Hei BeAaa^sijksie BRANDSTICHTING TE BENNEBROEK? Afgepoeierd. Van der Lubbe wordt niet mishandeld. 51e Jaargang No. 15417 Verschijntdagelijks, Kehalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 27 September 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT ENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post /0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNI5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icdcren dag) 13 regels f 030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Duim f250.-, Wijsvinger f 150—, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 27 September. Assemblee. In Genève is de jaarlijksche Volkenbonds vergadering weer begonnen. Duitschland wordt nu o.a. vertegenwoordigd door dr.. Goebbels, minister van Propaganda. Op straat wordt hij omringd door een lijfgarde van Nazi's. In de vergaderzaal zit hij op de voor ste rij, in allergezelligste omgeving, want naast hem zetelen de Oostenrijkers, met dr. Dollfuss aan het hoofd, en vlak achter den Duitschen Jodenhater zit de rabbijn Freed- man, die ook tot de Oostenrijksche delegatie behoort. Het is geen wonder dat Mowinckel, de Noorsche premier, met dit vroolijke gezel schap op de voorste rijen vlak voor zijn neus, een ietwat-naargeestige openingsrede heeft gehouden, waarin hij zei dat zoowel in Azië als in Europa de gedachten aan oorlog en de mogelijkheden van oorlog voortdurend aanwezig zijn, da.t de algemeene toestand in het jaar sinds de vorige Assemblee aanmerke lijk slechter is geworden en dat het prestige van den Volkenbond er niet op vooruitgegaan was. Maar hij vond het unfair, de schuld aan den Volkenbond te geven. En lichtelijk hoonend merkte hij op, dat „als de economische at mosfeer zou verbeteren" d.w.z.: als de zaken maar beter gingen optimisme en politieke mentaliteit er ook wel beter aan toe zouden raken. Ja natuurlijk. Maar al vindt dr. Mowinckel het schelden op den" Volkenbond nog zoo unfair, het zal lustig voortduren. De Volkenbond heeft in dit opzicht een groot voordeel: men kan er op schelden zonder dat hij terugscheldt, of een proces begint wegens beleediging, smaad, dan wel laster. Wie is hij? Niets anders dan een begrip: een poging' tot samenwerking, die tot dusver mislukt is. Werd de houding, die zoovelen tegenover den Volkenbond aanne men, logisch toegepast, dan zouden zij ook moeten gaan schelden op het begrip Samen werking, als dit faalde bv. in een onderhan deling van twee firma's, de hunne en een an dere, of in een familiebijeenkomst, of zooiets. Maar dat doen zij niet. Dat zouden zij mal vinden. Het schelden begint pas als de wenschelijkheid van het begrip Samenwer king op de een of andere manier op papier Is gezet en er dus statuten zijn. Statuten ver tegenwoordigen een vereeniging, of een fede ratie, of een bond, of hoe men het pleegt te noemen. Wordt hun bedoeling niet verwezen lijkt, dan begint men te schelden op de ver eeniging, of de federatie, of den bond, alsof 'dat iets helpt. Velen willen het onzichtbare ding ontbinden. Doet men dit, volgens de methode die eveneens in de statuten is vast gelegd, dan is het bestreden woord weg. Er is geen vereeniging, federatie of bond meer. Maar als men de beoogde samenwerking nood zakelijk moet hebben zooals in het geval van den Volkenbond wel ietwat aannemelijk is geworden dan maakt men met die op heffing de zaak niets beter. Het vereeni- gingsgebouw is niet meer ter beschikkhig, het vaste personeel is weg, en de noodzaak van