INCASSO-BANK u FINANCIEELE KRONIEK. HANDELS- CREDIETEN Rubriek voor Vragen. ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1933 HAARLEM'S- DAGBLAD 12 Belangrijke gebeurtenissen, betrek kelijk ongevoelige beurzen. Ame rika op het pad der inflatie? Dol- larobligatics belangrijk Jager. Disconto-verlaging der Nederland sche Bank. Mededeelingen over de Duitsche scrips. De millioe- nennota cn de beurs. Minstens drie belangrijke gebeurtenissen en toch geen belangrijke beurs de betrek kelijke ongevoeligheid van de Amsterdam- sche effecteubeurs is deze week wel weer op zeer duidelijke wijze gebleken! Daar is in de eerste plaats de nieuwe ge voelige daling van den Amerikaanschen dol lar, nu reeds beneden 1.60, uitgedrukt in Hollandsche guldens. Een belangrijke ge beurtenis, allereerst omdat zij kort en goed, neen kort en slecht, het antwoord geeft op de vraag, waarmee men zich op en buiten de beurzen nu reeds wekenlang bezighoudt, n.l. ol' de V. S. den gevaarlijken weg der inflatie zullen kiezen, om het welvaartsparadijs van 1929 terug te vinden. Immers welke sfinx achtige houding Roosevelt en zijn „brain- trust" ook mogen aannemen, of zij het op nieuw inzinkende bedrijfsleven nieuw bloed willen ingieten door uitbreiding van credie- ten, via de Refico of anderszins, dan wel of eenige milliarden van de bekende „green backs" zullen worden aangemaakt, 't resul taat komt op 't zelfde neer: er wordt koop kracht geschapen zonder dat daarvoor iets waardevols is geproduceerd of gepresteerd en die koopkracht kan dus niets anders zijn dan kunstmatige koopkracht. En niet met versch. versterkend en vernieuwend bloed wordt het bedrijfsleven opgewekt, maar met alcohol, waarvan eeen kleine hoeveelheid in sommige gevallen heilzaam kan zijn, maar een geregeld en overmatig gebruik de zenu wen verslapt en nieuwe, grootere inzinkin gen teweegbrengt. Men behoeft daarvoor waarlijk geen lange, geleerde beschouwin gen te houden. Als de prijzen der goederen en de koersen der aandeelen alleen kunnen stijgen of op peil kunnen worden gehouden wanneer tegelijkertijd de waarde van 't geld, waarin die prijzen der goederen en koersen der aandeelen uitgedrukt zijn vermindert, is het duidelijk dat de opgaande beweging op de goederen- en fondsenmarkten een onge zond karakter draagt en geen wezenlijke wel vaart te voorschijn .roept. Het is al reeds gebleken dat de „codes" niet konden helpen. Nog staan de Aincrikaansche bla den vol van allerlei moeilijkheden tusschen werkgevers en werknemers, waarbij dan als derde persoon de regeering optreedt, meest al naast den arbeid en tegenover het kapi taal, waardoor in de V. S. een sociale strijd ontbrand is van zoo primitief karakter als de Europeesche „beschaving" reeds sinds vele decennia niet meer kent. De dalende dollar dit verschijnsel zou jaren geleden op de beurzen een paniek hebben veroorzaakt. Men achtte tooh de beteekenis daarvan niet gering. Orn met de fondsenmarkt te beginnen, zie men maar eens welke verwoestingen die onder de dollarobligaties op de Amsterdamsche beurs heeft aangericht. Wat is er b.v. van onze vroeger zoo in-solide, bij den Hollandschen belegger zoo hoog aangeschreven göudbonds der Amerikaansche Sporen overgebleven; hoe groot zijn de verliezen van den voorzichtigen belegger, die zich een laag rendement ge troostte om toch maar zoo weinig mogelijk risico's te loopen! Zeker, ook de positie der Amerikaansche spoorwegen is door de