V: m UIT HET BUITENLAND De Ontwapeningsconferentie. DINSDAG 19 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De Fransch-Britsche besprekingen te Parijs. Meeningsverschillen over de controle op de bewapeningen. Norman Davis neemt heden aan de besprekingen deel. Bij de voortgezette verhooren verklaarde de Duitsche dramaturg Ernst Toller, dat hij en vele andere schrijvers na den brand met arrestatie zijn bedreigd en dat talrijken ook in derdaad in hechtenis zijn genomen en naar een concentratiekamp zijn overgebracht. De lijst met de namen moet van te voren zijn opgemaakt om bij het publiek de meening te doen post vatten, dat menschen van naam bij de brandstichting betrokken waren. Duizen den verblijven nog in de concentratiekampen, zonder dat zij weten, waarvan zij eigenlijk be schuldigd worden. De bevindingen van de commissie zullen Woensdag worden gepubliceerd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS FRANKRIJK. Van officieele Fransche zijde wordt over de Engelsch-Fransche besprekingen het vol gende communiqué uitgegeven: „Ministerpresident Daladier en de minister van buitenlandsche zaken Paul Boncour, hebben den Engelschen ambassadeur te Pa rijs, Lord Tyrrell en den permanenten verte genwoordiger van Engeland op de Ontwape ningsconferentie, onderstaatssecretaris Eden, ontvangen. Het onderhoud dat duurde van 11 tot 13 en van 15 tot 16.30 gold het onder zoek van den toestand, zooals die voor het hervatten van het werk der ontwapenings conferentie is. Bij deze gedachtenwisseling, die plaats vond in een sfeer van wederzijdscn vertrouwen, hebben de vertegenwoordigers der beide landen de opvatting van hun re geeringen inzake de verschillende kwesties uiteengezet met den wensch, de wederzijd- sche stellingen tot elkaar te doen naderen. De Engelsche vertegenwoordigers zullen hun regeering het resultaat der besprekingen mededeelen. Een nieuwe bijeenkomst zal zeer binnenkort worden gehouden." Paul Boncour. In welingelichte kringen gelooft men, dat Eden zich voorloopig slechts heeft willen la ten inlichten en dat hij niet gemachtigd is tot het voeren van onderhandelingen. Zoo zou ook verklaard zijn de zinsnede uit het communiqué, dat hij voor het voortzetten van de gedachtenwisseling zijn regeering rapport moet uitbrengen. Paul Boncour zou het standpunt van Frankrijk in den breede hebben uiteengezet en er de aandacht op hebben gevestigd, dat de Fransche regeering onder de tegenwoordige omstandigheden niet aan een onmiddellijke ontwapening kan denken. De „Paris Soir" meent te weten, dat Bon cour zich bereid heeft verklaard, toe te stem men in een trapsgewijze ontwapeningspro- gramma, dat in Genève zou kunnen worden uitgewerkt. Voorwaarde voor deze toestem ming is echter de invoering van een automa tische en met sancties verbonden controle, welker werking eenige jaren zou moeten worden beproefd. Juist over de instelling de zer controle bestaan echter meeningsver schillen tusschen Engeland en Frankrijk. Norman Davis verklaarde voor zijn vertrek uit Londen, dat men geen positieve resulta ten mag verwachten vóór de beëindiging van de gedachtenwisseling tusschen de verschil lende regeeringen en dat deze gedachtenwis seling zal voortduren tot den aanvang der conferentie, d.i. tot 15 October. Ook Henderson uitte zich niet zeer optimis tisch en legde er den nadruk op, dat de toe stand sedert de laatste zitting der Ontwape ningsconferentie veel meer gespannen is ge worden. Hij hoopte echter, dat tenslotte ieder zich zal laten overtuigen van het nut der Ont wapeningsconferentie. In Fransche politieke kringen acht men het waarschijnlijk, dat Boricour Donderdagavond