samenwerking is er nog even dringend als vroeger. Bovendien ontbreekt dat immate- riëele ding, die vereeniging of club of fede ratie of bond, waarop men zoo plezierig kon afgeven zonder dat het antwoorddehet geen toch wat opluchting gaf en bovendien veilig was. „Het is unfair op den Volkenbond te schel den", heeft dr. Mowinckel gezegd, en hij had eraan kunnen toevoegen: „En het is boven dien dom, want het helpt niets. Heft men hem op, dan helpt dat heelemaal niets; men maakt integendeel de zaak nog slechter". Het is een nuchtere beschouwing, maar aan niets is in dezen tijd zooveel behoefte als aan nuchtere beschouwingen. Opwinding en ruzie zijn er in overvloed, zonder dat de wereld daar een stap mee vooruit komt. Alleen ne men de gevaren, die haar bedreigen, er da gelijks mee toe. Misschien zal deze Assemblee iets bereiken. Men weet het nooit, en eenmaal moet een inspiratie neerdalen op deze verzamelde staatslieden, die hen doet beseffen dat hun gepleit voor eigen parochie en hun eindeloos gehakketeer tijdver knoeien is, en de door hen vertegenwoordigde naties verschrikkelijk ergert en verveelt. „Tout genre est bon, sauf le genre ennuyeux", zegt een Fransch spreek woord. De heer Paul-Boncour zou kunnen voorstellen het in gouden letteren in de ver gaderzaal te doen aanbrengen, en alvast kun nen beginnen met er zelf naar te handelen. „Ieder genre is goed, behalve het verve lende" De Assemblee van den Volkenbond zal mis schien, als een ingeving van hoogerhand op haar neerdaalt, eindelijk gaan beseffen dat zij of tot daden moet komen, of uitscheiden met kletsen en terugkomen als zij tot daden in staat is. R. P. 7 OCTOBER: WINTERTIJD. In den nacht van 7 op 8 October te drie uur gaat de wintertijd in. Men moet de klok ken dus een uur laten stil staan. RIJWIEL GESTOLEN. DIEF REEDS NA 25 MINUTEN GEARRESTEERD. Dinsdagavond kwart over negen werd bij de politie aangifte gedaan, dat in de Gierstraat een onbeheerd staand rijwiel was gestolen. Reeds na vijf-en-twintig minuten mocht het aan de recherche gelukken, den dief. die nog in het bezit van dit rijwiel was, aan te hou den. Het bleek te zijn de 24-jarige chauffeur G. M. S., wonende te Rotterdam. Hij is in verzekerde "bewaring gesteld.- Woning aan den Kennemerbeekiveg geheel uitgebrand. Bewoner gevangen genomen. Hedennacht omstreeks kwart voor drie ontdekte een nachtwaker van den Haarlem se-hen Nachtveiligheidsdienst en Controle dat er brand woedde in het perceel Kennemer- beekweg 7 te Bennebroek. Hedenmorgen heeft de burgemeester van Bennebroek, Baron van Hardenbroek, den bewoner gearresteerd als verdacht van brandstichting. Aan den Kennemerbeekweg. de weg tus- söhen de Schoollaan en den Rijksstraatweg, staan verschillende huizen van hetzelfde type: een achterkamer, een voorkamer en een kleine zijkamer, een keuken en een betrek kelijk ruime zolder. In de voor-zijkamer is de brand ontstaan, welke kamer ingericht was als kantoortje. ÏDe bewoner, een bloembollenhandelaar, was alleen thuis. Zijn vrouw was met een kindje van ongeveer 6 maanden in Fries land, zoodat hij het huis alleen bewoonde. Onmiddellijk werd het postkantoor ge waarschuwd (waar de centrale brandmel ding is) van waar men de vrijwillige brand weer heeft gewaarschuwd, welke ongeveer een kwartier na het ontdekken van den brand aanwezig was. Met twee stralen op de waterleiding werd getracht het vuur te stuiten, wat in zoo verre is gelukt, dat de buitenmuren ge spaard bleven. De inboedel is echter nage noeg geheel