LETTEREN EN KUNST DINSDAG 19 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Buitenlandsche kunstenaressen te Amsterdam. Jets over de Oostenrijksche exposanten in het Stedelijk Museum. (Van onzen Weenschen correspondent). De vrouwen hebben in het Oostenrijksche kunstleven steeds een buitengewoon belang rijke rol gespeeld. Zoowel op het gebied van ae muziek en van de letterkunde ik wil hier nu op het oogenblik geen bepaalde namen noe men als op dat van de beeldende kunsten heeft Oostenrijk tal van vrouwen voortge bracht. die heel wat goeds en moois en groots gepresteerd hebben. Meer dan twintig jaren geleden hebben zich enkele beeldende kunstenaressen te Weenen aaneengesloten en gezamelijk een vereeniging opgericht, de „Veren- - ing bildender Künst- lerinnen Oosterreicl. welke aanvankelijk nog maar heel klein was, doch die zich gaan deweg uitbreidde en die thans reeds meer dan honderd leden telt. Meer dan honderd vrou wen. die als schilderessen of teekenaressen, als beeldhouwsters of op het gebied der kunst nijverheid werkzaam zijn. Slechts zij worden in de vereeniging opgenomen, die werkelijk iets kunnen. Dilettantisme is volkomen uitge sloten. Dc vereeniging bezit eigen clublokaliteiten in een groot en hoog huis aan de Mayseder- gasse in het hartje van de Weensche binnen stad. waar voortdurend een tentoonstelling van de werken van de leden is en waar ook geregeld allerlei lezingen en voordrachten worden gehouden. En dan worden ook nog voortdurend exposities in andere tentoonstel lingsgebouwen van de stad in elkaar gezet, tal van leden van de vereeniging hebben vroe ger in het buitenland gestudeerd en andere leden weer hebben groote studiereizen in den vreemde gemaakt. Zoo pas is weer een van de voornaamste leden. Klara Epstein, van een lange reis naar Japan teruggekeerd. Zij heeft daar heel veel gewerkt en heeft er ook een paar exposities van haar schilderstukken ge had. welke ten zeerste de aandacht hebben ge trokken. Veel Ostenrijksche schilderessen zijn ook in Nederland geweest. De oogst, welke zij van ons land naar Oostenrijk hebben meege nomen. is waarlijk niet gering. Maandag is te Amsterdam in het Stedelijk Museum een groote kunsttentoonstelling ge opend. welke door de Internationale Vereeni ging van een Beroep uitoefenende Vrouwen gearrangeerd wordt. Een groep van veertien leden van de Vereiniging bildender Künst- lerinnen Oesterrechs zal op deze expositie ver tegenwoordigd zijn. Men heeft alleen maar graphische werken heen kunnen sturen, maai er is veel bij. dat ieders belangstelling ver dient. Het werk van mevrouw Gabriele Murad Mlchalkowski lijkt wel het sterkst te zijn. Een brecdc, kloeke opvatting en een krachtige en zich vaak in sierlijke en fijne details verdie pende uitvoering. Mevrouw MuradMichal- kowsky heeft ziéh langen tijd in ons land op gehouden. Zij heeft een zeer de aandacht vra gende pastclteekening van een stadsgezicht te Amsterdam, een gezicht op de Oude Gracht te Utrecht, een fraai barok-kerkinterieur en verschillende andere werken naar de tentoon stelling in de Nederlandsche hoofdstad ge stuurd. Mevrouw Sofie NoskeSanders is een schil deres, die eveneens in ons land gewerkt heeft. Oorspronkelijk hield zij zich met de goud smidskunst bezig. Zij was de allereerste vrou welijke goudsmit in Oostenrijk. Later hield zij zich veel met andere takken van de kunst nijverheid bezig en ook heeft zij heel veel houtsneden vervaardigd. Zij is gedurende eenigen tijd als leerares aan de kunstnijver heidsschool te Haarlem verbonden geweest. Marie Magyar is zeer veelzijdig. Haar voor naamste gebied is het olieverfportret, maar ook heol levendig zijn haar bloemenschilde- rijen. Van de voorzitster van de vereeniging, Luise FraenkelHahn. zijn bloemenhoutsne- den op te tentoonstelling. Heel fijn zijn de etsen van Ada Schweinburg. die door een teere atmosfeer beheerscht worden. Klara Epstein heeft werk van haar reis door Japan ingezon den. Verder