naar Genève zal vertrekken. Verder wordt bevestigd, dat ook Daladier deel zal nemen aan de eerste zittingen van den Volkenbond, waar hij persoonlijk het woord zal voeren. In de late middaguren is Norman Davis gis teren per vliegtuig te Parijs aangekomen. Hij zou reeds hedenochtend aan de Engelsch- Fransche besprekingen deelnemen. Daladier zeide bij het verlaten van de Quai d'Orsay, dat hij met bijzondere tevredenheid kennis heeft genomen van het begrip, dat men van Engelsche zijde voor de Fransche opvat ting heeft. Van Fransche officieele zijde werd mede gedeeld, dat Eden zich Dinsdagmorgen naar Londen zal begeven om zijn regeering rapport uit te brengen over de besprekingen van Maandag. Woensdag of Donderdag zal Eden waarschijnlijk te Parijs terug zijn. Naar verder verluidt, worden de besprekingen over de ont wapening tusschen Parijs en Rome langs di- plomatieken weg voortgezet. Oostenrijk. Starhemberg neemt stelling tegen Winkler. Onder voorzitterschap van Starhemberg is in Innsbruck een zitting der landsleiders der Oostenrijksche Heimwehren gehouden. De- door de zitting gepubliceerde verklaring be- teekent een nieuwen en scherpen aanval op den Landbund, resp. het national-staen- dische Front. Gezegd wordt o.m., dat de Heimatschutz onwrikbaar vasthoudt aan de reeds van oudsher door hem vertegenwoor digde gedachte van een corporatieve staat volgens fascistische principes. Een politiek, gelijk Winkler die in Graz ontwikkeld heeft, zal de Heimatschutz steeds met de meeste beslistheid bestrijden. De bondsleider zal het resultaat zijner bespre kingen met den bondskanselier op een zit ting op 27 September aan de landsleiders mededeelen, di dan definitief hun stand punt' zullen bepalen. Dantzig. Het havenverdrag met Polen geteekend. Maandag heeft te Warschau de definitieve onderteekening plaats gevonden van het op 5 Augustus j.l. geparafeerde verdrag tus schen Polen en" Dantzig inzake de ha ven van Dantzig en de kwestie der Poolsche minderheid in Dantzig door de beide delegatieleiders Roman (Warschau) en Buettner (Dantzig). De nieuwe verdragen zullen den Volken bondsraad te Genève ter kennis worden ge bracht. Bij die gelegenheid zal ook de be noeming van een nieuwen Volkenbondscom missaris voor Dantzig een groote rol spelen. Cuba. Staking op de suiker plantages. De arbeiders van de Cubaansche suiker plantages zijn in staking gegaan. Zij hebben zich van de bedrijven meester gemaakt en arbeidersraden gevormd. De Fransche eige naars van suikerraffinaderijen hebben bij hun consul protest aangeteekend. Te Manza- nillo wordt gestaakt in alle bedrijven, die aan Amerikanen toebehooren. De burge meester werd afgezet. Concentratiekamp voor communisten. De Chineesche regeering heeft besloten In den strijd tegen het communisme het ver banningssysteem toe te passen. In het bizon der zullen worden verbannen die commu nistische arbeiders, die nog „behouden zullen kunnen worden voor de volksgemeenschap". Het verbanningsoord zal in de eerstvolgende zitting van het kabinet worden vastgesteld. Voorts heeft de Chineesche regeering ver klaard, dat alle buitenlanders die passief of actief het communisme aanhangen direct uit China zullen worden gezet. Japansch bombardement op de stad Kalgan. Het telegraaf-agentschap Sjimboen Rengo meldt, dat Japansche bomba-rdem-entsvlieg tuigen Maandagmorgen vroeg een aanval hebben gedaan op Kalgan. De luchtaanval duurde bijna een'uur. De vestingwerken van de stad weiden verwoest. Vele dooden en ge wonden worden gemeld. Volgens Chineesche berichten zouden Ja pansche vliegtuigen boven Kalgan pamfletten hebben uitgeworpen, waarop die bedreiging