nederlandsche regee ring als zij spreken van de- om-wikkeling van de organisatie der Staten-gemeenschap. Het „tijdsgewricht" ziet er op dit oogen blik waarlijk allesbehalve plezierig uit. Het eiige nationalisme in Duitschland is tot een kookpunt gestegen,dat alle andere volken in ongerustheid heeft gebracht en dè haat van 1914 heeft doen herleven. Maar de historie leert dat men een volk niet ad infinitum op het kookpunt kan houden. Zij leert ook, dat haat een slechte leidsman is en niet opbouwt. En de laatste jaren hebben wel zeer kenmer kend aangetoond, hoe snel de stemmingen en de algemeene vooruitzichten zich in korten tijd totaal kunnen wijzigen. Er is in den loop der wereldgebeurtenissen geen vaste, gelei delijke ontwikkeling geweest, maar een reeks hevige schokken. Die reeks is nog steeds niet beëindigd. Duitschland, Frankrijk, ItaJië, Engeland, Amerika, Japan, de zes machtigste mogendheden dus. kunnen zich evenmin elk voor zich herstellen en van den crisisnood bevrijd raken als wij. Zij hebben elkaar en de anderen, ook ons, noodig. Dit besef zal ook in Duitschland spoedig genoeg moeten terug- keerendoor de harde werkelijkheid dei- feiten. Men raakt tenslotte uitgespeecht en uitgevlagd en moet met koelen hoofde de realiteit bezien. Die realiteit zegt, koud en, nuchter, dat zonder een bloeiende export naar het buitenland, dewelke alleen mogelijk is in goede verstandhouding met dat buitenland en alleen te ontwikkelen door hetgeen men noemt „de politiek van de open deur" en het scheppen van nieuwe internationale samen werking, welvaart kan weerkeeren. Er is na tuurlijk een alternatief. Ik heb het laatst kun nen weergeven in de woorden van prof. Ewald Banse, die het Duitsche volk ten snelste tot den oorlog wil opvoeden. Dit alternatief beteekent: Trap den heelen boel in elkaar. Jaag volken, die reeds tengevolge van een vorigen oorlog in nood verkeeren, nu nog maar weer eens tegen elkaar op en vernietig ze definitief in den volgende. Dit is wartaal. Opgewonden wartaal, in welker succes wij niet gelooven moeten, want dan kunnen we het gansche geloof in de menschhe-id wel opgeven. Ook ïs Duitschland, hoe naburig ook, niet de wereld. Het is er slechts een zeer klein deel van. Daar werken andere stroomingen in de menscliheid en ook in Duitschland, dan die van prof. Banse en van degenen, die even erg op hol geslagen zijn als hij. En die stroomingen zijn in dezen modernen tijd krachtig genoeg geworden om niet meer aan de tegenslagen van één -kort „tijdsge wricht" ten onder te gaan. Er is maar één weg. Een voorrecht mag het heeteri voor ons Ne derlanders, dat de Koningin ons door haar woord daar telkens weer aan herinnert. R. P. ZIEKTE VAN WEIL TE ALKMAAR. Te Alkmaar doen zich drie gevallen van ziekte van Weil voor. UNIFORMVERBOD AFGEKONDIGD. In het Staatsblad is afgekondigd het uni formverbod. HET PROCES-VAN DER LUBBE. MR. B. W. STOMPS VERTROKKEN. Hedenmorgen omstreeks 11 uur is Mr. B. W. Stomps, uit Heemstede, die zooals men weet door de familie aangezocht is de ver dediging van Van der Lubbe op zich te ne mén. naar Leipzig vertrokken. Donderdag zal het proces beginnen. Binnenkort verwachten wij een schip afmeting 15-20 m.M. Deze anthraciet munt uit door hoog warmte vermogen en minimum asch en wordt geheel steen- of gruisvrij geleverd a f 1.6© p. H.L. franco bergplaats. Deze aan bieding is slechts tijdelijk j en is spoedig be stellen gewenscht N.V. STEENKOLENHANDEL v.h. J. H. KRUL Jr. OVERVEEN, TELEFOON 11617,14106 (Adv. Ingez. Med.) Aanpassing aan de nieuwe toestanden op den voorgrond. Herstel van het financieel evenwicht. Door salarisverlaging en andere bezuinigingen. Nieuwe versterkingen der middelen. Maat regelen tegen misbruik der N.V. Korting op de uitkeeringen ge meentefonds. Verscherpt toezicht op de gemeenten. Wetten op afbetaling en binnenvaart.