zal men werk van Maria Augustin, Hedwig B. Eibuschitz. Agnes Hochstetter Hlava, Johanna KampmannFreund, Grete Kmentt-Montandon. Gcrtraut Rheinberger Brausewetter, Elisabeth Turolt en Katarina Wallner kunnen bewonderen. W. M. BEKAAR. EXPOSITIE van het Jan Wiegmanfonds in den Kunsthandel Smit. Een maand geleden werden dc vrienden van den Hecmstcedschen teekenaar Jan Wiegman opgeschrikt door de mare dat deze immer even hupschc als hulpvaardige collega bij een on geval zwaar verwond was. Gelukkig heeft al les zich ten beste gekeerd, en hoewel de ver wondingen van ernstigen aard bleken is Wieg man thans herstellende. Doch met zijn terug keer in het dagelijksche leven moeten ook zijn zorgen terugkeeren, en dit werd aanstonds door dc vrienden van den schildersbent be grepen die dc handen ineen geslagen hebben, van hun werk afstonden wat zij goed vonden en missen konden en nu en vermoedelijk met succes gaan trachten door een verloting van al die in vriendschap gebrachte offers een fonds bijeen te brengen, waaruit Wiegman de eerste, moeilijkste tijden putten kan. Artisten zijn bijna altijd hartelijke menschen en al leen al het feit dat zoo zéér velen van hen aan de roepstem der organisatoren gevolg ge geven hebben, moet Wiegman al een moreelen steun geschonken en een goed deel van zijn vertrouwen in de toekomst teruggegeven hebben. De kunsthandelaar Smit stelde zijn lokali teit voor het exposeeren der groote verzame ling geschenken beschikbaar en nu is het woord aan de Haarlemsche kunstvrienden om door het koopen van loten de bedoeling ten Uitvoer te helpen brengen. Het is natuurlijk geenszins mijn werk de gegeven paarden hier critisch in den bek te gaan zien. doch het is ons een lichte en aangename taak tot het koopen van een paar* lootjes aan te sporen al ware het slechts om het bewijs te leveren dat ook niet-artisten tot hulpvaardigheid je gens den kunstenaar in staat zijn. En deze hulp kan bovendien ruim beloond worden want ge hebt kans werk in bezit te krijgen van werkelijke schoonheidswaarde. Een zeer op pervlakkig bezoek atn de tentoonstelling leer de ons al, dat van Wiegman's vrienden nie mand op het appèl ontbrak. Zoowel uit den Bcrgen'schen kring: Piet en Matthicu Wieg man (Jan's broeders) Else Berg, Gestel. Boen dermaker, Schumacher, Radecker, als uit het Haarlemsch milieu: ik noem slechts Koster. Kamp. Josseaud. Stern, de dames Marcus en Verheus enz. enz. zijn de geschonken werken toegestroomd. Hetgeen wel bewijst hoe groote genegenheid men overal Jan Wiegman toe draagt. Al dc genoemden, en nog zoo zeer veel an deren meer. als Miolee. Heiloo. Vredenburg enz., waren royaal in hun afstand en zonden complete schilderijen, weer anderen magistrale teekeningen en het aantal prijzen, dus de kansen, stegen aanzienlijk door de zeer velen, die met kleine werken of graphiek de collec tie verrijkten. Het behoeft geen verder betoog dat wij deze sympathieke onderneming vol gaarne in de daadwerkelijke belangstelling onzer lozers aanbevelen. Jan Wiegman moge als schilder niet tot de reputatie zijner broe ders geraakt zijn, hij heeft als illustrator en als teekenaar en ontwerper van dingen van meer praktische schoonheid zeer verdienste lijk werk gemaakt en wie den vriendelijken mensch Jan Wiegman kent, zal nog eerder bereid zijn zijn steentje bij te dragen tot den wederopbouw van zijn geschokt gestel en tot verheuging van zijn groot en lief gezin. Het is een vloek van dezen tijd dat hij bij zijn fijnst besnaarde slachtoffers het water tot de lip pen laat stijgen, eer hij zich om hen bekom mert. Moge men dit niet vergeten. J. H. DE BOIS. HET TOONEEL Het zilveren Jubileum van Jacob van Lennep. Onze Haarlemsche tooneelvereeniging Jacob van Lennep zal dit seizoen haar zilveren jubi leum vieren. Vijf en twintig jaar is het dus al geleden, dat Van Lennep haar eerste opvoering- in de schouwburgzaal van De Kroon gaf. Het was op 3 November 1908 en ik herinner mij deze