crisis aanmerkelijk verzwakt, maar juist den. laatsten tijd heeft zij zich krachtig zij het vermoedelijk tij dig hersteld en de koersdaling is in hoofd zaak aan den dollar te wijten. Men lette eens op den koers der pCt. obligaties Koninklij ke en de 4;/, pCt. Bataafsche, op die der 6 pCt. Rotterdam en de talrijke Duitsche dol larfondsen, waaraan in korten tijd millioenen gave Hollandsche guldens zijn verspeeld. De dollar heeft het vertrouwen van het kapitaal verloren, ook in de V. S., waar men zijn dol lar-obligaties Duitsche niet het minst op de beurzen der goudlanden verkoopt, om er een tegoed in waardevaste valuta voor te rug te nemen. Vandaar ook in Amsterdam de dalende koersen voor Duitsche dollarfond sen, de toenemende goudschat bij de Neder- landsche Bank, het stijgend tegoed bij de banken, dat nu weer tot een nieuwe discon toverlaging, thans tot 2'.; pCt., geleid heeft. Waarlijk al moge goedkoop geld den han del welkom zijn deze phenomenale aanwas van den goudvoorraad in de kelders onzer circulatiebank is allesbehalve een voordeel. Maar naast deze directe verliezen als ge volg van de Dollar-depreciatie, zijn er de in directe, verband houdende met een verdere bemoeilijking van den export der goudlan den, d.i. een afneming van den wereldhandel, die au fond steeds de grondzuil van wereld welvaart geweest is. Er behoeft, slechts te worden herinnerd aan de voorwaarde, door Dr. Schacht genoemd, waarvan de betaling der rente op Duitsche fondsen onder het Transfer-moratorium afhankelijk is gesteld, n.l. export. Deze export wordt door de verdere daling van den dollar bemoeilijkt en in zooverre heeft Dr. Schacht gelijk wanneer hij van de V. S. en Engeland het verwijt terugwijst over de wijze waarop Dultschland zijn afzet naar het buitenland tracht te vergrooten. n.l. door dien voor een deel te laten betalen met allerléï soort Sperr-marken, welke tegen „sterk verminderde prijzen" te krijgen zijn. Zoo roept de eene fout ook in de wereld van den handel de andere in het leven. Door de daling van den dollar wordt voorts.' gelijk uit de koersbewegingen van den laat sten tijd blijkt, de richting van het Pond Ster ling bepaald. En hierdoor worden opnieuw de overige landen in hun buitenlandschen handel belemmerd en allerlei maatregelen in het leven geroepen, die de wereld steeds ver der van het vrijhandelsideaal verwijderen. Wel een belangrijke gebeurtenis dus, de daling van den Dollar en toch neemt men haar op de beurs kalm op en brengt zij op de stille vlakte van den fondsenhandel nauwe lijks eenige deining te weeg. Belangrijk zijn op zich zelf ook de jongste mededeelingen over de scrips, welke voor de helft der Duitsche coupons in betaling wor den gegeven. Het verluidt dat nu met de verzending der scrips een begin is gemaakt, dat ze niet internatonaal zullen kunnen wor den verhandeld en onmiddellijk na ontvangst tege 50 pCt. aan de Golddiscontbank kunnen worden overgedaan. Dat klinkt goed, zooals de bedelaar zei toen hij een gulden hoorde .vallen, 'maar op de beurs loopt men toch maar niet op de uitbetaling der rente en de ver zilvering der scrips vooruit, waartoe het Ame rikaansche aanbod van Duitsche dollarfond sen, gelijk we reeds opmerkten, uiteraard bij draagt. Over belangrijke gebeurtenissen gesproken moet hieronder ook niet de millioenennota voor 1934 worden gerekend? Een tekort van bijkans 200 millioen excusez du peu! Niettemin bleef die Amsterdamsche beurs