-Productieve werkverschaffing o.a. goedkoope woningbouw. Huurverlaging. Sterke bezuiniging in Iildië. - Tegengaan van revolutionnaire actie. - Zuiver houden van de gezagsorganen.- Hoop blijft op internationale samenioerking gevestigd. H, M, de Koningin heeft hedenmiddag de vereenigde vergadering van de Eerste- en Tweede Kamer der Sta ten-Genera al met de volgende rede geopend: Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevindende, gevoel Ik Mij allereerst gedrongen uiting te geven aan mijne gevoelens van medeleven in de moeilijke omstandigheden, waarin ons volk nog steeds verkeert. Voortbrenging, handel en verkeer bieden over de geheele wereld nog een beeld van grondige verwarring, waaronder, óók ten on zent, de volkswelvaart ernstig lijdt. Bij de productie zoowel als bij den ruil van goede ren openbaren zich voorts overal verschui vingen, die in menig opzicht een blijvend karakter schijnen te dragen. Onze Landbouw en Nijverheid worden even zeer als onze Handel en Scheepvaart door deze wijzigingen in de economische wereld structuur, voor eischen van aanpassing ge steld, waarbij leiding, hulp, zelfs drang van de zijde der Regeering. in toenemende mate noodzakelijk zullen blijken. Met vermijding van gewaagde proefnemin gen op monetair en economisch gebied, zul len, riu ook de Londensche conferentie niets tot stand-kon brengen tot het verkrijgen van redelijke verhoudingen in het goederenver keer. verder gaande maatregelen moeten worden genomen in het belang van den afzet onzer producten binnen de eigen grenzen. Tevens zal aan de bevordering van onzen uitvoer naast andere in die richting wer kende middelen onze invoer dienstbaar moeten worden gemaakt. De reeds jaren aanhoudende afbrokkeling onzer welvaart doet ook in sterke mate haar invloed gelden op den toestand der publieke geldmiddelen en heeft het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op verontrustende wijze verstoord. De Regeei-ing zal daarom in het komende zittingjaar in de allereerste plaats Uw aan dacht vragen voor een reeks van maatrege len, die onmisbaar zijn voor het financieel herstel. Het streven is er vóór alles op gericht dit herstel te bereiken door aanzienlijke be perking der uitgaven. Die beperking zal ten deele worden verkregen door eene redelijke verlaging van de salarissen en loonen van het Rijkspersoneel. Een nieuwe salarisrege ling, die op 1 Januari 1935 in werking zal dienen te treden, is in voorbereiding. Verdere inkrimping der uitgaven zal voor al moeten worden bereikt door doelmatiger organisatie en door besnoeiing van verschil lende diensten. Ondanks de reeds aangebrachte en de op korten termijn nog te verwachten verdere besparingen op de uitgaven is een nadere versterking der middelen onmisbaar geble ken. Daartoe strekkende voorstellen zullen onverwijld worden ingediend. Aan het misbruik, dat in steeds toenemen de mate wordt gemaakt van den rechtsvorm der naamlooze vennootschap, ten einde de betaling van belasting te ontgaan, zal paal en perk worden gesteld. Voorstellen te dier zake zijn in voorbereiding. Met het doel den overgang van de eerste naar de tweede vijfjarige uïtkeeringsperiode meer geleidelijk te doen plaats hebben, zal het vraagstuk der financieele verhouding tusschen- het Rijk en de gemeenten opnieuw in onderzoek worden genomen. In afwach ting van de resultaten van dit onderzoek zal op de uitkeeringen uit het gemeentefonds over het jaar 1934/35 een korting moeten worden toegepast, welke verband zal houden met de gemeentelijke draagkracht. Een daar toe strekkend wetsontwerp zal