werd geuit, dat de stad zou worden gebom bardeerd tenzij de Chineesche troepen uit Koeyoean zouden worden teruggetrokken. De Chineesche autoriteiten gelooven dat d:e commandant van Sjengte (de hoofdstad der provincie Jehol) op eigen initiatief op treedt. Onderhandelingen met -het Kwantoeng-ie- ger zijn door bemiddeling van den militairen attaché te Peking aangevangen. DE LAATSTE GETUIGEN- VERHOOREN TE LONDEN. Torgler's zoon, Otto Kuhnen en Ernst Toller. „UITSPRAAK" OP WOENSDAG BEPAALD, Over het verloop van de zitting van Maan dag van het voorproces inzake den Rijksdag brand meldt V. D. uit Londen: De zoon van Torgler, Kurt, verklaarde, dat op 28 Februari, den dag na den brand, de po litie een bezoek had gebracht aan hun etage woning, waar zij zijn vader zochten. Den avond tevoren had zijn vader gesproken over den Rijksdagbrand waarbij hij zeide, dat het ongewenscht was dat hij naar zijn wo ning zou terugkeeren. Hij bracht den nacht door met een kameraad, zekeren Kuhnen. La ter werd de vader gearresteerd. De deuren werden gesloten tijdens het ver hoor van Otto Kuhnen, den secretaris van den Rijksdaggroep der Duitsche Communistische Partij. Deze zeide, dat het onmogelijk was om de brandstof op te slaan in de vertrekken, welke in het Rijksdaggebouw ter beschik king waren gesteld der communisten, daar deze voortdurend in het oog werden gehou den. Torgler heeft met getuige den nacht van den brand doorgebracht: den volgenden ochtend heeft de politie getuige gearresteerd. Torgler kleedde zich en verliet het huis. Eenige uren later werd Torgler overgebracht naar het hoofdbureau van politie en nadat hij eenige weken in de gevangenis had verkeerd, werd Kuhnen ondervraagd en vrijgelaten op het bewijs van zijn alibi. Hays (Vereenigde Staten) stelde de vraag of de brand een deel uitmaakte van de alge- meene revolutie. Kuhnen zeide: „Kan iemand zich voorstellen, dat Van der Lubbe uit Hol land komt, het Rijksdaggebouw binnengaat, zich vervoegt bij Torgler en tot hem zegt: „Laten we het Rijksdaggebouw laten afbran den"? Torgler en de drie Bulgaren zijn volko men onschuldig, zegt Kuhnen, die voorts ver klaart, dat hij v. d. Lubbe niet kende en voor zoover hij wist Torgler evenmin. Hij twijfelde er niet aan, of de Nazi's waren de eigenlijke brandstichters. PENSIOEN VOOR DE FAMILIE HOELZ. REVAL, 18 September (V. Naar uit Mos kou wordt gemeld, heeft de regeering de familie van den verdronken communist Hoelz een pensioen toegekend van 300 roebel per maand. z NIEUW PERZISCH KABINET GEVORMD. TEHERAN, 18 September (V. D.) Het nieuwe Perzische kabinet is heden onder voorzitterschap van Mirza Mohammed Al Khan Faroughi gevormd. Minister van bui tenlandsche zaken is Megher Khan. STéPHAN PICHON OVERLEDEN. FRANSCH OUD-MINISTER VAN BUITEN LANDSCHE ZAKEN. PARIJS, 18 September (V. D.) In Lons de Saunier is Maandag in den ouderdom van 76 jaar de voormalige minister Stéphan Pichon overleden. Hij was van 1906 tot 1911 en vervolgens van Maart 1913 tot Augustus 1914 en eindelijk van November 1917 tot Januari 1920 minister van buitenlandsche Zaken. Toen Clemenceau na de verkiezing van Deschanel tot president in 1920 aftrad trok Pichon zich geheel uit de politiek terug. BELANGRIJKE SCHILDERIJEN DIEFSTAL TE BERLIJN. DE DADER NAAR NEDERLAND GEVLUCHT? BERLIJN. 