ook hiervoor tamelijk ongevoelig, al hebben beleggingswaarden na de publicatie eenig koersverlies geleden, allicht in verband met de aangekondigde Couponbelasting van 2 pCt. een percentage dat erg meeviel en de vermindering van de uitkeering voor 193 -35 aan de Gemeenten uit het gemeentefonds, waardoor menige met moeite sluitend ge maakte begrooting voor 1934 weer uit het lood springt. Men zou ook op deze staatsbe- grooting critiek kunnen oefenen, want van heel het tekort ad 190.7 millioen wordt fei telijk niet meer dan 39 millioen door be sparingen verkregen, de rest door nieuwe heffingen 115'/< mill.), verminderde aflos sing op leeningen (27 1/2 mill.) en kortingen op de uitkeeringen van het gemeentefonds 8.4 mill.). Maar een tekort van 200 mill, is zooals Minister Oud zegt, in één jaar niet te overbruggen. En gezien de vele maatrege len reeds genomen en nog te nemen, welke in volgende jaren een toenemende bespa ring op den Rijksdienst beteekenen, mag men toch spreken van een sluitende begrooting, zooals ze dan ook op de beurs wordt gezien. Ook zonder de opnieuw herhaalde verklaring dat de regeering den gouden standaard wil handhaven, zou de Nederlandsche Gulden den stimuleerenden invloed van dit staats stuk hebben gevoeld. Wel belangrijke gebeurtenissen dus deze week en toch geen belangrijke beurs, gelijk we in 't begin opmerkten. Op de Aandeelen- markt blijft een groote absentie van zaken het meest in het oog loopend verschijnsel. Eenige nieuwe, maar vage mededeelingen over de rubber-plannen vermochten niet de betrokken afdeeling uit haar lethargie op te wekken. Thee-aandeelen kunnen ook niet blijven stijgen, al zijn de bestaansvoorwaar den van de thee-ondernemingen door de hoogere prijzen verbeterd. En Tabaksaandee- len kunnen in de voorstellen tot vernieuwde verhooging der belasting op sigaren en siga retten ook al geen springplank vinden voor een hausse, ook al zal de doorsnee-Nederlan der zijn nicotiaanschen stengel niet afzweren. Intusschen de aanpassingsperiode dit zegt ons ook het nuchtere slot der millioenen nota is nog niet beëindigd. Volgestort Kapitaal Reserve I 30.000.000.I 9.300.000.— KANTOOR: HAARLEM KRUISWEG 59 TEL. 13843 ■iiBliIilUIBÈiUliaiB! AdvIngez. Med.) DE POLITIE. BEVORDERING VAN EEN DER INSPEC TEURS TOT HOOFDINSPECTEUR. In de toelichting op de begrooting van de politie voor 1934 wordt door B. en W. mede gedeeld, dat het in het voornemen van den burgemeester ligt om een der inspecteurs te bevorderen tot hoofdinspecteur. Naar wij vernemen is dit de heer G. A. Drayer, die reeds eenigen tijd dienst doet als chef van de gemeentelijke politieafdeeling. Zooals men weet zijn er tot dusver twee hoofdinspecteurs. Aan onze kwartaal- en maandabonnés. De administratie vindt het hijzonder prettig als een groot aantal abonnés het verschuldigde abonnementsgeld per post- of bankgiro voldoet. Men bedenke evenwél dat het een nog grootere tijdsbesparing geeft als men gireert vóór de kwitanties bij de incas seerders zijn. Formulieren voor automatische giro verstrekken wij gaarne en gratis. Voor den Politierechter. De reddende boonen- staken. De officier van justitie toomde tegen hen, die de steunverleening saboteeren. Millioe nen, zei hij. worden er misschien gestolen door hen, die trachten zich wederrechtelijk te bevoordeelen ten koste van de publieke kas, dat is het geld van Sijmen Betaal. De politierechter doet in zijn afkeuring bij den officier