openingsvoorstelling, die ik heb bijgewoond nog zoo goed, alsof er slechts enkele jaren tusschen liggen. Van Lennep maakte bij dit debuut reeds dadelijk een zeer goeden indruk. Men had voor dezen eersten avond een oor spronkelijk stuk met kleine bezetting Uitgaan van Glanor gekozen en de opvoering was zóo goed verzorgd, dat wij reeds dadelijk de jong ste spruit onder de Haarlemsche dilettanten- tooneelvereenigingen een goede toekomst durf den voorspellen. Dat Van Lennep de verwach tingen. bij deze openingsvoorstellingen ge wekt. niet heeft teleurgesteld, bewijst wel het zilveren jubileum., dat zij. thans zal herdenken. Het is zeker niet algemeen bekend, dat Jacob van Lennep eigenlijk uit onze Kon. Letter- liévende Vereeniging Cremer is voortgekomen. Eenige werkende leden van Cremer hadden zich na de viering van het zilveren jubileum uit hun vereeniging teruggetrokken en na een tooneelvoorstelling te hebben gegeven voor de onderofficiersvereeniging Mars, besloten zij op instigatie van de oud-bestuursleden van Cre mer, de heeren J. W. C. Blom en J. W. van dei- Steur een nieuwe tooneelclub op te richten, welke vereeniging zij Jacob van Lennep noem den. En zoo mogen wij dus Jacob van Lennep als een spruit van J. J. Cremer beschouwen. Ook later is er een zekere wisselwerking tus schen deze twee bekende Haarlemsche dilet- tanten-vereenigingen geweest, want eenigen der beste werkende leden van Jacob van Lennep uit dien begintijd, zooals de dames Lucas—de Lugt, Hamanvan der Heyde en den heer Crombouw vinden wij later weer bij Cremer terug. Maar over het algemeen bleven de spelers van Van Lennep hun vereeniging toch trouw en zoo komen bijvoorbeeld de namen De Vries en Visser bijna onafgebroken op de spelerslijst van Van Lennep voor. Van Lennep toonde reeds dadelijk het ern stig te meenen met de tooneelspeelkunst. Het bestuur stelde een tooneelraad in, waarvan de heeren Frans Netscher, Frans de Witt Hu- bers en G. van der Voort lid waren. De be doeling was zeer zeker heel goed. maar de resultaten waren minder bevredigend. Her haalde wrijvingen tusschen den tooneelraad en den regisseur maakten, dat de tooneelraad werd ontbonden en zoo trachtte men het al heel spoedig in eigen kring te vinden zonder bemoeiing van lastige „technische adviseurs". Dat het ook zóó goed ging. heeft de geschie denis van Van Lennep afdoende bewezen. Onze jubileerende tooneelvereeniging kon op een eervollen „staat van dienst" terug zien. Geen Haarlemsche vereeniging is zoo veel op wedstrijden zoowel in België als in Nederland uitgekomen als Van Lennep en zij heeft in den loop der jaren heel wat prijzen in de wacht gesleept. De grootste suc cessen voor Van Lennep buiten onze stad zijn zeker wel geweest de overwinningen in de wedstrijden te Mechelen in 1913. waar zij met Verleden van Ina Boudier-Bakker de meeste prijzen behaalde, in 1918 te Alkmaar bij Bilderdijk in 1920 te Maastricht met Onder één Dak van Fabricius in 1921 nog maals te Mechelen bij de Dylegonen en vooral daarna te Leiden, Hoogezand en Ostende. waar Van Lennep met dc bóeren- stukken De Grond en De Schande een uitste kend figuur maakte Een laatste mooi succes behaalde de vereeniging in den wedstrijd van Nicolaas Beets te Utrecht met De Kleine Apostel van Jhr. A. W. G, van Riemsdijk, waarbij zij o.a. den publieksprijs mocht ver overen. Voor een groot deel had Van Lennep deze successen aan haar bekwame, vakkundige re gisseurs te danken. Met groote erkentelijkheid en met eerbied ook denken de werkende leden nog terug aan de regie van den ouden heer Moor. die in de oorlogsjaren een van haar voorstellingen heeft geleid. Later waren het o.a. de heeren Joh. Haus, Jan van Dommelen en Willem Hunsche, die hun krachten aan Van Lennep hebben gewijd. En ook mag ze ker de tegenwoordige regisseur de heer Klaas Visser niet worden vergeten, al is hij dan geen ..beroepsman". Want ook onder zijn lei ding heeft Van Lennep herhaaldelijk zeer goede