U dezer dagen bereiken. De geldelijke toestand van verscheidene gemeenten maakt voorts een verscherpt toe zicht op het financieel beleid der gemeen ten noodzakelijk. Dit brengt mede een ver sterking van den invloed van het centraal gezag op de locale bez-oldigingsregelen van personeel in publieken dienst, mede met het doel uitwassen af te snijden en niet te recht vaardigen verschillen in de belooning van overheidspersoneel weg te nemen. .Voorstellen tot wettelijke regeling van de afbetalingsovereenkomst, mitsgaders tot her ziening van het in het Wetboek van Koop handel vervatte binnen vaar trecht zullen U worden aangeboden. Op het gebied van het execut-ierecht wor den voorzieningen voorbereid, welke in de bij zondere tijdsomstandigheden geboden zijn. Daarbij zal, voor zooveel noodig door bijzon dere middelen, er voor worden gewaakt, dat schuldeischers niet onredelijk worden bena deeld. Zoodra het evenwicht in de Rijksbegroo- ting zal zijn verzekerd, zullen U voorstellen worden aangeboden ten doel hebbende, door uitvoering op ruime schaal van productieve publieke werken, werkverruiming in het le ven te roepen ten einde de ellende der werk loosheid te lenigen. Bevordering van wo ningbouw tegen verlaagde kosten zal van deze plannen een deel uitmaken 0111 voor ar beiders woningen te verkrijgen, waarvan de huurprijs meer in overeenstemming is met het loonpeil. Daarnevens zullen maatregelen worden getroffen om voor bestaande wonin gen geleidelijke huurverlaging mogelijk te maken. Zoolang werkverschaffing nog niet kan worden gemist, moet er naar worden ge streefd het particulier bedrijf daarbij zooveel mogelijk in te schakelen. De economische omstandigheden en, in ver band daarmede, de financieele toestand in Nederlandsch-Indië blijven groote zorg eischen. Het budgetair evenwicht is er vooralsnog niet verzekerd. In verband met den reeds zoo uit- puttenden belastingdruk, zal, na de laatstelijk aanhangig gemaakte voorstellen tot nieuwe heffingen, van belastingverhooging nauwelijks meer eenig resultaat te verwachten zijn en zal het financieel evenwicht in Indië dus slechts door voortgaande beperking der uit gaven zijn te herstellen. De ontwikkeling der politieke verhoudingen aldaar vereischt voortdurende aandacht en werkzaamheid. In het algemeen belang der be volking zijn nadere maatregelen getroffen ter beteugeling van het misbruik-, dat door som mige volksleiders wordt gemaakt van de vrij heid van vereeniging en vergadering. Suriname heeft nog bij voortduring met eco nomische moeilijkheden te kampen. Zoowel van Overheidswege als van particuliere zijde wordt het mogelijke gedaan om de gevolgen van de crisis te verzachten. Het stemt tot dankbaarheid, dat de econo mische toestand in Curacao althans tot dusver en de tijdsomstandigheden in aanmerking ge nomen. vrij bevredigend te noemen is. De moeilijkheden in het begin dezes jaars ondervonden met een deel van het personeel der zeemacht, hebben ingrijpende maatrege len noodig gemaakt om te verkrijgen, dat onder alle omstandigheden zal kunnen worden gerekend op trouw aan de Overheid en ge hoorzaamheid aan het wettig gezag. Mochten zich ook elders teekenen voordoen die wijzen op verzwakking of ondergraving van juiste gezagsverhoudingen, dan zal de Re geering het Overheidsgezag met gelijke klem handhaven. Hoewel het huidige tijdsgewricht niet bevor derlijk is aan de ontplooiing der internatio nale samenwerking en het uitgroeien van den Volkenbond, blijf ik hopen, dat de ontwikke ling van de organisatie der Staten-gemeen schap zich eerlang weer in opgaande lijn zal gaan bewegen. Het stemt tot voldoening, dat de diepgaande veranderingen, welke op het gebied van het internationaal