niet onder waar het lieden be treft, die liegen en bedriegen, valschelijk hun handteekening plaatsende onder een verkla ring, dat zij geen inkomsten hebben genoten. En Mr. Briët, de verdediger, zei, dat hij krie bel kreeg als hij las, dat er weer lui waren geweest, die zoo weinig begrip van saamhoo- righeid hadden, dat zij de steunkas opzettelijk tekort hadden gedaan en het was met weinig vriendschappelijke gevoelens, dat hij als toe gevoegd verdediger de komst van een, die scheen te behooren tot die personen te zij nen kantore had afgewacht. Dit lezende zal men begrijpen, dat zich donkere wolken samenpakten boven het hoofd van den man uit Alkemade, van wien de heer van den Bosch, de ontvanger uit die gemeente vertelde, dat de man had verzwe gen, dat de peultjes uit zijn tuin een kleine f 25 hadden opgebracht. We kregen nog een beschouwing over de vraag of de peultjes in Leiden meer op brachten dan in Alkemade en dan vertelde een getuige, dat verdachte doperwtjes tus schen zijn peulen had. wat nog niet zoo erg is als hier, waar al mijn peulen bleken dop erwten te zijn met als versiering hier en daar een peul. Je zal zeggen: wat had dat met den steun te maken? Nou, 't ging er om of ver dachte opzettelijk zijn peultjes in Leiden had geveild, om de lui in Alkemade niet te laten weten, dat hij peultjes had verkocht, wat dan uitstekend paste in het kader der op lichterij. De man stond dus al met een been op den drempel van de gevangenis, waar de officier hem voor vier maanden naar toe wenschte. Toen brachten de boonenstaken redding- waarmee Mr. Briët kwam aandragen, want de verdediger had ontdekt, dat deze ver dachte niet tot de bedriegers gerekend kon worden, omdat hij niet de. bedoeling had ge had om op te lichten en dit feitelijk ook niet gedaan had, want hij had er geen voordeel van genoten, 't Is waar, dat hij het geld voor de peultjes had ontvangen en ook, dat hij er niet over gesproken had tegen den heer van den Bosch, maar wat had hij met het geld gedaan? Daar had hij de boonenstaken mee betaald, die noodig waren voor de cultuur van de peultjes en verder was daar de huur voor het peulenland. De man had dus geen inkomsten van de peultjes, want inkomsten zijn, wat je dan toch overhoudt voor je levensbehoeften, waartoe boonenstaken niet behooren. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en tooon- plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Wilt u mij opgeven welk school geld in de gemeente Haarlem thans verschul digd is voor Middelbaar Onderwijs (H.B.S. en Lyceum) bij een zuiver netto inkomen van f 4653 en bij een inkomen van f 4239. Het betreft hier een gezin met 2 minderjarige kinderen. Wat is de basis die bij de vaststel ling van het schoolgeld geldt? Is dat niet na aftrek van' (in dit geval) f 1100 voor noodza kelijk levensonderhoud of geldt er thans een andere regeling? ANTWOORD: Vermoedelijk resp. f 80 en f 70 per kind. Voor den cursus 1933-'34 geldt het inkomen na aftrek van den kinderaftrek, mits de kinderen niet onder zijn dan 16 jaar over het kalenderjaar 1931. De aftrek wegens noodzakelijk levensonderhoud is vervallen. VRAAG: Ik heb mijn motor verkocht en be taalde f 24 personeele belasting. Kan ik voor ae laatste drie maanden van dit jaar ont heffing van die belasting krijgen? Naar wien moet ik schrijven en hoe ongeveer? ANTWOORDU kunt binnen 6 weken na de afschaffing een verzoekschrift indienen bij den inspecteur der