voorstellingen gegeven, zooals om er maar eenige te noemen van Boezemvrien den. Er zij recht en Grompie Toch zouden de regisseurs deze resultaten onmogelijk hebben kunnen bereiken, wanneer bij de werkende leden niet de wil, dc lust en de ernst aanwezig waren geweest, zonder wel- SLAPELOOZE NACHTEN DOOR MAAGZUUR. Eindelijk goed nieuws voor die duizenden, die 's nachts niet slapen kunnen door indiges tie! Een eminent dokter, waarschijnlijk de grootste Britsche maagspecialist, ontdekte eenigen tijd geleden een vrijwel onfeilbaar geneesmiddel tegen maagzuur. Hij publiceerde zijn recept en de doktoren in geheel Engeland hebben er zeer groote successen mee bereikt, zelfs in ernstige gevallen. Nu is dit schitterende middel ook in Neder land verkrijgbaar. Vraagt Uw apotheker of drogist naar Macleans (Gedeponeerd) Maag poeder en verlicht Uw pijnen. Alle onaange naamheden zullen verdwijnen en U zult weer heerlijk slapen. Aangenaam om in te nemen, zuiver en volkomen onschadelijk. Alle apothekers en drogisten verkoopen Mac leans (Gedeponeerd) Maagpoeder. Alleen echt met de handteekening ..ALEX C. MACLEAN". Het wordt nooit los verkocht, doch in groote flcsschen af 1.75 en kleine flesschen a f 1. Agenten voor Nederland: BOROMAG. Manu facturers' Agents. 258, Heerengracht, Amster dam, telefoon 35456. (Adv. Ingez. Med.) ke goede voorstellingen nu eenmaal niet mo gelijk zijn. En dan niet te vergeten het aan geboren talent. Van Lennep telt onder haar spelers versaheidenen, die met eere on der de Haarlemsche dilettanten vermeld mo gen worden. Zoo wil ik hier bij dit jubileum de heeren Van Hemert en Tuninga en de da mes Toni Groeneweg en Tuninga als de beste krachten waarop Van Lennep altijd weer kan rekenen, noemen. En de vereeniging zou me: de boerenstukken De Schande en De Grond tot nu toe altijd nog de glorie van Van Lennep nooit het groote en verdiende suc ces hebben behaald, wanneer zij niet de be schikking had gehad over mevrouw Co van den Berg, die zich voor dat genre zoo uitste kend leende, en de heeren Zandberg en de Vries, die er eveneens zeer goed werk in heb ben verricht. En nu ik toch namen noem wil ik hier ook twee bij Van Lennep terecht zeer gewaar deerde klachten naar voren brengen, die altijd achter de schermen of „onder den grond" werken, maar die daarom niet een minder groot aandeel aan het welslagen der voor stellingen hebben gehad. Het zijn de heer F. H. Meijer, de tweede regisseur en inspecient en mevrouw Kruyt, die „in het hok" voor de spelers een zoo geweldige steun is en haar taak altijd weer met de meeste opgewektheid en de grootste bescheidenheid zoo dat wij haar in de zaal zelden of nooit hooren ver vult. Jacob van Lennep heeft elk lustrum be halve het tweede met een tooneelwedstrijd gevierd en zal deze traditie ook bij het zil veren jubileum volgen. Van Lennep heeft met haar wedstrijden al tijd succes gehad en de vereeniging zal ook in dit feestjaar ondanks de slechte tijden niet over belangstelling te klagen hebben. Voor een groot deel heeft zij haar populariteit onder de Haarlemsche burgerij ongetwijfeld te danken aan den gezelligen, vroolijken geest, die er altijd weer op haai' avonden heerscht. Er is bij Van Lennep een groote band onder de le den. zoo zelfs, dat de na-avonden bij deze ver eeniging den indruk maken van groote. gezel lige familie-avonden. Weinige vereenigingen :in Haarlem weten zoo feest te vieren als Van Lennep en 't lijkt mij dan ook wel zeker, dat" dit jubileumseizoen voor de vereeniging er éen van jolijt en vroolijkheid zal zijn. En juist in deze sombere tijden hebben wij meer nog dan anders daaraan behoefte. Wij wen- schen Van Lennep onder haar altijd actieven voorzitter den heer Maris, geluk met haar zilveren feest en wenschen haar bij hare wed strijd een zelfde succes toe als bij haar vorige lustra. J. B. SCHUIL. IJMUIDEN HERSTELT ZICH DE VISCH- HANDEL? KLEINERE VANGSTEN MAAR BETERE BESOMMINGEN DER STOOMTRAWLERS. Bij