verloren gegaan. Te half zes ongeveer was aan den brand een einde ge komen. Niemand werd op het terrein van den brand toegelaten en inlichtingen omtrent de oorzaak waren niet te verkrijgen. Er ging een geheimzinnige sfeer uit van dezen, overigens onbeduidenden, brand. Het bleek "dat de burgemeester der ge meente aanwijzingen had gevonden, die op brandstichting duidden, weshalve hij den be woner (die niet de eigenaar is van het per ceel) heeft gearresteerd, en bij gebrek aan een cel te Bennebroek, naar Heemstede heeft overgebracht. Tegen den middag is het parket aanwe zig geweest en. heeft in tegenwoordigheid van den van brandstichting verdachten bewoner een onderzoek ingesteld, welks resultaat nog niet bekend is. VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL. VOOR HET EERST SINDS 1920 EEN STEMMING. Heden heeft de verkiezing plaats voor een lid van de afdeeling Grootbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken in het district Haarlem, om te voorzien in de vacture J. F. de Klercq, commissaris van de visscherij-on derneming „De V.E.M.", N.V. Voor de eerste maal 11a de totstandkoming van de wet 1920 op de Kamers van Koop handel, zijn de kiezers voor deze Kamer in dit district opgeroepen om hun stem uit te brengen. Bij vorige gelegenheden werden de candidaten reeds bij enkele candidaatstellirig gekozen, verklaard. Candidaten zijn thans de heeren F. C. Brei- tenstein te Velsen, directeur van de N.V. Scheepsexploitatiemaatschappij „De Mareza- ten" te IJmuiden en K. H. Tusenius, direc teur van de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken "te IJmuiden. Er zijn ongeveer 1800 kiezers voor de afdee ling grootbedrijf. De stemming, die plaats taaiste Week 2e*nec^cij.'zen ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a f 2.40 Geldig lot I October WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) (Uit Berlijn is de oekase rondge zonden. dat Duitsche vrouwen zich mogen blijven poederen; dit naar aanleiding van het Jeit, dat door eigenmachtig optreden er tegen, hier en daar incidenten zijn ontstaan). Vrouwen zijn vanouds gevoelig, Voor den uiterlijken schijn, Niet het minst den schijn van neuzen, Die niet goed gepoederd zijn. Laat de mannen maar iegeeren, Een onschuldig soort vermaak, Maar de vrouw iets te beletten, Is brutaal en niet hun zaak. Neusjes willen soms gaan glimmen, Of wat rood zijn van de kou. En dat vraagstuk is geen bijzaak, Maar een „hoofd"zaak voor de vrouw. Als een man dat niet wil snappen, Nou, dat is zijn eigen zin, Maar hij steke er zijn rooden Onverzorgden neus niet in. 't Onvervreemdbaar recht der vrouwen, Zal het poederdoosje zijn. Wie ertegen in verzet komt.... Afgepoeierd uit Berlijn. P. GASUS. heeft in het gebouw van de Kamer aan het Nassauplein te Haarlem, eindigt hedenmid dag te 4 uur. De uitslag zal vermoedelijk tegen 6 uur be kend zijn. In een circulaire die door het bestuur van de Vereeniging van Feeders van Visschers- vaartuigen te IJmuiden aan de kiezers gezon den wordt o.a. gezegd: „Na de totstandkoming der wet van 1920 achtten vele vereenigingen van werkgevers en vele andere kiezers in het gebied van de Kamer van Koophandel te Haarlem het ge- wenscht, maatregelen te treffen, dat de sa menstelling van de nieuwe Kamer niet aan het toeval zou worden overgelaten en pleeg den daarom overleg om te komen tot een zoodanige samenstelling, dat zooveel moge lijk alle bedrijfsgroepen en alle deelen van het gebied der Kamer in de Kamer zouden worden