belastingen. Een eenvou dige mededeeling van de afschaffing en ver melding van uw naam en het artikel van het kohier, dat op uw aanslagbiljet voorkomt is voddoende. VRAAG: Ik woon te Bloemendaal en de huur bedraagt f 6 per week. De huiseigenaar bewoont de bovenverdieping en ik het be nedengedeelte. De aanslag voor personeele belasting 1933 luidt als volgt: huurwaarde f 10,50, opcenten f 13,50, mobilair f 3, totaal f 27. Is deze aanslag juist? Men heeft mij van verschillende zijden ver teld dat, aangezien ik slechts een gedeelte van het pereeel bewoon en de eigenaar boven woont, ik alleen personeele belasting schul dig ben voor het meubilair. Gaarne zou ik de juiste toedracht van u vernemen. ANTWOORD: Uw aanslag is juist. U wordt voor de huurwaarde zoowel als voor het meu bilair van het gedeelte, dat u bewoont, zelf aangeslagen. RECHTSZAKEN. VRAAG: Mevrouw ging met vacantie en gaf mij kostgeld voor eenige weken mede. Ik ben Duitsche. Heeft mevrouw het recht, mij het loon over die maand niet uit te betalen? Ik heb geen vacantie gevraagd. ANTWOORD: Neen. VRAAG: Ik heb twee uur per week een werkster. Moet ik daarvoor ook plakken? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Ik ben sinds 5 Augustus ziek en ontving op 8 September 11. pas mijn salaris over Augustus en tegelijkertijd mijn ontslag tegen 30 September. Moet ik als kantoorbe diende met deze handelwijze genoegen ne men? ANTWOORD: Neen. VRAAG: 1. Is men. wanneer men negen weken met vacantie gaat, verplicht een werkster, die één ochtend per week komt werken, al dien tijd vol loon uit te betalen? 2. Zoo neen. welke regels gelden hier dan? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Zie onder 1. Door ontslag kunt gij uw verplichting doen eindigen. VRAAG: Kan een huiseigenaar bij niet-be- taling van huur tot beslaglegging op het loon of verkooping (2) van meubilair overgaan? ANTWOORD: 1 Ja. "2 Ja, doch pas nadat vonnis verkregen is. VRAAG: Een bediende is per week gehuurd en wordt per week betaald. De werkgever zegt Zaterdagavond acht uur zijn betrekking op. Moet nu de werkgever één of twee weken loon uitbetalen? Het uur van eindigen is Zaterdagmiddag één uur. ANTWOORD: Twee weken loon. (zie 2). DIEREN. VRAAG: Mijn tortelduif heeft onder aan haar hals kleine, lange, levende beestjes. Precies splinters. Weet u wat dit is en hoe ik die verwijderen ka.n? Haar kooi is van triplexhout en van binnen wit geverfd. ANTWOORD: Neem één deel citronel-olie en vier deelen slaolie, goed omschudden; penseel hiermede de halsveeren om den an deren dag. Na een paar dagen is het euvei verholpen. Spuit de kooi tweemaal per week uit met Flit, Rids of Shelltox; deze 3 laatste middelen niet op de duif spuiten. Rids is Hollandsch fabrikaat. RECEPTEN. VRAAG: Wat kan de oorzaak zijn dat mijn bramen, die ik in de jenever heb ingemaakt, verzuren? Na de bramen gewasschen te hebben, zijn ze met een beetje water opgeweld; toen ze koud waren, zijn ze met suiker en wat va nille in den pot gedaan; toen is de jenever er aan toegevoegd. De pat is met perkament papier afgesloten. Nu rijzen de bramen tegen het papier aan en verzuren. Wat is daartegen te doen? ANTWOORD: Het kan verschillende oor zaken hebben. Ge hebt de bramen wel afge- wasschen, maar hebt ge ze wel eenige kee- ren goed' intens schoon gemaakt en was de pot goed schoon? Heeft u liet perkament wel vochtig gemaakt voordat ge het erop hebt gemaakt? Nu de bramen eenmaal