18 Sept. (V.D.) Zaterdag middag heeft uit den antiquiteitenhandel van Goldschmidt en Co de 40-jarige bediende Karl Manchen een aantal schilderijen in olie verf, tapijten etc., ter waarde van ongeveer 70.000 Mark gestolen. Manchen heeft de doe ken met kennis van zaken uit de lijsten ge haald en om de ontdekking van zijn daad zoo lang mogelijk te vertragen, heeft hij na met de buit i de zaak te hebben verlaten de deur jaloezie-grendel vernield. Sindsdien is hij met zijn vrouw en een kind van één jaar verdwenen. Waarschijnlijk acht men het, dat hij naar Nederland gevlucht is. Onder de ge stolen schilderijen bevinden zich doeken van Niederm'ann, Renoir, Guardi, Terborch, Cé- zanne, Pissaro en Slevogt. BOTSING TUSSCHEN TWEE SCHEPEN. EEN BOOT GEZONKEN, 60 GEWONDEN STOCKHOLM, 18 Sept. (V.D.) In den nacht van Zondag op Maandag heeft niet ver van de haven van Malmö een ernstig scheeps ongeval plaatsgehad. Een Zweedseh passa giersschip en een Noorsch schip kwamen in volle vaart met elkaar in botsing, waarbij meer dan 50 passagiers van het Zweedsche schip werden gewond. Het Noorsche schip zonk, de 17 opvarenden konden worden gered. Paniek op de „Malmö". KOPENHAGEN, 18 September (V. D.) Om trent de panische tooneelen, die aan boord van het Deenschen stoomschip Malmö ont stonden na de aanvaring met 'het Noorsche schip verhalen ooggetuigen, dat iedereen zich naar het dek verdrong, vrouwen trachtten gillend over boord te springen. Vooral vree- selijk schijnt de angst geweest te zijn in de eetzaal van de le klasse, waar de passagiers juist het middagmaal nuttigden. Enkele se conden na de aanvaring bood de eetzaal nog slechts een gruwelijk tooneel, waar in een wilden chaos gebroken meubelen, versplin terd glas, bloedende menschen en etens resten op den grond lagen. Een passagier werd door de groote ruit het voorruim in geslingerd. Door angst en pijn volkomen ver wilderd schreeuwden de menschen als waanzinnigen.. Toen het stoomschip reeds aan de kade gemeerd lag poogden nog enkelen overboord te springen. De reederij deelt mede, dat van de in totaal 60 gewonden nog slechts 11 met beenbreuken en hersenschuddingen in het ziekenhuis lig gen. Voor geen hunner bestaat levensgevaar, doch men vreest, dat een als vermist opge geven student bij de aanvaring over boord geslagen is. OPTOCHT TE MADRID VERBODEN. MADRID, 18 Sept. (V.D.) Rechts ge- orienteerde grondbezitters, pachters en land arbeiders hadden tegen Maandag een grooten massa-optocht te Madrid voorbereid. Ongeveer 200.000 boeren zouden naar de hoofdstad ko men doch de regeering heeft dezen opmarsch verboden aangezien met algemeene staking was gedreigd. HAMILTON VERONGELUKT. BERLIJN, 18 Sept. (V. D.) De bekende En gelsche coureur G. Hamilton, is, naar „Der Montag" meldt, Zondag te Brünn tijdens de Masaryk-Ring-rennen om het leven geko men. ZEILJACHT VERGAAN. BERLIJN. 18 Sept. (V. D.) „Der Montag" meldt, dat Zondag bij Pillau een zeilboot is verongelukt, waarbij drie personen, de eige naar, een koopman uit Koningsberg en twee tot nu toe nog niet bekende dames, zijn ver dronken Een-vierde opvarende kon worden gered. SCHIP GEZONKEN. MEXICO CITY, 18 September (Reuter). Na bij Tampico is het mailschip Elgolfe gezon ken; alle opvarenden zijn evenwel, zij het dan na een paniek, gered. Te Maramar en Valparaiso zijn vele kleine booten vergaan ook de wandelpier werd vernield. Hoe de toestand zich tijdens de zomermaanden ontwikkeld heeft. De nieuwe Fransche eischen. In hoeverre zouden de Fransche eischen inzake het internationaal toezicht voor Duitschland aannemelijk kunnen worden gemaakt? De taak der Engelsche, Italiaansche en Amerikaansche bemiddelaars. (Van onzen correspondent). 