vergelijking van het dagelijksche staatje van de besommingen van Maandag 11 Sep tember j.l. met dat van gisteren blijkt, dat er een verandering ten goede in de besom mingen is gekomen. Waar bovendien te con- stateeren valt, dat de vangsten den laatsten Maandag kleiner waren dan den voorlaatsten ligt de conclusie voor de hand: er worden be tere prijzen voor de visch betaald. Inderdaad, de prijzen waren gisteren veel betcr dan de week daarvoor. Vooral de tong. de kleinmiddel- en kleine schelvisch en de kabeljauw waren gisteren prijzig, hetgeen op een betere tendenz van de markt wijst. Wel iswaar waren er van de trawlers „slechts" on geveer 3500 manden minder dan op 11 Sep tember, maar toch was de aanvoer tamelijk voldoende, zoodat de hoogere prijzen die be steed werden in verband gebracht kunnen worden met een grootere vraag. De besom mingen waren tengevolge van de grootere kooplust voel hooger. Dc Noordzeebooten die gemiddeld 100 a 150 manden minder aanvoer den dan een week geleden, konden rond dui zend gulden meer besommen. Waar een terugvallen van de markt door een plotseling ingetreden hitte door den ge vorderden zomer thans niet meer te verwach ten is, is er gegronde hoop, dat de verbeter de omstandigheden zich zullen handhaven. Er dient echter te worden opgemerkt, dat de tijd der ultra-korte reizen voorbij is. Rei zen van 6 a 7 dagen kwamen niet meer voor, zooals een of twee weken geleden. De meeste van de gisteren aan de markt zijnde trawlers waren Vrijdag 8 September vertrokken, een viertal nog één of twee dagen vroeger. De reisduur was derhalve gemiddeld 9 dagen, wat voor een Noordzeeboot nog gunstig ge noemd kan worden. De kustbooten profiteerden van de hoogere tongprijzen. De weinige, die gisteren binnen waren, hadden echter reizen van 10 a 11 dagen, zoodat voor deze categorie nog van geen verbetering gesproken kan worden. Tot de vischsoorten, die buiten de sfeer van de belangstelling der koopers liggen, be hoort in de eerste plaats de hake. Deze visch- soort is niet in tel zoolang er geen uitvoer naar Frankrijk is. Binnen' eenige weken is de Fransche grens voor onze grove visch weer geopend, zoodat ook deze vischsoort spoedig wel aanzienlijk in prijs zal stijgen. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG-HERVORMDEN. „VRAAGSTUKKEN VAN ONZEN TIJD". Dr. H. Faber, predikant te IJmuiden-Oost, stelt zich voor over bovenstaand onderwerp een cursus te houden, die zich over 5 avonden zal uitstrekken. In zijn toelichting tot dien cursus schrijft dr. Faber: „Wij zijn allen, zooals wij leven, menschen van onzen tijd. Wij leven in een tijd, die den grooten oorlog heeft gekend, die de volkeren ziet vechten tegen crisis, malaise en werkloos heid en die de menschen ziet zoeken naar ge luk, een goed gezin en arbeid. Wij leven in een tijd, waarin wij allen bemerken, dat er veel verandert, dat er veel verdwijnt en er veel nieuws opkomt. In wat voor dorp of in wat voor stad wij ook leven, wij komen in aanraking met de vraag stukken van onzen tijd. Ouders moeten hun kinderen opvoeden, arbeiders voelen zich be dreigd in hun bestaan, leiders van bedrijven koersen door de crisis, volksleiders zoeken naar oplossingen voor groote internationale vragen. Willen wij onze taak als mensch in het heden kunnen vervullen, willen wij met eenig succes ons bestaan opbouwen, dan moeten wij eens onze gedachten laten gaan over wat er in onzen tijd gebeurt. Wij moeten, voorzoover wij dat kunnen, probeeren onzen tijd te begrij pen. Hiertoe wil deze cursus trachten mede te werken. De bedoeling is den inhoud van eenige boeken te bespreken, die zich bezig houden met onzen tijd om ons zoo een inzicht te vor men in eenige vraagstukken, waar wij als menschen van onzen tijd mede te maken krij gen. Het zijn eenige boeken, die in de laatste jaren veel gelezen zijn. Voor het volgen van de cursus is het echter niet noodzakelijk ze gelezen te hebben". De bedoelde boeken zijn: I. Boudier Bakker: De Klop op de Deur. J. v. Ammers Kiiller: Opstandigen. Broder Christiansen: Aspect van onzen Tijd. Dr. J. A. de Koning: Onze Tijd. Henr. Roland Holst: Kinderen van dezen Tijd. De onderwerpen zijn achtereenvolgens: le avond: De krachten, die onzen tijd mede hielpen vormen. 