verzuurd zijn, is er natuurlijk niets meer aan te doen. VRAAG: Ik heb een lichte regenjas, voor zien van gummi aan den binnenkant, uit- gewasschen. Is deze nog waterdicht te ma ken? Zoo ja, waarmee? ANTWOORD: Ge kunt de jas b.v. gedeelte lijk voeren met mosetig batist. Ln enkele dro gisterijen goed verkrijgbaar. Dat is dun, zeer sterk en aangezien het breed is en u dus voor het bovenstuk alleen niet veel noodig heeft, niet duur, en dit blijft waterdicht. Maar u moet vooral geen ander materiaal nemen dan mosetig batist, daar ook taft en dergelijke, wat er volstrekt niet voor deugt, wel eens onder dien naam verkocht wordt. VRAAG: Hot luidt het recept van eier koeken, zooals die in de,winkels verkocht worden? ANTWOORD: Benoodigd zijn 250 gram suiker, 10 eiwitten, 13 eierdooiers en 250 gr. bloem. Roer de eierdooiers met de suiker volkomen glad. Klop het eiwit zoo stijf mo gelijk. Als het stijf is. vermengt ge het met een paar luchtige slagen met de dooiers en roer dan zoo vlug mogelijk het gezeefde meel er door. Maak het deeg in de vormen, die ge wenscht. en leg het cp een bakblik, waarop ge een stuk grauw papier hebt ge legd. Bak ze in heeten oven gaar (hoogstens 15 min.) maar zorg. dat ze zoo licht mogelijk van kleur blijven. Neem ze van het papier af en laat ze bekoelen. VRAAG: Hoe luidt het recept voor het in maken van zuurkool? ANTWOORD: Ontdoe 4 witbe en 2 savoye- koolen van de buitenste bladen, snijdt ze in tweeën en verwijder den stronk. Snijd de kool in lange, dunne reepen. Kneed deze met 60 gr. zout zoolang door elkaar tot zich pekel vormt. Doe er 12 zwarte peperkorrels in en druk het zoo stevig mogelijk in den zuiver schoon geniaakten pot. Bedek ze met een schoon wit doekje, leg daarop een plankje en een steen. Zie de eerste zes weken wekelijks na en daarna 2 maal per maand of zich kiem heeft gevormd aan de oppervlakte. Neem dit er zorgvuldig af en wasch doekje, plankje en steen in schoon water uit en maak als voren af. PLANTEN. VRAAG: Hoe kan ik gedurende de winter maanden mijn geraniums en fuchsia's goed houden? ANTWOORD: Geraniums bewaart u be trekkelijk droog. De planten hebben weinig water noodig, doch veel licht. In April kunt u ze insnijden en de jonge scheuten stekken in kleine potjes. Vooral zorgen dat ze niet kunnen bevriezen. De Fuchsia's kunnen iets meer verdragen. Zij hebben in den winter ook weinig water noodig. doch behoeven ook niet veel licht. In het voorjaar versche aarde n.l. twee deelen tuingrond en 1 deel blad- grond, waardoor oude koemest wordt ge mengd. VRAAG: 1. Hoe kan men azalia's 't beste 's winters behandelen? Wanneer moet men ze gieren? 2. Wanneer kan men over het algemeen 'vooral cactussen en vetplanten) het beste gieren? 3. Kan men van Gaillardioa's Zinnia's het zaad goed zaaien zoo ja, wanneer en hoe? 4. Hoe behandelt men de Mimosa's 's win ters het beste? ANTWOORD: 1. Zet de planten in een vorst vrije kamer dicht bij 't raam, opdat, ze zoo veel mogelijk licht ontvangen. De hoeveel heid water hangt af van de atmospheer. Ze mogen niet droog worden. Zoodra de knop pen beginnen te kleuren, kunnen ze wat warmer gezet worden, doch langzaam aan met de warmte. Bemesten moet u ze niet voor de bloeitijd is afgeloopen. 2. Wachten tot April. 3. Ja. zaaien in 't laatst van Maart of be gin April, 't Beste is onder glas. 4. Mimosa's bewaart men 't best in een koude kas of lichte kamer. VRAAG: 1. Mijn hortensias staan in den vollen grond en zijn uitgebloeid. Wat moet ik er aan doen voor den winter? 