1 GENèVE, 15 September 1933. Voorzitter Henderson, die op 29 Juni van de Algemeene Commissie de opdracht gekregen heeft door persoonlijke besprekingen met de verschillende regeeringen de tweede lezing van MacDonald's ontwerp-conventie zoo voor te bereiden, dat deze op 16 October a.s. met goede kansen op een eindsucces zal kunnen beginnen, heeft na een eerste rondreis door de voornaamste Europeesche hoofdsteden in de eerste helft van Juli zichzelf en verschil lenden ontwapenings-specialiteiten in de an dere landen de noodige zomervacantie gegund en dus geen verdere stappen ter uitvoering van de hem door de Algemeene Commissie toevertrouwde opdracht ondernomeri. De Fransche diplomatie heeft inmiddels een belangrijke activiteit met betrekking tot het. ontwapeningsvraagstuk ontwikkeld, zoodat wij wederom een nieuwe ontwikkeling in de ont wapeningsbesprekingen kunnen vaststellen. De ommekeer in de Fransche houding, die zich reeds in het voorjaar tijdens de eerste lezing van MacDonald's ontwerp-conventie begon af te teekenen. schijnt zich thans geheel te heb ben voltrokken. De Fransche regeering heeft blijkbaar afgezien van de hopeloos gebleken pogingen, om tot een Europeesch Veiligheids verdrag te komen, en stelt thans haar bereid willigheid, om tot een aanzienlijke bewape ningsvermindering mede te werken, afhanke lijk van de aanvaarding van de Fransche amendementen op de artikelen van Mac Donald's ontwerp-conventie, die op het inter nationaal toezicht op de loyale naleving der ontwapeningsvoorschriflen der te sluiten con ventie betrekking hebben. In zeker opzicht zou men deze wijziging van het Fransche standpunt over de veiligheids- eischen, waaraan de eerste conventie tot ver mindering der bewapening tevens zal moeten beantwoorden, als een vooruitgang kunnen beschouwen, die de kansen op een bevredigend einde der Ontwapeningsconferentie heeft ver beterd. De Engelsche regeering heeft toch her haaldelijk verklaard tot een Europeesch vei- iigheidsverdrag niet te willen toetreden en daar anderzijds Duitschland, Italië, België, Nederland en andere staten een toetreden tot een slechts continentaal Europeesch veilig heidsverdrag (dus zonder Engeland) hebben van de hand gewezen, moest de hoop naar be vrediging van dezen Franschcn veiligheids- eisch, zelfs in den beperkten vorm van een continentaal Europeesch Pakt, wel geheel en al worden opgegeven. Daarentegen heeft de gedachte aan een doeltreffend internationaal toezicht op de na leving der Ontwapeningsconventie een voort- durenden vooruitgang gemaakt, zooals ik in mijn brieven gedurende den vorigen winter reeds heb uiteengezet. De regceringen van Engeland, Italië en de Vereenigde Staten van Amerika, die in de jaren van de voorberei- dingscommissie-Loudon niet verder wilden gaan dan de toekenning van het recht aan de te scheppen Permanente Ontwapeningscom missie, om over beweerde schendingen der Ontwapeningsconventie personen te hooren en daarover een rapport aan den Volkenbonds raad uit te brengen, hebben in het afgeloopen jaar den Franschen wensch ingewilligd, dat deze Permanente Ontwapeningscommissie ook het recht zou hebben een enquête in het van verdragbreuk beschuldigde land zelf te orga- niseeren. Het ontwerp-MacDonald gaf in dit opzicht dan ook aan de oorspronkelijke, in de commissie-Loudon door Frankrijk steeds ge stelde veiligheidseischen op het stuk van het internationale toezicht een volkomen voldoe ning. Sinds het aan het bewind komen der Hitier- regeering in Duitschland is Frankrijk echter zelfs hiermede niet langer tevreden. De Fran sche delegatie ter Ontwapeningsconferentie diende dan ook in Juni een reeks ingrijpende amendementen op dit hoofdstuk van Mac Donald's ontwerp-conventie in. Volgens deze nieuwste Fransche voorstellen zou de Perma nente Ontwapeningscommissie niet slechts een enquête naar de naleving der Ontwape ningsconventie moeten instellen telkens, wan neer een regeering een