vertegenwoordigd. Dit overleg heeft tot een gunstig resultaat geleid, er is een Kamer samengesteld zoo veel zijdig mogelijk, waarbij tamelijk wel een vrij willige evenredige vertegenwoordiging werd verkregen. De toen geschapen toestand is gedurende al deze jaren bestendigd en telkenmale, wan neer er een vacature ontstond, is iemand ge kozen uit dezelfde groep waartoe de afge- tredene behoorde, terwijl ook bij de perio dieke aftreding alle aftredenden zonder stem ming telkenmale werden herkozen. Bij het aftreden van den heer Klercq meen de ons bestuur, dat in de ze vacature dan ook weder voorzien behoorde te worden door een vertegenwoordiger van het IJmuidensche Stoomvisscherijbedrijf, aangezien de heer J. F. Klercq, voorheen voorzitter onzer vereeni ging, in de Kamer min of meer als verte genwoordiger voor dit bedrijf had gegolden. Tot ons leedwezen is thans voor het eerst inbreuk gemaakt op den goeden regel, die tot heden was gevolgd, daar thans van een zijde, welke reeds in de Kamer van Koophan del vertegenwoordigd is, een tegencandidaat is gesteld. Zoodoende worden thans de kiezers van de afdeeling Grootbedrijf opgeroepen voor een stemming". Zondag is in Hannover een groote bijeenkomst van de Stahlhelm gehoudenwelke o.m. werd bijgeivoond door den gewezen kroonprins van Duitschland, (tweede van links). Naast Hitier ziet men links vice-kcmselier Von Papen en rechts den leider der Stahlhelm rijks minister Seldte. Söderman en Luger als getuigen. Verslag van hun onderzoek in de gevangenis. (Zie ook pag. 3). LEIPZIG, 27 Sept. (V.D.i Vóór den aan vang van den zesden zittingsdag is de zaal weer geheel gevuld. Alleen de perstribune blijft lang leeg en geleidelijk kwamen de persvertegenwoordigers binnen. Onderwerp van het gesprek is het feit, dat een Neder- landsch journalist de in de geschiedenis van het Duitsche recht nog nooit voorgekomen mogelijkheid heeft gehad, een beklaagde, in dit geval Van der Lubbe. in de gevangenis te bezoeken, met hem te spreken en zijn blad er over te berichten. Zoowel onder de Duit sche als vooral onder de buitenlandsche jour nalisten heerschfc hierover groote ontstem ming. Ook thans duurt het lang, alvorens de zit ting geopend wordt. Van der Lubbe maakt een iets opgewekter indruk dan gisteren. Hij spreekt lachend met zijn tolk. doch op de vraag van president Buenger of hij zich van daag eens duidelijker wil uitlaten dan de vo rige dagen antwoordt hij slechts met een aar zelend „Ja". De president herinnert aan de berichten in de pers volgens welke Van der Lubbe zich gisteravond in de gevangenis veel vrijer, op gewekter en bereidwilliger had getoond. „Was u in den gevangenistuin anders?" Van der Lubbe. antwoordt lachend: Dat kan ik niet zeggen. De president vindt- in de mededeelingen in de pers aanleiding, den Zweedschen crimino loog dr. Söderman, privaat-docent te Stock holm, die samen met den Nederlandschen persvertegenwoordiger Van der Lubbe in de gevangenis heeft bezocht, te verzoeken eenige mededeelingen te doen omtrent zijn obser vatie van Van der Lubbe in de gevangenis. Dr. Söderman wordt eerst als getuige be- eedïgd en verklaart, dat hij bij zijn bezoek aan de gevangenis gebracht heeft omdat in het buitenland berichten werden verspreid, dat van der Lubbe in de gevangenis geslagen werd, dat hij morphine- en cocaïne-injecties kreeg, die de oorzaak zouden zijn van zijn afgestompte houding. Dr, Söderman ver klaarde verder: „Ik heb de overtuiging ge kregen, dat Van der Lubbe beter behandeld wordt