2. Kan ik ze ook verplanten? 3. Van welke plant is bijgaand blad? ANTWOORD: 1. Laat de planten zoo lanL mogelijk ongedekt tot liet tijdstip, waarop u vorst verwacht. Leg er dan een oude mand over of wat sparretakken. Ze kunnen wel wat vorst verdragen, doch de scherpe wind kan slecht voor hen zijn 2. U kunt ze nu verplanten, doch ook heel goed kunt u wachten tot April. 3. Voor zoover ons mogelijk te determinee- ren, is het ons gezonden blad van een Rubus. De bloem zou ons den juisten naam kunnen geven. DIVERSEN. VRAAG: Is in Haarlem of in Haarlem- Noord ook een afdeeling van de Neutrale Es- perantistenvereeniging gevestigd? Hoe luidt het adres van het bestiuu'? ANTWOORD: Wend u tot den heer G. Te ders, Van t Hoffstraat 129, alhier. VRAAG: Mijn zoon heeft veel liefhebberij in teekenen. Bestaan er in Haarlem teeken- scholen, waar hij zich zou kunnen bekwamen? ANTWOORD: Wend u eens gedurende de schooluren bij den Directeur der Ambachts school aan den Kleverparkweg. VRAAG: Hoe laat vertrekt de nachtboot van Amsterdam naar Zwolle? ANTWOORD: 's Avonds negen uur. Dat gaat niet op, zei de officier, dan kan je ook wel het geld voor je huishuur, gas en water van je inkomsten aftrekken, maar Mr.. Briët vond dat niet hetzelfde: peulen en boonenstaken vormen de credit en debet- posten op de tuinrekening en het saldo, dat er niet was. kwam bij de inkomsten, 't Was dus recht, dat de man niets opgaf en de ver dediger vroeg vrijspraak, waarbij zijn afkeer tegenover onwaardige steuntrekkers even groot bleef, maar recht is recht. De politierechter greep den toegestoken boonenstaak en duwde verdachte weer van den drempel der gevangenis. Als een winke lier iets voor een gulden verkoopt, waarvoor 60 cent is betaald, worden zijn inkomsten vergroot met 40 cent en niet met een gulden. Zoo" kan men ook niet zeggen, dat de op brengst der peultjes zuivere inkomsten wa ren en daarom sprak de rechter verdachte vrij. De officier was er niet over te spreken, dat verdachte niet dadelijk de politie boonenstaken had gewezen en zei, in hooger beroep te zullen gaan. Verdachte, die zich al verheugd had over de vrijspraak, mompelde: „moet je nog peultjes?" Nog een steuntrekker. De steuntrekker uit Oostzaan. die volgde, kwam ér minder goed af, vandaar, dat hij bij vertrek direct te kennen gaf, hooger be roep te zullen aanteekenen. Bij hem waren geen reddende boonenstaken. Hij had niet opgelicht, maar drie gulden uit de gemeen tekas gestolen, echt gestolen, door een greep in een geldbak van den ontvanger te doen en er drie guldens uit te nemen. Nu was dit wel niet precies zoo als een. die een winkel binnensluipt, in de toonbanklade grijpt en zich met drie gulden uit die lade verwijdert, neen. bij den man uit Oostzaan zat de ge dachte voor. dat het eigenlijk drie guldens waren, die de ontvanger hem moest betalen en daarom nam hij ze maar. De man was ingeschreven voor f 19.40 steun per week, waar tegenover de verplichting stond, dage lijks te komen stempelen. Onze man was een dag niet wezen stem pelen en hem werd drie gulden gekort en dat waren nu de drie gulden die hij toen zelf maar uit het bakje achter het loketraampje van den ontvanger beter gezegd betaler nam. Drie maanden vroeg de officier; de rechter gaf er twee. De klomp. Een oud baasje uit Edam had naast zijn huis een garage, en de garagehouder kreeg het in zijn hoofd om in