andere ervan verdenkt het met de ontwapeningsvoorschriften niet al te streng te nemen, doch zou een enquête regelmatig in alle staten op periodieke tijd stippen moeten plaats vinden. Een „automa tisch en permanent" internationaal toezicht op de bewapening der verschillende staten is thans de Fransche leuze op dit punt gewor den. Op zichzelf zou deze nieuwe Fransche eisch nog niet verontrustend voor de kansen op suc ces der Ontwapeningsconferentie behoeven te zijn. De besprekingen over deze Fransche amendementen in de maand Juni brachten weliswaar aan het licht, dat Duitschland, Engeland, Italië en de Vereenigde Staten van Amerika weinig geestdriftig over deze uit breiding der Fransche toczicht-eischen zijn, doch een „onaannemelijk" lieten zij niet hoo ren. Nadolny gaf daarbij uitdrukkelijk te ken nen, dat Duitschland bereid is ook een ver scherpt toezicht te aanvaarden, mits dit voor alle landen gelijk zal zijn en een werkelijke be wapeningsvermindering ermede gepaard zal gaan. Het gevaarlijke van. de nieuwe Fransche gedragslijn in het ontwapeningsvraagstuk. is nu, dat de Fransche regeering thans tevens eischt, dat het stelsel van het „automatische en permanente internationale toezicht" een vijftal jaren zal moeten hebben gewerkt en zijn doeltreffendheid moeten bewezen hebben, voordat Frankrijk tot vermindering zijner be wapening verplicht zal zijn! Het is begrijpelijk, dat de Duitsche regeering dezen nieuwen eisch onaannemelijk verklaart. Het praktische gevolg van de aanvaarding van het nieuwste Fransche ontwapenings standpunt zou toch zijn, dat gedurende vijf jaren de bestaande toestand van juridische en feitelijke bewapening-ongelijkheid onver zwakt bestendigd zou worden en dat als re sultaat der Ontwapeningsconferentie slechts zou overblijven de invoering van een nieuw in ternationaal toezicht, dat weliswaar zooge naamd voor alle staten van toepassing zou zijn, doch in waarheid slechts gericht zou zijn tegen die staten, wien bij de vredesverdragen ontwapeningsverplichtingen werden opgelegd! De besprekingen, die thans langs diploma- tieken weg tusschen Engeland. Frankrijk en Italië aan den gang zijn en die thans weldra te Parijs mondeling met medewerking van den Amerikaanschen gedelegeerde Norman Davis zullen worden voortgezet, hebben nu ten doel een voor Frankrijk en Duitschland beide aan nemelijk compromis op den grondslag der Fransche toezieht-eischcn tot stand te bren gen. De taak der Amerikaansche, Engelsche en Italiaansche bemiddelaars zal hierin moeten bestaan Frankrijk ertoe te bewegen reeds tij dens den vijfjarigen proeftijd van het nieuwe toezicht-instituut tot een begin van bewape- ningsvermindering over te gaan en voorts zoodanige bindende verplichtingen over de rechtsgelijkheid en een radicale bewapenings- vermindering na afloop van den proeftijd op zich te nemen, dat daardoor het Duitsche wan trouwen zou komen te vervallen, dat het nieuwe Fransche standpunt slechts een nieuwe poging is, om van de ontwapeningsverplichtin gen bevrijd te worden. Verscherpt toezicht, doch dan ook de zekerheid van ontwapening moet de leuze der bemiddelaars zijn! B, DE JONG VAN BEEK EN DONK. GROOTE BRAND TE KRONACH. 23 SCHUREN VERBRAND. KRONACH (Opper Franken)18 September (Wolffbureau). In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in een dorpje in de nabij heid een ernstige brand gewoed. 