handelsverkeer zijn ingetreden, geen wijziging hebben ge bracht in de vriendschappelijke verhouding van Nederland tot de andere mogendheden. Met de bede, dat God Mijn Volk in deze moeilijke tijden moge sterken, en levend in het vertrouwen, dat het in staat zal blijken onder verhoogde krachtsinspanning moedig en waar dig te dragen hetgeen onvermijdelijk is. ver klaar Ik de gewone zitting der Staten-Gene raal geopend. TOCH ZES WETHOUDERS TE AMSTERDAM. Maar slechts vijf gekozen. DE HEER DE MIRANDA BEDANKT TWEEMAAL. De gemeenteraad van Amsterdam kwam Maandagavond bijeen ter verkiezing van een nieuw college van B. en W. Van de fractievoorzitters van de R.-K. par tij, van de Chr. Histroische Unie, van den tij, van de Chr. Historische Unie, van den den Vrijzinnig-Dem. Bond was een voorstel ingekomen om het aantal wethouders terug terug te brengen van zes op vijf. terwijl dooi de Middenstandspartij werd voorgesteld het aantal wethouders te bepalen op vier. Na een uitvoerige discussie werd het laat ste voorstel verworpen met 36 tegen 9 stem men. Het voorstel om het aantal zetels terug te brengen van zes op vijf werd verworpen met 22 tegen 20 stemmen. De drie leden van de Middenstandspartii hadden bij de 'laatste stemming de zaal verlaten. In het nieuwe college van B. en W. werden vervolgens na verschillende stemmingen ge kozen de leden dr. E. J. Abrahams, (V. D.), nn\ G. C. J. D. Kropman (R.-K.L G. Baas (A.-R.), Walrave Boissevain CV. B.). Jacq. Rustige (C. H.V Deze leden namen de be noeming aan. Voor de zesde vacature werd gekozen de heer De Miranda (s.-d.) die de benoeming niet aannam. Bij de nieuwe stem mingen kwam het tot een herstemming tus schen de leden Bruinsma (M. P.). en de Mi randa, waarbij de heer De Miranda opnieuw werd gekozen, met 16 tegen 7 stemmen. Daal de heer De Miranda wederom de benoeming niet aanvaardde werd de benoeming van een wethouder uitgesteld tot een volgende ver gadering, die Woensdagavond zal worden ge houden BANKDJSCONTO OPNIEUW VERMINDERD. Met ingang van heden heeft de directie van de Nederlandsche Bank het wisseldis conto verlaagd tot 21/2 pCt. en het pro- messendisconto alsmede het disconto op be leening vair effecten, op beleening van goe deren en op voorschotten in rekening-cou rant verlaagd tot 3 pCt. Dit beteekent een verlaging met 1/2 pCt. Het wereldrecord snelscheren is verbeterd, door een kapper, die zijn slachtoffer in 18 seconden geschoren had). Heeft u ooit van zulk een tempo In het scheerproces gehoord? Deze scheerbaas is een scheerbaas In den waren zin van 't, woord. Als je gauw een trein wilt halen Zonder ruigen stoppelbaard, En de kapsalon wat vol is, Is zoo'n man een daalder waard. Achttien luttele seconden, Uitgerekend op een haar, Acht om het je in te zeepen, Nogeens tien en je bent klaar. Zoo kort bij den neus genomen Door den kapper, lijkt me wel, Maar uit andre overweging, Is 't misschien wat al te snel. Want om onder 't mes te zitten Is voor velen al een kruis, Maar wanneer men 't mes erin zet, Ben je eens zoover van huis. Om het anders uit te drukken: I n de zeep lokt weinig aan. Maar dat is nog heel wat beter, Vind ik, dan o m zeep te gaan. Ik ga liever nog een tijdje Met wat trager tempo door, Bij een schering die zoo snel is, Komt te licht een inslag voor. 