dan de andere gevangenen. Dat heeft men ook aan het eten gezien. Bij het onder zoek van zijn lichaam vroeg hij mij ..Waarom doet U dat?" Ik antwoordde: „Ik wil U on derzoeken omdat men in de buitenlandsche pers zegt, dat U slecht behandeld wordt". Hij lachte toen even en schudde het hoofd. Ik heb het bovenlichaam onderzocht. Hij was sterk vermagerd, doch er was niet het min ste vast te stellen dat op eenige mishande ling wees. Toen ik hem zei, ook het beneden- lichaam te ontblooten, was hij een beetje verlegen. Ik vroeg hem of de anderen naar buiten zouden gaan. Van der Lubbe ant woordde „Ja" en zijn verdediger dr. Seuffert. de tolk en de verslaggever van de Telegraaf gingen toen naar buiten. Ik heb ook het be- nedenlichaam onderzocht en geen sporen van mishandeling of iets dergelijks gevonden. Tijdens het onderzoek vroeg ik hem: „Voelt U zich goed?" Hij antwoordde „Ja". Toen ik hem verder vroeg of hij zich ook „seelisch" goed voelde, vroeg hij mij „Wat is „see lisch"?" Ik verklaarde hem dat, waarop hij antwoordde hij zich ook in dit opzicht zeer goed gevoelde. President: „Heeft Van der Lubbe U uit zich zelf gevraagd waartoe het onderzoek diende?" Dr. Söderman: „Ja, daarvoor heeft hij zich zeer geinteresseerd". President: Dan heeft hij ook anders ge sproken dan hier in de rechtszitting. Dr. Söderman: „Ja ik had den stelligen in druk dat men urenlang met hem zou kunnen spreken en ook intelligente en logische ant woorden zou krijgen." President tct v. d. Lubbe: „Hoort u wat deze heer heeft gezegd Van der Lubbe? Waarom gedraagt u zich dan hier anders?" Dr. Söderman: „Hij heeft wel een scluich- teren indruk gemaakt, doch dat kan mis schien ook onder den indruk van het Ge rechtshof zijn, waarvoor hij hier staat." Torgler's verdediger Dr. Sack: „Kunt u ons ook zeggen, getuige, of de volgende geruch ten die in het buitenland de ronds doen op eenigerlei wijze gerechtvaardigd kunnen zijn? Er wordt beweerd dat v. d. Lubbe nog nauwelijks in leven is. Dr. Söderman: „Neen." Dr. Sack: „Er wordt beweerd dat men v. d. Lubbe met langzaam werkend vergif be werkt." Dr. Söderman: „Ik heb geinformeera of beambten uit Berlijn zijn gekomen die iets bijzonders met hem hebben gedaan. Dat werd ontkend. Ik heb ook gevraagd of bij zich na het gebruik van drank en eten lichamelijk niet goed voelt. Ook dat is door Van der Lubbe ontkend," Dr. Sack: „Verder wordt beweerd dait men reeds de typische kenmerken van narcoti sche vergiftiging" aan Van der Lubbe zou kun nen merken. Hebt u ook infectiesporen waar genomen? Dr. Söderman: „Er was niet het minste te merken." Thans stelt Dr. Sack voor ook den verte genwoordiger van het Amsterdamsche dag blad De Telegraaf, Joh. Luger, te hooren. De senaat besluit daartoe, en de president Dr. Biinger vraagt den heer Luger wat zijn dn- Bij Den Helder heeft een onderzeeboot der Marine een botter in den grond gevaren. De bemaning gored. pag. 5 De plenaire zitting der Volkcnbondsvergade- ring is gisteren verdaagd, toen geen der ver tegenwoordigers der groote mogendheden een principieelc verklaring wilde afleggen. pag. 3 Mededceling van Duitsche zijde over de uit wijzing van Duitsche journalisten uit Rus land. pag. 3 De Chincesche generaal Feng is een opmarsch naar Moskou begonnen. pag. 3 Geval van brandstichting te Bennebroek? pag 1 Een Nedcrlandsch journalist, die Van der Lubbe in het huis van bewaring mocht op zoeken, kon constateeren, dat deze zich in normalen en gezonden toestand bevond. pag. 1 en 3 De Mexicaasche stad Tampico is tengevolge van den wervelstorm in een ruïne her schapen. pag. 3 Veiligheidsweek van de K.N.A.C. van 15 tot 23 October. pag. 6 Weer een ongeluk bij den brugbouw te Zalt- bommel. pag. 5 De toestand der gewonden bij den moordaan slag te Muiden. pag. 5. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Assemblée. pag. 1 Mr. E. Elias: De dorpen van Amsterdam. pag. 5 K. de Jong: Lustrumavond van den R.K. Blin- denbond. pag. 5 H. G. Cannegieter: Het nieuwe filmseizoen. pag. 5 J. P. Strijbos: Een tuimelaar op het Noord zeestrand. pag. 2 Dam- en Schaakrubriek. pag. 9 Ons MQtnaals richtend tot a.s. abonnés, die dit blad ter inzage ontvangen, vragen wij hun aandacht voor de snelle en volledige berichtgeving uit stad, omgeving, binnen* en buiten land, die het beval. Ook voor de origi naliteit, de eigen visie die er in zon velerlei vormen in tol uiting komt. Haarlem's Dagblad volgt niet 'de afge treden paadjes der journalistiek; het wil wat eigens geven en slaagt daarin. Gij ontdekt dat niet alleen in artikelen on speciale bijdragen van allerlei aard, maar ook in velerlei titels boven berich ten, vaak in een korte commentaar van twee regels, of in de keuze van foto's. Zijt gij eenmaal abonnê en dus trouw lezer, dan zult gij merken dat H. D. zich voortdurend vernieuwt, zooals de Tijd zelf, waarin het immers tenvolle mee leeft. Het zal u telkens weer een ver rassing brengen: een nieuwe serie bij dragen, een pittig nieuio feuilleton, een nieuwen medewerker die zijn eigen kijk op de dingen heeft, die „over een eigen pen beschikt". Als H. D.-lezer leeft' gij met uw tijd mee en blijft jong in ge dachten en belangstelling. Haarlem's Dagblad is reeds vijftig jaar jong. drukken van zijn bezoek aan Van der Lubbe in de gevangenis waren. De heer Luger heeft alles gezien wat Dr. Söndennan reeds heeft beschaven, Den li- chamelijken toestand van den beklaagde kon getuige niet beoordeelen. Het gesprek met hem was zeer eenzijdig geweest. I-Iij zei steeds slechts „Ja" of „Neen". Van der Lubbe's verdediger Dr. Seuffert: „U was toch eerst in de directiekamer van waar men v. d. Lubbe in den tuin kon zien wandelen? Daar hebt U hem toch krachtig zien wandelen. Het komt er op aan op te helderen, hoe de houding van zijn armen was". Joh. Luger: De houding van zijn armen was natuurlijk. Hij liet de armen slap langs het lijf hangen". Dr. Sacks: „Hebt U den beklaagde Torgler ook toevallig gezien en in welke omstandig heid?" Joh. Luger: „Ja, ik heb hem toevallig met twee andere heeren uit een kamer zien ko men. Een bijzonderen indruk van zijn ver schijning heb ik niet gehad". Hiermede is dit thema voorloopig afge sloten. VIJFTIG DUIZEND CHINEEZEN VERDRONKEN. NANKING. 27 Sept. (Reuter). Volgens een officiccle schatting zijn. als gevolg van de overstrooming van de Gele rivier, waardoor de driehoek tusschen de oude en de nieuwe bedding der rivier, werd verwoest, 50.000 Chineezen verdrongen, terwijl een millioen inwoners door den hongersnood bedreigd wordt. De hulp-commissie verklaart, dat een on derzoek in het geteisterd gebied heeft uitge wezen, dat de ramp een gevolg is van het feit dat troepen en bandieten de stuwdammen voor defensieve doeleinden hebben afgebro ken, niettegenstaande het water van de Gele Rivier steeds hooger steeg. Uitgestrekte gebieden staan onder water, terwijl andere streken voor jaren onbruikbaar zijn gemaakt door een enkele decimeters dikke laag slijk.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1