23 Schuren werden een prooi der vlammen; de schade is zeer aanzienlijk, aangezien een groot deel van den oogst reeds geborgen was. Vermoe delijk is de brand aan kwaadwilligheid te wijten, daar het vuur op drie plaatsen tegelijk uitbrak. BIJ EEN ORKAAN 67 PERSONEN GEWOND. MEXICO City, 18 September 'Reuter). Bij de orkaan, welke Tamipco heeft geteisterd zijn minstens 67 personen om het leven ge komen en een honderdtal gewond. Eenige duizenden zijn dakloos, de schade wordt op eenige millioenen dollar geschat. NIEUWS UIT INDIE. MOORD TE BATAVIA. DE DADER REKENT. BATAVIA. 18 September (Aneta) Heden nacht heeft in een hotel alhier een moord plaats gehad, waarvan het slachtoffer is mevrouw W. BogaardDenkers. Het slachtoffer was nog in het leven toen m enhaar vond. Zij verklaarde, dat een zekere G. R. uit Makassar de dader was. De hotelgasten werden opgeschrikt door hulpgeroep. Zij hoorden: „Niet doen, help, moord!" Het slachtoffer werd door den directeur van het hotel aangetroffen voor do directie kamer gearresteerd. Hij deed een verward waar zij is overleden. De dader werd in haar kamer gaarresteerd. Hij deed een verward verhaal over zijn echtgonootc uit Makassar, die beiden wilde vermoorden. De vermoorde vrouw is 23 April 1899 te Renkum geboren. Zij vestigde zich met twee zoontjes, resp. zes en acht jaar. in November 1932 te Bandoeng, komende uit Makassar, waar haar echtgenoot ambtenaar bij de P.T.T. is. Het slachtoffer had al eens uit Makassar een dreigbrief van R. ontvangen tot terugbetaling van geleend geld, Hierin wordt voorloopig de ondergrond van den moord aangenomen. Vier maanden geleden schreef haar echt genoot uit Makassar een brief aan de politie te Bandoeng, waarin hij verzocht zijn vrouw tegen R. te beschermen, wanneer deze te Bandoeng mocht komen. R. is geboren te Boskoop en 58 jaar oud, Hij was reeds jaren in Indië Beiden hadden zich in het hotel als echtpaar onder een valschen naam doen inschrijven. De moord had plaats door een steek in don buik. De dader heeft bekend. R. is oud-militair van den hospltaaldlenst. Hij was jarenlang vendu-houder te Makassar, lid van den Kerkeraad en interesseerde zich zeer voor vrouwen. Hij verdween nu en dan naar Java en liet dan zijn zaken totaal in den steek. Zijn verhouding met de vermoorde was bekend. Hij vertrok 12 September naar Java. De vermoorde verzocht kortgeleden haar echtgenoot te Makassar te mogen te rugkomen, waarop mevrouw R. te Ma kassar zich uitgelaten moeten hebben: „Dan vermoord ik haar". PLEIDOOI VOOR PENSIOEN VOOR REENS. BATAVIA, 18 Sept. (Aneta). Aneta ver neemt, dat het hoofdbestuur van hel. Ned.- Indisch Onderwijzersgenootschap voornemens is een audiëntie aan te vragen teneinde pen sioen voor den heer Reens te bepleiten. Op een maand na zou n.l. aan den heer Reens wegens tien jarigen dienst proportioneel pen sioen kunnen worden toegekend. Hiervoor is echter dispensatie noodig. De heer Reens zal evenals de heer Vrijburg, wegens ongeschiktheid eervol worden ont slagen. OUD-OVERSTE BIJ AUTO-ONGELUK GEWOND. BANDOENG, 18 Sept. (Aneta). Bij een auto-botsing, welke Zondagmorgen te Tji- koedapateuh plaats vond. is de oud-luitcnant- kolonel der infanterie IJssel de Schepper zwaargewond. Hij werd naar het hospitaal te Tjimahi overgebracht. Zijn toestand is on zeker. AGENDA DINSDAG 19 SEPTEMBER Groote "Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 u. Schouwburg Jansweg: „George wil wel". 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Arsene Lupin". 8.15 uur. Palace: „Seizoen in Cairo". Op het tooneel: The Cantons, Chinese Paper Fantasies. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het meisje met de vier verloofden". Op het tooneel: „Beuker en Denijs", de Nedeiiandsche pianisten: de partners van Maurice Chevalier. 7 en 9.15 u. Tcyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 20 SEPTEMBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3