den schoonen zomer nacht van 17 op 18 Juni. welke nacht ka- lendrisch zeer kort is, in die garage een auto te gaan repareeren en den motor te laten werken, niet om zijn buurman te plagen, o neen, de werkzaamheden brachten dat zoo met zich. Nu mag de nacht kalendrisch kort zijn, ieder voor zich bepaalt de lengte en zoo doende was buurman het er heel niet mee eens, dat er naast hem motoren werden be proefd, al was 't dan misschien al dag. Dies toog hij in nachtgewaad, de bloote voeten in klompen, naar de garage en ont wikkelde daar zijn bezwaren tegen het mo- torgeraas. Geen bevredigend antwoord krij gende trok hij een klomp uit en gaf den ga ragehouder daarmee een slag op den sche del. .Deed het pijn?" vroeg de rechter naief. ,,'k Voel 't nog", zei getuige en het oude baasje in de beklaagdenbank knikte, als wou hij zeggen: „Zoo hoort het ook". ,,'t Had wel een schedelbreuk kunnen ge ven", zei de officier en de man van de klomp trok de wenkbrauwen op, wat zeggen wou: Ja. dat hacl best gekund, f 15 boete vroeg de officier. De rechter was het daarmee eens en vroeg: Hebt u wat te zeggen? „Neen. hoor!" schudde 't baasje. „Ga je in hooger beroep?" Neen, hoor, dat kost me maar centen, was 't wijsgeerig ant woord. „Dan is 't afgeloopen". zei de rechter. De oude baas vond 't best; hij vond alles best, ook dien klap met de klomp, geloof ik. ONDERWIJS. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor te benoemen tot tijdelijke leerkrachten voor den cursus 19331934 aan de H.B.S. A met 5-jarigen cursus (Hoogere'Handelsschool en H.B.S. met 3 jarigen cursus) de heeren H. J. Nauta (Maleische taal) H. Zanen (schoon en machineschrijven) en mevr. J. L. van Sluys-Barbiers (Spaansch). INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET BROKKENHUIS. Het bestuur van bovengenoemde instel ling doet thans weder een vriendelijk doch krachtig beroep op de ingezetenen van Haar lem en Omstreken ter verkrijging' van de v, noodige kleedang, schoeisel, beddegoed e,d, voor de vele noodlijdenden, die onze hulp zoozeer behoeven. Vele verzoeken werden reeds ontvangen, zoodat al een begin is ge maakt met de uitdeelt ng, doch de voorraad is te gering, zoodat aanvulling dringend noo dig is: wil het bestuur zijn mooie, doch moeilijke taak die het geheel belangeloos verricht, in de komende wintermaanden kunnen voortzetten. Wij moeten elkander helpen, nu méér dan ooit. En het Blokken huis is een prachtige centrale voor de distri butie van Uw vergeten dingen. Want het be stuur begint met- een grondig onderzoek en gaat eerst, dan tot hulp over. Wat aan het Brokkenhuis wordt afgestaan komt daar.waar het zijn moet. Laat dan een ieder die daartoe in staat is, ons werk steunen door het af staan van overtollige kleeding en voorwerpen die voor de betrokken gezinnen nog van eenige waarde kunnen zijn. Inspecteer nog eens terdege Uw kleerenkast of zolder of er niets is op te ruimen en bel dan Maandag op 15813 of stuur een briefkaartje naar het adres Beeksteeg 12. Voor een net gezin, dat voorheen in goeden doen heeft verkeerd, doch door tegenslag van werk verarmd is, vragen we ons te helpen aan een kolenfor- nuis en petroleumlamp daar gas en electra bij gebrek aan middelen is afgesneden. Wie helpt ons voorts aan een kachel en een 2- persoons matras? Het bestuur v. h. Brokkenhuis A. v. MARSELIS HARTSINCK, Presidente. P. J. MULDER, Secr.-penningm.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 12