'k Heb ontzag voor de prestatie, Die die man ten beste gaf, Voor den man. die zat geschoren Neem ik diep mijn hoedje af In dc Troonrede zijn tal van door de regoe- ring te nemen maatregelen tegen de gevol gen der crisis aangekondigd. pag. 1 Grootsche hulde aan dc Koningin bij de ope ning der Statcn-Gencraaï. pag. 2 Tc Amstelveen is een vrachtauto door den trein vermorzeld. De chauffeur door eigen onvoorzichtigheid gedood. pag. i Te Amsterdam zijn vijf wethouders gekozen. Verkiezing van een zesde was niet mogelijk. pag. 1 Bij de rectoraatsoverdrachten aan de Neder landsche universiteiten en hoogescholen zijn zeer belangrijke mededeelingen gedaan. pag. 6 Medeplichtige aan den moord te Numansdorp krijgt 12 jaar gevangenisstraf. pag. 4 Te Oegstgeest is een Haarlemsch automobilist tegen de tram gereden en zwaar gewond. pag. 4 Mr. C. P. M. Romme leider der R.-K, fractie te Amsterdam wordt lector te Tilburg. pag. 4 Te Berlijn is een belangrijke schilderijendief stal gepleegd. De dader zou met zijn gezin naar Nederland gevlucht zijn. pag. 3 De Fransehc oud-minister Stephan Pichon overleden. pag. 3 Japansche vliegtuigen hebben de Chineesche stad KaJjon gebombardeerd. pag. 3 Meenmgsverschillen bij de Fransch-Britsche besprekingen te Parijs. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De eenige weg. pag. 1 Van onzen AVeenschen correspondent: Buiten- landsche kunstenaressen te Amsterdam. pag. 8 J. H. dc Bois: Expositie van het Jan Wiegman- fonds. pag. 8 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De ontwapeningsconferentie. Hoe de toestand zich tijdens de zomermaanden ontwikkeld heeft. pag. 3 diegenen die- fyeen A&o*v*é dfi Uaaeletn's Ducjdcid zijn en die dit nummer ter kennismaking ontvangen, richten ivij het verzoek hun aandacht eerst eens even te willen wijden aan de technische uitvoering. De scherpe en heldere druk, zoowel van tekst als van foto's, zal hen opval len. Dit resultaat is tc danken, behalve aan de groote toewijding en vakkundig heid van de technische staf van Haar lem's Dagblad, aan een zeer zorgvuldige keuze, geregelde vernieuwing en ge slaagde co7nbinatie van lettertypen en aan het gebruik van gesatineerd papier. Wij vestigen daarbij de aandacht op de indeeling van de advertentiepagina's en op de wijze van opmaken der adver tenties, die zeer smaakvol en overzich telijk is en waardoor Haarlem's Dagblad in kringen van vaste adverteerders ver maardheid heeft verworven. U zult thans eenige dagen achtereen Haarlem's Dagblad ter kennisneming ontvangen. Wij bcginneti met uw aan dacht te vragen voor dit hoofdpunthet is technisch volgens de modernste eischen uitgevoerd, helder en overzich telijk. Het lezen vermoeit niet, ook niet voor ouderen. En de inhoud zal u doen constateercn: het heeft een eigen karakter, een eigen cachet. Daarom is het Haarlem's Eerste Dag blad geioorden. OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Vrachtauto versplinterd, jonge man gedood. VERREGAANDE ROEKELOOSHEID VAN DEN CHAUFFEER. Maandagavond is de trein, die om kwart voor zes uit Amstelveen naar Amsterdam ver trekt op den onbewaakten overweg aan den Molenweg in botsing gekomen met een vracht auto van den aardappelhandelaar Smit. De 22-jarige Font-ijn. die c'.e auto bestuurde, was op slag dood De auto werd geheel vernield. De trein werd 50 meter verder tot stilstand ge bracht, Het uitzicht was goed. Naast den chauffeur zat het driejarig zoontje van den heer Smit. Het kind kwam er wonderlijk genoeg goed af en had slechts en kele hoofdwonden opgeloopen. Het slachtof fer woonde in Amstelveen. Volgens de Tel. is het ongeluk te wijten aan de verregaande roekeloosheid van den chauf feur, die nog gewaarschuwd was door een boer, doch toch nog wilde oversteken. Het uitzicht bij den overweg is uitstekend. De auto werd eenige malen omgewenteld en het lichaam van den chauffeur in tweeën gereten. De wagens van den trein werden beschadigd en een hek over een afstand van eenige tien tallen meters uit den grond gerukt. Er stonden twee locomotieven voor den trein, die beide de bel in werking hadden.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1