2e avond: Verschijnselen van dezen tijd 3e avond: Vraagstukken van onzen tijd. 4e avond: De verlangens en de critiek van de jeugd. 5e avond: Onze taak. Er zal eiken avond na afloop der inlei ding een gezamenlijke bespreking zijn. De data dezer avonden zijn de Donderdagen 28 September, 12 en 26 October, 9 en 23 November. De cursus zal in 't Vereenigingsgebouw aan den Groenenweg gehouden worden. Introduc tie zijn bij de leden van het bestuur verkrijg baar. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.85—f 0.50 Tongen per K.G. f 1.50f l. Middelschol per 50 K.G. g 22. Zetschol per 50 K.G. f 27f 18. Kleine school per 50 K.G. f 22f 6. Groote schelvisch per 50 K.G. f 28f 23. Middelschelviseh per 50 K.G. f 25f 17.50. Kleine middelschelviseh per 50 K.G. f 13 f 10. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 9f 3.70. Kabeljauw per 125 K.G. f 54f 35. Gullen (groote) per 50 K.G. f 15f 7.80. Gullen (kleine) per 50 K.G. f 6.90—f 2. Leng per stuk f 1.25f 0.75. Wijting per 50 K.G. f 3.30f 2.50. Makreel per 50 K.G. f 10f 7.50. Versche haring per kist f 4.10—f 1.70. Kleine middel hake p. 50 K.G. f 15.50I 11 Kleine hake per 50 K.G.f 7—f 4.70. BESOMMINGEN. Manden: Trawlers: 315 Irene IJM. 89 f2.880 215 Holland II IJ. 176 1.920 260 Olympia IJM. 111 1.720 500 Alma, IJM. 44 3.380 1200 Caroline IJM. 26 3.320 495 Jacquelline Clasina IJM. 10 3.930 500 Rotterdam. IJM. 112 3.260 Kotters: E 99 f 850; E 408 f 1180; GROOT AANTAL HOUTBOOTEN VERWACHT. In den loop van deze maand wordt in onze haven een groot aantal hout-booten ver wacht, bestemd voor Zaandam en Amster dam. In vele Noordelijke havens liggen hout booten met bestemming IJmuiden in lading of zijn reeds van genoemde havens onder weg. Opvallend is, dat dit jaar voor houttrans port voornamelijk Nederlandsche stoom schepen worden gebezigd, vooral uit Russi sche havens. Dit houdt ongetwijfeld verband met de Russisch Engelsche economische te genstellingen, waardoor Engelsche schapen door Rusland worden uitgeschakeld. CHR. KANTOOR- EN HANDELS BEDIENDEN. De afd. Velsen-Beverwijk van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden zal een ledenvergadering houden op Donderdag 21 Sept. a.s. in het Kon. Willemshuis te IJmui den, alwaar o.m. als spreker hoopt op te tre den de heer Groenewegen van Wijk van Am sterdam met het onderwerp „Chaos-dicta- tuur of Alle Chr. Kantoor- en Handelsbedienden zijn welkom. RIJWIELEN GEVONDEN. Een bewoner van IJmuiden heeft een rij wiel gevonden in de duinen nabij de Vleet straat, terwijl een bclvoner van IJmuiden- Oost twee rijwielen heeft gevonden. Voorts werden gevonden rijwielen gedepo neerd aan het Raadhuis tc Vclscn. Omtrent deze rijwielen zijn inlichtingen te krijgen aan het bureau van politie Willems plein. VERKEERSONGEVAL. Een vischhandelaar uit Scheveningen heeft aangifte gedaan, dat op het Stationsplein te IJmuiden zijn luxe-auto door een vracht auto is aangereden. De politie stelt een on derzoek in. PAST OP UW KINDEREN. Ter waarschuwing van het publiek wordt door de politie meegedeeld, dat een be woonster van IJmuiden heeft kennis ge geven, dat haar 9-jarig zoontje, gisteren avond op den Kanaalweg ter hoogte van de houten brug. door een man is vastgegrepen, zeer waarschijnlijk met verkeerde bedoelin gen. VELSEN GOUDEN JUBILEUM AAN DE PAPIERFABRIEK. De heer A. Hille. Den 18en October a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de heer A. Hille. magazijn meester van het Centraal magazijn in dienst kwam bij de Ver. Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen. De jubilaris, die te Wormer werd geboren kwam op 18 October 1833 als 12-jarige knaap bij de firma te Wormer in dienst. Hij werd op de fabriek of liever gezegd op den „molen", want mechanische beweegkracht was er in die dagen nog niet, te werk gesteld in de afdeeling die de stof maalde voor het Oud-Hollandsch papier, dat toentertijd nog geschept werd. Na nog in verschillende andere afdeelingen te hebben gewerkt, o.a. aan de bordpapiermachine en de calanders, welke het papier glanzen, werd de heer Hille in het jaar 1896 met nog vele andere goede geschoolde krachten overgeplaatst naar de in aanbouw zijnde fabriek te Velsen, waar hij tewerk ge steld werd in de afdeeling calanders en snij machines. Na enkele jaren als hulpmagazijn meester en portier dienst te hebben gedaan volgde zijn aanstelling als magazijnmeester in het Centraalmagazijn, welke functie hij tot heden met groote nauwgezetheid bekleedt. Het zal den jubilaris, die bij allen, die hem kennen hoog in aanzien staat, op den jubi leumdag zeker niet -aan belangstelling ontbre ken. De heer Hille wras gedurende 17 jaar kerk voogd bij de Ned. Herv. Kerk en gedurende 4 jaar ouderling. Thans bekleedt hij nog de functie van notabel BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders va,n Velsen maken bekend, dat een kiezer, met inachtne ming van het in de kieswet bepaalde, be voegd is bij volmacht te stemmen,indien zijn beroep of werkzaamheden mede brengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn bui ten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meer malen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de'vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers be voegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met reclenen omkleed verzoekschrift aan het ge meentebestuur heeft ingediend; de indie ning moet geschieden voor 1 Januari en niet eerder dan 1 October vain het voorafgaande jaar. Formulieren voor de bedoelde verzoek schriften zijn van 15 September t/m. 31 De cember -ter gemeente-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil ma ken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secretarie van de gemeente, op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, aan den bur gemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar. De mededeeling kan geschieden zoodi'a het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der candidaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen ge machtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onder teekend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secre tarie van de gemeente mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het origi neel der volmacht; deze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den burge meester of den door dezen aangewezen amb tenaar onderteekend. Indien de aanneming niet reeds gelijktijdig met de aanwijzing heeft plaats gevonden, gééft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onver wijld van de aanwijzing kennis aan den ge machtigde met oproeping om binnen vijf da gen ter secretarie de voimacht te komen aannemen; is binnen dien termijn de vol macht niet aangenomen, dat is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor de zelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aangewe zen worden zij, die in de gemeente bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkie zing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aangewezen voor de vaststelling van de kiezerslijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een ge machtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwij zing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aanne men, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooten be- hooren. AANBESTEDING. Vrijdag 29 Sepember a.s. zal door den Rijks waterstaat worden aanbesteed het aanbren gen van beplantingen langs den weg 6 van het Rijkswegenplan Amsterdam—Velsen en langs een gedeelte van den Zuidelijken dijk van het Noordzeekanaal.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8